AGNES VINCK (KPB): «DE DINGEN KRITISCH BEKIJKEN» ANNIE DE MAGHT-AELBRECHT: (PVV) «IK MOET MET IETS BEZIG KUNNEN ZIJN De Voorpost - 8-12-1978 - 17 Zonder hoop maar met toch een beetje vrees! Niet de minste hoop om ooit maar verkozen te worden. En toch nog dat tikkeltje vrees voor de reakties van de anderen. Kandidaat zijn op een kommunistische lijst, en zeker als dit op een provincie-lijst is, kan niet veel meer betekenen dan het voorzichzelf getuigen van zijn politieke overtuiging, van een welbe paalde levensopvatting. Agnes Vinck tracht de dingen rondom haar niet zó maar zonder meer te aanvaarden, niet zó maar zonder meer te ondergaan. Haar sterke gevoel voor rechtvaardigheid, haar afkeer voor alles wat mensonwaardig en oneerlijk is, resulteert bij haar in een gemotiveerde keuze voor een welbepaalde maatschappij, voor een welbepaalde samenleving die ideaal zou dienen te zijn. Utopisch, zegt ze zelf, maar de moeite waard om naar te streven en zeker om zelf trachten naar te leven. Voor haar betekende dit «partij» kiezen voor een kommunistische maatschappij niets meer of niets minder dan het doortrekken van datgene wat haar beweegt, wat haar aanspreekt «In wezen verschilt dit niets van de Kristelijke levensopvatting» aldus Agnes Vinck «maar deze maken zich gemakkelijk af van hun overtuiging en krijgen slechte voorbeelden aan den top». «Als wij een pluralistische maatschappij mochten krijgen waarin iedere goedmenende het zijne bijdraagt dan geloof ik zelfs dat dit de beste oplossing is.» KIRPOST: Wie is Agnes Vinck? Vinck: Ja. wie ben ik eigenlijk? Ik de maatschappij kritisch Ik denk nodig is Ik tracht dit ook mijn en bij te brengen. Men zegt ook ij dat ik geen onrechtvaardigheid srdragen. Zo ben ik gekend, ge- De mensen die met mij werken dit zeker zo ervaren dat ik altijd om rechtvaardig te zijn. Ik kan et hebben dat bvb. mensen die een handikap hebben te kort wor- idaan omdat zij een gemakkelijke zijn. een weerloos slachtoffer van latschappij H3RPOST: Datgene wat je over I zegt heeft blijkbaar slechts in- t met jezelf te maken, het slaat I meer op de anderen zo te zien! Dat kan! Als men kommunist is ikt men zich zelf niet op het in te plaatsen. Wat. ikzelf ben veel minder belangrijk dan wat ik de eerste plaats moet een mens voelend zijn en dat leert men ip school. Op school wordt dit il voelen op het achterplan ge- door de heersende individuele ititiegeest. De Kommunistische partij is een Kte keuze voor jou, nemen wij Waarom precies de K.P.? Ik vind dat het de enige partij is die jlijk iets voor de arbeiders wil doen jn doen. Kan doen is misschien lezegd. De Socialisten kunnen het (naar zij doen het niet! Als je nu die h ziet die zij terug lanceren, wat er hun ooit tegen gehouden om te |len. Hun kiezers zeker niet. Dit [men genoeg gezien met de vrij- kkingen Aan de basis leeft er iets (boven komt het niet aan bod. stemmen de meeste arbeiders I weer voor de BSP en ook wel de CVP en andere partijen... (Ik denk dat de arbeiders, de ge- jmensen, niet genoeg het verband p tussen de dingen. Men hoort ze k over alles en nog wat, maar het pd tussen oorzaak en gevolg leg- k niet. Het is toch normaal dat wij |s arbeiders bij de besluitvorming [moeten betrokken zijn vermits wi| [als mensen bij betrokken zijn. Wij p medezeggenschap, medebe- De andere partijen doen daar niks [iedereen kan toch nu weer zien miljarden kadeau's worden ge- aan het grootkapitaal terwijl onze kaand kindergeld maar voor 80% uitbetaald Dat is toch niet nor meer te noemen. Je zegde daarnet, de andere par doen niets voor