pasij !j)| S DE ZWARTKOP VIERDE 25 jarig bestaan Verlaten kinderen in het Aalsterse aan bod CARLOS BUYLE ALS TREKPAARD .jte KARNAVALAJUIN VAN LOUIS PERS00NS BEKROOND JAN DE NEVE SENAAT VOLKSUNIE LIJST 10 SOCIAAL Ti FEDERAAL De Voorpost - 15-12-1978 - 9 De Ornitologische vereniging De Zwartkop vierde het afgelo pen weekend haar 25-jarig bestaan met een nationale ten toonstelling in de zaai 't Kapelleken, Meuleschettestraat te Aalst. Van de gelegenheid maakten wij gebruik om aan de onder voorzitter Herman Chevalier en kommissaris Jean Van de Wiele wat nadere gegevens over de vereniging te vragen. Vermelden wij terloops dat deze laatste reeds 25 jaar zonder oponthoud bestuurslid van de Zwartkop is. Samen met de Heer Albert De Schrijver is hij het enige overblijvende stich tend lid. Alles begon in 1953 toen en kele vogelliefhebbers in kafé 't Baasken de koppen bij elkaar staken om een organisatie te stichten die als voornaamste doel had vogelkwekers bij el kaar te brengen, tentoonstel lingen te organiseren van vo gels, die door de leden zelf werden gekweekt. Dit betekent weliswaar niet dat de Zwartkop zich enkel tot deze aktiviteit zou beperken. Aldus zorgt zij ieder jaar voor het plaatsen, her nieuwen en opkuisen van nest kastjes in het stadspark. Na het lokaal overgebracht te hebben naar kafé Arista aan de Hopmarkt, kwam men terecht bij Richard Gits in de Nieuw- straat. Vandaar verhuisde men achtereenvolgens naar Gaston Van der Eist op de Grote Markt, en naar het Beukenhof, om tenslotte te belanden in het kafé Eendracht aan het Station plein waar men sinds 1972 verblijft. De Zwartkop telt op dit ogenblik ongeveer 130 leden, vogel kwekers. Onder deze leden wordt een bestuur verkozen dat buiten bovenvermelde heren Chevalier en Van de Wiele nog bestaat uit Erevoorzitter Jean De Bruyn, Sekretaris- Penningmeester Jos Vinck, Public-Relationsman Paul Lie- vens, en de kommissarissen Michel Van den Brempt, Eddy Brijs, Francois De Spiegeleer, Fritz Vermoesen en John Arijs. Naar onze woordvoerders ons verzekerden heeft men een uit stekende sekretaris- penningmeester. Het moet in derdaad geen sinekure zijn om een jaarlijks budget van zowat 200.000 fr. te beheren. De in komsten worden verzorgd door de lidgelden, en door de an nonces, die in het driemaande lijks ledenblad gepubliceerd worden. Verder dient elke deelnemer aan de jaarlijkse tentoonstelling een bijdrage van 25 fr. per vogel te betalen. Deze expositie is anderzijds ook de zwaarste uitgavepost. Er zijn immers de kosten voor het huren van de zaal en het tentoonstellingsmateriaal, het loon van de nationale vogel keurders en de aankoop van de tientallen prijzen. Deze laatste post alleen reeds bedroeg dit jaar 80.000 fr. TENTOONSTELLING Om de jaarlijkse tentoonstelling tot een goed einde te brengen zijn de bestuursleden reeds drie dagen bij voorbaat aan het werk. Woensdagavond wordt de zaal in orde gebracht, terwijl men donderdag zorgt voor de inbreng van de geëxposeerde vogels. De vrijdag wordt er zo wat 20 uren zonder oponthoud gewerkt. Dan gebeurt er im mers de officiële keuring van de vogels, wordt gezorgd voor de rangschikking en wordt door de bestuursleden zelf de officiële katalogus gedrukt. In het weekeinde zelf moet men dan twee dagen lang paraat zijn, terwijl de maandag daarop ingenomen wordt door de uit- kerving van de vogels. Dit jaar werden op de tentoon stelling zowat 1.300 vogels ge ëxposeerd, die naar men ons verzekerde een waarde verte genwoordigen van zowat 900.000 fr. De meest diverse vogels wor den aan de belangstellende ge toond, gaande van huismussen over kanaries en parkieten tot tangora's. De blikvangers dit jaar waren twee kaketoes, die elk zowat een waarde van 25.000 fr. vertegenwoordigen. De vogels komen uit de meest diverse landen, tot zelfs uit Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Namen als Aurora astrilde- napoleonietje, parelamandine, Japanse kwartel, Granatastrild, enz. doen ons inderdaad aan exotische landen denken. Er werden zelfs vogels geëx