Europees verbond van vakverenigingen VOORNAAMSTE DOELSTELLING IS VOLLEDIGE TEWERKSTELLING STREEKNIEUWS Herdersem STREEKNIEUWS Meldert STREEKNIEUWS Baardegem De Voorpost - 5-1-1979 - 11 Voor velen, ook vakbondsmilitanten, is het Europees Verbond van Vakverenigingen (E.V.V.) een onbekende. Het is nochtans zo dat alle Belgische vakbonden er bij aangesloten zijn en deze dus tevens op Europees vlak werkzaam zijn via het E.V.V. Deze organisatie hecht groot belang aan de Europese verkiezingen welke dit jaar zullen georganiseerd worden. Daarom past het dan ook de voornaamste doelstellingen van zijn ekonomisch beleid voor te stellen. Volledige tewerkstelling: De ekonomische achtertuigang is thans aan haar vierde jaar toe in Europa. Deze tendens dient tegen gegaan te worden en aangezien de menselijke behoeften ver van bevredigd zijn is het duidelijk dat er nog veel kan gedaan worden. In 1977 waren er in de Gemeen schap 600.000 mensen zonder werk waarvan zowat 40% min der dan 25 jaar oud, een toe stand'die blijkens verwachtin gen van de Europese Kommis sie zal verslechteren. Het E.V.V. beseft dan ook dat haar objektieven zoals prijs- vastheid, hogere investerin gen... dienen nagestreefd te worden op een manier die ver enigbaar is met herstellen van de volledige tewerkstelling. De beleidsvoorstellen van het E.V.V. daartoe behelzen zeven wel afgebakende terreinen Het niveau van de ekonomi sche bedrijvigheid: Om de toe name van de werkloosheid te stoppen is een groeivoet van minstens 4,5% vereist. Het is duidelijk dat om doeltreffend te zijn er een koördinatie op inter nationaal vlak noodzakelijk is. anders bestaat het gevaar dat de afzonderlijke landen protek- tionistisch zouden optreden. Ook dient er over gewaakt te worden dat een aktie niet leidt tot een ongebreidelde groei waarbij het leefmilieu veront reinigd wordt of zeldzame hulpbronnen worden verspild. Ten slotte dienen de sterkste ekonomieën zich te konsentre- ren op de verbetering van hun eigen welvaart door middel van een ontwikkeling van de privé- en openbare diensten en aldus de uitvoer te stimuleren. Zwakkere landen dienen een selektief beleid van ekonomi sche ekspansie te voeren daarbij bijzondere aandacht bestedend aan de ontwikkeling van hun eksportindustrieën. De doeltreffende kontrole van de inflatie: De faktoren die een stijging van de inflatie hebben veroorzaakt hebben vooral be trekking op het verminderen van de konkurrentie die zelf veroorzaakt wordt door de groei van de grote onderne mingen en van de multinatio nals die de mogelijkneid heb ben zelf het peil van hun prijzen te kontroleren. Een regerings beleid zou het afremmen van de cyclus van de inflatie moe ten nastreven om alzo te voor komen dat de vakbonden hoge looneisen zouden moeten stel len om dejevensstandaard van hun leden te beschermen en hun inspraak in het bedrijfsle ven veilig te stellen. Het is daarom dat het E.V.V. bij de regeringen heeft aange drongen systemen van infor matie en prijsbeheersing te voeren, wetten aangaande de konkurrentie en de kontroles op de grote maatschappijen en de multinationals strenger te ma ken internationale overeen komsten aangaande de ver- bruiksgoederen tot stand te brengen en aldus een recht vaardiger deel te geven aan konsumenten en producenten en om het internationaal munt stelsel te hervormen. Volgens het E.V.V. kan dit alles tegelijk met de bevordering van de volledige tewerkstelling verwezenlijkt worden. Oplossing van de problemen in verband met de betalingsba lans: De vrees het tekort op de betalingsbalans te vergroten is een