*>78 1 Leedse kuituur: er werd wat aan gedaan dit jaar! Een stoetenjaar en kermissen op volle Leedse toeren Kerstfeest Catharinisten De Voorpost - 29-12-1978 -15 Kr werd inderdaad wat aan gedaan dit jaar. Op alle gebied konden de kuituurliefhebbers aan hun trekken komen. Wij noteerden be langrijke optredens van koren en volksdansgroepen, tal van akties in bet kader van het Jaar van het Dorp, heel wat tentoonstellingen, maar als belangrijkste in ieder geval de oprichting van een gemeen telijke Socio-Kulturele Raad. andere gebieden is men daar blij ven ter plaatse trappelen. Door het Gewestplan is het domein nu defi nitief opgenomen als parkzone. Tegen de beschermingsprocedure werd door de eigenaars een proce- Een rustig beeld uit ons landelijk Groot-Lede. Hier was geen 'Jaar van het Dorpnodig. MDG DE KULTURELE RAAD Onder impuls van de nieuwbakken schepen van kuituur, Jules Hen- derickx, werd begin dit jaar over gegaan tot de oprichting van een gemeentelijke Socio-Kulturele Raad. De oprichting van deze Raad vond plaats op maandag 23 januari. Als voorzitter werd de heer Roger Quintijn door de ge meenteraad vastgesteld. Voor de verkiezing van het Uitvoerend Komitee op die bewuste stich tingsdag was er wel enig politiek touwtrekken mee gemoeid. Dit is wel een eenmalig feit geweest, want dit heeft geen invloed gehad op de werking achteraf. Een wer king die tot op dit ogenblik noch min, noch meer als voorbeeldig kan omschreven worden. Als on dervoorzitters werden gekozen Raymond Mertens en Jozef De Brouwer, sekrctaris werd Antoon Mertens, penningmeester Roger Duquct, kommissarissen André Malfroy en Ivo Bosmanen leden Wim Van Win, Gerard Impens en Edwin Melckenbeeck. Deze Kulturele Raad heeft tal van initiatieven gesteund, vooral dan in het kader van het Jaar van het Dorp, waar we straks op terugko men. Vanat de maand oktober werd maandelijks via de plaatse lijke pers een Kulturele Maandka- lender verspreid. Een initiatief dat het zeker doet bij de bevolking. Ook de advizerende taak werd niet over het hoofd gezien. Een nieuw geluid is in ieder geval hun subsi diëringsadvies dat gedeeltelijk voorziet in een forfaitaire toelage en voor de rest verdeling van sub sidies via een puntenstelsel dat .de prestaties honoreert. Er werd te vens een voorstel tot straatnaam- geving uitgewerkt. JAAR VAN HET DORP^g M| de geschiedenis ingaan als het jaar van het Dorp. Ook daar werd wat aan gedaan in Groot-Lede. Op dit gebied werd de spits afgebeten door jeugdhuis Leeuwerik met een dia-avond over het reilen en zeilen van onze gemeente. De officiële startavond van dit dorpenjaar vond plaats op zaterdag 29 april. Iedere deelgemeente werd belicht aan de hand van lichtbeelden en een op treden van het plaatselijk koor. Ie dereen was het erover eens dat de Kulturele Raad de goede snaar be speeld had met dit initiatief. Tal van andere organizaties vonden plaats in gans de gemeente onder het motto van het Jaar van het Dorp. Een kleine opsomming ter illustratie: voor Groot-Lede de zeshespentocht ingericht door de VTB-VAB-afdelingen, voor Lede werd de blikvanger zeker zondag 27 augustus met de opendeurdag van de KVLV en de Boerengilde. Een twaalftal landbouwbedrijven zetten hun deuren open voor tal van bezoekers. Deze suksesrijkc dag werd afgesloten met een groots breugeliaans feest. In Wan- zele was er een kunstmarkt op 15 augustus en daar werd de film over dit dorp met als titel «Wanzele, Mijn dorp. Uw dorp» het grote aantrekkingspunt. In Smetlede was er op 8 en 9 mei een tentoon stelling