WILLY VAN MOSSEVELDE VLAAMS BLOK «DOORGAAN ZOALS STEEDS» 16 - 15-12-1978 - De Voorpost gestemd, die hebben positieve resulta ten gehad maar dan voor de grote groeipolen, Gent. Antwerpen, Brussel. Dit ten nadele van de kleine centrumge bieden zoals Aalst er een is. We zaten geprangd tussen die drie grote steden. We hebben wel een aantal industriege bieden gekregen zoals Erembodegem en Erpe-Mere, daar is wel iets gereali seerd omdat de ligging uitstekend was, de E5 bijvoorbeeld. De andere gebieden die niet ontsloten vanwege de slechte wegen, ik denk bijv. aan Schendelbeke, Grotenberge, die terreinen liggen daar en er komen praktisch geen grote be drijven naartoe. Neem nu de weg Geraardsbergen - Gent, wanneer deze weg goed zou aan gelegd worden, zou dat voor dat gebied een grote verbetering zijn. Ook de weg Aalst - Ninove, binnenkort wordt het wel een realiteit, wel dat zal een grote verbetering zijn. Grote vraag is echter, als alles op infra- struktuur gebied in orde is. of er nog geïnteresseerde industriên zullen zijn om zich daar te vestigen Tien jaar gele den wou het farmaceutisch bedrijf Bee- cham zich hier vestigen. Ninove werd bezocht. Er werd een grote inspanning gedaan, maar het bate niet, ze vestig den zich in de streek van Charleroi. Er werken nu zo'n 500 mensen, ik moet er wel aan toevoegen dat 10 jaar terug er niet voldoende arbeidskrachten in die streek te vinden waren. Men spreekt ook van de herkalibrering van de Dender om op die manier sche pen tot 1.300 ton toe te laten van Den- dermondetot Erembodegem en voor de rest van het trajekt 600 ton. Dit wordt een investering van miljarden. Men stelt zich de vraag of het de moeite waard is, ik denk van wel. Het wegver keer zou ontlast zijn en men zou het milieu meer eerbiedigen We zitten boven de 10.000 werklozen. De pendel is nog altijd een probleem, alhoewel voor de grote hoop pende laars naar Brussel en Halle-Vilvoorde en Gent (90%) het niet zo'n groot kruis is. Behalve wanneer die treinen overbe volkt zijn. Wat tijdverlies betreft men •kan niet zeggen dat het overdreven is. Voor zij die verder dan Brussel moeten is het dan wel een probleem. We hebben daar trouwens al inspan ningen voor gedaan. Ik heb het klaar gekregen om van minister Chabert een supplementaire trein in te leggen van Kortrijk naar Brussel. Ik heb het zelf aan de lijve kunnen ondervinden. Ik ben eens in Terjoden speciaal op een trein gestapt, we zaten als haringen in een ton. Het zou natuurlijk allemaal veel vlotter gaan moesten we hier een minister in ons arrondissement hebben. Neem nu de streek van Mechelen, minister Spi- noy en De Saeger zijn uit die streek, wel Mechelen is op gebied van wegemnfra- struktuur degelijk uitgebouwd. Nog zo'n voorbeeld is Diest, met minister Van Audenhove (Openbare Werken) het is ook een juweeltje geworden. Een mi nister in deze streek zou inderdaad een positief punt zijn. De toestand zou gevoelig kunnen verbe teren wanneer we in onze federale staat zouden kunnen overgaan tot de décen- tralisering en dekoncentratie van de overheidsdiensten Een mooi voor beeld daarvan is toch te vinden in Ne derland. De overheidsdiensten liggen over gans het land verspreid. Aalst ligt toch centraal. Er zouden diensten in Aalst kunnen ondergebracht worden. Honderden ambtenaren zouden hier werk kunnen vinden. Rechtstreeks zou de middenstand hiervan het voordeel ondervinden. Ziet U hier iemand minister worden? Ja, dat kan altijd. Ik heb in de tijd sena tor Verleysen horen vernoemen als kandidaat minister, ik zie bijvoorbeeld een Mare Galle als een minister van Nationale Opvoeding. Is Jan Caudron geen kandidaat? Ik ben daar misschien te bescheiden voor Men moet zelf kennis genoeg hebben om te weten tot wat men in staat is De rodageperiode als parle mentair is voor mij nu voorbij. Ik ben zinnens om nog meer werk te maken van mijn parlementaire funktie. Ik vind dat het