WILLY VAN RENTERGHEM 4 4 I OCMW Aalst bezit meer dan 265 ha grond De aktiviteiten in 1977 van de sociale diensten van het OCMW JAARVERSLAG OCMW 1977 IS EEN VERRASSING STOP DE WARBOEL TIJD VOOR AANPAK STEM UW KOOPKRACHT IS ZIJN ZORG! Wat gebeurde er in 1977 voor nieuw hospitaal? (echtgenoot Diane D'haeseleer) 1e kandidaat P.V.V. Kamerlijst nr. 4 De Voorpost - 15-12-1978 - 11 Het Aalsterse OCMW is een belangrijke eigenaar. Het bezat einde 1977 265 ha 59 a 91 ca, verspreid over 32 gemeenten. Van de totale oppervlakte zijn er 200 ha verpacht, en zowat 65 ha werden in regie gegeven. De bebouwde oppervlakte is nochtans zeer miniem, namelijk 3 ha 55 a verhuurd en 8 ha 86 a in regie. Hiervan wordt het grootste deel ingenomen door het stedelijk ziekenhuis (zijnde 5 ha 7a) en door het rustoord St. Job met 2 ha 99a. Al deze cijfers vinden wij in het uitstekend jaarverslag 1977 van het OCMW. Maar dit jaar verslag leert ons nog heel wat meer over de eigendommen. Wist U vb. dat het OCMW eige naar is van twee huizen in de Kattestraat, (nummers 17 en 35) die beiden aan de stad Aalst verhuurd worden voor een gezamelijke som van 132.000 fr. De lijst van alle goederen, die het huidig OCMW bezit beslaat ruim 7 bladzijden. Het is onmo gelijk ze allemaal op te noe men, maar zo komt een lezer wel te weten dat het Openbaar Centrum in de Lange Zout- straat een «lusttuin» bezit van 2 a 60 ca. In de Leo De Bethune- laan is men eigenaar van een «straat» van 4 aren. De overige eigendommen zijn vooral tuin en, weilanden en bossen. In de Osbroek alleen reeds heeft men meer dan 9 ha bos in ei gendom. Ondanks de enorme lijst van de onroerende goederen, is de opbrengst ervan zeer miniem. Zoals reeds vermeld brengen de twee eigendommen in de Kattestraat 132.000 fr. per jaar op. Voor een eigendom aan de Affligemdreef, met een opper vlakte van meer dan 4 ha be taald het stadsbestuur 12.000 fr. per jaar. Het betreft hier het sportkompleks aan de Zand- De verpachting van de bouw landen bracht anderzijds in 1977 een totale som op van 772.008 fr. De opbrengst van het jachtrecht tenslotte, zijnde 15.580 fr. is te verwaarlozen. Men kan zich trouwens de vraag stellen waarom het OCMW van Aalst niet méér ge bruik maakt van haar mogelijk heid om bossen, die haar ei gendom zijn, open te stellen voor het publiek. Gezien het enorm aantal ver pachte goederen spreekt het voor zichzelf dat het Bijzonder Komitee van de Eigendom men, dat opgericht werd in de schoot van de Raad zelf, zich regelmatig dient bezig te hou den met het bespreken en goedkeuren van pachtverbre- kingen en pachtoverdrachten. Dit komitee bespreekt ook de verkoop van gronden. Zo ver kocht het OCMW in 1977 44a grond aan het Wegenfonds voor een som van 838.150 fr., en stond men aan ditzelfde Wegenfonds 3 percelen grond af te Hofstade voor het aanleg gen van de Rijksweg N° 60 (Aalst-Dendermonde). In Borsbeke werden 2 percelen grond onderhands verkocht voor de verbetering van de landbouwwegen n° 10 en 11. Een zonderlinge beslissing is wel dat de Raad op 1 augustus 1977 de beraadslaging van de COO van Hofstade van 7.1.1977 intrekt tot de onder handse verkoop van een stuk grond in de Kortenhoekstraat en dezelfde dag aan de Goe- verneur de machtiging vraagt tot de onderhandse verkoop van ditzelfde perceel. Begrijpe wie kan! Een andere zeer zonderlinge beslissing, waar heel wat vraagtekens kunnen achter gesteld worden is die welke ge troffen werd op 24 mei 1977. Hier trekt het OCMW de aan stelling in van het studiebureau B.V.A.I. uit Aalst als ontwerper voor de aanleg van een brand- weg rond het rustoord St. Job terwijl anderzijds een ander studiebureau «H. Vinck» uit Gent belast wordt met het plan en de kostenraming van de uit te voeren werken voor de aan leg van dezelfde brandweg. Hoeveel de kontraktverbreking met het studiebureau B.V.A.I. het OCMW kostte wordt in het jaarverslag niet vermeld. VEHE Steun in geld en natura wordt door het Aalsters OCMW in principe enkel verleend aan personen, die behoeftig zijn en ingeschreven in de bevolkingsregisters van de stad. Uitzon dering wordt gemaakt indien de