DRUKKE WERKZAAMHEDEN AAN VOLKSHUIS TE HOFSTADE MARIONETTENTEATER TE HOFSTADE VAN OUD NAAR NIEUW V STREEKNIEUWS Erpe-Mere STREEKNIEUWS Moorsel 10 - 5-1-1979 - De Voorpost Door de B.S.P.-Hofstade en haar nevenorganisaties aan de ene kant en de brouwerij Wielemans aan de andere kant, werd er een overeenkomst gesloten voor de bouw (verbouw en inrichting) van een Volkshuis en een bijhorende zaal aan de Blektestraat te Hofstade, meer bepaald in het gebouw dat Sodiga vroeger gehuurd heeft. Dierickx Eddy, raadslid van het O.C.M.W. die in het jaar 1972 op aandringen van Bert Van Hoorick in het partijbestuur is gekomen, schetste in het kort hoe men in feite tot dit Volks huis Zaal is gekomen. Het grootste probleem dat door de B.S.P.-Hofstade steeds op nieuw werd ondervonden, wa ren de moeilijkheden die wer den veroorzaakt door de om standigheid dat men niet de mogelijkheid had om over een aangepaste eigen zaal te be schikken. Daardoor was men iedere keer wanneer een of an dere rpanifestatie werd geor ganiseerd verplicht om de zaal Welkom in de Hoogstraat te hu ren. Dit laatste bracht dan tel kens een uitgave mee van on geveer 3.000 frank. Deze fi nanciële kant van de zaak was echter niet de enige of belang rijkste oorzaak die er heeft toe aangezet uit te kijken naar de mogelijkheid om over een ei gen zaal te kunnen beschikken. Het oude lokaal waar men op het huidige ogenblik nog steeds in gevestigd is, verkeert niet alleen in een staat van ver val, en is oud, maar daar komt dan ook nog eens de omstan digheid bij dat het huidige con tract met de eigenaar van het lokaal dat thans onderdak biedt in de loop van het volgende jaar zal vervallen. Men moet het dan verlaten en daaruit is dan de dwingende noodzaak ont staan om in elk geval tegen dat de snel naderbijkomende ver valdag zal aangebroken zijn een nieuw onderkomen te vin den. Zodoende werd dan in de Blek testraat het gebouw dat vroe ger door Sodiga werd gehuurd geschikt bevonden. Aanvanke lijk werd gedacht, aldus de Heer Eddy Dierickx, om aan de organisatie de vorm van een P.V.B.A. te geven. Deze ven nootschapsvorm brengt echter te veel problemen mee zoals een oprichtingsakte, die door een notaris in authentieke vorm moet opgemaakt worden, pu- blikatie van een uittreksel uit de statuten in de bijlagen van het Belgisch staatsblad en derge lijke meer. Om deze moeilijk heden te vermijden werd con tact opgenomen met de brou werij Wielemans met dewelke uiteindelijk een overeenkomst tot stand kon worden gebracht. Er werd aldus overeengeko men dat de brouwerij de kosten van zowel de verbouwing als de inrichting zal dragen, maar daar staat dan wel tegenover dat de B.S.P.-Hofstade zelf dient in te staan voor de uitvoe ring van de werken. De waarde van de door de brouwerij Wie lemans voor haar rekening ge nomen materialen komt op 300.000 frank. (Zo zal de sani taire inrichting volledig worden vernieuwd, komt er een nieuw plafond en een vernieuwde elektrische installatie). Zoals gezegd diende men zelf de werken uit te voeren. Daarvoor werd dan door een uitgebreide ploeg gezorgd, leder deed met zijn eigen kennis een deel van het werk, zodat dit traag maar gestaag vorderde. Traag, om dat dit allemaal uitsluitend vrij willigerswerk is dat onbezol digd, dus voor de goede zaak en met veel goede wil verricht werd, gestaag omdat alles ge beurde gedurende de avonden na de eigen dagtaak en tijdens de zaterdag. Ook al zullen we meerdere per sonen onrecht aandoen door hun naarfi te vergeten (bij de opening van de zaal moeten ze dan maar eens ekstra in het licht van de schijnwerpers wor den gesteld) willen we er toch enkelen vermelden, met name de heren Willem Troch, Jozef en Johan