de arbeiders, dan dat de partijen er alleen arbeiders moeten zijn? ituurlijk niet! Voor ons is leder- ingrijk. maar dan echt! En met immige partijen dit in hun slo- verkondigen en er intussen in lijkheid geen rekening mee hou- Jou kommunist zijn. is dat een iste keuze geweest op een be- I moment in je leven of ben je er kis uit mee vergroeid? Het is steeds weer een bewuste elke dag Het is ook zo dat mijn steeds kommunist is geweest, hij i| de stichters van de KP te Aalst in m twintig Hi| heeft het mij natuur- jebrachtHij heeft mij wel geleerd iet meteen met alles akkoord te lis er nog veel kon verbeterd wor- Maar dat ik kommunist ben ligt ander meer aan het feit dat mijn het was Op dit ogenblik is het lewuste keuze en als er zich mor en leit zou voordoen waarbij ik zou lellen dat de KP ook te kort schiet il ik een nieuwe keuze doen. Tot den echter neemt de KP zeer dui- stelling. ook tegenover zaken die Nd lopen in socialistische landen Is er een bepaalde reden en je op de provincieraads-lijst Neen Geen bepaalde reden. Ik •et voor de partij en als de partij dat deze plaats best door mij ingenomen, dan aanvaard ik dat meer. Het gaat niet om mezelf, aat er tenslotte alleen maar om er este van te maken voor de partij, nnlijk echter zie ik meer in ge leraadsverkiezingen. Volgens mij dan dichter bij de mensen Men an ook meer direkt iets doen voor •nsen zelf. De Senaat en de Kamer zo ver af De meeste mensen we ds niet goed waar het om gaat Ze pen het niet. Als men naar de TV lan hoort men alleen maar woor- ebruiken waar de meeste mensen ft niet van verstaan. Dezen die de uitoefenen zijn onverstaanbaar •grijpbaar Wij vragen decentrali- van de macht omdat de gewone neteen zou kunnen zien en begrij- oe hij wordt bestuurd Men doet het omgekeerde. Kijk maar naar meenten. Zij worden steeds meer kt in hun beslissingsrecht. Zij krijgen minder geld en minder moge lijkheden. V.P.: Zo te zien zullen de kommunis- ten niet veel minder maar ook niet veel meer stemmen ophalen, ook deze keer niet! Toch doe je mee, zonder enig uitzicht ooit verkozen te raken. E.V.. Ik vind dat wij moeten meedoen zonder ons af te vragen wat het gaat opbrengen. Onze aanwezigheid is zeer belangrijk voor de arbeidersbeweging. Als de B.S.P. zich anders zou opstellen dan was er misschien de mogelijkheid om als kommunisten niet aan de verkie zingen deel te nemen om met een een- heidslijst van alle linkse krachten te werken. Maar dit lijkt, gezien de hou ding van de BSP. niet mogelijk te zijn Zij proberen de linkse invloed in hun partij te verzwakken Als wij nu, als kommunisten, zouden bijwinnen dan zullen de linkse krachten in de BSP ook veel meer inspraak hebben. Dan bete kent dit, dat de BSP zich verplicht zal zien een meer linkse koers te varen Dan kunnen zij aan de top gaan inzien dat er iets moet veranderen omdat er aan de basis wat veranderd is. Voorlo pig spelen wij als kommunisten de rol van een drukkingsgroep waarvan de sterkte en de invloed op een demokrati- sche manier kan worden vastgesteld bij de verkiezingen V.P.: Op provinciaal vlak echter lijkt het ons dat de BSP liefst wat meer zekerheid had gehad dat de CVP in de provincieraad geen absolute meer derheid haalt Als de KP nu niet zou opkomen voor de provincie dan zou de BSP zich toch veiliger kunnen voe len... A.V.: Het is natuurlijk beter dat de BSP ook deelneemt aan het bestuur van de provincie dan dat de CVP het alleen doet. Maar de BSP is nooit fair geweest als er op dat vlak onderhandelingen werden gevoerd. Dit hebben wij nog ervaren met de gemeenteraadsverkie