van de hinderpalen die de regeringen belet anti-inflatoire maatregelen te nemen. Als ge volg daarvan is men dan, ten onrechte volgens het E.V.V., zijn vertrouwen gaan schenken aan een groei gebaseerd op de uitvoer. Ten onrechte, aange zien het evident zou moeten zijn dat elk land niet mag en niet moet streven naar het in stand houden van een overschot op de betalingsbalans. Trouwens, ingevolge de overschotten van St-Antoniuskermis De jaarlijkse kermisviering gaat door op zaterdag 20, zondag 21 en maandag 22 januari e.k. en dit in een vernieuwde versie zoals reeds in een vroegere editie medege deeld. Op zaterdag 20 wordt de St- Antoniuslegende uitgebeeld door boeren en boerinnen, en verder duivels, een boerekar met varken etc. Deze uitbeelding begint aan de Kapel te 19 u met een folkloris tische stoet te 19 u met begeleiding door de Harmonie. De apoteose van dit gebeuren heeft plaats op de hoeve van O. Buyle aan de Grote Baan. Nadat op deze hoeve het vuur in het varken zal zijn gesto ken door duivels kunnen boeren en boerinnen de magen vullen met boerepensen en boterhammen met vlaai. De feestvierders worden dan echter daarna door de duivels verdreven en vinden toevlucht in een nabijgelegen kafé, de «Capri» waar het feest in vorm van een nachtbal verder gaat. Een innovatie waar muziek in zit en die, zo de weermaker ons enigszins gunstig gezind is, zal meevallen Op zondag volgt dan de traditio nele pensenworp aan het oud- gemeentehuis waarna op de hoeve van Oscar Buyle het vuur wordt gedoofd door de H. Antonius. Op maandag gaat dan de eeuwen oude «Moorselse Mis» door, op gedragen door priesters uit Moor- sel zelf. Ook het Davidsfondsdoet zijn duit in het zakje met een tentoonstel ling in de kerk met als tema «Kunstschatten in onze kerk».- Deze expo is toegankelijk voor het publiek van 10.45 tot 18 u, uiter aard gratis. Belotting Hierbij uitslag en rangschikking «De Kapellevrienden» 1. De Waegneer J. 3.171 2. Arijs M.J. 3.117 3. Steeman Ed. 3.096 4. Janseghers E. 3.091 5. Ledegen E. 3.086 6. Roclandt A. 3.043 7. V. Cauter A. 3.036 8. Lambrecht R 2.986 9. Dierickx F. 2.936 10. Coppieters R 2.916 Klassement na 3 wedstrijden I. De Waeeeneer J. 9.552 2. Dierickx Fr. 9.099 3. Moeyersoens F. 9.027 4. Roeland A. 8.974 5. De Boeck G. 8.947 6. Coppens H. 8.710 7. V. Brempt Cl. 8.577 8. Arijs M.J. 8.559 9. De Waegeneer P. 8.450 10. V.D. Steen Pr. 8.404 Volgende belotting op zaterdag 27 januari. Fraktieleider Alois Van den Bossche, pas als provincieraadslid herkozen, werd aangesteld tot fraktieleider van de BSP in de Ocstvlaamse raad. Alois kennende wordt het er in derdaad geen «lijder» maar wel een «leider». Gillesoptocht De «Aalsterse Gilles» houden op zaterdag 6 januari Driekoningen, te Herdersem, een vooroptocht. Verzameling in kafé «Capri», Grote Baan te 15 u alwaar vertrek te 15.30 u. Wegwijzer: Lange Haag, Nieuwe wijk, Dorpcentrumstraat, Grote Baan, A. De Cockstraat tot Rus thuis, terug naar de Grote Baan. Einde tussen 17 en 17.30 u. De optocht gaat door in burgerkle- dij doch met repetitiebellen, klompen en de bezem. SOUND OF MUSIC Vandaag vrijdag 5 jan. gaat de VTB per autocar naar de Gentse opera voor de opvoering van «The Sound of Music» in een Neder landse versie. Vertrek te 18.30 u. op het Dorp. Prijs 280 fr. alles inbegrepen. DANSKURSUS Woensdag start te Denderbelle in «'t Vat» een nieuwe danskursus, een reeks van tien lessen. Voor beginners. Voor gevorderden begint een kur- sus eveneens in tien lessen te Wieze in de gemeentelijke turn zaal met begin op donderdag 18 jan. te 20 u. ANDALOESIË