Htafclubfilm OPENDEURDAG IN RUSTHUIS «AVONDZON» TE ERPE PAROCHIEGEESTELIJKHEID TE HOFSTADE MOEILIJK BEREIKBAAR En toen kwam...de minister! Louis WALTNIEL TERUG NAAR DE SENAAT «KERSTTENTOON STELLING HET KIND» TEKENINGEN VAN MARC VAN DE STEEN mensen, die net echt anders willen Met UW voorkeurstem 10 - 15-12-1978 - De Voorpost Zaterdag jongstleden was het een drukte van jewelste in het nieuwe rusthuis «Avondzon» aan de Botermelkstraat te Erpe. Aanleiding hiertoe was de opendeurdag die georganiseerd werd voor alle inwoners van de gemeente. Aldus kon iedereen kennis maken met het prachtige kader waarin de oudjes sinds een drietal weken verblijven. In de ruime ontmoetingsruimte op het gelijkvloers werd aan de bezoekers de mogelijkheid ge boden om één of ander hand werk, dat door de bejaarden zelf gemaakt was, te kopen. De In het bejaardentehuis -Avondzonte Erpe. kan men de zelfgemaakte poppetjes e tijdens de open-deurdagen. (EDV) andere dingen bekijken. poppen, beestjes, kantwerk, enz. gingen vlot van de hand. Gedurende gans de dag kon men vrij rondkuieren in het ganse tehuis. Op de beneden verdieping kon iedere belang stellende aldus kennis maken met de ontvangstruimte, de gemeenschapsruimte, waar voor de gelegenheid een cafe taria was ingericht, alsook met één van de 10 kamers. Op de eerste en tweede ver dieping van het komplex bevin den zich de overige individuele kamers voor de pensionnairs, en tevens telkens drie kamers voor echtparen. In totaal biedt Avondzon aldus plaats voor 72 bejaarden. Elke kamer is ruim opgevat, en bezit een afzonderlijk toilet, wat zeer op prijs gesteld wordt. De meubels worden door de ou derlingen zelf meegebracht, en diegene die het wenst kan zijn televisieapparaat op zijn kamer laten installeren. Een deel van «Avondzon» werd ingericht als nieuw klooster. Op dit ogenblik verblijven er nog 18 kloosterlingen, waarvan een deel overkwam van Oetingen (in Brabant). Voor hen werd een nieuwe keuken geïnstal leerd, een eetplaats, burelen, ontspanningsruimte en slaap gelegenheid. Er is eveneens een prachtige kapel in geïnstal leerd, die reeds een bezoek op zichzelf waard is. De twee verdiepingen kunnen bereikt worden met twee liften, waarvan één speciaal aange past is aan rolwagenpatiënten Het geheel geeft een zeer de gelijke indruk, ook op het funk- tionele vlak. Het inrichten van een dergelijke opendeurdag verdient dan ook ieders lof en waardering. Het is pas op dergelijke manier dat de bevolking rechtstreeks kontakt kan krijgen met een bejaarden tehuis, dat zoals vroeger niet langer meer een eiland mag zijn in de lokale leefgemeen schap, maar die tot een integre rend deel van de plaatselijke bevolking dient uit te groeien. Het rusthuis Avondzon zette zaterdag jongstleden een be- - langrijke stap in deze richting. VEHE Alhoewel het uitsluitend in de bedoeling lag om met behulp van het parochieblad de gebeurtenissen in het dorp beter te kunnen volgen met het oog op een verslag ervan in dit week blad, wenst de parochiegeestelijkheid van Hofstade op dit gebied geen enkele medewerking te verlenen. De parochiepriesters te Hof- stade, meer in het bijzonder onderpastoor de heer Truy- man, wenst blijkbaar niet al te gemakkelijk bereikbaar te zijn voor zijn parochianen Niet al leen vertelt hij een onwaarheid wanneer hij hardnekkig staande houdt geen telefoon te hebben terwijl een eenvoudige inlichting desbetreffend, ge vraagd aan de inlichtingsdienst van de R.T.T., bewijst dat hij wel degelijk houder is van een telefoonabonnement, zij het dan dat de heer Truyman de R.T.T. verzocht heeft dit num mer voor iedereen geheim te willen houden, zodat het niet in de telefoongids vermeld staat, net is ons bijgevolg niet hele maal duidelijk hoe zijn paro chianen hem moesten berei ken. Want zo is het niet on denkbeeldig dat de heer Truy man dringend nodig is bijvoor beeld vooreen sterfgeval. In dit geval is het niet mogelijk de pa rochieherder per telefoon op te roepen, zijn nummer is im mers alleen bekend aan enkele intieme vrienden en kennissen die hem voor dergelijke lastige en onwelkome karweitjes