*>78 Op Openbare Werken werd in '78 veel gepland en gewerkt Aalst heeft nog leefmilieuproblemen teurswielerkoerske, dat niet kon doorgaan wegens administratieve spitsvondigen, tot een levensgrote onbenulligheid werd opgeblazen door de plaatselijke belangheb benden. De ijverige Mare Galle op zijn beurt gaat eigenhandig een nieuwe zwarte Hoekbrug bou wen. of toch niet?! Hij kreeg wel een briefje van de O.W.- minister waarin hem werd medegedeeld dat de brug in kwestie zal worden ge bouwd voor 52 miljoen. Waarbij de stad Aalst zich gelukkig kan prijzen met een inbreng van 43%. Voor het lint doorknippen staat een volksvertegenwoordiger reeds op de wachtlijst. OKTOBER - inzet van dé schepen-«story» Het politieke evenement van deze troosteloze herfstmaand was het al even troosteloze vertrek van Gil bert Bourlon als PVV-schepen van feestelijkheden en middenstand en nog van iets... Hiermede was het bestuurskollege dan aan zijn zo veelste «wissel» toe. Het was een brave jongen, wist iedereen te ver tellen, en daarmee was alles ge zegd. Op dat ogenblik zal nog niemand hebben vermoed voor welke politieke donderslag bij heldere hemel dit ontslag nadien zou gaan zorgen. Tussen door blijft Egmont doorwerken en het ziet er naar uit dat er toch wat meer aktie gaat loskomen tegen dit ak koord. Er gaat een strijdvergade- ring door tegen dit akkoord op i- nitiatief van de V.V.B. met ver schillende anti-Egmont politici in het paneel. En als doortrapt politi- kus kwam minister van verkeer Chabert de «Leireken» -route in rijden, op de fietstrappers. Hier mee kregen wij de zoveelste mi nister binnen de stadsinschrij- ving... al was het niet voor een werkvergadering zoals sommigen liever hadden gezien. En nog een minister of twee, waaronder de premier in hoogst eigen persoon, kwamen het 30ste arrondissemen teel CVP kongres luister bijzetten. De ingewijdden zullen dan reeds hebben geweten dat de verkie- zingskampagne toen werd inge zet. Een politiek dieptepunt werd toen de aanstelling van gewezen «van alles» Marcel De Bisschop als PVV-schepen voor... iets wat later nog zou worden bepaald, dixit de burgemeester. Er werd ge sproken over scherts schepen ambt. Voor enige plaatselijke po litieke weerslag zorgde ook nog het ongewoon verwijderen van een lichtflitsreklamebak aan de Korte Zoutstraat door de heer hoogste stadswerker in persoon, ,en hiermede wordt niet de O.W.- baas bedoeld. Politiek komt zo te zien ook om het hoekje kijken bij het Prieste'r- Daensfonds. Men noteert er na men in de beheerraad als Van Hoorick, De Leenheer, D'haese- leer. De Neve, De Turck, e.a. Op Afrikaanse politieke toer ging het met een anti-appartheids manifes tatie tegen een Zuid-Afrikaans zangkoor en een Zaïre debat inge richt door het Zaïre-komitee. Ge lukkig dat wij hier niet «apart» zijn. En in Zaïre kent men dit fe nomeen al evenmin, dus is er alles dik in orde. Of toch niet? Natuur lijk niet, in Angola is alles dik in orde! De politiek steeds sterk ge motiveerde en vroeger ook poli tiek zeer aktieve Aalsterse fransta- lige baron Etienne de Bethune over leed, net nog géén 79 jaar, in deze oktobermaand. De verkiezingen hingen reeds in de lucht op de so cialistische «post-Egmont Vlaan deren» vergadering op initiatief van ATB en CSV De Rank. Het was toen reeds duidelijk dat de ar- rondissementele BSP de Vlaamse kaart ging spelen. NOVEMBER - in voorverkiezingssfeer Weerom Brusselse uitlopers in het Aalsterse wekelijkse nieuws. Zo wel CVP minister D'Hoore, die