a RAYMOND UYTTERSPROT (CVP): «IK WENS GEEN BEROEPSPOLITIEKER TE WORDEN» WALTER JANSEGERS (VLAAMS BLOK): «GEEN MAKKELIJKE MAAR EEN ONVERMIJDELIJKE BESLISSING» 16 - 8-12-1978 - De Voorpost Oud-burgemeester van Moorsel en zeer aktief gemeenteraadslid in de oppositie Raymond Uyttersprot haalde vorige verkiezingen zowat 5.000 voorkeurstemmen achter zijn naam op de provincielijst van de CVP. Hoewel die CVP daar momenteel in de meerderheid zit gebeurt het niet dat Uyttersprot met een pakket Aalsterse reuzen naar Gent trekt Omdat die stad geen beroep doet op de tussenkomst van C.V.P.-raadsleden. Over nog andere problemen in de provincieraad gaf Uyttersprot zijn mening maar ook over «waarom C.V.P. stemmen» werd doorgepraat let als de andere geïnterviewden, jraag een korte schets van uw poli- k kwam in het CVP bestuur in 1962 Op /raag van vrienden, ik was dus oor spronkelijk geen politieker Ik stond in le KAJ, maar ik heb mij toch politiek jeëngageerd. In 1964 voerde ik al de jemeenteraadslijst aan. In Moorsel wa- en de meeste bestuursleden mensen jp ouderdom en zochten dus kandida- en voor de aflossing van de wacht. In eite tegen mijn gedacht, ik ben van de vijk Steven (een uitkant van Moorsel) >n dus in die tijd niet zo goed gekend daar als eerste op de lijst haalde ik ingeveer 450 stemmen. Er waren drie ijsten, de CVP, de witte partij aanleu- ïend bij de PW en de BSP met één »erkozene. We zijn in de koalitie gegaan net de BSP (5-5-1) en hebben dus 6 aar bestuurd. Ik werd direkt burge- neester In het begin was het wel wen- len, vooral met doorwinterde politie- lers om me heen. Na die 6 jaar kreeg de jemeente Moorsel een herklassering, '3 raadsleden i.p.v. 11Met de verkie- :ingen van 1970 gingen we naar de 'olstrekte meerderheid van 8-4-1. Ik taalde ongeveer 1600 stemmen (op sn 3.000 kiezers). n de provincie ligt de zaak analoog. In 968 stond ik tweede op de provincie- ijst. Ik had het in de poll gehaald tegen- iver Gilbert Claus. Ik werd direkt verko len In 1971 werd ik lijsttrekker en be taalde bijna 4.000 stemmen, en in 977 boekte ik een winst van 1.000 temmen. Ik kwam slechts één maal in Ie oppositie terecht, nu bij de fusie s de oppositie-pil al verteerd? Jie pil is zeker al verteerd. Ik voel mij eer op mijn gemak in de oppositieWat nij echter stoort is het feit dat men ons e veel zaken verwijt die voorgevallen ijn in het Klein Aalst, en daar hebben vij niets mee te zien. Bii mij schuilt er jeen enkele rancune tegenover niemand imdat de CVP in de oppositie zit Ik racht in de oppositie mijn rol zo goed nogelijk te spelenMisschien niet altijd ip de beste manier, men beschikt niet ttijd over voldoende inlichtingen, over oldoende tijd. maar ik tracht steeds «n positieve rol te spelen. Ik heb nu ledurende een anderhalf jaar het per- ■oneelsbeleid afgebroken en met de oorlaatste interpellatie heb ik gezegd Nu zijn we tot aan het kader gekomen iet administratief statuut, nu is de tijd ■an opbouwende voorstellen geko- nen». Met de laatste raadszitting heb ik lat gedaan en niet in funktie van de 17 lecember, want dan kon ik al mijn in- erpellatie van vroeger ook in het kader 'an 17 december zetten. Ik zal trachten »an een kontinu interpellatiesysteem laar voren te brengen ten voordele van lie meer dan 1.000 personeelsleden, s de provincieraad voor u een wip- ilank naar het parlement? k ambieer geen nationaal mandaat. 