JULES HENDRICKX (VU): «ALS PROVINCIERAADSLID WORD JE NIET ECHT IN HET BELEID VAN DE PROVINCIE BETROKKEN» WIM VERLEYSEN (CVP): EEN VASTE WAARDE IN DE SENAATSZETEL VI SENAAT 18 - 8-12-1978 - De Voorpost Die zouden het veel beter doen. En dit zeg ik echt niet uit Vlaams chauvinisme als dat zelfs zou bestaan maar gewoon als gevo'g van een nuchtere vaststelling van de feiten. Als je het mij vraagt, gewoon een Vlaamse meerder heidsregering. Wij kunnen dit gewoon demokratisch doen vermits wij 60% van de bevolking vertegenwoordigen. Bovendien, de Walen zouden er nog goed bij varen ook, zelfs beter dan nu. V.P.: Dit lijkt de richting van de dagd romerij uit te gaan, al kunnen wij be slist zeer ver mee in die richting A.D.M Maar waarom zou dat nu eens met kunnen? V.P.: En alle PW'ers gaan daar dan achterstaan, dacht je? A.D.M Zeker! Waarom met. zou ik zó zeggen. Wij zijn zelfstandig genoeg! V.P.: Wat verwacht je voor het arron dissement? A.D.M.: Ik weet het niet' Hetis moeilijk om nu een prognoze te wagen, niet? Ik vind het zeer moeilijk. V.P.: Specifiek voor de PW dan, na het verdwijnen van de naam D'Haese- leer en na de niet weg te cijferen onenigheid A.D.M.: In elke partij zijn er wel eens problemen, dacht ik. Onze fout was het dat wij onze problemen hebben ge toond. Voor de PW zal het, volgens mij, met slecht worden. De grote naam is weliswaar weg. maar toch niet weg eigenlijk. En als er nieuwe hamen ko men dan moeten deze mensen krediet krijgen. Wij hebben in elk geval ver trouwen in onze kandidaten Voor een stuk is het natuurlijk een test voor ons deze keer. Maar vermits de kwaliteit die er achter staat dezelfde blijft, geloven wij dat de kiezers dit op zi|n juiste waarde zullen weten te beoordelen. Ik heb goeie hoop op een zeer behoorli|ke uitslag Wat de provincielijst betreft zul len wij alles doen om het nog beter te doen dan de vorige keer Het is een uitdaging voor ons, nu wij met een jonge lijst aantreden. V.P.: En wat verwacht je voor de an dere partijen... A.D.M.: Er zijn d'er bij die zullen verlie zen, dacht ik. Maar misschien is de wens hier ook de vader van de ge dachte, althans voor een bepaalde par tij, de CVP met name Ik verwacht dat de CVP verliest. Ik wens het. Ze verdie nen het. Kijk maar naar hun intriges, hun campagne, en heel de boel En het likwideren voor de provincie van mensen als Etienne Bogaerl en Anna Bourlon.,Zij verdienen te verliezen Wie ik ook zie verliezen, en dit niet omdat ze een of ander verkeerd zouden gedaan hebben, maar wel om hun houding op nationaal vlak, is de Volksunie. De Volksunie heeft trouwens zeer sterke en behoorlijke lijsten. Maar, en dit geldt zeker voor Aalst, de aanwezigheid van iemand als Willy Van Mossevelde bij het Vlaams Blok, zal heel wat stemmen gaan kosten aan de VU. Voor de Volksunie-provincielijst zal dit zeker een sterke weerslag krijgen. Precies op deze lijst ontbreken werkelijk sterke kandidaten. Wat de 8SP betreft, ligt het weer niet zo eenvoudig, dacht ik. Ener zijds, met die tweestrijd Galle-Van der Niepen, zal dit zeker wat stemmenaf- brokkeling betekenen in het Dender- leeuwse. Algemeen gezien zie ik veeleer een status quo of zelfs wat aanwinst Vooral dan door het werkelijk profes sioneel uitspelen van Galle Voeg daar bij het feit dat de BSP in het kollege zit te Aalst, dan zie ik zeker geen stemmen verlies. Vooral de provincielijst van de BSP is elektoraal zeer sterken alle baten helpen, zoals je