Vrijdag 19 jan. te20u. te Wieze in «'t Brouwershuis» voordracht over Andaloesië door Jos Snau- waert en Ron Dupan. Toegang 30 fr. voor leden. Niet-leden betalen 50 fr. de OPEC zullen de Europese landen de komende jaren moe ten leren leven met aanzienlijke tekorten op hun betalingsba lans, waarbij dient getracht te worden dit tekort op verant woorde wijze te spreiden over de maanden. Het E.V.V. is ook voorstander van het invoeren van een mechanisme dat de mogelijkheid biedt de over schotten van de OPEC te recy cleren in de landen met een te kort. Ekonomische en industriële planifikatie: Aangezien de pro blemen waaraan de E.E.G. het hoofd dient te bieden zowel van strukturele als van regelmatig terugkerende aard zijn zullen de mechanismen van de markt de wijzigingen niet bijbrengen die van essentieel belang zijn, zij dienen gepland te worden. Alle subsidies en steun aan de industrie zouden moeten plaats hebben in funktie van een al gemeen plan voor de tewerk stelling. De ondernemingen zouden er moeten toe gehou den zijn elke ontwerpinveste- ring van belang vooraf ter ken nis te brengen van de overheid ten einde de behoeften aan ar beidskrachten en aan investe ring te kunnen plannen. Het E.V.V. is van oordeel dat de openbare sektor een rol moet spelen om de krisis te overwin nen, maar tevens nieuwe ar beidsplaatsen moet scheppen. Sommige regeringen legden echter een zekere terughou dendheid aan de dag om de openbare sektor aan te moedi gen om ideologische redenen. De meeste landen besteden nu meer aandacht aan de ontwik keling van een aktief tewerk stellingsbeleid, hoewel het E.V.V. meent dat er nog veel ruimte blijft voor verbeteringen zoals o.a. op het gebied van-de werkloosheid van de jongeren. Voor het E.V.V. heeft de staat de uiteindelijke verantwoorde lijkheid om het recht op arbeid te waarborgen. De strukturele en gewestelijke werkloosheid in Europa zijn niet oorspronkelijk nationaal en het zou dan ook wel verant woord zijn dat de E.E.G.- landen er verantwoordelijkheid voor dragen. De hulpbronnen moeten doelmatig worden aangewend en het E.V.V. ver heugt zich er over dat de kom missie zich voorneemt de koördinatie van de financiële middelen van de E.E.G. te ver beteren en de strijd tegen de werkloosheid prioritair te stel len. Ten slotte is de Europese vak beweging vastbesloten zo veel mogelijk bij te dragen tot het herstellen van de volledige te werkstelling, in het bijzonder door er over te waken dat de levensstandaard van de arbei ders en hun sociale voordelen niet verlaagd maar integendeel verbeterd worden. Problemen van de gastarbeiders De verslechtering van de werk gelegenheid heeft de lidstaten van de E.E.G. er toe gebracht maatregelen te treffen ener zijds de arbeiders van niet- lidstaten de toegang te beletten en anderzijds de terugkeer naar het land van oorsprong te bevorderen. Reeds in 1974 heeft het E.V.V. een resolutie aangenomen, waarin het zich verbindt tot het bevorderen van een aantal doelstellingen waaronder «de~ gelijke kansen en gelijke so ciale rechten voor de vreemde arbeiders», wat dient te gebeu ren via een globale en sa menhangende Europese poli tiek. De strukturele en permanente aard van de immigratie, de mil joenen werklozen in de Ge meenschap zet het E.V.V. er toe aan bepaalde prioriteiten te bekomen, zoals: een gelijke behandeling, bijzonder op het vlak van de Lering: De lering herbegint na de kerstvakantie voor het eerste jaar op zaterdag 6 januari te 14 u en voor het tweede op zondag 7 ja nuari na de hoogmis. Parochiecentrum: Ontvangen U op zaterdag 