OPSCHUDDING OM PAMFLET 7 Chiro Tijl en Nele is woest op stadsbestuur Weekblad van Dender - Editie Dnrme - en Aalst Seheldestreek EEN ZACHTGEKOOKTE EITJES VOOR BROUWERIJ DE GHEEST Ï\IEEN AAN DE 10.000 OF STEM KRISISLIJST iNDERPASTOOR JUULGHYSELEN ITBUNDIG UITGEWUIFD De 'zwarte' bende Verstuyft VAN LIMBERGEN Vestvlaamse bierhandelaars protesteren te Aalst "Studenten verbolgen EN VERDER 0EZE WEEK BEKENNEN WE GEEN KLEUR aeen vervanging meer Nieuwerkerken ER KOMT SCHOT IN DE BI0LEY 3 tl De Voorpost VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 4e JAARGANG NR. 50 - 20 F EEN UITGAVE VAN [drukkerij-uitgeverij A: DE CUYPER- ROBBERECHT P V.B.A Verantwoordelijke uilgever A. DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21.40.60 PCR 000.0115692 68 3 maand: 2MF 6 maand* 475 F 1 jaar. 900 F I Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70.41 19 n vinden onderdak in een ver- Zo ontstond de coilektie VAN LIMBERGEN een unieke geschenken-show, samengebracht in gezellige en verwarmde toonzalen. VAN LIMBERGEN waar je uren ongedwongen en vrij kunt kiezen Hoogstraat 28 uttKtmt 73 feestelijke geschenken voor mensen met betere smaak >e woorden van de BRT-nieuwsIezer die tijdens de nieuwsuitzending van 12 u. dinsdagmiddag aankon- le igde dat een aantal Westvlaamse bierhandelaars de brouwerij Riva in het YVestvlaamse Dendergem nee adden bezet waren nog niet koud of voor de poorten van de brouwerij de Gheest stonden roepende iren tanifestanten hun ongenoegen te uiten over de te lage bierprijzen in de diskounten. la hun manifestatie te Dender- acj em, waar een delegatie van de 2jjr etogers ontvangen werd door de 1^1*. irektie, kwamen de manifestan- r di ten met twee autobussen afgezakt naar Aalst waar ze evenals te Den- "dergem van plan waren de brou werij De Gheest te bezetten. De brouwerij was eveneens het mik punt van deze protestaktie omdat zij tot de keten van brouwerijen behoort die aan verlaagde tarieven leveren aan diskounten. Dit tot groot ongenoegen van de bierhan delaars die deze vorm van diskri- minerende konkurrentie niet lan ger slikken. Na hun bussen geparkeerd te heb ben in de Diepestraat verzamelden de manifestanten voor de brouwe rij waar deze onrechtvaardige handel luidkeels ruchtbaar werd gemaakt. Enkele heethoofdige manifestanten die reeds wat dieper in het hen vertrouwde bierglas hadden gekeken gingen in de na burige zuivelwinkeltjes eieren ko pen en deze werden gul tegen de gevel van de brouwerij te pletter gegooidLees verder p 4 e politie staat er wat beteuterd bij te kijken, en kan alleen soms een «dader» snappen. De jewraakte partijen zien het ook met lede ogen aan. De «kiezer» simpatiseert of vindt het een lakbare daad... Feit is dat ook in en rond Aalst politieke affiches afgescheurd worden en iersierd met slogans als: «tienduizend nooit», «neen antikrisiswet»... Waarom eigenlijk? Wat Jezielt jonge mensen, net vóór de verkiezingen daden te stellen die van weinig fair play jetuigen? hl als ze denken dal niemand hen kan zien VAN IN SEPTEMBER... Voor de lezer met een kort ge heugen een korte opfrissing. Voor het eerst sinds '68 laten de studenten zowel in Vlaande ren als Wallonië massaal hun stem horen. Solidair heeft men zich achter een aantal eisen geschaard, waarin de «demo- kratisering» centraal staat. Demokratisering van het on derwijs (iedereen moet toe gang krijgen tot hoger onder wijs en dat onderricht mag niet levensvreemd zijn voor de ar beiderskinderen), neen aan de antikrisiswet, de volmachten- wet, gratis geneeskunde en openbaar vervoer... Oorspron kelijk (de aktie begon al in sep tember) draaide alles rond de «10.000» (de konkrete beslis sing van ministers Ramaekers en Humblet om de inschrij vingsgelden voor niet- beursstudenten aan de univer siteit tot 10.000 fr te verhogen en die voor studenten hoger onderwijs van het lange type tot 5.000 fr.). Men steunde zich op wetenschappelijke bevindin gen dat het beurzensysteem niet ten goede komt aan de be- volkingskategorieën die dit het meest nodig hebben en dat sinds enkele jaren het aantal arbeiderskinderen aan de uni versiteiten terugloopt. Wat