n De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft 3 AALSTERSE KULTUURRAAD REEDS FLINK OP WEG HUREN OF LENEN BIJ STAD OF PROVINCIE Feuilleton Kerstfeest bij de K.B.G. Aalst-Stad VLAAMS KRUIS START MET EHBO KURSUS De Voorpost - 29-12-1978 -19 Door Louis De Lentdecker Hij had het tegen allen die geld of macht had den. Geleerdheid, onderwijs, verstand waren van geen tel: onderwijzers in 1919 wachtten nog op hun loon van 1914. «En die dwazerik ken blijven braaf, hoonde Verstuyft. Ik pak het geld waar het is. Ik heb aan 't front genoeg in 't slijk, in de miserie en de armoe gezeten terwijl anderen met de Duitsers of met de Hollanders smokkelden of plezier maakten. Nu is 't mijn beurt. Ik wil mijn deel.» Hector had gehoord dat Verstuyft overvallen op bestelling uitvoerde. Wie iemand kwijt wilde kon bij Verstuyft terecht. Als er geld aan te pas kwam. Een tip voor een rendabele over val leverde geld op. Hector was overtuigd dat die Verstuyft verantwoordelijk was voor de gewapende overval bij burgemeester Edward Ceulenaere van Philipinne. Welstellend land bouwer en herbergier was Ceulenaere in de nacht van 3 op 4 juni 1919 aangevallen. Onbe kenden zei men sloegen een ruit van zijn huis in, en éér Ceulenaere uit zijn bed kon weerklonk een schot. De burgemeester werd een oog uitgeschoten. Hij verloor veel bloed. Zijn vrouw werd bij de keel gegrepen door mannen die onmiddellijk wilden weten waar het geld geborgen was. Ceulenaere viel bewus teloos; zijn vrouw riep om hulp. Haar keel werd zo hard toegesnoerd dat ze dacht te sterven en na korte tijd de plaats aanwees waar zij hun bezit verstopte De dieven vertrokken met vierduizend gulden, met vierduizend Belgische franken en met duizend gulden aan juwelen en sieraden. Zeg nooit aan Verstuyft dat gij hem van een of ander verdenkt. Hij is in staat u onmiddellijk neer te schieten. Hij heeft een hekel aan babbe laars, had Tompoes gezegd. Hector had dan verteld dat er wellicht heel wat te verdienen was in Hoofdplaat. Verstuyft meent dat er overal te lande geld te rapen ligt, dat de boeren hun goud, hun zilver, duizenden marken en franken verbergen onder hun bed, in hun bed, in kasten, in kleren. Ze zijn zo bang iets te verliezen dat ze hun rijkdom op zich dragen. Sommigen wassen zich niet om, met hun kleren, geen geldbriefke te moeten uittrekken Ik weet in Hoofdplaat een winkelierster. Zestig jaar! Minstens veertigduizend gulden, zei Hector. Waarom haalt gij het geld niet? Onmogelijk. Mijn grote gestalte, mijn ros haar: de mensen kennen me daar. Men gaat niet uit stelen met een hoed. Ge zijt te bang om 's nachts op stap te gaan. Zelfs om anderen te bestelen. Moest gij als dief een eerlijk mens ontmoetengij zoudt het op een lopen zetten. Louisa De Jaeger. Zo heet de vrouw. Ze heeft haar winkel naast de kerk. Ze woont al leen Ik bedoel, ze is niet getrouwd maar ze heeft een neef van negentien in de kost, een student. Ik ben zeker dat wie dèar binnenvalt, rijk buiten komt. Er is geen riziko. Waarom Verstuyft inzetten? Alles is voor u als ge zelf gaat. Ros haar valt 's nachts niet op. Vooral niets als ge 't wegbergt onder een muts. Ik durf niet. Voor die dingen ben ik niet gemaakt. Praten is makkelijker dan werken, zei Tompoes Hij waarschuwde Verstuyft en die wilde het wagen. Eerst dacht hij «te werken», zoals hij dat noemde, met zijn broer maar die was die avond zo dronken dat hij bij Tompoes op tafel in slaap viel. Met Rieten Mei en Sus Garnaal fietste Verstuyft naar Bouchaute. In volle dag. Verstuyft vond het leuk naar Holland te rijden in de jas die hij bij de burgemeester van Phili pinne had gestolen. Hij hield ervan anderen uit te dagen, liefst als ze van de politie waren. Op weg naar Bouchaute was Rieten Mei hard gaan fietsen. Hij was renner, nam aan grote wieler wedstrijden deel, kon nergens een prijs halen, maar bij vrienden pakte hij graag uit met zijn kunnen. Als