nu het ogenblik is om eens een gewetensonderzoek te doen, en na de verkiezing hebben we daar waarschijn lijk de tijd genoeg voor, ik stel mij de vraag of ik mijn tijd wel goed heb ver deeld? Ik zal mij meer op het parlemen taire werk moeten konsentreren, de aanwezigheidspolitiek zal ik moeten beperken. Als ik mij in eerste instantie bezig houd met mijn parlementair werk, zit er de kans in dat ik een goed parle mentair word. Dat wil nog niet zeggen dat men rijp is voor het ministerschap. U zei zelf dat bet een hele tijd kan duren vooraleer de regering zal ge vormd worden. Wij hebben gekonsta- teerd dat diverse partijen in hen ver ken van het Egmont- en Stuyvenberg pakt Welke zijn de vooruitzichten en geef eens een nadere verklaring van de slogan «Meer dan ooit fede- Het Egmontpakt is in het water geval len. We hebben altijd gezegd «Het ganse pakt of helemaal niets». Wel het is nu niets. Wat niet wil zeggen dat bij volgende onderhandelingen die tot een staatshervorming moeten leiden, het Egmontpakt niet als basis zal moeten dienen. Ik ben er van overtuigd dat de zelfde problemen zullen oprijzen, met dezelfde gesprekspartners. Maar nu zal men nog scherpere eisen stellen. We gaan nu naar een polarisering van de standpunten De Franstaligen vormen een blok, de reaktïe aan Vlaamse kant is wel geen blokvorming maar toch een verstrakking van de standpunten. Een volgend gesprek zal veel moeilijker zijn. Diegenen die nu- juichen omwille van het verdwijnen van het Egmontpakt zouden zich wel moeten realiseren dat elk volgend pakt, ten eerste veel moei lijker zal gerealiseerd worden, en ten tweede volgens mij slechter zal zijn. De winstpunten die er voor ons inzatten zullen waarschijnlijk niet meer toegege ven worden aan franstalige kant. Ik denk vooral aan Brussel. Het blokke- ringsrecht of vetorecht dat we hadden in het Brusselse exekutief en de 19 Brusselse gemeenten in de gemeen schapskommissies, ze hadden werke lijk een echt blokkerings-vetorecht, de eerste reaktïe na het ter ziele gaan van het Egmontpakt was. dat die zaken er zouden moeten uitgelicht worden. Ik vraag me werkelijk af wat volgend ge sprek zal worden. U spreekt van de uitverkoop van Vlaams Brabant? Inderdaad. De franstaligen zeggen bij voorbeeld als het inschrijvingsrecht er niet in mag, dan moeten we naar een herverkaveling van Brussel. Dat is het alternatief. En als dat zo is dan gaan we misschien een hoop randgemeenten aan Brussel moeten afstaan. Ik maak mij daarbij de bemerking dat we Vlaamse mensen afgeven Met het in schrijvingsrecht lieten we de Franstali gen, die toch niet bij ons hoorden, naar Brussel trekken. Als we overgaan naar een herverkaveling van Brussel dan staan we Vlaamse mensen af en dat is een drama. Of anders komt er geen pakt en dan blijven we met een status quo, d.w.z. een unitaire Belgische Staat met alle nadelen die we nu kennen. Ik denk aan de miljardenkompensaties die we jaarlijks van het Noorden naar het Zuiden laten afvloeien.. „.nu nogmaals met het staalplan! Ja, inderdaad, alhoewel dat dankzij de aanwezigheid van onze VU ministers bij de bespreking over het staalplan er dan toch in opgenomen is dat de textiel en de scheepsbouw er ook worden bij be trokken. Men heeft nu nog een onder houd met Van den Boeynants gevraagd om te zien of het wel aanvaardbaar is. Een totaal andere vraag: wordt Vlaanderen een CVP staat? Stel dat de CVP bij de volgende verkie zingen een paar zetels in de Kamer zou winnen en dan ook in de Senaat, dan - zouden ze wel in de Vlaamse Kuituur- raad een volstrekte meerderheid halen. Er stelt zich natuurlijk het probleem van de CVP staat, van de minderheden die denken te zullen worden in de hoek geduwd. Ik denk bijvoorbeeld aan de vrijzinnigen, die altijd huiverig hebben gestaan t.o.v. het federalisme, juist omwille van de minorisering in een Vlaanderen waar de CVP de meerder heid zou halen. Dit is