-31 VREDELING OVER SOCIAAL EUROPEES BELEID i1! pik Heeft de stad Aalst een "doeltreffend krotwoningen-beleid? RAL EN DE RODE MOL Een eigenaardige gebeurtenis Em SERAV Hoe wa: De Voorpost - 15-12-1978 - 3 De voormalige Nederlandse Minister van Landsverdediging, Henk Vredeling, 15 jaar lang Europees Parlementair, en thans Nederlands Europees Kommissarls voor Sociale Zaken, was onlangs in Aalst (in het Volkshuis), op uitnodiging van de BSP. Dit in het kader van een aantal akties met het oog op de komende Europese verkiezingen. Hij was vergezeld van zijn kabinetchef Nel Barendregt. Henk Vredeling kwam spreken over het Europees sociaal beleid, waarvan hij betreurde dat het achterop was geraakt op de ekonomlsche Integratie, in die zin dat er nog te weinig gezamelijke aandacht aan was gegeven, en de EEG-landen hun sociale problemen elk voor zichzelf zaten te bekijken. Deze voordracht was even wel gepland nog voor er sprake was van nationale verkiezingen op 17 decem ber. Gevolg: een verdunde teid aanwezigheid omwille van het dringende verkiezings- iiijk 5 Henk Vredeling nam toen zelf het woord. Bijzonder vlot en boeiend belichtte hij het Europees Sociaal be leid. De ekonomische sa menwerking ging vooruit, zo zei hij, maar de sociale van ministers) ook voorstel len gedaan voor betere han delsnormen geen voor rechten in handelsverkeer. Ook de situatie van de vreemde arbeiders werd on der de aandacht gebracht, moest leiden«de europese handel blijft achterin verge lijking met de wereldhan del». Vredeling hoopte dat het Europees Monetair Sys teem toch nog gered kon worden. Een voorwaarde voor het Sociaal beleid was immers dat de munten zou den samenblijven («één ge bied»). Vredeling deed tot slot een oproep om volgend jaar Europees te stemmen: «het gaat om iets méér, maar toch ook om de eigen situatie...Wat wij willen is toch ook, zich niet op de specialisatie blind te kij ken: «de algemene oplei ding moet overheersen, maar dan wel sterker op de praktijk gericht». Over de vier-en-een-halve- dag-werkweek: vooral moet primeren hoeveel mensen aan het werk kunnen, als men diskussieert over ver korte werktijd (per dag, week, meer vakantie of ver vroegd pensioen). Er moest een keuze gemaakt worden die geen nieuwe ongenoeg- gen .erk de werk in de vuurlijn van de taal aan gang zijnde verkie- >n zingsoorlog. jchtnenk Vredeling behoort dus ot de noordelijke tak van de iocialistische familie: de de 'artij van de Arbeid. Hij ^.PVas gedurende 15 jaar ook 9"JK Europees Parlementair. g Zijn binnenlands palmares I aten we hier buiten be- ichouwing). Vredeling is ie- nand van het non-komfor- nen nistisch type. Iemand die igenschijnlijk wat romme lig politiek voert, en'gekke koeren uithaalt op het o zo aanjevaarlijke politieke koord. qe. -n het boeiende aan hem is lich!lan nog dat hij dit doet onder vangnet. Als mi- iister van Defentie plofte na-lij inderdaad beneden, nzefnaar hij droeg daar ook de an-oorziene konsekwenties oe-an. Hij stuurde generaals als aandelen, maar stapte zelf dieiiteindelijkookop. Het «es tablishment» bekeek hem ™jn neestal met ogen vol afgrij- da,ten. Maar hij ging onver- toorbaar verder op de weg Sie hij zich had uitgestip peld, vrolijk om zich heen- ijkend. Want Henk Vrede- "~"lng is een joviale man. So- d®r' iaal zeer geëngageerd. Zijn Als wd stelde hem trouwens laarian als Europees Kommis- de aris terzake. 