AAN HEN DIE HET TE BRUSSEL WILLEN GAAN WAAR MAKEN SCHEPEN DE MAGHT PLEIT VOOR MILIEUVRIENDELIJKE VERKIEZINGSKAMPAGNE WILDPLAKKEN ONDER TOEZICHT VLAMING ZIJN ZE ZEKER op ons Terugbetaling op waterverbruik, spoed u! Geschenkenbeurzen zijn in! wMJPnuaf De Voorpost - 8-12-1978 - 19 hoe gaat het uit elkaar spatten? Wat gaat er met Brussel gebeuren? Ik bekijk de zaken van uit dit huis, het Groen Kruis, 40.000 arbeiders en bedienden gaan elke dag naar Brussel, hoe gaan ze daar behandeld worden? Gaan ze daar als Vlamingen nog Vlaams mogen spreken? Onder welk arbeidsstatuut gaan ze daar vallen? Gaan we van deze arbeiders grensarbeiders maken? Waar we niets meer aan te zeggen hebben voor wat hun leef- en arbeidsvoorwaar den betreft? Ik moet zeggen dat ik daar omtrent mijn hart vasthoud. En als er iets is dat we moeten beletten is dat het uiteenspatten van het land. De eenheid is noodzakelijk voor de mensen die hier wonen, en zolang ik de verko- zene ben van die mensen moet ik daar voor vechten. Wat is uw reaktie op ons voorpagina artikel Cijfers liegen niet» Absenteisme is iets dat uit den boze is, dat niet overeen te brengen is met de taak van een parlementslid Vandaar dat ik ook verklaar dat buiten de taak van parlementslid ik geen andere be roepsbezigheid kan hebben. Het parle- mentswerk slorpt u volledig op. Ik sta met een dienststaat van één en kele afwezigheid in de openbare verga dering. toen was ik in opdracht in het buitenland. Voor de kommissie had ik een dienststaat van 98%De mensen die enkel naar Brussel gaan. de aanwe zigheidslijsten tekenen en terug ver trekken, mensen die andere beroeps bezigheden hebben en belet zijn, dat betreur ik. Dan stel ik mij de vraag «Kunnen we niet een statuut uitbouwen voor de parlementsleden dat ze een ze kerheid hebben als ze morgen geen par lementslid meer zijn, dat ze met op straat staan?» Zolang je parlementslid zijt heb je een behoorlijke vergoeding, heb je zeer veel dienstbetoon en je hebt een sekretaresse nodig, dan heb je niets meer over, dus moet je het zelf maar oplossen met vrijwilligers. Maar je zijt een met beschermde persoon, je hebt geen ziekteverzekering, de vrouw en kinderen hebben geen statuut, je hebt geen gezinsvergoeding voor het gezin Men moet er dus iets op vinden. Zullen er in ons arrondissement be langrijke verschuivingen gebeuren op 17 december? Ik verwacht voor de CVP een vooruit gang. Er zal wellicht een zetelverschui- ving inzitten. Bij vorige verkiezing werd in dit arrondissement 5 van de 6 zetels rechtstreeks verkozen. Enkel de zetel van Mare Galle werd bekomen door ap- parentering. Als we nu eens hard door denken dan weten we dat de 2 zetels van de CVP terug rechtstreeks zullen gekozen zijn, de zetel van de PW, zelfs niettegenstaande een naamwisseling en het verlies die daaruit voortvloeit, zal die ook rechtstreeks verkozen zijn Voor de zetel van de VU is er misschien een gevaar voor rechtstreekse verkie zingen, maar die zal niet verdwijnen. De tweede zetel van de socialisten blijft volgens mij apparentering. Ik zie dus weinig verschuiving alhoewel je met apparentering nooit weet waar die te recht komt. Voor wat de Senaat betreft, denk ik dat de PW niet een tweede maal hetzelfde geluk zal kennen als vorige verkiezing, waar ze zonder voldoende stemmen om één man rechtstreeks verkozen te heb ben twee mandaten in de wacht hebben gesleept. We hopen om de tweede zetel terug te winnen, ten nadele van de PW en men heeft het daar waarschijnlijk voelen komen want men heeft hem op de tweede plaats voor de Kamer ge steld (M De Padt) En de kleinere partijen als RAL, AMADA en het Vlaamse Blok? Het is zeer moeilijk daar een pronostiek van te maken, omdat ik in dat midden onvoldoende leef. Wanneer ik