een vrees die misschien wel gegrond is. De Volksu nie is een pluralistische partij, we heb ben er dus alle belang bij de Volksunie bij de volgende verkiezingen te verster ken. De vrijzinnigen moeten in het toekom stig Vlaanderen vrij kunnen denken, maar zeer zeker ook kunnen handelen naar hun vrij denken, ze mogen er op geen enkele manier door geremd wor den en ik durf zeggen dat de Voksunie er borg voor staat dat gelijk welke min derheid zich in het toekomstig Vlaande ren zou kunnen uitleven. Wat is uw reaktie op een tweepar tijenstelsel? Jij spreekt van een kleine hutsepot, maar dan toch niet zo'n hutsepot zoals in andere landen zoals Nederland, of Frankrijk die tientallen partijen kent. In Groot-Brittanië b.v. heeft men twee grote blokken, de konservatieven en de Laborpartij met daar tussenin een Libe rale partij, die in dat kiessysteem niet tot haar recht komt. Dit systeem is in ons land niet denkbaar. We zitten hier tenslotte met twee verschillende bevol kingsgroepen, We zullen altijd een rela tief sterke nationalistische partij ken nen in Vlaanderen en in Wallonië ken nen we het Rassemblement Wallon, dat wel wat van zijn pluimen heeft gelaten maar bij volgende verkiezingen, als we de opiniepeilingen mogen geloven, weer zal groeien. De zogezegde taaipartijen, zoals de Volksunie smalend genoemd wordt, die hebben nog altijd recht van bestaan, ook als het federalisme zal verwezenlijkt zijn Dus ik geloof niet in een tweepar tijenstelsel in dit land. Wat wel goed is (bijv. in Engeland) dat de twee grote partijen bijna om beurten het bewind in handen nemen, of in de oppositie zitten en de ene de andere niet overtreft, dat het niet bestendigd wordt. Hoe geschiedde hier de lijstvorming, even moeilijk als in sommige andere partijen? De lijstvorming is aanvankelijk heel vlot gegaan. We hebben de vertegenwoor digers van gans het arrondissement samen geroepen. De kandidaturen werden ingewacht en genoteerd. Het kieskollege heeft nadien een modellijst opgemaakt, en die modellijst voorge legd aan de arrondissementsraad die hem heeft goedgekeurd Tot daar ging alles perfekt. Een moeilijk punt bij ons was de eerste plaats op de Senaat, waar twee kandidaten waren: Germain De Rouck van Ronse (die voor de verkie zingen de eerste plaats bekleedde voor de Senaat) en de tweede kandidaat was Staf Scheerlinck, die vorige keer en nu terug de tweede staat. Maar kom, alles is nu behoorlijk opgelost. We kunnen dus zonder kleerscheuren naar de ver kiezingen gaan. Wat de uittredende mandatarissen be treft, daar wordt bij voorbaat over ge stemd. Wanneer ze de helft van de stemmen krijgen zijn ze bevestigd in hun mandaat. Ik had onmiddellijk de grote meerderheid van de stemmen. Welke verkiezingsuitslag venvacht U rekening houdend met het Vlaams Blok? Pronostieken maken is steeds gevaar lijk. Opiniepeilingen geven daarom niet de juiste uitslag weer, dat is al meer dan eens gebleken. Vooral nu is het zeer moeilijk om pronostieken te maken. Ik stel vast dat er geen grote verschui vingen gebeuren in ons land, of dan zeer zelden. Wanneer ik naar de groei van de Volksunie kijk. die nu toch al 25 jaar bestaat, (we zijn begonnen met 1 parlementair) het is gegroeid tot 22 par lementairen, het is dus geleidelijk ge gaan. De meeste mensen hadden de indruk dat de Volksunie pijlsnel de hoogte inging, dat is niet het geval ge weest. Grote verschuivingen zie ik echt niet gebeuren 0 rijt gelukkig met de verkiezingen? Onze mensen zijn het beu om de haver klap naar de stembus te moeten. Dat precies nu, midden in deze krisistijd en op een ogenblik dat de toestand van onze munt slechter is dan ooit tevoren, een politieke krisis wordt uitgelokt is ronduit wraakroepend! Het maanden lange gezagsvacuüm dat daardoor ont staat zal de toestand nog verergeren. Tindemans, die deze krisis heeft uitge lokt om de tweespalt in zijn eigen CVP te verdoezelen, draagt