van de heimatkunstenaar Marcel Beeckman en was er op 2 juli een wandeltocht met meer dan 150 deelnemers, ondanks de re gen. Impe kreeg zijn deel op initia tief van de plaatselijke Davids- fondsafdeling met een voettocht onder het tcmn «Impe op het randje af»Opvallend is wel dat op dit gebied Oordcgem achterop ge bleven is, maar dat is wel doelbe wust. Daar verklaarde men: «Die dorpenjaar-aktie is een grote stommiteit. Eerst doel men de dorpen verdwijnen door fuzie en daarna gaat men een aktie voeren rondom het tema 'vergeel niet dat je in een dorp woont'maar onder tussen is iedereen verplicht om zich kilometers te verplaatsen voor enkele eenvoudige formali teiten te vervullen.» Ondertussen was Oordegem wel op tal van an dere gebieden aktief. ENKELE HETE HANGIJZERS Er zijn dit jaar ook enkele zoge naamde hete hangijzers blijven hangen, vooral dan op gebied van het Kuituur-historisch patrimo nium van onze gemeente. Eén van deze hangijzers is reeds jaren het berucht Kasteel van Me- sen. Ook dit jaar heeft het verval zijn werk verdergedaan. Maar op al de. dure ingespannen bij de Raad van State. De uitspraak was voorzien in het najaar, maar het zal wel na het jaar worden. Wel zouden er kandidaat-kopers opgedoken zijn in de vorm van twee ministeries, die daarover nu een stukje touw trekken begonnen zouden zijn. Lede heeft dit jaar ook zijn molen historie gekend. Hiermede wordt de Tukmolen van Impe bedoeld. Deze staal op dit ogenblik in een zeer gevorderde staat van verval. Wel is de beschermingsprocedure aan gang. De eigenaars van de gronden waarop de molen staat vrezen dat hierdoor hun gronden waardeloos worden. De eigenaar van de Molen zelf, de stad Blan- kenberge, laat niets van zich horen en laat de molen aan zijn lot over. Onderhandelingen tussen Lede en Blankenberge over de aankoop De reuzestoet in Lede, elk jaar een reuzesukses. (EL) van de molen door Lede, schijnen eerder moeizaam te verlopen. Ook in Oordegem staat een verval len molen, de Fauconnier-molen. Hiervan is onze provincie eigena res. Ook zij laat deze molen verder verkrotten zonder in te grijpen. Aan de watermolen van de familie Props te Impe staat eveneens een eeuwenoud stampkot. Hiervoor werd een restauratiedossier opge maakt. Dit bevindt zich thans op het Ministerie voor de nodige sub sidies. Maar van daaruit is er nog geen nieuws toegekomen te Impe. Wachten maar. Eén stuk kuituur historie is wel nog in goede staat, maar staat niet in Lede, of beter in Oordegem, waar het thuishoort. De eeuwenoude schandpaal van deze gemeente. Hij staat op dit ogenblik in de tuin van een notaris te Borsbeke. Het jarenlange ijve ren van de heer Van den Steen voor de terugkeer van deze schandpaal kende nog geen sukses en de medewerking van gemeen tebestuur en de Socio-Kulturele Raad bleef bij beloften. Heet was ook het voorstel tot straatnaamgeving van de Socio- Kulturele Raad. Op 6 juli maakte deze raad een voorstel over aan het schepenkollege met in totaal 39 wijzigingen en met als principe geen dubbele straatnamen meer. U it de reakties van het schepenkol lege is gebleken dat deze straat naamwijziging pas na de volkstel ling van 1980 zal doorgevoerd worden. Met het principe was het kollege grotendeels akkoord. Niet akkoord waren het merendeel der bewoners van de wijk Papegem. De zes straten van deze wijk dra gen alle de naam Papegem. Hierin zou het voorstel verandering bren gen. Deze straten kregen alle een naam. Doch de bewoners vrezen hierdoor dat hun sterk ontwikkeld wijkleven hierdoor zal verdwijnen