I MARC GALLE (BSP): VAN HOOGLERAAR NAAR PARLEMENTSLID Hoe men stemmen moet 18 - 15-12-1978 - De Voorpost Geboren onder het teken van de maagd: vriendelijk, toege wijd, trouw aan het gegeven woord; heeft wel in de laatste tijd verrassend van zich leren afbijten. Zeer gevoelig, stelt genegenheid op prijs. Kan verstrooid zijn. Zin voor het relatieve. Els Galle - Dehennie Kunt U in t kort uw politieke karrière schetsen? Mijn politieke karrière als dusdanig is vorig jaar begonnen met de parle mentsverkiezingen, maar eigenlijk is ze al veel vroeger begonnen. In 1967 werd ik aangeduid door het Bureau van de BSP als verslaggever op het tweede Vlaamse Socialistisch Kongres te Klemskerke Ik kreeg daar de delikate opdracht, de institutionele aspekten van Brussel. Ik gaf een uiteenzetting van de feitelijke toestanden wat voor de eerste keer ge beurde in onze partij Nadien moest ik onderzoeken welke oplossingen werden voorgesteld. Tenslotte moest ik zelf een oplossing geven. Ik voelde dat we alle Vlaamse federaties achter ons hadden. Als Aalstenaar, te- 'echt gekomen in Brussel, heb ik mij onmiddellijk bezig gehouden met die problemen en oud-minister Hendrik Fayat heeft mij enkele weken nadien gevraagd (bij een poll te Brussel waar Fayat en Gelders slecht geplaats waren) of ik hem wilde steunen voor een tot standkoming van een aparte lijst, ach teraf de lijst der Rode Leeuwen ge noemd Ik heb erin toegestemd, ik mag dus zeggen dat ik aan de wieg heb ge staan van de Rode Leeuwen. Door mijn taal- en letterkundige op drachten kon ik mij daar niet zoveel mee bezighouden. In 1970 hebben ze mij gevraagd of ik de lijst van de Rode Leeuwen van Evere voor de gemeente raadsverkiezingen wou aanvoeren. Op 6 stemmen na hadden we daar een ze tel, we zouden op de wip gezeten heb ben. Maar goed. ik had mijn plicht ge daan. Men heeft mij ook eens op een senaatszetel gezet, éénmaal als lijstdu wer voor de Kamer, dus alleman zeer passief. Achter de schermen werkte ik wel voor de Vlaamse Socialisten: voor bereiden van nota's, kongressen enz. Tot ik 2 jaar geleden de vraag werd gesteld om Bert Van Hoorick te komen opvolgen. Vraag van het Nationaal bestuur? Van het nationaal bestuur, de federatie Aalst en van de afdeling Aalst. De drie dus. Na bedenktijd te hebben gevraagd heb ik dan toch toegestemd. Het was voor mij een zware beslissing. Een pro fessoraat laten vallen, heel mijn karrière als taal- en letterkundig prof laten val len en terug naar Aalst komen Mijn ouders wonen hier al sinds 1935, ik kwam elke week naar Aalst. Ik heb het dus aanvaard, men heeft me op de tweede plaats gezet voor de Kamer, de strijdplaats en ik ben verkozen geweest. Was bet voor u en uw familie geen grote aanpassing? Waarom in Aalst een politieke karrière opbouwen? ik ben altijd sociaal bewogen geweest. Ik kom uit een milieu van een spoor- man. Mensen die heel veel inspannin gen hebben moeten doen om hun twee zoons te laten studeren. Naast het Vlaams-zijn was er dus de sociale be wogenheid. Ik heb dat altijd tentoon gespreid, hoewel ik mijn doktoraal proefschrift heb gewijd aan iemand van de Nederlandse patriciérs, Louis Cou perus. Nadien heb ik mij gestort op het werk van Cyriel Buysse, de sociale lite ratuur in Vlaanderen. Ook het feit dat ik te Brussel als sociaal geëngageerde in gezien heb dat we heel wat te doen hebben om onze Vlaamse mensen daar te redden. Ze zijn daar gekomen als dompelaars die dachten dat men met het Frans een soort van sociale promo tie kreeg voor zijn kinderen. Ik ben 'laar willen tegen in gaan Die taalwenken in de radio zijn in feite ook een soort van sociaal dienstbetoon geweest Ik ben van oordeel dat onze achterstand als Vlaming ten opzichte van de franstali- gen voor een