Jan Caudron aal/te® Mfm» Volksunie MEER DAN 90-JARIGEN 'AMILIAAL IN RUSTHUIS %T.-J0B GEHULDIGD «Priester Daens» eindelijk heruitgegeven. ONZE POLITIE KRIJGT 3 MOTORRIJTUIGEN Vrouwenhuis wordt binnenkort geopend 1e kandidaat KAMER De Voorpost - 8-12-1978 - 5 «als mensen die zo gelukkig ztyn in de vertrouwde familiekring een espektabele ouderdom te mogen bereiken er worden gevierd wil men in de rusthuizen beheerd door het Aalsters OCMW met oorzitter Martin Van der Speeten aan het hoofd, komen tot een ware feer van familialiteit. Bereiken van bepaalde leeftijden zijn voor kkenen immers mijlpalen en die mogen door sociaalvoelende en ■levende mensen niet onachtzaam worden voorbijgelopen. I adat vóór enkele weken zowel i het rusthuis voor minder- aliden St. Lieven als in dat voor en. gliden en alleszins voor mensen ie zich zelf enigszins nog to- unnen behelpen St. Job derge- jke familiefeesten werden ge- erd kwamen op 30 november, ïen eer in St. Job, de ouderdoms- 3e-ekens van het Rusthuis aan tenjod. een groene oase. niet zo ver le-in het centrum van de stad ïen degen. biedt dit flink uitgerust up todate rusthuis plaats aan ele sn maximale bezetting van 167 en, ersonen. Wie behoeftig is en er ïtje enst te verblijven komt er na iag nderzoek zeker binnen afzien- are tijd terecht. In aanwezig eid van Voorzitter Martin Van Speeten en OCMW-leden Blanckaert-Bourgeois, president» Piet Rousseau en P rchitekt De Winter, van Volks- |j Ttegenwoordiger Mare Galle 1 de onverwoestbare Gustaaf ncj e Stobbeleir, viel aan niet inder dan vijf personen, die leen de grens van de negentig adden overschreden, de eer te eurt van een werkelijk familiale ing waarbij de échte familie met bloemen en geschen- :n kwamen aandragen. (a een plechtige dankmis in de tpel opgedragen door aalmoe- :nier É.H. Coppieters werd in ruime, volledig bezette ge nschapszaal overgegaan tot huldiging door Martin Van Speeten die met deze :nsen de gepaste, volkse en ivoudige toon wist te treffen de feestelingen zichtbaar it te ontroeren. in De Merlier iderdomsdeken Leon, die op 8 jbruari volgend jaar aan zijn levensjaar toe is, is nog een r flink en bij de handsmtyi. rboren St. Niklazenaar nam Jj de bonneterie-zaak van vader doch vestigde zich na zijn iwelijk te Aalst waar hij ineterieartikelen op kommis- sloon aan de man bracht. Ook zijn pensionering bleef Leon ctief en hielp mede bij de if tbating van kinema Alfa in de U Dutstraat. Br( ok in het Rustoord waar hij ertoeft sinds 1967 leeft hij iet in ledigheid: zijn vrijwillig f.lJ)genomen taak wa* het onder oud van de boekerij van het istoord. In zekere zin is hij de idste bibliotekaris van de stad, :gt Martin, en «misschien zet Dk het stadsbestuur hem hier- ireens in de bloemen»., lit gesprekken met zijn genoten ijkt duidelijk dat Leon steeds n toonbeeld is geweest, en nog van nauwgezetheid en toewij- ng. Na de huldiging voegde hij dan ook volmondig aan toe teedsyerder te doen zolang het lat». elena Van den Brempt 'elijks een jaartje jonger aar minder goed te been, - voor huldiging verkoos ze alles op ar eigen kamer te laten rlopen -. is «Leentje» Van den empt. geboren op «de Kat», lar ouderlijk huis werd er sloopt om parkeerplaatsen te nnen aanleggen. Daar haar der vroegtijdig overleed en neder dus uit werken moest landde Helena bij «kapi- intjes», op het huidig Keizer- k Plein. In het er rechtover legen