weet! V.P.: Wij hebben het nog niet over de vrouw in de politiek gehad, terwijl dit zeker verwacht wordt Ons zegt het als dusdanig niets móér dan een man in de politiek, maar wij nemen aan dat het toch iets biezonders is. A.D.MIk geloof dat precies in de poli tiek, vooral als het hard tegen hard gaat, men niet het minste onderscheid zal maken tussen een man en een vrouw. Op een bepaald moment wil je doorzetten en dan zijn het allemaal tegenstanders of tegenstrevers, zonder onderscheid «des geslachts» .Inde po litiek kan men trouwens direkt beoor deeld worden op wat men presteert en dan mag een mogelijke mannelijke op ponent vertellen wat hij wil, als je als vrouw 1.000 stemmen méér haalt, dan ben je sowieso de sterkste. V.P.: Ben je feministe? A.D.M.: Niet in de geladen betekenis van het woord. Ik geloof niet dat wij er goed aan doen in het andere uiterste te vervallen. .Bepaalde taken in mijn gezin blijf ik op mij nemen en ik zou het niet als een verbetering zien als ik ze zou doorschuiven naar mijn man, alleen maar omdat ikzelf eens een keertje minder tijd of zin zou hebben om deze taken te doen Er zijn dingen waarvoor ik mij verantwoordelijk voel en die m ik op mij. Het is niet omdat het trad getrouw aan de vrouw werd toege zen dat ik nu zonder meer en al hierom, het omgekeerde zou moi doen. ledereen moet voor zichzelf verantwoordelijkheden opnemen e tot een goed einde brengen. Er zijl eenmaal dingen die toch de vrouw b liggen. Maar als ze het doet, om even wat het is, moet het goed woi gedaan. Al te weinig vrouwen ec eisen dit op. Het eenvoudig laten w deren van deze dingen die ze vanuit vrouw-zijn nu eenmaal anders, en cifiek volbrengen. Ik ben wel voor kwaardigheid, niet voor gelijkheid. (Geïnterviewd op 4.12.1978 Erich Van der Eist l hoe ga gaat er e zak Kruis, gaan el daar bi als VI spreke gaan zi arbeidi we nie voor w den be omtrer En als is dat t eenhei Op de kop van de VU-lijst voor de provincieraad staat Jules Henderickx. Hij woont te Papegem met vrouw en twee kinderen en verdeelt zijn dagen tussen Wetteren en het Sint-Martinuskollege waar hij talen onderwijst Daarnaast zetelt Jules Henderickx nog in de Leedse gemeenteraad als schepen van sport en kuituur. Over zijn ervaringen als provincieraadslid en zijn algemene vizie over bepaalde politieke punten, hadden we een gezellig gesprek. geschiedenis is zo geweest dat we sinds zovele jaren in die minderheid- pozitie zaten ondanks onze numerieke meerderheid. We zijn altijd vertrokken van «We eisen »lk zie het historisch. Het zou normaal zijn dat we niet moeten eisen We zouden met onze meerder heid moeten kunnen zeggen «Goed we zullen aan u een toegeving doen! We zullen u ekonomisch steunen» Het is niet de bedoeling het land in twee te splitsen. Waarom moet men VU stemmen? Voor mij is het belangrijkste dat we definitief federalisme hebben. Dat we een Belgische bondstaat vormen, er zijn genoeg bondstaten in Europa. Dat komt er op neer dat we beschikken over onze eigen middelen, dat we kultureel onze eigen weg kunnen gaan. Dat men tot een definitieve vrede in het onder wijs kan komen, er gaat te veel geld verloren dan de diskussie vrij of niet-vnj onderwijs. De Volksunie is de enige partij die dat uitdrukkelijk in haar pro gramma zet Men moet ook naar de toekomst kijken De kinderen die nu geboren worden zul len in 2000 voor het eerst gaan stem men. Die generatie die de 21* eeuw overschrijdt in een verenigde Europa, moet een generatie zijn die vrij en zon der frustraties kan zijn. Die de commu nautaire problemen niet meer heeft Dat we als twee volwaardige volkeren naast elkaar kunnen leven. Dat we zelf iets in Europa kunnen zijn. In het kader van een verenigd Europa, ware het niet beter te komen naar een tweepartijenstelsel Lp.