groot deel, behalve sociaal-ekonomische omstandighe den, te wijten is aan het feit dat we niet op kunnen met ons dialekt tegenover een taal. Ik wou daar aan meehelpen Dat heeft 12 jaar geduurd Dus volgens mi| is et wel een lijn. Maar ik heb wel veel moeten laten vallen om het volks- vertegenwoordigerschap op mij te ne men. Voor mijn familie is het een buitenge wone opoffering geweest. Mijn vrouw geeft les in Brussel aan de universiteit. De kinderen kenden Aalst nauwelijks, maar ze hebben zich zeer goed aange past. Ze voelen zich hier gelukkig Wat behelst volgens U het volksver- Bekend als taal- en letterkundige haalde de Aalsterse B.S.P. Mare Galle naar de streek terug. Op de tweede plaats voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd hij met ong. 10.000 voorkeurstemmen naar Brussel gestuurd. En van toen af heeft Mare Galle zich tussen parlement, kommissiewerk en dienstbetoon volledig voor de Aalsterse bevolking ingezet Met een overdonderende meerderheid kwam hij op voorstel van het federaal bestuur op de eerste plaats voor de Kamer. En menig Aalstenaar ziet in hem een toekomstige Minister. Maar daar lacht Mare Galle smakelijk, als zij er hem naar vragen «Ik ken het geheim van de goden met». In de eerste plaats is hij een parlements lid d.w.z. dat hij moet werken in het parlement. In de kommissies waar de wetsontwerpen en -voorstellen terecht komen, moet men die aandachtig be studeren. Ik zit in de kommissies van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelings samenwerking en van Nationale Op voeding en van Europese Zaken en Kui tuur. Ik heb dus heel wat op mij genomen. In die kommissies wordt hard gewerkt. Dan moet men naar de openbare verga deringen Ook daar kan men zich ver dienstelijk maken. Ik geloof dat ik dat toch een paar keer heb gedaan. Naast het parlementswerk hebben we het werk in de Kultuurraad. waar alle Vlaamse parlementsleden samen ze telen. Daar werd ik, tot mijn verrassing trouwens, onmiddellijk aangesteld, als sekretaris. Ik heb een aantal dekreets- voorstellen ingediend, o.a. betreffende de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Taal en Letterkunde, betreffende een premie die zou moeten gegeven worden voor een goede vertaling van het Nederlands uit een vreemde taal, en ik heb verschillende wetsvoorstellen en dekreetsvoorstellen mede onderte kend. Daarnaast is er ook nog nationaal par- tijwerk Men moet in zijn partij trachten zich verdienstelijk te maken, als men tenminste beroep op u doet. voor de visie van de partij in de koalitie. Ik heb nog geen oppositie meegemaakt. Ik word altijd rechtstreeks betrokken bij de visie omdat ik lid ben van het Vlaams Overlegkomitee van de partij, waar de Vlaamse bureauleden zetelen, en dat vraagt allemaal voorbereiding, studie en overleg. Daar kruipt zeer veel tijd in. Dan is er het eigen gewest, het arron dissement waar men op verschillende vlakken moet werken. Men moet op sporen waar de behoeften zijn, sociale of ekonomische en industriële behoef ten Men moet trachten dat te verhei pen, al was het maar om de tewerkstel ling in stand te houden. Ik kan zeggen dat ik voor verschillende bedrijven in het Aalsterse heb bemiddeld (met goed resultaat) om de tewerkstelling in stand te houden. En er is ook het dienstbetoon, dat in ons parlementair leven een grote rol speelt. Ik heb eens gezegd aan Den Uyl wat ik allemaal deed op een dag en hij zei: «Je bent niet alleen een parlementslid maar ook een ombudsman» Dat is inder daad zo, de mensen komen met hun problemen bij jou, in alle vertrouwen. Dat is niet alleen om werk te komen vragen, maar om gerechtelijke of fami liale zaken, eenzamen die met iemand willen komen praten. Door dienstbetoon leert men de pro blemen