Pompiers uit Pontoise en Böblingen ontvangen Pompiers spuiten ook muziek HISTORIEK VAN HET RUSTOORD STEM NU MEER DAN OOIT VOOR JOHNY TIMMERMANS 3e kandidaat C.V.P. JOHNY TIMMERMANS Blussen op internationaal niveau DE HOPPERANK KARNA VALHUTSEPOT KAMER VAN L*JST NR- VOLKSVERTEGENWOORDIGERS onidat mensen belangrijk zijn op ons kunt ge rekenen 3 - 15-12-1978 - De Voorpost n een zeer ontspannen sfeer van Freundschaft, Cemütlichkeit en •"ranse charme ontving «maire-Oberbürgermeister» Louis D'haese- eer verleden maandag als apoteose van de Barbaraviering de •"euerwehrleute en sapeur-pompiers van het Duitse Böblingen en het franse Pontoise. Jeide steden zijn met elkaar verbroederd en vermits Aalst zulks is edert tientallen jaren met Pontoise en «les amis de nog amis aussi «os amis- zijn kwamen de Duitse spuiters ook naar de «keizerlijke •hieke stad-. ïöblingen, een stad in Württem- >erg met 45.000 inwoners ligt :u id westelijk van Stuttgart vlakbij le Duitse Autobahn naar Mün- :hen in een zeer industrieel gebied net o.a. vliegtuigbouw, tekstiel-, •choeisel-, en meubelindustrie, vlet het nabijgelegen Sindelfïngen verd getracht het te fusioneren naar protestakties konden zulks /oorkonten. In deze gemeente zijn :r ook weverijen, uurwerk- en nachinenfabrieken doch bovenal igt tussen beide hel Daimler- 3enzkompleks, «de Mercedes» vaar ruim 35.000 mensen werk /inden. 'ontoise, in de Parijse «banlieue. is te bereiken via de «autoroute du Nord» met uitrit in de nabijheid van het vliegveld Charles de Gaulle bij Senlis, vóór Paris dus. Met Pontoise had Aalst reeds be trekkingen, eerst private via oud- strijderskringen met de gewezen brandweerkommandant Pedro D'Herdt en Frits De Wolf in de jaren 1923-1926 waarna de kon takten werden geofïïcialiseerd vooral door toedoen van de te Pon toise wonende uit Charleroi af komstige monsieur Willems, fa milielid van de huidige stadssekre- taris. Böblingen heeft een brandweer korps van 110 man waarvan een tiental beroeps en de rest vrijwilli gers. (In de Bundesrepublik is een beroepskorps wettelijk voorzien vooreen bevolking vanaf 100.000 inwoners). Kommandant van dit korps is de gemoedelijke Kurt Freeh. Pontoise daarentegen met kommandant Picault heeft een be- roepskorps van 75 manschappen op semi-mililaire leest geschoeid. Van beide korpsen vertoefde ruim een tiental te Aalst vanaf zaterdag tot dinsdagmorgen voor de tradi tionele Barbarafeesten. Aalst was uiteraard ook vaak te Pontoise en te Böblingen te gast, zelfs eens voor een internationale brand weerdag waar ze konden kennis maken o.a. met president Scheel. In het Pieter Coeckekabinet wer den beide delegaties samen met officierenkorps en een afvaardi ging van de Aalsterse spuiters ont vangen in aanwezigheid van eerste schepen Monsieur en schepenen De Maght, De Bisschop en Van den Eede en stadssekretarissen Christiaan Willems en Leopold Het jaarverslag 1977 van het OCMW van Aalst geeft ons een idee van de lijdensweg die een openbaar bestuur dient af te leggen vooraleer men tot de bouw van een rusthuis kan ko men. Voor het bejaardentehuis «De Hopperank» te Erembodegem begon alles op 19.12.1965 met een princiepsbeslissing door de toenmalige C.O.O. tot oprichting van een rustoord voor bejaarden. Deze beslissing kreeg een ongunstig advies van de hogere overheid gezien het aantal bedden voor bejaarden binnen een bepaalde straal van de gemeente Erembodegem te hoog was ten opzichte van de andere landsgedeelten. De COO legde zich enigszins bij deze beslissing neer door op 13.3.1966 een princiepsbeslis sing te treffen tot oprichting van een woningkomplex voor va lide bejaarden Ondertussen legde men echter nieuwe kon takten om toch toelating te be komen tot het oprichten van een rustoord. Deze