'dkn van de eerste beweegredenen is de jnverenigbaarheid tussen mijn funktie lis ambtenaar en een politiek mandaat n de provincie (bestendige afgevaar- ligde) en op nationaal vlak. Ik wens jeen beroepspolitieker te worden. Ik wil mij voor de politiek inzetten maar )en met geneigd (tot hiertoe) om er mijn beroep van te maken Me hebben de indruk dat de provin- ;ieraad geen demokratische instel ing is. De député's besturen deze ■aad en de provincieraadsleden zitten w bij voor spek en bonen. Je hebt gelijk wanneer je dat beweert, maar het feit dat de provincieraad gedi- •igeerd en bestuurd wordt door de Be stendige Deputatie ligt voor 90% aan Je wetgeving zelf De wetgeving op de arovinciale raad is zeer verouderd Men wou de macht van de provincies be- <notten, daardoor heeft men de sa menkomsten van de provincieraad zeer aan banden gelegd. Men mag slechts Jénmaal op drie maanden vergaderen. Men mag slechts in de maand oktober één week samenkomen. De tweede week met toestemming van de goever- neur en de derde week met de toelating van de Koning. Het is dus onvermijde lijk dat de dagelijkse beheer enkel door de deputatie wordt waargenomen. Alles wordt maar bekrachtigd door de raad. Er moet werkelijk iets gebeuren. De provincieraad laten bestaan in haar hui dige vorm met die reglementeringen is absurd. Ofwel schaft men ze af. waar ik in principe tegen ben, ofwel moet de grondwet modern aangepast worden Ik denk dat een organisme die zijn deugdelijkheid bewezen heeft gedu rende honderden jaren beter geschikt is om in de toekomst te blijven bestaan dan het oprichten van een nieuw orgaan waarvan men niet weet hoe het zal funk- tioneren. Wat zijn de bevoegdheden van een provincieraadslid en wat kan hij echt realiseren voor zijn streek? Een provincieraadslid moet de zaken regelen die van provinciale aard zijn. Het kan alleen maar zijn inbreng geven in de algemene kontekst van de politiek. Maar ik heb de indruk dat hij weinig specifiek voor zijn eigen streek kan rea liseren Hij kan wel een positieve in breng geven die dan wel ten goede komt van de streek Als men bijvoorbeeld spreekt van pro vinciale banen, een heel kompieks ge heel, wel de provincieraad heeft er zich over gebogen om de provinciebanen uit te rusten jnet fietspaden e.d Destreek van Aalst is nu een gebied die zeer weinig provinciale wegen heeft De provincieraadsleden van Aalst hebben iit" .xn i: v "h rof gev-eeld. Wfwnanc "-"hei; wat we verkregen hebben inzake storten op de vuilnisbelt te Vlierzele. Onder mijn im puls heeft men de deputatie ter verant woording geroepen over een besluit dat bijna vast stond en waarover wij geen inspraak gehad hebben. Men is zo ver gekomen dat men ons na veel diskus- siëren inspraak gegeven heeft, dat men terug een nieuwe bespréKïngsrono'e neen ingelegd met de interkommunale van Aalst en dat we momenteel aan de goedkeuring staan van een definitief stort voor meerdere tientallen jaren te Vlierzele. De belastingsdruk in het ar rondissement Aalst blijft daardoor ge voelig verlaagd tegenover het verbran dingssysteem of het komposterings- systeem. Alle gemeentelijke dossiers moeten goedgekeurd worden door de provin cie. Vraagt men soms de tussenkomst van de provincieraadsleden? Dat gebeurt in het totaal met. Tenzij men die tussenkomst vraagt aan de mensen van de eigen koalitie. De Stad doet in geen enkel geval beroep op de tussenkomst van CVP raadsleden on danks men zeer goed weèt dat de CVP in de provincie in een meerderheidspo sitie zit. Het lijkt ons toch eigenaardig. Dat is inderdaad eigenaardig. We krij gen meer tussenkomsten van gemeen tebesturen van buiten Aalst die zeggen, de CVP zit in de meerderheid, we gaan bij Uyttersprot of bij om het even wie om iets te vragen of te bekomen, maar van Aalst krijgen we geen enkele tus senkomst. Men vraagt ons