De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft (1) KIJKWONING KEIZERSHOF: GEZELLIGHEID MET EIGEN KACHET Feuilleton 14 - 15-12-1978 - De Voorpost Door Louis De Lentdecker René Verstuyft Heel wat mensen hebben zich het lot van de aangehouden René Verstuyft aangetrokken, o.m. Kamiel Huysmans. Dat ondanks de hulp en de goede bedoelingen van velen, ook van het gevangenispersoneel en de (alge mene) direkties van de penitentiaire organi- zatie Verstuyft steeds argwanend was en tegen alles en iedereen moest protestéren en in opstand komen blijkt uit onderstaand ge schrift van hem Vijftien augustus negentienhonderdnegentien. Hector Haubertyst, lange magere bonestaak van zevenentwintig, rosse kop, triestige water ogen, een gezicht grauw van miserie, vol stre pen en kerven van avonturen, angst en tegen slagen, liep alleen in de avond 't Was zacht weer. In veel straten van Gent zaten nog men sen voor hun deur. Ze zwegen als hij langs kwam en keken naar hem. Ze waren argwanend omdat hij niet uit de buurt was. In die dagen was men alleen veilig midden bekenden., als was men nooit zeker of die soms ook niet naar centen loerden. Hector liep dóór, zonder een groet. Hij hield zijn blik tegen de grond; hij had er een hekel aan langs de mensen te lopen. Hij voelde zich leeg en zwart gelijk een lamp zon der licht. Trams schenen niet meer te rijden zodat hij te voet verder moest. Misschien was het beter zo want nu moest hij op alles sparent Was immers alles tegengegaan die dag. Van Tompoes had hij gehoord dat hij best een tijdje wegbleef van de grensstreek: men zocht hem én wegens smokkel én wegens de affaire van Hoofdplaat. Daarom was hij een paar dagen gaan ronddolen in de vroegere frontstreek tus sen leper en Diksmuide. Daar scheen weinig of geen kontrole. Er was daar zoveel volk dat men in de massa verloren liep. Duizenden mensen had hij op de slagvelden gezien: te voet, per fiets, per auto, met autobussen, met karren, te paard, per moto, in groep of alleen, nieuwsgie rig naar de plaatsen waar vier jaar lang soldaten overal vochten en sneuvelden. Tien maanden na de oorlog was het landschap meestal nog puin, vernieling, chaos, rottigheid en vuil. Bomen en struiken stonden bloot en dood, ver hakkeld, verdord, verschrompeld als vogel schrikken, honderden huizen lagen op een hoop, mensen hokten in hutten, onder planken of in houten barakken. Rondom, zo ver men zien kon, was het land kapotgewoeld, om hooggesmeten, stukgekwakt, gescheurd, ge schonden, stukgereten, vol builen, puisten, putten, kraters, poelen, gaten, graven en vuil. Ontelbaar waren de sporen van dood, oorlog, verwoesting en ellende. En op die enorme troosteloze berg van desolatie liepen, wandel den, slenterden, zochten, ploeterden, lachten, speelden, waggelden duizenden en duizenden «toeristen», gekomen van overal in 't land, op zoek naar oorlogssouvenirs. Sommigen waren van het binnenland terug om te kijken naar wat overbleef van hun vroegere woonst, hun erf of hun stallen. Ze vonden niets dan de verwoes ting... en de jacht op de oorlogsschatten. De duizenden maakten van het geheel minder een bedevaart dan een kermis. Er waren zelfs man nen in uniform die tegen betaling gids speelden naar de «heetste slagvelden- en muzikanten die ook brood en worst verkochten. Als roofvogels schoten de bezoekers op het land. Het was een nieuwe invasie van mensen die koper zochten, resten van wapens, van ge weren, mitrailleuzen, vliegtuigen, tanks, loop graven, veldkeukens. Alles wat op de grond of niet te diep lag werd meegenomen als «geden kenis van het front». Meestal om verkocht te worden. En tussen de schooiers, de delvers, de gieren, de bedelaars, de armen en de rijken, sukkelden af en toe stille lieden op zoek naar het graf van een soldaat. Men had geen oog, geen eerbied voor hen. De frontstreek scheen ten prooi aan een nieuwe bezetting, aan de souvenirsjacht die niets of niemand ontzag. Hector had de grijze plaat van een Duitse treinwagon gevonden en meegenomen. Men kon duidelijk