SfffSjtfti i tl ffl@h pBfefe®lf ETALEN BEWONERS VAN MELDERT ERHAALBELASTING? STADSBOEKERIJFILIALEN TE MELDERT EN EREMBODEGEM PALM Wanneer krijgt landbouwer in Hofstade pachtvergoeding? KRISTELIJK SYNDIKAAT: FEESTEN EN PROBLEMEN H Uw Brabants K«rstbïer MEH PIKKELS OF AJONTJES De Voorpost- 8-12-1978 -3 Jac i De jge beroering is te Meldert wel ontstaan in verband met aanpassen van de bizonderste Meldertse verkeersweg, itjzedie Moorsel via Klaarhaagstraat, Kokerijstraat, Dorp- Putstraat met Asse verbindt, ndlaar praktisch alle andere wegen van de deelgemeenten aal rden vernieuwd bleef deze weg die tientallen jaren sen leden de beste was maar ondertussen reeds lang de ge-tchtste quasi onveranderd. it al de andere wegen wer- elegd met gemeen- hapsgelden komend van e Inwoners zonder onder- gj^heid van woonstraat en deze weg nu zou moe- worden betaald door de joojngelanden wordt moeilijk jteerd. it komt er uiteindelijk op er dat wie langst moest ichten supplementair nog ns wordt gestraft door D? verbreding, niet in. Het zal dus niet gebeuren dat men aangelanden eerst een deel grond afneemt en dan ver- haalbelasting laat betalen voor het deel van de verbre de weg zodat ze niet alleen een stuk grond maar ook een deel rust kwijt zijn. On rechtstreeks gevolg van de ze optiek het tracé te volgen is dat de weg enigszins gril lig zal blijven en de gevrees de hoge snelheden door au tomaniakken zullen worden voorkomen. Ook op de riolering die bij na overal ligt zou er geen verhaalbelasting te heffen zijn. Wel komt er verhaalbelas ting waar voetpaden worden aangelegd zo er nog geen waren. De Molenstraat is dus hier ook in het geval. Over wat velen het cruciaal punt noemen, al dan niet kassei, zijn de meningen ui teraard verdeeld. Voor wat betreft de verhaalbelasting speelt echter de aard van de wegbedekking geen rol. Er was bedekking en wat nu komt is geen nieuwe straat maar slechts vernieuwing van het wegdek van een reeds bestaande straat. Gedacht wordt, maar dit moet nog worden bevestigd aan de dorpskern helemaal in goede kassei te rekupere- ren over de hele lengte van het trajekt want overal ligt niet op de hele breedte kas sei van dezelfde kwaliteit en formaat. Met wat men aldus heeft zou men werken van uit de dorpskern vertrek kend zo ver men kan en de rest zou dan worden aange vuld met een soort beton blokjes of iets dergelijks. Om deze problemen die vele mensen toch ook financieel aanbelangen eens grondig uit de doeken te doen en aangelanden vragen te laten stellen zit naar men ons ver zekerde de kans er in dat een hearing, een speciale hoorzitting over dit pro bleem in de jongensschool zou worden ingericht waar de schepen dan de mensen zou te woord staan. 'Een initiatief dat zeker zou gewaardeerd worden en veel belangstellenden lok ken. LH taling van een flinke som. men daarbij hoort spre- jn van zoveel duizend fr. te '?1talen per meter is dit niet 71 aard om de gemoederen Ji toekomstige betalers te p waren. Dergelijke getallen |ttJi echter uit de lucht ge- ,er.jepen cijfers die men op rerjorhand zo maar niet kan 3O0|neren. Ze zijn immers het Sultaat van de deling van ai totale onkostensom door t, jcjt aantal meteren al zijn er anfds opmetingen allerhan- Be-j gedaan en kent men ui- vetfaard reeds zeer goed de ior4ale afstand, van de totale lm heeft men enkel een dfynoeden. Wel zijn 72.500. >tujo fr vermeld in de info- en ge%praakbrochure maar hier 'E%t tet dan om wat de stad Ibetalen zal hebben. Id^alistisch gezien lijkt pro- pteren tegen verhaalbe- ïting utopisch. Met haar ficitaire begroting kan jrt