lede hort Jaarvergadering Volksunie te Hofstade Stergids voor Affligem BEGROTINGSBEHANDELING VERDAAGD NA EEN PARTIJTJE SCHAAK PEDILUX r*> I «'2 S Gemeenteraadszitting te Lede Tentoonstellingen in Affligem 1979 KERKSTRAAT 18, AALST 12 - 15-12-1978 - De Voorpost Op vrijdag 8 december 1978 ging te Hofstade in de zaal «Wel kom» de jaarvergadering van de Volksunie door. Met een half uur vertraging, tijd die werd opgevuld met voor de gelegen heid aangepaste muziek (Vliegt de Blauwvoet storm op zee) werd de vergadering door de sekretaris geopend. Op de agenda stond het jaarverslag over de werking van de afdeling in 1978 de planning voor 1979, toespraken door Jan Caudron, uittredend volksvertegenwoordiger en Jules Henderickx, uit tredend provincieraadslid en gemeenteraadslid te Lede. De Volksunie Hofstade startte op 13.12.1976 vanaf de grond en had eind vorig jaar 106 le den ondanks de kritiek die de partij te doorstaan had naar aanleiding van de Egmont- en Stuyvenbergperikelen. Het le denaantal groeide tot nu 154 leden. Als we er van dit totaal aantal, op de vergadering slechts 22 hebben kunnen tel len, is het duidelijk dat de be langstelling minder was dan werd verwacht. Wel spijtig, ten minste voor de afwezige leden en sympatisanten. want het verslag over 1978 en de plan ning voor 1979 hield de aan dacht gaande en was goed ge- struktureerd De bestuurskern, verkozen op 13.11.1977 onderging een aan tal wijzigingen. De Heer De Smet week uit naar Nieuwer- kerken en de heren F. Vinck en M. De Swaef kunnen om ge zondheidsredenen niet meer in het bestuur zetelen. Hun plaat sen werden ingenomen door W. Van Der Vincke (regent) or ganisator. en Dirk Raes (tech nisch ingenieur) penningmees ter. Momenteehtelt het bestuur 6 leden en vermits er 7 be stuursleden kunnen zetelen is er nog een plaats vrij. Aktiviteiten 1978. In januari hield men een plakak- tie met als tema: «Met de Volks unie naar een Vlaamse Staat». In het «Info-Blad V U Hofsta de» dat wordt verspreid op 1.750 eksemplaren werden de rubrieken met meer zorg geko zen. De rubriek familiale aange legenheden werd vervangen door vier vaste rubrieken nl. klemtoon op een aktueel pro bleem op plaatselijk of natio naal vlak; een kolom Volksunie Hofstade en de plaatselijke no den; «dorpsspiegel» voor de plaatselijke verenigingen en ten slotte een rubriek «in de kij ker» in verband met een of an dere persoon van de gemeente die in de kijker liep of loopt. De sekretaris gaf toe dat de in spiratie soms zoek is en deed daarom een beroep op de le den voor suggesties en tek sten. Het ledenfeest van 18 maart werd een groot sukses en niet tegenstaande de poging om dit feest te beperken tot de leden van de eigen afdeling zijn er toch meer dan 100 vierders komen opdagen. Op 11 juli werd opnieuw een plakaktie georganiseerd met hetzelfde tema als in januari. Leefmilieu. Het leefmilieu draagt de bijzon dere belangstelling weg van de Volksunie Hofstade. Het be stuur van het kernkomitee «Groen Hofstade» is trouwens hetzelfde als dit van de Volksu nie. Op gebied van milieu kan dit komitee op een aantal ver wezenlijkingen bogen, aldus nog steeds de sekretaris. Via persmoties werd resultaat ge boekt in verband met verwaar loosde voetpaden, standbeel den die in een erbarmelijke staat verkeren en verdwenen veldwegels. «Groen Hofstade» werd opgericht omdat werd in gezien dat met sporadische ak- ties niet veel te bereiken valt. Het doel is de