RAY DE SMET (KPB): EEN KOMMUNIST VOOR ALLE TIJDEN WILLY VAN RENTERGHEM (PVV): HET BLIJFT IN DE FAMILIE De Voorpost - 15-12-1978 - 19 Een wereldvreemde idealist die zich op een achterhaalde ideologie blijft blind staren? Een nuchtere pragmatikus die alsmaar iets vooruit loopt op zijn tijd? Het zal wel ergens tussenin liggen! Allicht niet meer wereldvrremd dan de vroegere bewoners van het Aalsterse Begijnhof waar Ray De Smet nu sinds jaren ook woont: maar misschien ook niet minder? En dan ook weer niet die pragmatikus welke op het meest lukratieve moment een ideologische kwarttoer zal maken. Een volharder in de boosheid, tegen beter weten in...Wie zal het zeggen? Ongetwijfeld een vaste politieke waarde in het Aalsterse en zeker geen makkelijke jongen noch voor tegen - als medestanders, en nog veel minder voor zichzelf. LP.: Wij nemen aan dat Ray De Smet lij de politiek belangstellenden zeker jeen onbekende meer is. Stel echter dat je jezelf diende voor te stellen als liek postulant naar de te begeven plaats ais als kandidaat-lijsttrekker voor de Kamer op de ICP.-lijst. Ga je gang... t.D.S.: Van veel studies moet ik al niet êrejspreken Met lager middelbaar was het (voor mij bekeken. Ik werd geboren on- die der de eerste wereldoorlog en toen ik jtje mens ging worden kwam er de tweede t zeiwereldoorlog. Vlak voordien waren er oortzeventien maanden militaire dienst en acyWe mobilisatie. Naderhand kwam dan ge- de bezetting met vier jaar aktiviteit in het Che verzet. In dezelfde oorlogsperiode ben na- Ik getrouwd. Zonder dat ik het zelf reali- seerde kwam ik toen middenin de poli- 178 iek terecht. Mijn lidmaatschap van de P. dateert van 1940 Eigenlijk geen (uitgelezen periode om uitgerekend van de K P. lid te worden Men kon toen iter groenten gaan verbouwen, wat uit noodzaak trouwens toch hebben laan V.P.: Dacht je met deze antecedenten Idoende referenties aan te dragen ir de vooropgestelde job? R O S. Als referentie is deze voorge- chiedenis beslist onvoldoende. Men oet vanzelfsprekend weten waarvoor nen zich inzet als men aan politiek wil f.P.: Wat beweegt je dan? ';.D.S Konkreet gezegd, alles wat idom mij en in de wereld bestaat wat k als onrechtvaardig ervaar en alles wat inders zou moeten worden opdat de mensen beter zouden leven. Us je het strikt gaat stellen echter dan >egint alles bij je eigen achtertuintje, bij e eigen gezin, bij je eigen omgeving, jirekt inspelen op de dingen die je di- ekt beroeren ligt voor de hand. Dit was rouwens de beweegreden voor mijn keuze in 1940. Als dit echter de enige eden was geweest dan kon het er me- een na 1945 bij gebleven zijn, en was ik v mee gestopt zoals de meesten. Dat- |ene wat ik mezelf, samen met zo ve in. tot doel gesteld had was toen niet «reikt. Oe strijd diende verdergezet op olitiek terrein logischerwijze. LP.: Doorgaan via en met de pdfitiek us vanaf toen. Wat betekent politiek oor jou? D.S.: In geen geval het opbouwen in een karrière. Evenmin het najagen ran een mandaat zij het al dan niet een iikrafief Politiek is voor mij zeker geen niddel om hoger op te raken op de maatschappelijke ladder. If.P.: Meer konkreet echter. Je bent kandidaat- volksvertegenwoordiger. Wat tracht hiermee te bereiken? D S Het deelnemen van de kom- nunisten aan de verkiezingen dient ge- ben als een doortrekken van onze per- nanente politieke aktie naar een ni veau. naar een plaats, waar dit alles astbaar kan inspelen