1 t^anwezig waren op deze ^p'ergadering o.a. deze na- uu^hen: Van Hoorick, Hoog- wjeuys, Hutsebaut, Van Her- Pjg'eele, Vanderveken. Mare gpïalle kon pas later op. de (Icjt-vond komen. (jjean Vanderveken leidde de je jast spreker in. Die had zich jenbtussen achter een nevel es-fan pijpedamp gehuldigd, de'anderveken wees op het aa-»elang van de Europese ver- jiezingen. Hij herinnerde es-|an de katastrofe na de oor- mi-og en de hulp die het Mars- lenjall plan had geboden, e- fenals aan de koude oorlog. netiEuropazou het kind van de tekening kunnen worden», --fllij schetste ook in het kort let tot stand komen van de Europese Instellingen, daar wees ook op de grote Iroblemen die nog wach- feitelijkheid volgde niet mee. Vooral de werkgele- genheidspolitiek bleef be neden peil. Hij had het over de arbeidstijdsverkorting (waarin België de koploper is). Sociaal gezien achtte hij dit een positieve zaak. Maar in ekonomische taal omge zet zou dit wel de arbeids kosten omhoog jagen. Be langrijk voor hem was dat de situatie niet uit de hand zou blijven lopen. De ar beidskosten zijn hier zeer hoog, en de ekonomische eenwording gaat stoten op sociale verschillen. Henk Vredeling betreurde dat de tripartiete (ministers, werkgevers, werknemers) Europese Konferentie over de Sociale problematiek was mislukt. Vredelings aandeel hierin was vooral *tot een arbeidsherverdeling te komen (per arbeidsweek vervroegd pensioen, lange re vakanties, beperking van overwerk), en zich terzake ook te bezinnen over de ma nier ervan. Tersprake kwam ook de staal-staking in Duitsland voor de 35-uren week. Hij kwam sterk op voor een vernieuwde over- legstruktuur tussen regerin gen, werknemers en werk gevers op Europees niveau. Zoniet zou de ontwikkeling op een chaotische situatie uitlopen. Aandacht vroeg hij ook voor herverdeling van de arbeid. «Jongeren en vrouwen droegen een one venredige last in de werk loosheid», zo zei hij. Begrij pelijkerwijze kunnen we hier niet te ver in detail uit wijden. Maar toch geven we u de verdere hoofdlijnen van Vredelings betoog: hij vroeg aandacht voor de po sitie van de vrouw: gelijke beloning, gelijke kans tot werk, en gelijke sociale ze kerheid (pas aangenomen in de raad van ministers van sociale zaken). Het principe werd aanvaard. Een andere discriminatie werd eveneens door de heer Vredeling besprokendie tussen arme en rijke lan den. Er werden (aan de raad Henk Vredeling sprak in hel Volkshuis over hel Europa van morgen, voor slechts weinig publiek. (JM) meer bepaald de vrije mi gratie. Die moest in de tijd gespreid worden. Maar ook weer opletten voor dit pro bleem vreemde werkne mers moeten ook in hun landen van herkomst aan het werk kunnen geraken. Maar wanneer de goedkope een rechtstreeks verkozen parlement». Hierna werd de vragen-jacht opengesteld. Waarom En geland dan toch niet toetrad tot het EMS? Om veel rede nen. Maar toch ook omdat Engeland de politieke denk sprong naar het vasteland werkkrachten vertrokken eigenlijk nog niet kon ma- zijn, zal dit weer tot hogere lonen voor dit opengevallen werk kunnen komen. Een volgend punt betrof de Europese Monetaire Sa menwerking, waar vooral Engeland (maar ook Ierland en Italië) aan de rem ging trekken. Gezien de onzeker heid over de ontwikkeling van de eigen munten, spoorde Vredeling aan op overleg dat naar een betere situatie op monetair vlak ken. «Men vreest daar dat de beslissingen over Enge land in Europa zullen wor den genomen». Een volgende vraag betrof het «Europees gedoe» voor de vrouwen. Vredeling zei dat ons kuituurpatroon nog niet is afgestemd op echte gelijke behandeling. Wat betreft het onderwijs in het kader van de werkloos heid onder jongeren, waar schuwde Henk Vredeling n de stadsbegroting 1979 steeg de post «Aankoop en slopen an krotwoningen» van een half naar vijf miljoen. Naar aanlei- ing hiervan vonden de leden van de Werkgroep Leefmilieu alst het noodzakelijk de artikelen van het algemeen politie- eglement van de stad Aalst, betreffende de krotwoningen, Neer te geven en van kommentaar te voorzien. Volgens de tadsbegroting worden vermeld: O.L.Vrouwstraat, De Key- erstraat en andere. )e WLA-jongens vragen zich f wat bedoeld wordt met «en ndere». 