plaatselijke toe standen te volgen, voorvallen vast te stellen en te doen ver melden en desnoods zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Aan de hand van een reeks dia's werd de toestand op milieugebied nader toegelicht. Naast de rijksweg N 60 is een parking gepland maar die lijkt vooralsnog meer op een stort. Het komitee is vanzelfsprekend voorstander van het industrie terrein maar wil het niet verder uitgebreid zien worden in de richting van het Denderland. Andere eisen zijn de herstelling van de zeer oude denderland- brug en de herstelling van de denderlandstraat in de oor spronkelijke staat. Volksunie persmoties hebben er voor ge zorgd dat er rustbanken wer den geplaatst, dat sluikstorten her en der in het dorp verspreid werden opgeruimd o.a. in de Zijpstraat en in de Babbelaar straat. Dienstbetoon. Het dienstbetoon werd, vol gens het verslag uitgebreid ten overstaan van 1977. Jan Caudron houdt elke vierde vrijdag van de maand zitting in de Molenkouterstraat 44. Ook de bejaardenhulp en de bij stand bij de bedeling van warme maaltijden heeft zijn plaats. Voor wat betreft het dienstbetoon bij het zoeken naar werk werd er een wer vingsreserve aangelegd van werkzoekenden en van perso nen die van werk wensen te veranderen. Komt er in Aalst een betrekking vrij die door de Volksunie mag opgevuld wor den dat is politiek dan kan geput worden uit de reserve lijst. Vroeger beschikte men niet over deze lijst en aange zien het dikwijls gebeurde dat de kandidaat binnen de drie dagen moest worden aange duid, zag de Volksunie een kans voorbijgaan om iemand uit haar rangen op de plaats te krijgen. Sollicitatieformulieren kunnen worden ingevuld en af gegeven ofwel aan J. Caudron ofwel aan de afgevaardigde van de Volksunie in de O.C.M.W. Plannen 1979 Het informatieblad wordt van zelfsprekend verder verspreid. De leden werden nu reeds uit genodigd voor het feest op 17.3.1979 en om medewerking te verlenen aan de 11 juliviering en de Ijzerbedevaart. Er wordt aan gedacht om naast de wan deltochten die op regelmatige tijdstippen zullen georgani seerd worden, ook enkele een-dagsreizen in te leggen, b v. naar de IJzervlakte en naar Frans-Vlaanderen. Men zal verder gaan met het dienstbe- Dit fraai boek. geschreven door Laurens van der Schueren, de ijverige en ter zake zeer be voegde V.T.B.- vertegenwoordiger te Hekel- gem, behandelt eerst geschie denis en huidige toestand van de vermaarde meer dan 900 jaar oude Benediktijnenabdij van Affligem, met haar bis- schoppenhuis, middeleeuwse ruïnes, sobere kloosterkerk en Kultureel Centrum Vervolgens worden vijf wande lingen (ze vertrekken en eindi gen telkens te Affligem, de nieuwe gemeente die nu He- kelgem. Teralfene. en Essene omvat) uitvoerig beschreven met, waar nodig.historische uit leg Bij elke wandeling is een kaartje gevoegd. Behalve in Hekelgem, Essene en Teralfene voeren de wande lingen ons ingelijks in Oost- JCJunwjn .^uu, p.*. IhlluuiT H VU debat in zaal Welkom te Hofstade (EL) Wij houden Lede Kort opdat u, dierbare lezer zich ten volle mentaal zou kunnen instellen op de uitoefening van uw kiesplicht overmorgen. Als je dan maandag wil bekomen van die zware plicht, dan stellen wij u een enige verpozing voor maandagavond in de dekanale kerk St.-Martinus te Lede. Daar treedt het Britse koor uit Cambridge, het St.