SAFIR toné REVANCHE VOOR AFGELOPEN PECHSEIZOEN LUCIEN VAN IMPE WIL IN 1979 "VUELTA AANLOOP NAAR DE TOUR DE FRANCE n.» '*nein 29 slijke •men! Merckx als struikelblok, moet je de realiteit onder ogen kun. nen nemen. En toen kwam 1976,.. De reeds stevige popu lariteit vajj Lucien Van Impe klom naar duizelingwekkende hoogten. Momenteel komen de fans niet meer «beewegen» naar zijn huis, maar hij wordt n°g overal begroet als een vedette. Vooral omdat Lucien Van Impe ook als mens «iemand» is. Hij groeide zichzelf niet voorbij, leerde relativeren. Zijn droom.? Inderdaad een tweede Tourzege. Dat zit er nog dik in. AFSCHEID Aan afscheid nemen denkt Lu cien nog niet. Hij werd destijds zeer voorzichtig geleid en bege. leid. Hij vergooide zijn krachten niet, doch de talenten die hij meekreeg liet hij renderen «Sta. blinsky was geen «harde» en op bepaalde momenten was hij zelfs te zacht met mij. Een an dere sportbestuurder had me misschien als een citroen uit geperst cn dan was ik wellicht al op «mijn retour». Nu voel ik me nog sterk genoeg om enkele seizoenen op het hoogste niveau mee te draaien. Mijn jongere broer Frank Die moet in 1979 bewijzen dat hij pak- weg -een van de tien beste Bel gische jonge profs is. Anders kan hij het vergeten en een ander baantje zoeken. Hij zal eerst proefstomen in korte rit- tenwedstrijden, maar om van daag reedd zijn deelneming in de «Tour» aaj, te kondigen, vind ik erg gewaagd. Aan een rennerscarrière moet geduldig worden gebouwd en ik vind het prettig dat Frank mijn raadgg- vingen niet in de wind slaat.» Als Lucien Van Impe over en kele jaren afscheid neemt van de aktieve wielrennerij, wordt hij geen sportbestuurder «Wiel. rennen iö hard. keihard. Voor mij zie ik het als direkteur van een of andere groep niet zitten. Maar het is niet onmogelijk dat ik in de sport blijf. Een zaak beginnen, wie weet» Dat afscheid is nogj niet voor volgend jaar. Of voor het begin van de jaren tachtig. Lucien Van Impe heeft dus nog een zee van tijd om zich over de verre toekomst te beraden. Mare MARCEL v Lucien Van Impedenkend aan de Tour 1979. (VW) Zo was het in 1976... (C) te verdedigen heeft het land van de toreadores en! picadores Maar of hif er alleen wat num. mertjes wil opvoeren, is een an. dere zaak. Als hij een gaatje ziet, glipt hij erdoor Een zege in de Vuelta laat niemand lig gen. Als die Vuelta echt geen spek is voor de bek van de échte koningsadelaars, zaï Van Impe daar niet wakker van liggen. Die rittenkoers is immers een bijna ideale voorbereiding op de Tour. TOUR DE FRANCE Die Tour blijft Lucien Van Im pe kwellen. Eraan denken wordt bijna een obsessie. I„ 1977 wa ren negen «postitieve dopings- gevallen» gemeld. Dat werd al thans achter de schermen van het gebeuren verteld. Er waren zelfs «grote namen» bij. Precies omdat dopingsgeruchten als een lopend vuurtje de ronde deden, gingen Lucien Van Impe en Eddy Merckx na afloop van de laatste etappe vrijwillig naar de kantrole.' Daarmee waren ze «safe» en kon later nooit naar hen met de vinger gewezen. Bovendien kon je nooit weten als nadien de namen van die «groten» wer den vrijgegeven, gebeurde mis schien nog een «coup de thé- atre» en verhuisde de gele trui misschien nog naar Mere. En- finalles geraakte in de doof pot. Vandaag wordt met geen woord meer gerept over die geruchten. Waarom ook Het leven gaat voort en niemand kan van