dan ook een zware verantwoordelijkheid. Dat Tindemans (de unitarist) nu broe derlijk op de affiche staat naast zijn aartsvrijand Martens (de federalist) is een staaltje van politiek cynisme dat alleen maar kan geleverd worden door een partij die gegrondvest is op dubbel zinnigheid en schijnheiligheid. Hat Vlaamse Blok is aan realiteit In ons arTondissemenL Verwacht U een groot stemmenverlies? Het zal ons in elk geval geen deugd doen. Scheuringen of ontstaan van nieuwe partijen, is nooit goed. Maar ik geloof niet dat we van die kant een groot gevaar moeten verwachten. Als we kij ken naar de lijst die ze hebben voorge steld, ik denk bijvoorbeeld aan die drie kandidaten uit Mere, dat is een bewijs van armoede! Zeer grote namen staan daar niet bij. Ik geloof met dat hun pro gramma zo aantrekkelijk is. Wanneer we de gesprekken Moreaux - Claes nog eens herlezen, dan verwon dert het ons toch dat daarin sprake is van een referendum, waarbij de rand gemeenten rond Brussel, dus met al leen deze met faciliteiten, de mogelijk heid wordt geboden om door middel van een volksraadpleging zich al dan niet bij Brussel aan te sluiten. Dat is voor ons totaal onaanvaardbaar, omdat het geen demokratisch beginsel is, omdat we weten hoe bij dergelijke refe rendums gemanipuleerd wordt en drukking wordt uitgeoefend op de ge wone Vlaamse mensen. Die randge meenten worden dan overspoeld met een overweldiger^e propaganda van het FDF om te stemmen voor aanslui ting bij Brussel. Dat is voor ons totaal onaanvaardbaar. Dat iemand zoals Lode Claes, die aan de leiding staat van die nieuwe partij, dat hij dat ooit heeft goedgekeurd, dat hij dat heeft toegege ven, dat is voor ons een groot raadsel geweest, Ik geloof niet dat dergelijke punten als basis kunnen dienen om bij volgende verkiezingen naar een groot sukses te gaan. En da andere lijstan In ons arroodis- Bij vorige verkiezingen hebben som mige mensen aardig opgekeken toen het mandaat van Louis D'haeseleer overgeërfd werd door zijn dochter Op dit ogenblik trekt men verbazende ogen wanneer men ziet dat nu de schoon zoon aan de beurt is. Ik geloof niet dat de kwaliteit van de politiek van de PW ii daarmee gediend is. Over zetelverdeling is het zinloos te pra ten gezien het grillige spel van de appa- r rentering heel wat verrassingen kan te- fa weeg brengen. Elke partij heeft nu toch een Vlaams karakter. Kunt II me een goede reden geven waarom men voor de V.U. moet stemmen? Indien alle Vlaamse partijen nu gefede raliseerd zijn, eindelijk met de BSP als laatste in de rij, dan is dit te danken aan de impuls van de Volksunie, die het federalisme al 20 jaar beleidt 'De Volks unie heeft kunnen bewerken dat de verschillende partijen gefederaliseerd zijn. De Volksunie zal een noodzakelijke par tij blijven, zelfs wanneer het fede ralisme zal gerealiseerd zijn, omdat zij de enige Vlaamse waarborg is. De Volksunie is een federalistische partij omdat ze er werkelijk in gelooft. De andere partijen zij moeten volgen zoals schaduwen moeten volgenEr zijn in de CVP een hele tijd unitaire krachten ge weest die de federalisering hebben trachten tegen te houden, het heeft een tijdje geduurd tot het niet meer kon. Nadien volgde de PW en nu uiteindelijk de BSP. Van den Eynde bestempelde de BSP als een behoudende Belgische par tij is nu toch ook gefederaliseerd. Het is zuiver te danken aan de Volksunie. Wanneer we nu die federale gedachte tot het einde willen doorvoeren is het noodzakelijk dat onze partij versterkt wordt. Nog een reden om VU te stemmen: het volgende gesprek over de staatsher vorming zal gevoerd worden met be paalde partners. Het is van het grootste belang dat aan die onderhandelingstafel terug de Volksunie zit, omdat daar het onderste uit de kan gehaald wordt, Ik hou mijn hart vast bij de bedenking dat bijvoorbeeld de PW aan de onderhan delingstafel zou gezeten hebben i.p.v. de V.U. Dan