dus ook niet bepaalde projekten in de provincie te steunen Zijn er kontakten met andere provin cieraadsleden? Ja er zijn kontakten met andere provin cieraadsleden, zelfs zeer veel. Maar die behoren niet tot het Stadsbestuur. Met die raadsleden hebben we zeer goede relaties, we verstaan elkaar goed in be paalde gevallen. Zelfs ook met leden van de oppositie en met provincie raadsleden van de PW. Hoe kunt u verklaren dat de provincie raadsleden behorende tot het Stads bestuur geen kontakt zoeken? Dat is eenvoudig verklaarbaar omdat men geen beroep wenst te doen op de CVP Men wil niet de indruk verwekken dat men ze nodig heeft. De lijstvorming voor de provincie heeft wat voeten in de aarde gehad. De middenstandsgroep werd stief moederlijk behandeld. Het ACW palmt de verkiesbare plaatsen in. Is dat normaal? Ik vind het spijtig dat op de drie verlies- bare plaatsen (de nrs. 1) niemand van de middenstand of van de landbouwers vertegenwoorigd is. Wat ik toch met zekerheid kan zeggen is, dat er van geen enkele groep een georganiseerd verzet bestaan heeft tegen middenstand of landbouw. Ook niet tegen een persoon als Etienne Bo- gaert Het is een samenloop van om standigheden dat zowel in de provin ciale poll als in de Kamer deze uitslag naar voor is gekomen (N.v.d r schijnbaar zou Erpe-Mere en Lede slechts één kandidaat hebben voorge steld wat vroeger niet het geval was) Die samenloop van omstandigheden kan ik niet uit de doeken doen, maar het was zeker niet gewild of georganiseerd Maar er was toch geen poll? 't Is te zeggen het was geen ledenpoll In feite was het een poll op beperkte schaal in de schoot van het arrondis sementeel bestuur. Ik kan mij niet voorstellen dat iemand die naar behoren zijn mandaat heeft vervuld, plots niet meer diezelfde plaats krijgt Er worden geen plaatsen aangeboden, noch op het arrondissement, noch bij een ledenpoll De plaats wordt door demokratische stemming toegewezen. Er is dus geen sprake van te zeggen dat men terug de eerste of tweede plaats krijgt. Dat is doodeenvoudig niet te doen. Wat ik er spijtig van vind is het feit dat de ledenpoll stilaan in onbruik geraakt. De enige rechtstreekse in spraak die het lid in de partij nog kan doen gelden door middel van een le denpoll is in feite onbestaande gewor den En dat de plaatsen op de lijsten worden uitgedeeld door een zeer be perkte groep waarin een bepaald arron dissement of kanton door zijn verte genwoordiging een zeer zware inbreng doet. En dat is met de weerspiegeling van de opinie van de leden in het kies- distrikt in het algemeen Dat is de fout dat ik daaraan toewijs. Kunt u een diagnose uitspreken wat de verkiezingsuitslag betreft Mijn pronostiek is de volgende, dat de Kristelijke Volkspartij een winst gaat boeken al zij het een klein percentage Dat de PW misschien niet zozeer als partij maar dan toch als aanzien ver zwakt uit de verkiezingen zal komen. Men gaat niet meer de kopman hebben in de PW die men vroeger gehad heeft Ik zie een merkelijk stemmenverlies voor Van Renterghem, alhoewel dat geen stemmenverlies in zijn geheel voor de PW zal zijn De hoop stemmen die Van Renterghem niet meer zal krij gen achter zijn naam zal verdeeld wor den over de ganse PW lijst. Maar er zal een verlies inzitten. De mensen zullen nu vrijer hun kandidaat kunnen kiezen De Volksunie zal wellicht ook een ver lies lijden, alhoewel niet zo veel omdat de lijst van het Vlaams Blok nogal zwak uitvalt. De socialisten hebben zich volgens mij niet waar gemaakt in de stad. En dat zal zeker zijn invloed laten gelden. Eén zaak is zeker, het verlies van de Volksunie