VLOTTE HOORZITTING TE GIJZEGEM KRIS-KRAS DOOR GIJZEGEMS PROBLEMEN Bouwen in het nog groene Gijzegem GIJZEGEM HEEFT VERKEERSPROBLEMEN BIJ DE VLEET d RODE HAAN KRAAIT 20 - 8-12-1978 - De Voorpost 3e inspraak- en informatieavond verleden dinsdag in het Sport- en Rekreatiecentrum te Gijzegem «ehouden werd alvast de beste van deze tweede reeks in Groot-Aalst. Hij verschilde ook in menig opzicht van vroegere edities. Vlarnix Rijckaert was al dan niet diplomatisch ziek en werd vervangen door een gratis kumulerende jurgemeester die zorgde voor een vlot verloop. Wegens de vorm van de zaal waardoor paneel en publiek kort bij elkaar zaten kon de ingewikkelde mikro-apparatuur met de vele techniekers achterwege worden gehouden. Het -peleton» chauffeurs bleef, naar de burgemeester ons schertsend verklapte uit het vizier van tellende penneridders. Schepen De Maght kwam zeer tegen haar gewoonte in wat later, weerhouden door haar zieke dochter en stadssekeratris Christiaan Willems was jarig en vergastte het talrijk ipgekomen publiek, (een hondertal Gijzegemnaren waren inderdaad aanwezig), op een koele pint als Sinterklaasgeschenk. Of het nu Lamot of Safïr is, we weten het niet. Traditioneel vormen in elke hoorzitting de problemen van Openbare Werken een belangrijk deel en ook te Gijzegem was dit weer het geval. Schepen Jan De Neve geeft telkens blijk van verbluffende dossier kennis en weet steeds in weinig woorden een klaar en realistisch beeld van de situatie op te hangen. Vooreerst had men het over de té lange duur eer een bouw aanvraag haar beslag kreeg. De schepen geeft toe dat de administratieve molen inderdaad langzaam maalt doch voegt eraan toe dat zijn dien sten wel betrachten het wat vlug ger te laten verlopen. Dit zou kun nen gebeuren door o.m. aanwer ving van gespecialiseerd perso neel. Hij wijst erop dat voor 't ogenblik er niet meer personeel is dan dit het geval was vóór de fusie in Klein-Aalst. De Adviseur komt slechts één maal per week. Dan moet het nog behandeld wor den door het Kollege en dient het nog naar Gent te worden gestuurd. 60 dagen is aldus een minimum voor afhandeling voor een bou- waanvraag. Zo man echter binnen de 75 dagen geen konkreet ant woordt krijgt mag men zich recht- pen zo maar niet dadelijk. Een i- nidële fout zou gebeurd zijn bij het hogere schouw zetten kan niet af- het noodzakelijk is het geval te bespreken met een kabinetsme dewerker van de schepen, mede werker die heel de week beschik baar is. Voor de overwelving van de zo riekende Molenbeek werd door de Raad reeds een princiepsbeslis sing genomen tot overwelving doch de hogere overheid stelde dat deze beek alle waters moet kunnen opnemen en niet mag overwelfd worden. Dus een negatief advies. Wat nu juist dient te gebeuren om die kwalijk riekende beek aan vaardbaar te maken ziet de sche pen zo maar niet dadelijk. Een in itiële fout zou gebeurd zijn bij het indienen van de verkavelingsaan- vraag. Dan zou het probleem van de beek moeten onder de loupe genomen zijn. Nu schijnt het kalf eerder verdronken. Waar de Trapstraat reeds voltooid is wordt beloofd dat de Water straat eerlang zal volgen Ook milieuproblematiek blijft de mensen aanspreken en allerlei verontreinigingen en. sluikstortin- gen werden dan ook gesignaleerd en aangeklaagd. Geklaagd werd over de grachten die na een passage van de klepel- maaier vol gras lagen. Schepen De Maght noemt dit een gevolg van gemis aan degelijke koördinatie tussen de maaier en deze die het vuil ophalen. In 't vervolg zal eerst worden gemaaid en pas daarna zullen de grachten worden ge kuist. Met Nieuwjaar gaat het sisteem in van de huisvuilophaling in zak ken. Gevraagd werd of er voor oudere mensen of alleenstaanden niet minder volumineuze zakken kun nen worden gegeven, zakken die bovendien tegen regen bestand zijn. Dit probleem zal ter sprake komen, en als U dit leest is dat reeds gebeurd, in de adviesraad voor leefmilieuproblemen. In het projekt van de Damkouter. een woonzone naast een industrie zone leefbaar? Het gaat hier om een projekt van de Interkommu- nalc -Land van Aalst». Reeds in 1976 