*- een ver snippering van partijen? Dat heeft zijn voor- en nadelen kunnen slechts naar zo n stelsel van zodra de moeilijkheden opg zijnDan zie ik in op een Angelsaksi bazis wel voordeel in een tweepari Het grote voordeel is dat men dai jarenlange lijn in de politiek kan vol Dat men niet elk jaar naar de verki gen gedwongen wordt. Dan zou kunnen werken van jaarplannen, ti we nu om het jaar een nieuwe regi krijgen. Ons land mankeert een sta politiek. Men regeert hier van da dag en dat komt door die versn ring. (geïnterviewd op 2 december door Van de Plas) Dam lang wille best voor Teve dat i goed te B geve Hoe kwam U in d« politiek terecht en hoe evolueerde uw politieke car rière? Ik ben van huis uit kristelijk Vlaamsge zind maar ben aan de universiteit be wust Vlaamsgezind geworden. Het is nog versterkt toen ik mijn legerdienst vervulde. Van ongeveer bij haar stich ting ben ik lid van de Volksunie en aktief militant geworden. Toen ik in 1961 huwde en te Wetteren ging wonen werd ik daar partijlid en zelfs onmiddellijk bestuurslid. Ik werd een van de kolpor- teurs voor Oost-Vlaanderen. Toen ik verhuisde naar Oordegem werd ik lid var de afdeling Impe. Ik hielp de afde- 'ino Oordegem - Vlierzele - Smetlede oprichten, maar men werkte zelfs tot in de streek van Vlekkem. Ottergem en Erondegem. loer we merkten dat we sterker moes ten staan hebben we de afdeling Impe en Oordegem gefuzioneerd. We noe men deze afdeling Dender-West. Ik heb nooit het voorzitterschap willen aan vaarden maar steeds het sociaal dienstbetoon op mij genomen. Men heeft mij steeds moeten koöpteren, nochtans haalde ik 98 op de 100 stem men bij de bestuursverkiezingen. Bij de fuzie der gemeenten hebben we natuur lijk ook hervormingen moeten doorvoe ren en heb ik de afdeling Erondegem - Ottergem - Vlekkem helpen oprichten Daar Vlierzele bij St.-Lievens-Houtem hoorde hebben we daar ook een afde ling gesticht. Voor Lede werd het afde ling Groot Lede Toen uien in 1971 een opvolger zocht voor een zeer verdienstelijk man als Vlaming, Dolf Boterberg, kwam men aan mijn deur kloppen. Ik was niet zin nens en had een beetje angst wegens mijn beroep (leraar germaanse filologie in het katoliek onderwijs) om mij op de VU-lijst te krijgen Ik kreeg de tweede plaats toegemeten, Jan Caudron stond de eerste. Ik kreeg een 1.400 tal voor keurstemmen. Ik stond ook als vijfde opvolger op de senaatslijst en dat bracht 1.200 voorkeurstemmen op. In '74 kreeg Jan Caudron de eerste plaats voor de Kamer en ik kreeg de eerste plaats op de provincielijst. Ondertussen was mijn broer Ghislain op de Kamer- lijst gekomen en we konden zeer goed samenwerken. Ik behaalde2.700 voor keurstemmen en werd provinciaal raadslid. In 1976 kregen we de ge meenteraadsverkiezingen en na lang zoeken hebben we die koalitielijst ge vormd van allerlei kleuren. Ik stond op de achtste plaats. De bedoeling was om iemand anders naar voren te schuiven e gemeente Dat is mislukt. Ik was de enige verkozene en ging dus over alle andere heen, wat heel spijtig was. Ik behaalde op die 8' plaats onge veer 900 stemmen. In april '77 was er terug nationale