zouden wij van «Geven en toegeven» gesproken heel wat anders gezien hebben. Het verleden heeft het bewezen, de PW zou alles toegeven als ze maar tot een regering kan toetreden. De VU is de enige Vlaamse waarborg (interview op zondag 26 november 1978 Roel Van de Plas) Er is steeds iets jongensachtig geweest aan Willy Van Mossevelde, iets sportiefs-open, met nat nog dat angel-saksische tikkeltje afstan* delijkheid. Onder de Aalsterse politieke "Jonge garde» was hij alleszins diegene welke elektoraal het hoogst aansloeg. Tussen de politieke ..zware» jongens en dame van de provinciale kandidatenlijsten zou Willy Van Mossevelde, hij de jongste verkiezingen, als vierde eindigen op de top-tien lijst der meeste-stemmen halers. Bij de gemeenteraads verkiezingen van enkele maanden voordien was je er eveneens reeds in geslaagd een niet onaardig aantal stemmen achter zijn naam te krijgen, dermate zelfs dat meteen een schepenambt binnen zijn bereik kwam te liggen. Dit zou inderdaad ook werkelijkheid worden toen, met de parlementsverkiezingen van 17 april 1977, Willy Van Mossevelde zijn toen nog VU-partijgenoot Jan Caudron mocht opvolgen als schepen van onderwijs en kuituur, toen deze laatste als volksvertegen woordiger werd aangesteld. Niet voor lang echter! Willy Van Mossevelde zou meteen het rekord vestigen van het kortste schepenambt toen hij bij de totstandkoming, op basis van het zogeheten ..Egmontpakt», van de vorige regeringskoalitie zowel zijn schepenze- tel als zijn partij «Salut en merci» zegde. Op dit ogenblik wordt hij o.m. ook de tegenspeler van zijn vroegere echt genoot die hij nog niet zolang geleden als schepen op heeft gevolgd, zei het voor zeer kort, als Kamer-lijsttrekker voor het Vlaams Blok. Wordt hij straks ook diegene die een parlementszetel gaat bezetten.,,? Db Voorpost Wij trappen uiteraard een open deur in als wij vragen: wie is Willy Van Mossevelde? Niettemin doen wij liet toch! Wat zse je zoal over jealf kunnen vertelle«??wiiiy Van Mossevelde: Iets over mezelf vertel len!? Wel. in de eerste plaats dan dat ik van meetaf aan toen ik aan politiek ging doen in de V.U. dit vanuit mijn zuiver Vlaams-Nationale instelling heb ge daan. Dat het toen de V.U. werd lag eraan dat destijds het V.U.-programma zowat voor 90% met mijn opvattingen overeen stemde Ik mag van mijzelf zeggen dat ik hard gewerkt heb en ook resultaten heb ge boekt. En al kan het ergens van een zeker naïviteit ge- tulgen toch ben ik er steeds van uitge gaan dat ook in de politiek men eerlijk dient te spelen. Precies omdat ik eerlijk wil blijven aan politiek doen en eerlijk zijn met mezelf wil blijven, heb ik de V.U. verlaten toen deze zichzelf ging verloochenen, met Egmont als breek punt. Dat ik nu met het Vlaams Blok naar de verkiezingen ga ligt aan het feit dat ik hier terugvindt al datgene wat mij destijds heeft aangezet om tot de V U. toe te treden, nu zowat 10 jaar geleden. V.P.: Het valt ons op dat je al eemaar over jezelf praiat in funktie van de politiek. Niets over opleiding, beroep of Iets dergelijks... W.V.M.: Ik hecht daar niet het min ste belang aan. In de politiek moet men zich alleen maar op zijn politieke akthrtteiten, op zijn politieke daden beroepen. En ik blijf er bij dat ik voor alles eerlijk wil blijven met mezelf, nwt mijn Vlaams-Nationale overtui ging en voor zover dit bij de politiek betrokken raakt, zoals dit dan bij mij bet geval it, ook met de politiek. Ik leg er de nadruk op dat voor mij het eerlijk zijn primeert op het aan poli tiek dgen. V.P.: Betekent dit dat politiek en eer lijk zijn voor jou passen als een tang op een varken? W.V.M.: Inderdaad! Dit heb ik in sterke mate kunnen ervaren in de voorbije 10 jaar In het begin dacht ik wel dat de partij waar ik toen toebehoorde hierop een uitzondering heeft gemaakt; een partij dus niet als de andere! Met de uitgroei van deze partij is daar tot mijn spijt