kennen, die dan eventueel ho ger kunnen behandeld worden. Dat dienstbetoon heeft zodanige afmetin gen gekregen, ik weet dat de mensen die een aanvraag hebben ingediend voor het ene of het andere, of die kandi daat zijn, dat die ongeduldig zitten te wachten. En als ik informatie heb daar over, dan beschouw ik het als een plicht om dat ongeduld in te lossen door zo vlug mogelijk die mensen op de hoogte te brengen, Ik weet hoe ingewikkeld de administratie is, maar wanneer ze dan bericht krijgen via de normale weg duurt het soms lang. Als ik de onrust bij die mensen wat kan temperen, maak ik daar qebruik van om mijn informatie io' ie spelen. En de aanwezigheidspolitiek? De mensen willen je geregeld zien Men had mij dagelijks gehoord in de radio, maar men wou mij ook zien. Gevolg, ik heb het gehele arrondissement ver schillende keren afgereisd om met de mensen kontakt te hebben Dat is een zeer vermoeiende aangelegenheid, maar het is wel nuttig. Dat wil niet zeg gen dat naar alle begrafenissen en huwelijken ga. Ofwel doel men goed parlementswerk en zorgt men-voor de belangen van zijn streek, ofwel gaat men van het ene bal naar het andere. Maar dat is volgens mij niet iets dat de mensen verwachten van een parle mentslid. Daar straks hadden we het over de openbare zittingen. U hebt ook de aanwezigheden van de kamerleden in ons blad gelezen. Wat is uw kommen- taar daarop? Er is absenteisme in alle partijen en dat is soms verklaarbaar. Er zijn behalve de openbare vergaderingen ook kommis sievergaderingen. Maar meestal komt men eerst naar de openbare vergader ingen en men wordt aangestipt als aanwezig en dan gaat men naar de kommissievergadering. Ook in de kommissievergadering tekent men op wie aan- of afwezig is. Dat absenteisme heeft volgens mij verband met het feit dat het parlementslid nog dikwijls ku- muleert. Ik zelf heb buiten mijn volks vertegenwoordigerschap geen andere funkties. Maar er zijn anderen die nog advokaat, dokter in de geneeskunde of notaris zijn. Een vrij beroep kan men dus nog houden. Dat is volgens mij verkeerd. Men zou dan beter de parle mentsleden een grotere vergoeding ge ven (ik vraag die hogere vergoeding niet) en het absoluut verbod opleggen dat men nog iets doet. Dat is gemakke lijker gezegd dan gedaan. Ik zelf heb moeten ontslag geven als hoogleraar en ik kan niet meer terug Maar dat is het zelfde voor een advokaat. Als hij zijn studie moet opgeven om parlementslid te worden, dan kan hij ook niet meer terug als hij niet verkozen is. We staan daar dus voor een zeer groot sociaal probleem, een probleem van loopbaan van elk mens. Als we de kumultatie zouden afschaffen zouden we minder belangstellenden hebben voor de par lementaire opdracht. Wie zouden we daar dan wel krijgen? Als men goede parlementsleden, zoals de toestand nu is, wil houden, dan mag men de kumulatie niet afschaffen, tenzij men de vergoeding optrekt en een ze kere stabiliteit geeft aan de parlemen taire opdracht De lijstvormlng bij de BSP verliep vlot? Uiterst gemakkelijk, zonder horten of stoten. Is het geen punt van diskussie ge weest om de eerste plaats te bemach tigen? M Van der Niepen stond vorige keer nr. 1 omdat hij reeds enkele maanden voordien parlementslid was geworden en ik was een onbekende in de Aalsterse politiek, alhoewel ik hier lid van de BSP ben geworden van 1955. Maar het was eerder normaal dat Van der Niepen de eerste plaats innam. Op het voorstel van het federaal bestuur ben ik nu de eerste geplaats en dat is door het kon gres met een overdonderende meer derheid aanvaard. Ik had vorige verkie zingen 10% stemmen meer en dat zal wel meegespeeld hebben. Hoe ziet u de sociaal-ekonomische toestand in ons arrondissement en hebt u oplossingen