Uw volksvertegenwoordiger «werd»reeds gekozen! JAN CAUORON (VU): «WE HEBBEN ER ALLE BELANG BIJ DE VU BIJ DE VERKIEZING TE VERSTERKEN 8) BSP KjTCVP f9 KPB |(T)PW I (7)VL BLl VU I (ITAMflBfl @~RAÏ Wie van de zes? De Voorpost - 15-12-1978 - 15 KIES-KEURIG KIES-KEURIG KIESKEURIG KIESKEURIG KIESKEURIG KIES-KEURIG KIESKEURIG KIESKEURIG KIESKEURIG KIES-KEURIG KIESKEURIG KIES-KEUMG KIES-KEUM6 KIESKEURIG Zondag is het weer zó ver. Het heet dan dat wij als soevereine volk onze parlementaire vertegenwoordigers kiezen en aandui den. Op deze wijze en langs deze weg, zo wordt ons voorgehouden, hebben wij rechtstreekse inspraak bij het landsbeleid, meer zelfs, bepalen wij het landsbeleid zelf. Teoretisch zijn wij onze eigen wetgever via de door de kiezers, afgevaardigde wetgevende ka mers. Inderdaad! Het parlement heeft als voornaamste taak, het wetgevend werk. Er kunnen dus geen andere wetten worden gemaakt en goedge keurd dan deze die wij zelf wensen. Als dit niet in acht wordt genomen dan is het normale gevolg hiervan dat bij de eerstvol gende verkiezingen de afwijzing van dergelijke handelswijze tot uiting komt in de stembusuitslag. Sanktionering van wetgevend wangedrag kan alleen gebeuren via de verkiezingen. HUN DOEN EN LATEN. Het maken van wetten zoals oor spronkelijk toebedacht aan het parlement, kan echter bezwaar lijk nog tot het dagelijkse werk van onze parlementaire verte genwoordigers worden gere kend. Allerlei minitieus gere gelde en zeer ingewikkelde pro cedures maken het eigenlijke wei-geven* nu niet bepaald tot een aangelegenheid tsaar het overgrote gedeelte van onze par lementariërs vertrouwd mee is. In werkelijkheid wordt de over grote meerderheid van de wetten bijna steeds uitgewerkt door de ministeriële administraties om nadien dan door de regering aan hel parlement ter goedkeuring te worden voorgelegd. Naast een wetgevende taak heb ben de door ons verkozen, of straks te verkiezen, vertegen woordigers, die hel parlement uitmaken de taak om voortdu rend kontrole uit te oefenen op de regering. Voortdurend is hier natuurlijk een groot woord. Een parlemen tair die alle openbare vergader ingen bijwoont heet zeldzamer te zijn dan een witte raaf. Wat de controle zelf betreft gaat het er steeds meer naar uitzien dat onze vertegenwoordigers in het paleis der natie zichzelf al te gemakke lijk deze kontrolm laten ontfutse len door hel toe kenen van vol machten aan de regering. Deze regering dan. onafgezien van de wijze waarop zij tot stand komt of door wie zij wordt ge vormd, dient op elk moment het vertrouwen van het parlement te bezitten en dient tevens aktief mee te werken aan het politiek beleid dat wij alleen langs onze parlementaire vertegenwoordi gers bepalen. Wat hiervan in de werkelijkheid van elke dag ei genlijk terecht komt is beslist on voldoende na te trekken door de overgrote meerderheid van de kiezers die nauwelijks enige be langstelling heeft voor het poli tieke gebeuren. Zelfs de politiek bewuste minderheid is nauwe lijks in staat de juiste draag wijdte van een regeringsbeleid te onderkennen en veeleer dan hieraan te verhelpen ziet het er naar uil dat onze volksvertegen woordigers en senatoren zichzelf ook gaan verliezen in'hel kom- plekse geheel. Van enige bijsturing onder par lementaire druk is in regel am per iets te onderkennen. Onze vertegenwoordigers kunnen steeds minder een van •boven opgel egde en naar boven- ge richte discipline ontlopen. En zij kunnen zich er niet aan onttrek ken, zonder hun eigen politieke voortbestaan in het gedrang te brengen. Een politiek mandata ris uit het Aalsterse formuleerde dit ooit eens als... het gebon den zijn als met gouden kete nen-. Als uitgangsbasis voor elkepoli- tikus lijkt ons een sterk doorge- dreven ongebondenheid op zijn zachtst gezegd ten zeerste aan- bevelenswaard