—078 Tussen «Rubens» en het «Kind» lag het «Jaar van het Dorp» Politiek 78 in een notedop 't Was me 't jaartje Zo reilde en zeilde 1978 o - - ue voorpost JANUARI met de staatssekretarissen Wellicht doordat politiek en karnaval te Aalst steeds minder van elkaar te onderscheiden zijn, omdat het er vaak gaat op lijken dat karnaval, met alles wat er mee en aan vast zit, op een of andere wijze meedeint in bet plaatselijke politieke kielzog, kwam zo te zien het eigenlijke politieke gebeuren zelf minder aan bod in deze Aalsterse pré-karnaval periode. Iedereen had zijn handen vol met het karnaval-voorbereidend gebeuren en ook het wekelijkse Voorpost- nieuws werd hierdoor overheerst. Het zou best kunnen dat dit de reden is geweest waarom ons bloedeigen streekblad op het poli tieke vlak zich van het plaatselijke naar het nationale politieke po dium diende te richten. In een vraaggesprek met ons blad her kauwde staatssekretaris Mark Eyskens, waarschijnlijk onacht zaam. de vorige, toen nog unitaire-BSP verkiezingsslogan, dat «wij Vlamingen niet van giste ren zijn- en er dus wel doorheen zullen komen. Doorheen 1978 zijn wij inmiddels wel geraakt, maar aangezien het om Mark Eyskens ging werd uiteraard de ekonomi- sche krisis bedoeld waar doorheen wij ons wel heten te slaan. Op lange termijn bleef de staatssekre- taris voor streekekonomie en be groting onveranderlijk optimis tisch. Op korte termijn zag hij wel een beroerd 1978, wat wij inmid dels verondersteld worden te heb ben doorgemaakt, en voor het daaropvolgende, zich nu aandie nende 1979, zag hij het niet beter maar van het jaar 2UUU en «benij den» is lang reeds geen sprake meer. Nationaal KPB- ondervoorzitter Jef Turf kwam zijn Aalsterse geestesgenoten mede naar hun «politieke identi teit» helpen zoeken. En als dit geen merkwaardig politiek feit is gen gezwaaid. Allereerst was er de privé-arrondissementele -PVV vergadering van Louis D'haese- leer die heel wat politiek stof deed opwaaien in het blauwe kamp. Op deze in der haast opgetrommelde vergadering van D'haeseleer- getrouwen werd een arrondisse- Op Egmont-pelgrimtocht trok een andere staatssekretaris en kwam hierbij in onze kontreien aange land. Datgene wat toen nog door de Belgische V.U.-minister staatssekretaris aan de man werd gebracht is inmiddels reeds door de laatste politieke gebeurtenissen met verkiezingen als sluitstuk achterhaald. Toen, in hel Mere-se «Hof ten Dale», waren er reeds heel wat ontgoochelde toe hoorders aanwezig Op 17 decem ber j.I. zou dit nog overduidelijker blijken. Te Lede werd een Groot-Leedse kulturele raad geïnstalleerd. En dat ook dit weer met politiek had te maken bleek uit de vele en diverse reakties met duidelijk kleurpoli- tieke inslag. Bovendien zou deze raad ook niet officieel erkend worden, wat vragen doet rijzen omtrent het werkelijke nut en doel treffendheid ervan. FEBRUARI - raadslid verlaat PVV-fraktienest Voor enige opschudding zorgde het Hofstaadse PVV -raadslid Van den Nest die er de brui aan gaf en einde februari zijn afscheids briefje bij de burgemeester liet be zorgen. Dit zou de inzet worden van een bewogen politiek jaar voor de bestuursmeerderheid in het algemeen en voor de Aalsterse PVV-afdeling in het bijzonder. Terwijl verder dan de «papier ma- ché» konterfeitsels van de karnaval-dankbare politieke lede poppen waren opgeborgen of aan hun lot overgelaten bleven andere politici zich in het zonnetje hijsen door met ministeriële partijgeno ten de boer op te gaan. Aldus was einde februari ook weer nationale opvoeding-minister Ramaeckers te Aalst te gast. Het heette dat de minister informatie en uitleg kwam geven over zijn beleid. Over de «10.000» werd toen nog in alle talen gezwegen. Wat er in de loop van die karnaval-maand aan politieke evenementen hieraan vooraf was gegaan scheerde geen hoge nicuwstoppen. Politiek markant was wel het opnieuw verschijnen van «'t Ajuintje» als plaatselijk maandblad van de KPB. Politiek en karnaval kwam weer dicht in mekaars buurt schrijlings op het kulturele bij de toekenning van een 200 Ton karnaval «subsidie». Daartussen werd ook nog de op zijn politieke betekenis nauwelijks nog gekende vrij heidsboom, aan de -Kolenmarkt» omgtlegd tenslotte. Politieke deining veroorzaakte de weigering van het kollege, om de stadsfeest zaal beschikbaar te stellen voor een debatavond over vruchtafdrij- Marcel De Bisschop, gevierd als oud burgemeester. Hij kreeg een foto waar hij ais burgemeester en karnavalist op staat. (EL) ving. Tot slot sijpelde het bericht door dat V.U.