op de politieke «sluitvorming. Wij hopen en betrach- en dat de gehele arbeidersbeweging lierdoor aan invloed wint en dat er kan vorden bijgestuurd in de richtingen die wij als kommunisten als doel hebben lesteld. P.: Ben jij de enige geschikte kop man? t.DS.: Ik!?... Zeer zeker niet! Daar bjn heus ook nog anderen die aan de ar meeduwen en evenzeer vooraan lunnen staan. Dat ik het nu ben ligt aan len samenloop van omstandigheden. Misschien ligt dit ook voor een stuk aan nijn temperament, aan mijn inborst, aan mijn ervaring, aan... weet ik veel! f.P.: Je bent als KPB-kopman ingeval- destijds nadat Bert Van Hoorick laar de B.S.P. overging. ID.S Eigenlijk niet Als men de hiër- irchie in acht neemt dan was op dat igenblik onze politieke sekretaris. Nid-Spanje strijder Rik Van Ussel. onze oenmalige kopman. Misschien was leze echter wat te timide om in de poli- eke arena te treden. Bij de verkiezin- en werd ik zoniet de eerste partijman, an toch de eerste kandidaat op de ka- merlijst. Wellicht hoopte men dat ik het er het minst slecht zou van afbrengen. V.P.: Maar je ging alsmaar stemmen rerliezen sindsdien. R.D.S.Inderdaad! Het is nu eenmaal to dat de kiezers het geheel der gebeur tenissen rondom hen en om hen niet zien en niet overzien. If-P.: Elektoraal gezien stelt zich niet temin de vraag waarom de K.P.B. blijft meedoen. Uw onmiskenbare Ideologische impakt kan alleen maar afbrokkelen bij het alsmaar verder af nokken in stemmental. ROS.; De voorbije achttien maand al leen reeds zouden wij ertoe aanzetten, ook al werden nooit voordien lijsten in gediend, om precies deze keer wel mee te doen. In de voorbije periode is het duidelijk geworden dat de onderschei den andere partijen het, ik zeg niet het niet kunnen, maar het niet willen doen. Hierop kan dan gereplikeerd worden dat wij van onze kant het wel willen maar bet niet kunnen. Dit zijn wij ons ook bewust. Alleen kunnen wij inderdaad niets beginnen Maar verkiezingen spe len hier onmiskenbaar een belangrijke 'ol en hebben hun invloed op het ge heel. Dus doen wij er aan mee! Wij •open hierdoor voldoende aan het hef- •oom mechanisme bij te dragen in de joop dat diegenen welke het kunnen «oen het ooit nog eens echt gaan doen ook. Stel bvb. dat wij enkele percenten stemmenwinst halen, dan zal dit feit reeds een heel stuk mee gaan helpen om ook op regeringsvlak de linkse in vloed te versterken, zij het dan onrecht streeks. V.P.: Komen die enkele percenten stemmenwinst er deze keer? R.D.S.: Ik ga mijzelf niets wijsmaken en ook de kiezers niet. Vandaag de dag zie ik geen spektakulaire dingen gebeuren. Toch is dit in de toekomst, in de vol gende tien jaar, zeer zeker niet uit te sluiten en zelfs reëel haalbaar. Dit is mijn vaste overtuiging! V.P.: Inmiddels wordt het ook voor de K.P. hengelen naar stemmen. Is uw stelling nu: stemmen voor een partij ofwel stemmen voor personen? R.D S Voor mij is en blijft het stem men voor een parti). Maar ik ben wei- akkoord dat binnen deze partijkeuze zich wel een persoonli|ke keuze aftekent. Men mag echter niet vervallen in een kiezen voor zo maar mensen zonder dat men echt weet wie of wat ze zijn en betekenen. Het «lanceren» van figuren, via een groots opgezette barnum- kampagne, is geheel in tegenstelling met wat ik als een personen-keuze, eerder een personen-selektie zelfs, zie. Men zou dienen te kiezen voor die kan didaat die in zijn persoonlijke houding en handelswijze