6 en zondag 7 januari Mimi en Clement De Meersman - Wille. Driekoningenfeest: van de CKM op zaterdag 6 januari vanaf 20 u in 't Parochiecentrum. Verlenen al vast hun medewerking de «Claer- haegse Comedie», de V.I.K. Moorsel, de Groep JINs, Prins Bob Van den Berghe en verschil lende partikulieren en groepen. U ook wordt er, liefst verkleed, ver wacht. Het wordt alvast een den derende lachavond. Iedereen wel kom. Gratis toegang. Ballonwedstrijd: Uitreiking van prijzen aan de laureaten van de Ballonwedstrijd gehouden ter ge legenheid van de Dorpsfeesten. De uitreiking der prijzen heeft plaats op het Driekoningenfeest. Wie nie! aanwezig is van de win naars zal zijn prijs naar de vol gende laten gaan. Pinksterreis: Op zaterdag 20 ja nuari te 20 u in 't Parochiecentrum projektie van toeristische films van de laatste Pinksterreis naar Sauerland en andere. Ook van de tocht naar het Gardameer. Ieder een welkom. Inkom vrij. Globetrotters: Liza en Marcel De Smedt uit Blaasveld komen op za terdag 3 februari paar 't Parochie centrum met een boeiende kleu rendiareportage over «Dwars door Oceanië». Inkom vrij. Begin 20u. Yoga: De tweede reeks van tien yoga-zittingen begint op woens dag 17 januari in de turnzaal van de jongensschool. Tien woensda gen, telkens te 20.30 u. Prijs 200 fr. voor de reeks. Iedereen wel kom. Gespreksnamiddag: in het Paro chiecentrum op zondag 21 januari vanaf 15 u. Tema: «Gezond en fit op vijftig jaar en meer». «Rond de Zandsteen»: Op don derdag 18 januari krijgt U het eer ste nummer van boreling «Rond de zandsteen» in uw bus. Het wordt een trimestrieel informatie blad om via het stimuleren van het verenigingsleven de Meldertse gemeenschap te helpen haar ei genheid te bewaren. De kolom men van het tijdschrift staan voor alle Meldertse verenigingen open en het beheer ervan ligt kollektief in de handen van de vereniging der voorzitters die samen de DORPS RAAD vormen. Teksten van elke vereniging, ook van deze die bij vergissing nog geen bericht zouden hebben ont vangen worden ingewacht bij een van volgende personen: Roger Callebaut, Jan De Geyselaer, Fons De Koninck, Jos Muylaert of Ar nold Van de Perrede leden van de voorlopige redaktieploeg. Uiterste datum van binnenbrengen van de teksten, zo mogelijk getypt of al leszins duidelijk geschreven, vóór donderdag 11 januari maar zo enigszins mogelijk merkelijk vroeger om praktische redenen. Dansfeest: Op zaterdag 27 januari in het Parochiecentrum dansavond waarvan boni integraal gaat naar de kosten van «Rond de Zand steen». Reinigingsdienst: Niet in de bus vonden we het. Het werd ons, om begrijpelijke redenen, met gelegenheids-nieuwjaarswensen door een man van de reinigings dienst ter hand gesteld. We wor den er dus nogmaals aan herinnerd dat vanaf 1 januari huisvuil enkel wordt meegenomen in dichtge knoopte papieren vuilniszakken met het stadsembleem. Vuilnis bakken mogen niet worden bui- tengezet. Staat hij toch buiten dan wordt hij de volgende maal mee genomen. Men kan hem wel ver der behouden voor eigen gebruik. Dozen of om het even welke an dere verpakkingen zullen niet meer worden meegenomen. Aldus een laatste waarschuwing van Schepen Annie De Maght. ZWERVEN NAAR ESSENE Op zondag 31 januari zwerft de Wandelklub van VTB-VAB van Affligem naar Essene langs de Koudenbergbeek, «De Spar», het «Trommelbos» naar Essene-Dorp alwaar oponthoud voor de St.- Antoniusviering met spektaku- laire verkoop van offergaven op het kerkplein. 