Aalst beleefde Europese kerstnacht VERKAVELING DE BIOLEY AMYLUM INSTALLEERT «DAMPENSCHROBBER» Klü'SkOUter 4 - 29-12-1978 - De Voorpost Vervolg pl niet vreemd waren. Toch even een wanklank bij een houtblazer. Het werd een romantische mis niet gespeend van pakkende ef- fekten. Het Gloria werd een edele lofzang met verrassende wendingen en geschraagd op een rijk harmonisch stra mien. Toch waren de a ca- pella-passages de meest aandoenlijke. Het slot deed enigszins hebried aan. Na de lezingen zong Mw. Ma- riette Daelman-Troffaes met haar malse, sonore stem, wel ietwat vibrerend in de hogere tessituur maar met steeds een duidelijke dictie «'t Is nacht» van C. Lust, steeds beantwoordt door het hele koor. In de homilie werd gepleit voor de diepere zin van kerstmis door alle uiterlijk- Hei orkest en het koor van Sint Job zette zijn beste beentje voor tijdens de middernachtsmis. (EDV) Vervolg pl de normen gesteld door het Bestuur van de Luchtvaart. Het vliegplein Het Aalsterse vliegplein ge niet sinds een hele tijd van een sterk verhoogde be langstelling, vooral van in woners uit het Aalsterse. Zondagnamiddag is het een der grootste attrakties uit de streek en het eindpunt van wandelingen door het omliggende natuurschoon. Af en toe was er een lucht doop en de vliegfeesten trokken steeds veel volk. De VZW «Aéro Klub Aalst», die minimum 150 leden telt, beschikt over een kapitaal van ongeveer 5 miljoen en de leden bewonen voor het merendeel het Aalsterse grondgebied. Ook ekonomisch zit er toe komst in het vliegveld. Daar zakenlui stilaan meer en meer gebruik maken van goéd uitgeruste machines om zich over korte afstan den sneller te verplaatsen, zou het zeker de aandacht krijgen van de Industriëlen die zich in het Aalsterse en op de industrieterreinen al daar hebben gevestigd. Daartoe werd trouwens toe lating gevraagd om stal lingsplaatsen voor privé- vliegtuigen te bouwen. De bevoegde organen weiger den echter op de aanvraag in te gaan. Afschaffen? Indien men het verkave lingsplan niet verandert is het vliegplein tot sluiting gedoemd. Het Bestuur van de Luchtvaart zal nooit toe staan dat er op een andere plaats een nieuw vliegplein wordt opgericht, temeer daar men te Brussel nu reeds verveeld zit met de Aalsterse vliegers die ertoe de aanleiding zijn dat bij hun zweefvluchten de vluchtroete voor passa giersvliegtuigen vanuit Brussel moet veranderd worden. Kan men een dergelijk ver kavelingsplan nog verande ren? De Bioley heeft een hele tijd in de koelkast gele gen en is nu eindelijk goed gekeurd. Het zou al veel werk vragen om er nog Iets aan te wijzigen. Volgens de piloten ware de enige op lossing om achter de vlleg- piste een speel- en rekrea- tiezone voor de wijkbewo ners te voorzien en de wo ningen op andere grond te zetten. Voor Aalst ware het alleszins een belangrijk ver lies. Een en ander werd medege deeld aan het kollege van burgemeester en schepe nen van de stad Aalst, dat wel werd verweten nooit geen ovèrleg te hebben ge pleegd met de leden van ACA. Naar Dendermonde? Hoewel het vliegplein van Aalst op alle internationale vliegkaarten staat aangege ven op de huidige plaats zou het in de mogelijkheden kunnen liggen dat het naar Dendermonde verhuist. Door de rechttrekking van de Dender is er aan de nieu we monding heel wat grond ontsloten, gronden waarop in geen kilometers een huis is gebouwd. Zal Dender monde de kans grijpen om ook nog dit vliegplein aan Aalst te ontfutselen, al is het dan in de eerste plaats te wijten aan de ontwerpers van de verkaveling? Mare De Backer heden heen. Kerstmis moet inderdaad meer zijn dan een veelkleurige, openspatten- de zeepbel. Niet triomfalis tisch maar wel diep-mense- llfk. Na een warme oproep tot vrede en verzoening brak de predikant een lans voor het opruimen van de laatste gevolgen van de repressie. Na het offertorium met een krachtige en melodieuze «Blijde Kerstnacht» van Ge- vaert en een van minder in spiratie getuigende Sanctus volgde de koncelebratie en een zangerig, innig, zoetge- vooist Benedictus. Bij het Onze Vader kwam de kerk gemeenschap even aktief aan bod waarna het Agnus Dei met