tuz/en ECHTSCHEIDING EEN AKTUEEL PROBLEEM LEEFMILIEUFRONT WAAKT! AALSTENAAR KAN HET STELEN NIET LATEN 6 - 15-12-1978 - De Voorpost Op donderdag 7 december ging te 20 uur in 't Apostelken te Aalst-Mijlbeek een voordracht door met als onderwerp: «Echtscheiding, een aktueel probleem». De voordrachtgeef ster was Mireille Cottenjé, auteur van een zevental boeken, waaronder als meest bekende: «Dagboek van Carla» en «Met 13 aan tafel». Vooral dit laatste boek heeft ophef gemaakt. Hierin vertellen 13 gescheiden vrouwen op een openhartige manier over de problemen die zij in hun huwelijk hebben ondervonden, en wat de feitelijke reden tot echtscheiding was. De voordracht was voor wat de problemen van de vrouw be treft op dit boek gebaseerd. Mevrouw Cottenjé ging zelf «van tafel weg» en achtte zich daarom dus zeker goed ge plaatst om over dit probleem te spreken. De avond werd georganiseerd door het K.O.S.I. (de kulturele werkgroep van het Apostel ken) omdat weinigen kennis hebben van de oorzaken en de gevol gen van de echtscheiding. Ge- scheidenen zelf durven of wil len er niet over spreken. Van daar het beroep op M. Cottenje, een progressieve schrijfster die leeft van haar pen, iets dat in Vlaanderen uitzonderlijk is. M. Cottenjé begon met zelf haar boek «Met 13 aan tafel» te bekritiseren. Dit boek dat werd geschreven omdat ook andere vrouwen veel te zeggen heb ben. is beperkt tot haar eigen kring van vriendinnen en ken nissen. Daarom is het onlangs van de pers gekomen boek over mannen ruimer opgevat. Voor dit mannenboek werd een beroep gedaan langs de radio, en alle lagen van de bevolking komen erin aan het woord. De ervaring van de schrijfster naar aanleiding van dit werk is dat mannen veel minder op hun anonimiteit gesteld zijn dan de vrouwen. Ook zouden mannen hun eigen afhankelijkheid heb ben, namelijk voor wat betreft de dagelijkse kleine dingen zoals wassen en boodschap pen, terwijl de vrouw op gelde lijk gebied afhangt. Voor de man echter, aldus de spreek ster, gaat zijn afhankelijkheid veel dieper hetgeen zou verkla ren dat de man vlugger op nieuw een vrouw zoekt die in staat voor deze dagelijks te rugkerende beslommeringen. cien De Cock, Rosthoutweg 1 te Haaltert doet immers een aanvraag tot het afschaffen van een deel van voetweg nummer 100, het Polderwegje te Nieu- werkerken. Tenslotte werd een aanvraag ingediend door de NV Coplac 3, de industriezone Erembode- gem, tot uitbreiding van de be staande houtzagerij met ops lagplaats voor hout (ongeveer 6000 kubieke meter stammen gezaagd hout). In de be staande schrijnwerkerij zou dan een Demag-15, ton-kraan met een vermogen van 87Kw en een Demag-5 ton-kraan van 21Kw geplaatst worden. De Bestendige Deputatie gaf in de maand oktober een gunstig gevolg aan twee aanvragen: Op 20 oktober werd aan Che vron Oil Belgium de toelating gegeven om de bestaande in richting. gelegen aan de Moor- selbaan 334, uit te breiden met een tank van 25.000 Ster ben zine. De heer Eddy Buyle kreeg op 27 oktober de toelating tot het oprichten van een werkplaats voor houtbewerking, gelegen Het is de ervaring met de on- lijk maar na de stap was ik zeer dervraagden voor haar boe- gelukkig om de herwonnen ken, die leerde dat het verkeerd vrijheid die ik altijd betracht is te denken dat echtscheiding heb. Ik heb de wereld en de er zó gemakkelijk van komt, M mensen nodig. Mijn echtgenoot Cottenjé zelf probeerde 10 was wel