ver kiezing en werd ik opnieuw als lijsttrek ker voor de provincie aangeduid. (3.200 voorkeurstemmen.) Ik sta ook terug op de senaatslijst, het heeft weinig belang waar ik sta, ik ben een lijstversterker. maar misschien wel met de bedoeling om achteraf me ver der te laten gaan Ik ben nu 45 jaar en men moet geen tien jaar meer mee wachten Ondertussen heb ik een enorm sociaal dienstbetoon uitgebouwd en ben sche pen van Lede geworden Is de provincieraad nog wel een de- mokratische instelling? Wel daaraan twijfel ik ook. Als ik de grondwet naga. dan komen we de 22 december in Gent aan en alles is al klaar. Men kan enkel knikken want de zes député's zijn vooraf aangeduid. Het spijtige is dat men de provinciale raden moet samenstellen vooraleer men de regering samenstelt. Ik ben er heilig van overtuigd dat als de regering voor de provincieraad zou samengesteld zijn, deze raad anders samengesteld zou zijn. Daarom vind ik het zeker geen demokratische instelling. Bij het beleid van de provincie worden we niet betrokken We krijgen bijvoor beeld de lijvige begroting een dag voor de besprekingen. Men heeft geen tijd deze begroting ernstig te bestuderen. Men heeft dan drie weken debat, men mag slechts tweemaal over één punt aan het woord komen, de deputatie mag zolang spreken als ze wil en men moet dagen vooraf de tussenkomsten kennen. Rond de 25* oktober wordt gewoonlijk de begroting goedgekeurd en dan is het bijna gedaan. Slechts 2 3 keer per jaar wordt men samengeroepen. De kom missie waar ik toe behoor kwam slechts eenmaal samen en dan duurde deze bijeenkomst slechts 5 minuten Kan dan een schepen van een ge meente onderhandelen met een dé- puté? Ik geloof dat men van mens tot mens wel kan praten met de député Voor mijn tussenkomst voor het kasteel van Mesen te Lede heeft de provincie niets te zien, ik vroeg slechts of men geen middel had om tussen te komen. Men heeft beloofd het te doen. en zij zullen wellicht een middel zoeken Voor de molen van Oordegem heeft men mij beloofd om tussen te komen, men ging die molen herstellen. Op dit ogenblik zijn er kredieten voorzien (1.750.000 fr., wat te weinig is), maar ik heb hen als oppozitielid het verwijt gestuurd dat er nog niets gedaan was en dat dus de molen meer en meer vervalt Ik was wel hard, maar op mijn aanvraag zijn de kredieten toch gedeel telijk voorzien. Zijn er kontakten tussen de provincie raadsleden van de diverse partijen van dit arrondissement? Neen, dat is tot hiertoe nog nooit ge beurd. Enkel met Cyriel Noêl. eveneens een Leedse schepen, heb ik kontakt. Problemen worden besproken en voor gelegd in ieders fraktie Met de Aalsterse provincieraadsle den Is er ook geen kontakt? Ik heb het tot hier toe over geen enkel probleem omtrent ons arrondissement kontakt gehad. Dat zou nochtans zeer wenselijk zijn. Ik versta wel hoe die mensen denken, zij moeten luisteren naar wat onze fraktie in Gent zegt. Ik ben er van overtuigd dat de leden van de meerderheid in hun groep niets te zeg gen hebben. Ze komen trouwens niet tussen. De deputatie beslist onder elkaar en daarmee gedaan! Een voorstel van de oppozitie, hoe pozitief het ook moge zijn. wordt a priori verworpen. Hm ziet u de verkiezingsuitslag van 17 december? Ik ben natuurlijk optimist, ik ga mezelf als pessimist niet voor een verkiezing plaat "in. Ik zie voor de VU een status quo ir. het arrondissement Aalst. En dit ondanks het Vlaamse Blok dat naar mijn oordeel