klooster werkte Alfons iyle als knecht en via toege- oide steentjes wist ze zijn ndacht te trekken. Van de ht uit deze echt gesproten Meren zijn er nog zes in leven waarvan een ook reeds in het rustoord verblijft. Deze zegt ons van haar moeder dat ze «het grootste kind van vader was die haar op de handen droeg». Toen ze weduwe werd ging ze rusten in de home in de Kattestraat doch bij de opening van St. Job in 1966 kwam ze naar hier. Momenteel doet ze het heel rustig aan en geniet vooral van het gezelschap van haar dochter die in de kamer rechtover de hare verblijft. Marie- Angele Rowies Bijna 92 jaar oud verblijft Angèle pas slechts sedert enkele maanden in het rustoord waar ze nog aan enige aanpassing toe is. Als oudste van zes werd ze te Aalst op de Brusselbaan gebo ren. Thuis waren het zelfstandige koorddraaiers en de kinderen werden aldra ingeschakeld. Na de school te hebben gevolgd te Mijlbeek zou ze moeder bijstaan in de verzorging van het hele gezin. Haar man leerde ze kennen «aan de deur» alhoewel hij te leper woonde.Hij werkte er echter als arbeider «aan de tram» en reed het woonhuis van Marie-Angèle dagelijks voorbij. Hij zal er wel eens gestopt zijn ook want ze huwden en vestig den zich te Hekelgem. Ook zij kreeg zes kinderen waarvan echter één spoedig overleed. Een andere zoon overleed enkele jaren terug en deze was haar steun en toeverlaat: ze woonden nog samen. Vóór haar opname in St. Job woonde ze te Gijzegem en juist daardoor heeft ze waarschijnlijk enkele aanpas singsmoeilijkheden. Maria (Sidonie) Van Geert Maria, in januari a.s. 93, komt uit de Aalsterse Arbeidstraat en liep school bij «de juffrouwen». Juffrouw Colette herinnert ze zich zelfs nog heel goed. Haar man. Egidius Geeroms, was een kunstenaar die met tekening ontwerpen voor kantwerk aan de kost kwam en ook schilderde. Toen ze in de Molenstraat een winkel openden en er schil derijen en kaders verkochten bleven ze dus enigszins in het vak. Haar twee kinderen verloor ze reeds: de zoon na zijn opleiding aan de Akademie waarvan ze als herinnering en aandenken schilderijen van zijn hand zorgvuldig bewaart en ook de dochter. Na het verkopen van de winkel gingen ze naar Erembodegem wonen doch aardden ze er, als rasechte Aalstenaars. niet en kwamen terug naar de Ajuinen- stad. Nadat Maria haar man liefderijk tot op zijn sterfbed had bijgestaan belandde zij in '67 in St. Job waar ze. «als suikertante» door de familie verwend wordt wat ook op de huldigingsdag merkbaar was aan bloemen en geschenken. Edmond De Looze De benjamin van het vijftal, hij is er sinds verleden week toch ook al 91, komt uit de Windmolenstraat te Aalst. Met vader als kleermaker trok Ed mond na de lagere school naar Brussel «op stiel» en werkte daarna als meester-kleermaker tot hij zich in een eigen zaak vestigde. Gehuwd met Maria De Ketelbutter. bleef het huwelijk kinderloos. Sinds een vijftal jaren verblijft hij als zeer rustig man in het rustoord en verlaat zelden zijn kamer. Voorzitter Van der Speeten raadt hem dan ook aan eens meer «onder de mensen» te komen. Het leven is toch zo kort! LH Robert Van Gijseghem, direkteur ad interim aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst werd bij be slissing van het Kollege van Burgemeester en Schepe nen definitief als direkteur benoemd. Het voorstel van Roger D'Hondt om via leningen op termijn kunstwerken