GEEN ZACHTGEKOOKTE EITJES VOOR BROUWERIJ DE GHEEST NEEN AAN DE 10.000 OF STEM KRISISLIJST Chiro Tijl en Nelei JUUL GHYSELEN UITBUNDIG UITGEWUIFD OPSCHUDDING OM PAMFLET V.V.A.K.-PRIJS UITGEREIKT: DRIE LAUREATEN DE HOOGSTRAAT-POORT DOOR POLITIEK ROEST AAN- GEVREDEN 4 - 15-12-1978 - De Voorpost Vervolg p De rijkswacht, gealar meerd door de politie, kwam met twee kombies aanrukken. Ook de burgemeester kwam naar de plaats van het gebeuren. Na een kort ge sprek met de manifestanten no digde hij de zowat honderd protes terenden uit om samen met hem een pint te gaan drinken, maar dat viel niet in goede aarde, daar trapte men niet in. «Uw bier stinkt!» «Wij kunnen ons zelf nog wel een pint betalen!», enz. waren enkele van de reakties van de ma nifestanten. Zoals in vorige ge meente werd een delegatie van vier man door de direktie van de brouwerij ontvangen. Volgens iemand van de manifes tanten was de bedoeling van deze aktie de brouwerijen, die tegen verlaagde prijzen leveren aan dis- kounten, te vragen om eens samen rond de tafel te gaan zitten met een delegatie van de bierhandelaars om tot een overeenkomst te ko men. De manifestatie was trou wens vredelievend opgevat. Men trachtte alles zo kalm mogelijk te laten verlopen, en daar slaagde men wel vrij goed in. Slechts een manifestant kreeg een muilpeer te inkasseren van een rijkswachter. EISEN De bierhandelaars vragen meer rechtvaardige konkurrentiemoge- lijkheden met de diskounten. Zij zelf moeten hun bier haast even duur betalen als de som die de man in de straat moet betalen voor zijn bak «pilsjes». Een bierhandelaar betaalt per bak 125 ff. BTW en taksen inbegrepen komt hem dat per bak op 145 fr. Daarbij rekent V"™"8' in Leuven, Gent, Brussel, Kortrijk, Ant werpen, Luik,werd en wordt er nog gediskussieerd en ak- tiegevoerd rond dat alles. De grote massa ging inzien dat rijkswacht en politie een wel bepaalde orde verdedigen. Ook dat de verkiezingen totaal ondemokratisch zijn. Alle par tijen hebben nl. principieel «demokratisering van het on derwijs» in hun programma staan, maar meer dan een elek- torale slogan is dat niet, vol gens hen. Het alternatief dat ze stellen: vervanging van beur zenstelsel door een «studie- loon» en eenmaal afgestu deerd dan ook geen «schatten» meer gaan verdienen (een loon voor geneesheren bv), wordt door niemand van de geves- neel - scholieren. Men is ook blij met solidariteitsmoties zoals van de ouderverenigin gen en het Gents dopperskol- lektief. AFTREKKEN EN PLAKKEN Tot voor kort was daar buiten de grote studentensteden niet veel van te merken. Nu de ver kiezingen echter aangekon digd zijn, werd het besluit ge nomen de publiciteit van par tijen af te trekken die rege ringsverantwoordelijkheid droeg of de eisen van de stu denten niet onderschrijven. Dit gebeurt ook in Aalst. Affiches van BSP, VU, CVP en PW worden afgetrokken of met op schriften versierd. RAL, KP, AMADA en Vlaams Blok, die zich officieel achter de studen- tigde partijen au sérieux geno- teneisen schaarden blijven ne- men< De studenten betreuren dat hun akties afgeschilderd wor den als louter egoïstisch. Ze beklemtonen dat ze tegen de gehele antikrisiswet zijn, de vol mach tenwet, een gelijk schakeling willen tussen uni versiteit en NUHO (niet- universitair hoger onderwijs)... En inderdaad is de «revolte» zich aan het uitbreiden tot een front van unief - NUHO - perso- tjes hangen. Het specifieke van deze poli tieke prikaktie is dat ze met een minimum aan