Avant-garde en hedendaagse muziek door het mobielensemble Aclan EEN GEZELLIG AVONDJE MET «VAST ALS EIK» i STUDIE VAN GERECHTSDEURWAARDER Jules VANDEMEULEBROECKE te 9200 WETTEREN STAD AALST Bij rechtsmacht 20 - 15-12-1978 - De Voorpost Programma uitsluitend samengesteld met kompozities van jonge komponisten De groep Aclan werd gesticht in 1975, en werd samengesteld door zeer bekende instrumentisten. Daar ieder lid van deze groep twee instrumenten bespeeld, bestaat de mogelijkheid meerdere kombina- tie en keuzemogelijkheden te vinden, zodat meerdere samenstellin gen worden geboden. Walter Lievens, een vioolvirtuoos. (EDV) Het ensemble onder de leiding van Walter Lievens, viool of altviool; Paul Demeyer, viool of altviool, Maurice Verstuyft, fluit of altfluit: Petrus Dombrecht, hoorn en Walter Lievens komt met zijn [groep Aclan zondag te Aalst een knnsert geven. (EDV) Etienne Delarué, slagwerk of cello muziceren te Aalst op zondag 17 december e.k. in werken van Car- deur, Ferreyra, Globohar, Goet- hals, Pousseur en Wolff. De stuwkracht van deze groep is te vinden bij de leider; daarom be lichten we de figuur van Walter Lievens. eminente violist, leraar, voordrachtgever, komponist en le raar viool aan het Koninklijk Mu- ziekkonservatorium te Gent. Hij werd in België op 19.12.1939 geboren. Na de Grieks-Latijnse humaniora bezocht hij de Koninklijke Muziek- konservatoria van Gent, Luik en Brussel, waar hij verschillende -Eerste prijzen» in de wacht sleepte: Notenleer, viool, kamer muziek. Zijn belangrijkste leraars waren de grootmeesters Arthur Grumiaux te Brussel en Tibor Varga te Sion (Zwitserland). Achtereenvolgens verbleef hij van 1964 tot einde 1969 in het buiten land als «eerste koncertmeester» van -The Durban Civic Orchestra (Zuid-Afrika), «l'orchestre de la Suisse Romande- o.l.v. Ernest Ansemet (Zwitserland) en het «Frysk Orkest» in Nederland, al waar hij ook voorzitter was van de Nederlandse toonkunstenaars- bond. In Zuid-Afrika trad hij op als solist en gaf ook vioolrecitals. Hij maakte ook deel uit van «The Durban Studio Trio» zodat hij in korte tijd de eerste plaats van de solistenlijst in Zuid-Afrika kreeg en radio-uitzendingen ver zorgde voor radio Durban. Cape town en Johannesburg. Met «Lo'orchestre de la Suisse Romande» maakte hij in 1966 een koncertreis in Canada en de USA. In Nederland gaf hij suksesvolle koncerten met zijn strijkkwartet «Musica Actema Kwartet» Terug in België werd hij een bril jante vioolleraar en kamermuziek leraar aan de muziekakademies van Diksmuide, Harelbeke, Aalst, Ninove, Ledeberg en Gentbrugge. Meerdere direkties van deze scho len danken deze leraar voor de vlugge opgang van de vioolkur- sussen en de vooruitgang van de leerlingen. Hij is een uitzonderlijk begaafd vioolpedagoog begaan met zijn leerlingen. Tussendoor gaf hij een ganse reeks koncerten en recitals en speelde voor BRT-RTB 2de programma en voor -France Musique en France-Culture-. Met programma's, klassieke en hedendaagse werken vormde hij een duo: piano en viool -Duo Wal ter Lievens - Louis Pas en een duo voor viool en gitaar welke werden opgenomen op de lijst der uitvoer ende kunstenaars van het Ministe rie van Nationale Opvoeding en Kuituur en op de lijsten der Natio nale Federatie van jeugd en mu ziek. Niettegenstaande de grote inspan ningen die Walter Lievens zich ge troost de jeugdige violisten tot de meest degelijke instrumentisten op te leiden, weet hij best dat het