ook hier geen potten zal bre ken. Wat de PW betreft zie ik een tamelijk ernstige afzwakkino door de bekende strubbelingen. Het is toch opvallend dat er twee belangrijke figuren verdwijnen, Cyriel Noêl (4.000 voorkeurstemmen gehaald) en ook de burgemeester van Erpe-Mere De Lat (ong. 3.000 stem men). Provinciaal gezien dus twee grote af zwakkingen. Ook kwam D'haeseleer vroeger als lijstduwer op de provincie en nu plots verdwijnt de naam D'haese leer van de lijsten. Ik begrijp het niet goed. voor mij is het een vergissing van die mensen. De drie partijen gaan profi teren van het verzwakken van de PW en dat wij daardoor ons verlies aan het Vlaams Blok, hoe klein het ook is, zul len inwinnen via de PW Wat is uw indruk over het Egmont- Stuyvenberg akkoord? Ik vond dat er heel goede zaken in het Egmontpakt zaten, maar ik was toch ook een beetje misnoegd omdat men bepaalde toegevingen zou gedaan heb ben en wij van het standpunt toch wa ren (voor de verkiezingen) dat we geen toegevingen niet meer gingen doen. Dat wij de eisende partij zijn pn daarom ben ik om bepaalde dingen misnoegd VoiksvertegonwMrdiger Mare Galle Z8gt dat we geen eisende partij zijn. Dat het moet gedaan zijn met eisen, wij mMten dat niet dMn! In feite heeft Mare Galle qelijk. maar de Om c werd Dit a gemc Hot et Sedert 1971 is Wim Verleysen senator voor de C.V.P. Nu prijkt zijn naam weer op kop van de lijst Hoewel hij startte in de gemeentepolitiek is hij er niet meer bedrijvig. Zijn taak richt zich vooral op nationaal en internationaal niveau. Er schiet weinig tijd over om ter plaatse een aktieve rol te spelen. Maar daarover zegt hij ook zijn woordje mee. Immers de C.V.P. ziet in Wim Verleysen de toekomstige burgemeester van Groot-Aalst Over de fusie, de sociaal-ekonomische problemen en over de CVP hadden we met hem een lang gesprek. Graag in het kort uw politieke karrière Ik ben in 1946 begonnen als gemeente raadslid in Erembodegem, in 1952 raadslid in Aalst en in 1959 schepen van sociale voorzorg, volksgezondheid, jeugd, sport en burgerlijke stand. In 1953 werd ik verkozen als provinciaal raadslid, en in september 1959 besten dig afgevaardigde en tenslotte in no vember 1971 senator. De laatste jaren hoort men niet zo veel meer van u in het kader van de stedelijke politiek Sinds 1959 inderdaad niet meer. Er was een verbod als bestendige afgevaar digde, tot in 1971 was er een onvere nigbaarheid. Ik heb er nooit van gehou den om op een lijst te figureren waar ik niet effektief kon zetelen. Is er tussen u en de gemeentepolitie- kers veel kontakt? Er is inderdaad zeer weinig kontakt, om de heel eenvoudige reden dat ik meer een nationale en internationale op dracht heb Uit wat bestaat deze opdracht? Nationaal ben ik voorzitter van een paar studiekommissies in de schoot van de CVP, o.a. deze in verband met de her vorming van de interkommunales en de kommissie voor stedelijke financies. Beiden hebben een terugslag op het gemeentebeleid. Ik heb er de leiding over omwille van mijn ervaring op het lokale en interkommunale vlak. Ik heb medeverantwoordelijkheid gedragen in de herstrukturering van België. Gans het fusiebeleid is een van de opdrachten waarvoor ik verantwoordelijk was. Ook bij de hervorming van de Staat ben ik nauw betrokken, het gedeelte van de financiering van de regionale uitgave moest door mij voorbereid worden. Ik heb nationaal de rol gespeeld voor wat betreft het open gooien van de partij naar