zingen. De BSP had reeds een akkoord afgesloten met de VU en PW. Dat is toch haar kiezers bedriegen. In de hui dige omstandigheden zal het nooit bij ons opkomen om niet aan verkiezingen deel te nemen Daartoe zou er bij de BSP wat moeten veranderen Zij zou den zich linkser moeten opstellen. En als men nu ziet hoe het bvb. op hun verkiezingskongres is gegaan, zij noe men zich nu Vlaamse socialisten Ik zie nog altijd het verschil niet tussen een Waalse en een Vlaamse arbeider Een Vlaamse socialist is toch geen tegen stander van een Waalse socialist en omgekeerd. Het kapitaal is onze tegen strever als arbeiders. V.P.: Maar deze tegenstellingen zijn er toch. Ook op het feest van De Rode Vaan te Brussel werden de Vlaamse «arbeiders» als minderwaardigen uitgejouwd door de franstalige «ar beiders». A V Dit waren de Brusselaars. Natuur lijk zijn er twee gemeenschappen maar dit betekent niet dat men de eenheid onder de arbeiders moet laten varen. Ik denk niet dat ook wij baat zouden heb ben bij een splitsing van België. Wij zijn zó reeds klein genoeg Dat is mijn per soonlijke mening, niet het partij stand punt. V.P.: Maar de Waalse arbeiders zijn toch maar tevreden met het geld dat de staat aan hun staalnijverheid schenkt terwijl am. het Aalsterse tekstiel nooit dergelijke kadeautjes kreeg... A.V.: Het is het goed recht van de Waalse arbeiders om te eisen dat hun werkgelegenheid veilig wordt gesteld. Zij hebben toch recht op arbeid. Als je bedenkt dat het recht op arbeid niet in de grondwet is ingeschreven, ledereen moet hier zijn eigen verantwoordelijk heid nemen. Wij moeten als Vlaamse arbeiders evenzeer ons recht op arbeid opeisen Dat is toch niet in tegenstrijd met de belangen van de Waalse arbei ders Maar inderdaad, een Waalse ar beider heeft altijd meer vechtlust gehad als de Vlaamse Men merkt dit steeds rondom zich, de Vlamingen durven nergens voor hun mening uitkomen Ook op fabriek, als de baas binnenkomt valt hun mond dicht Als men recht vaardige eisen heeft dan moet men ze uitspreken. V.P.: Er is dus wel een wezenlijk on derscheid te zien tussen Vlamingen en Walen... A.V ledereen draagt zijn voorgeschie denis met zich mee Daar ontkomt men niet aan. Maar dit doet geen wezenlijke afbreuk aan de gemeenschappelijke be langen die alle arbeiders hebben om het even waar in de wereld, om het even tot welk volk zij behoren Ik zie een oplos sing voor gans de wereld in een socia listische maatschappij, want er is ner gens nog een kommunistische maat schappij te vinden. V.P.: Het einddoel is dan toch nog een kommunistische samenleving? A.V.: Men moet eerst een socialistische samenleving krijgen om naar een kommunistische te kunnen overgaan. Maar daarmee bedoel ik niet dat ik in een land zou willen leven waar er alleen maar een kommunistische partij toege laten is. Neen hoor. Ik zie veeleer een pluralistische maatschappij waar alles eerlijker verdeeld is. V.P.: Intussen moet je ook zien aan stemmen te geraken. Ga je stemmen ronselen, voor jezelf, voor de lijst? A.V. Nee. Ik doe dat niet. Ik ben van mening dat de mensen je moeten leren kennen in de dagelijkse omgang en zo hun konklusies trekken. Er zal me steeds niemand kunnen verwijten dat ik ooit gevraagd heb om op mijn naam te stemmen. Ik vind het niet belangrijk dat iemand al of niet voor mij zou stem men. Ik hoop natuurlijk dat de KP meer stemmen haalt. Dit kan alleen maar als de mensen zich meer gaan informeren over wat werkelijk gebeurd, meer gaan lezen, de Rode Vaan eens gaan lezen bvb. Men zal dan voor de KP stemmen als men de