in het vooruit zicht? De sociaal-ekonomische toestand in ons arrondissement is bar slecht, één van de slechtste van het hele land en ik hoop altijd dat alle parlementsleden en verantwoordelijken van vakbonden zich meer geregeld dan nu het geval is aan tafel zullen zetten samen, om oplossin gen te zoeken. Dat gebeurt al. maar volgens mij met stelselmatig genoeg. Misschien ligt er een deel van een op lossing in het ontvetten van Brussel, een aantal administratieve diensten die naar de verschillende gewesten zullen moeten uitzwermen. Ik hoop er in te slagen, graag samen met mijn kol lega's. om tenminste één van die be langrijke diensten naar het Aalsterse te brengen Het zou de pendel verminde ren en het zou ook meer een beetje beweging brengen in ons arrondisse ment wat handel en verkeer betreft. Maar voor de rest zitten wij in de struk- turele werkloosheid en daar kunnen we zelf niet over beslissen. We hebben al tijd een groot bedrijf gevraagd en we hebben het nog altijd niet gekregen Men heeft ons een aantal kleine bedrij ven gegeven We zijn daar dankbaar voor, maar het grote bedrijf waar we om gesmeekt hebben, dat is er nog altijd niet. Het moet dus één van onze belangrijke doeleinden zijn We moeten ons allemaal inspannen om vindingrijk te worden wat ons arrondis sement betreft. Misschien nieuwe ideeën kunnen bijdragen tot een nieuwe groei van ons arrondissement. We hebben een aantal zaken die inher ent zijn aan ons gebied en we laten het allemaal kapot gaan De hopteelt, de tabakteelt die gaat kapot. We moeten ze opsporen, ambachtelijke zaken weer aan de orde brengen en proberen op die manier weer in het brandpunt te ko men Kan een minister uit onze streek niet de oplossing betekenen? Dat kan nooit kwaad voor een streek. Bent u kandidaat? Men is nooit kandidaat voor het minis terschap. Men maakt u kandidaat. Zo wel de mensen uit uw partij benoemen u kandidaat ofwel wordt men aange duid, U maakt toch een goede kans op mi nister te worden? Ik Ben het geheim van de goden niet (gelach). Diverse partijen beloven de belas tingsdruk te verminderen. Is dat geen boerenbedrog? Het is boerenbedrog, zeer duidelijk. Ook de PW heeft vroeger ook eens 25% belastingsvermindering aange kondigd. Ze kwamen in de regering en het eerste wat ze deden was de belas tingen verhogen. Het is het reinste boe renbedrog die men zich kan indenken, het is zelfs niet ernstig van een politieke partij om zoiets te doen ledereen weet dat het niet kan. Wat wij wel beloven en we engageren ons daarvoor, en dat is geen ijdele belofte, dat is dat de lage oude pensioenen van voor 1970, die niet aangepast zijn, aan het opgaan van wedde en lonen, dat die moeten opge trokken worden. Ten tweede, als man en vrouw samen gaan werken (van dit maken we één van de hoofdpunten van ons programma) dan worden de in komsten voor de belastingen samen gesteld, dan komen ze in een hogere schijf terecht, waardoor ze nog eens bijkbmende belastingen moeten beta len, wat er eigenlijk op neerkomt dat de vrouw gestraft wordt omdat ze gaat werken en ze worden beiden gestraft omdat ze getrouwd zijn. Indien ze onge trouwd zouden samen wonen, dan zouden ze die bijkomende belastingen niet moeten betalen Dat is een on rechtvaardigheid tegenover twee indi- viduën die in een huwelijk samen zitten die zo spoedig mogelijk moet wegge werkt worden. De Kultuurraad is de verafspiegeling van het oekomstige Vlaams Parle ment Indien de CVP voor Kamer en Senaat drie zetels bijwlnt, hebben ze de meerderheid in de Kultuurraad. De vraag «Wordt Vlaanderen een CVP staat» is dan meer dan aktueeL Iemand die goed de geschiedenis kent, niet alleen de moderne geschiedenis, maar ook de geschiedenis van eeuwen ver. die weet dat het fascisme