de kan didaten zie, dan moet ik zeggen dat het Vlaamse Blok een zekere kans maakt. Renaat Diependaele, ik weet niet of zijn naam nog zal spreken tot de mensen Wanneer hij in 1974 afzonderlijk is op gekomen, heeft hij toch een bescheiden sukses behaald. Hij krijgt nu de steun van enkele mensen die toch ook een zekere aanhang hebben Van Mosse- velde zal, denk ik, toch enige schade aan de Volksunie aanbrengen Hoe groot die schade zal zijn weet ik met, maar men mag nog 2 3.000 stemmen verliezen, dat betekent nog geen zetel- (Geïnterviewd op 30 november 1978 door Roel Van de Plas). Dames en heren, u die kandidaat bent voor een al dan niet lang verblijf in een Kamer- of Senaatszetel te Brussel, wij willen u hier even ter hulp schieten. Wij begrijpen maar al te best dat u het niet onder de markt heeft en gehad heeft met de voorbereiding van uw verkiezingsslag voor zondag 17 dezer. Tevens zijn wij ervan overtuigd dat u het na deze datum zeer goed met ons zult menen als u Brussel vertoeft Daarom geven wij u hier dit berichtje mee dat wij opmerkten in het nummer van 11 november II. van «The Economist». Een ar tikeltje dat u zeker zou gelezen hebben, indien de verkiezingen niet op til waren geweest, daar zijn wij van overtuigd. Dit hoogst respektabel ekono- misch tijdschrift geeft in amper 35 lijntjes onze Belgische eko- nomische toestand kernachtig weer. Wij lazen voor u het vol gende: «Investment from other countries has fallen because of rising wage costs in Belgium. Hourly wage costs have risen Om de verkiezingsstrijd op een ordentelijke wijze te laten verlopen werd door alle politieke partijen een protokolakkoord ondertekend —■dat de verkiezingskpropaganda regelt. (Dit akkoord resulteerde in een tijdelijk politiereglement dat door de gemeenteraad werd goedgekeurd, en dat geldig is van 28 november —tot en met 17 december 1978. In dit reglement is onder meer voorzien dat het verboden is te plakken tussen 22 u. 's avonds en 7 u. s'morgens. Om te mogen aanplakken is trouwens een vergunning nodig van de burgemeester. Enkel publiciteitsflrma's worden van [deze vergunning vrijgesteld. Het reglement regelt eveneens het gebruik van auto's met luidsprekers. Deze worden slechts toegelaten tussen 14 u. en 19 u. (vroeger was dit 20 u.). Op zaterdagvoormiddag mag ook le Grote Markt voor deze vorm ran propaganda gebruikt wor- len tussen 10 en 12 u. Tussen de artijen werd reeds een overeen- ;onist getroffen om ieder om urt deze mogelijlcfieid te •nutten. Vermelden wij nog dat ook voor :t organiseren van stoeten en autokaravaanseen toelating van de burgemeester vereist is. Schepen voor Leefmilieu De Maght benutte het goedkeuren van dit politiereglement om een oproep te richten tot alle kandidaten voor een milieu- vriendelijke kampagne. Aan een gezond leefmilieu wordt immers door haar departement en door allerlei verenigingen en aktie- groepen heel wat aandacht besteed. In enkele sekonden kunnen alle gedane inspannin gen teloor gaan. Zo vroeg de n meer tous: tM! Niettegenstaande van hogerhand wordt aangedrongen op zelftucht hij het aanplakken van affiches voor de verkiezingen, en er tot op heden nog geen overtredingen vastgesteld werden zien er sommige aanplakborden allesbehalve milieuvriendelijk uit. (EDV) faster since 1970 in Belgium than in any other EEC country. They have gone up 290% in dollar terms, thanks to wage in dexation, shorter working hours and the linking of the Bel gian franc to the European cur rency snake Productivity has risen fast too (up 65% in the same period) but wage costs per unit of output have still grown faster than in most Eu ropean countries. To make matters worse, taxes have got havier and labour relations worse. The moral would seem to be that