organisatie plaatsvindt. Er zijn wel wat richt lijnen (niet besmeuren van privé-woningen, welke partijen, en er werden eigen antikri- siswetaffiches gedrukt op grote schaal, maar verder vindt alles spontaan plaats. Dit betekent dat in Aalst verscheidene ploegjes gevormd werden die onafhankelijk van mekaar erop uittrokken. Feit is wel dat hiermee het kie- sakkoord dat door de partijen ondertekend werd en dat een propere verkiezingsstrijd moest mogelijk maken, van weinig waarde wordt. Inder daad maken de diverse borden met de afficherestjes onderaan een zielige indruk. De aktie- voerders beklemtonen even wel dat alleen door aan dit ak koord voorbij te gaan een daadwerkelijke oppositie kan gevoerd worden tegen een «bollekesdemokratie» waar naar hun zeggen geen reële in spraak is. Het nationaal aktie- komitee tegen de 10.000 deed trouwens dit voorstel bij uitput ting van alle andere (legale) wegen: praten met partijvoor zitters, brieven naar parlemen tairen, debatten op de diverse kampussen... Ondanks de politieke motieven blijven er echter de politiestraf- fen die voor deze «misdrijven» gelden. Officier Van den Broeck wijst er ons op dat men bij de politie een verscherpt toezicht houdt. Wel kan er vaak enkel proces-verbaal gemaakt worden van de feiten, louter als dokumentatie omdat de «da ders» niet meer te vinden zijn. Toch zijn er boetes geschre ven. Naast affiches aftrekken, zijn ook gevallen bekend van het uitrukken en vernielen van verkiezingsborden. Daar wordt de straf uiteraard verhoogd. Hoeveel geïdentificeerde da ders er zijn tot nog toe, kon ons nog niet verteld worden. VERDER Zondag wordt dus een nieuw parlement verkozen. Of de kie zers zich bij hun keuze zullen laten leiden door traditie, of zoals de studenten het willen, door het kijken naar «daden» op gebied van demokratisering en krisisbestrijding, is nog twee dagen een open vraag. On rechtstreeks wil men de kans geven aan kleine partijen om het waar te maken; ook dat blijft nog twee dagen een vraag... Nog een noot: dit artikel is ge groeid uit verwerking van tekstmateriaal en interviews; we moeten echter de anonimi teit waarborgen... Tot slot: ook voor na de verkie zingen blijft het 10.000-front roepen: «'t is maar een begin, wij gaan door met de strijd!» (pd> hij nogmaals zijn winst, zijnde 40 fr. per bak. Alles bij elkaar betaalt de verbruiker dus 185 fr. voor een bak bier wanneer hij deze koopt van een bierhandelaar. Het probleem ligt hem misschien bij die 40 fr. winst, maar de bier handelaars moeten toch ook leven Ieder vecht voor zijn bestaan, zoals een manifestant het uit drukte. In die 40 fr. zit dan ook nog verrekend de transportkosten, de belastingen, en af en toe een traktementje in een of ander kafe. Vrienden komt men er altijd tegen en een pintje is het minste dat je kan aanbieden, maar wat rest er uiteindelijk nog van die 40 fr. winst. Niet veel meer. Vandaar dat men dan ook de straat optoog voor gelijkberechtiging. S.J. Vervolg p 1 Een lokaal vlakbij, waar slechts een paar mensen aktief zijn, werd ongemoeid gelaten. En er zijn nog andere vertrekken die ofwel leeg staan, ofwel gemakke lijker te ontruimen zijn. Ook het vroeger gemeentehuis, een eindje verderop, staat onge moeid en verlaten. De chiro voelt zich duidelijk geviseerd door deze werkwijze van het stadsbe stuur. Deze grieven moesten ze toch even kwijt. Het is inderdaad moeilijk aanvaardbaar dat de stad zoveel voorbehoud maakt voor een jeugd groepering die meer