te zijn. Er kun nen voor hem - haar geen andere verplichtingen meespelen dan deze welke ten aanzien van de kiezers werden aangegeaan. Elke politieke vertegenwoordi ger dient uitsluitend rekening te houden met de belangen van de kiezers, van de mensen, van het volk dat hem of haar afvaar digde. In hoe ver een •gouden gebon denheid- ergens verzoenbaar is met de noodzakelijkheid om werkelijk geheel en uitsluitend in dienst te staan van het volk dat wordt vertegenwoordigd laten wij aan het oordeel van de kiezer over. Bevreemdend is het alles zins dat ten aanzien van de kiezer met geen woord wordt gerept over dat soort doorkruising van vaak tegenstrijdige belangen waarbij precies de politieke mandataris de rol wordt toebe dacht van neutraliserend ele ment. Nochtans worden onze parlementariërs behoorlijk ge honoreerd om datgene uit te spreken, om datgene voor te staan, om datgene aan te klagen wat in grote mate onmondig maar vooral apatisch laf en egoistisch kiesvolk niet kan of niet durft te zeggen, te eisen of aan te klagen. Volksvertegenwoordigers en andere verkozenen dienen in de eerste plaats de rechten van een ganse volksgemeenschap te ver dedigen veeleer dan een per soonlijk aantal voorkeurstem men na te jagen door het in de hand werken en bevorderen van individuele voorrechten welke onveranderlijk ten laste van de gemeenschap komen te liggen. Wij hebben als kiezers het recht, ja de verdomde plicht om van onze gekozen te eisen dat zij on- kleurbaar zijn en hun woord houden! Het is dus meer dan ooit een strikte noodzaak dat wij in derdaad keurig gaan kiezen. De vraag stelt zich echter steeds weerden steeds meer, of wij ei genlijk nog wel kunnen kiezen als wij straks weer onze ver plichte slem gaan uitbrengen? ONS DQfiN EN LA TEN. Kunnetf'wij eigenlijk nog enige invloed uitoefenen door het uit brengen van onze stem, op dat gene wal reeds door enkele werd bepaald? Zelfs als wij zouden dat diegenen die zich partij politiek afzijdig houden hierdoor zichzelf uitsluiten gij de politieke besluitvorming dan stellen wij anderzijds toch vast dat ook de politiek aktieven, de leden zelf van de politieke partijen, niet meer aan bod kunnen komen als er binnen deze partijen belang rijke beslissingen worden geno men. Men heeft alom kunnen vaststellen dat de partijbasis niet werd geraadpleegd bij het op stellen der kandidatenlijsten en evenmin bij de definitieve goed keuring van de door de partijbe sturen opgestelde modellijsten. Blijkvaar voelt men zich in de partijcenakels dermate onaan tastbaar dat het zelf niet meer nodig werd gevonden zelf maar de demokratische schijn op te houden bij de samenstelling van de kandidatenlijsten. Van vóór verkiezingen, van zgn. Poli's- was er nergens iets te bespeuren Diegenen die allerminst demo- kratisch door een selekt partij gezelschap werden uitgezocht. uit\erkoren of aanvaard, om welke reden of redenen dan ook, om de eerste plaatsen te bezetten op de onderscheiden kandida tenlijsten, zijn dus virtueel reeds verkozen. Zoals het nu gebeurt kan men ons rustig de moeite van de stembureau-gang besparen. Wie volksvertegenwoordiger wordt staat so wie so- vast! Diegenen die het op een of an dere wijze waar heeft kunnen maken wordt dan als de eerste de beste aan de man te brengen koopwaar dermate naar voor geschoven dat elke normale keu zemogelijkheid van meetaf aan sterk wordt beperkt. Als kiezer mag U dan alleen nog de reeds vaststaande uitverkie zing bevestigen, en dan liefst nog massaal. Daar zorgt de geraffi neerde massa-bespeling wel Wat het eigenlijke stemmen zelf betreft hebben wij al evenmin enige keuze. Als enig tand in de wereld, en in tegenstrijd met de mensenrechten als men het strikt gaat stellen, verplicht België zijn inwoners om te gaan stemmen op straf van gerechtelijke vervol ging. Wat het stemmen