hier in Europa altijd gekomen is uit klerikale milieus. Wat zeer normaal en verklaarbaar is. wat niet wri zeggen dat ik de CVP ervan beschuldig fascisten te zijn. absoluut niet. Maar 't komt altijd uit dat milieu omdat dat dogmatisch ingestelde men sen zijn die geloven aan een autoriteit en er zich aan onderwerpen 't Is nu eenmaal hun levensbeschouwelijk stramien. Wat mijn vrees nu is, dat is dat in een Vlaanderen met een meerderheid van CVP de onverdraagzaamheid die wij aan de lijve hebben ondervonden, die we nog dagelijks ondervinden, bijv. in Ra dio en Televisie waar de CVP de over macht heeft, en nog in verschillende andere instanties. Wij vrezen werkelijk een aangroei van die onverdraagzaam heid Terwijl wij aan de andere kant juist zijn voor een zo groot mogelijke*oieran- tie, een openheid, vrezen wij inderdaad onder de pletrol van die onverdraag zaamheid zouden terecht komen en die vrees bij ons is reëel. Bent u voorstander van een tweepar tijenstelsel of geeft u de voorkeur aan een versnippering van partijen? Een versnippering is in elk geval zelfs ondemokratisch. Sommigen denken dat het demokratisch is. Ik ben voor een tweepartijenstelsel en het kan gemaakt worden in Vlaanderen. Maar we zitten nu eenmaal opgescheept met een niet politieke partij, nl. de CVP. Dat is geen politieke partij dat is een samenschake- ling, een samensnoering met het kriste- lijk geloof als koord, van de verschil lende standen met verschillende en dik wijls tegengestelde belangen. Zolang die kunstmatig samengesnoerde partij, die dus geen politieke partij is. als zo danig blijft bestaan kunnen we niet naar een tweeledigheid gaan. Maar dat kan niet blijven duren. De sociaal- ekonomische belangen van de ene zijn zo tegengesteld van de andere binnen diezelfde standenpartij dat dat koord eens zal springen. En dat zal voor de politiek in Vlaanderen heilzaam zijn. U verwacht dat? Dat kan niet anders, dat staat in de sterren geschreven We hebben gelezen in een dagblad dat u meer heil ziet in een lijst per provincie Lp.v. per arrondissement? Klopt dat? Dat is een persoonlijk voorstel van mij. Namelijk dat de arrondissementen die toch al geen zin meer hebben, ze be staan eigenlijk niet meer. dat men die arrondissementen niet meer zou be schouwen als een kiesomschrijving, maar dat men wat ruimer zou stellen. Men kan dat zo ruim stellen als een provincie. Men kan, eventueel bij een latere gewestvorming, het doen sa menvallen met het Vlaamse gewest zoals men in Nederland toch ook natio naal kiest Maar in elk geval is die kies omschrijving te klein, waardoor je precies dat heen en weer geloop van de parlementsleden krijgt, waarvoor de mensen de grootste minachting heb ben. Op die manier zouden ze zich toch meer kunnen wijden aan hun parlemen taire opdracht en zou men op die op dracht door de mensen worden getak- seerd Niet meer op hun aanwezigheid hier of daar. Het zou trouwens ook een oplossing geven aan die zinloze appa- rentering van het systeem b'Hondt die nog altijd bestaat, zodanig dat mensen die stemmen voor iemand in een be paald arrondissement plotseling het grootste deel van hun stemmen zien verhuizen naar een ander arrondisse ment. Terug naar de programma's van de diverse partijen. Wij hebben vastge steld dat het Egmont-Stuyvenberg-ak- koord niet meer een uitgesproken programmapunt is van vele partijen. Wat zijn uw vooruitzichten? Egmont en Stuyvenberg stond inge schreven in de regeringsverklaring van Tindemans. Bij de voorstelling van de nieuwe regering in het Parlement, maar die regering is gevallen, dus die rege ringsverklaring bestaat niet meer We hebben nu vastgesteld dat er hiaten zijn. Ik ben lid geweest van de kommis sie in de Kamer van Institutionele Her