hulp zeer dringend is. Om de behoeftigheid van iemand vast te stellen steunt de Raad zich op vooraf vastgestelde barema's, welke wij on langs in dit weekblad publiceerden. Deze barema's werden aangepast met ingang van 1 januari 1978. Deze aanpassing gebeurde in de Raadszitting van 25 november 1977. In totaal betaalde het OCMW van Aalst 3.040.734 aan steun en dit voor hei jaar 1977. Hierbij kwam nog 107.609 fr. voor steun onder de vorm van brood en voedsel. De verwarmings toelage aan de behoeftigen liep op tot 244.698 fr., terwijl men 87.896 fr. begrafeniskosten voor zijn rekening nam. De hoofdbrok wordt echter ge vormd door het bestaansmini- mum waar de eindafrekening opliep tot 5.072.461 fr. Hierbij dient wel genoteerd dat de helft van dit bestaansminimum te rugbetaald wordt door het Mi nisterie van Volksgezondheid. Het OCMW betaalt eveneens voor een aantal ondersteunde de kosten van geneesheren en apotekers. Deze beliepen voor 1977 respektievelijk 32.692 fr. en 84.909 fr. Het is eveneens een algemeen gangbare poli tiek van voor alle geholpenen de aansluitingskosten bij de mutualiteit te betalen. Deze kosten bedroegen in 1977 zo maar eventjes 291.862 fr. Een uitgavepost waar men zich Daar waar het jaarverslag van de stad Aalst voor het jaar 1977, dat zopas verscheen, een verregaande verspreiding kent, is dit van het OCMW een intern dokument, dat enkel ter beschik king gesteld wordt van de leden van de Raad en van een aantal bevoorrechten. Dank zij een gunstige wind zijn wij nochtans In het bezit geraakt van het eerste jaarverslag van het Openbaar Centrum 9en) 8 personeelsleden her voor Maatschappelijk Welzijn. Tot 1 april 1977, dag waarop zij fusioneerden, bestonden zowel in Aalst als in de randge meenten de Kommissies van Openbare Onderstand. Het spreekt voor zichzelf dat de fusie óók voor het OCMW heel wat problemen met zich bracht. Een boek van 182 bladzijden, dat het jaarverslag is, bewijst echter dat men geen tijd had om op zijn lauweren te rusten. Voor een buitenstaander is dit boek des te interessanter omdat het Openbaar Centrum met geslo ten deuren vergadert, dit in tegenstelling met de gemeente raad, waar iedereen, dus ook de pers, kan op aanwezig zijn. van de randgemeenten hadden immers een boni bij de afreke- WERKING VAN DE RAAD De Raad bestaat op dit ogen blik uit 13 leden. Zoals in de gemeenteraad, zit ook in het OCMW de CVP in de oppositie. Wat minder bekend is, is het feit dat men in het eerste werkings jaar reeds overging tot een ver vanging van een lid. Met name Mevr. Bourgeois Elisa nam op 30.12.1977 de plaats in van haar partijgenoot Roger Guns. De Raad zelf vergaderde II maal, en dit op 9 maanden tijd. De bijzondere komitees, waar van er'10 opgericht werden, vergaderden ongeveer in een gelijk aantal, uitgezonderd het bijzonder komitee voor de wer ken dat 17 maal bijeenkwam. Wij wisten wel dat de raadsle den niet gratis zetelen in het OCMW. maar het jaarverslag leert ons dat men in 1977 14.373.731 fr. betaalde aan de Raad, (blz. 117) wat ons toch wel veel lijkt. Het minste wat men kan zeg gen is dat de gefusioneerde COO's oorzaak zijn van de slechte financiële toestand van het huidige OCMW. Alle COO's ning. Dit boni varieert van 7 .004.402 fr te Erembodegem tot 57.953 fr. te Baardegem. PERSONEEL Het totaal personeelseffektief bedroeg eind 1977 492 perso nen. Hiervan waren er 70 ad ministratieven, 220 werklieden, waarvan 78 niet- gekwalificeerden (werkvrou wen en bejaardenhelpsters), 3 technische personeelsleden, 265 verplegend en verzorgend personeel en 17 paramedische personeelsleden. In dit laatste zijn de maatschappelijk wer kers inbegrepen, die met 8 uit gebreid werden. Het jaarverslag geeft ons een uitstekend idee van de perso neelsproblemen waarmee een dergelijk «bedrijf» gekonfron- teerd wordt Zowat 48 bladzijden van het verslag worden immers inge nomen door alle mogelijke en onmogelijke personeelszaken Achtereenvolgens krijgen wij beslissingen over het geldelijk en administratief statuut, en Het jaarverslag 1977 van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn leert ons dat