-kamerlid J. Cau- dron zijn «maidenspeech» hield in de «Kultuurraad voor de Neder- 1 andstalige gemeenschap in België». MAART - ideologische voorjaarsstorm in glas water Binnen de bestuursmeerderheid rees er onenigheid met betrekking tot de stedelijke- programmabro chure -inleiding van de burge meester. Het kwam tot een pole miek tussen raadslid Van Hoorick, als voorstander van het overheids initiatief enerzijds en burgemees ter D'haeseleer, als liberale gangmaker van het privé- ondernemen anderzijds. In de ge meenteraad kwam Herderscmse Valantine Moens de vrouwelijke gelederen versterken als opvolg ster van ontslagnemend PVV- raadslid Van den Nest. In het -Groen Kruis» was attaché Hae- sebroeck, van het departement van staatssekretaris De Bondt, de gloedvolle verdediger van het -Egmont-pakt», pakt, naar .lij beweerde, dat «men ons in het jaar 2000 zal benijden»Repliek kreeg hij hierbij o.m. van staatsminister L. Moeyersoen die het pakt zeker niet om dezelfde redenen afwees als de gangbare «anti- Egmonters» .nmiddels weten wij weliswaar wie het voorlopig heeft gehaald te noemen... Tien jaar geleden werd G. Willems voor het eerst CVP-volksvertegenwoordiger. Waarvan akte! Karnaval bleef weer nawerken toen de vorige, en laatste Klcin-Aalsterse, burge meester door het huidige bestuur werd gehuldigd. Nu weten wij in derdaad maar al te zeer dat deze voormalige burgemeester inder daad uniek is in zijn genre en zelfs de enige burgmeester is geweest van het echte KLEIN-Aalst. Sa men met enkele Volksvertegen woordigers toog de burgervader Brusselwaarts bij staatssekretaris De Wulf om wat ekstra toelagen af te bedelen voor het bodemloze stedelijk slachthuis» -vat. Men weet zo langzaam aan reeds hoe uitzichtloos de situatie daar is ofte wélk vlees men in de kuip heeft Van de «Egyptische vleespotten» naar de «Aalsterse vlees-put»! En om alle Aalsterse emoties, straffe loos en legaal te kunnen doorspoe len met het hiertoe meest ge schikte middel, diende volksver tegenwoordiger Willems een wetsvoorstel in dat het opnieuw schenken van sterke tlrank moet toe laten. APRIL - «Ter Mael» -tijd Voor «show» en spektakel kon men deze maand terecht in de be kende «salons» aan de Gentse- steenweg. Twee maal werd er, te pas of te onpas, met blauwe vlag- april werd dan 1 -Mei gevierd door zowel PVV-LSW als VU-VUJO. Omdat iedereen zich al even krampachtig aan dat ene woordje «sociaal» wil optrekken moet het er dan maar met de haren bijge- sleurd. En omdat, zo in de buurt van 1 mei, de BSP al eens «gebro ken geweer» - oprispingen krijgt werd dan manifest en verbaal stel ling genomen door de plaatselijke partijafdeling tegen de neutronen bom. MEI - Lentekriebel Traditiegetrouw wordt de mei maand dan politiek ingezet met de 1-Mei optocht van de Socialisti sche gemeenschappelijke aktie onder het motto «de rode roos nu meer dan ooit». Wat deze slagzin mag betekenen zullen wij maar niet trachten na te gaan. Misschien worden onze streekbloemertfclers, er beter mee? De K.P.B. deed al even traditiegetrouw zijn 1 mei duit in het zakje en viseerde voor de gelegnheid eveneens de neu tronenbom. Dat Mare Galle een opvallend man is, wisten wij reeds, vermits hij met kop en schouders boven de doorsnee par- tijmilitant uitsteekt. Dit kon ieder een duidelijk waarnemen o.m. bij de 1 Mei optocht. Dat ex- taalwenker Galle nog op andere wijze de aandacht kan trekken be wees hij met zijn wetsvoorstel om de autoradio te verplichten. Een volgende stap kan dan zijn het verplicht beluisteren van één zen der en wie weet van één partij spreekbuis al of niet met toe maatje. Sommigen beweren dat niets zó veel met politiek heeft te maken als datgene wat er niets programmapunten er slechts 64 voor de publieke vergadering be stemd waren. En te Erpe-Mere vocht de oppositie nog eens als een duivel in een wijwatervat. Te Lede werd dan, om met gerust gemoed met