zelf be treft valt er dus helemaal niet te kiezen. Dit heeft reeds als ge volg, dat, per definitie, de stem men gaan doorwegen van de po litiek niet-bewuslen, van de poli tiek niet-gëinteresseerden, pre cies daar waar een politiek be leid dient te worden bepaald. Dit is een van de belangrijkste oor zaken waardoor elke politieke formatie zich verplicht gaal zien om deze stemmen te ronselen met andere dan zuiver politieke ar gumenten. Sommige partijen danken er zelfs hun bestaan aan. Op dit niveau komt, in het beste geval, een soort geprofaneerd kudde samenhorigheidsgevoel aan bod dat gedragen wordt door ab- strakte begrippen en wat resul teert in een ongezond groepse goïsme waarbinnen iedereen, volgens de gelende hiërarchie, zijn voorbestemd deel wordt toe gewezen. Wij pleiten hier onomwonden voor duidelijke politieke stel- lingname, voor een scherp gete kend politiek beleid. Het is de taak van een politikus om aan politiek te doen, niets meer en ook niets minder, en nu aan liefdadidgheid, niet aan so ciale begeleiding, niet aan maatschappelijke vorming, niet aan kulturele werking. Het poli tiek om de tuin leiden van de grote meerderheid der passieve kiezers, die trouwens om het even welk beleid zullen onder gaan als zij maar hun persoon lijke voorrechten en voordelen veilig gesteld zien, is onzinde lijk. Dit is het soort politiek, dat de naam politiek niet verdiend, die bedreven wordt als •big Bu siness- met dezelfde metodes, met hetzelfde cynisme, met de zelfde arrogantie. EN TOCH MAAR DOEN... EN LATEN... En dan is het zondag' weerzo ver. Nadat van alle kanten uit om uw stem werd verzocht, gebe deld, ja zelfs uw stem werd ge- eist; nadat men getracht heeft om U met alle mogelijke midde len te bewegen, te motiveren aan tezetten en zelfs te misleiden, is het nu aan U kiezer, en alleen aan U. om te oordelen, om te wikken en te wegen en om dezën die te licht werden bevonden af te wijzen. Op welke basis uw oordeel werd gevormd, met welke gewichten U gewogen hebt, zal ongetwij feld sterk afhankelijk zijn van tal van faktoren en elementen: tra ditie, individuele belangen, sen timenten, ressentimenten, grote verwachtingen, nuchter afwe gen, persoonlijke voordelen, en noem maar op. Gaat U straks inderdaad weer stemmen voor die politieke partij waar U traditioneel mee ver trouwd bent van huis uit? Gaat uw voorkeur opnieuw en voor de zoveelste maal, zonder er bij stil te staan, naar de poli tieke formatie waar U van ouds her aan vast zit? Sta er dan nu even bij stil en vraag Uzelf af of dit alles wel voldoende is om uw keuze van vandaag te motiveren! Kiest U anderzijds weer voor die partij van wie U steeds hebt ge loofd dat zij uw idealen, uw ei gen doelstellingen, zal voorop zetten, verdedigen en waar zaj maken? Ga er dan deze keer in alle ernst bij zitten en stel jezelf de vraag of dit inderdaad wel zo is! Of gaat uw voorkeur, uw welbe rekende voorkeur, opnieuw naar die mandataris die het voor me kaar kreeg dat uw pensioenrege ling wat voordeliger uitviel of naar gene kandidaat die straks gaat zorgen dat een van uw kleinkinderen in overheidsdienst terecht kan? Bedenk dan hierbij dat elk voorrecht in wezen een onrecht in houdt voor iemand anders en niet de basis kan zijn van een rechtvaardige samenle ving. Dat bovendien hierdoor de pen sioenregeling in het algemeen niet wordt verbeterd en dat op deze manier niets werd bijge dragen om op een gezonde basis het werkloosheidsprobleem op te lossen. Wellicht hebt U er deze keer ook genoeg van en gaat U dit onge noegen voor Uzelf manifesteren door uw drie stembiljetten blanco in de respektieve stem bussen te deponeren? U kunt er op aan dat dit de beste manier is om datgene wat de oorzaak is van uw ongenoegen of van uw onverschilligheid op de meest effektieve manier te bevestigen en te