-John's College Choir op. Het wordt beslist één van de kultureel meest hoogstaande aktivi teiten van dit jaar. En er is toch al een en ander te doen geweest dit jaar. Deze enige avond wordt georganiseerd door de Harmonie St.-Cecilia Lede, de Heemkundige kring en de VZW Parochiale Werken. De toegangsprijs bedraagt 200 fr. Kaarten zijn te bekomen bij leden va" bovenstaande vereni gingen en stichtingen. Er werd nogal wat gegoudenbruiloft de afgelopen weken. De gelukkigen waren het echtpaar Omer De Sutter en Philomene Lanckman. De jubilarissen werden respektievelijk geboren op 1 september 1909 en op 28'december 1907. Zij kregen drie kinde ren en vijf kleinkinderen. Ook het echtpaar Achiel Van Geert en Delphinp De Coensel, beiden geboren te Lede, respektievelijk op 19 mei 1900 en 26 november 1905, vierden hun gouden bruiloft. Zij hebben drie kinderen en vier kleinkinderen. De jubilarissen kregen een bezoek en geschenk van het schepenkollegc aangebo den. In de reeks van de grote V.T.B.-gidsen voor Vlaanderen heeft de Vlaamse Toeristenbond een Stergids voor Affligem uitge geven. toon en dit verder uitbouwen. Ook de werkgroep «Groen Hofstade» gaat door met haar aktiviteit. Na dit verslag van het Volksunie-bestuur werd het woord gegeven aan het publiek dat om kritiek werd gevraagd. Niemand van de aanwezigen had één negatief woord te uiten over de werking van een volle dig jaar. en aldus werd het woord gegeven aan Jan Cau dron: «Wij gaan de laatste bocht in vobr ongewilde verkiezingen die zinloos en onverantwoord zijn en alleen dienen om de verdeeldheid in de C.V.P. weg te steken en de Volksunie een hak te zetten» aldus de uittre dende volksvertegenwoordi ger. De noodzaak van een re gering. vooral in deze tijd, werd benadrukt. Kritiek op Tinde- mans werd niet gespaard; «Als de C.V.P. wint kan voor Tïnde- mans het land verloren gaan. Hij heeft Europese pretenties maar kan België niet bestu ren». De veelvuldige verkiezingen worden een karikatuur van de demokratie genoemd en de C.V.P. werd er voor gewaar schuwd dat haar platte elekto- ralisme wel eens zou kunnen kloppen. Uit honderden ge sprekken zou Jan Caudron be sloten hebben dat de vaandel- vlucht van de C.V.P. niet wordt genomen en dat de dubbelzin nigheid van een partij die voor elk wat wils heeft, geen ver trouwen wekt. «De C.V.P. hou ding wordt gesymboliseerd door de affiches waarop de twee boezemvrienden buik aan buik staan» (sic). Jan Caudron vroeg zich daarbij af wie de mil joenen daarvoor betaalt en welke belangengroepen daar achter staan. «Onze gelden komen alleen van de sympati santen en het wordt goed be steed. Onze partij is alleen aan de vlaamse Itiezer verantwoor ding verschuldigd. De C.V.P.noemt zich Vlaams ge zind maar stuurt franskiljons naar de kamers zoals De Croo, De Clercq, en andere». De C.V.P. kreeg de meeste kri tiek te verduren. De P V V werkwijze werd vergeleken met die van een koningshuis, va der, dochter, schoonzoon en straks kleinzoon enz... Dat de B.S.P. het met Van Miert over een andere boeg heeft gegooid en nu gefederaliseerd is juicht de Volksunie toe. Onze partij aldus nog steeds Jan Caudron, heeft de andere partijen ge dwongen te federaliseren. Dit is ons onverdroten werk geweest en schenkt ons voldoening. De anderen hebben ons moeten volgen. «Op 18 maanden heb ben we niet kunnen bewijzen wat we kunnen, maar wij mo gen de vlaamse kiezer oprecht in de ogen zien. Door rege ringsverantwoordelijkheid te nemen heeft de Volksunie eer lijk geprobeerd om de vlaamse problemen een oplossing te