Bogaert, Ivan Merckx, Eddy Dierickx, Norbert Pappaert, Leander De Smet, Ivan Troch, Romain Triest, Edmond Wellekens, Frangois Schokaert, Paul Van Langen- hove. Er dient hierbij te worden opgemerkt dat dit geen stiel mannen zijn. Zo werd de vloer van de zaal met een opper vlakte van meer dan 150 vier kante meter gelegd door twee mannen die na hun dagtaak enkele rijen kwamen leggen, maar die geen vloerders van beroep zijn. De vroegere plan kenvloer moest dan natuurlijk wel eerst worden uitgebroken. Vooraleer echter een aanvang kon worden gemaakt met de eigenlijke verbouwing en inrich ting heeft men, aldus de Heer W. Troch, eerst wat orde moe ten scheppen in de erbarme lijke toestand waarin men het geheem heeft aangetroffen. Het interieur was in feite dat van een barak in een erbar melijke toestand, «bemeubeld» met bedden, matrassen, enz., «meubilair» dat nog alleen goed was om met het groot huisvuil te laten ophalen. Wan neer men er daarbij dan ook nog rekening mee houdt dat het door vreemdelingen is be woond geweest en dat het ge durende ongeveer zeven jaar heeft leeggestaan, dan zal het niet veel moeite kosten om zich een duidelijk beeld te vormen van de toestand die de ploeg daar aanvankelijk heeft aange troffen. De werken zijn nog lang niet voltooid —de vooropgezette openingsdatum is voorzien op dinsdag 1 mei van dit jaar maar wanneer men de werken bezoekt, dan ziet men al dade lijk welke lange weg er is afge legd sinds de aanvang, en dit allemaal door vrijwillige onbe zoldigde werkers. Dit mag ze ker benadrukt worden, want eens dat de verbouwing zal vol tooid zijn en de plechtige ope ning van de zaal enkele weken of enkele maanden achter de rug is, dan wordt nog wel eens al te vlug en al te gemakkelijk vergeten welke belangeloze inzet daarvoor vereist is ge weest gedurende vele maan den en hoeveel vrije tijd en vrije avonden daarvoor werden op geofferd, ook al zullen diege nen die de zaak tot een voor treffelijk einde hebben gebracht misschien niet het gevoel heb ben dat er hier noodzakelijk sprake moet zijn van opofferin gen in de echte zin van het woord en veeleer met genoe gen voor de goede zaak heb ben gewerkt. Wanneer men over enkele maanden over de nieuwe zaal de beschikking zal hebben, zal het mogelijk zijn meer aktivitei- ten te plannen dan dat dit in de vroegere zaal kon gedaan wor den want daar moesten de or ganisaties tot het minimum be perkt blijven. Deze aktiviteiten zijn onder andere deze in ver band met allereerst de partij zelf, de bond van de gepensio neerden, de S.VV. (de Socia listische Vooruitziende Vrou wen) en de boogschuttersclub die daar eveneens zijn lokaal heeft. Ook de Bond Moyson zal er gevestigd zijn, en tegen de nooit uit te sluiten mogelijkheid van overvallen op momenten dat er uitbetalingen aan de gang zijn, zijn er preventieve maatregelen getroffen. In het kontrakt met de Brouwerij Wielemans werd bepaald dat de uitbaters voor eigen reke ning huren en over de zaal de beschikking hebben, maar dat de A.B.V.V. het voorrecht heeft om er zijn aktiviteiten en mani festaties bij voorkeur en bij voorrang te doen doorgaan. Zoals reeds eerder vermeld is de streefdatum voor de inge bruikneming van de afgewerkte zaal vastgesteld op de Dag van de Arbeid, en zal er een plech tige inhuldiging alsmede een rondgang door de gemeente plaats hebben. A.D.B. Op donderdag 28 december werd in de gemeentelijke jongensschool in de Zijpstraat te Hofstade een «Marionettenteater» in het kader van «Het jaar van het Kind» gebracht. Daar waar voor andere organizaties steeds met minstens een half uur vertraging rekening moet worden gehouden, hadden alle kinde ren die van plan waren de voorstelling bij