ontwikkeld, maar uit- jaar steeds opnieuw haar hu- erst gesloten. Hij had geen welijk in stand te houden. Voor eerbied voor mijn persoonlijke al de ondervraagden was het vrijheid en daar kon ik niet te- een zeer zware stap, een echte gen. Mijn man begreep niet dat revolutie in het leven. Man en liefde het scheppen van ruimte vrouw hebben elkaar nodig. Na is waarin de ander vrij kan zijn», de jarenlange samenleving komt er een vergroeiing, zowel Omwille van zijn geslotenheid emotioneel, maatschappelijk was haar echtgenoot gekant en op elk ander gebied. Dit al- tegen haar publikaties en werd les losrukken is zeer zwaar, ze gedwongen in het geheim te vooral voor degene die verlaten schrijven tijdens zijn afwezig- wordt. Hij of zij die achterblijft heid en het manuskript te ver heeft het veel lastiger volgens bergen. In die periode be de schrijfster. De andere wikt weerde M. Cottenjé te hebben en weegt, voelt zich verstikken ondervonden dat het huishou- maar het idee van echtschei- den (met 6 kinderen) op minder ding is er en groeit. Aldus weer- dan 3 uur per dan kan gedaan legt M Cottenjé een tegenwer- worden Vrouwelijk protest uit ping uit de zaal dat er meestal de zaal liet niet op zich wach- opofferingsgezindheid ont- ten. Als men ambitie heeft voor breekt en dat men het tot echt- andere zaken (schrijven) dan scheiding laat komen zonder kan dat, houdt M. Cottenjé twee maal te proberen. staande. Mijn kreativiteit werd Betreffende haar eigen echt- er onder gedrukt. Een toehoor scheiding 6 jaar geleden zegt der merkte op dat ze dat ook zij (na 17 jaar huwelijk) «Ik was wel voor het huwelijk kon we- het die mijn echtgenoot heb ten. De schrijfster gaf dit toe, verlaten, en na mijn beslissing maar bekende de pretentie te was hij stomverbaasd en verlo- hebben gehad te denken dat ze ren. De beslissing tot scheiden, iemands karakter wel zou kun- gaat ze verder, was zeer moei- nen veranderen. De voornaamste bedoeling van de Werkgroep Leefmilieu Aalst is het leefmilieu van de Groot-Aalstenaar leefbaar te houden. Dat de Belgen steeds weer proberen de wetten te overtreden of te omzeilen tot eigen profijt hoeft al lang geen betoog meer. Toch is dit eigen voordeel vaak in het nadeel van de gemeenschap. Daarom blijft de WLA waakzaam en blijft deze organosatie alle onregelmatigheden afkeuren. Via het jongste info-krantje komen we volgende feiten aan de weet: Reeds in oktober werd er melding gemaakt van de aanleg van een betonnen zwembad in de wijk Nievel te Meldert. Op zichzelf lijkt dit niet zo erg, maar het brouwsel ligt in volle landbouwzone. Het zwemdok is van op de straat zichtbaar en had toen nog geen omheining. Nu meldt de WLA-medewerker te Meldert dat er wel een afsluiting werd aangebracht, maar één die echt stoort in het landschap. Begin oktober werd er te Moor- sel eveneens een noodkreet geslaakt: op enkele stappen van de oostrand van het Bie- zenbroekbos werd een kanjer van een week-verblijf opge richt. Toen reeds vroegen de Groene Jongens (en Meisjes) zich af of dit een nieuwe taktiek was: een stuk weide aankopen, er een storende omheining op aanbrengen, alles een hele poos laten rusten en er dan in zeven haasten een weekend verblijf op neer te zetten. U kan zich voorstellen welke onaan gename verrassing het werd voor de plaatselijke afgevaar digde, toen hij merkte dat er nu reeds een tweede verblijf werd opgericht, blijkbaar door de zelfde