het arrondissementeel CVP- kongres had bijgewoond, als sena- tor Lode Claes kwamen aan de beurt en gaven hun zienswijzen ten beste. Intussen startte de tweede reeks stedelijke «hearing's» die men al eens «haringen» die niet braden pleegt te noemen... Waarom niet van «Hoor-ringen» gesproken?! Als vóór-verkiezings nieuwstop- per was er het zich terugtrekken uit de aktieve politiek van Diane D'haeseleer die meteen afzag van enige kandidaatstelling. Voor haar opvolging werd echter niet ver uit de buurt gezocht want echtgenoot Willy Van Renterghem viel voor haar in. Meteen zaten wij dan vol op in de verkiezingssfeer en werd de rest van het politieke gebeuren op het achterplan gedrukt. Met de verkiezingen zelf dan op 17 de cember werd een orgelpunt gezet op de in alle toonhoogten en toon aarden gestelde en aan bod ko mende politieke divertimento's van het voorbije gezegende jaar 1978. En misschien hebt U meteen ervaren, zelfs na zeer kort verloop reeds, hoe relatief dit politiek ge beuren in zijn uiterlijke aspekten wel is. Datgene wat onverander lijk als leidraad in de politiek blijft doorlopen is nauwelijks te onder kennen. E.V. De Britse week. een hoogtepunt voor de dekenij van de Zoutstraten. Buiten een hoop bolhoeden al dan niet uit de oude doos. kwamen ook deze twee prachtige hengsten naar de ajuinenstad. JM verlichtingspilaan. Maar vooral de bouw van een nieuwe staan- tribune voor 7000 voetballief hebbers is door dezen erg in dank afgenomen. Zoals men weet was de vorige tribune weggewaaid. Wat de deelgemeenten be treft kunnen we de opsomming beginnen in Erembodegem waar de nieuwe «sportschuur» op afwerking na voltooid is. Er is verder het prachtig projekt Maar er olijven er nog veel over in de stad. Toch is «Openbare Werken» met een massa pro- jekten bezig. Misschien wel te veel ineens. Prachtig wordt ook het Sterrestraatje (tussen Pontstraat en Begijnhofkerk). Met dezelfde kleine kasseien die op de Grote Markt worden gebruikt Mooi werk leverde men ook tussen de Wegge voerdenstraat en de Kool straat. Ook daar werd het straatoppervlak vernieuwd, en werd de basis gelegd voor een heel nieuwe woonwijk waarin ook mindervalieden en bejaar den thuis zullen zijn. Er ligt om de hoek nbg een hoeveelheid stadsgrond. En vlakbij ligt het «Klein Parkske». Wat Aalst betreft nog dit: er werd aangevangen met de res tauratie van het «Huis Van Langenhove» in de Kapelle- straat. Een nieuwe wijkbiblio- theek wordt gebouwd in Mijl- beke (school Moorselbaan). En dan is er het dossier van het nieuw stedelijk Ziekenhuis aan de Siesegemlaan, dat men vol gend jaar in orde hoopt te krij gen, zodat eerlang ook daar de eerste steen kan gelegd wor den. Maar dit is misschien meer een aangelegenheid voor het O.C.M.W. Ook in het hart van sportminnend Aalst, het voet balplein van Eendracht Aalst werd in het afgelopen jaar heel wat verwezenlijkt. Spectaculair was het verplaatsen van een Een overzicht van de werkzaamheden in 1978 bij «Openbare Werken» moét zich uiteraard beperken tot een opsomming van de «feiten», die eigenlijk uitvoeringen zijn van beslissin gen van het stadsbestuur. Indien we daar dan toch een kom- mentaar aan toe kunnen voegen, Is het wel deze: Schepen Jan De Neve metselt bij voorkeur aan muren die de sociale infra- struktuur van de stad moeten uitbouwen. Hij vergeet daarbij niet het nodige groen in te planten, maakt zich sterk voor sociale projekten (zoals tehuizen voor bejaarden —de Schietbaan bijvoorbeeld, en woonerven en