aan het Vlaamse Blok zal niet ten goede komen aan het Vlaamse Blok, dat het eventuele verlies van de PW niet ten goede gaat komen aan de VU of aan kleine partijen, maar dat het verlies van de kleine partijen ten goede zal ko men aan de grote partijen. We zullen een belangrijkere zetelwinst kunnen doen dan een belangrijker percentage te behalen. En wordt Vlaanderen dan een CVP staat? Ik geloof niet dat Vlaanderen een CVP staat wordt. Moesten we het inzicht hebben om er een CVP staat van te maken dan zouden we op nationaal vlak zeker niet die beslissingen genomen hebben die we onlangs namen. Het kui tuurdekreet laat die mogelijkheid niet toe en dat gebeurde toch onder impuls van de CVP. We lieten onze macht be knotten. Indien we deze dekreten niet hadden goedgestemd dan was inder daad het gevaar groot dat we over zo'n machtspositie zouden beschikken. In de toekomst zou dan iedereen van de kaart kunnen geveegd worden. Een evenredige verdeling speelt hier een be langrijk rol; dus het is een kwestie die niet meer aan bod komt. We zien dat in allerhande gewestelijke dekreten. De CVP heeft er voor gezorgd dat een plu ralistische visie naar voor kan treden in iedere geleding van de maatschappij. Het zou niet goed zijn dat een partii werkelijk zo sterk zou worden dat zij niet meer kan weggedacht worden van de macht. Ik ben tegen twee zaken, dat is zeggen voor de verkiezing «Een rege ring in die konstellatie moet er komen omdat er geen andere mogeli|k is» en «een bepaalde partij moet in de rege ring komen omdat anders geen rege ring kan gevormd worden». Een demo kratische meerderheid komt aan bod vanaf het ogenblik dat ze de helft van de zetels heeft. En die moet haar werk kunnen doen Geef eens een goede reden waarom de CVP moet stemmen. Ik geloof dat de CVP werkelijk heeft kunnen steunen op de breedste lagen van de bevolking om de welvaart in de maatschappij zo ver te brengen als het heden ten dage het geval is. We zijn een zeer moeilijke partij, omdat we alle standen in onze partij vertegenwoordi gen. met alle moeilijkheden die daaraan verbonden zijn. (De rivaliteit tussen middenstand, boeren, werknemers en dergelijke). Maar algemeen gezien in de problematiek van de politiek durf ik toch zeggen dat het alleen de CVP is die het best geplaats is om het algemeen wel zijn van iedereen van de bevolking te behartigen. Dat is één van de grote voordelen van de CVP. De andere par tijen splitsen zich meer toe tot een be paald publiek. Er zijn wel andere ten- denzen. We hebben Bert Van Hoorick toch horen zeggen dat een landbouwer toch ook een werkman is. De CVP kan een soort van dialoog tot stand brengen die iedereen ten goede komt. Dat is het grote voordeel van de CVP Alhoewel we niet moeten ontken nen dat in de schoot van de CVP, bij de lijstvorming, bij de vertegenwoordiging en bij allerhande zaken zeer veel moei lijkheden schept en zeer goed moet af gewogen worden om iedereen aan zijn trekken te laten komen. Ik geloof dat de voordelen opwegen tegen de nadelen. Ik zou het spijtig vinden moest de CVP zich morgen uitspreken als een uitslui tende travaillistische partij of iets an ders waar dus niet al die groepen van de bevolking in één groep zouden kunnen verenigd worden Ik hoop maar één zaak voor het arron dissement Aalst, een moeilijk arrondis sement met veel tegenstellingen, het arrondissement van België waar de CVP in feite aan de staart staat, en waar we als we een meeting organiseren altijd het meeste volk lokken, het is kontra- diktorisch maar het is zo. Ik zou maar één ding graag zien en dat is dat er ook in het arrondissement