stadsbestuur eraan niet t dj helpen en vragen door de aa iepen bij de hogere over ig d om voor de fusie ge ïnde werken of deze irvan reeds een begin it de uitvoering werd ge lakt werden niettegen- nde ongunstig beant- rd. kan men zich even be- Ajinen wat in het kgnkreet 'al van Meldert zou moe- jEji worden betaald. tLE? verhaalbelasting slaat vier zaken: de zate, de lering, de wegbedekking aanleggen van voetpa- en opritten. Principe ^irbij is dat verhaalbelas- g moet worden betaald Dr nieuwe zaken: een an- voetpad aanleggen als lidj reeds een was is géén feuwe zaak, een andere _Jgbedekking aanbrengen aar er reeds een was is -"lenmin een nieuwe zaak. i men dan bedenkt dat bij realisatie van deze Mel- rtse straat men zich heeft en leiden door volgende ginselen is men reeds n stuk verder. Beginselen de zate de bedding arop de bedekking rust) i de bestaande weg vol- n. Er wordt niet verbreed nzij aan «Nezzens Berg» een heel klein beetje op n paar andere plaatsen, ider principe: overal rio- ing. Wat betreft onteige nen zal er zeer weinig beuren en gebouwen die het eerste plan dienden jebroken te worden kun- blijven. Voor de etpaden wil men ook de staande ruimte gebruiken voetpad wordt dus uiter- rd wel grillig maar de sten zullen worden be- rkt. irhaalbelasting op de «za- zit er dus, vermits geen De Aalsterse stadsbiblioteek is steeds aan uitbreiding toe. Stap voor stap nadert men de vooropgestelde optie te zorgen voor degelijke lektuurvoorziening niet alleen in alle stadswij ken van het vroegere Aalst doch ook in de randgemeenten waar de toestand niet altijd was om er naar huis over te schrijven. MELDERT waar op elegante wijze een overeenkomst werd bereikt met de Parochiale Boe kerij gevestigd in het Parochie centrum, wordt over een paar weken, meer bepaald op maandag 18 december, ge opend Er zijn drieduizend nieuwe boeken en samen met wat er reeds was waaruit zal worden geselekteerd komt men wellicht tot een 4.500 inte ressante werken verdeeld over de verschillende onderafdelin gen. Het lokaal, onderaan in het vroeger' gemeentehuis rechts bij het binnenkomen, is prima en voor het nodige meubilair werd gezorgd Ook de bibliote- karis is reeds aangeworven en in dienst in de centrale biblio- teek te Aalst, Kattestraat. Het betreft de heer Karei Wille die toevalligerwijze juist rechtover de nieuwe biblioteekfiliale woont. Hij is te Aalst full-time en komt naar Meldert op maan- en vrijdag van 18 tot 20 u. en op woensdagn^niiddag van 13.30 tot 17.15 u Om sociale rede nen werd de zondagvoormid dagbedeling afgeschaft. Dat de bibliotekaris in vast verband te Aalst werkt in de centrale boe kerij biedt als voordeel dat wat eventueel te Meldert niet be schikbaar zou zijn door hem ten gerieve van de Meldertse le zers kan worden meegebracht. Voor Meldert schijnt dus alles in kannen en kruiken en hoopt men dat vele gegadigden zul len komen opdagen en gebruik maken van de hen geboden kansen. Uiteraard volledig gra tis. EREMBODEGEM: Ook in Erembodegem komt, na de no dige besprekingen, een afde ling van de Stadsbiblioteek. Het principe is reeds goedgekeurd en men is alvast aan organisa tie van deze nieuwe filiale toe. Voorlopig wordt nog gebruik gemaakt van het vroegere lo kaal, bij de kerk in de Wegge voerdenstraat doch allerhande besprekingen zijn in gang voor betere huisvesting, o.a. bij een nieuwbouw waar het gelijk vloers zou kunnen worden ge huurd zo akkoord mogelijk blijkt. In afwachting is er een kontrakt voor een jaar afgeslo ten betreffende het vroegere lokaal, kontrakt dat per maand opzegbaar is. De