buiten met de partijdagen Ik was medeorganisator en medelid van het paneel van de openpartijdagen van het OCMW Daar is het idee van het huidig OCMW gegroeid. Er was ook een openpartijdag voor de mindervaliden en een voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Internationaal was ik aangeduid voor de Raad van Europa. Ik maak daar deel uit van de kommissie voor sociale voor zorg en volksgezondheid. Een tweede kommissie waar ik zetel is deze voor bevolking en vluchtelingenproblemen. Ik kreeg in een subkommissie als op dracht het sociaal charter van Europa en in de subkommissie voor de Euro pese kode voor sociale zekerheid heb ik de opdracht gekregen van het werkdo- kument samen te stellen voor het her zien van de huidige kode. Ik ben plaats vervanger in de kommissie voor ruimte lijke ordening en de lokale besturen. Ik ben aangeduid als lid van het bureau van de Navo parlementsleden, lid van de kommissie voor de ekonomische aangelegenheden die als belangrijkste opdracht heeft om te bestuderen welk het percentage is van het bruto natio naal procent van elk land van de Navo dat kan besteed worden in deze om standigheden aan veiligheidsmaatrege len. Ik ben eveneens lid van de Westeu- ropese unie. waar ik in de kommissie zit voor de verdediging en bewapening. Er schiet dus heel weinig tijd over om ter plaatse een aktieve rol te spelen. Meer dan eens wordt er in Aalst ge zegd dat u kandidaat burgemeester zijL Is dat juist? Ik hoop dat bij de volgende gemeente raadsverkiezingen de CVP terug mee in het bestuur zit. Er zal dus met één of meerdere partijen een koalitie moeten gevormd worden. Op dit ogenblik kan ik daar nog niets over zeggen omdat er nog niets over bestaat. Of ik kandidaat zal zijn? Dat behoort tot de mogelijkhe den maar meer kan ik daarover niet zeggen Maar het interesseert u? Ja het interesseert mij. Ik kan de men sen niet in de steek laten. U als medeverantwoordelijke «oor de fusie, vindt u het nog altijd een ge lukkige oplossing. Is het Jaar van het Dorp geen dMkje voor het blMden? Ik blijf nog bij mijn mening Wat de fusie betreft heeft men nog te klein ge zien, het zal binnen enkele jaren duide lijk worden. De strukturen van de hui dige gemeenten zal ons niet wapenen om in een verenigd Europa via onze lokale besturen een beslissende rol te spelen voor de bevolking. En indien de lokale besturen die de kleinste demo kratische instellingen zijn, machteloos zijn om de problemen hoger op en in hun plaats te doen. Ik behoor tot deze mensen die zeggen, laat alles wat ter plaatse kan geregeld worden ter plaatse geschieden. Geef de mensen daartoe de mogelijkheden. Men heeft daarvoor drie zaken nodig, men moet voldoende mensen met brains hebben, die kunnen denken, werken en uitvoeren Men heeft de financiële middelen no dig, dus industrieën, handel. Men heeft ook ruimte nodig, de mensen moeten niet alleen wonen, ze moeten een nor maal leefmilieu hebben waarin ont spanning plaats kan vinden. Kortom gezegd, we hebben ruime gemeenten nodig met voldoende bevolking en met financiële mogelijkheden. Men heeft zelfs nog te kleinschalig gezien. Dat is en blijft mijn overtuiging. Wat het Jaar van het Dorp betreft, dat is de voltooiing, want een gemeente vor men is niet het vernietigen van de lokale leefgemeenschap, het is een admini stratief en financieel samenballen van de mogelijkheden die in een streek aanwezig zijn. Het is ook het uitschake len van de kunstmatige