niet komen lastig vallen. Deze pa rochieherder laat zijn schapen Waarzeggers zijn zelden geloofwaardig gebleken en bij de «profeten» van de huidige tijd bleken er meer valse dan echte te zijn. Wel zijn er mensen met een visionaire blik, met een staren in de verre toekomst en als na een twintigtal jaren het ongeveer wordt zoals men zelf had gedacht... en neerge schreven, geeft zulks alleszins ook de nederigste man reden tot gewettigde voldoening. In een brochure van de V.V.A.K. daterend uit 1955 las Fritz Courteaux, gewezen on derwijzer en onvermoeid wer ker voor het behoud van ons historisch kuituurpatrimonium, passages voor waarin o.a. de St.-Jobkapel, het kasteel Ter linden en de Osbroek werden behandeld en waarin mogelijk heden werden vermeld, moge lijkheden die achteraf tot werke lijkheden zijn geëvolueerd. Dat Op 22,23 cn 24 december gaal in de Galerij H. VandeSleen, Leo de Bethunclaan 10 te Aalst, een biezonder merkwaardige ten toonstelling door: -Kersttentoonstelling HET KIND- genaamd. Het tema is meteen duidelijk. Het is een fijne selektie van - foto- grafieken-, zoals Marc Van de Steen zijn tekeningen noemt: hij tekent namelijk op bazis van foto's die hijzelf uit het volle in dit geval kinderleven heeft genomen. Het zijn levensechte opnamen zonder poze. Door iedereen herkenbare situaties Kin deren leveren boeiend "materiaal». De tekeningen van Marc Van de Steen zijn evenwel niet zomaar weergaven met de hand. Het zijn vertalingen van die foto's. Alleen het essentiële blijft over. Dat wat van belang is voor de gemoedsweergave. voor dc in houd- van dc foto. Het is eigenlijk zoiets als onkruid wieden: alleen de gevoelsesscntie blijft over, blij, speels, of vol wee moed. maar duidelijk op het voorplan. Marc Van de Steen, ontwerper en tekenaar: «Een beweging, een glimlach laat zich wel fotograferen maar staat niet model. De camera is voor mij slechts een middel om een levensmoment vast te leggen. Deze wijze van kijken cn bewonderen laat me toe een eigen wereld te scheppen die me evenzeer boeit als 't onderwerp zelf.- Openstelling: vrijdag 22 dec. van 18 tot 21 uur. Zaterdag 23: van 10 tot 12 en van 14 tol 19 uur. Zondag 24: van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. WL gebeurde namelijk bij de opstel len van een inventaris van een 16-tal bladzijden over wat te Aalst zeker diende behouden te worden. Dat opmaken van een dergelijk inventaris was hem gesugge reerd door de toenmalige bur gemeester. Toen Fritz immers op 23 november 1954 naar school trok zag hij 's morgens werklieden op het dak van het gebouw waar nu de «Moderna» staat in de Zoutstraat, druk doende. Deze voorgevel had een fronton met merkwaardige rocailleversieringen. Toen Fritz 's middags terug passeerde en hij meende reeds iets verbeterd te zien was het merkwaardig deel van het huis weg. Voor goed! Na te zijn gaan klagen met Leo Singelijn bij de burge meester zegde die hem dan: «Maak dan eens een lijst op van gebouwen waaraan niet mag worden geraakt. En zo begon het! Bij het opmaken van dergelijk inventaris werden volgende principes gevolgd: er diende een urbanisatieplan te worden gemaakt van de meest interessante plaatsen, restau ratiewerken zouden door de stad moeten worden betoe laagd en er moesten architek- turale richtlijnen worden gege ven want alleen waar een ge zond dirigisme destijds had ge heerst als in Veurne. St.- Niklaas, Dendermonde en vooral Brussel met zijn Grote Markt, werd iets merkwaardig en homogeen bereikt. In 1975 werd deze inventaris vernieuwd, aangepast en wer den de gebouwen gekatalo- geerd in beschermde en niet- beschermde, wel in de weten schap dat bescherming niet noodzakelijkerwijze redding brengt. Bescherming moet gepaard gaan aan goede wil en medewerking. Een stap werd verder gezet toen stadsgenote Michèle Ee- man, licentiate, medewerkte aan «Bouwen door de Eeuwen heen», een standaardwerk, tweedelig van 880 bladzijden misschien kostelijk zegt Fritz Courteaux, maar zeker en vast kostbaar. 