opening zal zonder plech tigheid gebeuren. De pré- elektorale periode leent er zich uiteraard minder toe en de VANAF HEDEN stadsfinancies kunnen wellicht aan betere doeleinden worden gespendeerd. Toch wil het stadsbestuur deze dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en zal maandag 18 december worden beschouwd als de overnamedag van de lo kale boekerij door die van de stad waarop o.a. schepen van Kuituur Herman Roels en hoofdbibliotekaris Etienne Buyle zullen aanwezig zijn alsmede de bestuursleden van het Parochiecentrum. oeze festiviteit waar de vroegere bi- bliotekaresse. Eerw. Zuster Lutgarde om haar verdiensten zal worden gehuldigd gaat door te 18.30 u. Volgend jaar komt dan een grote biblioteekdag met bezoek aan alle filialen en een eventu eel Faluintjesmaal in Gasthof Vonck. En nu maar «met een boekske in een hoekske». TV-kijken is tenslotte ook altijd lang niet al les... LH Door de uitbreiding an het kerkhof in Hofstade diende de gemeente raad van eind november te heslissen over het verzaken aan het recht van doorgang over een losweg, gelegen tussen dit kerkhof en de steenweg Aalst-Dendermonde. Dit agendapunt was voor raadslid Stockman (CVP) de aanleiding om te vragen waarom het stadsbe stuur reeds in het begin van het jaar overging tot de dringende pacht- verbreking van een landbouwer, die nog steeds op de gepaste ver goeding wacht. Schepen Hoog- huys, die de kerktoren onder zijn bevoegdheid heeft, wees erop dat de Uitbreidingswerken ondertus sen reeds voltooid zijnEr kon niet onmiddellijk met deze werken ge start worden omdat men toch steeds een zekere timing moet in acht nemen. Anderzijds beves tigde hij wel dat de uitbetaling van de vergoeding voor pachtverbre- king nog steeds niet geregeld was. Zijn kollega Mevr. De Maeght preciseerde, na enige uitleg gege ven te hebben over de eigenlijke losweg, dat de uitbetaling aan ae landbouwer eerstdaags zal plaats hebben De burgemeester mengde zich ook in het debat door de interpellant erop te wijzen dat zijn vragen geen uitstaans hadden met het eigen lijke agendapunt, en dat het aldus voor het Schepenkollege niet steeds mogelijk is om op alle ge stelde vragen in de gemeenteraad zelf een gepast antwoord te geven. Aldus wordt het kollege dikwijls verplicht schriftelijk te antwoor den. Op zaterdag 2 december, ook in het kader van de St.-Elooiviering, hadden een tweehonderdtal leden van het Kristelijk Syndikaat van het personeel van Spoorwegen, Posterijen, RTT, Zeewezen, RLW en BRT eraan gehouden het geplande Familiefeest tot een gebeurte nis van formaat te doen evolueren. E.H. Van der Meeren. Proost van het ACV-Verbond Aalst, droeg in de winterkapcl een Eucharistievie ring op ter nagedachtenis van de afgestorven leden van het syndi kaat waarna in de bar-kelder van het «Groen Kruis- de feestverga- dering kon starten. De kersverse voorzitter Freddy Vlaeminck, machinist en vader van een akkordconvirtuoos in spc, bracht na een wclkomwoord een warme hulde aan zijn voorganger die op vijftigjarige leeftijd om ge zondheidsredenen ontslag had ge nomen. Nationaal sekretaris Mau- rits De Kerpel hield dan de feest rede met een terugblik op het ver leden, een schets van het heden en een peilen naar de toekomst. Vervolgens werd op zijn 25-jarig lidmaatschap van de Vereniging de Moorselse postman Henri Van Biesen gehuldigd. De medaille werd hij door de algemene sekre taris op de borst gespeld en me vrouw Van Biesen mocht van de lokale voorzitter een prachtige ruiker bloemen in ontvangst ne men. Niet minder dan 48 jaren dienst heeft Henri erop