bestendigen. En als U alleen maar uit reaktie tegen, als afwijzing van, een ge voerd beleid zonder meer, en voor de zoveelste keer, voor de oppositie gaat stemipen, stel uzelf dan deze keer de vraag hoe lang het geleden is dat precies deze oppositie mede hetzelfde beleid heeft gevoerd opdat U weer niet voor de even zoveelste maal op Uw uitgangspositie te recht zou komen. Stem nu eens bewust, gemoti veerd en niet zo maar uit overer ving of berusting. Als U werkelijk een volksverte genwoordiging wenst die op nieuw haar wetgevende taak wil en kan verrichten, ongebonden en uitsluitend rekening houdend met uw belangen, aarzel dan niet om diegenen die nu al jaren be wezen hebben dit noch te kunnen noch te willen bewust af te wij- Als U voorstander bent van een onrecht inhoudt voor iemand alisrne en U hierbij niet weer eens bij de Brusselse bok wenst gezet, laar U dan niet verleiden door diegenen die, zoals vorige keren, even vlug en even gemak kelijk hun beloften vergeten. Als U werkelijk een ver doorge voerde sociaal-ekonomische hervoringm van de samenleving wenst, laat dan deze keer uw oren niet hangen naar dezen welke straks weer en zonder enige moeite diezelfde stellingen zullen verlaten als deelneming aan de macht in het bestaande bestel weer voor 't grijpen ligt. Als U de individuele vrijheid als een hoogste goed ziet en voor stander bent van het privé initia tief, aarzel dan niet om elke halfslachtigheid ter zake af te wijzen. Stem deze keer duidelijk! Kies bewust! Kies keurig! In het stemhokje kijkt niemand mee! E.V. Jan Caudron, nieuwkomer in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, heeft zijn inloopperiode achter de rug. Het parlementair werk heeft ganse dagen in beslag genomen. Maar Caudron zou er graag weer bij zijn. Met grote meerderheid van stemmen werd hij op de eerste plaats voor de Kamer oevestigd. Over de verkiezingen, de partijproblemen en de vooruitzichten graag Jan Caudron aan het woord. Wat ik over mijn man in een paar korte zinnen kan zeggen? Moeilijke vraag, wanneer je er bij vertelt dat het antwoord in de krant komt en ieder woord door gelijk welk of hoe ingesteld lezer kan gewikt en gewogen worden. Ik zou natuurlijk al zijn kwaliteiten kunnen opsommen, met het gevolg dat zij die hem kennen hem zullen herkennen en dit dus voor hen geen nieuws meer is. Dan zijn er de anderen, die sceptisch staan, er niet in geloven en ze als gewone verkiezingspropaganda beschouwenWat in 's hemels naam zeg je dan zinnigs over je man aan een journalist een paar dagen voor de verkiezingen? Misschien het meest typerende: voor hen die er toch wat aan hebben dat men op Jan ALTIJfcberoep kan doen, ongeacht verkiezin gen, dat hij een harde zwijgzame werker is, zonder preten tie, loyaal tegenover elk, en afkerig van elke bekrompen heid. Manon Caudron - Accou Kunt U heel kort uw politieke karrière schetsen? Ik sta al heel lang in de Vlaamse bewe ging en ook al heel vroeg in de Volksu nie In mijn studententijd, de jaren '50 werd ik aktief lid van de V.U. in '64 was ik kandidaat bij de gemeenteraadsver kiezingen en was als 4e kandidaat ver kozen Ik ben dus gemeenteraadslid van 1 januari 1965. In hetzelfde jaar werden er parlementaire verkiezingen uitgeschreven Ik werd er als eerste kandidaat voor de provincieraad voor gedragen en ook verkozen. In 1968 werd ik eerste plaatsvervanger op de Kamer en ben dat gebleven tot 1977. Vorig jaar dus werd ik verkozen als ver tegenwoordiger van dit arrondisse ment. Wat hebt U als volksvertegenwoordi ger in deze korte periode kunnen ver wezenlijken? Dit anderhalf jaar beschouw ik als een aanloopperiode, een rodage. Ik heb me aktief ingezet op de verschillende vlak ken van een parlementair mandaat. Ik denk vooral aan het echt wetgevend werk in het parlement, in de kommissie waar ik zetel. Ik heb