het dichts aansluit bij de doelstellingen van de partij, van de levensbeschouwing, die hij heet te ver tegenwoordigen. V.P.: Een soort «beleefde» ideologie als het ware. Het leven naar geest en letter van het politiek uitgangspunt Hier zitten wij dicht bij de idealise ring... R.D.S.: En dicht bij de Kristelijke uit gangspositie terzelfdertijd, al krijgen wij precies van uit deze hoek het tegen gestelde te zien in de praktijk van wat in hun opvattingen wordt voorgehouden. V.P.: Dit is niet mis te verstaan. Je neemt een bepaalde partij op de kor rel! R.D.S.: Oh! Maar ze zijn niet de enigen. Men kan dit rustig doortrekken Op dit ogenblik komt de persoonlijke inzet, oprechtheid en eerlijkheid nauwelijks nog aan bod. Het is een louter publici taire aangelegenheid geworden. V.P.: Wij zuilen maar niet doorgaan op dit terrein. Even aanpikken bij de re cente politieke aktualiteit iul Wat is uw mening over Tindemans IL Was ja gelukkig met de val van de regering? R.D.S. In het licht van wat er zich zo allemaal heeft afgespeeld was het niet om gelukkig mee te zijn, het was eerder bedroevend. Het komt mij zo voor dat het allemaal handig werd voorbereid. De enige naïeve jongens bij deze ganse aangelegenheid zijn volgens mij de mensen van de V U. geweest. Zij heb ben zich laten vangen. De Socialisten wisten van te voren dat er voor hen niets te halen was. Hun doelstellingen werden bewust opgeofferd aan het uitoefenen van de macht om de macnt zelf. Het begon en het eindigde bij het er bij willen zijn kost wat kost De Kristelijke arbeiders in de C.V.P. worden al even doeltreffend geneutrali seerd. Hun eisen komen nauwelijks aan bod binnen de partij zeil, laat staan in een regeringsprogramma. De behande lende krachten hebben op zo veel moge lijk partijen een zo breed mogelijke macht opgebouwd. Zij haalden er prak tisch alles door wat van meetaf aan als doel was vooropgesteld Dezen welke o.m. op het kommunautaire vlak enige hoop hadden gekoesterd werden met een kluitje in het riet gestuurd nadat de volmachten en de krisiswet gestemd waren. Het resultaat hiervan kan men reeds ervaren bij de jongste regerings beslissing aangaande de staalsektor. Een overgangsregering handelt nota bene als hangende zaak een dossier af waar 36 miljard mee gemoeid is. De gemeenschap, het volk. blijft inmiddels in de kou staan want aan de in het vooruitzicht gestelde kommunautaire pacifikatie werd niets gedaan Noch tans hadden ook de niet geëngageerden in stilte enige hoop gekoesterd dat het gemeenschapskonflikt een oplossing kon krijgen Datgene echter wat de re gering. althans naar buitenuit. als voornaamste doel had gesteld, precies datgene, werd met een goed ingestu deerd en handig opgevoerd nummertje onmogelijk gemaakt. V.P.: Stel nu dat de K.P. het morgen voor het zeggen krijgt Wie gaat dan beslissen, de partij of de kiezers? R.D.S.: Men krijgt uiteraard een man daat van de kiezers. Dit zal dan steeds en onvermijdelijk onderhevig zijn aan interpretaties naderhand. Het enige wat hier direkt meegaat spelen is de schrik voor de kiezer bij een volgende gele genheid Daaruit kan uiteraard groeien dat men de kiezer zal trachten te beïn vloeden, zal trachten te manipuleren. Dit impliceert tenslotte dat alles weer gaat afhangen van het beoordelings vermogen van de kiezers. Hoe sommige dingen verkeerd beoor deeld worden ziet men onder meer bij het benaderen van het werkloosheids