eigenaar. Beide brouw sels zijn gescheiden door een losweg die door een landbou wer gebruikt worden, maar het geheel werd afgezet met be- tonpalen en bijhorende draad. Zouden de geruchten, als zou het hier om een manége gaan, bewaarheid worden? Verder noteren de WLA-ers nog enkele aanvragen die op hun deugdelijkheid zullen on derzocht worden. De heer Edmond De Croock, Nieuwstraat 45, Aalst, heeft een bouwaanvraag gedaan tot het oprichten van een winkel ruimte en opslagplaats gelegen aan de Gentse Steenweg. Het zou een gebouw worden van 102 meter lang en 9,70 m breed bij vier meter hoog. De Werk groep Leefmilieu Aalst vraagt zich af of er na de Delhaize- story nu een De Croock-story mag verwacht worden. Het verbaast alleszins dat twee ge broeders zo dicht bij elkaar komen, of... zouden de vroe gere geruchten als zou de su permarkt De Croock uit de Raf- felgemstraat verhuizen naar de Gentse Steenweg, bewaarheid worden? De heer Walter Van Herreweg- he, Hopstraat 7, doet een bouw aanvraag tot het oprichten van een nijverheidsgebouw (15 x 25 x 6 meter) in de Ververij- straat. De heer Herman Vinck Kapel- leweg 33 te Herdersem, vraagt de toelating tot het eksploiteren van een imkerij met een mak- simum van tien kasten. De leden van de WLA vrezen dat er weeral een veldwegje gaat verdwijnen. De heer Lu- In de Sint Annazual was er een kleine beurs van Mens en Ontwikkeling - opgezet. De opbrengst van deze hobbywerkjes komt ten goede aan de missionarissen. (JM) Wetswinkel, Houtmarkt 5 (tel. 053-70.38.88) Gratis juridisch advies elke vrijdag van 19 u. tot 22 u. Dido, Oude Heirbaan, Erpe Vrij 22: 20 u.: start lederbewerking Zat 23: 20 u.: optreden Bob, Frank en zussen. Terlinden, Raffelgemstraat 8 Vrij 15: filmvertoning «Asterix en Cleopatri» (20 u.) Zon 17: wandelen met onbekende bestemming. Eureka, Keppestraat 52, Erembodegem Zon 17: filmvertoning Rollerball om 20 u. Jebron, Begijnhof 1 Woe 20: 19.30 u.: dia-avond «reis naar Amerika» (Guido Debree) Tanu, IJzerenwegstraat 1 Vrij 15: Kaderdag ideologie en toepassingen van de socia listische en kapitalistische landen Zon 17: autotocht naar het provinciaal domein (Beernem). Vertrek 14 u. Zat 23: Israëlische avond om 20 u met als gastspreker R. Debuyck. Medewerking van de A.T.B Op de dagorde: toe ristische films en dia's, Israëlische produkten, enz... Toe gang gratis. Zon 24viering van kerstavond met gezelschapsspelen van 14u tot 18 u. Een kerstmaal aan demokratische prijzen om 20 u. Vrij 29: 20u filmvertoning «Hitier, tien laatste dagen». Feestzaal VT1, Vakschoolstraat Zat 23: kerstfeest met om 14 u uitdeling van kerstpaketten door de kerstman aan de kinderen. Nadien: film. poppen spel, diskobar en tombola. Zonnestraat 20 Vrij 15:19 u.: toneel in teater Vertikaal «DePrip»van Arthur Miller. Zat. 16: 20 u: Top-50 Aller tijden. Apostelken. Apostetstraat 1A Vrij 15 - zat 16 - zon 17 dec.: tentoonstellingvan kunstvoor werpen (Japan. Afrika, Latijns-Amerika) ten voordele van Sodiga (Sociale Dienst aan Gastarbeiders). aan de Brusselse Steenweg en uitgerust met 258 Pk machines. De Groene Jongens juichen het toe dat een heleboel straten achter de bloemveiling nieuwe voetpaden kregen. Zij vinden het wel erg spijtig dat de bomen in de Pastoor Lauwerijsstraat moesten opgeofferd worden. Op de nieuw aangelegde par king zijn wel enkele toekom stige perkjes te vinden: hopelijk komen er een paar bomen in. Zou het