geven». Om zijn woorden te onderstrepen noemde Jan Caudron minister Van de Kerckhove die voor de Vlamin gen veel achterstand ophaalde door zijn dossier-kennis en daadkracht; minister van Bui tenlandse Handel De Bruyne die voor onze industrie de poort op de wereld zou hebben opengezet en ten slotte M. Coppieters, voorzitter van de vlaamse kultuurraad die in de ogen van de Volksunie het hoogste officieel ambt heeft. De Volksunie meent zich niet te moeten schamen, noch over het beleid noch over de be leidsmensen. Na Jan Caudron nam uittredend provincieraadslid Jules Hen derickx het woord. Hij schetste kort de samenstelling en de werking van de provincieraad en moest besluiten dat de Volksunie in deze raad abso luut niets te vertellen heeft. Als provincieraadslid kan men wel buiten de vergaderingen om meer bekomen bij de deputatie, bij voorbeeld voor bouwver gunningen. Jules Henderickx beklemtoonde het belang dat er voor de Volksunie in gelegen is om in de deputatie te gera ken, vermits deze te vergelijken is met het schepenkollege van een stad maar dan op provinci aal vlak.Met een député zou de Volksunie aldus de spreker reeds een belangrijke zaak tot stand gebracht hebben. Het is dus van belang provincieraads leden te hebbén om zodoende een député te kunnen vragen. Daar komt bij dat de provincie raad ook provinciale senatoren mag koöpteren. Er zijn nu 15 Volksunie provincieraadsleden die recht geven op 1 gekoöp- teerde senator. Al hebben ze dus persoonlijk geen zeggen schap de provincieraadsleden zijn dus wel degelijk van be lang. Na deze toespraak werd hel woord opnieuw aan het publiek gegeven Elke toehoorder was het echter nog steeds, vanzelf- sprekend, roerend eens met elke verklaring en elk stand-! punt van het bestuur, zodat de; vergadering voor geslotei werd verklaard en men tot slot (strijdlustig onder elkaar) de! «Vlaamse Leeuw» zong. A.D.B. e n Inderdaad, er werden maandagavond heel wat pionnen verschoven .op het bord van de Leedse gemeenteraad. De behandeling van de begroting was hiervoor de aanleiding. Om preciezer te zijn: punt 16 van de dagorde dat zou handelen over de heffing van de opcentiemen op onroerende goederen voor het komende jaar. Op het ogenblik dat CVP-oppozitieieider Ruyssinck de beslissende zet deed od^de be- stuursmeerderheid schaakmat te zetten, schorste burgemeester Gravez evenwel de zitting om overleg te plegen met zijn fraktie. Het rezultaat hiervan was een manipulatie van de zitting zodanig dat de oppozitie gedwarsboomd werd in haar bedoelingen. Haar bedoelingen waren nochtans zeer eerlijk en oprecht, namelijk een verhinderen van een belas tingsverhoging. De rechtstreekse aanleiding tot de ontstane verwarring op het einde van de zitting, was de afwezigheid van twee meerdcrheidsleden, na melijk eerste schepen Noël die een heelkundig ingrijpen had onder gaan en raadslid Van Keymeulen-Siau die nog steeds bedlegerig zou zijn. Hierdoor was de meerderheid in de minderheid, daar de twaalf CVP-leden aanwe zig waren. Onmiddellijk na de voorlezing van het verslag van vorige zitting uitte oppozitieleider Ruyssinck een on genoegen dat hij ook reeds vorig jaar naar voor bracht ter gelegen heid van de behandeling van de begroting. Ook toen stonden naast de begroting en de ermee samen gaande belastingsmaatregelen, heel wat andere punten op het agenda. Het werd toen een mara- tonzitting tot ongeveer 3 30 uur in de morgen. Maandag was dat op nieuw