problemen kent en er over nagedacht heeft Of er nu één affiche hangt met het nr. 9 op. ofwel duizend; dit zal niemand overtuigen om kommu nist te stemmen en als zij het daarvoor doen dan hebben wij er niets bij gewon nen V.P.: Is het dan zo dat alleen de kom munisten de zaken juist zien en dus de juiste konklusies kunnen trekken? A.V.: Neen. Dat mag je hier niet gaan uit afleiden. Dit is trouwens onze mening met. Wij zijn er van overtuigd dat er in alle partijen goedmenende en progres sieve mensen zijn En iedere mens heeft van de anderen wat te leren. Uit elk gesprek leert men iets. Ik zeg niet dat alle BSP-ers bvb. voor ons moeten stemmen, ze zouden alleen in hun partij meer druk uit moeten oefenen op hun V.P.: Zou jij dan niet in de BSP die druk mee gaan versterken... A.V. Ik vind mijn handelswijze voor mezelf de enige juiste. Als ik dan bo vendien in de dagelijkse omgang met BSP-stemmers te maken krijg dan kan ik deze mensen niet volgen. Zij gaan maar bij een partij om een plaats te bekomen voor hunzelf, of hun zoon of hun man... en daarmee houdt het op. Ook bij de andere partijen is dat zo. Het is precies of zij het kwalijk nemen als men met handelt zoals zij. Met deze handelswijze kan ik mij niet verzoenen. Dat heeft niets met een overtuiging te maken. Op deze wijze houdt elke aktie op als men persoonlijk voldoening heeft gekregen. Dat is toch egoisme. Dat mijn gebuur geen werk heeft is niet zó erg als ik maar een verzekerd inkomen heb, wil dit zeggen Men heeft niet méér recht op werk als men bij een partij of een ziekenbond is aangesloten, leder een heeft toch evenveel recht op werk en op leven. Of zijn alleen die mensen belangrijk die met «hun» partijkaart op zak lopen en verdeelt men alleen maar eerli|k tussen mensen die bij «hun» zie kenbond zijn aangesloten. Mijn han delswijze zal nooit met persoonlijk voordeel te maken hebben. Als men gebonden is kan men niet meer vrijuit spreken. (Geïnterviewd eind november door Erik Van der EJst) De Voorpost: Wat zou je zoal over je zelf kunnen vertellen? Annie De Maght: Ik ben gehuwd, van daar De Maght-Aelbrecht, al zal dit hier niet zó veel ter zake doen Hoewel, ei genlijk is dat wel belangrijk, het speelt wel bij alles mee. Ik ben ook een vrouw, zoals blijkt, die met politiek is begon nen. eigenlijk heel onverwacht. Nu had mijn vader wel met politiek te doen ge had. Hij deed aan «dorpspolitiek», als gewone arbeider, veeleer met de bedoe ling om zijn dorpsgenoten te kunnen helpen. Je zou kunnen zeggen dat ik bij hem op leerschool ben geweest; ik was nooit ver uit zijn buurt. Maar wat mijzelf betreft is de politiek daadwerkelijk in mijn leven getreden bij de verkiezingen van 1971En doordat wij toen pas terug te Meldert waren aangeland, vanover de provinciegrens, kon ikzelf niet eens op mijn eigen naam stemmen. Dat het zo is gelopen toen. dat ik dus in de politiek ben «gesukkeld», is zuiver toe val. Men zocht een kandidaat voor de provincie, een «stopgat» eigenlijk, en ik heb mij dan, niet zonder enig entoe- ziasme, bereid verklaard. V.P.: Tot op dat moment had je dus niet met de «grote» partijpolitiek te doen gehad? A.D.M.: Neen, Voordien ben ik nooit kandidaat geweest. Trouwens in de gemeente waarvan ik afkomstig ben, Moorsel, en ook te Meldert, liepen de politieke scheidingslijnen niet samen met deze van de nationale politiek Men sprak te Moorsel van «witte» en «zwarte» en te Meldert van «rode» en «blauwe» Op gemeentelijk vlak was ik er destijds nog niet bij. Mijn vader ech ter. zoals gezegd, was wél aktief in de plaatselijke