Belgium ought to devalue its franc before it enters the new European Monetary System to make its costs more attrac tive to foreign investors. But Bel gium is trapped. Any devalua tion in an economy which is so trade-dependent, and where all wages are indexed, feeds straight into inflation making matters even worse. It is a pro blem which Belgian politicans ought to be discussing in the run-up to the general election next month Instead they are all obsessed by the latest twist in the language war». Wij twijfelen zeker niet aan de talenkennis van onze kandidaat-reizigers naar Brus sel, maar wij geven toch in kort de kernideeën voor onze an dere lezers: de volgende knel punten voor onze ekonomie worden opgesomd: de loon indexkoppeling, de werktijd verkorting, de loonkosten stijging, de toenemende belas tingdruk en de overwaardering van onze munt. Aan onze poli tiekers geven zij de raad mee zien eerder te buigen over onze slechte ekonomische toestand in plaats van te redetwisten over taalkwesties. Dit is dus het beeld dat van ons dierbaar Be lgië, onze ekonomie meer in het bijzonder, in de internatio nale pers opgehangen wordt. Weinig bemoedigend, is het niet? Uiteraard zullen bepaalde heren en dames onder u deze zienswijze aanvechten. Al was het nog rr\aar uit respekt voor onze heilige drukkingsgroe pen. Nochtans kunt u niet ontken nen dat het beeld dat men in het buitenland heeft over onze ekonomische toestand weinig roos (zonder bijbedoelingen) kleurig is. Een dergelijk be richtje zal zeker geen kandidaat-investeerders aan lokken. Dat zult u wel niet ont kennen. Het is dus duidelijk dat er iets zal moeten gedaan worden. Als u in Brussel mocht terecht ko men, wat wij uiteraard u van harte toewensen, dan zien wij twee mogelijkheden om derge lijke berichtgeving in de toe komst te vermijden. Ofwel kunt u ervoor ijveren dat verbod op gelegd wordt aan alle nationale en internationale persorganen om dergelijke berichten over onze nationale ekonomie te publiceren. Maar dit lijkt ons nogal totalitair en slecht voor uw politiek imago. Daarom lijkt ons de enige oplossing ijveren voor het opnieuw gezond en kompetitief maken, zowel op nationaal als internationaal vlak, van onze ekonomie MON D.G. Schepen aan de kandidaten en hun medewerkers geen gebruik te maken van spuitbussen, verf, enz., en geen bomen te vernieti gen door ze te beplakken of te benadelen, CVP-fraktieleider Willems van zijn kant betuigde zijn akkoord met het genomen initiatief. Hij verwees naar vroegere interpel laties waar hij het wildplakken reeds had aangeklaagd. On danks de vele inspanningen van het stadsbestuur is men er nochtans nog niet in geslaagd om aan de plaag een halt toe te roepen. Een aantal onge- disciplineerden stoort zich im mers aan niets of niemand. Anderzijds vroeg hij de Burge meester in deze verkiezingsstrijd niet te streng te zijn voor diegenen, die toevallig gesnapt worden bij een nachtelijke plakronde. Hij vroeg dan ook dat de politie niet te vlug zou verbaliseren. PVV-fraktieleider De Gols ge loofde dat de maatregelen op zijn tijd komen. Hij vond de oproep van zijn partijgenoot De Maght trouwens sympatiek. In het bijzonder vestigde hij de aandacht van het stadsbestuur op de toestand van de voorgevel van de Keizershallen, waar het beschermend bord steeds volge- klad wordt. Hij drong dan ook aan om hier kordaat op te treden. Burgemeester DTIaeseleer stip te in zijn antwoord aan dat zijn politiebevoegdheid wettelijk be perkt is. Het al of niet vervolgen van diegenen die het politie reglement van de stad Aalst overtraden, hangt alleen van het parket van Dendermonde af. Uit ervaring wist hij dat heel dikwijls dergelijke dossiers ambtshalve geklasseerd worden. Toch was de Heer