ge wilt koersen trek naar Lucien Buysse. Als ge geld wilt verdienen rij dan met mij op een rustige, menselijke manier, blafte Verstuyft. In Bouchaute haalden ze de tram, die hen tot op ongeveer een halfuur gaans van Hoofdplaat bracht. Daar gingen ze in de velden Schuilen tot een uur voor middernacht. Dan drongen ze de woning van Louisa De Jaeger binnen, naast de kerk. Op het gelijkvloers was er niets te zien, niets te vinden. Geruisloos sloop Verstuyft naar de eerste verdieping. Hij stampte met één trap de kamerdeur van De Jaeger open en gooide haar het licht van zijn lamp in 't gezicht. Het mens schrikte wakker en begon luid te gillen. «Zwijgen of ik schiet u dood», zei Ver stuyft. Maar Louise bleef gillen. Met een breekijzer gaf Verstuyft haar een slag tegen het hoofd. Ze viel bewusteloos. Met Rieten Mei trok Rene naar de kamer waar de jongen van negentien te slapen lag. «Die vrouw verdient slaag, zei hij. Ze heeft een gezicht dat mij niet bevalt.» Rieten wekte de jongen. Ze joegen hem naar beneden, dwongen hem in een kast onder de trap en sloten hem daar in op. Toen liepen ze 't hele huis af op zoek naar de veertigduizend gulden. Ze keerden alles onderste boven: meu bels, koopwaar, matrassen, dekens, vaten, ba len. Wat ze onder handen kregen keerden ze «binnenste buiten. Ze vonden duizeDd gulden en wat juwelen. De jongen in de kast rilde als een riet en bleek niets te weten. De vrouw was te zwaar gewond om te kunnen praten. Ik vrees dat de tipgever van Tompoes gelo gen heeft, dat hier nooit veertigduizend gulden warert, fluisterde Rieten. Een wijf die veertigduizend gulden in huis heeft houdt er ook een vent op na en geen kostganger, zei René. Boos en ontgoocheld verlieten ze het huis. Te rug bij Tompoes had Verstuyft zeer boos ge scholden op lafaards, dromers, uitdagings agenten, bedriegers en leugenaars die hem met dwaze, valse verhalen onnodige riziko's lieten nemen. Zeg aan die vriend van u, aan die fameuze Hector, dat hij zelf kan opdraaien voor zijn stommiteiten, 't Is mogelijk dat ik het vrouw mens cjoodsloeg. Voor niets, verdomme. Ik stamp die Hector tegen de grond als ik hem zie. En van die duizend gulden krijgt hij geen cent Tompoes had de boodschap overgebracht. Hector geloofde het niet. Hij was overtuigd dat vrouw De Jaeger veertigduizend gulden in huis had. Vermoedelijk hadden de dieven te haastig of te slordig gezocht. Misschien heeft een van de mannen de 40.000 gulden gevonden, op zak gestoken en gezwegen. Zo heeft hij alles voor zich al leen Als gij zoiets vertelt aan Verstuyft, schiet hij uw zotte kop in stukken vaneen, zei Tom poes. Nu moest Hector Haubertyst naar die ver schrikkelijke Verstuyft toe. Hij huiverde. Hij walgde van de man. Maar er was geen andere oplossing. Het was of hij naar de duvel liep om wat er restte van zijn ziel te verkopen. Zonder geld, zonder eten, zonder lief, zonder huis, zonder bed, zonder hoop, verzopen in de schulden, bedreigd met ontelbare klachten, achternagezeten door de politie moest hij spoe dig het land uit Want schuldeisers in Holland hadden de politie gesignaleerd dat hij mis schien betrokken was bij de diefstal in Hoofd plaat omdat Louisa De Jaeger zijn naam noemde. Eens in Zuid-Amerika zou alles goed gaan. Plots bleef hij staanIn de verte vielen felle donderslagen van ontploffingen. Weer een spoorwagon met munitie die de lucht invloog. Dat gebeurde de jongkte tijd meer in de buurt van Gent. Soms zei men dat Duitse krijgsge vangenen de boel saboteerden dan weer dat koperdieven met hun onvoorzichtigheid de boel tot springen brachten. Hector had vroeger gedacht zijn kans te wagen bij die spoorwa gens. Het kon dat men er een partij koper vond. Maar weer was hij te bang geweest. Hij vreesde het gevaar, hij vreesde alles en iedereen. En tochHet werd stil. Hij liep door, kwam over de Coupure bij de gevangenis. Vlak tegenover dat akelige huis lag het café