politiek. Misschien dacht men dat ik het daarom ook waar kon maken. Ik stond heel dicht bij mijn va der trouwens. En ik was van dichtbij inderdaad betrokken bij de werking van vader in de «witte» partij te Moorsel. En doordat vader, in die «witte» partij een liberaal was, kwam ik vanzelf in kontakt met de liberale partij, met de PVV. Maar vanaf 1964 zou elk direkt kontakt met de politiek, met de politieke werking, wegvallen. Tot in 1971 dan V.P.: Merkwaardig is, als men aan Annie De Maght vraagt om over haar zelf te vertellen, zij meteen in de poli tiek belandt A D M Ik stel dit ook vast. Inderdaad, ik zal dus wel degelijk politiek «minded» zijn. Maar dan niet zozeer afgestemd op de strakke lijnen van de politiek, even min als op de partijprogramma's zon der meer. V.P.: Wat beweegt je dan eigenlijk? A.D.M.: Je zou het eigenlijk op twee vlakken kunnen opdelen. In eerste in stantie telt voor mij het politiek doen, niet de partij alsdusdanig. Politiek «be drijven» is voor mij een middel om te helpen, om mij in te zetten Eigenlijk een hobby die ik. alleen reeds omdat het een hobby is. met volledige inzet en uit de grond van mijn hart beoefen. Op de tweede plaats speelt dan wel een beetje mijn levensopvatting mee die ik langs die weg meen te kunnen omzetten in tastbare dingen. V.P.: Ben je ambitieus, ben je ijdel? A.D.M.. Ambitieus wel! Waarom niet? IJdel!?Neen! Gelukkig ben ik dat met! Ambitie ligt aan de bazis van elke politieke aktie. Iemand die aan politiek doet, en met ambitieus is, verdwijnt heel vlug uit de politiek. V.P.: Is er persoonlijk voordeel mee te halen? A.D M Wat mij betreft beslist niet, al zeg ik het zelf. Steeds ben ik diegene die veeleer zal geven dan nemen. Voor wat ik doe hoef ik niets in de plaats te krij gen. Voor mi| blijft politiek in ds eerste plaats jezelf geven zonder hiervoor di rekt of indirekt de rekening te prezente- ren Een klein voorbeeld Als schepen zal ik evenzeer mijn toegangskaarten betalen, om het even waar, om het even voor wat. Dit lijkt misschien onbelang rijk maar ik sta daar principieel op. Ik wens geen enkel, niet het minste, per soonlijk voordeel uit de politiek te ha len. V.P.: Wat houdt aan politiek doen ei genlijk in voor jou? A D M.: Het is een levensstijl. Een aan eenschakeling van daden en begrippen. Men begint aan iets als men er wat voor voelt, als men er wat in ziet, als men er een zekere betekenis aan hecht. En dat is dan gesteund op bazisprincipes Men pakt een werk aan op een bepaalde ma nier omdat het past met je karakter, past met je levensstijl, past bij je op voeding. Dit geldt ook voor politiek. Voor mij is politiek «het» doen ten bate vanAltijd die idee voor ogen: goed doen voor de mensen, goed doen voor de mensen' Maar hierbij dan toch be paalde lijnen volgend die ik dan, wat mijzelf betreft, toch voor het overgrote gedeelte terugvindt in de PW. Voor mij is het grootste woord in PW steeds het woord VRIJHEID geweest, en dat is het nog! Ik geloof dat ik dat. tot op heden, toch heb waar kunnen maken. V.P.: Vrij zijn!? Vrijheid voor je zelf...? A.D.M.; Ja, ook voor mijzelf Maar vooral voor de mensen, voor het ge heel. V.P.: Maar de politiek is toch steeds meer en meer de oorzaak van alsmaar meer onvrijheid. Bvb. het afhankelijk zijn van de politiek om «tewerkges teld» te raken. Als ik bij de politiek zelf om een job moet gaan bedelen dan kan men bezwaarlijk zeggen dat dit bevorderlijk is voor de vrijheid, zowel individueel als kollektief. De volgende stap is... machtswel lust... V.P.: Ik kan alleen maar voor mijzelf antwoorden. Als