vorming en ik kan zeggen, er zijn veel hiaten in dat wetsontwerp dat Tinde mans had ingediend en ook zaken die mij als Vlaming tegen de borst stuiten. We hebben talrijke amendementen in gediend, bovendien waren er die grondwettelijke bezwaren, maar daar over moet ik zeggen dat we bij voorbaat wisten dat die bestonden. Het was Tin demans zelf die komen zeggen is in de Kamerkommissie dat we ons daar niets moesten van aantrekken aangezien de regering gesteund was door 80% der parlementsleden en voor een wijziging van de grondwet maar 2/3 nodig heeft. De koalitiepartijen hebben het bescha mend gevonden dat de CVP, die ten aanzien van dat wetsontwerp, uiterst verdeeld was Dat hebben we daar da gelijks meegemaakt Ze hebben nooit grondwettelijke bezwaren geuit in de kommissie maar om hun onenigheden over het wetsontwerp te verdoezelen naar buitenuit hebben ze achteraf, na dat het goedgekeurd was in de kom missie, het afgekeurd. Nu we de standpunten allemaal kennen, zullen we van deze gelegenheid graag gebruik maken om de verbeteringen die we zelf wilden aanbrengen nu op papier te zetten en bij de vorming van een nieuwe regering zullen voorstellen. We zijn steeds geweest voor tweeledigheid d w z. twee gemeenschapsparlemen- ten en een stadsgewest Brussel. De onderhandelingen zullen wel zeer moeizaam verlopen gezien de franko- fone frontvorming? Dat zal de zaak niet vergemakkelijken en ik voorzie dat men veel tijd nodig zal hebben om tot een nieuw vergelijk te komen en dat men nu altijd met het spook zal te kampen hebben van het uiteenvallen van het land. Wolke is uw pronostiok voor da ver kiezingsuitslag? Het arrondissement is een onbekende De naam D'haeseleer komt niet meer voor op de kamerlijst. Vele loontrek- kenden en gepensioneerden hebben in het verleden hun heil gezocht bij de familie D'haeseleer. Die naam is nu verdwenen, ik zal zeker de laatste zijn om iets boos te zeggen over wat D'hae seleer in het verleden heeft gedaan, het is een hard werker geweest, maar door de LSW heeft hij in het verleden veel mensen aangetrokken die eigenlijk le vensbeschouwelijk een sociaal- ekonomisch bij ons zouden moeten zijn. Mensen die precies behoren tot de kategorie waartoe wij ons wenden. Ik denk dat er nu, door het wegvallen van de naam D'haeseleer, een verschuiving kan tot stand brengen die zeer groot kan zijn. Ten tweede is het algemeen aanv aard, wat niet wil zeggen door mij ge wenst, dat de VU zal te lijden hebben onder haai onderhandeling over Eg mont en door het feit dat de anti- Egmonters zich hebben samengespan nen in een aparte partij, het Vlaamse Blok. Dat zal zeker en vast de VU veel stemmen kosten, daar kan ook een ver schuiving gebeuren, tot zelfs verlies van zetels. Er zijn allerlei bewegingen aan de ggng in de schoot van de CVP waarvan we nog niet kunnen voorspellen wat ze zul len geven. Er zijn dus voldoende ele menten om te zeggen dat we een soort verrassing kunnen beleven, meer dan in de rest van het land. Ik voorspel dat wij een aanzienlijke vooruitgang zullen boeken. Kunt u mij Mn goede reden geven waarom men BSP moet stammen? Ik kan u veel redenen geven De reden waarom men Vlaams socialist moet stemmen is dat wij voorstander zijn van een beweging naar een zo groot moge lijke gelijkheid onder de mensen, d.w.z. dat de grote ongelijkheden die nu bestaan zo klein mogelijk moeten gemaakt worden. Enkele voorbeelden van die ongelijkheden: op het gebied van de macht. De macht is te gekonsen- treerd, in handen van enkele mensen, politiek misschien, maar ik denk in de eerste plaats ekonomisch Het zijn en kele honderden die de ekonomie van België in handen houden, die beslissen wat er al dan niet zal gebeuren, samen met de multinationals, waar we