mineurpassages, Ietwat in een teatraal aan doend arrangement met het steeds terugkerend Grüber- thema de kerkgangers wist te boeien. Bij de kommunie van de grote schare aanwezigen kwam kerstmuziek van ei gen bodem, in bewerking of origineel, aan bod met «Nu sijt wellecome» in een be werking van Gaston Fere- mans, destijds direkteur aan de Aalsterse Akademie, en het zeer inslaand «Kerst nacht, die Schone» in drie kwart maat van Armand Preud'homme. Van dezelfde De middernachtmis in de Kapucijnenkerk kreeg enorme belangstelling. Een vroom medeleven in deze kerstnacht. (EDV) Kempense toondichter ook het overbekende «SuSa-NI- na» met mooie overschake ling van kleine naar grote terts en een refrein doorwe ven met het «Stille Nacht»- motlef. Het eigenlijk «Europees» karakter van deze prestatie op niveau kwam tot uiting in een viertal liederen. «Der Heiland» was een volks, ro mantisch Duits kerstlied schitterend vertolkt door Mariette Troffaes. Met «Al- lons Bergers» belandden we in het speelse, lichtere Franse repertoire met enig drumgeluid. Hoogtepunt naar onze mening was Har ry Belafontes «Mary's Boy Child» indrukwekkend ge bracht door de heer Hubert Van Geert met klare, volu mineuze baritonstem en be geleid door het hele gezel schap. Met «Auf nach Bethlehem» beleven we de nostalgie naar de weidse steppen van de Oekraïne waarin zich het kerst wonder voltrekt, met belgerinkel dat een kozak- kensfeerevokeert. Aan het hele gezelschap, maar in zonderheid aan or gelist E. P. Jozef Van Herre- weghen en vooral aan diri gent Roger Van de Wlele die alles zo keurig in de hand hield, een welgemeend pro ficiat, Aalst stond met Kerstnacht inderdaad op Europees niveau. LH ruit\ lab De pl. reet :Scf slee jde m not Pre Het vliegveld - Ter Kluizen(op de kaart in het zwart) maakte gebruik van een gedeelte stadsgrond (zwart omrand, gekruist) omdat de startbaan te kort bleek om zweefvliegtuigen de lucht in te krijgen. Door het gewestplan werd er een woonzone voorzien. Het verkavelingsplan De Bioley zou een einde kunnen stellen aan de aktiviteiten der piloten. Deze kraan moet de zware over de gebouwen hen op hun plaats brengen Dat met deze industrie het enige nog resterende Aalsterse bedrijf van enig formaat, AMYLUM met name, werd bedoeld was voor het kleinste kind duidelijk. Vandaar dat toen uitsluitend mensen van dit bedrijf het paneel stoffeerden dat, aan de zijde van de modererende be- stuurs-dame, het te verwachten hinder-ongenoegen diende te ondergaan vanwege het publiek. Het zou toen duidelijk blijken dat, naast de weliswaar evenmin te negeren en beslist storende geluidshinder, het vooral de geurhinder was - sommigen gebruikten het woord: stank - dat als voornaamste bron van ergernis werd ervaren, ledereen kon toen eveneens ervaren dat de AMYLUM-mensen zich ter dege bewust waren van de gestelde problemen en de meest gereserveerde toehoorder kon sindsdien niet langer twijfelen aan de positieve intenties van dit bedrijf ten aanzien van de milieuhinderwering. Hoogstens kon toen de vraag worden gesteld of het niet bij deze vrome intenties alleen zou blijven. Inmiddels is het met de tijd duidelijk geworden dat het bij geen mooie wensdromen is gebleven en dat de gekoesterde hoop op verbetering niet ijdel: is geweest. De aanpak van de veroorzaakte hinder, bij Amy- lum, is reëel. Toch loopt hierbij nog wel eens een en ander niet zoals verwacht en komen vaak onvoorziene en soms vervelende nevenverschijnselen het geheel doorkruisen, waardoor men al eens van de regen in de drop terecht komt. Wij denken hier bij aan de geuroverlast bij het waterzuiveringsstation. Het ziet er niettemin naar uit dat het de Amylum-direktie ernst is met de daadwerkelijke bestrijding van de door het eigen bedrijf veroorzaakte overlast. Hel mag geredelijk worden aanvaard dat het, in de Aalsterse stadskern uitgegroeide bedrijf, zich allerminst onmogelijk wil maken voor zijn omgeving. Aalst en Amylum hebben mekaar nodig; Aalst en Amylum dienen met mekaar te leven. Maar voor dit samenleven dient door de onmiddellijk omwonenden geen ekstra tol betaald. Wij hebben alle redenen om aan te