OCMW AALST WORDT IN 1979 GROOTSTE BOUWHEER VAN HET LAND WILLEMS TWIJFELT AAN MINISTERIELE BESLISSING OMTRENT VERHAALBELASTING SCHEPEN VAN DEN EEDE OVER DE VERHAALBELASTINGEN aal/te PEDILUX Gemeenteraad nogmaals gewijzigd Jan Caudron en de eeuwige motie KERKSTRAAT 18, AALST De Voorpost - 29-12-1978 - 5 In De Voorpost (edities van 20 oktober en 17 november Jl.) hebben wjj reeds meermaals over de bouw van het nieuw stedelijk ziekenhuis geschreven. Op 13.12.1978 had aldus de openbare aanbesteding plaats van de ruwbouw voor dit nieuw hospitaal dat 398 bedden zal tellen. De kostprijs hiervan werd geschat op 277 miljoen zonder BTW. Voor de bouw ervan hebben 15 Aldus zal het OCMW van Aalst firma's ingeschreven. Op 5 dagen tijd werden alle inschrij vingen door de Gemeentedienst van België, die als architekt fungeerde, onderzocht. Op woensdag 20 december jl. organiseerde het OCMW van Aalst dan een extra plenaire vergadering waarbij de ruw bouw toegewezen werd aan de laagstbiedende, zijnde de firma Van Kerkhove en Gilson uit Gent. Deze firma heeft het zelfs klaargespeeld in te schrijven voor een prijs die lager is dan .oorspronkelijk geschat. Men het Sou het werk immers kunnen ■pet uitvoeren voor 277 miljoen BTW Inbegrepen. De volgende morgen (donderdag an 21.12.1978) werd het dossier goedgekeurd door het :hepenkollege. Dit was in feite ilechts een formaliteit, vermits ''r'" de beslissing reeds bij voorbaat opgemaakt was. Dezelfde dag in® nog vertrok het dossier naar de 'ro~ Provincale overheid te Gent en Tiet naar het Ministerie van Volksge zondheid. Op beide administra ties was alles tot in de puntjes op LH ivoorbereid, zodat alle vereiste ihandtekeningen (ook deze van de inspekteur van Financiën) nog slechts een kwestie van (dagen is. De kans is dus zeer (groot dat het ganse bouwdossier (voor het einde van het jaar zal goedgekeurd zijn, en dat de door het OCMW vooropgesteld sche- ima (zie onze editie van 17.11. 1978) zal gerealiseerd worden. nog kunnen genieten van de nog beschikbare kredieten voor het jaar 1978. De werken zullen dan aanvangen zodra het nodige geld zal overgemaakt zijn aan het OCMW. Als men een beetje de admini- tratieve mallemolen kent, kan men niet anders dan het huidig OCMW feliciteren voor de geleverde prestatie. Het Openbaar Centrum van Aalst zal zich volgend jaar echter niet alleen beperken tot de ruwbouw van het nieuw hospitaal. Woensdag 20 decem ber jl. werd immers ook het definitief plan voor de herop bouw van het afgebrand pand aan de Hospitaalstraat overge maakt. Van dit plan werd reeds het ontwerp principieel goedge keurd. Gezien hierbij een aantal konsultatieburelen voorzien worden voor artsen dient het uiteindelijk plan, naast de goedkeuring van de provincie, ook deze van het Ministerie van Volksgezondheid te krijgen. Maar men veronderstelt dat dit slechts een formaliteit zal wor den. Anderzijds wordt volgend jaar ook gestart met de realisatie van de brandweg rond het rusthuis St. Job. Het is dus niet overdreven te stellen dat het OCMW van Aalst volgend jaar de grootste bouw heer van alle OCMW's van het land zal worden. VEHE Reeds twee jaar staan de puinen van het afgebrand St. Elisabethziekenhuis er. (JM) Een schrit kontrast tussen oud en nieuw ziekenhuis. (JM) Als uitgangspunt van zijn be- Fraktievoorzltter Ghb Wlllems (CVP) meende op de jongste gemeenteraadszitting een Juridische uitkomst te hebben om de ministeriële beslissing die de verhaalbelasting in gans Aalst nu toch verplichtend maakt vooralsnog af te wenden. erop dat geen