E IDAS I EEN 1 KWARTEEUW OP DE BRES l FOOR HET DIENSTBETOON TARIEVEN ZIEN ER ZO UIT Reddy Kilowatt Reddy Kilowatt Het was vodr oris zowat het symbool van elektriciteit en alles wat daarmee te maken had. Het ventje met de ballonlampkop en de bllksembenen dat zijn energie putté uit een stopkontakt heeft ons daarbij steeds gèfascineerd: waar haalde dat kereltje al die energie vandaan om overal In Vlaanderen op te dagen, op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen aanwezig te zijn. We hebben het nooit kunnen achterhalen, ook al zouden we het toch zo verduiveld graag aan de weet komen. We hadden gehoopt dat de heer De Bie, verant woordelijke van Edas, de sluier van de geheimzinnig heid zou hebben opgelicht, maar driewerf helaas, ook hij vertelde het ons niet Wei heeft hij ons een flink stuk wegwijs gemaakt in de wereld van Edas, de Regionale Interkommunale Elektriciteitsmaatschappij voor de streek van Dendermonde, Aalst en Sint-Niklaas, die dezer dagen haar zilveren jubileum viert. Een en ander zal gepaard gaan met een akademische zitting op het stadhuis te Dendermonde, waar eminente sprekers het woord zullen voeren. Edas heeft bij die gelegenheid ook een brochure uitgegeven, waarin het ontstaan de groei en ook de bloei wordt toegelicht en waarin ook in de toekomst wordt gekeken. Belangrijk orrïte onthou den lijkt ons wel dat Edas er gekomen is om de verbrui ker te dienen. En dat alleen al is op zichzelf hoogst merkwaardig. We willen graag op dit toch wel zeer voorname en uitzonder lijke aspekt ingaan. Edas be schikt over een aantal informa tiekantoren die de naam «Voor U» meekregen en dus duidelijk willen aantonen dat zijn ter be schikking staan van de verbrui ker. De bedoeling van deze kantoren is dan ook dienstver lening aan de kliënteel door het bekomen van een aansluiting op het elektriciteitsnet, van een aansluiting op Tïet~kabel-tv net Andere informaties die men er kan inwinnen hebben betrek king tot de tarieven, de TV- en FM distributie, dokumentatie over huishoudelijke toestellen. Deze informatiekantoren zijn de hele week door toegankelijk van 8.00 u tot 12.00 u en van 13.00 u tot 16.15 u. Binnen de diensturen kan men er ook zijn klachten telefonisch depone ren. Maar er is meer: «Voor U» is er ook nog na de kantooruren en zelfs 's nachts. Steeds kan men telefonisch een beroep doen op de mannen van Edas. Een permanentiedienst staat immers dag en nacht ter be schikking. Een service om ja loers op te worden. Klant is koning Om nog meer in te spelen op de behoeften van de kliënteel werd ook besloten op gere gelde tijdstippen demonstraties allerhande in te richten, waarbij de klanten wegwijs worden gemaakt in het gebruik van verschillende huishoudelijke toestellen. En voor de dames en ook de heren die er belang stelling voor hebben zijn er ook de kooklessen. Daarnaast is er een dienst die zich meer in het biezonder heeft toegelegd op het verstrekken van technische en kommerciële informatie aan Voor elektriciteit zijn er verschillende tarieven van toepas sing, aangepast aan de individuele behoeften van onze verbruikers. Er is eerst en vooral het normaal tarief. Dit tarief is het meest verspreid en het voordeligst voor abonnementen met een normaal huishoudelijk verbruik. In het kader van dit tarief betaalt u 'n vaste vergoeding en alle kilowatturen worden aangerekend tegen één prijs per kWh. Indien echter het jaarverbruik van uw woning lager ligt dan 570 kWh, kan u het sociaal tarief aanvragen. Hier ligt de jaarlijkse vergoeding zeer laag, maar de prijs voor alle ver bruikte kWh ligt wat hoger dan in het normaal tarief. Zodra uw jaarverbruik de 570 kWh overschrijdt, wordt het normaal tarief gunstiger en, in het voordeel van de klant, toegepast. Beschikt u over een doorgedreven elektrisch komfort, dan kunt u hettweevoudig uurtarief voor aanzienlijk huishoude lijk verbruik aanvragen. U betaalt dan een vergoeding en de verbruikte kWh worden aangerekend naargelang ze tijdens de dag of tijdens de nacht (in principe tussen 