grenzen die tientallen jaren geleden werden getrok ken en die op geen enkele wijze beant woorden aan de leefgewoonten van de Wanneer we de CVP lijst onder de loepe nemen konstateren we dat de ACW mandatarissen op de meeste der verkiesbare plaatsen staan. De mid- dengrMpen worden stiefmMderiijk behandeld. Hm komt dat? Het arrondissement Aalst telt 78% loon- en weddetrekkenden Is het dan abnormaal dat een partij dat zich een volkspartij noemt de drie vierden van de plaatsen laat bezetten door de mensen die tot de loon- en weddetrekkenden behoren. Hoe is het kiezerskorps van de partij samengesteld? Ook daar zegt men dat 80% der kiezers loon- en wed detrekkenden zijn. Maakt het ACW van zijn macht (3/4 van de CVP-ers zijn ACW-ers) werkelijk gebruik? Indien we van onze macht echt zouden gebruik maken dan zouden we alles kunnen be zetten. En nochtans doen wij het niet. We hebben op de Kamer twee verkies bare plaatsen en we zeggen de eerste plaats is voor het ACW. Voor de tweede stellen wij ats ACW geen kandidaat. Voor die tweede plaats waren er drie kandidaten. Willems was de kandidaat van de land bouwers en de twee anderen waren van het NCMV Hoe het tussen de drie is uitgespeeld kan niemand u zeggen Hoe Johny Timmerman boven Georges De Leenheer gekomen is weet ik niet, dat was voor mij een verrassing, maar men kan van het ACW toch niet zeggen dat ze de slokop heeft gespeeld want de eerste plaats is voor het ACV., .weede plaats voor de landbouwers en de strijdplaats is voor de middenstanders. Sociologisch bekeken hebben we een schone lijst. Voor de Senaat hebben we maar één verkiesbare plaats en die is voor de ACW. De tweede plaats voor Oude naarde is voor de middengroepen. De toekomst voorbereiden is denken aan de eerste plaatsvervanger Onze eerste plaatsvervanger was Hector Petit (ACW), hij heeft drie verkiezingen op deze plaats gestaan. Het ACW heeft aan Hectoi Petit gevraagd die plaats niet meer in te nemen en een algemene kan didaat er in te plaats te stelen, de ar rondissementen voorzitter Hubert Van Wambeke. Hij is een bekwaam man die wat betekent op het politieke vlak, hij moest een kans krijgen. Is er een kontakt tussen de diverse parlementairen? Ja, ieder maal dat er zich problemen in het arrondissement stellen treden de parlementsleden globaal op. Vroeger wenden de bedrijven zich naar één of ander parlementslid Die tijd is gepas seerd. Wanneer een bedrijf in moeilijk heden verkeert, nodigt ze de verschil lende partijen uit, legt ze haar proble men voor, en trachten we in een ge meenschappelijk overleg een oplossing voor het bedrijf te vinden. Dat is zo gegaan voor Amylum en Fa- belta, ook voor Unalit en Tas maar met minder sukses We zijn ook gezamelijk naar het Ministerie van Openbare Wer ken geweest voor wat de infrastruktuur van ons arrondissement betreft. Dus wanneer men gezamelijke standpunten moet innemen, wordt iedereen uitge nodigd. Een minister uit onze streek zou veel heil kunnen betekenen. Ja dat zou ik graag zien, moest er eens iemand van ons uitverkoren worden. Ons arrondissement wordt als nood- gabied bestempeld Ziet u een sociaal-economische uitweg? Het doet me plezier dat u het woord noodgebied gebruikt. Het is inderdaad het woord dat we gebruikt hebben in 1955, wanneer we voor de eerste maal de aktie hebben gevoerd om hulp te krijgen voor onze streek. Dan hebben we de eerste sluiting van bedrijven ge kend in onze stad We hebben het twee