deelgenomen aan de bespreking van diverse begrotingen: nationale opvoeding, leefmilieu, volks gezondheid e.d. Je gaf zelf cijfers over het absenteisme Ik meen te mogen zeggen dat ik daar behoorlijk uitkom, ik heb me als een voltijdse politieker gedragen, van 's morgens tot 's nachts zou ik mogen zeggen. Tenminste als ie er het sociaal dienstbe toon en alle mogelijke aanwezigheids politiek aan toevoegt. Dienstbetoon vormt bij mij een groot aandeel van het politieke werk Ik heb een 25-tal plaatsen in het arrondisse ment waar zitdagen worden georgani seerd Zij die om hulp of steun komen vragen moeten zoveel mogelijk gehol pen worden Briefwisseling, telefoon tjes. bezoeken aan ministeries, dat zit er allemaal in en dat brengt heel veel werk mee. Ik heb dat naar behoren gedaan denk ik, met hier en daar een sukses en dat is een genoegdoening. Wat de aanwezigheidspolitiek betreft, kijk, ik persoonlijk vind dit niet belang rijk, maar de mensen verwachten het van je. Als ik De Voorpost lees, lees ik reeds in de inleiding van een verslag welke politiekers aanwezig waren. Daaruit besluit ik dat de lezer en dus ook de kiezer daar belang aan hecht. Beschikt de Volksunie over de nodige infrastruktuur om haar parlementsle den te helpen bij het sociaal dienst betoon? Er bestaat een begin van struktuur We hebben aan drie kabinetten deelgeno men, twee ministers en één staatsse- kretaris. Hun staf van medewerkers hebben ons geholpen bij diverse pro blemen. Ik moet er aan toevoegen dat de grote helft van de mensen die bij ons komen aankloppen, mensen zijn die werkloos zijn. Dat is natuurlijk een groot probleem in deze tijd. Maar we doen er zoveel mogelijk voor. Eén van de grote problemen voor een parlemen tair van een middelmatige partij die geen studiedienst heeft (zoals de VU er geen heeft) voel ik het aan als een ge brek. We staan daar nog alleen bij alle problemen die zich stellen Sommige partijen kunnen terug vallen op een gans kader van personeel, die gespecia liseerd zijn elk in hun vak. Het kabinet van de eerste minister bijvoorbeeld is bevolkt met 150 specialisten, die zich elk bezig houden met een specifiek pro bleem, die in groep kunnen werken, die biblioteken hebben, zij kunnen de mate rie als gesneden brood voorleggen aan hun mandatarissen Wij moeten zelf al les gaan opzoeken, dat vraagt tijd, je moet de weg kennenDit voel ik aan als een groot gebrek, we staan nog alleen We hebben een studiedienst maar die is beperkt door de financiële middelen die we hebben. Er zijn parlementairen die beschikken over personeel om de briefwisseling te doen. In mijn geval moet ik dat zelf doenmijn vrouw is daarin wel een grote hulp, maar daar kruipt enorm veel tijd in Voeg daar dan bij de aanwezigheidspo litiek, dan vraag ik me af wat er nog overschiet voor echt politiek denkwerk en wetgevend werk. Je haalde terloops het probleem van het absenteïsme aan. Inderdaad zit je zeer ruim (73 op 114) boven de mid delmaat (50 op 114). We zijn akkoord dat kommissiewerk belangrijker Is, maar er zijn toch ook de stembeur- ten? Als je je beperkt tot de stemming op donderdag, dan geloof ik dat ik er altijd geweest ben. En moest men het ge middelde maken van de 212 kamerle den, dan zou je nog verschieten over de uitslag. Er zijn zelfs mensen bij die bijna nooit komen. De donderdag zit het er bijna vol, omdat er moet gestemd worden. Ik moet eerlijk zeggen wie daar 100% in het parlement aanwezig is, al de zittin gen bi|woont, die begaat een grote fout. enorm veel tijdverlies. Al de problemen die in het parlement besproken worden kunnen je niet interesseren, jij zijt toch geen encyclopedie. Ik moet me beper ken tot de zaken die mij interesseren en tot mijn kommissies. Buiten de openbare zittingen en kommissievergaderingen is er ook de Nederlandse Kultuurraad. Is dat be