waanbeeld op z'n eentje een zaal met z'n spel te -dwingen» wel de wereld is uitgebannen. Het solis tenpodium is al lang niet meer de maat van alle dingen. Lievens heeft zich op de violistiek niet blind gestaard. Hij heeft ple zier in velerlei muziek, en doet dingen die voor een ernstig en or dentelijk violist-solist algemeen taboe worden verklaard. Bij hem bestatigen we het over wegend verstandelijk onderdeel van zijn georiënteerde muzikale persoonlijkheid. Het bestatigen en beluisteren van de vooropgezette kompozitie van Lievens en zijn medewerkers verraden de enorme leesvaardigheid en improvizatie- vermogens. Dat hun uitvoeringen nogal wat deining teweegbracht, is wel te begrijpen, want zij dur ven muziek benaderen vanuit een ander gezichtsbeeld. Zij zijn een groep abstrakte kunstenaars uitvoerders, die hun luisteraars in formatie biedt in een nieuwe stijl, de impressie van een algemeen geestesverschijnsel van deze tijd. Naast een zeer uitgebreid reperto rium voor viool en een uitmun tende kennis van de avant- garde-muziek, studeerde Lievens ook de dodecaphonie of het twaalftonenstelsel Vele hedendaagse komponisten vragen hem dan ook regelmatig kreaties uit te voeren voor viool en verzoeken hem ook zijn mede werking te verlenen voor het kont- poneren van nieuwe werken o.<L «Esvelia» van de Zwitser Bueno Ammeun. Andere toonkunste naars droegen werken aan hem op. De Argentijnse (in Parijs wo nende) komponist Beatriz Fer reyra bekroond op de Internatio nale kompozitie-wedstrijd te Boniges-Frankrijk) zocht Lievens op «teneinde hem het werk «Tierra quelsrada» (Gebroken aarde) voor te leggen en hem de nodige richt lijnen te geven voor het uitvoeren (creëren) van deze kompozitie. Deze greep plaats te Antwerpen op 1.12.1978. Het is niet de bedoeling de volle dige loopbaan van Walter Lievens uit te stippelen. Bij het beluisteren van hem en zijn groep jonge muzici kan men niet loskomen uit de ban van de bie- zondere trefzekere middelen in de aangevende avant-gardistische kompozities. De jongste suksessen van Aclan en vooral de werkmetode van een verbeten en doorvechtende Lie vens pleiten voor de toekomst. Voor de eerste maal in de muziek literatuur is iemand erin geslaagd totaalkompozities te maken, die perfekt bij elkaar passen «in die mate dat de muziek zonder het beeld (partituur) en het beeld zon der de muziek niet denkbaar zijn. Een eigen muzikaal onderwerp is Walter Lievens' vertrekpunt. Dit gegeven wordt plastisch uitge werkt, waardoor een nieuwe kom pozitie ontstaat. De muzikale prikkel veroorzaakt een plastische respons die dan op zijn beurt muzikaal vertolkt wordt Over de ganse wereld krijgt het experimenteren door een beperkte groep muzici vaak een te kleine belangstelling, niet alleen van wege het publiek maar ook door de uitvoerende kunstenaars zelf. De ene groep door gebrek aan vol doende informatie; de andere groep door gemis aan durf nieuwe experimenten te wagen. Een grafische partituur van Walter Lievens (EDV) Op 17 december e.k. gaat in de feestzaal van het stadhuis te Aalst, de verklaring van de meest voor uitstrevende moderne muziek. Het stemt ons tevreden een kompozitie van de Vlaming Goethals te mo gen beluisteren, een voorbeeld van sonore ontplooiing «Suma». Met deze betrachting van kon- struktieve unifikatie betekent het werk van Goethals de hernieuwdt aansluiting bij de traditie van d< grote Nederlandse Polyfonisten- school. We wensen Walter Lievens en