Aalst een begrijpende dialoog zou tot stand komen zowel tussen boeren, middenstand als ACW om eens werke- lijk de zaak onder ogen te nemen, niet ten bate van de sociale organisatie, maar zich werkelijk eens aan tafel zetten met de overtuiging dat men gaat spre ken als CVP-er en als we daarover uit gepraat zijn, dan moet men eens praten over de standen. Maar in eerste instan tie de CVP. (Geïnterviewd op 1 december 1978 door Roel Van de Plas) Het is alsof men heel in de verte iets droefgeestigs meent te onderkennen bij deze stille, bedaarde maar tevens vastbesloten man. Toch klinkt er een ondertoon door van bewust gedempt entoesiasme, van doordacht beheerste strijdvaardigheid. Een dromer? Wellicht! Een vechter? Zeerzeker! Maar dan een dromer met een klaarhel- dere kijk op de dingen en een geweldloze vechter die liefst uit het politieke strijdperk zou blijven uit angst iemand pijn te doen. En toch... «Ik kan niet afzijdig blijven» aldus Walter Jansegers. «Datgene wat wij jarenlang van onszelf hebben gegeven, datgene wat wij onbaatzuchtig en zonder enige berekening hebben ingebracht, kunnen noch willen wij verloren laten gaan. Er zijn nu eenmaal dingen die niet te koop zijn!» DE VOORPOST: Walter Jansegers, wat zou jij om te beginnen over jezelf kwijt willen? Walter Jansegers: Het is me ooit ge beurd dat ik op een lijst heb gestaan. Het was op een VU-lijst, ergens in een verloren hoekje, op de Kamerlijst. Als ik nog verder teruggraaf in mijn politiek verleden dan moet ik ook vertellen dat ik nog meegewerkt heb in de CVP. V.P.: Je bent dus oorspronkelijk een CVP-er? W.J.. Neen! Ik ben van huis uit geen CVP-er en niemand bij ons thuis is ooit CVP-er geweest. Men was Thuis dan ook steeds verwonderd dat ik bij de CVP ben gegaan destijds. De reden hiervoor was de volgende: Wij dachten toen langs die kant iets te kunnen bereiken voor het Vlaamse volk. De Volksunie was toen trouwens pas van de grond gekomen en men kende een situatie die een beetje te vergelijken is met de hui dige. De vraag stelde zich toen ook voor ons, wat moeten wij doen. Met ons hart stonden wij bij de Volksunie, al onze geestesgenoten, onze vrienden, onze familieleden waren bij die partij. Met ons verstand, en na de raad van velen daarover te hebben ingewonnen, dach ten wij toen meer te kunnen bereiken voor de politieke ontvoogding van ons volk langs de CVP. Deze situatie bleek op de duur onhoudbaar om diverse re denen. Al spoedig bleek dat wij als Vlaams-nationalisten verplicht waren om ons zuiver Vlaams-nationaal op te stellen wilden wij ooit een minimum aan verwachtingen ingelost zien. Op dat ogenblik was het een hele opluchting voor ons als wij met hart en ziel konden gaan meewerken met de partij die zich toen honderd ten honderd Vlaams- nationaal opstelde. V.P.: Bestond de VU reeds toen je nog in de CVP zat? W.J.: De Volksunie bestond toen wel nationaal. Plaatselijk echter niet. Met de parlementsverkiezingen was het wel pijnlijk voor mij hoe ik dan moest toe zien dat al mijn kameraden voor de VU aan de slag waren terwijl ikzelf naar buiten uit mijn CVP-imago diende op te houden. Dit heeft slechts één verkiezing geduurd. Het was onhoudbaar voor mij. Het was een tegennatuurlijke situa tie. V.P.: Dit dan voor het verleden. Maar op dit moment stap je dan opnieuw over van de VU naar het Vlaams Blok, naar de kontestatie, naar de scheur- partij. W.J.: Ik distancieer mij nadrukkelijk van deze terminologie. Het is zo dat ik gebleven ben wat mij steeds in de Volks unie is voorgehouden om te zijn. Als ik vergelijk enerzijds wat de Volksunie 20 jaar lang heeft