tegelijk niet mogelijk zijn om het bestaande populie- renscherm door te trekken om aldus de verval.en school te verstoppen? Het is het onder zoeken waard! Ten slotte no dit: uw groot huis- vuil hoort noch in de sloot, noch langs de kant van een veldwe- 8 gel. Tel. naar 21.33.29 (toestel 158) of naar 21.57.41 (toestel 167) en het wordt gratis opge haald. Men zegge het voort... RDV Mireille Cottonjé sprak in het Apostelken over het onderwerp •Echtscheiding- In samenspraak met het ge hoor komt het onderwerp on- derhoudsgeld aan bod. In het vrouwenboek komt dit weinig aan de orde, maar in het man nenboek staat het centraal. Het is mijn ervaring, aldus M. Cot tenjé, dat voor vele mannen dit onderhoudsgeld een enorme kwelling is. Buiten een bijdrage voor de kinderen, is zij terecht van mening dat het voor de vrouw immoreel is dit geld te aanvaarden. De vrouwen die van de echtscheiding een han delszaakje maken noemt zij pa rasieten, en vrouwen zonder skrupules die hun echtgenoot uitzuigen Spreekster drukt haar verbazing uit over het feit dat de mannen het slachtoffer worden van de wetten die ze zelf hebben gemaakt. Iemand uit het publiek vraagt hoe de kinderen op de schei ding hebben gereageerd «Mijn kinderen waren mijn beste vnenden. Ik besprak mijn pro blemen met hen. Ze begrepen dat ik ongelukkig was en wisten waarom (Men kan zich nu wel de vraag stellen of kinderen hun ouders nodig hebben als vriend. Het valt te betwijfelen. Niet allen hebben ze vrienden van hun eigen leeftijd, maar ze verlangen in hun ouders ie mand te zien naar dewelke ze-, kunnen opkijken, iemand die gezag heeft en leiding kan ge ven. Dót willen de kinderen van hun ouders en niet dat ze zich opdringen als vriend). De kin deren doen het bezoekrecht ter sprake komen. Hieraan doet M. Cottenjé niet mee. Wel geeft ze toe dat dit bezoekrecht door de verlaten vrouw als een wraak middel kan worden gebruikt, terwijl de vrouw die zelf haar man verlaat de kinderen meer aan hem zou gunnen. Gevraagd naar de opvoeding van haar kinderen zegt M. Cot tenjé voorstander te zijn van de vrije opvoeding. Laat de kinde ren kiezen, laat ze eksperimen- teren, verbiedt ze nooit iets. Men zal opmerken dat dit de vrije metode is die door de eer tijds beroemde maar nu veel eer beruchte Dr. Spock werd voorgestaan. Inmiddels heeft deze kinderpsycholoog zijn ongelijk erkend, maar onder tussen is het karakter van de vrij opgevoede kinderen ver knoeid. Hoe kan men ontken nen dat kinderen gezag nodig hebben? Hoe zal men ze dan leren rekening te houden met anderen, hoe brengt men ze normen bij en eerbied voor waarden. Hoe zullen ze zich in schakelen in de maatschappij als ze nooit gezag hebben ge kend? Naar de ervaring van M. Cot tenjé zijn de mensen over het algemeen weinig verdraag zaam, terwijl de maatschappij zelf toegeeflijker is in verband met echtscheiding. Wel uit ze kritiek op de rechterlijke macht die op dit gebied uiterst reak- tionair en onverdraagzaam wordt genoemd. Als de schrijf ster de mensen onverdraag zaam noemt dan zullen de toe hoorders zonder twijfel ver baasd hebben opgekeken als ze later op de avond eveneens Florimond Frangois is niet alleen een voorbeeld van wat de mo derne punkrage ons gebracht heeft, Florimond is ook een erg actieve jongen. Hij schrikt er vooral niet voor terug hier en daar een winkel ongevraagd binnen te vallen, al dan niet met assistentie overigens. Op die manier