probleem. Als een enkele persoon werkloos is. kan men moeiteloos en zeer precies de situatie beoordelen en oorzaak en gevolg onderkennen. Ech ter, als 300 000 mensen werkloos zijn dan ligt dit beoordelingsvermogen me teen in de knoop. Als men zegt dat dit ligt aan een gebrek aan beschikbaar werk. dan zal men dit meteen kritiek loos aanvaarden. Bij nader inzien echter mekt men dat er overal werk te over is en dit op velerlei terreinen. Weliswaar is het zo dat werk dat direkt moet dienen om winst voort te brengen, om op deze wijze het huidige systeem op gang te houden, inderdaad niet meer vol doende voor handen is. Dat er nog heel wat te doen is en er nog heel wat men sen aan de slag kunnen werd trouwens duidelijk aangetoond bij de uitvoering van het plan Spitaels. V.P.: Stelt zich alleen de vraag hier bij; wie dat betalen zal? Zonder winst, geen middelen om de zaak draaiend te houden... R.D.S.: Geen middelen!.Er is wel 36 miljard voor de staalnijverheid zonder dat men van staatswege enige waar borgen heeft, evenmin als medezeg genschap. Om nog maar te zwijgen van de bewapeningsmiljarden en noem maar op. V.P.: Kommunisten staan de etatise- ring voor... Waar dit toe leidt ziet men am. bij de recente «voorvallen» van omkoperij en komiptie in overheids- en parastatale diensten. R.D.S.: Waar mensen meespelen, spe len niet uitsluitend edele doelstellingen. Het streven naar aanzien, macht en be zit is zo oud als de mensheid zelf. Dit zal evenzeer het geval zijn bij privé- als bij overheidsinstellingen. Het overheidsi- nitatief alsdusdanig hiervoor verant woordelijk stellen is niet eerlijk. Men dient wel de politisering van de over heidsdiensten af te bouwen. Zoals het nu is zal elk optreden tegen soms ge kende misbruiken steeds politieke im- plikaties hebben Men kent het spreek woord: «Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht.» Bovendien, de K.P. staat geen onomwonden etati- sering voor. wel medebeheer van de staat, waardoor méér kontrole door méér mensen mogelijk wordt. V.P.: Het probleem van am. de pendel in de Denderstreek als gevolg van een bijna systematische beperking van de tewerkstelling in deze bij uitstek op Brussel afgestemde «werkvoorraad- schuur» is nu al jarenlang het stok paardje van de plaatselijke politici... vóór de verkiezingen althans. Kan aan de pendel verholpen worden? R.D.S.: Tja! Eigenlijk maken wij sedert honderd jaar reeds mee datgene wat zich nu ook voor de Walen aandient. Naast de grote industriële agglomera ties die steeds maar verder werden uit gebouwd, is er inderdaad amper wat industriële ekspansie geweest. Alvast onvoldoende, alvast in de Dender streek. Er wordt van oudsher reeds ge pendeld in deze streek en de verbeterde treinverbindingen hebben dit zeker niet tegengewerkt. Toch is voor mij dit pen delen op zichzelf geen punt, maar wel het geheel van dingen die er zowel de oorzaak als het gevolg van zijn. Door het «uithuizig» zijn van de bevolking is er gebrek aan sociaaHrultureel leven en zijn onvoldoende ontplooiingsmoge lijkheden op alle maatschappelijke ter reinen, niet in het minst op het politieke vlak. Ik sla het niveau van al dat soort aktiviteiten niet al te hoog aan in ons gewest, in onze stad. Het is een gevolg van een soort vervreemding van de mensen met hun eigen omgeving, met zichzelf eigenlijk. V.P.: Ziet u daar verandering in ko men? R.D.S.: Niet zo maar Dit kan alleen maar als eventuele