verandering ingekomen. V.P.: Het is natuurlijk zó dat men In bet leven heel wat door de vingers moet zien als men niet voortdurend met iedereen over hoop wil liggen. Des steeds een beetje oneerlijk zijn ten overstaan van jezelf eigenlijk. Kan dit anders in de politiek op de duur? W V.M Ik kan daar absoluut inkomen maar wil daarop meteen zeggen dat ie dereen dit op elk moment voor zichzelf dient uit te maken waar en wanneer hij met zichzelf niet meer eerlijk speelt. Er zijn nu eenmaal voor mij enkele funda mentele dingen waar ik nu eenmaal nooit zal van afstappen. Dit alles, of ten deel ervan tijdelijk wegmoffelen, om opportunistische redenen, van wat ik rechtmatig vind en eerlijk nastreef, ligt mij niet Bovendien, van tijdelijk uitstel komt onveranderlijk verder uitstel als het een volgende keer weer zó uitkomt met als resultaat uiteindelijk afstel. Kijk. ik heb de politiek persoonlijk voor niks nodig. Ik moet me niet naar de politiek richten om er zelf iets aan over te hou den. V.P.: Wat zoek je dan in de politiek? Aanzien, eer, een beetje macht..? W.V.M.: Zeker niet! Als dit zó zou zijn dan was ik best gebleven waar ik was. Ik zat daar in een optimale uitgangspo sitie. Een schepenzetel in groot-Aalst is niet voor iedereen weggelegdof toch? In elk geval, als ik persoonlijke voordelen zou nastreven dan kon ik net als zo vele anderen de dubbele rol zijn gaan spelen van terzelfdertijd vóór een partij te zijn maar tégen de politiek die deze partij voert en bovendien nog meewerken aan de uitvoering van deze politiek rechtstreeks of onrechtstreeks Het schepenzakgeld was dan terzelfder tijd meegenomen. En ik zou nog vele kiezers hebben bijgewonnen als ik even ijverig als plaatsingsbureau zou gaan werken zijn. Op deze wijze werk ik niet aan een politieke loopbaan, als er trou wens nog een loopbaan komt. V.P.: Je ziet je politieke toekomst dus helemaal niet rooskleurig... W.V.M Ik heb nooit aan politiek ge daan voor mezelf, noch voor een poli tieke loopbaan in de toekomst. Ik doe gewoon aan politiek toen en nu! Ik ge loof trouwens dat dit voor mij de mooiste verkiezingsstrijd wordt die ik ooit heb gevoerd omdat ik de enige ben die geen halve draai rechts moet maken om voor de kiezers te verschijnen. Wat ik achttien maanden geleden heb ge zegd is net hetzelfde als datgene wat ik vandaag nog zeg. Alle andere partijen in Vlaanderen lijden plots aan geheugen verlies ten aanzien van hun gemeen schappelijk Egmontverleden. Als dit het resultaat is van onze aktie dan hebben wij reeds de verkiezingen gewonnen reeds voor er één stem werd uitge bracht. V.P.: I Blok is overbodig? W.V.M.; Ik wou inderdaad dat het overbodig zou zijn. Spijtig genoeg is het niet zó Diegenen die van gisteren op vandaag zonder de minste moeite ver branden wat eerst aanbeden werd doen morgen precies weer hetzelfde maar dan in omgekeerde zin. Dit is nu precies de oneerlijkheid in de politiek waarover ik het reeds heb gehad. De kiezer wordt gewoon voorgelogen, men komt hem dingen vertellen die men bij de eerste de beste gelegenheid meteen gaat verge ten. V.P.: Toch ken je niet zaggen dat bvb de V.U. als deze partij morgen een - - - - i af- van te voren vaststaat dat deze naast een tweeledig federalisme aanvaarden dan komt dit neer op het afstappen van zijn eigen doelstellingen. Men kan evenzeer op zijn standpunt blijven staan als de anderen. Bovendien moeten wij geen voordelen vragen, alleen maar ei sen dat het spel eerlijk wordt gespeeld en dat wij krijgen datgene waar wij krachtens onze inbreng in de huidige steeds nog unitaire Belgische staat zui ver demokratisch recht op hebben. Hierover valt gewoonweg niet te praten. Een demokratische meerderheid is nu eenmaal een demokratische meerder heid. Hierop hameren is op dit ogenblik onze sterkte. Vanuit deze positie liggen de verhoudingen straks helemaal an ders. Maar dan moeten alle Vlaamse partijen