het woord «München» op de plaat lezen. Bij een eerste aanblik had men de indruk dat het ding de rest was van een neerge schoten vliegtuig. Bekenden van zijn ouders, een pastoor, vroegere vrienden, en een vrouw van het Voedingskomité verzon hij machtige verhalen over een Duits piloot die in de ultieme minuten van de oorlog was neergeschoten. De «München—plaat was een herinnering aan zijn machine die een diep stuk in de grond gevallen was. Het hele wrak was uiteengerafeld, ge scheurd, gestolen. Niks was er overgebleven, zelfs niet van de uniform van de Duitser die was neergeschoten door een van de roemrijke Bel gische piloten. Niets bleef over tenzij die «München«-plaat. De mensen hadden naar zijn verhaal geluisterd maar weigerden het «sou venir» te kopen. Twee van zijn vrienden merk ten dat de plaat niet van een vliegtuig maar van een wagon kwam en dreigden de politie te waarschuwen indien Hector nog meer mensen trachtte te bedriegen met leugens die zij een belediging noemden voor de soldaten die he- roisch aan de Uzer stonden. Hector was haastig weggegaan: sedert zijn bezoek aan de front streek wist hij hoe de eerbied voor de helden vat» 't vaderland soms verrassende ontgoo chelende vormen aannam. Waarom zou hij om een paar centen de mensen geen illiisies mogen aansmeren als tussen leper en Diksmuide dui zenden de dromen en de offers van anderen onder de voet liepen om wat koper, wat lood of wat brons. Hij voelde zich verongelijkt en een zaam. Hij was naar de wielerbaan van Gentbrugge getrokken in de hoop dat een weddenschap op de wielerkoers «De drie Zustersteden» hem twintig keer meer zou opbrengen dan de vijf fr. die hij inzette. Ook dat was fout gelopen. Hij was zijn geld kwijt. Hij moest nu naar René Verstuyft. In de wielerbaan was hij midden het volk onopgemerkt gebleven, ondanks zijn hoge gestalte. Hij had er bekenden gezien maar had geen gesprek met hen gezocht. Er waren rijke jongens van de buiten die niemand verheelden dat ze met dikke portefeuilles rondliepen. Geen wonder dat onlangs een socialistisch volksver tegenwoordiger in de Kamer heftig van leer trok tegen degenen die zich tijdens de oorlog rijk maakten ten koste van de miserie, het bloed en de honger van de gewone mens. Hij had gezegd, die socialist, dat het volk de schanda lige rijkdom niet langer zou dulden en opstand zou plegen. Misschien dacht hij aan de revolu tie in Rusland en in Duitsland. Verstuyft ook dacht aan opstand. Hij wilde alle machtigen, alle profiteurs van de oorlog kapot. De rijke jongens in de wielerbaan schenen zich niet te bekommeren om dreigementen. Ze maakten grote sier met dames die een lege maag en een warm lijf hadden en met vrouwen die dik van lijf en vol van maag waren. Er liepen dieven rond die Hector vroeger ontmoette, werklozen. schooiers, smokkelaars, soldaten, invaliden en politiemannen. Je vond alles en iedereen in en rond de wielerbaan. Je kon er alles kopen bij mensen van overal: vrouwen, gesmokkelde je never, gesmokkelde aardappelen, kolen, vlees, valse papieren, autentieke papieren, souvenirs. Zonder dat buitenstaanders het merkten was al de drukte rond de wielerbaan en de baanwed- strijd met Victor Linart ook een zwarte markt waar honderden mekaar trachtten te bedriegen, te beliegen, te bedotten. De oorlog had alle gewetens uitgerokken, vermoeid en gevoelig gemaakt voor geld. Er waren Duitsers, Engel sen, Fransen en Amerikanen in de massa: jon gens die om een vrouw of om andere redenen hun leger deserteerden en op alle mogelijke en vooral onmogelijke manieren aan geld wilden geraken of jongens die met verlof waren. Je kon bij de wielerbaan zware mannen huren om vijanden en tegenstanders te doden. Als je ge noeg betaalde en diskreet bleef. Uren liep Hec tor tussen de menigte in de hoop na de aan komst van «De Drie Zustersteden» rijker te zijn en zich uit de onmiddellijke nood te redden, zonder de tussenkomst van René Verstuyft. Hij was overtuigd dat Jules Van Hevel zou winnen. Tompoes had gezegd dat de zaak van