twee beslissingen over één punt genomen kunnen worden op één zitting, en dat de besluiten van 31 mei gewoon teruggestuurd waren. Hij vrees de ook geen goedkeuring te krijgen indien er zich nieuv/e moeilijkheden zouden voor doen. Bovendien zou men ande re belastingen moeten heffen indien de verhaalbelasting afge schaft zou worden. Iedereen, zowel meer- als minderheid was er evenwel van overtuigd dat het hier om een onrechtvaardige toog gebruikte hij de nota waarin de stad haar argumenten voor afschaffing van deze belas ting kenbaar maakt. Deze argumentatie werd zelfs door mensen op het ministerie van Binnenlandse Zaken als waar devol aanzien. «Er is dus minstens twijfel omtrent de juridische waarde van het ant woord van minister Boel, aldus ide fraktievoorzitter: Persoonlijk denk ik dat dit antwoord goed aanvechtbaar is». Hij stelde voor dat op de gemeenteraad niet één maar twee beslissingen over dezelfde materie genomen zouden wor den. Op één zitting kunnen evenwel geen twee tegenstrijdige beslissingen over éénzelfde on derwerp genomen worden. Dit werd ook op de financiële kommissie gezegd. Maar vol- :gens raadslid Willems gaat het hier niet om tegenstrijdige besluiten. Wel om twee beslis singen met opschortende voor waarden. Hij zou de gemeente raadsbeslissing van 31 mei 1978 (voor afschaffing van de verhaal- i belasting in die gemeenten waar de werkzaamheden vóór 1.1.77 i waren begonnen en die voorheen de verhaalbelasting niet kenden) opnieuw ter goedkeuring voor leggen, onder de opschortende voorwaarde dat bij weigering de I nieuwe beslissing van deze gemeenteraadszitting zou aan genomen worden. Het raadslid wou langs deze juridische weg (vooralsnog pogen het besluit van de Minister om te buigen. Hij noemde het een absoluut onge- jvaarlijke operatie. Schepen Van Den Eede wees belasting gaat (zij heeft als onderwerp de verwerving van de wegzate, de wegenuitrusting en het aanleggen van riolen, trot toirs en inritten. Zie ook elders de toespraak van Schepen Van Den Eede). Er ontspon zich een vinnig debat. Raadslid Willems hield vol dat zijn argumentatie juri disch op vaste grond rustte. Burgemeester D'haeseleer ver wees naar de financiële kommis sie en op het positieve werk dat de oppositie dèèr had geleverd. Hij betreurde eveneens de ver haalbelasting, maar betwijfelde of de noodrem waaraan raadslid Willems nu trok inderdaad in het administratief recht voor zien was. Raadslid Jan Van der Veken legde uit waarom hij zich onthield. Lambert Van De Sype waarschuwde om in de debatten niet op de demagogische toer te gaan. terwijl raadslid Redant wou weten waarom de oppositie pas nu in de tegengestelde richting gaat blazen. Raadslid Van Hoorick betreur de dat voor deze materie niets was voorzien in de frinewet. Ook hij kantte zich tegen deze belasting. Maar hij drong aan op goedkeuring omwille van het hoogdringend karakter. Raadslid Uyttersprot wees erop dat geen afschaffing werd ge vraagd, maar enkel de opschor tende voorwaarde. «We kunnen in 1979 geen beslissing van 1978 vernietigen». Schepen Van Den Eede vond anderzijds dat het toch wat laat was om nu nog met dit voorstel te komen aandra gen. Het kwam tot een schorsing waarbij de meerderheid en de oppositie zich terugtrokken voor beraad. Het voorstel van raads lid Willems werd evenwel ver worpen. Ook werd een bijko mende raadszitting afgewezen, ook al omdat men juridisch niet goed weg wist met het voorstel Willems. WX. Met de verhaalbelasting (hel niet betalen door gemeenten die wer ken in uitvoering hadden, daterend