kunnen nemen dat Amylum zich heeft voorgenomen om binnen de kortst mogelijke tijd niet meer op te vallen bijzijn natuurschap, aitans niet wat de hinder en overlast betreft. Wat specifiek het onderdeel «geurhinder» aan gaat, wordt vandaag alvast een stap in die richting gezet. Met het installeren van een dampen- wasser. - de angelsaksers noe men dergelijk toestel een «scrub ber» wat kan worden vertaald als een grondiger wijze van wassen, waarom zouden wij dan niet van «schrobber» spreken - zal straks de. vooral bij warm zomerweer, zeer indringende en vaak on draaglijke typische «Amylum»- gever - en er zijn al ander woorden voor gebruikt - geheel verdwijnen. Over een drietal maanden zal deze «dampen- schrobber» geheel bedrijfsklaar zijn. Met de toch te verwachten inloopkinderziekten kan het daarna nog enkele maanden duren vooraleer er van werkelij ke inzet kan worden gesproken. Toch ziet het er naar uit dat nog vóór de komende zomer van 1979 het immense toestel effek- tief zal zijn en dat de geurover last meteen tot het verleden gaat behoren. Het duurde wel even Reeds op hogergenoemde ver gadering werd door de Amylum- direktie, bij monde van beheer- der-direkteur J. Schoonacker, verklaard dat het probleem van de dampen-geurhinder door het bedrijf weldegelijk werd onder zocht en dat op dat ogenblik reeds aan voorbereidende prak tische proeven werd gedacht. De principiële beslissing,_ om de geurhinder te gaan bestrijden, was toen reeds genomen. Het zou er alleen nog op aankomen om een bruikbare, doeltreffende en ook betaalbare oplossing te vinden. Nog voor de jaarwisse ling van 1977-1-978 werd reeds een proef-apparaat - een ver kleinde uitvoering - geïnstal leerd waardoor meteen zou kunnen nagegaan of inderdaad de weliswaar teoretisch gekende ontgeuringsprocedés ook voor de specifieke Amylum-situatie geldig en bruikbaar zouden zijn. Na enkele maanden «proef draaien» bleek dit inderdaad het gev&l. Vanaf dat ogenblik kon met de gebruikelijke procedures worden begonnen welke-zouden leiden naar de uiteindelijke aankoop en installering van een geheel aan de eigen bedrijfssi tuatie aangepaste uitvoering. Op een van de vóór alles gestelde vragen kon toen inderdaad reeds een duidelijk antwoord worden gegeven. Het geurvrij maken van de droog-dampen was inder daad technisch en technologisch mogelijk. Ten aanzien van de beheerraad diende dan ook nog een antwoord geformuleerd op de tweede vooraf gestelde vraag: wat gaat dit alles kosten? Nog vóór het einde van het boekjaar 1977, dat samenvalt met het Europese landbouwjaar en tel kens loopt van 1 september tot 31 augustus, was ook de kostprijs berekening afgerond. Hierdoor kon dit onderdeel nog worden voorzien op het investe ringsbudget van het boekj'aar 1977-1978. Op een totaal van 124 miljoen, wat voor die periode aan investeringen werd geprogrammeerd, neemt de «dampschrobben-installatie al leen reeds 20 miljoen voor zijn rekening. Op een totale jaarlijk se bruto-omzet van ongeveer 4 miljard kan dit weliswaar een relatief klein bedrag lijken maar in het geheel van de milieu-hin- derbestrijding zal dit procent veel beslist hoger liggen bij Amylum dan bvb. bij de overheid zelf. Aan eksploitatie- kosten, voor deze «dampen- schrobber», dient jaarlijks nog een 3 4 4 miljoen uitgetrokken bovendien. Vandaag is het dan zover. Na iets meer dan zowat een jaar nadat het proefapparaat werd geïnstalleerd, wordt nu de eigenlijke «dampenschrobber», in zijn definitieve vorm en afmetingen, bij Amylum «op het dak gehesen» en geplaatst. En na minder dan een jaar, na de goedkeuring door de raad van beheer, zal straks, nog voor het zomerverlof, de dampontgeu- ring bij Amylum effektief zijn. Misschien dat de overheid hier eens kan gaan uitzoeken hoe men snel en doeltreffend, en met een minimum aan kosten, daadwerkelijk de gerezen mi lieu-problemen aanpakt en op lost!? De «dampenachrobber» De zogenaamde «SCRUBBER», het gevaarte dat boven op het Amylum gebouw voor de ont- geuring van de droog-dampen dient in te staan straks, is een toestel dat in de Verenigde Staten werd uitgedacht. De bouw ervan wordt echter daar