morgen in het parlement ook doen wat zij vandaag aan hun kiezers vertellen. V.P.: Wat sta jij dan eigenlijk voor, federalisme met twee of het behoud van de unitaire Belgische staat? W.V.M. Op dit ogenblik is het zo dat reeds heel wat van onze problemen zouden opgelost zijn als wij werkelijk onze 62% konden valoriseren. Als het dan zou blijken dat een federale struk- tuur nog meer zou inspelen op een op timale verdere uitbouw en ontplooiing van ons volk dan zal daar op dat ogen blik zonder de minste moeite en zonder enige toegeving van onzentweg kunnen worden naar overgestapt. Persoonlijk ben ik voorstander van volledig zelfbe stuur voor Vlaanderen maar niet nadat wij ons de middelen tot volwaardig zelf bestuur hebben laten ontfutselen, of deze nog niet hebben verworven. Je gaat nu eenmaal niet aan tafel zitten als je van te voren toegeeft dat je de min dere bent Dan wordt het alleen nog erger. En als daaruit dan een zgn. defi nitieve regeling voortvloeit dan word je veroordeeld tot eeuwige geminori- seerde. Dit was hetgene wat door het Egmontakkoord tot stand ging komen. In cijfermateriaal uitgedrukt hield dit voor ieder van ons in dat wij 60 fr in de gezamenlijke pot dienden in te brengen om 45 fr terug te krijgen en dit zonder dat daaraan ooit nog enige fundamen tele verandering in kon komen. Wij zijn niet akkoord, als de huidige situatie hiervan een afspiegeling zou zijn, ons bij deze situatie neer te leggen alleen maar uit schrik omdat wij misschien morgen anders slechts 40 fr zouden terugkrijgen. Wij zijn het aan onszelf verplicht, als volwaardig volk, om niet te rusten vooraleer wij inderdaad eerst die 60 fr terug krijgen. Wat wij er dan mee doen is onze zaak!Daar hebben wij trouwens met ons allen eerst hard voor gewerkt V.P.: In de verkiezingsprogrammas zien wij een ingehouden oprisping van de amnestie-eis zowel bij CVP als VU, zij het echter niet in deze bewoordin- W.V.M Ja, inderdaad! Dit geloof ik ook wel! Maar als men gaat onderhan delen met partijen waarbij het duidelijk l Tilth aan deze eis? W.V.M Precies diegenen die er iets konden aan doen in de nu ontslagne mende regering, er toen niks hebben voor gedaan en er alleen maar wat over gezegd en geschreven hebben om de kritiek terzake af te zwakken, doen nu weer alsof gisteren ineens niet meer bestaan heeft. Als zij het dan toch niet kunnen waarmaken, laat staan of zij het eigenlijk nog echt willen, dan moeten zij weer niet met valse beloften naar de kiezer gaan. Voor mij stelt zich het amnestie-probleem als een zuiver juri dische aangelegenheid. Na 30 jaar kon daar niemand juridisch nog iets tegen inbrengen. Als dat weer eens als poli tieke pasmunt moet ingeruild dan is dit een bewijs van de kwade trouw van de andere partijen. Als een rechtstaat, meer dan 30-jaar na de feiten niet in staat is om de gangbare juridische spel regels na te leven. <Jan is deze staat een karikatuur van een rechtstaat. Dit pleit noch voor de humanisten noch voor de kristelijk gelnspireerden die het voor het zeggen hebben. V.P.: Bij de nationale lijstnummer- trekking werd aan de onderscheiden partijvertegenwoordigers een prote- kol ter ondertekening aangeboden waarbij deze zich akkoord verklaar den om de verkiezingskampanje so ber te voeren. Dit protokol was uit sluitend in het frans opgesteld. Alle partijvertegenwoordigers hebben het ondertekend. Lode Claes Inkluis, met uitzondering van V.U.