GHIS WILLEMS kfuLlidri kimt ge rekenen Lijst nr. 3 op ons F Jü Tindemans Martens Tweede kandidaat Kamer ZOVEEL REDENEN OM GHIS WILLEMS TE STEUNEN: 2 - 15-12-1978 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in de korten HOE STAAT HET MET DE ANDEREN? Een partij die ons de laatste tijd van de ene verbazing in de andere stort is beslist de PVV. U weet wel, die nieuwbakken superfla minganten, die een paar jaar gele den nog met de tricolore zwaaiden om nadien de Belgische baksteen op de kop te krijgen. De PVV be weert nu Vlaams te zijn, hoewel zij nog steeds mensen naar het par lement stuurt die in de huiskring Frans tateren en van het Vlaams belang zoveel notie hebben als een pint bier. Zij heten: De Clercq, De Croo, Lahaye, Cuvelier, Spro- ckeels, Vreven en anderen. En Waltniel dan, die hangt toch de leeuw uirop elf juli? Inderdaad, maar dan uitsluitend als oogver blindend facade werk! Een recente tweetalige verkiezingsreclame leen ons dat senator Waltniel sa men met senator Cuvelier (maar dat wisten wij al) niet vies is van de fransdolle stemmen in het zuiden van hun arrondissement. Naast hun foto's staat te lezen wat volgt: «Vous qui agissez en con- naissance de cause! Deux parle- mentaires qui ont fait leur preuve. Votre équipe pour le sénat le 17 décembre votre meilleur atout.» U ziet, waarde lezer, hoe vlug het laagje Vlaams vemis er afspringt Wanneer wij iets dieper krabben! Het is gelijk vanwaar zij komen, als het maar stemmen zijn! En de familie D'haeseleer dan, hoor ik U vragen, spreekt die ook Frans? Nee, lezer, dat doet zij niet. Maar hoewel de D'haeseleers niet de taal spreken van het ko ningshuis nemen zij er wel de ge bruiken van over, namelijk de troonopvolging door erfrecht. Van vader op dochter op schoonzoon en wie weet, later op kleinzoon. De PVV staat voor niets! En hoe zit het met de BSP? Wan neer wij vroeger sterk van leer ge trokken zijn tegen de unitaire, staatsbehoudende en anti- Vlaamse BSP van Jos Van Eynde, stellen wij nu tot onze vreugde vast dat de socialisten, als laatsten in de rij van de Belgische partijen eindelijk tot de federalizering van zichzelf zijn overgegaan. Hoewel wij het dikwijls oneens zijn met hun stellingen en methoden, stel len wij tot onze voldoening vast dat Van Miert en de zijnen ons voorbeeld volgen en eindelijk ach ter onze eis van zelfbestuur voor Vlaanderen staan. Toen de VU, vijfentwintig jaar ge leden, opkwam voor federalisme werd zij door de anderen uitge scholden voor extremist en inci viek. Nu krijgen wij zware concurrentie van zowat alle Vlaamse partijen! Dank zij onze volgehouden en verbeten strijd hebben wij de an deren gedwongen ons te volgen, zoals schaduwen verplicht zijn te volgen. Wij mogen ons echter niet laten misleiden door de dubbel zinnigheid en de tweeslachtigheid van de grootste partij in ons land, de CVP, waar gezaghebbende uni taire krachten met succes de laat ste achterhoedegevechten leveren voor het behoud van het unitaire België. Zij zijn erin geslaagd het federalizeringsproces te vertragen en het ligt nu in hun bedoeling de VU uit te schakelen om zodoende de zelfbestuursgedachte een dode lijke slag toe te brengen. Gelijklopend met haar vaandel- vlucht in moeilijke tijden zit bij de CVP de gewaagde speculatie voor dat zij de VU in een dodelijke om helzing zou versmachten. Meer en meer echter tekent zich een omge keerde beweging af waarbij de CVp-desertie door de kiezer zal gesfraft worden en de staatszin en het verantwoordelijkheidsbesef van de VU beloond! Hoe legt men anders de totale afwezigheid uit van opiniepeilingen van de laatste weken, terwijl wij juist voor de verkiezingen van april '77 week na week dergelijke publicaties