van Trifon Putter. Tompoes had gezegd dat Ver stuyft daar zou wachten «Wat willen wij nog werker^ Wij hebben het niet van doetV Wij hebben thuis een verkeiV Met heel veel haar op zijne smoel/». Drie dron ken mannen bij de schenkbank zongen het oud soldatenlied maar niemand in de gelagzaal van Trifon's kroeg luisterde of maakte zich daar zorgen over. Aan alle tafels werd gebabbeld, gefluisterd, gefezeld, gevrijd, gezoend, ge vloekt, gedronken: het was een ongelooflijk schouwspel. Tompoes had Hector gewaar schuwd dat hij bij kale Trifon de hele gore smeerboelwereld zou samenzien, maar hij had zich niet kunnen indenken dat het zo indruk wekkend en angstaanjagend was. Wat eerst opviel was het lawaai: er werd getaterd, geleu terd, gezeverd en gezabberd, geroepen, gegild, gekeeld, gejuicht, gedreigd, gelachen, ge schreid, gebulderd en gelald alsof alle zielen van alle helleduvels ineens in de gelagzaal wa ren losgelaten. Er werd gedronken, geklonken, gezopen, gespuwd, gepikt door dieven, smok kelaars, soldaten, hoeren, deserteurs, kooplui, handelaars, sjacheraars, bedelaars, armoelij ders, rijkemanskinderen, zotten, moordenaars, mannen die naar de gevangenis moesten en mannen die uit de gevangenis kwamen. Zelfs rijkswachters en gevangenbewaarders kwamen over de vloer voor een pint of een babbeltje. En tussen die drinkende, vloekende, roepende, rokende, zwetende, stinkende, halfdronken of zatte mensen laveerden jonge of oudere vrou wen op zoek naar hun man, naar hun lief of naar een avontuur. Bij kletskpp Trifomkocht men boter, jenever, vlees, kolen, valse papieren, meiden van alle kleur en van alle vormen. Hier kon men een meisje vragen voor de liefde en betalen om de verloofde van dat kind te doden. Bij Trifon was alles mogelijk, het ongeloof waardige eerst. Trifon liet alles op zij over zijn kletshoofd glijden. «Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbe steding van de stad Aalst» heeft de lovenswaardige gewoonte —•aangenomen zijif maandelijkse vergadering, samen met die fan de Erkenningskommissie, te laten plaatshebben telkens In een andere deelgemeente, in alfabetische rangorde. Zo unnen de uitgenodigde afgevaardigden van de lokale kultu- sle verenigingen de werkwijze van deze Raad volgen en iventuele wensen formuleren na de eigenlijke vergadering. "e Herdersem. aan bod begin mber, hadden afgevaar- igden van de PW- 'rouwenbond, de Harmonie •Concordia et Docilitas», de :angvereniging «Hotsebotse», iet Werk der Volkstuinen, de <BG, de KVLV en de Ouderve- eniging van de Kleuterschool eraan gehouden op de zitting lanwezig te zijn en de visu al mee te maken. Een overzicht werd er eerst ge- jeven van wat, met medewer king van het stadsbestuur tot >p heden reeds werd gereali seerd. te£o beschikt de Raad over een >estendig sekretariaat in de (attestraat, nr. 33, eerste ver- lieping waar volgens het langmapsisteem alle gege vens over de aangesloten ver- iniging berusten. Verder zijn er e bekomen lijsten van kontakt- lersonen in de Aalsterse scho- ten. voorwaarden tot het ge bruik van zalen en materialen 'an de stad en van de provin ce. 'erder is er dokumentatie over Ie voorbereiding, de bouw en Ie inrichting van kulturele in- rastruktuur, kulturele manifes- onder de auspiciën van iet bestuur voor volksontwikke- ng en openbare lektuurvoor- iening, handleidingen voor lemeentelijke kuituurraden, oor erkende kulturele centra, ijkssubsidieregeling van het Nederlandstalig socio-kultureel 'Ormingswerk voor volwasse- len in verenigingsverband en lergelijke meer. >e geplande manifestaties van Ie kulturele verenigingen die iun jaarprogramma naar het ekretariaat instuurden worden publikatie medegedeeld ian de pers. Verenigingen die leze dienst verwaarlozen mis- dus een gratis publiciteit, 'a de afhandeling van de nda werden door de afge- lardigden van de verenigin- in vragen gesteld, o.a. over iet ter beschikking