aan te kopen om zo een museum voor mo derne kunst in Aalst te krijgen werd door het Kollege ver worpen. Ter Linden zal het zonder dit aankoopsprojekt moeten stellen. We publiceerden voor een paar weken dat een moeder met haar tienjarig dochtertje werd gesnapt bij het ont vreemden van goederen en kledingstukken in een wa renhuis. Hoewel in ons weekblad geen kenletters van deze vrouw werden vermeld vroeg Albertine Bergh- mans, Kattestraat 16 te Moorsel ons te willen publi ceren dat ze niets met de zaak te maken heeft. In een dagblad verschenen de kenletters A.B. en roddeltantes uit de streek zochten hierin bovengenoemde dame, met trieste gevolgen vandien. Zij diende klacht in bij de rijkswacht. Als nu eens iedereen voor zijn eigen deur veegde. Van 30 maart tot 21 april heeft weer de Europamars in stervorm plaats. Komend van Aachen, Bonn, Canterbury, Den Haaa. Luxembourg, Milano, Straatsburg, Stuttqart en Zürich konvergeren ze naar Brussel waar ze op vrijdag 20 april aankomen. Aalst is de laatste etappestad voor hen die komen uit Groot-Brittanié en vorig jaar waren er onder de deelnemers ook enkele stadsgenoten. Er was eveneens een plechtigheid op het stadhuis. De werken op de Grote Markt schieten goed op tot vreugde van de Horeca-mensen. Alles ligt onder de grond en is met een eerste verhardingslaag bedekt. Er werd gewerkt in twee delen omdat de marktkramers daar niet te veel last zouden van krijgen. Tijdens de jongste zitting van de gemeenteraad werd meer derheid tegen minderheid kommissaris Cotijn als hoofd- kommissaris in opvolging van Joseph Geeroms. voorge dragen. De oppositie stelde kommissaris Van Cauter voor. Gaston Scheerlinck werd in opvolging van Remi Buys, die ontslag nam als nieuw lid van het feestkomitee benoemd. Gemeenteraadslid Frans De Meersman die schepen Bour- lon opvolgde als raadslid werd in de stedelijke midden- standsraad, waarin hij zetelde vervangen door Luc Latoir uit Gijzegem. Sonck werd vervangen door Braem in de adviesraad voor ruimtelijke ordening. Van de lijsten van de provincieraad werden in het kanton Aalst twee kandidaten geschrapt. Het betreft Patrick De Pauw (8-8-55) van de K.P.-lijst en Bernard De Grez (4-4- 57) van het Vlaams Blok. Reden van die schrapping is het feit dat zij nog geen 25 jaar zijn. Eigenaardig is wel dat Patrick De Pauw bij vorige verkiezingen als 21-jarige toch op de lijst van de provincie stond. In de Landbouwersstraat vatte een personenwagen vuur. De wagen van Jan Wauters brandde nagenoeg volledig uit spijts de tussenkomst van de brandweer. Het eerste deel van Het Aalsterse Volkslied «Het Markt- en straatlied» van de hand van Jos Ghijsens is van de pers. Volgende week komen we hier uitvoeriger op terug. Omdat vanaf 1 januari eerstkomende hetgewoon huis vuil enkel wordt opgehaald in papieren zakken, diende de gemeenteraad een overeenkomst te treffen voor de overname van het klein huisvuil, dat niet in deze zakken kan worden ondergebracht. De gemeenteraad ver daagde het desbetreffende agendapunt daar het dos sier eerst nog diende besproken te worcen in de be voegde kommissie. De nieuwe woningen voor bejaarden gelegen aan de Schietbaan en de Rerum Novarumstraat zijn reeds voltooid. Nu besliste de jongste gemeenteraad ook nieuwe voetpa den voor deze huizen aan te leggen. De stad Aalst besliste de technische kontrole betref fende de stabiliteit en de