was er een besluit tot ontei gening en de gronden werden verworven. Omwille van nalatig heid van de kant van de industrie kwam er reaktie. Nu is men zo ver dat iemand reeds werd aangeduid om de verkavelingsplannen op te maken. Het stadsbestuur wil nu tussenkomen opdat niet zuiver het winstbejag zou primeren, maar dat ook reTcening met de leefbaarheid zou worden gehouden. Gehoopt wprdt dat de omgeving zal kunnen gered worden. De Ververij -Denderland» komt ter sprake wegens voortdurende luchtverontreiniging. Reeds meerdere malen doorkruiste sche pen De Maght Gijzegem en trachtte ze hieraan te verhelpen Er waren kontroles, onderzoeken, er werden stalen van het water ge nomen, geur en kleur ervan wer den onderzocht. Zo nodig zal men opnieuw moeten optreden. Een hogere schou zetten kan niet af doend zijn als men ook de lagere nog blijft gebruiken. Gewezen wordt ook op een niet denkbeeldig gevaar voor overstroming. Bij springvloed in de Schelde kan het water over de nooddijk vloeien en nu is het zo dat deze nooddijk momenteel verknoeid wordt door koeien, paarden en crossers! Overstrommingsgevaar lijkt hier niet uitgesloten. Sluikstortingen waren er zeer veel te Gijzegem en de dienst van Leefmilieu liet hier ettelijke ka- mioens voortkomende van grotere en kleinere sluikstortingen wegha len. Een sluikstoring zou zelfs ge beurd zijn op gebied dat als stad- seigendom niet zou afgepaald zijn. De schepen zegt dat streng tegen sluikstorters wordt opgetre den. dat proces-verbaal wordt op gemaakt en dat wie betrapt wordt er met minder dan 5.000 F boete niet vanaf komt. Qua groen in deze toch nog groene en landelijke gemeente werd een inventaris opgemaakt en de buurtwegen werden op kaart gebracht verleden jaar. LH Mede door enkele spektakulaire verkeersongevallen en een paar zeer delikate plaatsen waar men slechts aarzelend over de steenweg geraakt is men te Gijzegem zeer gevoelig aan de verkeersproblema tiek en kwamen een hele reeks vragen dan ook op dat gebied. Vroeger stond vóór het verkeers licht aan de gemeenteschool eerst een verwittigingslicht maar nu niet meer. Geklaagd daarbij wordt dat de lichten in zeer korte tijdspanne overspringen op rood. De burge meester verklaart terecht dat het hier om een rijksweg gaat maar zal '>x:h deze situatie in de Kommissie voor verkeersproblemen laten on derzoeken. De wegen leiden naar het grote Instituut der Zusters bieden voor de talrijke fietsers-schoolgangers veel problemen. Voor deze die van de school in de richting van de Denderbrug moeten is een fietspad onmogelijk. Het voorstel van een «fietscircuit» zal worden onder zocht. Op de weg naar Schoonaarde waar op de meeste plaatsen het voetpad twee meter breed is zou een fiet spad wel mogelijk zijn. Het aan brengen en ophalen van studenten in de Stationsstraat is inderdaad een katastrofe. Gespecialiseerd personeel zal de toestand de visu nagaai. en de problemen worden 'dan aan de verkeerskommissie doorgespeeld. Het eerste verbodsbord (snel heidsbeperking 50 km per u.) in richting Schoonaarde vanuit het centrum zou te klein zijn en quasi onopmerkbaar opgesteld. Hieraan zal worden verholpen. Qua snel heidsbeperking zal vooral preven tief worden opgetreden en resolu tere middelen die alleen aan gara gisten zouden ten goede komen voor herstellingen wijst de burge meester elegant van de hand Voor de expressweg wordt een be schermd kruispunt gevraagd doch schepen De Neve heeft een betere oplossing. De werken zullen vol gend jaar een aanvang nemen en in twee fasen worden uitgevoerd. Onder de Kerrebroekstraat komt de weg en ook te Gijzegem wil men iets dergelijks realiseren. Deze vraag zal althans aan de mi nister van Openbare Werken wor den gesteld. Interzonale verbindingen zullen mogelijk worden vanuit de cen trale telefooncel en of er aan Sta tion. Hoek en Triet straat supple mentaire cellen kunnen komen vaarlijk maar dan toch alleszins in en noodzakelijkheid waaraan de RTT een studie zal wijden. Ook eventueel over de juiste inplanting ervan. Uiteraard komt de beruchte dra matische Gijzegemse bocht ook ter sprake. Op 29 juni 1978 