vergeet daar bij ook de randgemeenten niet. We mogen hier inderdaad gewagen van een eigen bouwpolitiek van de schepen van openbare Werken. Toch heeft hij vaak met tegen wind af te rekenen gehad. Er zijn bijvoorbeeld de zware dos siers «Kattestraat», «Kultureel Centrum» en «De Brolley» waar men blijkbaar niet aan die eerste steen toegeraakt. Dos siers die op duistere wegen zijn terecht gekomen waar tegen gestelde belangen^op elkaar botsen. Noodweer raasde ook over de «verhaalbelasting»: Volgens de Schepen moest die niet betaald worden in gemeen ten waar men tot openbare werkzaamheden had besloten voor de fusie. Die pemeente- raadsbeslissing werd nu door de hogere overheid aange vochten. Gevolg: de verhaalbe lasting moet betaald worden. En daar staat de Schepen van Openbare Werken dan samen met zijn kollega van Financiën midden in de modder. Leg dat de bevolking maar eens uit. Maar was dit niet te voorzien? Omstreden werden ook be paalde bouwvergunningen die door de Schepen werden afge leverd. En dan zijn er de in spraakvergaderingen waarvan men wil weten in hoeverre er met die inspraak ook rekening werd gehouden. Er waaide bij voorbeeld ook veel stof op toen er tot het verkeersvrij maken van de Grote Markt werd beslo ten. Niet alle bouwpromotoren zijn bovendien gelukkig met de bouwpolitiek van Jan De Neve. Maar die lijkt onverstoorbaar door te gaan. Feit is, en dit valt niet te ontkennen dat de bouw politiek van Jan De Neve duide lijk op de sociale toer is gegaan. Hoewel niet iedereen die poli tiek even zinvol vindt, toch ligt de nadruk op de bewoonbaar heid, sterker nog: op de leef baarheid voor jong én oud van een buurt- of dorpsgemeen schap. Maar wie achter het stuur zit op de piekuren denkt toch wat anders. We vermelden vooreerst het autovrijmaken en het herinrich- ten van het halve marktopper- vlak. Een teruggreep naar de buurtromantiek van weleer. Daar is men momenteel nog vol op met de kasseiwerken bezig. Later komt er beplanting. Het Belfort wordt ook duchtig onder handen genomen. Binnenin dan. Daar wordt het grondig vernieuwd. Althans de «prakti sche gebruiksruimte» (de zaal voor de gemeenteraadzittin gen, bijvoorbeeld). Maar de to rens aan de hoeken zijn binne nin hopeloos vervallen. Voor miljoenen werk is daaraan. De aan gang zijnde restauratie zal alleen al 15 miljoen kosten. Ook buiten is de restauratie of beter, het opkuisen nog niet helemaal ten .de Gelukkig is men intussen wel om de vernieuwing van het wegdek in de Ridderstraat. Opnieuw met kleine mozaiek- kasseien. De putten zijn er uit. dat gans de dorpskom van Baardegem zal vernieuwen, een projekt waartoe dit jaar werd besloten. (In Nieuwerker- ken wil men iets dergelijks uit werken). In deze laatste ge meente is men nog volop bezig met de restauratie van de kerk. In Hofstade kwam de stad tus sen voor ruim 10 miljoen in de herstelling van de kerktoren. En dan zijn er de verschillende wegenwerken in gans Groot- Aalst. In Herdersem werd bij voorbeeld de Cockstraat ver nieuwd. Maar in Baardegem kwam er wel reactie tegen een dergelijk projekt voor de Eer- degemstraat. Verhaalbelas ting. De straat wordt daar evenwel niet verbreed. In Moorsel wil de stad het «Wa terkasteel» restaureren. Ook hierover zijn woorden gevallen op een recente gemeente raadszitting. De stad zou er tussenkomen in een privé-bezit zonder voldoende garanties voor een billijk gebruik van dit eigendom. We houden het er voor dit over zicht bij. Zoals men ziet heeft men op Openbare