van vóór de fusie) is Aalst bij de hogere overheid (Gent, Brussel) in een doodlopende straat terecht gekomen. Op de Gemeenteraad van 31 mei 1978 werd dit beslist. En nu staat het stadsbestuur voor Piet Snot. Schepen Van Den Eede (Finan ciën) over deze zaak op de jongste gemeenteraadszitting: -Dit principe was zó logisch, rechtvaardig en eerlijk dat alle raadsleden eenparig deze belas- tingrcglemcnlcn op de werving van de wegzate, op de wegenuit rusting, op het aanleggen van rio len. trottoirs en inritten hebben goedgekeurd. De antwoorden van de Provinciegoevemeur en de Mi nister van Binnenlandse Zaken werden voor ons allen een grote teleurstelling». «De verordeningen waren niet Nog maar pas werd schepen Bourlon vervangen door Marcel De Bisschop of er doet zich in PVV rangen een nieuwe verschuiving voor. André Meert heeft ontslag genomen. Hij woont nu in Knokke en werd vervangen door oud PVV raadslid Pierre Breckpot. Na de eed te hebben afgelegd vroeg fraktieleidcr van de CVP Ghis Willems het woord. -In afwachting dat in deze gemeenteraad de CVP slaat gevestigd wordt moeten wij aanvaarden dat er ook mandatarissen van andere partijen in zitten. Als dat dan zo is heb ik liefst de beste uit die partijen Vandaag stel ik tol mijn genoegen vast dat wij met Pierre Breckpot een goede hebben binnengekregen en dat ik vanuit mijn ervaringen van klein Aalst mag zeggen dat vandaag opnieuw een goede wind in onze gemeenteraad is binnenge waaid. Wij feliciteren Pierre Breckpot en hopen met hem een zo goede samenwerking te hebben als in het verleden». In elk geval vleiende woorden voor notaris Breckpot. RVDP aanvaardbaar in de vorm waarin ze werden ingediend», z| luidde het. De schepen wees erop dat her haaldelijk stappen werden onder nomen om deze beslissing om te buigen. Hij sprak er nadrukkelijk zijn spijt over uit dat de reglemen ten opnieuw (gewijzigd) ter goed keuring moesten voorgelegd wor den. Deze kwamen hierop neer: 1dat men niet moet wachten de belasting te verhalen tot alle wer ken uitgevoerd zijn. Maar dat dit kan gebeuren wanneer één of meer van deze werken voorlopig aan vaard zijn (riolering, enz.). Dit komt neer op spreiding van de belasting. 2. dat de belasting waarvan het bedrag 3.000 F niet overschrijdt ineens kan verhaald worden. 3. de vernieuwing die bepaalde dat de verkoper de rest van de ver haalbelasting nog diende te beta len. Wanneer hij zijn eigendom verkoopt, niet kon aanvaard wor den en dus geschrapt was. Tenlaatste (en bijzonderste): de overgangsmaatregel die ingevoerd werd ten behoeve van de gefusion- neerde gemeenten is weggeval len -De Minister besliste dat de heffingsduur in deze 4 verorde ningen discriminatie schept tussen de inwoners en dat de belasting van toepassing moét zijn op alle werken die vanaf 1 januari 1978 over heel het grondgebied vol tooid zijn. (Dit ogenblik is dus van doorslaggevende aard, niet dat waarop tot de werkzaamheden werd besloten). De schepen deed beroep op de raadsleden (begrip. verantwoordelijkheidszin) om de gewijzigde verordeningen goed te keuren. Ook raadslid Jan Van der Ve ken (BSP) was de mening toege daan dat deze vorm van belasting onrechtvaardig en ondemocratisch was. Zij zou niet mogen bestaan zo zei het raadslid. Hij herinnerde aan de wijk «Ten Berg,» waar goedkope gronden achteraf peper duur werden belast. Het raadslid stemde evenwel niet tegen omdat hij het financieel probleem dat zich voor de stad stelde, onder kende. Toch stemde hij ook niet vóór, omwille van de onrecht vaardigheid van de belasting. Hij