duurzaamheid van de werken aan het nieuw zwembad aan de Aelbrechtlaan bij on derhandse overeenkomst toe te vertrouwen aan het kontrolebureau S.V. SECO te Brussel. De prijs die zal moeten betaald worden voor deze kontrole-opdracht is ons niet bekend. Goed nieuws voor een deel van de inwoners van de Sint- Apolloniastraat en de Oude Gentbaan. Het ontwerp voor het vernieuwen van de straten werd zopas door de gemeen teraad goedgekeurd. De kosten ervan worden geschat op 1.579.129 fr De Weggevoerdenstraat krijgt anderzijds bin nenkort een nieuwe verlichting. De stadswoningen aan de Bevrijdingsstraat worden binnenkort aangesloten op het aardgasnet. De uitga ven worden geschat op 172.161 fr. De motorrijder Luc Henninck, wonende Modest Van As- schelaan 34 Erembodegem heeft het zware ongeval met zijn motor niet overleefd. Hij verloor ter hoogte van de Denderbrug de kontrole over het stuur en kwam met het hoofd op de boord van de brug terecht. In het dorp te Nieuwerkerken werd winkelierster Annie Vandevelde opgeschrikt door twee onbekenden. Ze eisten haar geld en maakten hierbij gebruik van een wapen. De vrouw riep hard om hulp en het tweetal koos het hazepad. Door de rijkswacht en politie werd een speraktie uitgevoerd. Later werd een man opgepakt die bij konfrontatie met het slachtoffer werd herkend. Hij ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Dank zij de inzet van de heer Buyle uit de Dirk Martensstraat 10, hebben vorige zondag 185 kinderen uit Oost- Vlaanderen een groot feest kado gekregen. «Kinderen van bij ons»want om die vereniging gaat het, zorgt alzo voor de behoeftige en minder-bedeelde kinderen. Dit Sinterklaas feest werd opgeluisterd door Theo Van den Bossche, Her man Daelman. als Agisters Ketje, Keizer Kamiel, De Kamil- lekens, Erwin Praet, als tenor en de Catrientjes van Sint Bernadette. Het geheel werd gepresenteerd door Rose- Marie Daelman en ging door te Gent. Roel Van de Plas Hef is geen geheim meer dat onze stedelijke politie binnenkort zal uitgebreid worden met een aantal bereden agenten. Op de Jongste gemeenteraad werd dan ook tot de aankoop van drie motoren van elk 500 cc. beslist. Zoals vermeld op de agenda, die alle gemeenteraadsleden en de pers wordt opgestuurd, was het oorspronkelijk de bedoeling om er slechts twee aan te schaffen. Volgens diezelfde agenda moeten de gemotoriseerde agenten zorgen vooreen «regelmatige dienstregeling». De CV P-oppositie, die over dit agendapunt uitleg vroeg, kreeg van Burgemeester D'Hacseleer te horen dat het stadsbestuur oorspronkelijk de bedoeling had om twee zware motoren aan te schaffen, elk van 1000 cc. Deze zouden echter te zwaar geweest zijn in het drukke verkeer, zodat men verkoos voor dezelfde prijs drie in plaats van twee exempla ren ter beschikking te stellen van de politic. Omdat deze partij geen bevredigend antwoord kreeg op haar vraag wat men bedoelde met «regelmatige dienstregeling» en omdat zij de aanschaf van de derde motor fiets als een verspilling aanzag, rekening houdende met de benarde stadsfinantiën. kon de CVP dan ook niet akkoord gaan met de geplande aankoop. VEHE In januari-februari zal het boek beschikbaar zijn dat Pieter Daens in J909 over zijn broer Adolf Daens heeft geschre ven. Te Aalst in 1839 uit zeer eenvoudige lieden geboren was Adolf Daens een schitterend student die na noviciaat bij de Jezuïeten en seminarie te