te lezen kregen. Die opiniepeilingen werden nu ook wel gehouden, maar niet gepubliceerd omdat de andere partijen die cijfers liever stil houden. Hoe dichter 17 december nadert des te meer voel ik mij gesterkt in het besef dal de VU de Vlaamse kiezer met gerust geweten recht in de ogen kan kijken. Als beleids- partij heeft de VU de moed gehad een uitweg te zoeken uit de ge meenschapsproblemen. Wij heb ben een eerlijke poging gedaan waarover wij ons niet hoeven te schamen. Wij hebben bewezen iets te kunnen, ook in moeilijke omstand i ghcdcn Omdat wij niet op de vlucht gesla gen zijn voor de vele hindernissen zal de^Vlaams-bcwuste kiezer ons zondag nóg sterker maken. JAN CAUDRON Volksvertegenwoordiger. MET EEN GULLE MINISTERHAND Het politiek kernkabinet heeft af gelopen maandag besloten de pen sioenen van de voor 1976 op rust gestelde arbeiders en bedienden met 3% tot 8% te verhogen. Te vens zal de resterende 20% van de 14de maand kindergeld voor 1978 uitbetaald worden in januari 1979. De pensioensverhoging is alle op rust gestelden van harte gegund. De aanpassing voor de oudere ge pensioneerden is op zichzelf ge rechtvaardigd. Maar de Regering heeft hierbij een zeer zware fout gemaakt. Zij heeft verzuimd me teen het financieringsvraagstuk aan te pakken. Inderdaad, na enige aarzeling heeft de Regering elk po litiek schaamtegevoel afgelegd. Dit bewijst, dat het een aantal Mi nisters in de eerste plaats te doen is om als hei ware de stemmen van een aantal gepensioneerden op te kopen. Menselijke bekommernis om de ouden van dagen of zorg om de toekomstige financiering van het pensioenstelsel is hen wellicht vreemd. De financiering van de pensioenen over enkele jaren wordt immers ernstig in het gedrang gebracht. De reserves van de pensioenkas, die nog zo een 50 miljard frank bedragen, worden verder aange tast, aangezien het jaar 1978 zal worden afgesloten met een tekort van ongeveer 15 miljard frank. In dien men zo verder gaat, dan zijn al de reserves tegen 1981 opge bruikt. Er zal dus niets anders overblijven dan de sociale afhoudingen op lo nen en wedden te verhogen om de staatstussenkomst aan te passen, hetgeen uiteindelijk meer belas tingen betekent. Voor de tewerkgestelde bevolking liggen dus zwaardere lasten in het vooruitzicht. De toekomst wordt aangetast om wat stemmen te winnen bij de aan staande verkiezingen. Dit grenst aan politieke omkoperij. Dezelfde kortzichtige elektorale oogmerken hebben geleid tot de beloften, dat de nog overblijvende 20% van de 14c maand kindergeld zou worden uitbetaald, hoewel daarvoor het boekjaar 1978 geen geld voor is. De sociale bijdragen van januari 1979 zullen daarvoor gebruikt worden. Er worden dus al putten gemaakt in 1979 en die zul len moeten gedicht worden. De Regering koopt stemmen met geld, dat zij slechts door een ver zwaring van de sociale afhouding of van de belastingen kan in han den krijgen en tegelijk beloven al de regeringspartijen, dat zij de be lastingen zullen verminderen. Aldus wordt een toppunt van mis leiding bereikt. De kiezer dient op zondag 17 de cember a.s. te beslissen. Hij heeft het laatste woord. Willy Van Renterghem lste kandidaat P.V.V. Kamerlijs! fj\D) Te veel wordt een program ma opgesteld en geen plan ning. 6. opdrachten vervullen, die eigen zijn aan de stad en zich niet in de plaats zullen stellen van instellingen, die hiervoor werden opgericht. 