21 u. en 6 u.) worden afgenomen Voor het nachtverbruik betaalt u dan uiteraard minder dan voor het dagverbruik. Tenslotte is er nog het nachttarief dat enkel van toepassing is voor toestellen die uitsluitend 's nachts stroom verbrui ken. Dit verbruik wordt uiteraard gemeten met een afzon derlijke teller en de prijs per kWh voor dit nachtverbruik ligt nog lager dan in het voorgaande tarief. Dit zijn de voornaamste tarieven van toepassing voor de huishoudelijke verbruikers. Er zijn nog tal van andere tarie ven voorzien voor ambachtelijk en industrieel verbruik. de ambachtelijke en industriële kliënteel en hier bedoelen we meer in het bijzonder scholen, fabrieken, hospitalen, horeca bedrijven. Anderzijds is er een geregeld kontakt tussen Edas en de elektriciens, loodgieters, radio- en televisiewinkels. Om het rijtje af te maken: de «Voor U» kantoren beschikken over een aantal brochures die zeer nuttige handleidingen zijn voor de verbruikers. Zo is er de informatiebundel voor de elek- trifikatie van de woningen en een tweede bundel gewijd aan dé kabeltelevisie Tri de wonin gen. Aan de toekomstige bou wers wordt dan ook aangera den deze bundels te gaan afha len. Ze zijn geheel gratis en ze bevatten een bron aan nuttige informatie die zeker veel dien sten kan en zal bewijzen. Een tweede mogelijkheid om zich te dokumenteren bestaat erin de informatieve akties van Edas te volgen. Tijdens deze periode wordt telkens een speciale tak toegelicht en hierover ver schijnt dan een publikatie die men steeds op eenvoudige aanvraag kan bekomen. Daar bij worden vaak premies of te gemoetkomingen voorzien bij de aansluiting van toestellen die het voorwerp zijn van deze akties. Niet meer weg te denken Stel je voor dat van vandaag op morgen de elektriciteit het laat afweten. Je ijskast doet het niet meer, de televisie geeft zijn ver trouwde beelden niet door, de strijkijzer en in vele gevallen de centrale verwarming doet het niet, kortom al je huishoudelijk comfort (om het daar bij te hou den) word je ontnomen. Wat doe je dan, in een vlaag van paniek naar je telefoon snellen, VOOR DE NIEUWBOUWERS De studiedienst van Intercom Distributie Noord staat speer- aal ten dienste van nieuwbouwers en verbouwers. Wan neer het plan van de nieuwbouw wordt afgegeven in of opgestuurd naar een informatiekantoor, wordt een stuefte van de elektrische binneninstailatie gemaakt, cie niet aleen rekening houdt met de toestellen die op het moment in dienst zijn, maar ook met die welke er in de loop der jaren nog zullen bijkomen. Voor wat de procedure van aansluiting op het eiektridteits- en kabeltelevisienet betreft, dient er, in grote lijnen, ais volgt gehandeld: voor elektriciteit: stel u in verbinding met de diensten van uw elektriciteits maatschappij van zodra uw plan door de dienst van Stede- bouw van Gemeente en Provincie werd goedgekeurd. Men zal u dan de plaats aanduiden waar de stijgiekfng, de meter en het schakelbord denen geplaatst. Alvorens uw patroon-elektricien de uitvoering van uw instal latie aanvangt, stuurt u een aanvraag tot aansluiting naar de maatschappij. Het daartoe bestemd «AanvraagformuSer» heeft uw patroon-elektricien in voorraad. Voor de indienststelling dient uw elektrische installatie ge keurd door een erkend keuringsorganisme. Vraag uw instal lateur hiervoor te willen zorgen. Het proces-verbaal van fte keuring dient aan de elektriciteitsmaatschappij voorgelegd. Na goedkeuring van de installatie wordt de aansluiting op het net door de diensten van de elektridteitsmaatsch^jpij zo vlug mogelijk uitgevoerd. Voor F.M. - enXV. - distributie Ook hier is het aangewezen u in verbinding te stellen met de distributiemaatschappij van zodra u uw bouwvergunning gekregen hebt. Men zal u dan inlichten over de mogefijk- heid tot aansluiting op het T.V.- en F.M.