poseerd, die wettelijk niet mo gen gevangen worden, maar die, naar onze woordvoerders zegden, wel in kooien mogen gekweekt worden. Voor deze vogels beschikt iedere vogel liefhebber trouwens over een officieel attest van het Bestuur van Waters en Bossen (Minis terie van Landbouw). De in- spekteurs van dit bestuur ko men trouwens elk jaar op be zoek om na te gaan of alles wet telijk in regel is. Oorspronkelijk was het de be doeling om de tentoonstelling in de Keizershallen te laten plaatsgrijpen. Financieel kon De Zwartkop deze organisatie niet aan, vermits men immers diende in te staan voor een permanente brandwacht van twee brandweermannen, wat 450 fr. per man en per uur zou kosten, en voor de verwarming van de zaal, wat op zowat 30.000 fr. geschat werd. Het stadsbestuur steunt de Zwartkop niet rechtstreeks door subsidies, maar wel be zorgde men de vereniging dit jaar tentoonstellingsmateriaal alsook 40 stadsvlaggetjes. KEURING VAN DE VOGELS De Zwartkop is lid van de natio- In onze samenleving zijn er uiteraard mensen van alle slag. Zo zijn er o.a. idealisten en ook mensen die iets kunnen aanpakken met zin voor organisatie. Reeds van bij onze eerste kennismaking met de heer Carlos Buyle uit de Aalsterse Dirk Martensstraat zagen we dat deze man beide kwaliteiten verenigt: een idealistische visie op onze maatschappij gesteund op gefundeerd maatschappelijk onderzoek en anderzijds een durf, bijna een lef om via praktische realisaties zijn ideeën gestalte te geven. Dat zulks een voortdurende inzet, een nooit versagende moed en de nodige overtuigingskracht om mede werkers op peil te houden vereist is zonneklaar.. Uit ccn onderzoek bleek immers dat alleen al in Oost-Vlaanderen er niet minder dan 64 homes waren waaronder in de streek bvb «Zon neschijn» te Erembodegem en Kalken voor verlaten, verwaar loosde kinderen, gerechtskinderen in wiens hart een beetje zon ont breekt. Op 24 februari werd met het doel deze kinderen materieel maar vooral ook moreel te steunen een VZW opgericht «Kinderen van bij ons» door drjiecr M. Vin cent te Gentbrugge. Om de week werd met de vereniging opgetre den in een van deze homes met een poppenkastvoorstelling en bede ling van kledij en snoep. Zulks stelde natuurlijk financiële problemen en de VZW werd tot dan toe enkel gefinancierd via lid gelden. Reeds in 1972 had Marcel Vincent een VZW gesticht met hetzelfde doel doch deze vereni ging kwam nauwelijks van de grond: gebrek aan medewerking, onverschilligheid brachten bij dat voor dit belangloos verricht werk weinig belangstelling was. Reeds in maart van dit jaar hoorde Carlos Buyle van het initiatief van zijn kozijn Vincent en werd dade lijk bereid gevonden tot medewer king maar dan op een meer effi ciënte leest geschoeid. Met het verkopen van lidkaartcn, 250 fr. voor een peter of meter en 100 fr. voor oom of tante raakte men niet ver. Er was juist geteld 6.000 fr. in kas en wat zou men daarmee als blijvende werking kunnen aanvat- steun van Greta Verdoodt uit de fruithandel op de hoek, werd alles voorbereid, kreeg men gratis een radiowagen, voerde men de no dige publiciteit en gaf men eerst in de vroege namiddag een poppen kastvoorstelling voor de Idder- gemse kinderen en 's avonds kwam dan het dansfeest. Resul taat: 35.000 fr. boni. Op 3 sep tember, ter gelegenheid van de «ajuintjesmarkt» te St.- Amandsberg waar Marcel Vincent woont hield Carlos Buyle een tombola met 1.400 zelf ge- De ornitologische vereniging «De Zwartkopeksposeerde haar kleurrijke vogeltjes in 't Kapelleken (JM) nale Ornitologische Bond AOB, met zetel te Brussel. Deze bond zorgt voor de aanstelling van de keurders. Iedere ten toongestelde vogel wordt im mers geklasseerd volgens welbepaalde normen, met name kleur en tekening, hou ding, grootte, bevedering, al gemene konditie (tenen, snavel en poten) en zeldzaamheid en moeilijkheid om kweken. Op 100 punten kan een deel nemer maximaal 92 punten ha len. De keuring gebeurt ander zijds volgens twee kategorieën, namelijk «eigen kweek» zijnde vogels