te wonen, reeds geruime tijd voor het geplande aanvangsuur de zaal voor de helft gevuld en men kan dus min of meer op tijd van start gaan. Als diegene op het podium ver schijnt die zal proberen de kinde ren bezig te houden wordt het hels kabaal iets minder, en er wordt begonnen met het jeugdige pu bliek een liedje aan te Ieren waar van de tekst op een bord op het podium staat. De eerste vijf minu ten doen ze wel mee, maar de aan dacht wordt niet lang gaande ge houden. Hoewel het buiten regen achtig en koud is, hebben de kin deren veel meer aandacht voor de frisdranken, de chips en de repen chokolade die achteraan te ver krijgen zijn. Terwijl op het po dium alle mogelijke moeite wordt gedaan het publiek mee te krijgen, is dit druk onder elkaar aan het praten, of hangt men oefeningen te doen aan de rekken de namid dag gaat immers door in de turn zaal van de gemeentelijke jon gensschool. Eentje heeft ontdekt dat men bij het buitengaan ter kon- trole een stempel op de hand krijgt gedrukt. Als dat in de zaal bekend wordt kan men zich zonder veel problemen voorstellen dat ieder een er eentje wil. Het gebeuren op het toneel wordt gelaten voor wat het is en men wipt eventjes buiten om de een of andere reden, om met een stempel op de pols te kunnen zijn plaats opnieuw innemen. Het eigenlijke verhaal van het ma rionettenteater zelf heeft nochtans alles in zich om tot verbeelding van de kinderen te kunnen spre ken. Het verhaal draait immersom een kasteel van de burgemeester dat verkocht wordt en waar alle kinderen die in het dorp wonen gedurende de vrije namiddagen mogen komen spelen en ravotten. Om het geheel dan nog wat heden daags te maken landt er op een bepaald moment zelfs een vlie gende schotel in de tuin van het kasteel van de burgemeester. Niet alleen het verhaal zou voor de kinderen boeiend en aantrekkelijk Bij deze jaarwisseling wens ik u en ook uw dierbaren vreugde, gezondheid en voorspoed. De Bruecker André kunnen geweest zijn, maar ook het geheel zelf, de bouw van het de- kor, de verlichting van het podium en dergelijke zaken meer waren zeer verzorgd. Niettegenstaande dit alles is het op enkele uitzonde ringen niet te na gesproken niet ge lukt om de geestdrift bij de kinde ren die anders toch gewoonlijk een dankbaar publiek vormen op te wekken. De voornaamste reden die daaraan ten grondslag lag was wellicht ge- Karnavalresien van 1978 doen dienst als nieuwe onderdelen voor eeraamten van karnavalwaeens anno 1979. (JM) Naar het schijnt ziet de wereld er helemaal anders uit wanneer je die bekijkt door het gaatje van een, inmiddels ter ziele gegaan, kwartje. Wij doen zo ongeveer hetzelfde, maar dan door het oog van ons fotootjesmachien En we zien verduiveld leuke dingen. Hopelijk mag dat ook in 1979 nog een tijdje blijven duren De heerlijke geneugten des levens, wij wensen ze ook U toe. In rijke overvloed. Jan Muylaert legen in het feit dat de stemmen van de marionetten vooraf op band waren opgenomen. Het gevolg van een dergelijke werkwijze was dan ook onvermijdelijk dat er weinig of geen kontakt was met de aanwezigen. Ze werden niet bij het spel betrokken, en dit het zelf kunnen meespelen is om een dergelijke voorstelling te laten slagen een noodzakelijke voor waarde die moet vervuld worden. Daarbij kwam dan ook nog de om standigheid dat de weergave van het geluid niet was wat het had moeten zijn, het was namelijk veel te dof, zodanig dat meer dan slechts enkele, lettergrepen verlo ren zijn gegaan, iets dat vanzelf sprekend de verstaanbaarheid van het verhaal in geen enkele mate ten goede kan zijn gekomen. Deze klacht van onverstaanbaarheid werd dan ook na afloop van de voorstelling van verschillende