men op 26 mei 1977 het studiebureau voor grondonderzoek en funderingsad vies «Geologika» uit Bertem-Leuven aanstelde om bijko mende grondproeven te doen voor het nieuw stedelijk hos pitaal. De kostprijs voor deze bijkomende proeven bedroeg 60.000 fr. Voor de rest hield de Raad zich bezig met het aankopen van gronden aan de Siesegemkouter en met het betalen van pachtverbrekingsvergoeding. Aldus werd in 1977 zowat 1 ha 63 a aangekocht voor een totaal bedrag van 4 miljoen 784.000 fr. Uitschieter hierbij is de aankoop van een stuk land van 20 a. 83 ca, die aange kocht werd voor een som van 2.517.000 fr. Deze prijs is abnormaal hoog als men weet dat voor een ander perceel van 29 a 60 ca slechts 432.000 betaald werd en voor een perceel van 31 a 50 ca slechts 460.000 fr. Voor een totaal *anJ ha 40 a diende het OCMW anderzijds als pachtver- Dreking 2.864.626 fr. af te betalen. Hier wordt de hoofdbrok gevormd door een pachtverbreking van ruim 7 ha waarvoor men 2.000 000 betaalde. VEHE over de personeelsbeweging. Hierdoor bedoelt met de aan stellingen ten getale van 91de benoemingen (44) de 9 bevor deringen en de 25 indisponibili- teitsstellingen (ontslagnemin- namen hun dienst in 1977, en 19 werden overgeplaatst. Dit laatste gebeurde bijna uitslui tend bij het verplegend en ver zorgend personeel. Het zou ons trouwens te ver leiden om alles in detail weer te geven. Toch zijn er een aantal frap pante zaken die ons opvielen. Zowat 18 «kategorieën» van personeelsleden kregen bij be slissing van 29 april 1977 een vergoeding wanneer zij in het belang van de dienst gebruik maken van hun eigen wagen. Een deel ervan kreeg trouwens een vergoeding voor telefoon kosten! Dit besluit werd ge schorst door de Goeverneur op 1 augustus 1977, maar de Raad besloot haar eerste be slissing te handhaven. Het be sluit diende ten slotte definitief vernietigd te worden door een Koninklijk Besluit van 7.12.1977. Bovendien kent het OCMW van Aalst nog een gel delijke tegemoetkoming toe voor het volgen van de provin ciale leergangen in de be stuurswetenschappen, en een forfaitaire vergoeding van 2500 fr. aan de gezins- en bejaar denhelpsters. Aan bezuinigen werd dus allerminst gedacht. ZIEKENHUIS Het hospitaal telt op dit ogen blik 42 geneesheren. Deze ontvingen volgens de uitgaven voor de verplegings- en ver- zorgingsdienst in het jaar 1977 83.841.802 fr. ereloon. Ter loops deze zelfde uitgaven- staat vermeldt dat het OCMW in 1977 aan het administratief personeel 82.400 fr. «zitpen- ningen» gaf. Het aantal verblijfsdagen in het hospitaal bedroeg 105.338- waarvan 94 800- in het zieken huis zelf en 10.538 in de kraam inrichting. De onderhoudsprijs varieerde anderzijds in 1977 van 1861 fr. tot 1968 fr. per dag. Zo zouden wij kunnen verder gaan met het geven van zeer interessante ciiferqeqevens, die een buitenstaander toch dik wijls tot het stellen van vragen nopen. Wij hopen op deze vra gen ooit antwoord te kunnen geven, naar aanleiding van één of andere perskonferentie van het OCMW Maar gezien die perskonferenties slechts zeer sporadisch plaatsgrijpen (ver betering werd beloofd) zullen wij nog een tijdje moeten wach ten om U meer details te kun nen geven over het reilen en zeilen van het Aalsters OCMW. VEHE als buitenstaander wel vragen kan bij stellen is deze van de tussenkomst in de kosten voor familiehulp. Het bedrag van 8.962.861 fr. is inderdaad om van te-duizelen. AARD VAN DE VERLEENDE HULP Het OCMW helpt in de eerste plaats die inwoners, die in fi nanciële nood verkeren. Deze htilp bestaat uit een éénmalige tegemoetkoming of uit meer voudige tegemoetkomingen. Deze éénmalige tegemoetko ming kan verleend worden wanneer iemand gekonfron- teerd wordt met een plotselinge belangrijke uitgave (vb. aan koop van uitzet voor een kind bij plaatsing). In 1977 genoten hiervan 31 Aalstenaars zijnde 2 minder dan het jaar voorheen. De meervoudige tegemoetko mingen bestaan uit maande lijkse steunverlening aan per sonen wiens inkomen lager ligt dan het vastgestelde steunba- rema. Hiervan genoten in 1977, 99 stadsgenoten zijnde een ver meerdering van 13 vergeleken