7. meer waakzaamheid voor een dynamische aanpak in de werkgroep van de steden met belangrijk centrum fracties met het oog op een verhoging van de inkomsten door een billijke verdeling van de fondsen. Men spreekt zo vaak van sanering zonder uitwerking te geven aan suggesties. Dis is opbouwend en posi tief. We zullen nu waak zaam zijn om te zien wat er van onze suggesties gerea liseerd wordt. E. Bogaert Raadslid SANERING VAN DE UITGAVEN: Bij de analyse van de begro ting met bijna 200 miljoen tekort, 1,2 miljard uitgaven en voor de toekomst 1,3 miljard afgenomen leningen en meer dan 700 miljoen op te nemen leningen. Onverwijzigd stelt zich dan de vraag is saneren moge lijk? De vraag kon bevesti gend beantwoord worden, alleen de wil moet aanwezig zijn om dit doel te bereiken Net zoals in een privaat be drijf moet men hierover na denken om het geheel niet te laten ontsporen. Tijdens de bespreking heb ben we daaromtrent sug gesties gedaan aan het Col lege van Burgemeester en Schepenen en dit door: 1. meer inspanningen leve ren tot het bekomen van toelagen. 2. meer aandacht voor de werkelijke behoeften en mogelijkheden met uitslui ting van prestige projecten. 3. afzien van luxe projecten en vervangen door meer ra tionele en functionele op lossing aan betere prijzen. 4. meer spreiden van de in vesteringen, die moeten voortvloeien uit een meerja renplanning. 5. meer vastleggen van prio riteiten en bijzonder op het vlak van Openbare Werken, die het grootste gedeelte opslorpt van de begroting. MET DE VLAAMSE SOCIALISTEN NAAR EEN GROTE OVERWINNING OP 17 DECEMBER! Voor al wie er nog mocht aan twij felen voor welke partij te stem men op 17 december a.s. is er slechts één raad te geven: voor de Vlaamse Socialisten onder het lijstnummer 8! De Vlaamse so cialisten bieden U namelijk het beste en meest klare programma en tevens ook de meest bekwame kandidaten!x De Vlaamse Socialistische Partij is een sterke partij, bekwaam om regeringsverantwoordelijk heid te dragen en om oplossingen te geven aan de grote maat schappelijke problemen van vandaag en morgen. Door voor de Vlaamse socialisten te stem men, werpt U uw stem niet weg, maar geeft U aan uw stem het volle gewicht! Vroeger Bert Van Hoor- ick, .vandaag Mare Galle, twee lijsttrekkers die borg staan voor een partij die haar verantwoorde lijkheid kan en durft opnemen. De Vlaamse socialistische Partij is ook de partij die het dichtst bij de werkende bevolking en de arbei dersbeweging staat. Met Karei Van Miert is de Vlaamse Socialistische Partij reso luut een nieuwe weg opgegaan: open en verdraagzaam, met res pect voor ieders overtuiging, kris tenen en vrijdenkers, bewust Vlaams en vooruitstrevend, maar vooral met de grootste verant woordelijkheidszin voor de pro blemen van eenieder: arbeider, bediende, kaderlid, zelfstandige, jongere, vrouw of gepensio neerde! Voor al deze kategorieën wil de Vlaamse Socialistische Par tij, een verbetering van de levens- en arbeidsvoorwaarden tot stand brengen. Als U met ons akkoord gaat dat: de 36 urenweek dient inge voerd te worden tegen 1980 ten einde duizenden jongeren aan het werk te helpen; het Plan Spitaels moet voort gezet worden en uitgebreid, ten einde alle tewerkgestelden en nog duizenden meer een veilige tewerkstelling te kunnen bieden in maatschappelijk zinvolle taken; de cumulatie dient bestreden te worden; de pensioenleeftijd dient ver laagd te worden met 5 jaar; de pensioenbedragen, zowel van werknemers als zelfstandi gen dienen verhoogd te worden en de te hoge pensioenen dienen ver laagd te worden tot normale hoog ten. de sociale uitkeringen dienen aangepast te worden aan de wel vaart sevolutie; de administratieve en fiscale formaliteiten voor zelfstandigen dienen vereenvoudigd te worden; ernstiger inspanningen voorde vrede en de ontwapening dienen gedaan: de K.M.O.'salie nodige steun verdienen, minstens evenveel als de grote ondernemingen; de belastingen niet meer ver hoogd mogen worden en de fiscale cumul der