D'Haeseleer van mening dat de politie op dit vlak toch een beteugelende taak heeft. De raadsleden vernamen even eens dat op het Schepenkollege van donderdag 30.11.1978 de Burgemeester zijn Schepenen zou vragen om elk een aantal personeelsleden ter beschikking te stellen die zouden helpen om de wildplakkerij stop te zetten. In dit kader dacht hij eraan alle storende propaganda te laten verwijderen door de Stad Aalst. Het debat werd besloten door raadslid Lambert Van De Sijpe die benadrukte dat de kandida ten op dit ogenblik ook rekening moeten houden met een steeds groeiend aantal milieu bewuste kiezers, die niet aarzelen die genen te bestraffen die zich aan wildplakkerij bezondigen. VEHE Volgende mededeling van het Kollege geldt enkel voor rechthebbenden die dit jaar nog géén terugbeta ling ontvingen. Terugbetaling op het waterverbruik 1977 zal verder worden toegepast tot einde december 1978. Het bedrag ervan is 150 fr. Hiervoor komen in aanmerking a. grote gezinnen: drie kinderen ten laste (gehandi- kapt kind telt dubbel) b. gepensioneerden (GWW): gezinshoofd (man of vrouw) c. gehandikapten en invaliden wanneer man of vrouw 65% gehandikapt is. Om deze terugbetaling te bekomen moet men zich wenden tot -het bedrijf voor waterbedeling, St-Ka- mielstraat 109-111 iedere werkdag van 8.30 tot 12 en van 13.30 tot 17 u voor bewoners van het vroegere. Aalst. Bewoners van de «deelgemeenten» gaan naar het dienstcentrum iedere werkdag doch enkel 's voormiddags. Mee te nemen bewijsstukken zijn a. laatste faktuur van het waterverbruik b. mutualiteitsboekje c. fiskale aangifte (gehandikapt kind) d. eventueel bewijs van 65% handikap LH De eindejaarsfeesten zijn in 't vooruitzicht en het geven van geschenken komt aan de orde van de dag. Twee instellingen uit het Aalsterse, nu niet zo direkt met elkaar verwant, richtten ter gelegenheid van deze nakende festiviteiten een geschenkenbeurs in: het Kultureel Centrum van de Benediktijnerabdij Affligem enerzijds en de Mikisklub in de Aalsterse Nieuwbeekstraat. Beide uiteraard met een lof- waardig doel: het boni van Af fligem gaat naar de missiona rissen uit de omgeving die in verschillende landen en we relddelen werkzaam zijn, de winst van de pluralistisch inge stelde Mikisklub waar iedereen van om het even welke gezind heid zich kan thuisvoelen gaat naar enerzijds de afbetaling van de gedane kosten bij het inrichten van dit veelbezocht klubhuis en anderzijds naar het mogelijk maken van allerlei jeugd- en andere aktiviteiten. «Geschenken uit Vreemde Landen» te Affligem komen uit alle werelddelen met in totaal 35 landen terwijl die van de Mikis-klub Europees zijn en dan meestal van de landen uit het Oostblok. Nog een ander onderscheid: terwijl in Affligem dit een gebeurtenis is die zich elk jaar bij de eindejaarsfees ten herhaalt heeft dergelijke geschenkenbeurs in de Nieuwbeekstraat een viertal maal per jaar plaats. Zijn het in Affligem meestal sierstukken en resultaten van allerlei hob- bywerk te Aalst zijn het meer typische spijzen (veenvis) en dranken (o.a. «stierenbloed») met daarbij een rijke keuze aan folkloristische artikelen met als blikvanger en nieuwigheid kris tal uit Bohemen. In de Mikis is de beurs afgelo pen doch in Affligem kan U tot het einde van het jaar terecht. Allebei mochten ze zich in een grote toevloed en opmerkelijk sukses verheuoen LH Tijdens de geschenkenbeurs in de Mikis lag de nadruk deze keer op Pools porselein en Boheems kristal en glaswerk. (SJ) 810*. Wie zijn nu de ware Vlamingen zou je zo kunnen vragen.' verkiezingsstrijd heeft elk zijn mening. Hij houdt het bij de VU en Vlamingen zijn ze zeker. (SJ) vredig huisgezin maar in de .'/■(ledigt het Vlaams Blok. Maar

De Voorpost | 1978 | | pagina 19