verkondigd met ander zijds datgene wat zij de laatste jaren zijn gaan vertellen dan moet men deze din gen gewoon maar naast mekaar leg gen. Elke verdere bewijsvoering is overbodig, men ziet het verschil me teen. Als men het partijweekblad las, dan was daar amper nog iets in terug te vinden van de oorspronkelijke doelstel lingen. Dat was voor mij reeds duidelijk geworden vóór Egmont. Ik had toen reeds ontslag genomen uit alle VU- partijfunkties omdat ik principieel, en dat is ook maar gegroeid zoals die over stap van CVP naar VU, en in geweten niet anders meer kon Het is lang geen gemakkelijke beslissing. Van de ene op de andere dag beslis je zoiets niet. Dat groeit geleidelijk tot een beslissing. Er zijn veel dingen die je doen aarzelen. Toen ik destijds met de VU plaatselijk aan de verkiezingen ging deelnemen werd ik gekonfronteerd met het feit dat men meteen een heleboel vrienden ver loor van vroeger. Men deed noodge dwongen deze mensen pijn door zich politiek tegenover hen te zetten. Dit heeft mij steeds zelf heel wat pijn ge daan V.P.: En toch opnieuw deze overstap naar een andere formatie, naar een andere politieke partij nemen wij aan. W J Ja Inderdaad. En nochthansben ik helemaal geen politieker. Ik ben he lemaal niet entoesiast voor de politiek. Ik doe het noodgedwongen omdat ik denk dat wij ergens verplicht zijn om ons te affirmeren als wij met de gang van zaken niet akkoord gaan. En de verkiezingen bieden hiertoe de enige daadwerkelijke mogelijkheid V.P.: Het was toch mogelijk om bin nen de Volksunie te blijven ijveren voor uw zienswijze. W.J.: Laat ik eerst zeggen dat ik steeds het idee heb gehad dat de Volks unie een volledig andere partij was dan de traditionele partijen Voor mij leek het gewoon vanzelfsprekend dat wij geen ander programma zouden gaan verdedigen dan het kiesprogramma dat wij aan onze kiezers hadden voorge legd, op welke basis dezen trouwens voor ons hadden gestemd. De Volksu nie deelt nu appelen uit en dit brengt mij er op dat op geen betere manier kan worden geïllustreerd dat zij inderdaad, net als de traditionele partijen, appelen voor citroenen zijn gaan verkopen. Dat kan wellicht een simplistische redene ring lijken, maar zó eenvoudig liggen die dingen nog voor mij. V.P.: Gebrek aan realiteitszin!? Het ontvluchten van verantwoordelijk heid!? W.J.: Ik aanvaard deze stelling uiter aard. Men kan dit echter weer niet gaan doortrekken. Het is voor elke persoon verschillend, ledereen moet dat soort dingen maar voor zichzelf beslissen. Toch is het nodig dat je voor je eigen denkwereld een basis vindt, een voe dingsbodem eigenlijk, in je direkte om geving Volledig afgezonderd en volle dig tegen je eigen opvattingen in toch maar in een partij werken, en weten hoe weinig men met mensen rekening houdt in partijen na 20 jaar kan ik hiervan meespreken is verloren werk. Wat kunnen wij per slot van reke ning bereiken als men weet hoe elke inspraak van onderuit wordt geneutrali seerd V.P.: Maar de meerderheid bleef toch... W J De meerderheid, de overgrote meerderheid, in de VU, en daar ben ik van overtuigd is helemaal niet gelukkig met de koers welke de partijleiding de laatste twee jaar gevaren heeft Het enige wat men zou kunnen zeggen is, voor de zoveelste maal, dat ook in de VU de meerderheid berust, er zich bij neerlegt uit gemakzucht, de dingen on dergaat zonder meer. ledereen reageert hier volgens eigen aard en ingesteld heid. Het is nodig dat er ook mensen zijn die zich niet neerleggen bij deze gang van zaken, net zoals het vroeger nodig was dat de VU zich niet neerlegde bij de toenmalige gang