zitten en op 1 mei c.k. gaat voor hem een wel verdiend pensioen in. In 1930 be gon hij in Aalst en verdiende er 5 fr. per uur. Tot bij de bevrijding bleef hij in de Ajuinenstad werken en dan kwam hij in vervanging van fakteur Kamiel uit Wettercn naar het eigen Moorsel waar in die pe riode slechts twee «tournees» wa ren, een vóór en een over de route Henri heeft ze allebei gedaan en ook de vele andere die later wer den gecreëerd. Die van «over de route» deed hij zelfs ruim 25 jaar Na de koffie en koeken werden dan de beentjes uitgeslagen tot in de kleine uurtjes op muziek van de formatie Danny Rockin. Het syndikaat zelf heeft uiteraard als doel de behartiging van de be langen van deze werknemers en de verbetering van het sociaal sta tuut. Kunnen bvb. nog veel verbe terende werkomstandigheden en voor velen ook de familiale mis toestanden. In 't algemeen helpt het syndikaat aan de realizatie van het ACW-programma en daar naast zijn er de sektoriële eisen waarbij de werknemers wel moe ten rekening houden dat er in overheidsdiensten waarvoor ze toch zelf hebben geopteerd dwin gende eisen qua tijd zijn waaraan met te ontkomen is. Het wordt dan ook onverwezenlijkbaar ieder per soneelslid een gewaarborgd vrij weekend te verlenen wanneer men weet dat bvb. treinen, trams en bussen toch ook op zaterdag en zondag moeten rijden. Toch kan worden geijverd voor arbeidsverkorting en zeven dagen na mekaar werken zou moeten vermeden worden. Ook vooraan passing van de wedden, vooral dan deze van niveau 3 en 4, moet konkreet nog worden geijverd. Van sommige niet genaamtekende pamfletten waarbij spoormannen worden aangezet tot protest wil het syndikaat zich echter distantiëren en alhoewel er klachten zijn die gerechtvaardigd zijn mag ook hier niet worden overdreven. Zo schommelen de bedragen van de premiën die machinisten jaarlijks kunnen ontvangen toch rond de 35.000 fr.. een niet te versmaden som. De afhoudingen waarvan sprake in sommige protesten be dragen zelden 1.000 fr. 's jaars. Wel worden alle huidige aanlei dingen tot «retard» bij de treinen, ook ongevallen, defekten of zelf zoals onlangs een zelfmoord, nu geschoven op de rug van de ma chinisten die ineens voor alles zouden verantwoordelijk worden gesteld. Vooral de 50.000 pende laars van het arrondissement wor den echter het slachtoffer van der gelijke ongemotiveerde praktij ken. LH J0MM0RSEG naa goon z' er hier nogal ne garla mei zee! Allei, gelèk as na die mensfjen die ze zolle willen doeng verrozjelkesbelastink betolen op heren boygank of op d'oepenink van 't strooi Enterzèndor mensjen boy die vazeléven dènne zelste grond gekocht en betoldj hemmen en hem nording moeten afstoon hemmen z'just vér dor nen boygank of 'n brier stroot meh te moaken. Binsjt da ze missching liever zolle g'hat hemmen dat er zjustekes gien brie stroot 'n kwamp. Want hoe brier da 't stroot es, hoe mier dagge reskeirt da z' a dor de bienen vanonder a gat komme royn! En in den toyd wird er tèn gezeid: zé, gajjer geift ajjere grond gratis vér de zjaok af, mor tèn 'n moeje nimmendalen betolen vér den boygank of vér 't stroot. En naa zolle ze ni allien here grond kwoyt zèn zonder dor ne kaar vér te kroygen, mor ze zollen der dorboy nog ne kier moeten op betolen oeik! Door 'n zal der zeikes nimma ni kenne meh lachen Mor ja, as 't hier banons op betolen oonkomt, tèn weite ze rap allemaan woeinen. Want 't goo naa zelfs zudoneg veir dat er mensjen al moeten intrest betolen op belastingen die nog ni betoldj 'n zen. Swansjt dat die mensjen allensj nog heren belastingsbrief ni gekreigen 