industriële vestigin gen niet meer uitsluitend door de over heid worden aanvaard op uitsluitend financieel-ekonomische basis Het nut tige effekt ervan mag niet alleen in geld worden uitgedrukt. Ik zie niet in dat vier of vijf volksvertegenwoordigers hier veel kunnen inbrengen. Dit kan pas doorgevoerd als er een algehele menta liteitsverandering komt. V.P.: Maar komen er nog nieuwe be drijven? Liggen de sociale lasten enerzijds en de belastingsdruk ander zijds niet te hoog om nog nieuwe ves tigingen aan te trekken? R.D.S.: Het is statistisch bewezen dat de sociale lasten niet het zwaarst doorwegen in de kostprijs samenstel ling. Voor de kleine K.M.O. kan dit ech ter doorwegen. Men dient echter een onderscheid te maken tussen K.M.O.'s als familiebedrijf of personenzaak en K.MO 's welke opgericht werden met naamloos kapitaal. Wij stellen o m. voor om de sociale lasten voor be paalde bedrijven te verminderen en om de belastingen progressief aan te pas sen tevens in funktie van de personeels last. De huidige maatregelen bestemd voor de K .MO's schieten aan hun doel voorbij. Diegene welke werkelijk hulp nodig hebben kunnen er niet van genie ten. Pas vanaf 50 werknemers kan men aanspraak maken. V.P.: Even overstappen naar de poli tiek nu! Hoe ziet u straks de rege ringsvorming? R.D.S.: Volgens mij zal het na 17 de cember niet noodzakelijk zijn zoals voordien. De verkiezingsuitslagen zul len steeds voor enige weerslag zorgen. Stel dat de K.P. stemmenwinst boekt- dan zou men met dat feit rekening die nen te houden. Toch gèloof ik dat men zal trachten voort te aaan zoals men bezig was. De houding van V.D.B. be wijst dat momenteel, alles gaat onge stoord zijn gang. De overgangsregering regeert met volmachten. V.P.: Hoe zoudt uzelf een regering samenstellen? R.D.S.: Even dagdromen dus! Uiter aard met socialisten en kristen- demokraten steunend op de grote vak bonden. Er zijn zeker progressieve krachten te vinden in de B.S.P., de C.V.P. en zelfs in de V.U. om een rege ring te vormen die echt op het volk zou steunen. V.P.: Even op de kommunautaire toer nu! Hoe zien de kommunisten dat al les? R.D.S In grote trekken zijn de behou dende krachten dezelfde als deze weike ten allen prijze de unitaire staatsstruk- tuur willen bewaren. Spreiding van de macht is een dempkratisch beginsel. Daar staan wi| achter Het is niet toeval lig dat Tindemans ooit heeft gezegd geen enkele evenwaardige tegenmacht te zullen dulden, duidelijk de gewest vorming bedoelend. De unitaire Belgi sche staat is trouwens makkelijker te bespelen door het internationale kapi taal dan een gefederaliseerd België». Vergeet niet dat reeds voor de oorlog er een Vlaamse kommunistische partij be stond die radikaal opkwam voor zelf bestuur. Het probleem Brussel is het resultaat van 150 jaar Belgische bour- lk sta naast en achter mijn man. Wij hebben met weinig middelen een gelukkig leven gehad. En daar ben ik fier op. Wij doen voort. Raymonde De Smet - Jacquet geoisie. De Belgische financiële en ekonomisch machtigen, de bevoor rechten van groot en klein, hebben te Brussel hun residentie gevonden. V.P.: Wat denkt u van Egmont? R.D.S.: Het was een slecht akkoord omdat het geen demokratisch akoord was. Men heeft toegevingen gedaan waarvan men kon weten dat ze door de bevolking nooit aanvaard zouden wor den. Het invoeren van het inschrijvings- recht was zo veel als het ombuigen der faciliteiten naar