verlof te kunnen gaan blijk baar, de gerezen geschillen bijge legd nadat eerst nog eens de mee- derheidsfractie zijn kat had ge stuurd naar de raadszitting van be gin juni. Politiek en kuituur weer eens op het voorplan en weer eens vermengd, want op een myste- rieuse wijze blijft het kultuurdepartement-geld uit voor de verdere afwerking van de Aals terse kuituur-beton konstruktie aan de Molenstraat. Volksverte genwoordiger Galle kreeg van kui tuurminister De Backer te horen dat de stad Aalst de bouwheer is. Sommigen beweren dat dit ook met politiek heeft te maken. Kommissaris Cottijn volgt ont slagnemend hoofdkommissaris Geeroms op per 1 augustus. En als U zich hierover mocht te beklagen hebben dan draait U maar even het nummer zes maal zeven, het nieuw stadhuis telefoonnummer dat ook in deze maand hetlevens- licht zag. Aan politiek eenrich tingsverkeer deed nog CSV 't Fa- briekske -1- maar wie wist dit nog niet toen op een tentoonstelling over sindikalcwcrking de liberale vakbond werd geweerd. «Wij streven niet naar objektieve in formatie» zegde men zelf ter plekke. Verdere uitleg is hier overbodig. En dan werd onze bloedeigen burgervader bij hand geklap tot waarnemend arrondis sementeel PVV voorzitter verko zen. Op de vergadering ontbraken de strekkingen Waltniel en Lion. gaan liet Minister Chabert aan de Aalsterse burgemeester weten het niet opportuun te achten om een nieuw werkbezoek te organiseren. Blijkbaar heeft de Aalsterse koali- tie niet de goede politieke kleur. Kleur die anderzijds niet in de smaak viel van de burgemeester is deze van de «groene jongens» het milieufront. Van deze zegde Louis D'haeseleer «ze niet te ken nen en ze niet wenst te kennen- Het was ook reeds de maand van het veelkleurendier Kameleon De Bisschop, die door de V.U. als voorzitter voor de stedelijke mi lieuraad werd voorgedragen. Dat dit de inzet zou zijn naar een ver dere en voorlopig definitieve kleu- rentransformatie kon wel vermoed maar niet voorzien worden. Va kantie en politiek gingen samen voor Mare Galle die, op Peru-trip, te Lima informeel praatte met de staatssekretaris voor ekonomische zaken aldaar. Ook had hij een kon- takt met zijn ideologische konfra ters van «partido socialista revolu- cionario- die daar op de opposi- tiebanken zitten. Vandaar wellicht nog het «revolucionario»!? SEPTEMBER - een «uyltje» vangen De politieke gebeurtenis voor sep tember was het optreden van ex- premier Den Uyl van Nederland en van de PVDA, die de socialisti sche zusterpartij van de inmiddels Vlaamse BSP. Voor de gelegen heid werd Europa er weer eens bijgesleurd evenals het plura lisme. Een duidelijk opteren voor het «Noordse- sociaal- demokratisch model vanwege de nog naar een eigen gericht op zoek zijnde inlandse socialisten!? En menteel PVV-tegenbcstuur sa mengesteld. Hierdoor werd de breuk tussen «Ninove-Ronse» en Aalst» meteen duidelijk zicht baar. Deze blauwe familie-vete zou zich tot bij de verkiezingen door zetten. Met de blauwe Europa-vlag werd dan «Salon fakig» gezwaaid door ene zich «SPES» noemende ver eniging die er in geslaagd was om zowaar de Vlaamse politieke- part ij voorzitter op te trommelen om oeverloos over het Europa van morgen en dit is nu al 30 jaar zó te komen nietszeggen. Deze vereniging heeft wel bewezen dat het inderdaad niet moéilijk is om praatgrage, zichzelf over het paard tillende politici aan te trekken, met gans hun plaatselijke aanhang, als zij zich maar in een of ander Euro pees dekor-of pscudodekor, inde kijker kunnen plaatsen. Deze, zich sociaal, progressief en Europees noemende vereniging lijkt niet verder te raken dan, als de eerste de beste«bourgeois», een modefe nomeen tot eigen glorie en profijt te bespelen en uit te buiten. Al bij al een Europees politiek diepte punt dat de eerste de beste vader Abraham vertoning naar de kroon stak. Voor enkele politieke gen sters zorgde dan de handige zo heet dat dan op de vlakte blij vende stellingname van het be- stuurskollege ten aanzien van de vestiging van een .nieuwe super markt aan de Parklaan. Ook nog in Ook de Aalsterse jongeren bleken niet tevreden met de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Ze uitten dit tijdens een protestbetoging in