Gent als priester leraar, onder pastoor en privé-docent werd. Dat rondom hem mensen van honger en miserie stier ven bewoog hem ten zeer ste. Ze waren onwetend en verkommerden in de weve rijen. Terwijl de kerk nog steeds berusting predikte en verwees naar het hierna maals kwam het socialisme op en vele verlieten de oer- konservatieve Roomse kerk. Zelfs het verschijnen van de encykliek «Rerum Nova rum» in 1891 deed de Bel gische Roomsen niet han delen en Daens en de zijnen konden niet langer zwijgen. In 1893 werd dan ook de «Christelijke Volkspartij» opgericht met eisen als zondagsrust, regeling van kinder- en vrouwenarbeid, erkenning van de vakvereni gingen, minimumloon, ver plichtend onderwijs voor ie dereen, Vlaams als be stuurstaal en enkelvoudig stemrecht. In 1894 lukte men erin Daens in het Parlement te krijgen doch tegelijkertijd begon een vreselijke tijd: terwijl de priester door de massa armen als een heili ge werd vereerd werd al wie Daensist werd vervolgd on der leiding van Woeste. Na eerst verbod te hebben ge kregen nog in het openbaar mis te lezen kreeg hij bevel het priesterkleed uit te trek ken. Ondanks een lichte stemmenwinst werd hij dan ook in 1898 niet herkozen. In 1902 werd hij echter weer volksvertegenwoordiger doch deze keer voor Brussel en hij bleef het tot 1906. In 1907, na enorm veel lijden en vervolging bezweek hij en werd begraven als een verworpene. Broer Pieter zette zijn werk voort en zetelde tot 1918 in de Kamer waarna het Daen- sisme geleidelijk met de Frontpartij versmolt. Nu is het «Donsjisme» een begrip geworden en werden vele van haar eisen reeds verwezenlijkt profiterend van de moedige worsteling die deze priester, zijn broe der, advokaat De Backer, smid Lambrecht, advokaat Planckaert en anderen heb ben aangedurfd doordat ze in de uiteindelijke overwin ning van de rechtvaardig heid geloofden. Eindelijk, na zeventig jaar, en toch op het ogenblik dat naam, woorden en daden van Priester Daens voortdu rend worden aangehaald, komt dus de heruitgave van dit boek dat destijds ver scheen te «Aalst, drukkerij der Werf, Eiland Chipka» te rug van de pers. Bedoeling is deze uitgave zo benade rend mogelijk met het origi neel boek te maken ener zijds uit piëteit en ook om dat het in deze vorm «éch ter» voorkomt. Er werden wel toelichtingen en foto's ingelast. Prijs bij voorintekening, verzendkosten inbegrepen 400 fr. Winkelprijs 450 fr. Voorintekenen door stor ting van 400 fr op rekening 330-0648793-14 van Uitge verij Pieter Daens, Spreeuwweg 17 te Keerber gen. (tel. 016/602547). LH Op de jongste gemeenteraad werden de voorwaarden vastgesteld betreffende de verhuring van de stadseigendom gelegen in De Ridderstraat 34 te Aalst aan de V.Z.W. Vrouwenhuis, (een symbolische frank) Gracienne Van Nieuwenborg. BSP-raadslid en lid van het Vrouwenknmitee maakte van de gelegenheid gebruik om het Schepenkollege.cn inzonderheid Schepen van Huisvestingen Leefmilieu De Maght. te danken voor de materiele en morele steun, die het Vrouwenkomitee mocht ontvangen bij de inrichting van het Vrouwenhuis. Terzelfdertijd wees het raadslid erop dat de officiële opening voorzien wordt rond half januari. Vooraf zal echter de pers uitgenodigd worden voor een rondgang in het huis, en voor een uiteenzetting over de doelstellingen van bovenvermeld komitec. VEHE sociaal en federaal

De Voorpost | 1978 | | pagina 5