jaar gehad over Aalst noodgebied, uit eindelijk is het geworden «Aalst ont wikkelingsgebied». We waren dan ook het eerste gewest die heeft kunnen ge nieten van de maatregelen van de re gionale ekonomie. We zijn een noodgebied, niet alleen omdat de textielnijverheid is te loor ge gaan, maar ook de ledernijverheid en de huisnijverheid (sigarennijverheid) is verdwenen. Uit ons arrondissement vertrokken veel arbeiders naar de steenkoolmijnen Deze periode is ge lukkig voorbij We hebben natuurlijk de pendel naar Brussel moeten verzwaren, maar het was een weldaad voor de be trokken mensen. Ingevolge de wetten op de ekonomische expansie (1959) hebben we heel wat kansen gemist door het feit dat onze gemeenten niet in staat waren de industrieterreinen op te rich ten en uit te baten, om te genieten van deze wetten. We waren het gewest van eerste kategorie waar de maksimale staatsvoorwaarden konden krijgen, maar er werden geen initatieven geno men. In Aalst heeft men de zaken kun nen recht trekken via de snelweg A5 Wanneer we gevochten hebben voor de A8 hebben we jammerlijk genoeg die strijd verloren daar de mensen uit het Pajottenland er niet voor waren We hebben ook de A9 niet gekregen in zijn oorspronkelijke vorm zodat het zuiden van ons arrondissement nog altijd niet aanlokkelijk is voor investeerders Het is daarom dat we dat urgentieplan vorig jaar hebben opgesteld. (N.v.d.R. Dit urgentieplan werd in vo rige jaargang van De Voorpost uitvoerig besproken). Tijdens de CVP meeting van 31 vember te Aalst sprak ex-premier demans over het sterk maken vi CVP. Wordt Vlaanderen dan eei staat? Wat is een CVP staat? Wanneer daardoor verstaat een gebied war sluitend de wensen of de eisen v CVP zouden doorgevoerd wordei is dat iets dat niet mogelijk is. Wel ben tenslotte wetten gestemd dit toepassing blijven. De wetten tr scherming van de ideologische derheden. Er bestaat ook een ku pakt dat niet kan gewijzigd worde zij met een belangri|*e meerderhe geen enkele partij uit zichzelf kar ben Bijgevolg, de vrees die men tert is ongegrond Als men spreekt van een CVP sta CVP maakt het goede en het s weer. als de CVP de uitweg is v meerderheid van de bevolking men moeilijk zeggen dat de me heid moet gemuilband worden. Als wij versterking van onze macl gen is het om te beletten dat me Vlaamse volk zou schaden. De g wetsherziening wordt gestemd m tweederden meerderheid. Dat bel als wij nu eens één derde zoudf van de volksvertegenwoordigin België, dan zouden wij kunnen br dat men de grondwet hervormd één derde is onmogelijk, we z» minstens 12 zetels in de Kamer rr bijwinnen, wat ondenkbaar is De sleutel die wij graag zouden h omdat men niet tegen het Vlaams zou kunnen besturen, die sleute niet Is er vrees dat men inderdaad, o dere motieven dan de Vlaamse gen meerderheden zou vormen land waar voor men dan met ge» nemen prijzen betaald of toege» bekomt, die bestaat inderdaad. C leiding om te trachten een meerd te kwetsen of te breken is iets dal politieke spel tot de normale gep heden behoort maar wie weet i daardoor bedreigd wordt moet zi te voorkomen. Wanneer men nu even doordenk het België van morgen of de n eenheden die gaan tot stand kom 100% gerust in de uitslag ben ikr weer niet Wanneer harden met zullen moeten spreken, dan is e iets die ons speciaal bekommert is Brussel. Als men nu zegt Belg uiteen in twee delen, Vlaander Wallonië. Brussel ligt in Vlaande

De Voorpost | 1978 | | pagina 18