herinneringen leven.» De «story 1978» moeten we niet opnieuw oprakelen dat was, de échte Van Impe niet. Al behaal de hij een ereplaats die de meeste koereurs zou doen op springen van vreugde als ze die konden meegraaien. Zou van Impe hebben kunnen konkurreren met Hinault. de Bretoen waarvoor momenteel gans Frankrijk in aanbidding ligt? «Dat Zftl wel, want Hi nault is geen échte klimmer. Veeleer een man die het zoals destijds Merckx van de pure macht en een onwrikbaar ka rakter moet hebben. Hij is op :geiiuc|(jn Van Impe heeft in de afgelopen Tour de ^"france niet geschitterd. Maar daar had de man uit zi(net Leedse Impe valabele verontschuldigingen voor iieneen formidabele plets op een van die verraderlijke oorwWaalse wegen» remde zijn voorbereiding. Een in- eiT> gewikkelde schouderbreuk die vandaag nog niet "'^helemaal vergeten is, was daar het gevolg van. ,o-.'Dhirurgische ingreep, een ontsteking, weken stilzit- enten of hooguit wat trainen op de «rollen» ideaal om aI1,tiaar een zware Tour te trekken was dat allemaal j.^Wet. Integendeel. 'de "Dauphiné" werd Lucien „,4 J huis gereden. Op "zijn" ^nein, de cols. ging MJ eraf. mtisch Neen. Doch het 'bramat jlwas een teken aan de wand. ^Het zou vlug moeten verande- ;g®"iren. Maar dat deed het niet. jKonditioneel stond hij een |JK-|stuk verder toen Lévitan (of Ut-Jwas het de "ouwe" Jacques en'jGoddet). de startvlag naar 10ftbeneden haalde, "ergens" in 108Holland. a. a EDDY MERCKX Voor Eddy Merckx heeft Lucien Van Impe steeds in bewondering gestaan"Als die vent er begon aan te sleuren, waren we blij dat we in het w'el konden "bijten". Een, heul. Een ir superman. Iedereen keek tegen Merckx op zoals het kleine mannetje dat graag de Everest wil beklimmen maar op voor hand weet dat hij nooit de top bereiken zal. Doch zelfs een Merckx is niet van onvergan kelijk graniet Er kwam sleet op de machine. Eddy wist dat zelf, en hij moest er door nie mand vaj, overtuigd worden dat hij in 1978 onbekwaam was om n«*r een zoveelste Tour zege te dingen. Hier en daar een klassieker meepakken. Of een kortere ronde, dat wel. Verder reikte,, zijn ambities evenwel niet meer. Met Lucien Van Impe wilde Merckx even wel rog eens samen op het ereschavotje staan in de buurt van de Champs Elysées. Eddy zou links en rechts wat zwaar werk opknappen, Lucien moest het "geheime wapen" zijn waarmee de "nieuwe sponsor" achteraf "gele publiciteit" zou maken. Doch het vfste braadde niet. Eers, kreeg Merckx een op doffer van formaatziek. zie. ker. De "grootste aller tijden" rekupereerde niet meer. De "Omloop van het Waasland" was een minder geslaagde test. Het bleef bij die poging om een come-back te realiseren. Van Impe stond er dus alleen voor. Bij wijze van spreken. Want hij kon toch rekenen op een P'oeg die het klappen van de zweep kende. Lucien werd "de" troef. De enige voor da C&A-sporsor. Er stak muziek in. Tot die val alles verbrodde. In da Tour heeft Lucien Van Impe wat gerotzooid"Ik voelde me ellendig. Jongens dia ik anders naaf huis klom. geraakte ik niet kwijt. Het konditiepeil verbeterde allengs, doch niet snel genoeg om een gooi naar de gele trui te doen. Op bepaalde dagen zou ik er de beuk hebben kunnen in gooien, een sensationele ritzege behalen. Maar ik zou me echt moeten forceren hebben. Ik opteerde voor het beste ik fietste zo ekonomisch mogelijk Niet door de knieën gaan en de finish