januari. (JM) mee te maken heeft. Daarom Sint-Maarten ieder jaar op post. Hier met de kersverse schepen van feestelijkheden. (EDV) vermelden wij veiligheidshalve het aan bod komen van deken Constant De Cock in ons eigen weekblad. Een nieuwe lente een nieuw geluid zo te zien ook voor de Aalsterse CVP-jongeren die zich heetten te reorganiseren met als opzet een zekere autonomie tegenover de partij te verkrijgen. Zij klaagden er alvast over in het plaatselijk CVP-bestuur niet aan hun trekken te komen. En te Lede ging het er voorjaarsstormachtig aan toe toen bleek dat in de ge meenteraad er onvoldoende mecr- derhcidsraadsleden aanwezig wa ren. Het kwam tot staking der stemmen en de. verbolgen burge meester stuurde de vergadering de laan uit en de mei-avond in met een voorlopige afscheidsgroet aan de raadsleden «Tot over drie maand». JUNI - en weer een minister Dit keer was Nieuwerkerken aan de Ministriële beurt. Deze keer was pensioenen minister Wij- ninckx, die net voor de verkiezin gen nog enkele procentjes meer- pensioen zou uitdelen, van de par tij. Als «chaperone» trad partijge noot Galle op die, hoe kan het an ders, zijn BSP-genoot alle lof toe zwaaide. Er werd met miljarden gegoocheld (107.1) wat het geld en met miljoenen (2.2) wat het aantal pensioentrekkenden be treft. Net voor de komende vakan tiemaanden draaiden de gemeen teraden nog even op volle toeren. Tc Aalst werd het de zoveelste ma- ratonzitting waarbij van de 91 Uitleg eveneens overbodig! JULI - de maand der officiële feestda gen Steevast beklimmen politici het podium der officiële plechtighe den. Sinds kort is daar een gele genheid tot publick optreden bij gekomen. Op de nu officiëcl Belgisch-Vlaamsc nationale elf juli feestdag ontpopte burgemees ter D'haeseleer zich als «Flamin gant» met late roeping en hield de feestrede op de officieel door de stad ingerichte plechtigheid. En kele weken later zou hij hetzelfde doen op de Unitair-Belgische feestdag van -21 juli. Maar hier is hij reeds iets langer me? ver trouwd. Ineens herinneren wij.ons dat dit alles buiten en boven de politiek staat. Tc Impe wordt ech ter onveranderlijk de Vlaamse- Nationalc feestdag uitgesproken politiek-bcwust opgevat en opge zet. De belangstelling loopt echter duidelijk terug. En nog even wat politieke implika- ties te Erpc Mere waar men gekon- fronteerd werd met de veroorde ling van het subsidiebeleid door de kultuurpaktkommissic. Hierdoor werd de zienswijze van CVO- raadslid Van Laethem bijgetre den. AUGUSTUS - de politieke windstilte Al is politiek zeker van de partij op en rond het Aalsterse jaarbeursge- beuren toch is het alsof in deze vakantiemaand bij uitstek de poli tiek ook met verlof is. Wellicht omdat ook hij met verlof dient te over socialisme werd er ook nog gesproken zo tussendoor, menen wij! En op de Voorpost binnen bladzijden staan nu al 8 maand lang ononderbroken de foto's van schepen Hooghuys. Wellicht is dit te wijten aan een technisch defekt al beweren sommigen dat het steeds om andere foto's gaat. En gekwakkeld werd er met het voor barig bericht als zou zoon van zijn vader Mark Eyskens de CVP lijst te Aalst komen aanvoeren. Mark»-waardig alleszins! Daar naast ging het wcrcldrckord haas- jeover naar Erondcgcm en ergens komt het ons voor dat dit ook wel met politiek moet te maken heb ben. Ook politiek over het paard getild was er nog het Moorselse kiosk-incident, of moeten wij schrijven: niet-kiosk-incidcnt. Een voordeel alvast. De Moor selse blazers stonden deze keer met hun voeten op de grond. Hei bel tussen CCOD en bestuurskol-1 lege over de schorsing van CCOD-voorzitter en gemeentelijk personeelslid Lievcns. Dit alles kadert in het kader van het oude en het nieuwe personcelskadcr en het daarbijhorende nog te verwerven statuut. Politieke raakpunten ook nog bij de Baardegertise Jan Frans Vonck herdenking waar deze merkwaardige politieke persoon lijkheid en hoofdrolspeler bij de Brabantse omwenteling op een historisch deskundige wijze werd toegelicht en afgetast Figuren van dat politiek formaat heeft onze streek maar zelden gekend. Dorps politiek dan, als kontrast, te Erembodegem waar in de beste stijl van «clochemcrleccn ama-

De Voorpost | 1978 | | pagina 8