geen inkijkrecht hebben We weten niet wat daar gebeurd. Maar als puntje bij paaltje komt zijn zij het die beslissen wat er al dan niet gaat gebeuren Sprei ding van macht wil zeggen decentralisa tie. zodanig dat niet alles in Brussel gebeurt maar naar de gewesten wordt uitgestuurd. Tot in de kleinste geledin gen moet er macht zijn. Ook in de on dernemingen moet er arbeiderskon- trole zijn. Het heeft toch geen zin dat één persoon of een familie beschikt over het lot van honderden werkne mers, zonder dat de werknemers weten wat er gebeurt met het kapitaal, zij die de arbeid leveren. We staan ook voor een grotere gelijk heid wat de inkomens betreft. Het ver schil tussen de grootste en laagste in komens is te groot. Wij streven voorlo pig naar een verhouding van 1 tot 5. d.w.z. de hoogste moeten verlaagd worden en de laagste moeten opge trokken worden. Dat houdt natuurlijk verband met belastingsfraude. De hoogste inkomens die kennen de weg om aan belastingsfraude te doen terwijl zij met een laag inkomen worden ge snapt naar ze iets presteren na hun diensturen. Wij zijn voorstander van een grotere gelijkheid wat de kennis betreft. Er zijn te veel ongelijkheden ten aanzien van de toegang tot de scholen. Wat er verband mee houdt is het studiegeld. Er zou geen frank mogen betaald worden om te mogen studeren, geen frank! Dat is kortzichtig van de staat, om de men sen te doen betalen om voor die staat te gaan studeren. Ik zie dat als in dienst van de gemeenschap gaan studeren. Ik ben zelfs voorstander van een studie- loon. Als men gaat studeren voor de gemeenschap moet men betaald wor den zoals iemand anders, hij werkt tenslotte voor zijn gemeenschap en dat zal zijn verantwoordelijkheid vergroten. Er moet ook een grotere gelijkheid ko men wat de arbeid betreft. De mensen die arbeid kunnen verrichten en diel werk hebben die mogen niet onverschil-| lig staan t.o.v. diegenen die zonder! werk zitten. De onverschilligheid is tel groot. We moeten het aantal prestatieu-l ren van diegenen die arbeid hebben re-I gelen zodanig dat diegenen die geen! arbeid hebben ook zouden kunnen| deelnemen aan het produktieproces Wat ik toch wil beklemtonen is het vol-| gende. Onder druk van sommige socia listische leiders in het verleden, is he# zo geweest dat men dacht van de socia-l listische partij dat het een partij ongelovigen was. Alleen al het feit dal we Karei Van Miert hebben verkozen alsSf voorzitter van de socialistische partij,* een jongen die komt uit een katoliekï milieuHet feit dat we Joop Den-byifralsp voorbeeld stellen en ook volgen, daar-g door willen we aantonen dat wij a' luut en zo spoedig mogelijk een anderejs koers willen varen. Het heeft geen zin dat mensen sociaal-ekonomisch in hetzelfde b< zitten en hetzelfde doel natreven, d verder verdeeld zouden worden doe iets wat tenslotte behoort tot de privacy van de mensen, het geloof of het onge loof. dat met sociaal-ekonomische' aangelegenheden absoluut niets te rr ken heeft. (geïntenieuwd op 28 november 1978? door Roel Van de Plas>. 1De kiezers worden tot de stemming toegelaten van 8 tot 13 uur. Kiezers die zich echter vóór 13 uur in het lokaal bevinden, worden nog tot de stemming toegelaten. 2. De kiezer mag. hetzij voor de Kamer van volksvertegenwoordi gers, hetzij voor de Senaat, niet meer dan één stem uitbrengen voor de toeknning van de mandaten van titularis en één stem voor de opvolging. 