het geval. Meester Ruys sinck zegde hierover dat het aldus onmogelijk is een degelijke be spreking van de begroting te hou den. De tijd laat dat niet toe en het is onverantwoord na reeds meer dere uren vergaderen nog aan de behandeling van de begroting te beginnen. Men kan dan niet meer fris van gedachten wisselen. Meester Ruyssinck besloot met de opmerking dat hij deze handels wijze van de meerderheid ten zeerste betreurde. Daarna heerste er een drukkende stilte. Vlaanderen naar de dorpen Meldert en Moorsel, tans inge lijfd bij de stad Aalst. Hekelgem is het tot buiten de grenzen bekende zandtapij- tendorp. Op onze wegen ontmoeten we vele merkwaardigheden. Zij zetten ons aan deze streek, met zoveel afwisseling, te be zoeken. De stergids wijst ons de weg en verrijkt onze toeristische baga ge. Dit werk. in fraai meerkleurig geplastificeerd kaft en met vele illustraties (87 blz.12 cm breed x 21 cm hoog) is te koop in al de V.T.B-boekhandels tegen slechts 100 fr.. 90 fr. voor leden van V.T.B. of V.A.B. Prijs te verhogen met 15 fr. als over de post moet worden toegezon den. Posters. 5.1 13.1 Jef D'Haese (Erpe): 2.2 18.2 Luk De Block (Meldert): 23.2 11.3 Willem Mechnig (Aalst): 16.3 1.4 Indonesië: 6.4 29.4 Godfried Theyninck (Esen): 4 5a 20.5 Tsjechische Grafiek: 23.5 10.6 Jeugdatelier Affligem: 15.6 1.7 Groepstentoonstelling: 6.7 22.7 Vrouw en Kind in de Kunst. 27.7 15.8 Grafiek 1979: 17.8 a 2.9 Jonge Kunstenaars van bij ons: 7.9 a 23.9 Hout als ambachtelijke Kunst: 28.9 a 28 10 Allerheiligenfestival VTB VAB 31 10 a 4.11 Georges Steel (Granada): 9.11 25.11 Geschenk uit vreemde landen: 30.11 a 31.12 Burgemeester Gravez nam uitein delijk toch de draad op met de woorden -We zullen zien-. Hij beaamde dat een begroting een ernstige studie vraagt, maar voegde eraan toe dat er daarnaast in feite geen geweldig zware pun ten op de dagorde stonden. Hij was wel bereid de begroting op een latere datum af te handelen indien het te laai zou worden Om de kontinuïteit te waarborgen zou den in dit geval dus de voorlopige twaalfden gestemd worden. Op dat ogenblik werd het voor de aanwezigen duidelijk dat, gezien de meerderheid niet over de meer derheid beschikte, de burgemees ter een achterpoortje opende. Hiervan maakte hij dan later op de avond gretig gebruik. Het was kwart over elf toen bur gemeester Gravez bezorgde blik ken gooide op zijn polshorloge en een vermoeide gelaatstrek op zijn aangezicht toverde. Hij stelde aan de raad voor de resterende punten over de belastingsheffing en de begroting in een volgende zitting te behandelen en over te gaan tot het stemmen van de voorlopige twaalfden. Meester Ruyssinck antwoordde hierop: -had ge de meerderheid gehad, dan zoudt gij de behande ling van die punten wel doorge voerd hebben. Dat zijn oneerlijke handelwijzen.- Burgemeester Gravez antwoordde dat dit niet het geval was, maar dat hij zinnens was de begroting te verdagen. Meester Ruyssinck stelde voor toch nog tien minuten te wijden aan de behandeling van de belas tingen voor volgend jaar, zodanig dat men zou weten over welke in komsten de gemeente zou be schikken volgend jaar. Burgemeester Gravez deelde deze mening niet en zegde dat belastin gen en begroting één geheel vor men en bijgevolg best samen be handeld worden. Meester Ruyssinck hield het bij de zienswijze dat men eerst moet we ten over welke inkomsten men zal beschikken via de belastingen, vooraleer men de begroting kan