dan 200 leden telt. en florissant werkt. Maar bij chiro «Tyl en Nele» is men vast besloten zich in dit mijnenveld te wagen. Vorige maandag ging er nog een vergadering door een chiro- mensen. Daarop werd beslist de vergadering van zondag nor maal te laten doorgaan. Het I stadsbestuur reageerde nog I steeds niet. Maar de chiro zou nog even afwachten alvorens I verdere akties te voeren. Wat zondag betreft blijft evenwel het nog afwachten of de lokalen gebruikt zullen kunnen worden. W.L. Vervolg p 1 Ik kreeg nooit gehoor. Wanneer men passief blijft bereikt men niets, Willy Lievens zei verder ook, nog zwaardere feiten achter de hand te hebben! Waarbij we toch niet he lemaal begrepen waarom geen ho gere gerechtelijke instantie werd ingeroepen indien hij zich bena deeld voelde, veeleer dan tot deze maatregel over te gaan. Hij zegt wel er bijzonder over gewaakt te hebben dat er geen namen werden genoemd. Maar hij trok dus blijk baar wel hard aan de noodrem. Maar, zo vroegen we ook, indien iedereen op die manier tewerk gaat, zullen we nogal een pak pa pier in onze brievenbus krijgen. Lievens: «Helemaal niet. Want mijn zaak is wel een unicum. Je moet onderscheid maken in de ge beurtenissen. Er gebeurden hier zaken die niet uit te wissen zijn. De ambtenaar die ik bedoel faalde in zijn ambt.» Dit dan op onze vraag waarom hij de zaak in het openbaar had gebracht. Want juridisch gezien kan deze zaak natuurlijk nog een uitloper krijgen. Ér blijken al enkele klach- Pasloor Ghijsels deelde voor de laatste maal de H. Kommunie uit in zijn parochiekerk. (JM) ten te zijn neergelegd door in het stuk vermelde personen. Ook de vermelde feiten zouden op ware grond berusten. De vraag is maar in hoeverre de aanduiding van de personen al of niet duidelijk was. Indien de feiten onwaar zijn, is het dus laster. Indien ze waar zijn, is het eerroof. In beide gevallen kan het de gerechtelijke toer op. Want in geen geval mogen private zaken in de openbaarheid gebracht wor den voor zover ze de openbare orde niet hebben verstoord. En dat is dan zeer de vraag. Er is in het stuk bijvoorbeeld wel sprake van feiten met minderjarigen. Maar dit moet toch nog allemaal nagetrok ken worden. Indien het stuk laster bevat, volgt alleszins vervolging. Indien het eerroof is, kan het par ket evenwel besluiten aan de zaak geen gevolg te geven, omdat de feiten dan uiteraard helemaèl in de openbaarheid komen, en dus zeker uit de private sfeer worden gehaald. Vervolging is dus nog niet zeker. Willy Lievens legt er wel de na druk op dat hij helemaal niet de magistratuur in het vizier had. maar uitsluitend enkele personen eruit. Daar gaf het stuk anders wel de schijn van. Ook noemde hij in de laatste regels een politieke par tij, waardoor de indruk verwekt kon worden dat Willy Lievens ook enigszins de politieke toer opging. Ook dit spreekt hij tegen. Hij hield wel vol dat de besproken personen tot die partij behoorden. Toch vra gen we ons af waarom hij dit dan vermeldde in deze politiek ge spannen tijd. Het blijkt tenslotte ook dat men in gerechtelijke krin gen niet overal even gerust is in deze zaak. Willy Lievens zegt wel alleen te hebben gehandeld. Maar dit sluit niet uit dat anderen er wel voordeel uit kunnen halen. Het blijkt immers dat er personen wa ren die wel op de hoogte waren van wat er ging gebeuren. In het pamflet stond ook dat er nog «een volledige omschrijving zal volgen van dit schandaal-proces». Maar Willy Lievens wil nu toch eerst maar afwachten. 