regelrechte chantage- mogelijkheden. Men moet eerst Vlaan deren en Wallonië aparte autonomie verlenen, nadien moet het probleem Brussel afzonderlijk worden geregeld via een apart statuut, waarbij Brussel een zekere autonomie'Verwerft. Frans- taligen er> Nederlandstaligen moeten er op gelijke voet woraen oenanaeia. (Geïnterviewd eind november door Eripk Van der Eist) Ik weet dat mijn echtgenoot, Willy Van Renterghem, de zaken door en door kent en hardnekkig gezonde oplossin gen nastreeft.' Ik ben er van overtuigd dat hij de parlemen taire werkzaamheden en de verdediging van ons arron dissement in het biezonder optimaal te Brussel op zich zal nemen. Hierdoor wordt het voor mij mogelijk om, in het kader van de Liberale Sociale Werken, mij expliciet bezig te houden met de koördinatie van zowel de dames- en gepen sioneerdenbonden als met onze nieuw opgerichte organiza- ties voor minder-validen. Diane Van Renterghem - D'Haeseleer De Voorpost: Niemand zal het welis waar anders hebben verwacht, maar niettemin: waarom precies de echt genoot van Diane D'haeseleer als haar opvolger? Willy Van Renterghem: Niet omdat ik haar echtgenoot ben Het is zo dat het arrondissementeel partijbestuur vond dat ik in aanmerking kan komen voor de eerste plaats op de PW-Kamerlijst. Hiervan is mijn schoonvader Louis D'haeseleer in kennis gesteld en hij heeft het verzoek overgebracht. Om verschillende redenen ben ik op dit ver zoek ingegaan, in de eerste plaats om dat het partijbestuur dacht dat dit de beste oplossing was nadat mijn vrouw zich had teruggetrokken. Daarnaast is het noodzake)ijk dat de L.S.W. verte genwoordigd is op het nationale poli tieke forum. De L.S.W. heeft nood aan een politiek mandaat En vermits ik nu reeds een viertal jaren de leiding heb van de sociale organisaties in de twee distrikten, Aalst en Herzele-Zottegem, kon dit niet beter samengaan. V.P.: Het blijft weliswaar in de fami lie, maar de naam D'haeseleer ver dwijnt nu van het toneel. Zal dit geen stemmenverlies meebrengen? W.V.R. Het is natuurlijk met makkelijk om opvolger te zijn van iemand als D'haeseleer. Ook voor Diane was dit reeds een opgave. Zij heeft echter reeds bewezen dat het overgrote deel van de kiezers zijn vertrouwen blijft schenken. Ik verwacht dat het blijft zoals het zich de laatste keer reeds had afgetekend V.P.: Er wordt nu al lang en zelfs open lijk van twee strekkingen binnen de arrondissementele PW gesproken. Brengt dit geen moeilijkheden mee bij het vormen der kandidatenlijsten? W.V.R.: Over sommige punten bestaat inderdaad verschil van mening binnen de PW. Dit is geen alleenstaand feit voor onze partij. Ook in andere partijen bestaan er meningsverschillen Wat de PW betreft werden de meeste punten bijgelegd en tussen Dr Cuvelier en Louis D'haeseleer werd een akkoord afgesloten over de samenstelling der lijsten. Beide strekkingen zullen dus ze ker aan bod kunnen komen onder de gemeenschappelijke PW-vlag. V.P.: Het is toch min of meer toevallig dat U precies nu als lijsttrekker voor de PW-Kamerlijst aantreedt Voor dien was U nooit te bekennen op een PW-lijsL Lag de politiek U niet? W.V.R.Ik geloof het wel. Men heeft mij reeds vroeger gezegd dat ik ge schikt ben voor de politiek. Maar twee die, binnen hetzelfde gezin aan politiek doen is van het goede teveel. V.P.: U bent toch liberaal neem Ik aan! Bent U dat altijd geweest? WV.R- Jazeker. Van huisuit reeds. Politiek militeren