's Namiddags, te 13 u., verder langs Asbeek en Terheide via Schilderachtige wegeltjes naar het Meldertse kafé «bij Stin» aan de rand van het Kravaalbos alwaar oponthoud. Terug over «de Serne- laar» en «Doment» naar Affligem of Essene. Start aan de abdij te 9 u. Water dicht schoeisel en warme kledij noodzakelijk. sociale zekerheid. een aktievere en perma nente deelname van de gast arbeiders aan de aktiviteit van de nationale vakbonden. een harmonisatie van het migratiebeleid op Europees vlak. de verbetering van de be roepsopleiding. het voorzetten van de aktie, op Europees vlak, voor de ver dediging en het behoud van de verworven rechten en voor het verkrijgen van nieuwe rechten die zouden leiden tot een ver betering van de toestand van deze arbeiders. Energetische politiek: De Gemeenschap is er nog steeds niet in geslaagd ener zijds de prijsstijging van de pe troleum en anderzijds de eko nomische recessie op wereld vlak waarvan die prijsstijging slechts één van de meest op vallende aspekten was, te bo ven te komen. Het E.V.V. stelt dat een Euro pese energetische politiek moet gebaseerd zijn op het maksimaal gebruik van de energie, het valoriseren, van de interne hulpbronnen, het aan wenden van de kernenergie, de ontwikkeling van technieken teneinde nieuwe energiebron nen te ontwikkelen en op in spraak en openbare kontrole over het geheel van de aktivitei- ten op dit vlak en in het bijzon der voor de bevoorrading. Groep E.V.V.-jongeren De sociaal-ekonomische toe stand van de jongste jaren heeft duidelijk het bewijs gele verd dat het noodzakelijk is een «gespecialiseerde» groep sa men te stellen om de proble men van de jeugdige werkne mers te bestuderen. Om die re den heeft het E.V.V. in zijn schoot een jongerenstruktuur opgericht. De jo/igerengroep heeft in zijn op lange termijn te verwezenlij ken programma volgende on derwerpen opgenomen: de doelmatigheid van de verschillende opvoedsyste- men; hoe de beroepsopleiding verbeteren? hoe tot een syndikale vor ming op Europees vlak komen? vermenselijking van de ar beidsomstandigheden. de problemen van de mar ginale groepen. nieuwe ekonomische orde met benadrukking van het ge westelijk beleid. De overeenkomst van Lomé Het gaat eerst en vooral om een akkoord dat een opening mogelijk maakt op de markt van de E.G.G.-landen zonder te genprestatie en tolvrij, voor de goederen die worden uitge voerd door 55 ontwikkelings landen, de zgn. ACP-landen. Het akkoord voorziet verder in een financiële hulp aan het Eu ropese ontwikkelingsfonds en van de Europese investerings bank. Het E.V.V. is steeds bereid ge weest deel tenemen aan de verwezenlijking van deze over eenkomst. Deze akkooorden zullen, als ze op doeltreffende wijze worden toegepast, een stap voorwaarts zijn in het eko nomische en sociale leven van de betrokken landen en van al de werkgevers. Het Europees sociaal fonds Het E.V.V. is van oordeel dat het sociaal fonds een werkmid del is binnen de E.E.G. waar van de rol er in bestaat de te werkstelling en mobiliteit van de werknemers te bevorderen. Dientengevolge verdedigt het E.V.V. de idee dat dit fonds een promotionele rol moet spe len in het raam van een kom- munautair beleid van tewerk- Gemeenschappelijke landbouwpolitiek De inflatoire druk vergrootte over het algemeen en dat stelde zware problemen vooral aan groepen met een beschei den inkomen. In de landbouw- gemeenschap was het een ta melijk beperkte groep grote boeren en niet de kleine land bouwers die het meest baat had bij de prijsstijgingen. De landbouwpolitiek zou er moeten naar streven dat de werknemers voor hun voeding niet meer dan nodig zouden moeten betalen. Tevens zou een rechtstreekse