zijde gehoord. Niet alleen van de zijde van de kinderen zelf en van de enkele ouders die met hen wa ren meegekomen, maar ook van de zijde van de organizatie werd deze klacht gehoord. Dit niet kun nen betrokken worden bij het ge beuren op het toneel, en deze moeilijk te verstane tekst droegen er samen toe bij dat de kinderen in feite evenveel en soms zelfs meer genoegen beleefden met het bekij ken van het schimmenspel dat werd veroorzaakt door de scha duwen op de muur van diegenen die achter de schermen letterlijk aan de touwtjes van de marionet ten aan het trekken waren. Wan neer de voorstelling halverwege is is het kabaal langzamerhand zo erg geworden er ligt een plan kenvloer waarop men voor kinde ren begrijpelijk plezier stampt als men nog maar eens naar achter in de zaal een flesje frisdrank, een reep chocolade of een stempel op de hand gaat halen dat men zich genoodzaakt ziet de bandop nemer enkele ogenblikken stil te zetten. Dan wordt er heel even, gedurende slechts een halve mi nuut écht toneel gespeeld, als men de marionetten aan elkaar laat vra gen van waar toch allemaal dat lawaai komt. De kinderen voelen nu dat het rechtstreeks om hen gaat en het wordt een paar minuten iets minder lawaaierig, maar in feite haalt de poging om de aandacht toch maar naar het gebeuren op het toneel te trekken, weinig uit. De kinderen treft daaraan natuur lijk in geen enkele mate enig ver wijt. Het «spektakel» heeft niet datgene gebracht waarop zij ge meend hadden te mogen rekenen. Ook de organizatoren zelf hebben niet gekregen hetgeen ze verwacht hadden aan de kinderen te kunnen aanbieden, maar dit is voor een groot deel te verklaren door hét feit dat ze dit marionettenteater uit Dendermonde hebben aangezocht om in Hofstade een namiddag te komen verzorgen, zonder dat ze deze personen eerst zelf aan het werk hadden gezien bij een of an dere gelegenheid. Dit komt er dan ook op neer dat men in feite een beetje een kat in een zak heeft ge kocht, alhoewel het opzet van de namiddag op zichzelf uitstekend was. Een namiddag met een derge lijke vooropgezette ontspanning midden in de vakantie wanneer het dagenlang achter elkaar alleen maar regent, als er geen sneeuw valt die de mogelijkheid schept voor de kinderen om zich eens op een andere manier een dag te amu- zeren, een dergelijke namiddag belooft reeds op voorhand een groot sukses te zullen worden en dat werd door het publiek ge zien de goed bezette turnzaal ook verwacht. Maar dat voor het geen op het podium werd vertoond weinig belangstelling kon waar genomen worden, dat men er bijna op geen enkel moment van de ganse namiddag in geslaagd is hen te doen meeleven bewijst dat de kinderen, ook al is hun hand zoge zegd gauw gevuld, en ook al vor men ze gewoonlijk het meest dankbare publiek, lang niet zo on nozel zijn als men soms denkt dat ze wél zijn. Hopelijk houdt men daar in het algemeen, zonder dat dit in het biezonder in verband moet worden gebracht met deze teaternamid- dag, in «het Jaar van het Kind» wat meer rekening rpee. ADB HET WEER Ook Erpe-Mere heeft heel wat te lijden gekregen van de overvloe dige sneeuwval van vorig wee keinde. Bevroren waterleidingen, mazoutleidingen, spekgladde we gen waren legio. Het verkeer had de grootste last om zonder brok ken te maken te verlopen. Maan dag waren zowat alle overwegen van de spoorlijn Burst-Aalst bui ten werking; de lichten knipperden rood en de slagbomen waren neer gelaten. Er was niemand die met een gerust hart de slalom tussen de gesloten slagbomen maakte. KONCERT Op vrijdag 19 januari organizeren de Davidsfondsafdelingen van Bambrugge en Burst een koncert, gegeven door het «groot Koperen semble Theo Mertens». Er zal werk gebracht worden van St. Preux, Anderson, Bernstein, Fauré, Katchaturian, Susato, e.a. Het koncert gaat door in de St.