opstellen. Maar plots werd de op pozitieleider dan heel konkreet en vroeg de behandeling van de on roerende voorheffing. Meester Ruyssinck lichtte zijn houding toe met de mededeling dat de meer derheid zinnens was deze belas ting op onroerende goederen te verhogen van 1.200 naar 1.400 opcentiemen. De CVP-oppozitic is hiermee niet akkoord. De oppo zitieleider wees tevens op de al gemene stroming die zich de laat ste maanden in België voordoet tegen elke vorm van belastings drukverhoging. Hij voegde er te vens aan toe dat er slechts één punt is waarover alle partijen het roe rend eens zijn in hun verkiezings programma en dat dit juist de af remming en zelfs de vermindering van de belastingsdruk is. Om zijn zienswijze kracht bij te zetten haalde meester Ruyssinck een verkiezingspamflct boven van gemeenteraadslid Rasschaert die zich kandidaat stelt tijdens de ver kiezingen van zondag en waarin hij propaganda voert tegen de be lastingsverhoging, en voor belas tingsvermindering zelfs. Raadslid Ruyssinck zegde 4at de verkiezin gen zelfs nog niet achter de rug zijn en dat hij zichzelf al zou gaan tegenspreken. De hoogrood wor dende PVV'er Rasschaert bracht het niet verder dan wat armge zwaai als reaktie op de spitsvon dige opmerking van meester Ruyssinck. Deze vroeg toen de stemming over de behandeling van het betwiste punt. Burgemeester Gravez ging hier niet op in en schorste de zitting om overleg te plegen in zijn meerder- heidsfraktic. Na tien minuten on derbreking opende de burgemees ter opnieuw de zitting en stelde voorde punten 14, 15, 16en 18 uit te stellen tot de volgende zitting omdat de belastingen een geheel vormen met de begroting. Oppozi tieleider Ruyssinck had het ma neuver door en klaagde de han delwijze aan. «U weet dat wij de begroting niet willen behandelen en de belasting op de onroerende goederen wel. Door deze punten samen te voegen voor een stem ming over de verdaging naar de volgende zitting stelt U ons voor een onmogelijkheid om punt 16 af te handelen»aldus meester Ruys sinck. Hierbij voegde raadslid Ernest Gallc onmiddellijk een opmerking over de in de begroting ingeschre ven belastingsopbrengsten voorde .gemeente. Deze zouden 9 miljoen frank meer bedragen dan dit jaar, op een totaal bedrag in '78 van) ongeveer 20 miljoen. Zo'n drasti-i sche verhoging is enkel mogelijk) indien het Rijk der gemeentebelas-j tingsaanslagvoet van 6% zou ver hogen. Daar dit een onwaarschijn lijkheid is stelde raadslid E. Galle dat er ergens een fout moet zijnJ Burgemeester Gravez stelde dat dit cijfers zijn die door de rijksontl vanger medegedeeld zijn. Raads-j lid Galle vroeg kontrole van del cijfers en indien dit inderdaad zo i stelde hij voor de begroting dra: tisch te herzien en te zaaien naar dt zak. Hiermee was de kous af en had de meerderheid zijn niet-j benijdenswaardige slag binnen om de behandeling van de begrolingj en de belasting te verdagen naar volgende zitting. Hopelijk haalt d<( oppozitie dan zijn slag binnen iri verband met de afremming van de voorgestelde belastingsverhoj ging. want als er iets is waar degfrj nen die nog willen werken een grote hekel aan hebben, dan is heu belastingsverhoging. MON DCi GEEFT MEER KOMFORT Xff AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende 1 breedten rT y Voetverzorging l Iw^, Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1602(25001 16/40/25002 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 12