stellen van itandaardaffiches met em- leem van de kultuurraad en >ver het versturen van de ver slagen van de bestuursverga- leringen naar de leden. De nwezigen drukten hun te- 'redenheid uit over het verloop 'an de vergadering en wezen »rop dat in dergelijke vergade ringen met een beperkt aantal aanwezigen nog iets te realise ren valt. Beklemtoond werd de ware taak van deze raad, nl. advise ren, stimuleren en koördineren. Organiseren is niet een essen tiële taak: daarvoor zijn de ver enigingen er en de raad wil niet nóg een supplementaire ver eniging vormen. Organiseren doet de raad alleen zo zulks noodzakelijk blijkt en de ver enigingen zelf niet optreden. De raad hoopt op verdere posi tieve inzet van de aangesloten verenigingen en dringt er nog maals op aan dat de leden hun jaarprogramma of de reeds ge plande manifestaties aan het sekretariaat zouden kenbaar maken teneinde aan alle geïn teresseerden de nodige infor matie te kunnen verstrekken inzake planning, data, uur en plaats. Tot slot werd door de Erken ningskommissie overgegaan tot het aanvaarden van vol gende verenigingen als lid van de kulturele raad: groep aktieve kunstbeoe fening: «Poppenteater De Trouba dours», Aalst Zangkoor «Laat blijde weer galmen», Aalst groep algemene vorming: CMBV, Mijlbeek-Aalst VZW «De Brug». Erembode- gem hobby en vrijetijdsbeste ding: «De Jonge Natuurvrienden», Aalst. Volgende vergadering op maandag 8 januari te Hofstade in het vroeger gemeentehuis. L.H. Het Snoerke- luisterde de kerstviering op van de VU leden tijdens het jaarlijks kerstfeest voor de afdeling Moorsel, Malden, Baardegem. (JM) Na schriftelijke aanvraag, mi nimum een maand op voor hand én graag met een afschrift aan de Kultuurraad, kan het Kollege van burgemeester en schepenen volgende zalen ter beschikking stellen of verhu ren: Belfortzaal: voor tentoon stellingen door te Aalst wo nende kunstenaars of oud leerlingen van de Aalsterse Akademie 500 fr /dag; anderen 1000 fr /dag. Belfortkelder: 300 fr/dag Oud-Hospitaal: voor ten toonstellingen of kunstmanifes taties 1500 fr dag met een mi nimum van 10.000 fr. Stadsschouwburg: gratis voor toneelvoorstellingen of manifestaties door te Aalst ge vestigde verenigingen; anders 2000 fr dag en 500 fr dag voor herhalingen. Gymzaal brandweerka- zerne: voor kulturele doelein den 125 fr uur; anders 250 fr uur. Feestzaal stadhuis: gratis voor manifestaties zonder in komgeld ingericht door Aals terse verenigingen; anders 3000 fr I dag. Trouwzaal stadhuis (slechts uitzonderlijk toege staan;) zoals voor de feestzaal gratis of anders 2000 fr dag. Keizershal: voor bals, met verwarming 30.000 fr, zonder verwarming 25.000 fr; voor kongressen en meetings: 15.000 fr dag. Voor tentoonstellingen met handelskarakter: 7500 fr I dag met een minimum van 30.000 fr. Waarborg op voorhand te storten 10.000 fr. Kosten van verlichting en ver warming inbegrepen. Oprui men en kuisen van de Keizers hal blijven ten laste van de in richters Feestmateriaal kafi worden verhuurd aan Aalsterse vereni gingen of partikulieren aan vol gende voorwaarden: nadarafsluitingen: gratis chauffeur en vrachtwagen gra tis ter beschikking kiosk: 6000 fr vervoer en daghuur (of gratis) podiums. 100 fr m2 plus daghuur halve tribune, niet overdekt: 3000 fr daghuur hele tribune, niet overdekt: 5000 fr daghuur halve tribune, overdekt: 5000 fr daghuur vlaggemasten, wit: 50 fr stuk kabelafsluiting met piket ten: 5 fr m planken met schragen (3m bij 0.7) 40 fr stuk tentoonstellingspanelen: 50 fr stuk tentoonstellingskasten: 100 fr I stuk tentoonstellingstafels met glazen blad: 100 fr stuk Uurloon wordt hierbij berekend als volgt: chauffeur camion: 500 fr/uur tweede man: 300 fr uur Toeslagen volgens de wette lijke voorschriften op zon- en feestdagen. Ook het gebruik van lokalen in de deelgemeenten moet schrif telijk worden aangevraagd aan het Kollege. Voor allerhande toonkasten, panelen op voet, doeken, spots, lichtbakken, schilder ezels, sokkels, schijnwerpers kan U ook terecht bij de Provin ciale Dienst van Oost- Vlaanderen, Bisdomplein 3 te Gent. (tel 091/25.86.02). Voor diaprojektoren, filmschermen, projektietafels, bandopnemers, recorders, platendraaiers, ge luidsinstallatie, spots, film camera, episkoop kan U ook gebruik maken van de provin ciale uitleenpost te Aalst, p.a. A. Aelbrecht, Boudewijnlaan 211. tel. 053/21.80.80. Een video-recorder met aan gepast T.V.