'oor zover hun bekend is, zijn He krotwoningen in voor- loemde straten reeds eigen tom van de stad. Zij hopen dat te vijf miljoen niet enkel moe ten dienen tot het slopen ervan! Het betreffende politieregle- ment zegt in artikel 164: Wan neer de burgemeester ver neemt dat een gebouw, een muur of een ander bouwwerk in een bouwvallige staat verkeert en een gevaar betekent voor de openbare veiligheid, doet hij deze toestand vaststellen door de stadsarchitekt of door de stadsingenieur die een proces-verbaal opmaakt be treffende de bouwvallige toe stand en de nodige maatrege len voor herstel en afbraak be schrijf. De Groene Jongens menen dat als men het artikel goed interpreteert, men eerst het bouwvallig gebouwd dient te herstellen alvorens het af te breken. Zij menen dat er eerder bedoeld werd: herstel of af braak. De WLA-leden verwittigen de lezers dat zij het volgende arti kel best dire maal kunnen le zen: waarom gemakkelijk als het moeilijk ook kan? Artikel 165 zegt: Indien uit het proces verbaal. waarvan sprake in artikel 164, blijkt dat wegens het gevaar, dringend maatregelen moeten genomen worden, neemt de burgemees ter een besluit, waarbij aan de eigenaar bevel gegeven wordt, binnen de tijd welke de burge meester bepaalt, over te gaan tot de afbraak, of tot het uitvoe ren van de voorgeschreven herstellingswerken. Bestaat er geen onmiddellijk gevaar, dan kan de burgemeester ook een besluit nemen, zoals voorzien in vorige alinea, maar waarin, bij het bepalen van de termijn voor het uitvoeren van de no dige werken, rekening gehou den wordt met de graad van bouwvalligheid of gevaar De Werkgroep Leefmilieu Aalst stelt het duidelijker: Indien uit het proces verbaal blijkt dat wegens het gevaar maatregelen moeten genomen worden, zal (of kan) de burge meester een besluit nemen, waarbij aan ce eigenaar bevel gegeven wordt, binnen de tijd welke de burgemeester be paalt, over te gaan tot de af braak of tot het uitvoeren van de voorgeschreven herstel- Vorige vrijdag organiseerde RAL in samenwerking met de Rode Mol een gespnT^Tlnfórnuine vond over ..de BSP en regeringsdeelname - (EP V Op een rustige zondag werden enkele leden van de Werk groep Leefmilieu Aalst tijdens een gewone routinetocht doorheen Gijzegem, opgeschrikt door een hels lawaai. Het hinderlijk geluid was zeer ver waarneembaar. Eerst dacht men aan een motorzaag. maar het was zondag... Dan maar op zoek naar de oorzaak van het geluid Al vlug werd ontdekt dat het lawaai veroorzaakt werd door een motorrijder, die zich in het Denderland aan het oefenen was. De kilometerslange sporen, waarneembaar van op de nieuwe Denderbrug. wezen er wel op dat het niet de eerste maal was dat er daar gereden werd. De WLA-leden slaag den er echter niet in de nummerplaat te noteren: de crosser kreeg argwaan. En besloot het hazenpad te kiezen. Een week later stond een fotograaf van de werkgroep plots oog in oog met een andere en stillere motorrijder in de Muntstraat. Deze laatste was er evenmin gerust in want hij «vloog» weg dwars door de akkers... Misschien komt hierop nog een aardig vervolgje? zaamheid zou zaaienbe drijf X opteert voor 36 uren. In een ander bedrijf Y gaat men anderzijds vroeger op pensioen. Werknemer bij Y zal niet lang wachten om ook de 36 uren te bereiken. En als zijn tijd er is, zal werknemer X ook wel wax vroeger op pensioen willen gaan. Ekonomisch gezien noemde Vredeling dit be denkelijk. Er moest meer leiding worden