iemand bij mij komt voor een job dan zullen zij op generlei wijze ook maar enige druk ervaren. Ik neem aan dat dit zo algemeen bij de mensen overkomt maar daar zijn zij voor een deel zelf de schuld van. Zij denken dat alles inderdaad maar kan in het kader van een partij. Zij zien politiek trouwens alleen in funktie van een partij of een syndikaat, en niet op zichzelf. Ikzelf ben niet ge- syndikeerd. En dit betekent voor mij zelf am. ook het behoud van een stuk vrijheid. V.P.: Ben je dan ook geen lid van een partij?Maar laat ons daar van af- stappea Wat wil |e eigenlijk bereiken met de politiek? A.D M.: Direkt!? De mogelijkheid om hulp te bieden' Ik kan niet leven zonder mensen. Met de politiek kan je heel veel gaan realizercn voor de gewone men sen Politiek betekent eigenlijk dat je Men zou het zó kunnen stellen dat Annie Aelbrecht die er «per sé» op staat dat de naam van haar man, De Maght, tussen haar eigen naam en voornaam wordt «gedrukt» als het ware de politiek niet nodig heeft gehad om het ver te schoppen in de politiek. Zij heeft het allemaal, om zo te zeggen, met eigen blote handen waargemaakt Vader Aelbrecht weliswaar, is ooit nog wel eens, zoals trouwens elke gemiddelde om zijn troost bekommerde «pater familias» dit zou doen, op partijpolitieke bedevaarttocht geweest om voor dochterlief een politieke benoeming binnen te halen. Dat dit zeker niet zó voor de hand liggend te gebeuren staat als sommige scherpslijpers wel eens beweren al gebeurt het heus toch wel eens een enkele keer werd toen aan den lijve ervaren. Er kwam niets in huis van het verhoopte en daar is Annie De Maght nadien maar al te blij mee geweest; en dat is zij ook nu nog! «In een partij die de vrijheid in zijn schild voert dient men hiervan zelf geen aanfluiting te zijn» zegt Annie De Maght Zij gaat er prat op met vrije handen te staan en noch partij, noch syndikaat nodig te hebben gehad om zelf haar weg te maken. Haar sterkte ligt ongetwijfeld in haar entoeziasme, voor een deel, maar vooral in haar onstuimige vechtlust en ondernemingsgeest Annie De Maght kan niet stil zitten, Annie De Maght heeft geen zittende praktisch alleen nog maar aan de men sen gaat denken. Politiek is per definitie denken aan de mensen. Daar heb je zó met de mensen te maken Zij zijn het die moeten zeggen: Vooruit! Doe het dan! Als alle politici dat gaan begrijpen, dat zij de schijf zijn die door de mensen op gang wordt gebracht, dan zal het veel beter gaan. Het is dikwijls, al te dikwijls omgekeerd. En dat verwijt ikzelf ook bepaalde politici. V.P.: Geen namen hierbij, nemen wij aaa Wij gaan gewoon door. Waarom nu die bepaalde partijkeuze? Waarom de PW? A D.M.: Voor een stuk heb ik dat al duidelijk gemaakt. Al was het tenslotte niet alleen omdat het zó van huis uit reeds was gegroeid en ook niet alleen voor dat woord «vrijheid» in de partij naam. Momenteel draait het bij alle par tijen om mensen Wanneer mensen gaan stemmen, denken zij aan mensen, zij denken niet aan dingen. Voor mij lag het daar ergens. Ik stelde mij de vraag: kan ikzelf volledig mijzelf als mens zijn in een bepaalde politieke partij. En dan gaat men ook kijken naar bepaalde poli tieke figuren in diverse partijen. En de manier waarop die mensen persoonlijk overkomen bepalen ook voor een stuk je keuze Sommige partijen schrijf je af om de mensen die men er in terug vindt, hun levensstijl, hun houding, hun manier van handelen. Per slot van rekening vond ik mezelf goed zitten waar ik was. En als men daar dan de kans krijgt om het waar te maken, wel, dan is de keuze