kontakten bleken niet tevergeefs vermits de Minister van Volksgezond heid en van het Gezin op datum van 9.2.1967 een principiële toestemming gaf tot de bouw van het rusthuis. Dit was de ei genlijke start van de Hoppe rank. De Gemeentedienst van België werd dan als ontwerper aangeduid. Op 22.3 1968 greep een ver gadering plaats op het ge meentehuis van Erembode gem van een afvaardiging van alle technische diensten be trokken bij de goedkeuring van de uitvoeringsplannen van het rustoord, teneinde het opge maakt voorontwerp te bespre ken. Op 13.9.1968 werd het uiteindelijk voorontwerp goed gekeurd, en op 7.3.1969 keurt de COO het definitief ontwerp goed. Alhoewel definitief moe ten toch nog een aantal techni sche wijzigingen aangebracht worden, welke op hun beurt op 13 6.1969 aanvaard worden. De toelating om over te gaan tot de aanbesteding van de ruw bouw door het Ministerie van Volksgezondheid volgt dan op 1.11.1969, en de eigenlijke aanbesteding gebeurt op 23 1.1970. Vier maanden later (op 23.1.1970) volgt de goed keuring van het Ministerie van de toewijzing, en het bevel tot aanvang der werken wordt ge geven op 1.9.1970. Jwaalf dagen later heeft reeds de eerste steenlegging plaats door de Heer A. De Graeve, af gevaardigde van de Heer Mi nister van Volksgezondheid. Deze week kunnen wij eens van start gaan met het onderwerp die ons op het idee bracht van bovenstaande titel te gebruiken. DRIEKONINGENFEEST Karnavalisten die het nog niet moesten weten, op zaterdag 6 januari gaat een driekoningenfeest door. Over dat feest volgende mededeling vanwege het Feestkomitee: Op zaterdag 6 januari 1978 richt het Stedelijk Feestkomitee het jaarlijks Driekoningenfeest in, als inzet van de 51' karnavalvie- ring. Om dit feest gezelliger te maken, hebben wij de formule enigs zins gewijzigd. Vooreerst moet elkeen die de Keizershallen binnen wil, verkleed zijn. Ten tweede kunt u op dit feest lekker smullen van een echte Aalsterse hutsepot. Verder zullen wij zorgen voor een speciale muzikale ambiance. Hoe gekker, hoe liever is het advies. De deuren van de Keizershallen gaan open om 20.30 uur, hutse pot kunt u smullen tussen 21 u en 23 uur. Als u wilt deelnemen aan dit feest kunt u op voorhand kaarten verkrijgen aan de prijs van 250 fr. waarin begrepen: de hutsepot en drie gratis konsumpties(dienst niet inbegrepen). Om organisa torische redenen, verzoeken wij u vriendelijk de kaarten op voorhand en tot ten laatste 31 december 1978 af te halen op het sekretariaat van het Stedelijk Feestkomitee Stadhuis, Grote Markt 3, Aalst. KARNAVALHIT Volgende week is hét dan terug zover. De nieuwste karnavalhit van Kamiel Sergant wordt opgenomen. Zoals steeds aktuele problemen van binnen onze stadsgrenzen. Dit jaar zijn de twee titels: «De Mert» en «De regenboeg». Waarop zou dat laatste wel kunnen slaan? DIDDENS-VAN ASTEN De werkzaamheden van de karnaval groepen, zowel in de Fiber als in Diddens-Van Asten, schieten goed op. Er zal momenteel een aanvraag gericht worden tot het stadsbestuur om de werkda gen in het lokaal Diddens-Van Asten met één dag uit te breiden MEDAILLE De prijs van de nieuwste karnavalmedaille is reeds bekend: 173 fr. verzamelaars zullen het dit jaar alleen met dit kleinnood moeten doen, want zoals misschien reeds bekend zullen er dit jaar geen stickers gedrukt worden. BAAS IN EIGEN HUIS Het door sommige groepen omstreden reglement dat bepaald dat de Aalsterse karnavalgroepen binnen de stadsgrenzen moeten blijven is doorgestuurd naar alle karnavalgroepen. Naar aanleiding van dit reglement werden reeds enkele aanvragen afgewimpeld. Zo een aanvraag tot deelname van enkele karna valgroepen in Puurs, en ook een andere in Torhout. Oost, west, thuis best! Van Vaerenbergh, pas