28h®Èr aangedaan om deze massale drukte om hem heen, gaf hij een korte historiek sedert pastoor Bic- semans als eerste herder op deze nieuwe parochie in 1956 werd geïnstalleerd. Juul Ghyselcn hoopte tot slot dat men verder tic handen in elkaar zou slaan. «Eén van mijn fouten was dat ik alles te gemakkelijk zelf deed, en mis schien te weinig beroep deed op anderen...» Hij dankte evenwel de aanwezigen voor hun inzet en medewerking. Die aanwezigen gaven hem nog een laatste stormachtig applaus tc- 'rug. Zij klapten hun laatste gevoe lens van dank en waardering uit hun handen. Dit was dan het or gelpunt achter een twintigjarige aanwezigheid op deze parochie Pastoor Buysse vond dal Juul Ghysclen zich toch wat te min over zichzelf had riitgelatcn, en de heer De Loof, voorzitter van de Filmliga (Juul Ghyselcn was daar prosst van) had het laatste officiële woord. Hij begreep wel dat Juul niet overal aanwezig kon zijn, maar hij had hen nooit zijn steun ontzegd, waarvoor natuurlijk dank. De vriendelijke drukte in deze vro lijk versierde zaal hield nog een hele tijd aan. Iedereen wou hel laatste woord hebben. Dit is dan ook laat gevallen. W.L. Er steeds mee begaan het kuituurpatrimonium van Aalst te beschermen richtte de WAK, de «Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon» twee jaar geleden een prijs in die zou uitge reikt worden voor verdienstelijk restauratiewerk. in de «stads-mededelingen» van vorige week werd het plan gepubliceerd voor de nieuwe verkeersregeling in het Centrum Aalst Blijkbaar schijnt men bij de betrokken diensten de Hoog straat niet te kennen. Met een zielige bekrompenheid werd elke aanduiding van naam en elke verkeersrichting of pijltje voor deze straat achterwege gelaten. We weten dat sedert jaren de Hoogstraat genegeerd wordt door ongepaste onteigeningen, door leegstaande krotten, door ge vaarlijk hellende voetpaden. Toch blijven de bewoners van deze straat, en met hen een aktieve groep winkeliers, ijveren om een straat te bekomen, waar het goed is om... winkelen Daarom nogmaals hier «ons stadsplan» van de Hoogstraat Meteen hopen we nog enkele twijfelaars op de goede weg te hebben gezet naar hun stern-hokje op 17 december a.s. 7WRKINO Voor de eerste maal werd hij gegeven aan Raoul Dierick voor de merkwaardige restau ratie aan het huis in de Kerk straat naast de apotheek. Ver leden jaar werd de prijs echter door de jury niet toegekend en ondertussen had ook de stad gezorgd voor een aanzienlijke som zodat de prijs nu 100.000 fr. bedroeg, 80.000 fr. van de stad en de rest van de WAK. Niet minder dan zeven gega digden stelden zich voor deze prijs voor, nl. J. De Man uit de St.-Jobstraat, J. Dierick uit het Rozemarijnstraatje. P. De Cos- ter van het Priester Daensplein, Frans Schollaert, het St.- Jozefskollege met E P. Raes, A. Lecompte en H. Desmet uit de St.-Jansstraat. Alvast geen makkelijke taak voor de jury om hierin een ern stige schifting te maken, Deze jury bestond uit schepen van Openbare Werken Jan De Ne ve, schepen Leefmilieu Annie De Maght (verontschuldigd), Jan Van der Hulst, voorzitter WAK, Fritz Courteaux, onder voorzitter, Mej. Van den Steen, sekretaris, Clement Uytter- sprot, penningmeester en be stuursleden De Block, Robijns, Van Gijseghem en Frangois. Het werk van de heer De Man was wel lovenswaardig maar beantwoordde niet aan de normen: het ging hier om een verbouwing en niet over een restauratie. Dat van Johan Die rick kwam daarentegen zeker