-distributienet en, in bevestigend geval, hoe de aansluiting kan uitgevoerd wor den, bovengronds of ondergronds. Zo kan uw elektricien, samen met de elektriciteitsleicfingen ook de buizen leggen voor de aansluiting op het kabelnet. Vraag hem om de aanvraag tot aansluiting, samen met de aansluitingsaan- vraag elektriciteit aan de distributiemaatschappij over te maken. trimestriële betalingen. Op het Wordt er enerzijds voorzien in laatste faktuür wordt ~*n eind- een herstrukturering waarbij afrekening gemaakt. Die re- men uiteraard rekening zal kening is het verschil tussen houden met de bestaande toe- het bedrag dat volgens de me- standen van de gemeenten na teropname diende betaald en de fusie, dan is er anderzijds op Tiet reeds betaalde bedrag. De nationaal vlak een streven naar klant wordt dus slechts een- grotere entiteiten. Op «ie wijze maal per jaar 'lastig' gevallen wil men komen tot een meer voor de indexopname. Ook het rationele werking, vaste abonnementsgeld voor üe FM- en TV-distributie zal de FM- en TV ^distributie wordt evenwel nog heel wat toe- driemaandelijk geïnd. komstmogelijkheden bieden. Een interkommunale? op je fiets springen en zo snel mogelijk Edas verwittigen. Maar daar is de man van dienst thuis bezet met het opsporen van het defekt. Elektriciteit is gewoon niet meer weg te den ken uit het dagelijks leven. Aan de basis van dit gegeven ligt wel het zeer grote streven naar komfort, gezelligheid, automa- tizering en mechanizering van het leven. Dat geeft natuurlijk aanleiding tot een snelle groei van het energie verbruik. Wat dan op zijn beurt de uitbreiding van de netten in de hand werkt. Op zeer korte tijd moet worden bijgebouwd, dienen aanpas singen te geschieden en moe ten veranderingen worden doorgevoerd. Vooral als men er rekening mee houdt dat de in terkommunale als opdracht heeft het rationeel gebruik van de elektriciteit te bevorderen, kan men best begrijpen dat het onderhoud, de herstellingen en de uitbreicfingen met heel wat financies van Edas gaan lopen. We komen daar later nog wel even op terug. Edas, een interkommunale? Maar hoe is die ontstaan? Wel aan de basis ligt de wet van 1 maart 1922 die in 1925 nog een bijvoegsel kreeg. In deze wet wordt voorzien dat de gemeen ten het alleenrecht krijgen toe gewezen op hun eigen grond gebied aan de distributie van elektriciteit te doen. De ge meenten kunnen dit recht ge zamenlijk of afzonderlijk uitoe fenen. Ze kunnen zich ook ver- enigen of dit recht overdra gen aan derde. Het spreekt voor zich dat de uitbating van een distributienet, vooral in onze tijden een dure aangele genheid is en dat geen enkele gemeente het in haar hoofd zal halen dit alleen recht ook op te eisen. Daarom werd er ge streefd naar samenwerking onder verschillende vormen. Een van deze vormen is de koncessie, een andere vorm bestaat in de zuivere inter- Zo staan er drie masten: Aalst, Buggenhout en Sint-Niklaas. Denderlec overging terwijl an derzijds Erembodegem van Denderlec naar Edas werd overgeheveld. Zo bedient Edas na de fusies in totaal 13 «nieu we» gemeenten. De lengte van het laagspan ningsnet bedroeg bij de oprich- kommunale Edas werd uitge breid tot de kaptatie en de dis tributie van TV - FM-signalen. Deze dienst werd in hoofdzaak opgericht om de bevolking in de ruimste zin van het woord te laten mee genieten van de technische vooruitgang op dit St NIKLAAS DENDERMONDE GENT8RUGGE -20 1987 '68 '69 '70 '71 '7 Grafische voorstelling van de evol de Hoogspanning aan het rechtstr brandstoffen Kommunales en een derde meteen de meest voorko mende formule is deze van de gemengde interkommunale. Edas is een van de vele ge mengde interkommunales. Bij de stichting omvatte het dis- tributiegebied van Edas 37 gemeenten. We geven ze op een rijtje: Aalst. Appels. Baar- degem, Baasrode, Belsele, Buggenhout, De Klinge, Den derbelle, Dendermonde, Elver- sele, Gijzegem, Grembergen, Hamme, Herdersem, Hofsta- de, Kemzeke, Lebbeke, Lede, Mespelare, Moerzeke, Moor- sel, Nieuwkerken, Opdorp, Oudegem, Rupelmonde, Schoonaarde, Sint-Gillis- Dendermonde, Sint-Gillis - Waas, Sint-Niklaas, Sint Pau wels, Steendorp, Stekene, Temse, Tielrode, Vrasene, Waasmunster en Wieze. Dat bij de aanvang. Ondertus sen