van zaken. Ik juich toe dat er mensen in de Volksu nie blijven en zich inzetten om van bin nenuit de dingen bij te sturen. Dat is eenieders persoonlijke verantwoorde lijkheid. Tenslotte zetten wij ons allen in voor hetzelfde doel dacht ik. Een partij is tenslotte maar een middel en geen doel ledereen moet voor zichzelf maar uitmaken met welk middel het gestelde doel zo vlug, maar ook zo volledig mo gelijk kan worden bereikt. V.P.: Dus duidelijk voor U geen partij tot en met, ook deze niet! W.J.: Als het niet werkelijk nodig was dan zou ik door niets of niemand te bewegen zijn om aan politiek te doen Politiek doe ik in zekere zin tegen mijn gedacht, partijpolitiek dan! Er zijn zeker andere bezigheden waar een mens zijn tijd kan in steken die waardevoller zijn. Ik vraag niets liever dan dat de zoge noemde kommunautaire twisten nu eens eindelijk gedaan raken om ander en zinvoller werk te kunnen doen. V.P.: Maar de andere partijen zeggen dat ook... WJEn ik geloof dat ook zij het ernstig menen en ook graag een oplossing wil len vinden en het einde ervan bereiken Maar voor mij zijn de door hen voorge stelde oplossingen geen definitieve op lossingen En zich inzetten voor iets wat van te voren reeds weer nieuwe konflik- ten insluit heeft geen zin. Dan maar het bestaande konflikt scherpstellen en verder naar een einde voeren, liever dan morgen weer met een nieuw konflikt bij te zitten. V.P.: Inmiddels doe ja dan als a-polttikus, als anti-politieker mis schien, toch maar aan partijpolitiek en dan nog wel in een partij die eigen lijk geen echte jsartij is maar een ver zameling van mistevredenen. W.J Daar wil ik niet op in gaan omdat over iets niet tevreden zijn. vooral als het duidelijk verkeerd loopt, zeker geen verkeerde handelwijze is, wel integen deel' En dat er heel wat verkeerd is merk je eveneens als je de andere par tijen hoort Alleen hebben zij het bewijs geleverd de boel nog verder in het hon derd te sturen. Daarover zijn wij inder daad mistevreden. Dit is de redei waarom wi| dan als niet politiekers toch in het politieke strijdperk treden, wij worden er toe gedwongen. V.P.: Waarom kandidaat op de provincieraads-lijst? Wat heeft dat voor zin? W.J.: Wel, ik denk dat het nodig is, dat wij verplicht zijn, om een duidelijk ant woord te geven Zoals ik zoëven heb gezegd, ik beweer dat in de VU meer dan de helft van de mensen niet geluk kig zijn Dit moet duidelijk gezegd wor den naar buiten uit Wij moeten de kans geven dat dit inderdaad naar buitenuit duidelijk kan worden gezegd. Voor mij was het makkerlijker geweest om deze gelegenheid aan te grijpen om nu defini tief de politiek vaarwel te zeggen Dit zou mij heel wat meer rust hebben be zorgd. Maar als men ooit heeft aanv aard dat datgene waarvoor wij hebben gestreden «rechtmatig» was. zoals dat ook in het VU-jargon heet, dan kan men zich niet van de ene in de andere dag van deze rechtmatigheid afzetten. Onze eerste bedoeling is om duidelijk te ma ken dat een hele boel mensen niet ak koord zijn Wij hebben niet de bedoe ling partijen af te breken of partijen op te bouwen zonder meer. Onze enige be doeling is gewoon duidelijk stelling nemen voor alles wat toen en nu onve randerlijk rechtmatig ons als volk toe komt zonder daarvoor uiteraard iets te moeten afstaan of toe te geven Dat het Vlaams Blok volledige lijsten heeft in gediend is van technische aard. Dat ik op de provincielijst sta heeft op zichzelf niets te betekenen, ik vul gewoon een plaats op. V.P.: Jullie mikken dus op VU- ontevredenen. Is een verzwakking van de VU dan geen al te groot risiko, ook voor jullie