raakte hij geruime tijd uit de kost Voor al die diefstallen en diefstalle tjes werd Florimond woensdag op het matje van de Dendermondse rechtbank geroepen. Frangois was in 1976 amper zes tien jaar oud. maar dat was al ge noeg om in Antwerpen een auto te stelen. Hij reed ermee naar de kust, waar ook nog een andere wagen werd buitgemaakt. In het terugkeren sprong hij effe te Gent binnen en roofde ongeveer 77.000 frank, Dat zware geld werd in Antwerpen aan lichte meiden verbrast Ook in oktober '76 was Florimond vooral in het Antwerpse actief. Hij had het vooral op kleding en geld gemunt In november trok hij terug naar Gent, weer op zoek naar bontman tels en de nodige money. Onder tussen was hij ook ontvlucht uit het heropvoedingsinstituut te Mol. Nadien begaf hij zich weer naar de Arleveldestad om terug aan het no dige geld te geraken. Florimond bekende al de ten laste gelegde feiten. Het Openbaar Ministerie vroeg dan ook een strenge straf. «Het gebeurt niet zo vaak dat de jeugdrechtbank iemand doorstuurt naar de korrek- tionele rachtbank Als dat toch ge beurt, dan betekent dat een serieus vergrijp en ik eis dus een passende van M. Cottenjé vernemen dat P® ontrouw of overspel niet zo veel een reden tot echtscheiding is. Als zij zo licht denkt over de^ fundamentele plicht tot trouw zonder er al te zwaar aan te tillen dan is dit toch wel ver draagzaamheid bij uitstek Voor een goed huwelijk is voorF' M. Cottenjé materiële welstand r niet nodig. Zelf zegde ze in haar rSF jeugd zeer gelukkig te zijn in het rm( «menselijk kontakt», terwijl ze*rk in tegenstelling tot de jeugd van haarman veel armoede kende. Sommige toehoorders zullen misschien wel de indruk heb-: ben dat die materiële basis van' het huwelijk tamelijk vlug als1 van weinig belang werd afge-' daan, terwijl men van mening' kan zijn dat deze basis dikwijls] een noodzakelijke voorwaarde is om het huwelijk goed te latent bestaan. In een huwelijk zon der deze degelijke eke 91 grondslag groeien kleinighe-Fö den die anders van geen be-r®® lang zijn uit tot grote problemen?615 doordat ze omwille van «ar-'-m moede» scherper gevoeld? worden en grotere afmetingen®[9 krijgen. Van de liefde kan meJr nu eenmaal niet leven. In elk*"1 geval was het een interessante'6'- avond die de mogelijkheid]n< bood tot het vrij uitwisselen van?nk gedachten en ervaringen, al-6r" hoewel dit laatste er wel toe ge-'n leid heeft dat het gesprek nog alrare eens afdwaalde van het eigen-. s lijke onderwerp naar organisa-£ar tie van de huishouding, pries-j*^ tercelibaat, kinderopvoeding'™ e.d. ,De André D.B. straf» aldus de procureur Verdediger meester Vermassen ging ermee akkoord dat het hier ging om vrij serieuze gebeurtenis sen. Hij wou geen clementie vra gen, maar wel in de toekomst kijken». En juist dat beeld zou er voor Frangois niet slecht uitzien» MEENDE DE PLEITER. De Aalste- naar was immers sedert kort ver loofd en die verhouding zou een gunstige kentering in zijn houding teweegbrengen De rechtbank veroordeelde Flori mond Frangois uiteindelijk tot 2 jaar gevangenisstraf (waarvan 15 maand met uitstel) en een boete van 8.000 F. De procureur des ko- nings vorderde, gezien de straf, dan ook de onmiddellijke aanhou- I ding van de veroordeelde. De I rechtbank ging hierop in. Wegens andere delicten vertoeft Flori tot 1980 in de nor. Nu komen er nog enekel supplementaire maanden bij.

De Voorpost | 1978 | | pagina 6