die zelf in de loop van het jaar werden gekweekt en «vrije klasse», die alle andere kategorieën groepeert. Op de tentoonstelling worden de 6 beste vogels van elke deelnemer samengeteld en al dus bekomt men een algemene eindrangschikking op 600 pun ten. Van Mingeroet Alois uit Zele behaalde afgelopenweek- einde de eerste plaats met 547 punten, gevolgd door Van Impe-Coppens uit Kerksken met 545 punten en Cobbaut Adolf uit Hofstade met 544 pun ten. Deze laatste werd trou wens ook Klubkampioen van De Zwartkop en hij won de schaal A.O.B. voor de eigen kweek. De Cooman Willy was in deze reeks tweede. De Schaal van de Ere-voorzitter De Bruyn tenslotte werd dit jaar gewonnen door Brijs- Chevalier. Waarmee kon de 25-jarige ak tiviteit van De Zwartkop beter geëerd worden dan met de offi ciële toekenning van het predi kaat Koninklijke Vereniging, wat dit jaar dan ook gebeurde. Wij wensen ons bij deze offi ciële erkenning aan te sluiten en wensen de v.z.w. Konink lijke Ornitologische Vereni ging De Zwartkop nog vele ja ren intense aktiviteit. VEHE 4NTWKPSE5TEEHWt6 10S.ST. AHANOSBL tal van Erembodegem, kinderen uit Kalken, Denderhoutem, Bel- selee.a. Elk kreeg er een geschenk met een handelswaarde van ca. 500 fr. en verder was er een sma kelijke koffietafel met allerlei lek kernijen. Met een gratis zaal en drie fr. boni voor de vereniging per konsumptie wordt een avond feest gegeven want ook aan de me ters en peters, de nonkels en tantes en de talrijke simpatisanten werd gedacht. De centen waren inder daad weg en de put moest weer worden gevuld. Voor een showa vond was een vedette nodig. Eric De Vlaeminck was met vakantie. Urbanus van Anus bezet, Leo Martin en Gaston Berghmans door ons niet betaalbaar maar Theo Van den Bossche deed het, het doel in acht genomen, voor een zoet prijsje. Met daarbij het Ketje Herman Daelman, Keizer Kamiel Sergant met zijn Kamillekes, te nor Erwin Praet en Katrientje van St.-Bernadette werd het, omlijst door het Aalsters orkest «Flasback United» en gepresenteerd door Rose-Marie Daelman, TV- presentatrice voor «Allemaal Beestjes» werd het een fantastisch sukses, ook nog door de verras sing het «zevende manneke van Gent» (de heer Buyle zelf). Samen met het uitgeven van een reklame- folder bracht deze showavond een 50.000 fr. op zodat weer alles mo gelijk wordt om aan wensen van de verlaten kinderen, uw kinderen maar ook onze kfcideren, te kun nen voldoen. Ze hadden te St.-Amandsberg te recht een zeer aangename namid dag, er werd gegeten, gezongen, er was ambiance. Het binnenko men van St.-Niklaas, weer Carlos Buyle, begeleid door trompetters en trommelaars, was een eve nement. Gepland wordt nu een af deling Aalst, afhankelijk van Gent, met als bestuur Carlos Buyle, mr De Rauw, juridisch adviseur, Greta Verdoodt, een se- kretaresse en een paar kommissa rissen. Een beetje warmte brengen in het hart van deze kinderen is een taak die Carlos Buyle obsedeert. Sa men met hem moeten we allen de rol van moeder en vader van die sukkelaars overnemen. Volgend jaar heeft het feest dan te Aalst plaats. LH In het centrum Ten Berg wachten bijna 200 Oosl-Vlaamse verlaten kinderen op wat komen gaat. ten? Carlos Buyle richtte dan reeds in juni, op eigen risiko, een T-Dansant in te Iddergem in de zaal «Riva». Met daadwerkelijke schooide prijzen. Resultaat. 29.275 fr. winst. Men overzag nu eens de kastocstand en met de erinzittende 80.000 fr. werd beslo ten een St.-Niklaasfeest te geven te St.-Amandsberg. 185 Oost- vlaamse verlaten kinderen werden uitgenodigd waarondereen vijftig- Toen voorzitter Frans WauteVs vorige week Louis Persoons tegen het lijf liep wenste hij deze VTI-tekenleraar proficiat. I^ouis Per soons viel uit de lucht. Reeds zo dikwijls had hij inderdaad meege daan aan de wedstrijd voor de beste karnav&laffiche. Steeds was hij bij de eerste, vaak zelfs de tweede doch de oppergaai had er voor hem nog niet ingezeten. Nu was het echter zo ver. Hij had wel enkele jaren zijn moed even laten zakken en dacht met de komst van jonge mannen geen kans meer te maken maar uiteindelijk lukte het nu toch. Dit jaar waren er ruim dertig deel nemers want waar de wedstrijd vroeger aan Aalstenaars was voorbehouden was hij nu op na tionaal niveau. De bekroonde affiche stelt een ajuin voor op twee benen. Twee ogen erin waarvan een je olijk toe kijkt en het andere gesloten is en een traantje laat weghollen. Op het hoofd ccn -buis» en uit de mond wordt confetti gespuwd. Finan cieel is het toch een aanmoediging alhoewel de voorziene prijs van 20.