werd het onteige ningsplan tot aanpassing van de bocht in rijksweg 60 goedgekeurd en de aankoopkommissie van Gent zou aan '(onderhandelen zijn voor aankoop van de nodige gron den. Bij brief heeft de kloosterge meenschap op 29.9.78 haar ak koord gemeld, wat betreft de ontei geningen van de kapel doch op Grootste verschil was echter dat het niveau van de vragen beter op peil was dan in de vorige deelge meenten alhoewel uiteraard weer het aksent lag enerzijds op open bare werken en schepen Jan De Neve dan ook heel wat werk kreeg en anderzijds op de verkeerspro blematiek die onder de bevoegd heid van de burgemeester zelf res sorteert. Christiaan Willems beet de spits af met antwoorden op de verleden jaar gestelde vragen waarvan we U hierbij een bondig ovérzicht niet willen onthouden. Gevraagd was of Gijzegem betere busverbindingen kon krijgen. Zowel in oktober 1977 als in fe bruari 1978 heeft het stadsbestuur deze kwestie met afgevaardigden van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen besproken. Volgens de maatschappij was Gij zegem voldoende bedeeld op dit stuk met lijn 57A (Aalst - Den- dermonde - Lokeren)39 doortoch ten per dag en op lijn 57D (Aalst - Overmere - Lokeren) 17 doortoch ten dagelijks. Vele deelgemeenten moeten het inderdaad met merke lijk minder stellen. Sportorganisaites die zelf gezorgd hadden voor infrastruktuur bij sportwedstrijden stelden zich nu hierover vragen. Gesteld werd dat nadarafsluitingen mits tijdige aan vraag in voldoende hoeveelheid kunnen worden geleend van de stad. huur dient er niet voor be taald. Wel een waarborg van 5.000 F die achteraf uiteraard wordt terugbetaald. Qua tekort aan speelgelegenheid werd beloofd dat het Sport- en Re kreatiecentrum zal worden uitge bouwd tot een polyvalente gele genheid en na bijkomende vragen preciseerde schepen Eddie Mon sieur dat de uitbreiding niet zozeer in oppervlakte zal gebeuren dan wel op het vlak van de efficiëntie. Vooral dan in de optiek van ravot- tereinen, een nood die niet aan Gijzegem alleen maar aan het hele gebied van de nieuwe stad eigen is. Terloops feliciteerde de eerste schepen hier dan ook Gijzegem dat het beste jeugdatelier had. De plaats van de St.- Jozefsbibliotheek na het fuioneren met de Aalsterse stadsbibliotheek intrigeerde ook velen. In de Kerk straat, op de plaats waar het huis Van Roven werd gesloopt, wordt een gebouw opgericht dat ener zijds zal dienen als lokaal voor de wijkfiliale en anderzijds als ont moetingsplaats waar ook o.a. jeugdklub «Jome» aan zijn trek ken zal komen. wat betreft de woningnood en in hoeverre de plannen voor sociale woningbouw zijn gerealiseerd werd gezegd .dat de gronden ei gendom zijn enerzijds van de Na tionale Landmaatschappij van Oost-Vlaanderen en anderzijds van de Interkommunale van het Land van Aalst. De eerste groep wil 100 woningen bouwen langs de steenweg op Dendermonde. De onteigeningen zijn praktisch klaar en in 79 wordt begónnen met een eerste lot van 40 woningen. Voor de tweede groep die 35 woningen voorziet op de Damkouter zijn de onteigeningen bezig maar werd nog geen verka velingsplan ingediend. Fiets- en wandelpaden wil de stad aanleggen, o.a. inde bedding van vroegere spoorwegenDe be dding van de lijn Aalst- Dendermonde is echter nog geen eigendom van de stad. Bij aanleg geeft de staat wel toelagen. Greppels zijn reeds aangelegd en verhadingswerken aan wegen gaan door. Plannen van die van de Neerstraat berusten op het Ministerie van Openbar Werken voor betoelaging en het bestuur wil er alvast werk van maken. Gevraagd was ook of de openbare verlichting op bepaalde uren kon gehalveerd worden, bvb 's nachts een licht op twee branden. Inter com deelde mede dat dit onmoge-| lijk was. De bedrading zoals ze was gerealiseerd liet dergelijk sis teem niet toe. Verbetering van het fietspad komt er na studie op Bruggen en Wegen en langs de andere kant van de weg komt een tweede fietspad waar mee een begin zal worden ge maakt in april van volgend jaar In de Diareeks gerealiseerd en ge presenteerd door de dienst Infor matie en Organisatie bracht een lange reeks