gegeven. «De vakbonden, zo zei hij, kiezen de weg van de ge makkelijkste oplossing». Het kwam ons voor dat Vre deling eerder naar de ver vroegde oppensioenstelling zou toestappen. Verder kwam ook nog de vraag over de machine-uren de machines moeten ook renderen! En dan was er nog het pro bleem van de arbeidsverde ling op sektorieel vlak, en van de bevoegdheid van het Europees Parlement tegen over dat van Straatsburg dat nu nog in de zetel zit. Vre deling: «het parlement moet zijn bevoegdheden vooral gebruiken, of die nu vergroten of niet. Ze zijn betrekkelijk, maar het Euro pees Parlement kan al heel wat verrichten indien het die bevoegdheden neemt. Martin Hutsebaut rondde de avond af: «op het ogenblik dat in de wereld de sociaal- ekonomische problemen worden toegespitst, geloof Ik dat bij Vredeling de Euro pese Sociale politiek in goede handen zit». Hij wees er nogmaals op-dat had Vredeling ook al gedaan-dat de sociale problematiek op Europees niveau al verder was gevorderd dan op het afzonderlijke nationale vlak. We vernamen ook dat in de democratisering van het e- konomisch leven binnen de multinationale ondernemin gen belangrijke stappen worden gezet in de richting van meer kontrole van de werknemers. Ook al een a- gendapunt van Henk Vrede ling. Wilfried Lissens PEIS NA NI da 'k ik hier oeik verom gon beginnen ézzelen oever de kiezink, woor dammen allemcol, as men tot de joren va verstand gekommen zèn, gelèk as ze zeggen, meh of tei- gen ons goeste t' noste zondag meigen nortoe kasjes. Aal de gazetten ston der alle daogen va vol en zelfs ons Veir- post mokt dor veil papier on zwèrt. Ge moetj er mor ne kier de fakteurs oever klappen, de die zeilen a weiten te zeggen hoe geren da ze der boy zèn, meh die kiezink. Alle daogen meh hoeipen en kilos papier die ze moeten in de bissen gon daven.. De sikkeleers kroygen der op den dier 'n schieve schavers af en as 't nog lank zol dieren zeilen der ghiel zeikes zèn die d' er heer iveranst 'n naogelbreik zeilen on heffen! En ochottekes toch, zojje na peizen dat dad allemol iet ooit doet? Dat er hem domei ienen op ting zal loten oerholen vér deize kier anders te stemmen as dat 'n aal zèleven gedoon heit? Da kaan gebeiren, as 't er iveranst den ienen of den andere polletieker hem kennen woysmao- ken heit dat 'n spesjool ver hem iet gedoon heit.en tèn nog! As de kiezer in zè kotje stoot, doet 'n hè nog zèn goeste zee. Mor wat dat dad allemool ooitdoet... jakken, want as dad allemol oever es, bleift alles kif-kif... En most 'n 't anders zèn, awei, tèn zelle men der noor de kiezink nog ne kier oever klappen. En ver verom te kommen op die hoeipen papier, in som- megste woyken van 't stad zèn der nog ander papirkes in de bissen gefoefeld; mor da was naomloeis en door 'n gomen ni voejer op in. Imand zwèrt maoken es gemakkelèk en dad 'n es na ni attoyd van 't schoeinsjte! Dad es zjust goed ver op ne kaffeklasj... Nie, lotj ons liever oever iet anders klappen, ver ne kier anders te zèn as allemol d' ander... Lotj ons liever klappen oever de daogen die on't kommen zèn, gelèk as Késtdag en Nievejoor. Want de die stoon veir de deir zee, meh aal de klodden die dad allemol meibringt! En 't zèn verom al ne kier de fakteurs die dor den dup va zèn. Want ze 'n zeilen nog ni goe verlost 2èn van aal die kiesdinges of ze zeilen heer kabas al verom meige vollooin meh aal die nievejorskoorten en aal die wensjen die de mensjen on makanderen stieren. Meh of teigen heer gedacht, al was 't mor allien omda da na iene kier de gewoeintje es! En domei ben ek va zin van booiten on de jonges van de meskeire meh heer gelikkig joor, 't 'n kaan ni mankeiren... oeik nog 'n brifken van... (gin