en een naamloos deel zal worden van Groot-Lede. Hiertegen protes teerden zij meermaals met klem. EN NOG VEEL MEER Iedere kulturele vereniging van Groot-Lede heeft er op zijn manier toe bijgedragen tot het welslagen van dit op kultureel gebied hoog staand 1978. Hier volgt een greep uit de voornaamste initiatieven zonder willen volledig te zijn. Te Impe werd dit jaar voor de 20ste maal 11-juli gevierd. Deze viering van de Vlaams-nationale feestdag verliep naar het stramien van de 19 voorgaande vieringen. Met die uitzondering dat dit jaar voor het eerst ook aan twee over leden prominente vlaamse figuren van Lede gedacht werd. Er werd een bloemenhulde gehouden aan de graven van Jef Cool en Amedée Godefroit. Gastspreker op het Impse dorpsplein dit jaar was pro fessor Guido Provoost en de dag te voren te Lede sprak Germain De Rouck. De Volkskunstgroep WK De Leeuwerik nam dit jaar een hoge In april werd Amelie Verhoeven uit Lede 100 jaar. Een eeuwelinge om te vieren. (EL) De KSA Lede, Broederban, VNJ brachten met hun trompetgeschal animatie op de II julieviering te tmpe. (JM) vlucht. Zij waren gewaardeerde gasten op tal van feestelijkheden. Zelf zorgden zij voor twee fa meuze gastoptredens van buiten landse groepen. Op 8 augustus waren «LesJoyeux Vendéens» uit Frankrijk te gast. Van 15 tot 17 september was de Duitse volks kunstgroep «Schlitzerlander» te gast. Het werd telkens een fameus volksfeest waaraan tal van herin neringen zijn blijven hangen. De Leedse Harmonie St.-Cecilia zorgde voor twee prachtige koor- optredens. Op 13 maart traden de Wiener Sangerknaben op en vorige week het St.-John College Choir uit Cambridge. Twee hoogstaande avonden. Op toneelgebied pakte Vreugd in Deugd dit jaar uit met De Won derdokter van Jos Janssens en met «En toen kwam dokter Frost Hiermee werd de vooruitgang van het Leedse toneelgezelschap tel ken ten volle geïllustreerd. Gast optredens waren er bij de T ijl vrienden te Oordegem met «Slis sen en Cesar van De Ploeg en «La Mosca» door Zucht naar Kunst. Ook heel wat kunsttentoonstellin gen. Als absoluut hoogtepunt was er de tentoonstelling met het Paasweekeinde van de Oorde- gemse hyperrealist Maurice De Clercq. Verder noteren wij nog tentoonstellingen van Paul Boo- gaert, Tuur De Rijbel, Bert Mel ckenbeeck, Marcel Beeckman e.a. Ook niet te vergeten met Leê- ommegang de tentoonstelling van Leedse verborgen talenten. Dit jaar voor de Vierde keer en met een deelname van 20 expozanten. Vermelden wij zeker ook dat de Leedse Magda De Mol de gere- nomeerde Valerius de Saedeleer- prijs toegewezen kreeg voor haar werk «differentiatie van een twee ling». Ook de drie Leedse muziekkorp sen leverden een zeer grote bij drage. Alle drie hadden hun suk- sesrijk St.-Cecilïafeest en hun muziekavond. Voor St.-Cecilia Oordegem vermelden wij een Belgische majorettentitel voor duo's en voor de Harmonie St.- Martinus uit Oordegem een suk- sesvol jaar met 2 provinciale, 8 nationale en 1 Bcnelux-titel. Opgemerkt was ook de voordracht avond over Oordegem, verzorgd door de heer Robert Van der Gucht en georganizeerd door VTB-VAB Oordegem. Vergeten wij zeker ook niet te vermelden de Hongaarse kaas- en wijnavond van VTB-VAB Lede. Tijdens de eerste helft van dit jaar trokken door de Leedse straten drie stoeten en de jaarlijkse Mariale processie. Tevens draaiden de kermissen in de verschillende deelgemeenten op volle toeren, iets wat niet kon gezegd worden tijdens het eerste fusiejaar. Het begon allemaal, naar jaarlijkse gewoonte met het karna val. Een