Werken he lemaal niet met de duimen zit ten draaien. Dit jaar heeft men de bevolking eveneens bij in grijpende projekten direkt wil len betrekken. We denken aan de inspraakavonden voor de BPA's Centrum, Station en St. Job. We durven verhopen dat er voldoende geluisterd wordt waar de stem des volks, hoe wel gebleken is dat die stem vaak verward klinkt. Moeilijk om een rechte lijn doorheen te trekken. Op O.W. heeft men zich wat over de hals gehaald, hiermee. Nog een positief punt om er mee te sluiten: De Broley is op de tekentafel geraakt. Maar daar zat «Huisvesting en Grondbeleid» ook sterk achter W.L. Baron de Bethune werd ten grave gedragen. De Voorpost - 29-12-1978 - 9 ]ues. Burgemeester D' Ook Aalst treurt om slachtoffers van de ramp op het terrein Los A IfaquesBurgemeester Dhaeseleer, volksvertegenwoordiger Jan Caudron en meerdere leden van het schepencollege begeleiden de slachtoffers. De Aalsterse bevolking rouwt mee. (EL) Wat betreft het Aalsterse leefmilieu, mogen we gerust gewa gen van een welgevuld 1978. Reeds in februari werd in ons blad gewezen op de erbarmelijke toestand van het stadspark. Maar het nieuwe stadsbestuur zou er wat aan gaan doen! Men zou overtollige planten doen verdwijnen, terreinen draineren, nieuwe afsluitingen aanbrengen... Wat is er echter ondertus sen gepresteerd op dit gebied? Wij laten het antwoord open: de burger kan hier zelf oordelen. Ter gelegenheid van de her opening van het melkhuizeke (op 10 maart) beloofde de bur gemeester dat het park een grondige beurt zou krijgen. Hij gaf toe: «Ons park kreeg gedu rende vele jaren niet de aan dacht dat het zeker verdient!» De aandacht werd even afge leid, toen we begin april moes ten melding maken van een se rieus schandaal: een Brusselse firma komt te Aalst storten en wel in het beschermde natuur gebied Den Osbroeck. (Bij ko ninklijk besluit van 30 novem ber 77). De ontdekking van dit reusachtig sluikstort, spoorde de verschillende milieuvriende lijke verenigingen aan de sche penen ertoe te brengen de werken onmiddellijk te laten stoppen. De firma zocht en vond echter een ander afzetgebied: deze keer reed men naar een terrein op Ten Bos in Erembodegem. Wij zijn nog steeds verbaasd: de beloofde vervolging en het herstellen in de oorspronkelijke staat zijn zeker ergens in een doofpot geraakt Heel wat mooie initiatieven komen aan het licht. De heer Luk Kieckens organiseert prachtige parkwandelingen. Op 20 juli werd er zelfs een avondwandeling ingericht. De Werkgroep Leefmilieu Aalst bewijst vast haar nut: heel wat onregelmatigheden komen aan het licht. Te Gijzegem wordt een bos van de kaart geveegd, Amylum stort giftige stoffen te Erembodegem-Welle en een hoop sluikstorten worden aan geklaagd. De W.L.A. bewijst hierdoor te ijveren voor een goed doel en verdient daarom de goedkeuring van de Aals terse bevolking. De bewering van de burgemeester «Ik ken ze niet en ik wens ze niet te kennen» werd kalm en rustig terzijde geschoven en de werkgroep werkte naarstig verder.' Er werden door het stadsbestuur veel beloften ge daan waarvan men later niets meer hoorde, maar niets kon hun werklust tegenhouden... Eind april begint een harde ak tie tegen het Sint-Hubertus die renasiel. De mensen van het bestuur krijgen het hard te ver duren. In de Nieuwerkerkse wijk Restert, wordt een komitee Leefmilieu opgericht. Deze mensen brengen een hele boel grieven naar voren: men spreekt van mensen «plagen, tergen en provokeren», van ge jank en gehuil... Een