afféres mei hoeveil, zee na!) in menne fakteur zèn fiem te daven, den iesten dag noor nievejoor dat 'n iet in mén bis komt daven. Die jonges hemmen 't de lésten toyd ni gemak kelèk g'had zee. En da papierken zelle ze, peis ek, liever oonpakken as aal die klodden die toch nimand nie 'n leist. Doboy, da papier 'n weigt zu zwoor ni, hein fakteur... En domei komme men verom op de fiestdaogen. Wa kejje azoei allemool kadao geiven on imand? En doveir wil ek ajjer 'n betjen helpen, want ik zit dor somtès oeik op te peizen zee Allei kom, wa zojje azoei al kennen koeipen, madam, vér anne maan? Da 'k van aa woor, 'k gaf hem vér zennen nievejoor 'n abonnement op de Veirpost. Door vintj 'n aal de sportooitslaogen in ooit de streik en nog ander plezierege értiekels. En as maan, wa kejje on a vraa geiven vér heer kontent te stellen? Awei, oeik 'n abonnement op de Veirpost, domei kaan ze nor allemol die schoein portretten zing van de vraawelèkke polletiekers en oeik nog van de Blommefei Vér annen boos? Vanoyges oeik 'n abonne ment, domei bleift 'n op d' hoeigte van den indeks en wetj 'n wannier dat 'n a moet opslag geiven. Omdagge nie 'n zotj peizen dammen allien mor op abonnementen ooit zèn. nog ienegte andere gedachten... Geift on a schoeimeiken nen béssom. Meh 'n gebrooiksoonwoyzink hoe da ze moet op- stoygen en dolen.. Vér anne kontrolleur van konterbiesjes zè weirk 'n betje gemakkelèkker te maoken, geift hem ne sitteroengspèsser. On anne gebier? Ja, dat hangt er vanaf. Poltj 'non aa hoois, geifd hem tèn 'n groeite zjat, domei kaan 'n beiter on de miere looisteren. Woeindje in nen oepen baa, geift hem tèn ne groeite vooilbak, domei kaan 'n alles wa dat 'n naa oever d' hoag roetj, door in foefelen. On anne gelief- koesde polletieker geifde gerést eh majaoken van Van Im- pe, meh veil «>ei bollekes, da zing ze toch zu geren. Mor geifd hem da naa aal hein, want anders es 't er 't nies af! On de polletieker die ge nor de dinges zotj wensjen, geift den dienen 'n groeite bavet... vérzenne zjieveron af te kooisen. En wa zojje tèn koeipen ver a oygen zichzelven? Moeje da na nog vraogen? Vanoyges 'n abonnement op de Veirpost. Want anders zojje nog kennen nen nimmeroe mankeiren vart DOLF lingswerken. Toch stellen de WLA-leden hierbij een vraag: In hoeveel gevallen wordt dit artikel toe gepast? In Groot-Aalst bevin den zich heel wat krotwoningen die dringend aan afbraak toe zijn. Zij staven deze bewering met het voorbeeld van de Brus selse Steenweg te Erembode- gem. Een facet dat heel vaak verge ten wordt is.dat deze krotwo ningen gelegen zijn op poten tiële bouwgronden. Het verwondert de WLA-leden al even zeer dat bij het artikel «slopingspremie» geen enkele ontvangst voorzien wordt. De stad Aalst vindt het blijkbaar niet nodig, ondanks haar defici- taire toestand, een beroep te doen op staatstoelagen! Ter vergelijking, Zottegem voorzag op zijn begroting 1978 voorde krotwoningen tien miljoen en Lede zes miljoen. Daardoor komt de Werkgroep Leefmilieu Aalst tot de bedenking: «Het komt ons voor dat de stad Aalst tot op heden geen doeltreffend krotwoningenbeleid heeft». Hopelijk brengt 1979 verande ring...! Molenstraat 70 AALST In december ook 's maandags open! Tel. 21.76.08 Bij SERAV zie je het in kleur, in 't groot, in 't klein! Prachtige posters, postkaarten en allerlei gelegenheidskaartjes van David Hamilton en andere topfot.ograten. Is dit geen leuk, origineel ideetje voor de komende kadootjesdagen? Of voor jezelf, voor je kamertje, voor een briefje aan de vrienden? Kom eens kijken bij Serav! Wat al moois! En wat al waardevolle, echt persoonlijke en onverwachte kadootjesideeën!

De Voorpost | 1978 | | pagina 3