feest dat leder jaar een steeds groeiende belangstel ling krijgt, vooral dankzij de onnoemelijke inspanningen van tal van verenigingen en personen. De eerste belangrijke datum van karnaval was 14 januari met de Miss Bette verldezing. Els Van Overwaele veroverde deze titel en Martine Baeke werd ere-dame. Op 28 januari werd Gilbert Lemmens prins karnaval. Ondertussen kende een tekenwedstrijd van de Orde van de Hovaardige Leedse Boer een overweldi gend sukses, evenals hun kin- derkamaval op zaterdag 11 fe bruari en het slot van karnaval, de Boerenmaandag op 15 fe- btuari. Zondag 12 februari trok de 26* Kavalkade als eerste stoet door de Leedse straten. Er namen 15 Leedse groepen aan deel en allen leverden een opmerke lijke prestatie. De Keelblussers beten evenwel de spits af met hun ode aan rockidool Elvis. Lede kon voor een tweede maal naar een stoet kijken ter gelegenheid van de viering van eeuwelinge Amelie Verhoeven. Zij bereikte de histonsche ieef- tijd van 100 jaar op zaterdag 22 april. Er werd op de wijk Kle mendorp uitbundig gefeest op vrijdag 21 en zaterdag 22 april. Een stoet ter ere van deze hon derdjarige, een vuurwerk en een ontvangst door de ge- meenteoverheid vormden het hoogtepunt. Op 4 juni trok dan een derde stoet door de Leedse straten. Het werd ditmaal een reuzen- stoet, net zoals vijfjaar geleden dit voor de eerste maal plaats vond. Het werd een optocht met meer dan 40 reuzen, tal van folkloristische groepen en ■4 fanfares. Alles werd besloten met een groot Breugelfeest op het terrein van Jong Lede, or ganisator samen met de har monie St.-Cecilia Lede en de Heemkundige Kring. Het jaarlijkse hoogtepunt van de Mariale novene is de pro cessie ter ere van Onze-Lieve- Vrouw van 7 Weeën. Deze pro cessie trok door de zonovergo ten Leedse straten op zondag 28 mei. Diezelfde dag had in de voormiddag reeds een paarden- ommegang plaatsgevonden en een autoommegang op zondag 21 mei. De novene liep van 20 tot 29 mei. De Wanzeelse dorpsfeesten omstreeks hajf augustus, met een groot bejaardenfeest, een ambachtenmarkt en tal van an dere aktiviteiten kondigde de kermisperiode aan. Aan deze kermissen werd door het Feestkomitee speciale aan dacht besteed, zodanig dat in alle deelgemeenten een dege lijke kermisaffiche kon aange boden worden. Achtereenvol gens was er kermis in Oorde gem, Smetlede, Wanzele, Lede en Impe met telkens tal van boeiende aktiviteiten. ■Cr valt ook een lichte heropleving van de wijkkermissen vast te stellen, zoals op de Heipias, het Speckaert, de Bosstraat e.a. Het Kerstfeest dat de Rederijkerskamer «De Catharinisten» elk jaar aan de kinderen van de leden aanbieden, is ook dit jaar eens te meer een grote meevaller geworden. Er was een grote opkomst, en het feest groeide uit tot een spelnamiddag waaraan de kinderen entoe- siast deelnamen. De Catharinisten bedachten op Kerstmis de allerkleinsten op een poppenkastvoorstelling. (SJ) Bijzonder geslaagd was het pop- „iet alleen door de jonge toe- ival Lede. steeds met meer eigen groepen. (EL) penspel (legendarisch eigendom van de familie Kiekens) dat door een drietal leden van de kamer werd gebracht: Dirk Klinck, Er- win Van Herreweghe en Nelly De Hert. In dit grotendeels geïm proviseerd stuk zat speelse hu mor en spanning, waardoor het schouwertjes intens werd ge volgd. Daarna volgde nog een spelwedstrijd waarbij vier groepen kinderen elkaar de loef poogden af te steken. Dit onder de vlotte lei ding van Antoon Van Nuffel. Een erg geslaagd kinderfeest. W.L.

De Voorpost | 1978 | | pagina 15