'n hemmen en dus vanoyges oeik nog nie 'n weiten hoeveil da ze mosten betolen. Dad es zjust 't zélde as ienen die zèn vraa zol onder her voys geiven omda ze zèn kaasen nie gestopt 'n heit, vaveir dat er hollen in zèn! Mor woor dat er ghiel zeikes gralèkke groeit hollen in zèn, dad es in de kas van de stoot En hoe mier da z' ons aftroesjelen vér die goten te villen, hoe mier dat er deirvalt! Ze kenne zeer azoei wel de stoolfabrieken sebsie- des geiven, wajjer zeilen der wel ver lammeren. Binnen 't kért zelle men nog taks moeten betolen ver verplicht meigen gon te kiezen. Of zejje moeten belastink betolen op 'n hoys of op nen ottomobil die ge a missching binnen ienegte joren zodj kenne vazin zèn van a te koeipen Al was 't op de poefWant ge zetj nog zing da z' a binnen-'t kért nog op anne poef zeilen doeng betolen, woveir dagge tèn vanoyges verom zetj ivcranst moete gon poefen 'k Weit ni of dat ajjer dad oeik opgevallen es hoeveil dat er verleide weik in de gazetten geschreiven es oever die manen geer in Ameireka die heer geer allemol tegoor va kant gemokt hem men. lest woren der mor eh stik of derteg, tèn woren 't er al honderd en op 't enje van 't spel woren der al veil veil mier. Mor ja. z' hemmen "t zelf gedoon hein en 'k 'n kost ni peizen worom da ze dor hier in de gazetten en op de radejo en op den tevei standvasteg op verom kwampen. Mor naa van de weik es menne frang gevallen. As ek hoeirdegen hoe da ze die manen gejjer noemden. Da woren der allemol van de «Piepel stempel en godweit 'n was da ni meh 't gedacht dat er heer hier banons oeik ienegt^ doezjende stempeleers (of doppers as ge da liever hoeirt) zollen om zjiep bringen Domei zollen der toch eh ghiel pak minder zèn, al 'n zollen 't er toch ghiel zeikes gien tingdoezjed zèn gelèk as z' ons ba de léste kiezink beloefd hooin Want doveir zèn ons doppers veil te slim. Dedie 'n kooisen nog zu gaa heer schip ni af ver dor iveranst nen anderen eh plezier te doeng! Doboy. ne serjeizen dopper meh 'n schip 'n kooist die ni gaa zelf af; hè lotj ze liever afkooisen dcir dendienen die achter hem komt. Hoe zojje zelf zèn hein? Nie jonges. naa mier as vroeger zolle men moeten besporingen doeng. Allemaan zeig'het, mor 't 'n teift gin ienen on beginnen. Balven hier banons in 't stad. Hier beginne ze al zelf groensjel te kwieken vér den hoesjepot van Droykeiningen! Azoei hem ek toch gezing verleide weik op de Mèrt, geer achter 't Belfort. Tisscn de kassoystintjes die ze dor on 't legge zèn mor die z' iest iveranst anders in 'n stroot gon ooitbreike zèn stonten der genoeg legumen vér ne goeien hoesjepot meh te moaken: paroy en selder enzuvoesjEn vanach ter hoekskes en kantjes stonten der mensjen op te letten ofdat er gin poleisje op "n kwamp! Ni omda ze vazin woren vér der gon oon te zitten zee 't was zjust oaverecht! Mor nie hein, da valt hier ba ons in Olsjt ni veiren. Da 't nog iveranst lanst de kanten van Brissel woor ja, 'k zol nog zeggen, mor ons jonges zèn ooit ander haat gesneen zee! Mor 't schantj dat er ander plosjen zèn woor dat de mensjen agaa heer sloeten meh nen dobbelen toer omdrooin as ze twie sjampetters tegoor in heer stroot zing kom men pas op: de gardevils zèn door'k Geloeif dat de dieven va stiel, d'echte, teigewoerdeg nogal in heer pollckes vroyven as ze dad oeik allemol leizen in de gazet. Nog ne kier: hoe zojje zelf zèn newoor! DOLF STEM HOKVABJ AT feg, v postbode. (JM jawel, maar dan eigentijds en eksklusiefin design meubelen, geschenken en huwelijkslijsten! molenstraat70 aalst tel.053.21.76.08

De Voorpost | 1978 | | pagina 3