Aclan verdere doordrijvings- kracht. veel succes, en een volle dige doorbraak van hun streven. CHRIS DE LOOZI De zaal Patronaat op het Hofstaadse Dorp liep zaterdag avond op een minimum aan tijd vol. Het leek wel ging Vast als Eik «Parochievrijers» ten tonele, een klucht van Gaston Martens. En het leek wel de moeite om even aan de ingang te drummen of om tijdens de hele voorstelling recht te staan. Het werd namelijk een hele avond lachen met potsier lijke, maar levensechte situaties. De repetities duurden niet minder dan drie maanden, maar het resultaat was wel nave nant. De schrijver. Gaston Martens 1967) zei eens: «Ik kan niet stil blijven zitten. Ik moet wan delen Zo schrijf ik het gemak kelijkst, wanneer ik omgeven ben door een grote menigte. In een sneltrein bijvoorbeeld. Een groot deel van mijn Parochie vrijers, heb ik geschreven in een roezemoezende herberg.» Die roezemoezende herberg zou dan ook het dekor worden voor de eerste twee bedrijven. Bij het opgaan van het doek zit de herberg stampvol mensen met klompen aan de voeten. Het is Hofstade kermis en dat wordt nog gevierd! Een echt or kest van zes man zorgt voor de nodige dansmuziek en de ker- missfeer 's Avonds laat als mensen en orkest reeds naar huis zijn, blijven de hoofdper sonages in de herberg achter Hippoliet, Schalk, Bolle en Fir- min zijn immers «vaste klan ten» van Den Bonten Os. Zij zijn geen van alle getrouwd en komen meest naar de gezellige dorpsherberg om de uitbaat ster: de schone Catho. Zij wordt geholpen door Challeke, zo genoemd omdat ze zestien jaar geleden in een sjaal te vonde ling gelegd werd op de drem- ziek om nog te trouwen. Chal leke krijgt haar aanbeden Schalk en Bolle is gelukkig met zijn schone Catho. De vijf hoofdrolspelers hebben inderdaad geen moeite ge spaard om van de voorstelling een genietbare avond te ma- deesd, door Catho niet geliefd; een vondelinge, die ten slotte toch het geluk vond in de armen van Schalk. Fons de Riddei was de bezadigde burger vaderfiguur. Hij speelde zijn rol als uit het leven gegrepen. Neen, het is niet mogelijk ie- De burgemeester ontkent eerst dat hij de vader is maar geeft achteraf zijn misstap toe. (JM) H. Consciencelaan 52, 9200 WETTEREN Tel. 091-69.02.90 Met toelating van dhr. Beslagrechter te Dendermonde OPENBARE VERKOPING VAN VOLLEDIGE DAMESKLEDINGBOETIEK (Ongeveer 700 genummerde loten) te AALST in de «Salons Verspaille» Keizerlijke Plaats 61 (Grote zaal) op WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 en donderdag 21 december 1978 telkens te 18 u. De te koop gestelde loten (ong 700 kleedjes, bloezen, rokken, broeken, ensembles, vesten, skivesten, jeans, 1 kasregister, commode, kleerrekken, enz...) zijn ten toon gesteld op voormelde plaats en data van 12 tot 17 oor. Orde der verkoping: elke dag worden vooreerst de loten opgeroepen en toegewezen waarvoor een schriftelijk bod werd gedaan tijdens de tentoonstelling. 0e oproeping geschiedt in numerieke volgorde. Betaalvoorwaarden: gewone voorwaarden met gereed geld of gewaarborgde cheques. pel van het kafee. De vier ver. liefden draaien rond de schone Catho, maar varkensslachter Bolle Verbuyck, waakt... Aller lei avonturen brengen de toe schouwers tot lachen of in spanning. Bij de burgemeester wordt er zelfs een konijn gesto len. De veldwachter Stekke, doet verschillende onderzoe ken, maar wordt uitgelachen, buitengesmeten en beledigd met schoten uit... nou ja: uit de broek van Bolle. Alles