(X)() fr. werd gesplitst en ook de tweede een deel van de koek krijgt. Ook uan de wedstrijd voor «Len- Ickontakt» deed Louis mee met een kleurig ontwerp voorstellend een vlinder en toeristische attribu ten maar hier viel hij buiten de prijzen. Beroepshalve geeft Louis Per soons aan het VTI in het oriëntatie- jaar plastische opvoeding met veel tekenen maar ook estetischc vormgeving, klcibewerking en al lerhande technieken. Ook in de Bcrocpsschool geeft hij een paar uur les. Vroeger was hij doende in acn dt'lkkerij in de b'ogiafie mua- nu het opdoeken van deze firma werd Louis Persoons wal graag door het VTI dat zijn talenten had leren waarderen, opgenomen. Persoons is daarenboven een kunstschilder die hel houdt bij landschappen, stillevens en spre kend gelijkende koppen zodat op een schilderij dat bij een open deurdag hel VTI sierde de afge beelde persoon door een dorpsge noot onmiddellijk werd herkend Ook als legger van zandtapijten, in Nederland noemden ze dat een •zandschilder», heeft Louis zijn sporen ruimschoots verdiend. Reeds in 1947 legde hij in het Ne derlandse Delft het «melkmeisje van Johannes Vermeer en in 1976, ter gelegenheid van de driehon- derste verjaardag van het afsterven van Vermeer, werd hij terug uit genodigd dit schilderij in zand te realiseren, in het Delfts stadhuis. Over de behandeling van kunste naars in Nederland is Louis vol lof. «Niet alleen weten ze kunst werk te waarderen maar ook bij Willy Persoons uit de Weggevoerdenstraat sleepte de eerste prijs vc de karnavalaffiche in de wacht. Hier toont hij een ander ontwerp vc - toeristische beurs in de Keizershallen (JM) het honoreren van de artist zijn ze uiterst vlot en gemakkelijk. Bij ons kan men dat niet altijd zeg gen», meent hij luidop. Het leggen van zandtapijten zou ontstaan zijn te Hekelgem waar reeds in'1873 Odile Callebaut haar werken ex poseerde. Al eeuwenlang echter lieten grote hereboeren in hun «beste kamer- een kunstig tapijt van zand leggen zodat deze kamet enkel mocht worden betreden bij hoog bezoek. De volgende dag moest er maar een nieuw tapijt worden aangebracht. «Tegen woordig zijn er maar twee zand- schilders meer», zegt Louis, «Ro ger De Boeek uit Hekelgem en ik zelf.» Met het maken van zandta pijten begon Louis reeds op 15- jarige leeftijd tijdens zijn oplei ding in de Aalsterse Akademie voor schone kunsten. Het jaar daarna was hij reeds aan zijn eerste expositie toe en verder heeft hij bijna heel zijn leven zowat overal zandtapijten gelegd. Hiertoe ge bruikte hij vaak bekende schilde rijen als model doch ook markante personaliteiten als bvb president Kennedy en koningin Fabiola werden door hem uitgebeeld. In Aalst zelf maakte hij een zand- schilderij ter gelegenheid van het 5c eeuwfeest van de Zwartzusters maar verder blijkt het stadsbestuur in die richting niet zeer belangstel lend. Waarschijnlijk komt hij wel vol gend jaar aan bod in de Faluintjcs bij de volgende Pikkeling te Baar- degem. LH VOOR HET WELZIJN VAN U EN VAN VLAANDEREN VERANTWOORDELIJKHEID NEMEN U weet wat U aan mij hebt. Verantwoordelijkheid nemen en werken voor U is mijn voornaamste, betrachting. Het VLAANDEREN VAN MORGEN moet een STAAT zijn WAAR menselijke problemen een waardige oplossing krijgen, WAAR recht op arbeid een grondwettelijk recht is, WAARIN het Land van Aalst op sociaal - economisch vlak een vooraanstaande rol speelt. Ik besef dat er in onze regio moet gewerkt worden aan het welzijn van onze mensen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 9