langrijk? Ik wil zeer zeker het belang van de Ne derlandse Kultuurraad onderstrepen Het is een zeer belangrijk lichaam dat in de toekomst aan belang zal winnen als we naar het federalisme gaan. De Kul tuurraad is de verafspiegeling van het Vlaams Parlement en we hebben er alle belang bij dat de bevoegdheden van deze kultuurraad stelselmatig worden verrijkt. Ik denk bijvoorbeeld aan de begroting van Nationale Opvoeding die eerst in de kultuurraad is voorgedra gen, dit was een primeur op uitdrukke lijke vraag van voorzitter Coppieters In die Kultuurraad zijn toch bijzondere zaken gebeurd, bijv het dekreet op het bibliotheekwezen en het dekreet op het vormingswerk in instellingen. Het zijn belangrijke zaken die de meeste men sen over het hoofd zien. In de Kultuur raad wordt er ernstig werk verricht, die kommissies funktioneren goed. Wanneer we het programma van de Volksunie bekijken, merkt men dat er ruim aandacht wordt besteed aan de sociaal-ekonomische toestand. Welke reeële oplossingen stelt uw partij voor. ledereen weet dat we in een krisistijd leven die wel eens wordt vergeleken met die van de jaren '29-'3ö. Alhoewel die er niet mee te vergelijken is Maar we leven in een tijdperk van werkloos heid en faillissement. Een echte be narde tijd. Een van de grote slogans van voor de verkiezingen was van de V.U. «Het moet nog de moeite waard zijn te wer ken, te ondernemen en te sparen», dwz dat ondernemers die een initia tief willen nemen en dus kunnen inves teren, dat men die niet mag afschrik ken Ik ken mensen die het niet doen omdat de lasten te groot zijn, die ge woon hun geld een kleine rente laten opbrengen Dat is natuurlijk zeer nade lig voor de ekonomie van het land. De bewindvoerders hebben hier enige ver antwoordelijkheid te dragen omdat het plafond van de belastingen zoniet over schreden, dan toch zijn maksimum heeft bereikt. Wij stellen verschillend? maatregelen voor: afschaffing van het belastingssys teem waardoor loonsverhoging in wer kelijkheid resulteert in een loonsver mindering. Wij zijn ook voor de afbouw van de fiskale bestraffing van het huwe lijk. De kiezer belastingsvermindering be loven, is dat geen boerenbedrog? Men moet niet op een demagogische manier verklaren dat er 25% belas tingsvermindering zal komen als men aan de macht is. Ik denk aan de liberale parti| in 1949, ze moesten integendeel de belastingen verhogen. We zijn van oordeel indien de belastin gen zouden verminderen, dat initiatii* nemers met geld en bekwame ond< nemers of managers, dat zij hun ka[ taal in bedrijven zouden stoppen. Dit Wil zeggen het kreeèren van werkgelegen heid. de winsten die de ondernemers bekomen worden belast, dus de belas tingsvermindering van de kleine man wordt daar gerekupereerd. Nu trekken de mensen met hun geld naar het buitenland, dat is in mijn ogdh een incivieke daad. Hoe kan de ekonomiscke toestand in ons land nog verder verbeterd wor den? De bevordering van de tewerksteliingïn de marktsektor door het toekennen van substantiële arbeidsplaatspremies aan werkgevers die op vrijwillige basis bij komend personeel te werk stellen. De vervanging van het stelsel van ver plichte tewerkstelling van stagiairs, dat geleid heeft tot ongunstige ervaringen, door het aantrekken van stagiairs op vrijwillige basis en gesubsidieerd. De bevordering van deeltijds werk op ruime schaal en op basis van vrijwillig heid, met een aangepast sociaal sta tuut. Ook het erkennen van de dienst verlening aan en in de gezinnen als een volwaardige arbeidssektor. De bevor dering van de tewerkstelling in de wël- zijnssektor door een oordeelkundige uitbouw van de derde arbeidskring bin nen de ekonomische en t mogelijkheden Hoe ziet U het sociaal-ekonomisch probleem in ons arrondissement? De expansiewetten die toendertijd zfjn

De Voorpost | 1978 | | pagina 15