tot de ere wacht toegetreden. Burgemeester D'Haeseleer stelde deze receptie in het kader van dank en erkentelijkheid en deed dit ach tereenvolgens in het Nederlands, het Frans en naar zijn zeggen het «half-Duits»Het Engels en Ame rikaans liggen hem uiteraard be ter. Hij plaatste deze samenkomst tussen de verschillende korpsen zowel op het humaan als op het technisch niveau en verheugde er zich over dat het kon uitgroeien tot een quasi universeel gebeuren. Eretekens werden uitgewisseld waarbij de burgemeester een prachtig boek over de «Val d'Oise» werd aangeboden en een dekoratie van de Deutsche Feuer- wehrCyriel Vercruyssen, in zilver en van de Franse delegatie «la mé daille d'or du département du val d'Oise». Ook de kommandanten van Erembodegem en Benoni Carlé van Moorsel werden vereerd met een gewaardeerd ereteken van president Bürger. Ook de heren Van der Spiegel van de «900», Degels en Van Volsem werden gedekoreerd. Zowel in de taal van Molière als in die van Goethe gaf dan de gewe zen oberbürgemeister «Herr Bis- schof- enkele gekruide historische wetenswaardigheden ten beste. Dat Aalst «de Keizerlijke stad» genoemd wordt ligt inderdaad niet aan het feit dat Napoleon hier of daar in Oiljst ergens zou hebben vertoefd maar wel aan het feit dat Aalst dat nooit een koning had, deel uitmaakte van het «Heilige Deutsche Reich» van de Duitse Keizer. Dat het gebouw waarin de receptie plaats had niet meestal het stad huis wordt genoemd maar in de volksmond meer het «landhuis- vindt zijn oorsprong in het feit dat Aalst een zeer belangrijke rol ver vulde in het toenmalige «Land van Aalst». De plaats waar de receptie plaats vond, het Pieter Coeckekabinet werd zo genoemd door ex- burgemeester Debunne. Breughel was immers gehuwd met Maaike, •de dochter van de Aalsterse kunst schilder Pieter Coecke. Het schil derij in dit kabinet toont een aan val van de Fransen wat tot grote hilariteit van de Duitsers door de aanwezige Franse sapeurs in twij fel wordt getrokken. Herr Bischof vermeldt ten laatste dat de Duitse Keizer Karei V niet zo ver van Aalst, te Gent in het Gravensteen namelijk, geboren werd en voor de Fransen zegt hij dat het de Due de Berry was die het door de Fransen weggehaalde schilderij van Rubens, (de Pestlij ders en Rochus) terug aan Aalst deed bezorgen waar het nu in de St.-Martinuskerk berust. Na een kort dankwoord door kommandant De Vidts tegenover het stadsbestuur voor het goede onthaal ook door de Aal stenaars («en d'Oiljstenèskes-, zegt de burgemeester) kunnen deze brandweerlui aan wie het merk baar is dat de voorbije nacht zeer kort was even in open lucht ver toeven vooraleer ze naar de feest zaal trekken voor de groepsfoto. En nu weer de beurt aan de Ajuinen om naar la douce France of het gemütliche Deutschland te trekken. Blussen doet men immers overal en zulks met allerlei vloei stof. LH Zoals presentator Christian De Maeyer zei benijden vele brandweerkorpsen dat van Aalst om zijn muziekkorps. Derge lijke vereniging in stand houden, meer nog ze tot bloei te stimuleren, is een hele taak waarvoor onderluitenant kapelmeester Mare De Cock, bekend trompetter, zich inzet. De brandweerfanfare gaf een feestmaal en een konsert in de ontspanningszaal van de Brandweer. (EDV) De werken zelf duurden zowat 5 jaar vermits slechts op 23111975 de officiële opening plaatshad van het rusthuis «De Hopperank» door de heer De- pues Direkteur-Generaal van het Ministerie van Volksge zondheid. Alles bij elkaar kunnen wij dus besluiten dat het zomat 10 jaar duurt vooraleer een OCMW (vroeger COO) tot de realisatie van een bejaardenhome van amper 50 bedden komt. VEHE Het spelerspotentieel, uiter aard onvoldoende, moet wor den versterkt met leden van andere