onthield zich dus om in de toe komst de mogelijkheid open te la ten om andere bronnen van in komsten voor de stad te onderzoe ken. W.L. Het Ls een gewoonte geworden dat rond kerstmis, de verzoenings- tijd. VI) fraktieleider Jan Caudron aan de gemeenteraad een motie ter goedkeuring voorlegt. Vorig jaar werd die dan ook eenpa rig goedgekeurd. Deze maal onthield Willy Van Mossevelde (VVP) zich, omdat hij van oordeel is dat een motie indienen geen enkel effekt teweeg brengt. Ook nieuwbakken raadslid Breck pot zou bezwaren hebben indien in deze motie het woord amnestie zou voorkomen. Maar Jan Caudron kent wellicht zijn kollcga's en heeft ervoor ge zorgd dat het omstreden woord er niet in voorkomt. Bij ons rijst de vraag welk verschil er zit tussen een motie met hel woord amnestie in en een motie met dezelfde inhoud maar waar dat -aanstootgevend» woord niet in voorkomt. Wat zit er in een woord? Of informateur Willy Claes wak ker zal liggen van volgende motie is een andere vraag. «De gemeenteraad van Aalst, in vergadering bijeen op 20 decem ber 1978 herinnert aan zijn motie van 21 december 1977. verzoekt de toekomstige for mateur en diegenen die zullen on derhandelen om de vorming van een nieuwe regering mogelijk te maken, rekening tq houden met deze motie, die om de heropening verzocht van de termijnen van er kenning voor krijgsgevangenen, oudstrijders, werkweigeraars e.a. en die tevens, zowel om kristelijke als om humanistische redenen, maatregelen vroeg om de sociale gevolgen van de repressie en de cpuratie op te vangen, voor zover het niet om oorlogsmisdadigers gaat». RVDP Het kultureel centrum in de Molenstraat ligt er stilletjes bij. Wordt er momenteel niet gewerkt aan de bouw, toch wordt er administratief een ware papieroorlog gevord. Het laatste lot zal in februari worden goedgekeurd. Men is er nu zeker van dat binnen de driejaar het lint zal worden doorgeknipt. Er is al Sprake geweest om het centrum onafgewerkt in gebruik te nemen, maar nu blijkt men van deze vooruitzichten af te stappen en pas een volledig afgewerkt kultureel centrum voor het publiek open te stellen. In Meldert is een vrijgezel in de hovingen van zijn ouderlijke woning overgegaan tot zelfverbranding. De man, een 33 jarige, overgoot zichzelf met benzine en stak er bet vuur aan. Onmiddellijk zag hy er als een brandende toorts uit. Toen hulp opdaagde was de man reeds half verbrand. Het motief van deze daad is niet gekend. Het parket van Dendermonde kwam ter plaatse. Marcel De Bisschop werd in de adviesraad voor leefmilieu vervangen door Georg Van Landuyt uit de Statiestraat te Gijzegem. In Aalst is alles mogelijk zegt de man In de straat met de glimlach. Volgend voorvalletje illustreert dit gezegde op treffende wijze. Voor een banket aangeboden aan de Franse brandweerlieden uit Pontohe had kommandant De Vidts aan twee tafelhouders prjjs en spijs gevraagd. Dit is voorhistorie. Pas hadden de genodigden de soep gesmaakt van ene bekende tafelhouder of daar kwam de tweede opdagen met z(jn kuünaire specialiteiten. Het gevolg was dat de brandweerlui een niet te versmaden dubbel maal aangeboden kregen. Overladen, want de komman dant was vergeten één van de twee aangezochten af te zeggen. Die Fransen zullen nu wel niet meer geloven In een Belgische penibele financieel ekonomische toestand. De omleiding en de daarmee gepaard gaande verkeershinder aan de Zeebergbrug is verleden tijd. Redëh van de ongemakken moet gezocht worden in verstopte rioleringen. Door oorlogsomstandigheden had men tientallen