84 deelgemeenten met centra als Aalst, Ninove, Geraardsbergen en Zottegem worden erin behandeld en Aalst heeft er een merkwaardig aandeel in: 173 blz.. 39 foto's, 1 kleurfoto en 236 archieffoto's. Dit werk zou meer moeten zijn dan een sierstuk in een biblio- teek of een leuk kijkboek. Voor al wie verantwoordelijkheid draagt voor het bewaren van ons erfgoed zou het een «wet boek» moeten zijn. Dit boek, vrucht van zoveel ar beid en gegroeid uit meer be scheiden maar baanbrekend werk o.a. van Fritz Courteaux, werd dan op 27 juni '78 voorge steld door niemand minder dan Minister van Nederlandse Kui tuur Rika De Backer «Toen kwam dus de Minister!» Uit dit merkwaardig werk lichtte de stad 24 voorstellen (een overgenomen verkeerde ver melding uit het boek bewijst zulks) doch de WAK is van oordeel dat dit toch nog onvol doende is. L.H. dus letterlijk en figuurlijk in de kou staan (ten minste in deze tijd van het jaar) want er zit dan niets anders op dan aan zijn deur te gaan bellen. Maar ook in dit geval is men nog lang niet zeker, want alhoewel E.H. Truyman niet op een apparte ment woont is zijn deur toch voorzien van een parlefoon, een toestel dat zeer onpersoon lijk is en dat vele mensen een drempelvrees bezorgt. Maar belt men toch dan hoort men een stem vragen: «Is er mis schien iemand?» (natuurlijk!) Wij zouden het evenwel willen afraden om onaangekondigd te gaan aanbellen, het is namelijk zo, verzekerde E.H. Truyman ons, dat hij een strikte dagorde heeft. Het ontvangen van paro chianen die zich onverwachts aandienen valt niet in deze dag orde zodat, als men ontvan gen wordt, E.H. Truyman zich af en toe omdraait om demon stratief naar het uujwerk te kij ken. Een goede verstaander heeft in een dergelijk geval nog geen half woord nodig om de bedoeling te vatten. Wellicht is KFL-AALST Op donderdag 21 december e.k. is de KFL-Aalst terug paraat in de filmzaal van het kollege aan de Pontstraat voor de vertoning van de Amerikaanse prent uit 1973 «The last detail». Aanvang van de vertoning. 20 u. Deze film werd gerealiseerd door Hal Ashbygeboren in Ogden (Utah) in 1936. Toen hij zeventien was lifte hij van Ogden naar Hollywood waar hij een job als loopjongen kreeg bij Universal. De lust tot filmmaken bekroop hem aldus. Over zijn start zegde hij het volgende: «Ik was een brave Amerikaanse knaap en ik luisterde gedwee naar mijn bazen, die mij aanraadden assistent-monteur te worden. Ik leerde mijn vak bij de Repu blic studio's en bij Disney. Gedurende de volle acht jaar, vereist door het syndikaat, bleef Ashby werkzaam als leerling. De invloed die zijn opleiding had op zijn manier van filmmaken ziet hij als volgt: «Mijn ervaringen als monteur hebben me wel geleerd veel materiaal op te nemen, zodat ik gedekt ben jn de montage en de grootst mogelijke speelruimte om de scènes aan mekaar te plakken. Als gewezen cutter verzamel ik liefst zoveel mogelijk beeldmateriaal om in de montagekamer een keus te maken, al begrijp ik natuurlijk wel dat sommige regisseurs verkiezen «in de kamera» te monteren. Het irriteert vaak veel mensen dat ik zoveel opneem, maar ik doe het niet uit verkwis ting, wel om mezelf veilig te stellen tijdens de montage». Scenario In «The Last Detail» zijn er drie navy-soldaten, twee onderofficieren en een doordeweekse rekruut. De onderofficieren, Buddusky en Mulhall, moeten de rekruut. Meadows, begeleiden naar Portsmouth Hij heeft van het fonds voor gehandikapten veertig dollar ontvreemd en bijzonder bezwarend voor hem; de vrouw van zijn overste is voorzitster van dit fonds. Onderweg ontstaat tussen deze drie ruwe knapen hel soort solidari teit die vaak in uitzonderlijke omstandigheden groeit tussen toevallig bij elkaar geraakte mensen en ook net zo snel weer ophoudt als de uitzonder lijke omstandigheden wegvallen. Als door een vader wordt er over het welzijn van de arrestant gewaakt. Zijn bewakers brenge hem zelfs naar een bordeel, want ook het sexge- noegen was hem in zijn jonge leven nog nimmer ten deel gevallen. De opdracht tot aflevering bij de gevangenis wordt tot de uiterste tijdslimiet gerekt en dat geeft gelegenheid om in een aantal cliché-situaties verzeild te'raken: een religieuze