- Martinuskerk van Burst en gaat van start te 20 uur stipt. Toe gangsprijzen voor dit unieke ge beuren: 120 fr. Voorverkoop: 100 fr. Houders van een plus-3-pas krijgen 50% ver mindering. Wie niet gaat kijken en luisteren heeft groot ongelijk! NOG KONCERT Op 13 januari brengt Vlaams Cen trum Mere het Kwartet Mare Mat- thijs en Dirk De Caluwé naar Mere. Hun programma «van Klas siek tot Jazz» blijkt een revelatie te zijn voor elk muziekliefhebber. Vrij' te houden! DRIEKONINGEN Jeugdhuis Dido uit Erpe organi- zeert morgen, op Driekoningen, een Driekoningenstoet (als fiet weer een beetje meezit). Ze zullen op een kar het Kersttafereel door Erpe voeren en aldus de aandacht trekken van Jan publiek. Ze willen centjes en geschenkjes bijeenza men voor het werk van hun sociale aktiegroep die de komende dagen bij alle eenzame mensen uit Erpe een bezoekje zullen brengen en een geschenkje zullen achterlaten ter gelegenheid van de voorbije feestdagen. Laat de Dido-mensen niet met lege handen aan je deur voorbij gaan; je helpt er je buur die het niet zo breed heeft als jij mee. Om het gebeuren af te ronden, wordt er 's avonds in Dido een grote Driekoningen-T.D. gehou den. VOOROPTOCHT GILLIS De «Aalsterse Gillis» houden ook te Moorsel een vooroptocht en zulks op zaterdag 10 februari. Ver trek aan zaal «Breugel», Aalster- sesteenweg te 15.15 u. stipt. Wegwijzer: Aalstersesteenweg, baron de Meerstraat, Kaalberg straat, Aalstersesteenweg, Dorp, Nieuwstraat, .Kerkstraat, Molen straat, tot station, terug Kerk straat, Kloosterstraat, Dorp. Einde rond 17.15 u. Optocht in burgerkledij maar met repetitiebellen, klompen en de be- JONG-ROOD In het orgaan van de Aalsterse Jong-Socialisten wordt Raymond Uyttersprot als volgt gekenmerkt: «over 't algemeen zeer goed geïn formeerd grootste inbreng van de CVP-raadsleden -- erg be kwaam gematigd vooruitstre vende standpunten lijdt aan Moorselitis». KERKRAAD Op zondag 7 januari vergadering van de Kerkraad in de pastorie. DEC^mémSCHfl VA-N D£ VUILNISZAK"- v VUIUWtSiAk I s VU.VNO vuujjcszac Bij een nieuw jaar hoort een nieuwjaarswens. Wij wensen het zeer kort te houden en bie den alle lezers een gezellig jaar aan. Dat zij mogen genieten van een opperbeste gezondheid en een vreugdevol jaar, zonder moeilijkheden en met een goede Voorpost. RDv. Als het even kan zo tussen door... Voor alle voorbeeldige en voor lopige Voorpostlezers een vrij moedige wens en lading VOOR-spoed en vrij P0ST- igheid. Kortom een V00RP0ST-ig nieuwjaar! E.V. Ik wens al mijn (allee ons) Ie zers voor 79 een pozitief mari tiem izotermisch saldo, een lage relatieve buitenluchtvoch tigheidsgraad, een drastische daling van de belastingsvoet, eens een regering zonder kruk ken, en het uitblijven van het chronische geldgebrek. Aan de studenten voor 79: een gratis pak affiches «neen aan de 20.000» in geval dat... en ten slotte een beetje veel putje- uit- pep-je- op voor alle Vlamin gen.. Wim Verbeiren 1979 wordt het jaar van het kind. Ik hoop dan ook dat onze maatschappij voigend jaar wat meer kindvriendelijk zou wor den. Dat de ouders terug, al was het maar voor één jaar, de tijd zouden vinden om met hun kinderen te praten, te spelen en te leven. Ik zou wensen dat de kinderen zich terug veilig op straat zou den kunnen begeven zonder ie der ogenblik te moeten vrezen overreden te worden. Ik hoop dat ook De Voorpost op dit vlak tot een mentaliteitsverandering kan bijdragen. VEHE Moge 1979 voor iedereen een rekordjaar betekenen van geluk en welzijn. E.L.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10