echtgenoten dient afge schaft te worden, de staatsstructuren sterk vereenvoudigd dienen te worden en de regeringen voor 4 jaar die nen te regeren i.p.v. om het jaar te wisselen. Dan stemt U zondag aanstaande bewust voor de Vlaamse Socialis ten (lijst 8). Zo geeft U uw stem een waarde en tipt U op een win nende partij! Twijfel niet, zeg JA tot de BSP! Martin Hutscbaut Partijsecretaris VLAAMS BLOK Vlaamse Kiezers en Kiezeressen, Vlaamse boeren, werknemers en zelfstandigen! Waarom ik mij nu kandidaat stel? Waarom NU nog beginnen? Uit heilige verontwaardiging! Uit verontwaardiging over de ver spilling, de waanzinnige verkwis ting door de Staat. Verontwaardi ging over de nooit gehouden belof ten van de partijen (25% belas tingvermindering; «op ons kunt ge reken», enz. enz.) over het profi- tariaat van de ministeriële V.Z.W.'s.en de vraatzucht van de politiekers. Zelfs de V.U. is haar beloften ontrouw geworden! Om er bij te mogen zijn... Zij werd grandioos bij de C.V.P.-bok ge zet! Waarom met een jonge, nieuwe partij, het VLAAMS BLOK? Omdat Lode Claes, senator, met Renaat Diependael, Dr. Leo Wouters, allen oud V.U. verkoze- nen. Karei Dillen en een aantal professoren van Antwerpen, Leu ven en Gent, jonge en oude Vla mingen uit alle partijen, hun stem luide willen doen klinken tegen het politiek bedrog te Brussel, en in de berucht geworden kastelen van Egmont, Hertoginnedal. enz. Al deze mensen hebben de politiek niet nodig, zij hebben met deze jonge partij, het VLAAMS BLOK, niets te winnen, integen deel! Zij willen dat orde op zaken wordt gesteld, dat er een einde komt aan de koehandel met de Vlaamse be langen en de Vlaamse centen. Vlaams belang is eigen belang, en dat is het begin van alle politieke wijsheid. Maak het duidelijk aan de poli tiekers van beroep dat zij eerst aan uw belang, ons Vlaams belang moeten denken vooraleer zich met de uitverkozen vriendjes te gaan nestelen in de kaas van de Euro pese en Internationale instellin gen. Heeft ooit één politieker, één journalist uit krant, radio of televi sie U verteld welke ongehoorde voordelen en voorrechten daaraan verbonden zijn? Weet gij dat deze profiteurs dubbele of driedubbele wedden genieten, bijna alles be lasting vrij; alle aankopen taks vrij in eigen winkels, of recht streeks aan groothandelsprijzen? Kiezers, laat U niets wijsmaken! Gij betaalt, en gij alleen! Onze spaarcenten gaan naar Wallonië, of naar Kongo - Zaïre. Wij zijn 62% Vlamingen in dit land, betalen 62% van de belastin gen en krijgen amper 50% terug. Dat moet gedaan zijn, nespa Ma dame Antoinette. Wilt gij dat het zó voortgaat, stem dan opnieuw voor de oude partijen! Met TINDEMANS kunt gij erop rekenen... dat het zo voortgaat voor de derde keer. Wilt gij dat tenminste uw stem gehoord wordt vooraleer op nieuw gepluimd of bestolen te worden, geef uw misnoegen te kennen door VLAAMS BLOK te stemmen. Dat is het enige waar politiekers gevoelig voor zijn. Maak gebruik van uw stemrecht nu men u dwingt te stemmen. Een blanco stem is een stem voor de oude partijen. Ontgoochelde Vlaming, laat de moed niet zakken, gooi uw stem niet weg, laat ze horen in het VLAAMS BLOK! Wij (her)beginnen.. zoals het le ven telkens (her)begint. Vlaams Blok, lijst 7 2de opvolger Senaat Viktor Van Keymeulen Rustend apotheker Oudstrijder, krijsgevangene 1940 Geen enkel ereteken, mijn vrijheid is mijn eer. N.B.: echt gebeurd te Brussel. Onlangs werd ik op straat aange sproken in het Frans door een man die mij in een onstuitbare woor denvloed zei: «Ik ben God. Ik ben op aarde neergedaald om de men sen te redden». Toen ik enigzins van de verrassing bekomen was en God even adem haalde, zei ik: «Als gij God zijt, dan kent gij toch