tevoren geregeld was. Die kon het weten want hij ver keerde alle dagen in het milieu van renners. Zoals ook Verstuyft veel deed. In de wieler baan hoorde hij dat Van Hevel de hele dag bij de koplopers was. Van bij de start in Brugge was hij al over Waregem, Aalst en Dender- monde, bij de eerstenMannen die de wedstrijd onderweg meemaakten en per auto naar de wie lerbaan weerkeerden vertelden dat men Van Hevel in Mechelen op kop zag, dat er geen beperking was aan zijn macht, dat hij het hele pcleton uiteenrukte: hij moest winnen. Toen de renners de piste binnenstormden was Hector met honderden opgesprongen. Hij juichte: Van Hevel zat vooraan, kon niet meer verliezen. Op de eindmeet werd hij verdomd met twee leng ten verslagen door Fons Spiessens die ook Bert Dejonghe en Lucien Buysse achter zich hield, 't Was of Hector ziek werd: de angst, de ont goocheling, de spijt, de razernij draaiden als een vuurbol tussen zijn maag en zijn keel. Overtuigd dat hij bedrogen werd schreeuwde hij boos «dieven» en «bandieten». Maar zijn geroep verzoop in het geroezemoes van de me nigte. Hij verliet de wielerbaan. Er was geen andere uitweg meer dan Verstuyft vermits zijn ouders alle steun weigerden. Enkele dagen ge leden hoopte hij dat ze hem van thuis zouden helpen nadat hij Tompoes een bedelbrief mee gaf. Hij had het geschrift wel overwogen en zes keer overlezen. Het moest indruk maken, dacht hij: «Beste vader en moeder, ik ben totaal ge ruïneerd... Denkt niet dat ik weer met streken bezig ben. Ik ben nog eens verplicht mij tot u te wenden. Het is de laatste maal. Als u mij van daag helpt zal ik u niet langer meer storen. Lieve ouders, ik smeek u, geeft mij geld. Al was 't maar enkele honderden franken Ik heb ze echt héél erg nodig. Ik zit totaal aan de grond en heb niet eens de middelen of de kracht om tot bij u te komen. Ik zweer het: het is de allerlaat ste keer dat jk u wat geld.yraag. Daarna zal ik u nooit meer lastig vallen. U hebt mij in 't verle den herhaalde malen geholpen. Ik smeek u: redt uw zoon deze allerlaatste keer. Denkt niet dat ik het geld door deuren en venster gooi, dat ik het nodeloos verbras of dat ik waanzinnige plannen koester. Ik heb van 't zure leven teveel de bitterheid geproefd om nog iets te onderne men wat niet deugt of wat u pijn zou doen of kwetsen. Ik wacht op uw hulp. Ik ben zeker dat u mij helpt. Ik zal 0 onmiddellijk mijn dank baarheid betuigen. U zal van mij niet langer te klagen hebben en over mij niet moeten blo zen.- Hij verwachtte als naar gewoonte een lange brief terug met een preek, met heel veel raadgevingen van mama en dreigingen van papamaar toch ook geldGeldgeldwas 't enige wat hij nodig had. Maar er was van thuis geen teken van leven gekomen. Zelfs geen brief. Zijn ouders hadden langs een be kende uit St.-Niklaas laten weten dal ze hun zoon niet langer wilden of konden helpen, dat ze het beu waren de schande te dragen die hij over heel de familie bracht... Hector twijfelde niet dat Emma Sittels achter de weigering van zijn ouders zat. Zij had hem beklad en beklapt. Ze had het trouwens voorspeld. Anderhalf jaar had hij op haar kosten met haar in de Tijger straat in Uent geleefd. Hij had ze veroverd met zijn elegante manieren, zijn mooipraterij, zijn belezenheid, zijn stoutmoedige toekomstplan nen, zijn kleurrijke verhalen over Zuid- Amerika, het relaas over een moeilijk verleden en... met zijn pianospel. Geen vrouw kon hem weerstaan als hij aan de vleugel zat en melan cholische aria's speelde. Het was of hijzelf de muziek uit de piano toverde alsof hij de kunste naar, de auteur was. Emma was bij de piano in zijn armen gevallen en zo heftig te keer gegaan dat hij nadien zelden nog de tijd kreeg een noot te spelen. Ze had van hem bezit genomen, van zijn lijf, van zijn leven, van zijn denken, van zijn doen en laten. Ze vertroetelde hem, ze verzorgde hem. ze stak hem in de gouden kooi van haar temperament en haar genegenheid. (vervolgd) u tut YZ. cLo^-x- yjfnjx. «cuiuAi eL*o>x. th En iedere woning