muziekmaatschappijen zodat men dan komt met geüni formeerde en niet- geuniformeerde muzikanten alhoewel het feit dat ze het brandweeruniform dragen nog niet beduidt dat ze ook nog pompiers zijn. Ook het pro gramma stelt echter voor der gelijke formaties eisen die Mare De Cock tracht te omzeilen door eigen bewerkingen, ge schreven op maat van de be schikbare instrumentisten wat niet altijd waarborg is voor de gelijkheid en in dit geval nogal eens leidde tot veel unisons en qua harmonische sound eerder mager uitviel. Dat bij deze ver eniging ook een ongebruikelijk elektrisch orgel werd gevoegd deed het dan eerder lijken op een uitgebreide «kleine forma tie» dan op de klassieke har monie. In aanwezigheid van schepen De Bisschop, van raadslid Chris Lievens-Borms, van de niet te vermoeide brandweerlui die juist met de stortvlaag en de beginnende overstroming een moeilijke dag achter de rug hadden, en van tientallen sim- patisanten ging in de gymzaal van de brandweerkazerne ver leden maandag een gesmaakt konsert door alhoewel nogal met vertraging begonnen, een gebrek dat men spuitgasten toch wel kwalijk neemt Na een militaire mars met korte gesakadeerde karabinierspas- sen kwam in een originele be werking van Mare De Cock «My Fair Lady», de geschiedenis van een volks bloemenver- koopstertje dat door een voor naam man werd opgeleid tot een dame de high society waardig. Nogal zwaar bege leid, een euvel verre van eigen aan deze vereniging, bleek da delijk de voorliefde die de ar rangeur klaarblijkelijk heeft voor slagwerk en eerder spek- takulaire effekten. Sommige overgangen bleken gevaarlijk en nogmaals werd vastgesteld hoe delikaat het is op de sax soprano sonoor en juist te spe len. Een ondankbaar instru ment meestal. Dat het geheel in schuifjes werd gepresenteerd met veel te lange tussenpau zes kwam minder goed over. Toch werd het een zeer geniet bare vertolking, ook omdat het hier ging om toch door velen gekende melodieën Ook het overbekende «Plaisir d'Amour» van Martini werd ge bracht, zoals buiten de marsen trouwens alle op het pro gramma staande stukken, mis schien wel wat «excès de zèle» of van het goede te veel, in een bewerking van de hand van de dirigent. Afwisselend werd de zangpartij door hout en kopers vertolkt waarbij een hortend begeleidingsmotief het karak ter van dit gekend werk minder ten goede kwam. Pol Sonck, van zijn 16 jaar mu zikant en nu 74 en nog steeds zeer aktief, gaat er terecht fier op in zijn loopbaan als tuba zeer weinig opmerkingen van een dirigent te hebben geïn- kasseerd. Met vakantie aan zee verveelde hij zich en wat doet dan een muzikant? Hij speelt. En als men zijn instru ment niet bij heeft dan kompo- neert hij als hij der mate gebekt is als de Polle. Gekomponeerd in een periode dat het woord «fusie» in ieders mond lag werd het dan ook een «Fusiemars» waarin een overbekende Aals terse melodie voorkwam «Zèkken dingen, es da naa nie straf?» Na de pauze volgden nog het zo populaire «Glory Alleluia» en twee Russische volksliederen waarna met de «Brandweer mars» werd besloten. In het kader van> de St.- Barbarafeesten 1978 alleszins voor deze formatie met dirigent De Cock, niettegenstaande enkele onvermijdelijke schoonheidsfoutjes, een merk waardig prestatie. Men moet inderdaad roeien met de rie men waarover men beschikt. L.H. Willems GhtsUin Van laethem Dirk Beeckman Rik De Oeicq Willy Opvolgers I hi Van Wambeke Hubert A»ebosch-De Munter Agnes Uittersprot Raymond De Pesiermer Antenne 0e Pauw Denis UW VOORKEURSTEM ACHTER MUN NAAM BETEKENT UW STEUN «IK LAAT U NIET IN DE KOU STAAN» STEM OP 17 DECEMBER VOOR G.V.P (Slechts één slem uitbrengen om geldig te stemmen!) GEEF EEN KANS AAN IEMAND OP DE STRIJDPLAATS!

De Voorpost | 1978 | | pagina 8