Vlaams?» God bekeek mij minachtend: «racist» zei hij, en hij liep woedend door. Zo gaat dat in Brussel en niet al leen bij de gekken. EEN DAM OF GRUYEREKAAS? Dèt is het dan. Het grote woord is gevallen: de BSP is «de enige dam» in Vlaanderen, te gen de CVP-almacht en tegen het afwentelen van de krisis op de schouders van de kleine man. Was het Voltaire die schreef dat men zo hard mogelijk moet liegen om geloofd te worden? Ge moet in elk geval maar dur ven, en dit vlak na een van de meest onterende periodes die de sociaal-demokratie van ons land heeft doorgemaakt! Een dam? Gruyèrekaas! Vlak na de vrijdagstakin gen, waarin ABVV en ACV eensgezind marsjeerden en waardoor Tindemans tot zijn eerste ontslag werd gedwon gen, herhaalt de BSP de bok- kesprong van 1961 na de sta king tegen de eenheidswet, en treedt met de CVP en dezelfde Tindemans in de nieuwe rege ring; Deze regering belooft de gewestvorming en de «pacifi catie», en na achttien maanden onderhandelingen achter de schermen wil de BSP de wetten voortvloeiend uit het Egmont- akkooord stemmen, maar de CVP weigert. Tindemans neemt ontslag en de Vlaamse socialisten laten in het vooruit zicht van de verkiezingen hun slecht Egmontpakt vallen; Intussen is er echter een zogenaamde anti-krisiswet in mekaar geflanst, die de gevol gen van de kapitalistische krisis op de werkers afwentelt. De BSP heeft die wet gestemd, en de volmachten om aan de afbraak van elke vorm van so ciale verzekering te beginnep eveneens; De BSP-dam breekt door midden. De Waalse socialisten Op 10 december 1948 heeft de algemene vergadering van de UNO te New-York de univer sele verklaring van de rechten van de mens goedgekeurd. Het is een toeval dat het evangelie van deze tweede zondag van de advent de persoon van Joannes de doper op het voor plan brengt; hij getuigt over zich zelf dat hij als voorloper van de Messias de paden van de Heer recht moet maken. Bij Joannes waren dat geen woorden al leen; om aan een ander zijn rechten te geven, moet men een minimum aan nederigheid en naastenliefde hebben: dat had St. Jan; moet men ook be reid zijn te lijden om onrecht te niet te doen: St. Jan bekocht zijn gevoelen van rechtvaar digheid met de dood. Wij leven in volle verkiezings periode; alle partijen komen op voor volkswelzijn, voor de rech ten van de mensen, voor een kindvriendelijk klimaat (1979 het jaar van het kind). Het zou nog al erg zijn, moest een partij beweren dat zij tegen één van deze drie opgaven zou zijn! Het is evenwel niet zo eenvoudig voor een politieke partij, die b.v. de meerderheid heeft in een stad, provincie of land om echt en oprecht geen misbruik te maken van haar macht; politiek is in de eerste plaats voor de meeste politiekers een kwestie van macht en invloed. Het tweede vatikaans concilie heeft een verklaring goedge keurd over de vrijheid van ge weten en van godsdienst; de katholieke kerk eist die vrijheid op niet alleen voor zich zelf, maar verklaart dat ook in over wegend katholieke landen de mensen recht hebben om hun eigen godsdienst te beleven. Kristus had het voorbeeld ge geven van die eerbied voor ie dere mens, zelfs voor de klein ste en de armste: denkt aan de zaligsprekingen in het 5de he ot pappen aan met de Waalse CVP (PSC) en de fransdollen van de FDF. De Vlaamse socia listen zenden op hun kongres de Antwerpenaars wandelen die van Tindemans niet meer willen weten, en verklaren zich nu reeds akkoord opnieuw en met dezelfden de nieuwe rege ring te vormen. De overgangsregering on der leiding van dé unitarist en reaktionair Vanden Boeynants, en de Vlaamse socialist Willy Claes, schenkt 35 miljard aan het staalpatronaat zonder enige waarborg, zonder daad werkelijke