zijn er wel enkele verander ingen opgetreden. Zo trad in januari 1965 Ninove tot de in terkommunale toe. Bij het in voeren van de fusies diende dan ook over te gaan tot aan passingen, wilde men het ge bied van de interkommunale la ten samenvallen met de nieuwe gemeenten. Dat was het geval voor een ge deelte van Ninove dat naar '73 '74 '75 '76 '77 'ie van de gemiddelde koopprijs van :ks kliënteel en van de index van de ting^van de interkommunale 1.044 kilometer en deze van het hoogspanningsnet was be perkt tot 509 kilometer. Einde 1977 was daar een grote ver andering ingekomen. Het laag spanningsnet werd uitgebreid tot 1.880 kilometer en voor de hoogspanning bereikte men zelfs 1.263 kiiometer. Waren er op het einde van 1952 niet min der dan 81.446 laagspannings- tellers in dienst en 309 hoog spanningstellers, dan werd ook hier een flinke stap voorwaarts gezet: in 1977 waren er dit res- pektievelijk 130.236 en 1.841. Tenslotte nog de cijfers van de energieverkoop ter overwe ging: in 1952 noteerde men 32.684.850 KWh voor de laag- spanning en 43.654.629 kWh voorde hoogspanning. In 1977 waren deze cijfers opgelopen tot 342.904.370 kWh voor de laagspanning en 267.930.393 kWh voor de hoogspanning. Het is duidelijk dat deze zeer snelle en stijle evolutie enkel mogelijk kon worden gemaakt door een dynamisch bestuur, door geschoolde en deskun dige werkkrachten. Ook de televisie Op 21 februari 1972 werd een wijziging aan de statuten aan gebracht in die zin dat de inter- geDiea. Van de 35 aangesloten gemeenten (in 1972) besloten er 26 onmiddellijk toe te treden. Na de fusies is de toestand zo dat alle fusiegemeenten die onder Edas ressorteren tot de formule van het kabelnet zijn toegetreden. Men heeft in to taal drie antennemasten ge bouwd: Aalst. Buggenhout en Sint-Nïkfaas,~cïe een aantal signalen ontvangen die voor het grote deel gemeenschap pelijk zijn voor de drie zenders. De verschillen zijn zeer miniem wat de TV-signalen betreft en voor de FM zijn ze zelfs haast te verwaarlozen. Op het einde van het boekjaar 1977 waren 33.287 woningen aangesloten op het distributie net van Edas. Rekening hou dend met het feit dat 88.900 woningen aansluitbaarzijn, be tekent dit een penetratiegraad van 37,5%. Houdt men reke ning met het aantal tv- toestellen (90% van de gezin nen beschikt over een tv) komt men tot een dichtheid van 42 "De toekomst voor de elektrici teitsmaatschappijen ziet er rooskleurig uit. Niet alleen is het terrein van de FM- en TV- distributie voor nog heel wat uitbreiding en verbetering vat baar, ook het elektriciteitsnet kan nog worden vervolmaakt. "Zo is er in de eerste plaats een evolutie merkbaar op het vlak van de interkommunales. Dank zij. de snelle evolutie van de techniek van de kaptatie en de distributie zullen in de toe komst nog meer programma's worden aangeboden. Daarbij is er een permanent streven aanwezig om de kwaliteit van beeld en klank nog gevoelig op te drijven. Een belangrijk objek- tief blijft evenwel alle klanten aan te sluiten op het net. Hier voor zullen de nod ge investe ringen worden gedaan. De toekomst Sedert 1952 is er al heel wat veranderd. De man die vroeger op geregelde tijdstippen kwam aanbellen om de elektriciteits meter op te nemen is verdwe nen. Waar dit eertijds meerdere malen per jaar diende te ge schieden heeft Edas ook al uit de bekommernis van het dienstbetoon besloten voortaan nog eenmaal per jaar de indexopname te verrichteTT Aan de hand van de voor gaande jaarverbruikgegevens wordt een schatting gedaan - voor het komende jaar. De fak- Grafische voorstelling van de evolutie van de gemiddelde verkoopprijs ui turatie van dit geschatte ver- Iriagspanning in vergelijking met de evolutie van de kleinhandelsprijzen. bruik wordt verdeeld over vier Het gebied waarin Edas werkzaam is omvat de gemeenten Lebbeke, Lede, Sint-Gillis-Waas, Sint-Nüdaas, Stekene, Temse, Waasmunster, Aalst, Beveren, Buggenhout, Dendermonde, Hamme en Kruibeke. WIU.EBROEK MECHELEN MERCHTEM

De Voorpost | 1979 | | pagina 13