bijeenkomst van uitheems karakter en een feestje waaruitzonderlijk korrekt geklede hippies tegen de mannen in uniform beginnen te zeuren over Vietnam en Nixon (ongeloofwaardige knieval voor jong, kritisch Amerika). De arrestant wordt uiteindelijk bij het einddoel afgeleverd en zijn bewakers keren, verbitterd deze symbolisch zeer koude nederzetting de rug toe. JEUGDKLUBS Deze weck valt er niet zoveel te bekijken in de film-klubs. Jeugd huis Terlinden programeerde op vrijdag 15 december om 20 u de teken film «Axtericen Cleopatra». Een film naar de gelijknamige stripverha len van de onoverwinnelijke galliërs die jong en oud op een amuzante manier kan boeien In dc Marcelinoklub vertoont men op zondag 17 december om 14u de montagefilm «De grote revue van Chariot», waarin wij Chariot zien als soldaat en als pelgrimEen paar uurtjes lachen met de grootmeester uit de stomme film. S.J. het aangewezen vooraf en schriftelijk een afspraak te vra gen om in audiëntie ontvangen te worden. Men zou het ook spijtig kunnen noemen dat deze onderpastoor zo weinig, beter gezegd geen medewerking wenst te verle nen, ook al kost het minder moeite dan een handomdraai, en er niet het minste belang in stelt om hetgeen in zijn paro chie gebeurt aan organisaties en manifestaties voor een bre der publiek bekend te zien ge maakt worden. Verbazend it het in ieder geval: deze afwe ring van parochianen. Dit or> begrip en stugge houding is oj zijn minst verwonderlijk tt noemen voor een onderpak toor. Veel eerder zou men ver wachten dat de deur steedt open staat en dat er geen hir> derpalen worden opgeworpeé die het de Hofstadenaren a| leen maar moeilijk maken eet geestelijke te spreken te krij gen. A.D.E 1° kandidaat opvolger senaat VAN DAELE DE NEVE VAN OEN HAUTE Rekenen... Geven en toegeven HET RESULTAAT VANDAAG! De verfransing aan uw deur! Dilbeek en Zelltk moeten stri|den voor het be houd van hun Vlaams karakter Morgen de ver fransing van Hekelgem en Roosdaal? Een nog grotere concentratie te Brussel Hel leger van duizenden pendelaars werd nog maals aangevuld met tewerkgestelde werklo zen, stagiairs in overheidsdienst. Nog meer tijdverlies Uren sporen op overvolle en nu met nog meer vertraging rijdende treinen; nodeloos wachten op gemiste verbindingen Werken een straf Vrouwen en mannen die samen gaan werken worden door de fiscus meedogenloos afgestraft Economische crisis Faillissementen bij de vleet en sluiting van be doven met als resultaat 300.000 werklozen Stinkende riolen 0e Oender. een stinkende open riool Verouderde en gevaarlijke wegen Als U het_Aanders wil, echt Met LOUIS WALTNIEL Duidelijke structuren, rechten voor de Vlamingen ook te Brussel. Een staatshervorming met eenvoudige en dui delijke structuren; twee gemeenschappen met rechten voor de Vlamingen te Brussel en een definitief halt aan de verfransing van Vlaams gebied Overheidsdiensten dichter bij de mens Decentralisatie van de overheidsdiensten o m door overbrenging van diensten naar het arron- dissemeni Aalst met mogelijkheid van keuze voor de ambtenaren voor een tewerkstelling in eigen streek Betere spoorverbindingen Snellere spoorverbindingen door electrificahe van de lijnen Denderleeuw. Ninove. Geraards bergen en Denderleeuw-Zottegem Modernisering van de stations Vermindering van belastingen Afschaffing van de samenvoeging der inko mens van werkende echtgenoten Procentuele vermindering voor alleen werken- Werkgelegenheid scheppen Aanmoedigen van kleine en middelgrote onder nemingen met voorkeur aan arbeidsintensieve bedrijven door uitbreiding van industrieter reinen en verlenen van faciliteiten met hel oog op tewerkstelling in eigen gewest. Ontsluiting van het gewest Betere en vooral veilige wegverbindingen door rechttrekking en modernisering van de ri|ksweg Geraardsbergen - Gent met aansluiting op E5 Aansluiting van A9 op E5 door bespoediging van de afwerking van de nieuwe verbinding Ninove - Aalst Gezond leefmilieu Gezondmaking van net Denderbekken door spoedige realisatie van waterzuivering en strenge controle op vervuiling

De Voorpost | 1978 | | pagina 10