deelname in de lei ding, met het afvloeien van 6.000 arbeidsplaatsen. Van overgangsmaatregelen zonder kontrole van het Parlement ge sproken! Dèt een dam? Een dam waar w a hoofdstuk van Matteus en aar Matteüs 25 met de aangrij pende voorstelling over het Laatste Oordeel: «ik had hon ger. ik had dorst... wat gij aan de minsten van de mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij ge daan». In gans het optreden van de Heer stelde Hij de mens boven de wet; de apostel Pau- lus heeft die lijn in zijn brieven doorgetrokken: «de waarheid alleen kan de mens bevrijden* waarheid is iets zo persoonlijk dat niemand mij kan dwingen iets voor waar aan te nemen, tenzij wanneer ik als gelovige verplicht ben naar Gods open baring te luisteren die zijn Kerkl mij voorhoudt. Het is toch opvallend dat de meeste volkeren in hun taal aai aan het woord «recht» een Zm dubbele betekenis geven: recht met als tegenstelling «krom», recht met als tegenpool «ver drukking» Oaar ligt dan de grote uitdaging: de mens loopt of schrijft zo gemakkelijkfcy «kromme» lijnen; ook in de ge- schiedenis van de kerk zijn er tijden van-veel onrecht en dub- belzinnigheid. Laten wij daarom als kristenen nj, blij zijn dat de UNO in 1948 een kostelijk beginsel als leiddraad van haar doen en laten heeft genomen; maar laten wij ook niet vergeten dat de mens aan lev wie wij zijn rechten moeten ge- jn ven, vooral de mens is die dichllar bij ons woont. :or lis Laten wij de wegen recht ma-tij ken die sommigen van onze na medemensen moeten bewan- o< delen; alleen dan zijn wij broe- an ders en zusters van elkaar als vai kinderen van één God. die iit< eens tot ons zal zeggen. ab «Komt, gezegenden van mijnde Vader en ontvangt het Rijk datjen voor u gereed is.» *l0 Zalige Adventstijd! jje C.D.viJei Jijl- het reaktionaire water onderlij boven en doorheen loopt Als^n, er een dam nodig is, en daai twijfelen we niet aan zolang d< kristendemokraten zich latei behandelen als de gevange-fe nen van de rechtsen in de CVP.ff dan moet een betonnen muur gegoten worden van al wie,u^ progressist is, steunend op de®® eenheid van de vakbonden, en#a' waarbij als enig kompas geldt:vo de belangen van degenen diean met werken hun brood verdie-las nen. Voor die eenheid strijden"ti de Kommunisten Die progres-P" sistische frontvorming laten de'an Vlaamse én de Waalse soda-ielt listen vallen. tie2 Wat ze vandaag doen is kies-|an bedrog, om morgen weer mi-pg nisterszetels en jobs te kunnenjall verdelen. gn Ray De Smet,Eu ekt iet hij verzet zich tegen de afbraak van de christelijk sociale waardenschaal dank zij het voortdurend bijwerken van zijn basiskennis stijgt hij uit boven de dagjespolitiek door zijn aktieve verdraagzaamheid speelt hij een verzoenende rol tussen de verschillende belangengroepen, hij behoort niet tot de Vlaamse kniezers waarvoor het nooit goed of genoeg kan zijn; zijn aanpak van de Vlaamse zaak is deze van j| de C.V.P.: realistisch en doortastend, hij is geloofwaardig door het vasthouden aan zijn overtuiging zijn frisse verschijning in de politiek bracht hoop in het arrondissement Aalst »r in zijn handen is politiek iets fatsoenlijks hij is er helemaal niet te schoon voor om de man uit de straat te helpen hun specifieke problemen maakt hij tot de zijn: hij ijvert voor het behoud van hun landbouwgronden, sleutelt aan de huurwetgeving, verjaagt de schijnheiligheid uit de alcoholwetgeving, trekt ten strijde tegen de papieren rompslomp waarmee men de middenstanders, de landbouwers, de loontrekkenden bezwaart, bewerkte met de C.V.P. belastingsvermindering voor 3.600.000 medeburgers en gaat verder in die richting.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2