week later maakt de aan gevallen vereniging een reis naar Nederland. Ze gaan er kennis maken met een model asiel, zoals zij er één willen bouwen te Erpe-Mere, ver van de bebouwde kom verwijderd. Toch mag het allemaal niet ba ten: de burgemeester neemt verschillende initiatieven, de Bestendige Deputatie geeft toelating tot uitbating tot einde 79, het blijft klachten regenen, een sluiting dreigt.. Ondertussen werden echter open-deurdagen en ballon wedstrijden georganiseerd, stikkers verkocht en spaarpot ten geplaatst: allemaal om fondsen te verzamelen voor de nieuwbouw. De zaak kende nog geen definitieve oplossing, zodat wij al zeker kunnen stel len dat U er volgend jaar nog zult van horen! Wat eveneens tegen de borst stuitte en veel wind deed waai en, is het duikplakken op de gemeentelijke (en andere) bor den. Dit probleem kent elke Aalstenaar. Het haalde zelfs de gemeenteraad! Toch is er nog steeds geen verandering merkbaar Wij vernoemen maar even de verkiezingen van 17 december... Eind mei vroegen we ons af hoelang de afbraakwerken aan de Gentse steenweg nog zou den duren. Zij zijn ondertussen reeds beëindigd, maar het schandaal staat er nog steeds: een gedeelte van de oude zeepziederij blijft op de ontei gende en door de staat be taalde grond staan. Dit gebouw zal zelfs in de toekomst een hindernis vormen voor de voet ganger. Het Rode Kruis, speci aal de afdeling Lede, zet zich onbaatzuchtig in voor mensen. Zij bekomen een nieuwe 900- wagen, diplomeren enkele hulpvaardige vrijwilligers en geven zelfs lessen over EHBO in de rijksschool. De bewoners van het Begijnhof waren echter niet tevreden: zij snoven een prikkelende geur op en hadden last van het geluid en de suiker regen van Amylum. Na enkele harde akties en een tussen komst van schepen Annie De Maght, werd de direktie van het bedrijf bereid gevonden ingrij pende maatregelen te treffen. De toestand is nu reeds veel verbeterd. Ook te Herdersem werd een erg geval van milieu- hinderlijke aktiviteiten vastges teld: het bedrijf Lambrecht ver oorzaakte een ontoelaatbare lawaaihinder. Tegen deze en andere lawaaihinder werd hef tig geprotesteerd door de Werkgroep Leefmilieu Aalst, die zelfs de nationale wetge ving en de stedelijke reglemen tering eens ekstra uit de doe ken deed... De Groene Jongens van Hof- stade vochten eveneens voor een «nette» gemeente én voor de restauratie van hun paro chiekerk. Ook zij klagen sluik storters aan, wat ons aan spoorde een artikel te publice ren, waaruit de verbruikers konden leren hoe ze hun berg afval konden verkleinen. De W.L.A. kwam begin november nogmaals op de frontpagina. Zij riepen een krachtig «Neen aan de Osbroeckring!» In hetzelfde nummer hadden wij het genoe gen mede te delen dat er ein delijk eens wat gedaan werd aan de vervuiling van de Bal lonvijver. Tocji een goede daad van het stadsbestuur hoewel het eigenlijk opgedrongen koek was van de vissersklubs. Deze laatsten hebben, in sa menwerking met de brandweer het belangrijkste werk gepres teerd! Met de eis van de VU- Hofstade, een ravotterrein in te richten vlakbij de Nieuwe Wijk, besluiten wij voorlopig dit jaar overzicht. Er zijn nog zoveel fei ten te onderzoeken en zoveel misbruiken aan te klagen, dat we moeten zeggen: Volgend jaar zal je er meer van weten! RDv Wie herinnert zich dit beeld nogMatrozen kijken vertwijfeld naar üe zeevaardigheid van hei vlot op dc Dender. Een aktie voor een Dender zonder slank. (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9