meteen definitief. V.P.: Om dan ta beginnen als «stop gat» voor de provincieraadslijst Maar had je nu niet liever op de Kamer- of Senaatslijst gestaan? A.D.M.. Op dat ogenblik was het voor mij het begin. Daar was het gaatje. Daar vroeg men iemand' En iedereen wordt graag gevraagd, geloof ik. Ik was er mee opgezet. Als begin leek mij dit al een hele bedoening. En het is zó geble ven omdat ik inderdaad ook meteen in de provincieraad ben getuimeld. Als eerste opvolger kwam ik reeds in 1972 in de provincieraad toen Lucien Van den Nest zich terugtrok uit de politiek. Hier door had ik iets om te verdedigen bij de daaropvolgende verkiezingen van 1974. Ik zou dus bewijzen dat ik mijn mandaat waardig was en dat inderdaad de kiezers er ook zó over dachten. Een uitdaging dus. Dus helemaal met meer gedacht aan een andere kandidatenlijst waar ik nog niks had om voor te vech ten Ik had dus iets te bewijzen, iets uit te testen, iets te verdedigen Ik zou dus voor mijzelf gaan bewijzen dat de men sen vonden dat ik het waard was ge weest. V.P.: Dit is wel een geladen uitdruk king. Wat bewijs je überhaupt met verkozen te wordea Weten de men sen echt voor wie of voor wat ze kie zen. Neem nou de provincieDe kiezers die straks op je naam gaan stemmen, om je waardig-zijn te be wijzen, weten zij werkelijk wat dat alles inhoudt Wat doet een provin ciaal raadslid, waartoe dient de pro vinciale raad? A.D M De meeste mensen weten het. geloof ik, niet! De laatste tijd is er over de provincies al heelwat te doen ge weest Zowel de provincies zelf als de provinciale politieke organen worden als nooit te voren op de korrel geno men. En dit kan des te makkelijker om dat de mensen er inderdaad zó weinig vanaf weten, noch de waarde of de be tekenis ervan, meteen kunnen ervaren. Sommigen wensen de provincies op te doeken, anderen zien, wat het ook worde, de «overbodige» provinciale raden maar liefst verdwijnen. Toch twij fel ikzelf niet het minst aan het nut van de provincieraad, ik kan mij niet voor stellen, tenzij men de gehele struktuur politiek en administratief gaat wijzigen, dat men er goed zou aan doen de pro vincieraden op te heffen Het bestuur zelf van onze gemeenten komt meteen in het gedrang. Tenslotte is het provin ciaal gouvernement de voogdijoverheid bij uitstek voor de gemeenten. V.P.: Toch dient men hierbij abstrak- tie te maken van de provinciale raad enerzijds en het gouvernement ander zijds waarvan de bestendige deputa ties bovendien nog de emanatie is. A.D M Inderdaad. Maar het ene zit ook aan het andere vast De provincie raad heeft precies als politiek orgaan zijn invloed op het gouvernement het administratieve orgaan via de bestendige deputatie die een politiek uitvoerend orgaan is. De deputatie be paalt de beleidslijn van de provincie, en de deputatieleden zijn toch in de eerste plaats provinciaal raadslid Zij handelen in opdracht van de provinciale raad V.P.: Dit lijkt ons nogal idealistisch voorgesteld. Bestaat echter in werke lijkheid deze direkte «ingreep» van de provinciale raad op het provinciaal beleid? Kan de raad am. op een doelmatige wijze het dagelijkse be leid, dat door de deputaties wordt be paald, op de voet volgen? Bestaat m.a.w. in werkelijkheid de mogelijk heid tot direkte wetgevende en kon- trolerende werking van de provincie raad? A.D M.: Teoretisch wel natuurlijk. Inde praktijk ligt het anders Dit is precies datgene waar ikzelf ook bezwaar tegen heb De struktuur en het mechanisme beietten een goede werking. De gewone zittijd van de provincieraad loopt alleen gedurende de maand