jaren terug een aftakking naar de Dender moeten voorleggen. Het vuile water moest nu een hoek van 90e maken vooraleer in de Dender terecht te komen. De zware regenval van voor veertien dagen had heel wat modder in de doodlopende rioolbuis verzameld met het gevolg dat het water niet meer verder kon vloeien, en een ware overstroming veroorzaakte. Alles is nu netjes opgekuist en waar nodig zijn veranderingen aangebracht. Wekelijks worden sommige rioolputten gekontroleerd en we mogen aannemen dat dergelijke ongemakken voortaan niet meer zullen voorkomen. Naar aanleiding van de aankoop van bomen, planten en struiken voor de aanleg rond het bejaardentehuis aan de Schietbaan voor een bedrag van 533.000 fr. vroeg raadslid Uyttersprot aan het stadsbestuur rekening te houden met zijn voorstel om duurzame planten, die langer dan een jaar bruikbaar zijn, aan te kopen. Het moeten In elk geval fameuze struiken en bomen zijn voor die prijs! Iedereen weet dat er momenteel hard gewerkt wordt aan de verbetering van de openbare verlichting in de stad. DE bedragen die daarmee gemoeid zijn doen ons wel even duizelen. Zo keurde de jongste gemeenteraad volgende leningen goed: de aankoop van palen bedraagt 1.258.000 fr.; verlichtingsstoestellen voor onderhoud van de openbare verlichting kosten 1.448.000 fr. terwijl men allerlei materiaal voor het onderhoud aanloopt voor een bedrag van 1.059.000 Men zegt dikwijls dat de stad het geld langs deuren en ramen buiten gooit. Ten bewijze hiervan agendapunt 42 van de jongste gemeenteraad waarbij men voor 269.000 fr. PVC- deuren en ramen kocht voor de woning van de kerkhofbewaarder. Op iedere gemeenteraad wordt het wagenpark van de stad verder uitgebreid. Aldus besliste men een vrachtwagen met kipbak en universele kraan aan te kopen voor een bedrag van 1.631.000 fr. en een wegmarkeringsmachine voor 177.000 fr. Hopelijk zal men dan ook de aangepaste wegmarkeringsverf gebruiken. De Interkommunale Land van Aalst vroeg aan het stadsbestuur een waarborg te geven voor de aankoop van grondeh die als bouwgrond zullen doorverkocht worden. Deze waarborg bedraagt 2.500.000 fr. Alhoewel het leerlingenaantal in de stedelijke scholen van jaar tot jaar daalt, koop men voor zomaar eventjes 1.100.000 fir. nieuw meubilair en voor 1.200.000 fr. didaktisch materiaal. Met de verwerving van een eigendom gelegen aan de Parkdreef (Osbroek) te Aalst, beschikt de stad over alle eigendommen nodig voor de verwezenlijking van het BPA Stadpark Aalst waarvan bet ontelgenlngsplan goedgekeurd werd bij KB van 7.7.65. Het kontrakt met de firma H.B.P. voor de openbare aanplakkingen op het openbaar domein werd met één jaar verlengd. Dit gebeurde omdat de werkgroep «Publiciteitsbor- den» opgericht op 21.9.1978 nog niet klaar is met zijn eindbesluiten. Deze werkgroep heeft tot doel een inventaris op te maken van alle publiciteitsborden. Verder werkt men aan het ontwerpen van een lastenboek voor openbare verpachting en aan de uitwerking van een regeling voor het behandelen van nieuwe aanvragen. Tijdens de jongste gemeenteraad worden de voorwaarden vastgesteld voor het ingebrulk geven aan de vzw «Corona» van sportterreinen met erop staande gebouwen in de wjjk Ressegem te Erembodegem. ROEL VAN DE PLAS GEEFT MEER KOMFORT rfïï AAN UW VOETEN Y Schoenen in verschillende L 21 1 breedten 1/ Voetverzorging \^2 r* Steunzolen 1 Orthopedisch maatwerk V*/ Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6(32/25/001 1B/40/25fl02 Teletoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 5