bijstand voor de inkomens moeten inge voerd of uitgebreid worden voor minder ontwikkelde, mar ginale boerderijen, en dit als anti-recessiernaatregel. Multinationals: In juni 1977 heeft het E.V.V. een «Europees aktieplan- multinationale groepen» goed gekeurd. Dit programma omvat eisen betreffende wettelijke beschikkingen op volgende vlakken: investeringen, be schikkingen inzake recht van de bedrijven, konkurrentiebe- leid, koncentraties van bedrij ven, beheersing van de mark ten, fiscale kontrole, kapitaal markt, verbreiding van techni sche kennis, solidariteitsrecht voor de werknemers. In de E.E.G. zou dat enkel kunnen waargemaakt worden door een juridische harmonisatie. De vakbondskomitées op we reldvlak zijn wis en zeker nut tige instellingen maar ze zou den wel nuttiger zijn als hun ak- ties steunden op strukturen van werknemersvertegenwoordiging die zouden verruimd zijn tot de* individuele ondernemingen van de groepen. De vrouw in de arbeidswereld Het E.V.V. heeft de bedoeling elke diskriminatie van de werk neemsters op te ruimen. Het programma voorziet voorstel len in verband met volgende problemen: de tewerkstelling; de werkloosheid en de verminderde tewerkstelling; de oriëntering en de be roepsopleiding; de arbeidsvoorwaarden. de discriminaties inzake loon. de discriminatie inzake so ciale zekerheid. de problemen in verband met het moederschap. de deelneming van werk neemsters als militanten op alle verantwoordelijke posten in de schoot van de vakbeweging. Arbeidsvoorwaarden en leefmilieu Voor het E.V.V. blijkt het niet mogelijk de problemen van het leefmilieu ter harte te nemen zonder voorrang te verlenen aan de problemen in verband met het leefmilieu in het ar- beidsmidden. Er werd daartoe een aktieprogramma uitge werkt dat als volgt kan samen gevat worden: recht op arbeid die kans geeft op een persoonlijke ont plooiing. geen ontwikkeling van de welvaart ten koste van de ge zondheid. geen slaaf van nieuwe technieken. geen misbruiken onder de naam «vermenselijking van de arbeid», die nieuwe methodes moet dekken die uitsluitend dienen tot het opdrijven van de produktiviteit. Tot besluit, de vakbonden van de landen van de E.E.G., zijn in grote mate voorstander van een waarachtige Europese Unie, gebaseerd op een werke lijke parlementaire demokratie. De vakbonden zullen bij gevolg alles in het werk stellen om de arbeiders en hun gezin aan te zetten deel te nemen aan de verkiezingen voor het Euro pees Parlement. G.D.B. De paardjes schijnen de sneeuw niet zo leuk te vinden en kruipen lekker warm bij elkaar (EDV) SOUPER Zondag 7 januari in café 't Ge meentehuis souper en gezellig sa menzijn. Op de spijskaart kip met appelmoes. FILM Morgen zaterdag 6 januari. Drie koningenfeest, in de Parochiezaal te 20 u. vertoning van de film «Grootheidswaanzin» met Yves Montand en De Funès. Drie uur lachen! DANK E.H. Pastoor dankt al wie heeft meegewerkt aan het parochiaal le ven in 1978: de kerkraad, de aan wezigen op de parochieraad, het onderwijzend personeel, de kate- chisten, de verantwoordelijken van parochiale organisaties, de jeugdleiders, de zusters, het zang koor en de koster, de 26 akolieten en de 24 lektoren. ORTODOXE SLAVISCHE VESPERS Op vrijdag 19 januari in de paro chiekerk door de Ortodoxe Paro chiegemeenschap van de H. An dreas uit Gent met als voorganger pope vader Ignace Peckstadt. Uit voering in de Nederlandse taal op oude Slavische melodieën. Toe gang tot de St.-Margaritakerk gra tis. Daarna in de parochiezaal na bespreking en gezellig samenzijn.

De Voorpost | 1979 | | pagina 11