sinds jaren niet meer kon, gebeurde: de grote massa nam het niet meer, kwam op straat, ging tot bezettingen over, sta kingen, prikakties... Men werd woest omdat de media te weinig aandacht hadden voor hun akties en omdat geen van de grote partjjen stelling wou nemen. Omdat rijkswacht en politie op brutale wijze betogin gen uiteendrever... Lees verder p 4 Interviews met de lijsttrekkers voor de Kamer van volksvertegenwoordiging. Heeft de stad Aalst een doeltreffend krotwoningen-beleid? Skepter geruild tegen Manneke Pis Feest bij brankardiersvereniging Lourdesbedevaart Jaarvergadering Volksunie te Hofstade Pompiers uit Pontoise en Böblingen ontvangen Verlaten kinderen in het Aalsterse aan bod Jaarverslag OCMW 1977 is een verrassing Begrotingsbehandeling verdaagd na een partijtje schaak te Lede Twee dagen vóór de verkiezingen ziet ons blad er op het eerste gezicht erg objektief uit: géén kleur. Natuurlijk houden we ons een beetje op de vlakte door u, zoals steeds, informatie vanuit alle gezichtshoeken voor te schotelen. Maar het ontbreken van oranje- titels heeft vooral een technische oorzaak; niet dat de verf op was, wél is er een kleurengroep in onze drukkerij stuk. Dat defekt trachten we tegen volgende editie te verhelpen. rteerderp keren teisterde een zwaar applaus de St. Annazaal op de afscheidsplechtigheid van onderpas- tot slot;Het is daarom dat ik U oor Juul Ghyselen. Vorige vrijdagavond liep zijn ambtstermijn op de Aalsterse St.-Annaparochie ten namens al je vrienden wil danken inde. Nog een laatste keer verzamelde de parochiegemeenschap rond deze herder (die als pastoor naar voor alles wat gij voor ons, voor )nkerzcle opstapt): ïerst in de kerk waar een af- cheidsmis werd gecelebreerd, pgeluistcrd door -Laat blijde weergalmen-, het jeugdkoor en iet kinderkoor, vergezeld van een ustrumentaal ensemble. Onder- astoor Ghyselen zelf hield de af- cheidstocspraak, die eigenlijk leer geleek op een soort «pu- liekc biecht»Maar indien er hier n daar iets was mislukt, was het Heszins toch met goede bedoc- ingen voor de parochie gedaan, o zouden we het kunnen om- chrijvcn. daarna trok men naar de zaal 'ie ook al net even te klein bleek, ir was erg veel volk opgekomen «n pastoor Ghyselen na te wui- D'en. -Laat blijde weergalmen» 0| tong eerst een tweetal liederen, en Zoals men weet werd in Aalst een pamflet verspreid van huis tot huis met als titelDe Zaak Jespers is geen alleenstaand feit in onze Belgische magistrqfuur». Dit stuk heeft een enorme golving teweeg gebracht, niet alleen in het Aalsterse stadsleven, maar blikbaar ook in Dendermondse gerechtelijke kringen. Het stuk werd met ver uiteenlopende gevoelens onthaald. De enen verkneukelen zich al op de gevolgen die het voor bepaalde personen zou kunnen hebben, en de anderen zyn diep verontwaardigd over de manier waarop men als het ware druk op het gerecht wil zetten. Zij vinden het namelijk hoogst onwelvoeglijk dat bepaalde feiten uit de private sfeer werden gehaald om ze in de openbaarheid uit te stallen. Over de inhoud willen we hier in geen geval uitweiden. We ver melden alleen dat het hier gaat om een «schandaalproces», zoals het op het pamflet heet, pamflet waarop Willy Lievens als verant woordelijke uitgever vermeld staat. (Het betreft hier inderdaad deze persoon uit de Stefaan De Jonghestraat te Aalst, en niet een persoon met dezelfde familienaam die toevallig ook hetzelfde beroep uitoefent. Want hierover was al verwarring ontstaan, zo zei ons Willy Lievens. De taal van het stuk is bijzonder kras. en dat is dan ook nog zeer voorzichtig uitge drukt. Aan Willy Lievens zelf vroegen we wat hem bezield had om tot zo'n straffe maatregel over te gaan. -Men zet mij het wapen op de borst. Wat kan ik doen? De gerechtelijke stappen die ik heb ondernomen zijn op niets uitgelo pen. Het is tot mij doorgedrongen dat hier wel korruptie in het spel kan zitten. In nog geen jaar tijd moet ik voor enkele honderddui zenden franken opdraaien. De hele zaak duurt nu al negen jaar. Al die tijd werd ik door het gerecht onrechtvaardig behandeld. Ook het onderhoudsgeld voor mijn minderjarige dochter werd