doelstellingen. W. JIk aanvaard de stelling niet dat wij scheurmakers zouden zijn en de VU wil len verzwakken Uiteindelijk streven wij hetzelfde doel na. Alleen vinden wij dat de dingen duidelijk moeten naar voren gebracht en even radikaal als vroeger. Misschien verzwakt de VU als partij maar in het geheel van de Vlaams- Nationale stellingname zal dit het doel slechts ten goede komen Ik zou graag zien dat er in de toekomst een ruimer Vlaams Blok komt waarvan de VU op nieuw deel gaat uitmaken met haar oude strijdlust en haar oud pro gramma. De VU is eigenlijk nog een stuk van onsHet was niet makkelijk om de stap naar het Vlaams Blok te zetten. Het is veel makkelijker om er zich van af te maken met te verwijzen naar mensen als Frans Van der Eist en Wim Jorissen en zich bij de feiten neer te leggen. «Als zij in de VU blijven zal het wel niet zó erg zijn!» Maar wij staan vrij en hebben vrij kunnen beslissen en hebben zeker recht op het stuk dat wij gedurende al die laren met volle overgave hebben bijge dragen Zeker evenveel recht als dezen die in de VU zijn gebleven V.P.: Het is dus zo dat je beweert alleen echt «Vlaamsgezind., te zijn, wat dit abstrakt begrip dan ook mag inhouden? W.J.: Absoluut niet. Er zijn zeker Vlaamsgezinden in andere partijen. Het is een kwestie van aksentlegging. Voor mij primeert de volkse eigenheid. Wat schieten wij er mee op als wij Materieel welvarend zijn, als wij twee boterham men kunnen eten in plaats van één, als wij terzelfdertijd ons zelf niet meer kun nen zijn, onze eigenheid hebben moe ten prijsgeven. Dit wil niet zeggen dat terzelfdertijd het sociale niet aan bod kan komen, maar de affirmatie als volk dient te primeren en mag niet worden weggewerkt, zoals dit vaak gebeurd, door precies deze sociale problematiek Het is dikwijls een gemakkelijkheids uitwijking maar lost op lange termijn, ook op sociaal vlak. niets op. Ik zou mij daar ook willen pn kunnen voor inzetten Maar er zi|n er meer dan genoeg die dat doen in praktisch alle andere partijen. Er zijn er te weinig die zich inzetten voor ons bestaan als volk zelf. anders was heel deze problematiek al lang uit de voeten. V.P.: Met de verkiezingen zal dan blij ken hoevelen zich op dat standpunt plaatsen. W.J.: In elk geval zal alles nu opnieuw eens scherp worden gesteld Momen teel loopt geen enkele partij hoog op met wat toen als regeerakkoord uit de bus kwam. Zij weten dat dit akkoord in Vlaanderen wordt afgewezen Wij moe ten hen dat in hun geheugen slaan an ders zullen zij straks weer eenzelfde ak koord willen doorvoeren als zij daar door maar deel kunnen uitmaken van een regering. Wij hopen dat de partijen hun huidige verkiezingsprogramma's straks zullen uitvoeren of er naar hande len, dan komt er beslist geen volwaar dig gewest Brussel, geen faciliteiten en zeker geen inschrijvingsrecht en wel licht ook zelfbestuur door federalisme met twee. Alleen, uit ervaring weten wij dal deze partijen een kort geheugen hebben en alleen maar dingen onthou den dia hen. stuk voor stuk, in verkie- zingscijfers worden voorgerekend Al? het zó is, zoals sommigen beweren, dat het nu nog slechter zal worden, dan betekent dit dat het nu al slecht was Wij moeten dus zorgen dat het eerst weer veel beter wordt dan kunnen wij wellicht tevreden zijn als het een klein beetje beter zal zijn nadat de politiekers aan de onderhandelingstafel hebben gezeten. (Geïnterviewd eind november door Erik Van der Eist) M1UEU VRJEKJDEUJWcï OM PRAKTISCHE BÊDENEU \NORDEN 04) VOLGEN DE VERKIOJMGOJ DE AAWPLAKGOBJ5EH ROVEN op oe vuilnisbelt gepl/ï/xt&t.

De Voorpost | 1978 | | pagina 16