kleurrijke beelden, aangepast aan Gijzegem waaruit we als kommentaar vooral ont houden dat de burgemeester erir verklaarde voorrang aan hel eko- nomische te willen verlenen en waar anderzijds in dialekt de draak werd gestoken met wie nu nog over fusiemoeilijkheden zou dur ven spreken. En dan maar vragen stellen, eerste langzaam en bedeest maar daarna als een stortvloed zodat men zijn beurt moest afwachten wat dan ook zonder enige moeilijkheid ge beurde. LH 9.5.78 werd door de Zusters ge vraagd bij verbreding de voortuin zoveel mogelijk te sparen. In ok tober besprak schepen de Neve de verbreding met de diensten van openbare werken doch er wordt enkel een oplossing mogelijk geacht zo er akkoord komt over onteigening van de voortuin. Wel licht blijft de bocht dan nog ge vaarlijk maar dantoch alleszins in mindere mate. Daarbij dient wel de vraag gesteld of het realistisch is zeer veel geld te spenderen aan onteigeningen als er toch een an dere weg buiten het centrum komt Geklaagd werd ook over de pre caire toestand waarin de autobus wachthuisjes zich bevinden, vuil. slordig, bijna ruïnes. Schepen De Neve zegt dat op dit stuk een heel werk aan de gang is: alle reisroutes van de bussen werden gevolgd, de haltes gefotografeerd en opgeme ten. In het kader van het plan Sp>- •taels zullen 4 types wachthuisjes worden opgetrokken en zulks met streekeigen materiaal. Qua verkeer dus, problemen ge noeg te Gijzegem. LH De resten van hel huis in de Woverstraal te Moorse!. <JM) De waard van de tegenoverliggende herberg die te 2.45 uur naar het toilJ ging bemerkte geen onraad doch toen zijn echtgenote rond 4.20 uur nj brand te hebben geroken buiten keek was de vuurgloed al bezig en stond het hele huis in lichtelaaie en dra viel het dak beneden. Eigenaar Jozef Di Wit had dan echter reeds telefonisch alarm geslagen. Een kwartier later rukte een 16-koppige ploeg van het Vrijwillig Bram weerkorps Moorse 1 reeds uit en verscheen ter plaatse alhoewel de sirei aan het gemeentehuis dienst weigerde. Een vijftal brandweerlciden fc schikken echter overeen - pager- (een - pieper- zegt men te Moorsel) verschillende spuitgasten hebben telefoon. Met de tankwagen met e» waterinhoud van 2000 I (de vroegere, nu niet meer bruikbare, had bijl een dubbele kapaciteit) werd de blusoperatie aangevangen en spoedi werd aangekoppeld op een van de vele hydranten. Starten van de motor in deze vriesnacht leek geen probleem pompier-chauffeur van wacht kontroleert de paraatheid van de mot< wekelijks verschillende keren. Toen de pompiers van Aalst aankwam» konden ze er niet veel meer doen. Aan écht blussen was niet meer te denken en de inspanningen koncenj treerden zich dan ook op het vrijwaren van het huis in de nabijheid. I Tussen beide lag immers heel wat hout. o.a. eiken balken. Binnendringen in de brandende woning bleek totaal onmogelijk, ook al de meeste vlammen weg waren door de geweldige rook. Toen men c uiteindelijk rond 6.15 uur toch in slaagde de puinhoop te betrede wachtte hen een vreselijk schouwspel. Op een zetel vond men het totaa ineengeschrompeld verkoold lijk van Jozef Van den Steen en in d< nabijheid een frietketel. Allerlei veronderstellingen werden dan geuit doch meestal werd gedacl dat na het opzetten van de frictkctel op het vuur de jongeman in star moet zijn geraakt. De ketel zou dan, na oververhitting, vuur hcbl gevat dat zich snel verspreidde en de ramp uitlokte. Gesproken werd ook van een openstaande gaskraan maar wat de om* staanders en de redders meer interesseerde dan het reeds nu zoeken naai de oorzaak was het lot van Johnny Van Houdt, de 22 jarige necl van hel slachtoffer die vaak in deze woning een mansardekamer betrok. Was hij op het ogenblik van de brand in het huis of niet? Angstvallig nauwkeurig werden de resten stuk per stuk het geheel doorwoeld op zoek naar een eventueel overschot doch zondag had men nog niets gevonden mening naar voor kwam dat Johny niet zou aanwezig men echter elders van hem niets hoorde was wel verontrustend iedereen in de onzekerheid. Ondertussen doen geruchten de ronde dat Johnny zou teruggevonden