-er Frans BaerL W.V.M.: Ik heb dit ook gelezen, het zal dus ook wel waar zijn. En ik neem aan dat Lode Claes voldoende frans kent om te weten wat hij ondertekend heeft. Er zijn er anderen die overigens uit het frans in slecht Nederlands vertaalde «kompromissen» hebben ondertekend waar heel wat meer op het spel stond dan een niets-betekenende formaliteit. Spektakulaire muggenzifterij is natuur lijk het enige wat overblijft als men zich wat de grond zelf van de zaak betreft niet meer geloofwaardig kan maken. V.P.: Ook wat de toekenning van een nationaal lijstnummer betreft wordt er Lode Claes aangewreven dat hij blijkbaar goede maatjes Is met de li beralen. Twee liberale kamerleden waren nL bereid om bet Vlaams Blok aan de vereiste drie parlementaire handtekeningen te heipen om In aan merking te komen voor een nationaal ir Steeds had ik het hard te verduren in vroegere verkiezings campagnes, maar het moeilijkste moment was wel zijn ontslag als schepen. Ik was toen ontgoocheld en verheugd terzelfdertijd. De tweestrijd politieke loopbaan of politieke eerlijkheid was groot. De tijd en Egmont hebben hem gelijk gegeven en ik ben biezonder entoeziast over zijn genomen beslissing en zijn enorme inzet voor het Vlaamse Blok. Hij is niet veranderd, hij is nog steeds dezelfde Vlaamse stijfkop. Daniëlle Van Mossevelde-De Sadeleer W.V.M.. Een nationaal lijstnummer is uiteraard zeer belangrijk. Het is dus normaal dat Lode Claes alles heeft ge daan opdat het Vlaams Blok een natio naal nummer zou krijgen. Dat de ont brekende handtekeningen van twee PW parlementairen zijn gekomen zal wellicht aan een persoonlijke goede re latie liggen. Lode Claes zal ongetwijfeld ook goede relaties hebben met parle mentairen van andere partijen neem ik aan. Waarom het precies deze twee par lementsleden waren en geen andere, weet ik niet. Het doet ook niets terzake. Als er anderen bereid waren gevonden was dit al even dankbaar aanvaard. Het pleit in elk geval voor de «fair-play» en de sportiviteit van beiden. V.P.: Vind je het nu gelukkig dat naar alle waarschijnlijkheid precies de V.U. sterk zal worden verzwakt door bet aantreden van het Vlaamse Blok? Dit is toch een verzwakking van het radikaal Vlaamse Front W.V.M.: Wij zien de V.U. niet als een Vlaams radikale partij en zeker niet als een Vlaams-nationale partij. Het is een traditionele partij zoals de andere Vlaamse partijen. Trouwens wij wegen onze stellingname niet af aan de al of niet konsekwenties ervan voor de an dere partijen. Dat doen zij ook niet trouwens. Wij komen gewoon positief voor onze standpunten uit en wij trach ten hiervoor genoeg steun te krijgen om ze om te zetten in politieke realiteit en om aldus te beletten dat de andere par tijen hun voor Vlaanderen ongelukkige politiek kunnen doorvoeren En als pre cies de Volksunie dit vervelend vindt dan was het beter geweest dat zij zich anders had opgesteld ten aanzien van het Egmontpakt nu achttien maand ge leden. V.P.: Het Vlaams Blok is een hetero geen geheeL Geen partij met een dui delijk profiel zo te zien. Een verzame ling van «malkontenten» die mekaar zelfs in hen gemeenschappelijke Eg- montafwijzing niet in één politieke partij hebben kunnen vinden. DH is zeker geen waarachtige basis. Valt dit blok na de verkiezingen weer uit mekaar? W. VMMijn stelling is steeds geweest dat er slechts één Vlaams-nationale partij mocht zijn. Ikzelf heb het steeds betreurd dat Lode Claes en Karei Dillen mekaar niet hebben gevonden op men selijk vlak. Beide persoonlijkheden zij karakterieel inderdaad zeer verschil lend Het programma echter is destijds nog gemeenschappelijk opgesteld en goedgekeurd. Aan dit basisprogramma is inmiddels niets veranderd en het is met dit gezamenlijk programma dat het Vlaams Blok naar de verkiezingen gaat. De tijd vóór deze verkiezingen was te kort om nog een fusie van VNP en WP door te voeren. Dit zal een eerste zorg worden na de verkiezingen. Hier in het arrondissement stelt zich dit probleem niet. wij vormen in wezen één enkele partij. V.P.: Maar wfj «tallen ons voor dat de kandidaten op uw lijst die van de P.O. komen niet direkt r" W.V.M Zij hebben het programma van het Vlaams Blok in zijn geheel on derschreven. Als onafhankelijken zien zij alleen nog een kans om politiek aan bod te komen via een partij als het Vlaams Blok omdat precies onze partij

De Voorpost | 1978 | | pagina 16