gaat goed tot op het ogenblik dat een groepje muzi kanten de herberg binnenko men. Letje, de vrouw van de orgeldraaier, ziet Challeke en ken. Hun spontaan spel werd dan ook zeer gewaardeerd. Vooral Catho leek wel een echte kafeehoudster. Zij wist de mannen rond haar vinger te draaien, maar kon evengoed de tucht bewaren. Mooie rol die goed vertolkt werd door Mieke Dirk Daelman, die de varkens slachter uitbeeldde, kon even eens bogen op een zekere to neelkennis. Ook hij speelde spontaan, hoewel hij wel een paar maal naar zijn woorden moest zoeken. Hij vermaakte het volk eveneens door zijn on stuitbare vraatzucht. Waar het ook maar mogelijk was zag De beenhouwer zal de burgemeester eens een lesje geven.vertelt hij de waard in het dprpskafee. (JM) valt pardoes flauw. Als men haar in de frisse lucht draagt, roept Bolle nog: «Leg ze maar effen in de zep». Later komt het uit: Challeke is de dochter van Letje, die haar te vondeling legde omdat ze het kind indertijd niet kon voe den. Na een grondig uitvragen en een diepgaand onderzoek komt men tot het besluit dat niemand minder dan de bur gemeester de vader is van Challeke. Deze strijdt eerst al les af, maar krijgt wroeging: hij ziet zijn dochter toch zo graag! Eind goed al goed: de burge meester vindt zich te oud en te men hem eten, een appel gap pen, twee stukken taart veror beren Dirk Daelman vertolkte de rol van Schalk op een even be wonderenswaardige wijze. Soms kon men hem niet zo goed verstaan, maar hij was zeker van zijn stuk. Ook hij had een zware rol: samen met Ca tho en Bolle verliet hij nauwe lijks het toneel. Deze drie spe lers mochten dan ook het lang ste en luidste applaus in ont vangst nemen. Joke De Meyst, als Challeke, oogstte evenveel sukses met haar kinderlijke rol: heel be- dere figuur appart te bespre ken. Niet minder dan 35 ak- teurs en aktrices werkten mee aan deze puike opvoering. Zij hebben allemaal een degelijw spel ten tonele gebracht er hebben aldus van de avonc een gewaardeerd sukses ge maakt. Regisseur William Guns heeft het geheel goed bekeken: hi mag fier zijn op het resultaat. Van al de mensen achter de schermen, teveel om op t< noemen, menen wij nog eei pluim te moeten toekennen aai Johan Brondeel. Mark Guns Luk Van Neck, Myriame Arij en Louise Klinkenbergh Z zorgden voor de mooie dekors Alles wat nodig was stond e zeer netjes neergezet. He dorpskafee was zo uit de wer kelijkheid gehaald. De woon kamer van de burgemeestei met zijn mooie marmerei schoorsteen en zijn chiek meubelen, toonden duidelij hoe rijk die man was. Kortom: dank zij het dekor het goede «spel» werd het stu een sukses. Dit werd nog ver sterkt doordat het geheel zie afspeelt in het Hofstade va weleer De taal is dan ook he plaatselijk dialekt, tot groot ge noegen van het publiek. Toe moet er ons eens even iets va het hart: vroeger schreven w reeds dat het zo gevaarlijk wa in die zaal: kachelverwarmir gasverwarming, roken in zaal, veel droog hout, slecht één uitgang... Nu lazen we met vreugde op d achterzijde van het prograrr maboekje: «Verboden te ro ken». Maar menige toeschoi wer lapte dit aan zijn laar Waarom hebben de mense niet meer zelftucht? Zou eerst eens iets moeten gebeu ren? Wie echt een avondje uit wil wie houdt van een gezellig lach. kan het stuk nog gaa zien op zaterdag 16 en zondai 17 december. Aanvang 20 uur. Men zal he zich niet beklagen: het gehee is een aanbeveling waard! R.d.V

De Voorpost | 1978 | | pagina 20