oktober. Dit is in feite de zittijd van de bespreking van de begroting. Nu is de begroting een weergave van het beleid en hierbij krijgt eenieder de kans om daar zijn aan- en opmerkingen bij te formuleren en om dan te gaan stemmen, akkoord of niet akkoord. Meestal wordt dit een meerderheid-minderheid stemming Gedurende de rest van het jaar, de over ige 11 maanden dan, krijgt men als provinciaal raadslid regelmatig, van wege de deputatie, allerlei gegevens toegestuurd die in een omslag door de post worden bezorgd in je brievenbus Allemaal beslissingen en besluiten, die gebeurd zijn zonder dat je er ook maar iets kon op aanmerken De enige kans die je dan hebt is, om in oktober van het jaar daarop, te gaan zeggen dat je in de maand februari iets hebt gelezen waar je niet akkoord mee was. V.P.: Zou je dat demokratisch willen noemen? A.D M.: Het is absoluut demokratisch. Het funktioneert alleen niet zoals het zou moeten Daarom hoeft het nog niet opgedoekt. Ik vind dat de provincieraad verder moet blijven bestaan V.P.: Stel dat het parlement zó zou funktioneren, men zou dit bezwaarlijk demokratisch kunnen noemea Men zou meteen zien wat er schort Geldt dit dan niet voor de provincie? A D M Wel, het is nog niet demokra tisch genoeg, zoals het werkt nu. Eigen-, lijk moest de provincieraad werken zoals een gemeenteraad. De raad zelf zou meer bevoegdheden moeten heb ben en de deputatie minder. Toch zou de meerderheid inmiddels al gebruik kunnen maken van de weliswaar be perkte mogelijkheden die haar worden geboden Als de mogelijkheid bestaat dat de raad meerdere malen kan wor den samengeroepen en de deputatie vertikt het gemakkelijkheidstialve, wat begrijpelijk is, dan moet de meerder heid haar bestendig afgevaardigden maar onder druk zetten. Maar zij laten het erbij V.P Komt de minderheid er aan zijn trekken? A D M.Ik mag echt zeggen dat, als ik ooit beroep heb moeten doen op de bestendige deputatie, ik steeds heb ge kregen wat ik heb gevraagd. Maar hier speelt wel in belangrijke mate het per soonlijke kontakt een zeer grote rol. De wijze en de mate waarop je als persoon overkomt bij andere personen. Dit liikt mij onvermijdelijk trouwens. V.P.: Annie De Maght, wij kunnen hoogstwaarschijnlijk nog lang door bomen over die provincieraad van ons, die grote onbekenda Als kiezers stellen wij alleen maar vast dat onze inspraak in wezen praktisch onbes taande is, ook al doet ons «goede» raadslid nog zó zijn best Zoals je reeds een paar maal uit één van uw kies-werfblaadjes hebt geciteerd, toch moeten wij straks weer stemmen als wij mogen gaan kiezen. Wat wordt het nu met die verkiezingen? A.D M Als koalitie' WelTja! De CVP nationaal uitschakelenMoest het kunnen, dan sta ik een driepartijen-koalitie voor Maar dat is dan veeleer wat ik zou wensen dan dat gene wat het waarschijnlijk zal worden. Voor mij dus een CVP-BSP-PW- koalitie. V.P.: Dit zijn er dan zes, of zeven A D M.: Mmm Niet noodzakelijk Want als men dan weer gaat beginnen met er partijen of takken van partijen bij te halen, die het weer voor de commu nautaire boeg gaan gooien, dan kunnen wij best onze verkiezingsaanplakborden laten staan voor over enkele maanden. Als je er langs de ene kant een taaipartij bij haalt, dan moet |e het ook langs de andere kant. En dan loopt het weer op niks uit. Hoewel, voor mij maakt het aantal partijen, die deel zouden uitma ken van een meerderheid, niets uit op zichzelf. Maar als het echt eens moge lijk mocht zijn, dan zou ik eens willen uitpakken met alleen Vlaamse partijen

De Voorpost | 1978 | | pagina 17