met het jaar voordien. Hierbij kent Aalst nog een extra-tussenkomst bij speciale aangelegenheden, zoals nieuwjaarstoelage, moeder- en vaderdag. Hier verminderde het aantal begunstigden met45 om een totaal van 99 te berei ken in 1977. Anderzijds geeft het OCMW ook voorschotten, enerzijds op het loon, anderzijds op sociale uitkeringen. Deze voorschotten worden natuurlijk terugbetaald, hetzij door.de personen zelf, hetzij door één of ander sociaal organisme. Hier zien wij belangrijke ver schillen tussen 1976 en 1977, die op het eerste gezicht niet verklaarbaar zijn. De eerste ka- tegorie van voorschotten daalde immers van 27 naar 6 personen, en de tweede kate- gorie van 77 naar 6! Blijkbaar komt praktisch niemand meer een voorschot vragen aan de sociale dienst. Het aantal tegemoetkomingen in de medisch-farmacqutische zorgen is trouwens ook zeer miniem te noemen. Op een be volking van ruim 80.000 inwo ners zijn er slechts 11 personen of gezinnen die van deze hulp genieten. In totaal waren erin 1977, 140 burgers, waan/oor het OCMW van Aalst de aansluitingskos ten betaalde voor de ziekte- en invaliditeitsverzekering. Van de Aalsterse Dienst voor Gezins- en bejaardenhulp pro fiteerden in 1977 320 personen of gezinnen. De overgrote meerderheid, namelijk 314 ging hiervan,naar de bejaar denhulp. Sinds het begin van 1971 be schikt Aalst over een dienst voor Bedeling van Warme Maaltijden ten huize. De prijs hiervan wordt berekend naar gelang het inkomen, met een maximumprijs van 130 fr. per maaltijd ten huize en 100 fr. per maaltijd in het restaurant. Se dert 18.5.1974 is het OCMW gestart met de bedeling van diepvriesmaaltijden tijdens de week-ends en de feestdagen. Hier werd in 1977 slechts in 12 gevallen gebruik van gemaakt. De warme maaltijden ten huize kennen heel wat meer sukses met 153 begunstigden. PLAATSINGEN Gedurende het jaar 1977 wer den 34 kinderen geplaatst we gens sociale omstandigheden in de tehuizen van het Open baar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn. 9 kinderen verbleven in de Home Gezins opvoeding, in"" de Home St.-Vincentius, 7 in de Home Vogelenzang, een gelijk aantal (namelijk 4) in de Homes Zon nedauw en Onze Kinderen en 2 kinderen bij pleeggezinnen. In dit verband weze nog ver meld dat op 31 augustus door de Raad aan haar voorzitter en sekretaris machtiging verleend werd om een overeenkomst te sluiten met 2 dames. Een maand later, op 30 sep tember 1977 worden de over eenkomsten gewijzigd met de V.Z.W. Kongregatie van de Broeders van Oostakker, waar jongens geplaatst werden en met de V.Z.W. Zusters van St.-Vincentius Paulo, waar meisjes verblijven. De uitgaven voor de opname van al deze kinderen bedroeg in 1977,4.827.190 fr. De plaat sing van bejaarden van haar kant zorgde voor een uitgave post van 4.951,818 fr. Dat zijn toch wel getallen om even bij stil te staan. Een uitgavepost tenslotte waar wij geen nadere uitleg kunnen over geven is deze van 1.859.451 fr. die vermeld staat bij de rubriek «uitgaven van centrale diensten voor behoef tige oude gezinnen in wijken». Wat bedoelt men daar mee? Een overzicht van de sociale dienst van het OCMW kan niet afgesloten worden zonder even kort te spreken over de sociale dienst van het zieken huis. Deze zorgt voor de meest uiteenlopende vormen van hulp, van het plaatsen in een rustoord tot het zorgen voor krukken of een rol wagentje. De meeste van de gevallen wor den aangebracht door het ver plegend personeel^Om zich een idee te vormen van het werk dat deze dienst verzet pu bliceren wij hier een aantal cij fers van de gevoerde kontak ten. Er waren 923 kontakten met patiënten en familieleden, 1.025 kontakten met externe diensten (vb. rusthuis), 164 huisbezoeken, 343 gesprek ken van verplegend personeel en dokters, enz Deze dienst zorgt ook voor de onbetaalde rekeningen van het ziekenhuis. Hierbij heeft men in 1977 zowat 143 gezinnen ge holpen. Signaleren wij in dit verband dat het OCMW in 1977 voor de behoeftigen die ten ha ren laste in het ziekenhuis op genomen werden zomaar eventjes 857.286 fr. betaalde. VEHE

De Voorpost | 1978 | | pagina 11