was er weliswaar niet bij toen, maar ik heb steeds liberaal gestemd uit overtuiging. V.P.: Bent U de enige geschikte kan didaat binnen de LS.W. om het nood zakelijk geachte parlementair man daat te verwerven en uit te oefenen? W.V.R.. Eerlijk gezegd, ikzelf zie bin nen de L.S.W. toch geen andere perso nen die het met evenveel kans op slagen zouden kunnen doen V.P.: Schrikt het volksvertegenwoor- De man van Diane D'haeseleer zal men wel meestal ter verduidelijking horen als men het over Willy Van Renterghem heeft De naam D'haeseleer zit nu eenmaal sedert jaren vast aan de eerste plaats op de PVV-KamerlijsL Ook toen Diane D'haeseleer in de voetsporen van vader Louis ging treden werd dit duidelijk gezien als het verder uitspelen van de elektorale waarde van de naam D'haese leer. Wie van de, overigens niet weinige, Diane D'haeseleer kiezers zullen hebben geweten dat zij eigenlijk hun stem hadden uitgebracht op Mevrouw Van Renterghem. Over de reden waarom Diane D'haeseleer het politieke strijdtoneel vaarwel heeft gezegd kon U reeds een en ander vernemen in een vorig «Voorpost»-nummer, dit bij monde van haar echtgenoot en opvolger op de PW-Kamerlijst. Naar de reden waarom precies Willy Van Rentergherh die opvolger is dient zeker niet lang gezocht Dat er nu reeds jaren een parallel loopt en ogenschijnlijk dient te lopen - tussen een parlementair mandaat enerzijds en het «manager»-schap van de LS.W. anderzijds om het jargon van Louis D'haeseleer zelf te gebruiken is zonder meer duidelijk. Dit illustreert trouwens wonderwel de politisering, ook of zeker, van ons sociaalmaatschappelijk stelsel en van de instellingen welke er mee verbonden zijn. Daar waar dit bij de LS.W. nog op relatief kleine schaal gebeurt, met dit opvallende trekje eraan dat het bovendien een familie-«business» was, is en blijft, lig! het voor de hand dat soortgelijke instellingen en diensten, zij het met een andere en verschillende ideologische of filosofische inslag, niet minder onder moeten doen op dat vlak. Ook daar worden «eigen mensen» voorgetrokken en komen vaak «verwanten» aan bod. Inmiddels zit, wat de LS.W. betreft, schoonzoon Willy reeds vier jaar achter het «manager»-bureau van waar ooit Louis D'haeseleer «himself» bedrijf heeft geleid. In het bureau kregen enkele afbeeldingen van de «big boss» een ereplaats: een olieverfportret van een stralende «Mijnheer Louis» op zijn best en een profiel van derzelve, glimlachend op een half verheven afgietsel, in brons of iets wat er op lijkt Men merkt aan de inrichting van het bureau dat er met wat geld wel degelijk een zekere smaak en stijl gesuggereerd kan worden. Het doet wat empire-achtig aan en aient zo te zien een verbeelding te zijn van een gedegen zakelijkheid en efficiëntie «efficiency» heet dat in de angel-saksische terminologie met onderhuids dat tikkeltje imponerende lukse. Zo te zien is volledig in die opzet geslaagd. digerschap U niet af? W.V.R.: Ik til echt niet zó zwaar aan het parlementaire werk Mijn werkterrein ligt hier in de streek en zó zal het blijven Ik zal heus mi|n broek te Brussel niet gaan verslijten als er hier zóveel te doen is. Uiteraard is het dienstbetoon in de streek afgestemd op een parlementair mandaat maar dit dienstbetoon zelf blijft voorrang krijgen. V.P.: Vindt U dit geen zielige zaak dit zieltjes ranselen via dat soort geor ganiseerd dienstbetoon? W.V.R.: Er zijn reële problemen en no den waaraan