-toestel wordt ter beschikking gesteld van Oost- vlaamse jeugdverenigingen, jeugdhuizen, socio-kulturele verenigingen ter illustratie van kursussen, gespreks- en dis- kussieavonden of voordrach ten met edukatief karakter. Eveneens te bevragen bij de provinciale dienst. L.H. Het jaarlijks kerstfeest van de Kristelijke bond van gepensioneer den, Aalst - Stad, dat gehouden werd op woensdag 20 en donderdag 21 december 1978, in de bar-kelder van het Groen kruis te Aalst, werd een sukses. Telkens waren er om en bij de vierhonderd aanwezigen, waar ook werden opgemerkt Deken De Vos, en de heren Proosten. Toen iedereen in de prdchtig ver sierde zaal had plaats genomen, nam de voorzitter het woord om Iedereen van harte welkom te noemen, en een fijne namiddag toe te wensen., het werd een fijne namiddag.. Het programma omvatte inder daad zo wat van alles, een paar mededelingen over de werking van de bond, een kerstgebeuren, een vieruurtje, tombola en het uit delen van het kerstgeschenk. Het hoogtepunt was wel de uit beelding van het kerstgebeuren in twee schuifjes: de boodschap aan de herders, en de verheerlijking van Jezus in zijn kribbe, dit alles met een paar akJeurs en het zang koor. kleurrijk belicht door de re- gicmeesler. Dit eenvoudjge kerstspel, zo oud en zo nieuw, bereikte het hoogte punt toen ons Lieve Vrouw, de handen gevouwen boven de kribbe met het kindje Jezus iedereen uit nodigde, samen met het zangkoor het - Vredeslied- te zingen, hierbij recht te staan, elkander de hand te reiken, en intussen iedereen een zalig kerstfeest te wensen. Ontroe rend! De voorzitter was dan ook niet weinig fier bij het einde van het feest, al zijn medewerkers te dan ken, de dames en heren die zich een jaar lang, en nu bijzonder heb ben ingezet om alles te doen luk ken. Hij vroeg de aanwezigen hun dank uit te drukken voor de me dewerkers wat een daverend ap plaus uitlokte... Met een dankwoord, een kerst wens, en een zalig en gelukkig nieuwjaar voor iedereen nam men arscheid van het oude jaar. Een woord van danK en proficiat ook aan het zangkoor dat gerangschikt werd bij de uitzending -wedstrijd van de B R.T. De opname gedaa'n op 13.12.1978, werd uitgezonden op donderdag 21.12.78, in de uit zending «zo de ouden zongen» en hoe hebben ze gezongen! Men kon het horen op het Kerstfeest van 21.12.78, en het applaus vertelde meer dan met kon vermoeden. Naar jaarlijkse traditie start het Vlaams Kruis binnen kort weer met een nieuwe EHBO kursus. Deze kur- sus, die aanvangt op 8 januari ek. en eindigt op 26 maart 1979, wil leken vertrouwd maken met de tech niek van de eerste hulp bij ongevallen. Steeds meer en meer worden wij immers gekonfronteerd met ongevallen, zowel op de weg, als in de huiskring of op het werk. Hier kan snel en doelmatig ingrijpen altijd een dwingende noodzaak blijven, maar hiertoe is een efficiënte opleiding noodzakelijk. Een dergelijke opleiding tot EHBO-helper wordt door het Vlaams Kruis-Gewest Aalst gegeven in een kur sus, die loopt over 40 lesuren, (telkens van 20 tot 22u). De lessen grijpen plaats in 't Apostelken nabij de kerk van Mijlbeek. Wie Interesse heeft hiervoor gelieve dan ook zo vlug mogelijk in te schrijven ofwel bij de kursusleider de heer Mark Van der Straeten, Dom Modest van As- schelaan 15c, 9440 Erembodegem. (tel.: 219498) ofwel op het sekretariaatParklaan 93 te Aalst. VEHE

De Voorpost | 1978 | | pagina 19