in aanmerking vermits het hier ging om restauratie van een woning in de oorspronkelijke stijl volledig in harmonie met de naaste omgeving. Hierbij ging de restauratie dan zowel over het buitenste als over het bin nenste. Over de restauratie op het Priester Daensplein door Pieter De Coster waren de me ningen in de jury nogal ver deeld. Het onderdeel van de voorgevel werd alvast buiten beschouwing gelaten. Loven swaardig bleek zeker dat de woning bewaard bleef. Van de heer Schollaert werd vooral als verdienste aangezien dat hij er een échte woning had van ge maakt. De restauratie van het wapenschild op de binnenkoer van het St.-Jozefskollege («het groot kollege») viel vast fel in de smaak, vooral omdat het hier gaat over een juweeltje met his torisch belang, dat quasi een unicum is in «Het Land van Aalst» en dat zeker niet mocht verloren gaan. Betreurd werd wel het feit dat het kleurrijk des kundig gerestaureerd wapen schild niet van op de openbare weg zichtbaar is doch voorzitter Van der Hulst meent dat wie het interesseert gerust eens kan binnenstappen, gevaarloos. Verder werden het werk van Adolf Lecompte in de Dirk Mar- tensstraat wél en dat van De Smet in de St.-Jansstraat (ver bouwing) niet in aanmerking genomen. Uiteindelijk werd een salomon- soordeel geveld en werd de koek in drie, weliswaar niet ge lijke delen verdeeld Volgend jaar zal in de optiek van het WAK-bestuur en naar een wenk van het stadsbestuur de prijs waarschijnlijk niet meer worden verdeeld maar gaan naar één uitverkorene Ex-aequo werden gerangs chikt Johan Dierick en Pater Raes van het Kollege. Beiden kregen uit handen van schepen De Maght een check van elk 40.000 fr. en voorzitter Van der Hulst overhandigde aan de De WAK verdeelde dit jaar haar prijs tussen drie deelnemers die zich inspanden v stad. (JM) ir de verfraaiing van de derde laureaat Pieter De Cos- ter 20.000 fr. Eén inzender kwam spijtig ge noeg te laat met zijn kandida tuur maar die komt dan voor '79 wel in aanmerking. Alhoewel dergelijke sommen uiteraard slechts in het geheel van zulke werken slechts een peulschil is blijft het toch een (kleine) financiële tegemoet koming maar vooral een er kenning van de verdienstelijk heid van dergelijk werk. Uit naam van de drie gelukki gen dankte E P Raes S.J. dan ook én de WAK én het stads bestuur voor de tastbare waar dering en de medewerking bij de realisatie van een restaura tie, werk dat niet alleen heel wat moeite maar ook liefde vereist om tot een goed einde te kun nen worden gebracht. Het waardevolle uit ons rijk ver leden mag zo maar niet door slordigheid of gemis aan be langstelling verloren gaan, wat men ons later nooit zou verge ven. Het waardevolle is inder daad slechts toevallig in het bezit van bepaalde personen en behoort ook aan de hele gemeenschap. Ook noemde de Pater zich be wogen door de zogezegde vooruitgang op velerlei gebied die de menseliike proporties overschrijdt en meer gericht is op ven/verven van macht, geld en aanzien dan op het alge meen welzijn. Uiteindelijk aldus een bedreiging voor de mens en zijn leven op aarde. Mensen moeten dichter bij mekaar ko men te staan en mogen niet gescheiden worden door woes tijnen van beton en glas. door woestijnen van administratie, onbegrip en égoïsme. Met onze gebouwen menselijker, aan genamer en milieuvriendelijker te maken hebben de laureaten getracht het waardevolle voor de gemeenschap te behouden.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4