wij verhelpen, waarop wij inspelen. Men kan het dienstbetoon be treuren maar daarmee zijn de mensen intussen niet geholpen. Als men dage lijks gekonfronteerd wordt met die vele kleine en grote moeilijkheden die voor de gewone mensen oprijzen dan vraagt men zich niet veel af, men doet gewoon wat men moet doen, hulp bieden waar men kan. Trouwens, ook als ik het an ders zou willen, en ergens wil ik dat ook, dan zie ik toch niet in hoe de vi- cieuse cirkel van oorzaak en gevolg van al die moeilijkheden meteen kan door broken worden. Wie zal de eerste zijn om deze te doorbreken.. V.P.: Hoe komt U nu in de LS.W. te recht? Waarschijnlijk door Uw ver wantschap! Maar kunt U zo maar van het. ene in het andere overstappen zonder kennis van zaken? W.V.R De sociaal-maatschappelijke problematiek heeft nij altijd nauw aan het hart gelegen. Ik heb steeds een sterke persoonlijke interesse gehad voor de maatschappelijke problemen. Dit soort zaken houden mij echt bezig V.P.: Sedert wanneer is dat zó? W V.R Door mijn huwelijk is mij als het ware een wereld opengegaan Door datgene wat het dagelijkse werk van mijn schoonvader inhield werd ik als vanzelf gekonfronteerd met de sociale problematiek. Men zou kunnen zeggen dat ik ben aangestoken door wat ik toen ging meemaken. Dit heb ik voor een stuk aan mijn vrouw te danken eigen lijk. Er wordt gezegd: «Wie bij een hond slaapt. V.P.: Wat gaat U straks als volksver tegenwoordiger doen? W.V.R.: De eerste tijd helemaal niets! Hoe zou het anders kunnen? Het zal wel een tijdje duren vooraleer men zijn draai heeft gevonden. V.P.: Wat denkt U over de Kommunau taire problematiek? W.V.R.: Voor mij bestaan er geen Kommunautaire problemen. Natuurlijk is alles nu verziekt. Er werden proble men opgeroepen die er niet waren voordien De Brusselse situatie is nu niet meer probleemloos uiteraard. Ik stel echter vast dat vandaag de ekono- mische toestand het allergrootste pro bleem is. Dit is belangrijk voor ieder een Onze ekonomische toestand moet dringend verbeteren Daar moet alles op toegespitst V.P.: Wat is uw mening over Egmont? W.V.R.. Dood en begraven Egmont heeft mij nooit geïnteresseerd. Het zijn vooral de sociaal ekonomische proble men van de mensen waar ik mee bezig ben. V.P.: Meestal begint men daarmee, deze keer gaan wij ermee afsluiten. Welke opleiding kreeg U mee? W.V.R.: Ik was op school bij de paters Jozefieten te Melle waar ik het hoger middelbaar doorliep. V.P.: Als liberaal bij paters nogwel!? W.V.R.: Het waren liberale paters! Alle liberale families stuurden hun kinderen naar Melle. Een studiemakker van mij daar was burgemeester Guns van He- kelgem V.P.: Naast witte en bruine paters dus ook blauwe paters! Na uw hoger mid delbaar, wat volgde er dan...? W.V.R.: Samen met enkele vrienden ben ik dan nog een kursus «handel» gaan volgen van zes maand in Enge land. V.P.: Hoe lang bent U nu in de L.S.W.? Wat is uw funktie? W.V.R.: Ongeveer een jaar of vier. Ik volgde mijn schoonvader op eigenlijk. Mijn taak omschrijven is tegelijk een voudig en moeilijk Mijn schoonvader noemde zichzelf «Manager». Tenslotte is dit een hele verantwoordelijkheid. In de streek Aalst - Herzele - Zottegem stelt de L S.W. 87 mensen te werk. V.P.: Echte «business» dus... W.V.R Het ziet er naar uit maar het is het niet. Business is hard. keihard. Datgene wat wij doen is net het tegen gestelde Erik Van der Eist).

De Voorpost | 1978 | | pagina 19