krijgt haar eigen afwerking, zodat ze het persoonlijke stempeltje van de eigenaar meekrijgt en dus uniek is in de verkaveling KWALITEIT PRIMEERT Het is een slogan die bij «Alfa sisteembouw» hoog wordt aangeslagen. Alleen de beste materialen worden gebruikt, omdat het beste slechts goed genoeg is om tevreden klan ten te hebben. En tevreden kopers zijn de beste reklame. «Alfa sisteembouw» weet dat beter dan wie ook. De elementen die «Alfa sistee'mbouw» voor zijn woningen gebruikt zijn op voorhand en op industriële wijze gemaakte bouwelementen. De verschillen zitten in de afwerking die door de klant wordt gekozen. «Time is money» zegt Alfa sisteembouw Minder werkuren betekent ook beterkoop. Het is allemaal zo eenvoudig, maar toch zo waar. Je doet er best aan je eens persoonlijk te gaan overtuigen en een kijkje te gaan nemen in de «Alfa sisteembouw» ki|kwo- ning te Wichelen. Ze is gelegen in een rustige, landelijke omgeving waar het leven nog leefbaar is, waar de kinderen nog buiten kunnen spelen en waar het groen nog voorhan den is En toch lekker dicht bij de dorpskom, zodat winke len en school ook al geen probleem vormen. Kandidaat-bouwers en trouwers zijn steeds welkom bij «Alfa sisteembouw» en meer in het biezonder tijdens de periode van zaterdag 9 tot en met zondag 24 december telkens van 14 tot 18 uur. Er is iemand van «Alfa sisteembouw» ter plaatse om op uw vele vragen te antwoorden. Publireportage DC De meubilering, verlichting, gordijnen, behang en dekora tie zijn verzorgd door p vb. a IDEE - Processiestraat 67, 9330 DENDERMONDE (St. Gillis) Tel. 052-21.87 51. De spcialist in Skandinavische meubelen, zitmeubelen, wo ninginrichting en geschenkartikelen. Men bouwt maar eenmaal in zijn leven Een gezegde zo oud als de straat maar toch nog brandend aktueel. Men wil dan ook zo goed mogelijk bouwen en het huis van zijn dromen mag nu net niet gewoon, alledaags zijn. «Alfa sisteem bouw» de grootste bouwonderneming van Dendermonde. speelt op die wensen in. Daarvan kan je je best overtuigen door een kijkje te gaan nemen in de verkaveling «Keizers hof» te Wichelen, waar «Alfa Sisteembouw» een heuse kijkwoning toegankelijk heeft gesteld. Het gaat om een woning in hoevestijl, kortweg fermette genoemd, die aan spreekt door haar vormgeving Het uitzicht is zo opgevat dat een inplanting in de natuurvolkomen harmonieus past. De uitvoering laat verschillende mogelijkheden toe, pas send bij ieders beurs en ieders smaak: gebruikte baksteen, witgeschilderde gevelsteen, witte sierbepleistering. Het kan allemaal zoals de klant het wenst De bijkomende afwerking past natuurlijk bij het soort stenen dat men heeft gekozen. Om een voorbeeld te geven: wie voor gevelstenen kiest, krijgt houten balken ingewerkt boven ramen en deu ren. Klapluiken voor de vensters bieden je weer de gezellige sfeer van vroeger. Uiteraard is de hele woning naar de meest moderne en vooruitstrevende normen geïsoleerd en is dubbele beglazing voor de living en de keuken voorzien De kijkwoning heeft een zeer ruime centrale inkomhall, waarin een sierlijke beukenhouten trap in uitkomt. Vanuit de hall kan je alle vertrekken bereiken: een ruime living met open haard, een geïnstalleerde keuken met een berging, SISTEEMBOUW een volledig ingerichte badkamer en drie gezellige slaap kamers Zoals je kan vaststellen een ideale gezinswoning die heel wat bouwlustigen zal aantrekken. Trouwens de kijkwoning is te koop. En de mogelijkheid bestaat in «Kei zershof» de naam werd ontleend aan de kadasterbena ming nog dergelijke fermettes te bouwen Er zijn immers 26 bouwpercelen voorhanden. Wie zich niet kan verzoenen met een woning in hoevestijl, maar eerder een andere typewoning wenst, kan een keuze maken uit de zes soorten huizen die «Alfa sisteembouw» te Wichelen wil optrekken. ALFA sisteembouw nodigt van 9 tot 24 december iedereen uit de kijkwoning «Keizershof» te bezoeken Openingsuren: 14 tot 18 uur Tel. 052-21.52.08 Van Schoorstraat 14 9330 Dendermonde

De Voorpost | 1978 | | pagina 14