door een bedrijf in de Duitse Bondsrepubliek uitgevoerd. Het is met dit Duits bedrijf dat Amylum te doen kreeg voor de specifieke uitwerking van de gestelde problemen. De Amy lum direktie steekt hierbij niet weg dat heel wat tijd verloren ging door een gemis aan inteme-coordinatie bij dit be drijf zelf. In tegenstelling met wat meestal van Duitse bedrij ven wordt verwacht, bleek hier een duidelijk ontbreken van enig georganiseerd samenwerken voor heel wat overlast en vertraging te zorgen. Als klap op de vuurpijl zou ten slotte ook nog blijken dat deze firma zich met niet minder dan de helft in het gewicht van hun eigen «bouwwerk» hadden vergist. Daar waar voordien van een totaalgewicht van 3 ton was gesproken bleek dit nadien niet minder dan zowat 6 ton te zijn. Dit bracht mee dat het vooraf geplande helikopter-transport niet kon doorgaan omdat deze maximaal 2,3 ton kunnen dra gen. Als gevolg hiervan diende het apparaat langsmidden door gezaagd om aldus langs te weg te kunnen aangevoerd. Begin de cember kwamen deze twee helften dan te Aalst aan. Terwijl met helikopter-transport met een het gevaarte boven op het dak kon worden neergelaten, stelde zich nu nog dit bijkomstig probleem om beide helften van op de begane grond op het zowat 13 4 14 meter hoge gebouw te krijgen. Ook dit probleem werd tenslotte opgelost door een Nederlands takelbedrijfdat met een nieuw procédé, een kraan met teleskopische arm en reik wijdte van 30 meter, de grote kist in kunststof materiaal op zijn uiteindelijke bestemming ging krijgen. Vanop de Amylum - binnenkoer, plaats waar de beide 2,5 m x 4 m x 11 m metende helften voorlopig wa ren ondergebracht, diende met deze traan over het dak van de maalderij heen getild om de grote kisten in de nabijheid te plaatsen van de dampen-schoor- stenen. Terug samengevoegd wordt deze kist dan 11 m lang. 5 m hoog en 4 m breed en zal met alle toebehoren en de kontinu- watervulling samen een gewicht van 114 12 ton vertegenwoordi gen. Op het geheel wordt een cirkulatiepomp aangesloten met een debiet van 150 4 200 m3 per minuut. Vanaf de dampschoor- stenen wordt een dampleiding naar de «schrobber» aangelegd met een diameter van 1,70 meter. DE werking van de «schrobber» berust op het neer slagprincipe waarbij door mid del van een intens watergordijn zelfs miniskule stofdeeltjes wor den neergeslagen. In grote trekken kan de werking als volgt worden samengevat en ingedeeld. Allereerst is er de voorwsMtaf en de neutralisatie. Bij hel maïs-wekingsproces worden or ganische zuren gevormd. Deze vluchtige organische zuren zou den verantwoordelijk zijn voor de gekende hinderlijke geur. Men denkt dat het hier gaat om o.m. melkzuur, boterzuur, pro- pionzuur, e.a. Deze zuren wor den mee afgevoerd met de droogdampen en zijn er de oorzaak van dat deze dampen lichtjes zuur zijn. Om de ontgeuring verder te kunnen uitvoeren dient de «zure» damp geneutraliseerd. Dit gebeurt bij een voorwassing met natron loog waarbij de pH van de dampen wordt gekorrigeerd ten einde later een optimale ionise- ring te kunnen bekomen. Het waswatergordijn zorgt er tevens voor dat al de geurstoffen of geurdragers, in zuivere gasfase, worden gevangen. De IONISATIE wordt dan de tweede behandelingsfase van deze waterdampen met geur stoffen erin. Hier worden dan de geurdragers geviseerd welke, in frakties van een sub-micron orde (d.i. kleiner dan 1/1000 mm), als vaste stoffen aanwezig zijn. Dit zijn de zgn aerosolen. Een typisch voorbeeld van een «aerosol» is o.m. tabaksrook. Door een elektrisch veld worden deze «stofdeeltjes» ge-ïoniseerd en worden aldus een welbepaal de elektrische lading meegege ven. Deze welbepaald opgeladen frakties worden dan door een tegengestelde lading aangetrok ken. Als derde fase is er dan de NA-WASSING waarbij deze geïoniseerde aerosolen worden neergeslagen. Maar zover zijn wij voorlopig nog niet. Vandaag kregen wij het meest spektakulaire onder deel te zien van alles wat met deze dampen-or.tgeuring reeds te maken heeft gehad. Twee zwevend gevaartes van elk 110 kubieke meter en 3 ton. E.V.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4