zij* bij Turnhout of Deurnc-Antwerpen. J ic hi sport zal uitgemaakt worden of er zoals te Erembodegem waar dit reeds gepland werd door het vroe ger gemeentebestuur ook een sport hal komt, zegt eerste schepen Ed die Monsieur. Ook voor voetbalterreinen is er nood en gevraagd werd naar een terrein van de stad, te kopen of te maken, dat zou kunnen gebruikt worden met dezelfde faciliteiten als op de Osbroek. Mechanische sporten vormen wel een probleem apart vermits ze veel tegenstand verwekken omwille van schending vaak van het milieu (motocross) en tevens wegens klachten van de omwonenden. Toelating voor een motocross In een alleenstaande woning bij de hoek van de Waver- en Kapittel straat te Moorsel brak verleden zaterdagmorgen rond 4.15 uur een vreselijke brand uit die alvast aan Jozef Van den Steen, een 28-jarige vrijgezel die plastiek dakgoten plaatste als dagtaak het leven kostte. De volledig uitgebrande woning waar Jozef Van der Steen het leven liet. (JM) In vele deelgemeenten wordt de verhaalbelasting angstvallig tege moet gezien vooral omdat in de meeste gevallen deze weinig simpa- tieke en in de ogen van velen onrechtvaardige belasting in de deel gemeenten niet van kracht was. In Aalst echter was ze wel in zwang en bij de realisatie van de fusie werd de stad verplicht heel haar grondgebied over dezelfde kam te scheren Op 31 mei 1978 heeft het Kollege voorgesteld de werken die vóór de fusie reeds aangevangen waren als overgangmaatregel van die belas ting te ontslaan en de raad keurde dit unaniem goed. Gouverneur en Binnenlandse Zaken gingen echter niet akkoord doch het stadsbestuur legde er zich niet bij neer en deed allerlei voetstappen bij de hogere instanties. Het definitief antwoord kent men nog niet, zegde schepen van Financiën Gaston VAN DEN Eede doch het ergste wordt wel gevreesd. Dat zulks per meter 7.000 F zou kosten zoals uit de zaal komt noemt op zijn beurt schepen De Neve een uit de lucht gegrepen getal. Die meterprijs is immers slechts gekend na afloop van de werken, wegbedekking. riolering, voetpaden, zate na gedeeld te zijn door de afstand. Uiteraard gaat deze belasting niet over wat er reeds was. Voorde wegbedekking moet men enkel betalen zo er ver breed wordt en voor de riolering alleen zo er geen lag. Als er een lag, zelfs met een kleinere diame ter dan de nieuwe, wordt niet be taald. Wat betreft de sport werd ge vraagd of er geen sporthal komt langs deze zijde van Aalst voor bvb. Gijzegem, Hofstade en Her- dersem. Na een volledig socio- loigsch onderzoek op gebied van komt daarenboven van de besten dige deputatie en de stad heeft er vaak zelfs geen weet van tenzij op het politiebureau. Als ooit een plaats wordt ontdekt waar noch het landschap noch de bewoners wor den gestoord zit de mogelijkheid er in... Schepen De Bisschop wordt even aan de tand gevoeld met de vraag of de -Gijzegemse Middenstand aan zijn trekken komt». De sche pen zag bij een tocht door de deel gemeente veel florissante zaken en geeft alvast als raad een -dekenij- op te richten die de belangen van de middenstand zou behartigen. Als kontaktman tussen Gijzegem en hemzelf noemt hij uiteraard Gijzegemnaar schepen Antoon Blommaert. Of Gijzegemse bloemenkwekers ook tuilen voor het stadsbestuur mogen leveren noemt de burge-j meester een pertinente vraag. I Dadelijk blijkt dal leveranties ge-1 beuren na prijsoffertes en vaak aan I wegens de kwantiteit sterk gere-| duceerde prijzen. Zo Gijzegem-1 naars aan deze prijsaanbiedingenl wille meedoen is er ook voor henl kans. Wegwijzers naar KMO's vindt del burgemeester storend. Er zijn reeds wegwijzers genoeg te zien.l meent hij. Over 40 nodige werk-1 nemers per KMO en de norm vanj 50 voor een wegwijzer wil de bur gemeester zich even dokumentc- ren. Wat betreft Kuituur, Personeel, of J Burgerlijke stand schenen er te Gijzegem geen problemen te rij-l zen en schepenen Roels, Blom-I maert en Hooghuys sleten er een i rustige avond. New-Reform begroef een kist met foto's in een put gemaakt op een pleintje. Over tien jaar wordt dii bovengehaald? (JM

De Voorpost | 1978 | | pagina 20