3Ingeval er niet meer dan één lid moet worden gekozenstaan de namen van de kandidaten voor het mandaat van titularis op het stembiljat naast elkaar in de volgorde door het lot aangewezen. Onder elk van deze namen staat eventueel onder de vermelding «opvolger» de naam van de op dezelfde lijst voorkomende kandidaat-opvolger. Wanneer er meer dan één lid moet worden gekozen voor een zelfde Kamer, zijn de samen voorgedragen kandidaten in een zelfde kolom ondergebracht Eerst komen de namen van de kandidaten voor de mandelen van titularis in de volgorde van de voordracht en daarna, onder de vermelding «opvolgers», de namén van de kandidaat-opvolgers, insgelijks in de volgorde van de voordracht. De volgorde van de lijsten op het stembiljet is door het lot aange wezen. 4Kan de kiezer zich verenigen met de volgorde waarin de (kandi daten) op de door hem gestemde lijst voorkomen, (dan vult hij, in het stemvak bovenaan op die lijst, het stipje in) met het te zijner beschikking gestelde róód potlood. Hij handelt evenzo wanneer hij zijn stem wil geven aan een alleenstaand kandidaat voor wie het stembiljet geen opvolgers aangeeft Kan hij zich enkel verenigen met de volgorde van de kandidaat titularissen en wil hij die van de opvolgers wijzigen, dan geeft hij een naamstem, door in het stemvak naast de naam van de kandi daat van zijn keuze het stipje in te vullen met het te zijner beschik king gestelde potlood. Kan hij zich enkel verenigen met de volgorde van de kandidaat opvolgers en wil hij die van de titularissen wijzigen, dan geeft hij een naamstem aan de titularis van zijn keuze. Kan hij zich niet verenigen met de volgorde, noch van de titularis sen, noch van de opvolgers en wil hij die volgorde wijzigen, dan brengt hij een naamstem uit op een titularis en een naamstem op een opvolger van dezelfde lijst. Moet er niet meer dan één lid gekozen worden of wil de kiezer zijn stem geven aan een lijst waarop maar één kandidaat-titularis en één-opvolger voorkomen, dan mag de kiezer naar goeddunken zijn stem uitbrengen overeenkomstig het eerste, het tweede, het derde of het vierde lid hierboven Het stemcijfer van een lijst is het totaal van de stembiljetten waarop een geldige stem voor die lijst is uitgebracht, onverschillig of het een lijststem dan wel een naamstem is. 5. Nadat de voorzitter, de identiteitskaart en de oproepingsbrief van de kiezer heeft gecontroleerd, overhandigt hij hem een stembil jet in ruil voor de oproepingsbrief. Nadat de kiezer zijn stem heeft uitgebracht, toont hij aan de voorzitter zijn rechthoekig in vieren gevouwen stembiljet met de stempel aan de buitenzijde en steekt het in de stembus; hij laat zijn oproepingsbrief afstempelen door de voorzitter of de daartoe ge machtigde bijzitter en verlaat de zaal. In geval van gelijktijdige verkiezing voor beide Wetgevende Kamers ontvangt de kiezer bovendien een stembiljet voor de verkiezing van de Senaat. Hij steekt het in de daartoe bestemde stembus nadat dezelfde formaliteiten zijn vervuld. 6. De kiezer mag zich niet langer in het stemhokje ophouden dan nodig is om zijn stembiljet in te vullen. 7. Ongeldig zijn: 1Alle andere stembiljetten dan die welke op het ogenblik van de stemming door de voorzitters zijn overhandigd; 2 zelfs de laatstbedoelde biljetten a) als daarop geen stem is uitgebracht, meer dan één stem, hetzij voor titularissen, het zij voor opvolgers is uitgebracht, meer dan één lijststem is uitge bracht, een stem bovenaan op een lijst en tegelijk een stem voor een kandidaat van een andere lijst is uitgebracht of voor een titularis van een lijst en tegelijk voor een opvolger van een andere lijst is gestemd. b) als hun vorm en afmetingen veranderd zijn of als zij. binnenin, een papier of enig voorwerp bevatten; c) als er een teken, een doorhaling of een bij de wet niet geoor loofd merk op aangebracht is waardoor de kiezer herkend kan worden. 8 Hij die stemt zonder daartoe het recht te hebben of (zonder geldige volmacht) in de plaats van een ander stemt, is strafbaar.

De Voorpost | 1978 | | pagina 18