ver vijfvoudigd. En mijn inkomsten werden geblokkeerd.» Maar u werd dus blijkbaar in het ongelijk gesteld, zo vroegen we ook. «De eerste keer we', maar de tweede keer niet. Die hele proce dure klopte niet. Er zaten fouten in.» En verder: «Ik heb niets te verliezen. En of ik represailles vrees? Ik hoop nu op een gezond oordeel na al die tijd. Indien het gerecht nu rechtvaardig oordeelt laat ik het er misschien wel bij zitten. Ik heb gewoon de aandacht op deze zaak willen trekken. Door deze ruimere belangstelling kan de zaak misschien gekeerd worden. Lees verder p 4 Het zangkoor -Laai blijde weergalmen verzorgde voor e Anna kerk JM n deel de afscheidsmis van E.H. Ghijsels in de Sim De mening die men er b(j de chiro te Nieuwerkerken over bet stadsbestuur op nahoudt, is er bepaald niet op verbeterd sedert men in de leegstaande gemeenteschool (waar de aktiviteiten doorgaan) de twee lokalen heeft ontruimd om er de verkiezingshokjes te Installeren. Volgende week pakken we uit met het dossier «De Bioley-, een gebied van zowat 17 ha. groot, waarop straks een sociale woon wijk moet komen. Voor de aankoop van die gronden betaalt de stad nu al tien jaar lang 6.666 frank per dag af. Reken dat maar ven uit Je zou kunnen zeggen: vriesgeld, want het dossier werd Ui!i bcvroren- Tot schepen De Maght het uit de koelkast aa e. -Er moet nu eindelijk wat aan gebeuren». I wee stadsdepartementen zullen hier elkaar aanvullen: «Huisves- ing. Leefmilieu en grondbeleid» van schepen De Maght ener- J s, en «openbare werken en Ruimtelijke Ordening» van sche pen De Neve anderzijds W.L. leden van de parochiale werk groep «Kern» voerden enige dan sen uit. Jef Borms hield een bijzonder humoreske toespraak, waarin de ene sprankelc anekdote de andere opvolgde. Sedert de jaren '50 had Jef Borms op de parochie nauw samengewerkt met Juul Ghyselen. Hij wist er dus wel een en ander van:De komst van Juul Ghyselen heeft hier nogal wat stof doen op waaien... gedaan met de rust die onze jonge parochie onder pastoor Biescmans zaliger genoot!.. Zijn stevige aanpak was hier dan ook vlug merkbaar Verder was deze toespraak een ode aan de sa menwerking door lief en leed. En de parochie én vooral voor onze kinderen hebt gedaan.» Pastoor Ghyselen: «Ik poogde gewoon iets te doen. Lees verder p 4 De betrekkingen tussen het stadsbestuur en de chiro zijn eerder langs de koele kant «Wat hebben we misdaan, zo vraagt men zich bij de chiro af. We vragen ons af wat men tegen ons Deze weck start in «De Voorpost» het adembenemend verhaal over de root- en strooptochten van de beruchte bende Verstuyft, die ettelijke jaren geleden de provincie Oosl- en Wcst-Vlaanderen onveilig maaklc De nachtelijke escapades van deze bende wordt U in wekelijkse afleveringen aangeboden. Veel leesgenot. heeft. Zomaar zonder verwitti gen dringt men onze lokalen binnen, en zet men ons ma teriaal op een hoop. De helft staat nu voorlopig buiten plaats gebrek. Enkel een oud-leidster heeft men hiervan verwittigd. Zijn we dan overgeleverd aan de willekeur van de stad? Ze halen zomaar onze werking overhoop. Waar moeten we nu en volgende zondag naartoe als het regent, bijvoorbeeld?» Ghiro «Tyl en Nele» telt momen teel 203 leden, meisjes en jongens samen. Hiervoor zijn slechts twee lokalen (oude klas lokalen) beschikbaar. Het blijkt al heelwat voeten aan de aarde te hebben gehad, vooraleer men er kon over beschikken. En dit terwijl een gans schoolgebouw leegstond. (In het tweede lokaal kwam al een gedeelte van de plakkerij van de muren.) «Indien we nu enkele lokalen méér in gebruik mochten nemen tot wanneer de lokalen door andere verenigingen opgevraagd worden, dan waren we al een eindje verder op weg. Dat voorstel sturen we trouwens door aan het Kollege van Burge meester en Schepenen. We leerden dat we ons tot één schepen alléén niet meer mogen wenden: dan komt er niets van. Schepen Roels heeft zich trou wens ook tegen een tweede lokaal verzet». Des te onbegrij pelijker vindt men deze ontrui ming bij de Chiro, omdat er nog zovéél plaats was om er stem hokjes op te timmeren. Lees verder p 4

De Voorpost | 1978 | | pagina 1