bereiken, was al een prestatie op zichzelf". dit ogenblik 's werelds beste tijdrijder. Als je weet hoeveel minuten te winnen en te ver liezen zijn met ritten «cotre la montre» in de Tour de Fran ce, da mag je er donder op zeggen dat je een Hinöult op de cols werkelijk een pak slaag moet toebrengen om hem in de nederlaag te fietsen.» Met die Hinault had zelfs een bovenstebeste Van Impe geen spelletje van de kat met de muis gespeeld. Maar daarover nakaarten heeft vandaag wei- nig zijn alleen de toekomst telt. Lucien Van Impe denkt vooruit: «De konkurrentie zal fel en he vig zijn. Er wordt gezegdeen Tour wordt nooit in funktie van een favoriete Fransman ge maakt. Eerst zien en dan gelo ven. Bernard Hinault is DE be lofte. De man heeft allesta lent wilskracht, lef en de jeugd. Het betekent niet dat we de rode loper voor hem gaan uit rollen. Ge ziet dat vanhier. Hij zal moeten bewijzen en blijven bewijzen dat hij geen meteoor is. Dat hij niet als een raket iedereen voorbijflitste om na dien als een steen te vallen. Ik voorspel Hinault een grote toekomst en zijn palmares liegt er niet om. Persoonlijk hoop ik in gunstige omstandigheden de kamp tegen deze nieuwkomer te kunren aangaan. Vorig jaar was ik slechts zestig procent van de échte Van Impe». Als ze Lucien maar zagen zelfs een klauterpartijtje hadden de fans er voor over. (A) Storm lopen om een glimp van Lucien Van Impe te zien. Dat is intussen al een paar jaartjes ge- Begroeten Impe. Lede. Mere, Aalst en gans Vlaanderen Lucien leden. Maar het KAN nog. (A) Van Impe in deze gele trui na afloop van de volgende Tour SLECHTSTE SEIZOEN «Als je niet alles voor je stiel doet en je verzeilt bij de «naamlozen», dan zit er niets anders op dan een deemoedig mea culpa slaan. Ik wi»t van mezelf dat mij geen schuld trof. Vandaar dat ik het een beetje filozofisch benaderde. Maar toch links en rechts werdl geroddeld dat mijn PijP uit was, dat Van Impe versleten was, niet 8°^ genoeg meer voor een hoofdrol. Praat voor de vaak natuurlijk. Dat zal ik in 1979 bewijzen» Het gaf nogal een «poef» toen meegedeeld werd dat Lucien Van Impe volgend seizoen voor een Spaanse broodheer gaat fietsen. Ergens schreven de «al_ lesweters» dat Lucien nu ver plicht wa* deel te nemen aan de Spaanse Vuelta doch wei nig brood ziet 'n die onderne ming. Is dat zo Van Impe «De Spaanse cols zij„ even steil als de Fransen. Er is noch. tans een essentieel verschilze zijn minder lang. De afstand naar de top bereik je veel snel ler Dat is geen voordeel voor de échte klimmers. De mannen van het «groet mes» kunnen langer aanklampen en nadien moeten ze minder inspanningen doen om terug te komen». Lucien neemt aan de Vuelta deel omdat zijn soonsor finan ciële en kommerciële belangen IN PARIJS GERAKEN Toen Lucien Van. Impe destijds voor de eerste keer in de ronde van Frankrijk startte, voedde hij slechts één ambitieover de cols geraken en Parijs te be reiken. In kleinere rittenkoersen had hij bewezen te kunnen klimmen. Doch «werk van lan ge adem» tot een 8oed einde brengen, was alleszins een an der paai mouwen. Het liep al lemaal veelv lotter dan hij had verwacht. Hij, de bewonderaar van Charly Gaul en Bahamontes. werd hun opvolger. De Tour winnen Daar mag je eens van dromen, doch met het fenomeen Frank Van Impe mettertijd een tweede Lucien Afwachten. (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 29