De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft 4 Jl WOONWAGENBEWONERS KRIJGEN STANDPLAATS NA 30 JAAR DOLEN BOUDEWIJN DE GROOT KOMT Voorjaarsaktiviteiten V.T.B. Hekelgem VERKIEZING H0PPRINSES '79 TE EREMB0DEGEM Feuilleton -u 18 - 5-1-1979 - De Voorpost Door Louis De Lentdecker I Hij zag en hoorde alles, beweerde niets te we- I ten, niets te onthouden, niemand te kennen, of I te herkennen, had misprijzen voor 't gespuis in zijn keet, schopte buiten wie te ziek of te zat was, sloeg neer wie teveel lawaai maakte, klopte een pint tegen de kop van wie moeilijk heden maakte om te betalen, waarschuwde de smokkelaars voor de gendarmen en de gendar men voor de smokkelaars. Hij had voor nie- I mand ontzag. Tenzij voor René Verstuyft. I Voor die had hij eerbied. En angst. Verstuyft I dronk bijna nooit, rookte zwijgend, maakte I weinig opmerkingen, sprak slechts als 't nodig was, met korte gekapte woorden, als de slagen van een mes. Zijn ogen maakten bang: ze wa ren koel, koud, blauw als een vrieshemel, vrank en spottend. Verstuyft was klein, soepel, I lenig, pezig en sterk. Maar zijn ogen hielden I alleman op afstand. Voor iedereen ruw, bru- I taal, kortaf, hardvochtig, wreed zelfs. Men I wist niet of hij medelijden of genegenheid kon opbrengen. Ook niet voor zijn broer en anderen die als een soort hofhouding onderdanig, fle mend en vreesachtig rond hem draaiden, zich door hem de huid lieten volschelden, nooit durfden tegenspreken en blindelings zijn beve len uitvoerden. Hij had de reputatie liever een revolver boven te halen dan tijd te verliezen met diskussies. Volgens hem was 't leven van de anderen geen mussepis waard. Alléén voor Maria Lenzave was hij anders: een lam, een goedzak, héél en al vriendelijkheid. Hij ontmoette haar in de straten van Gent toen ze eten bedelde voor haar kinderen. Zevenen twintig was ze, zeer bekoorlijk ondanks haar sjofele schaarse kleren. De vroege miserie en de vele ontgoochelingen hadden haar gezicht een tere blanke kleur gegeven. Een gelaat als het hare wilde men strelen: het wekte de indruk broos en breekbaar, bijna doorschijnend te zijn, zo freel was het. Verstuyft zei dat Maria een gezichtje had als een koningin en de Ma ria's op de schilderijen in de kerken. Dat haaf lijf mooier was dan beeldhouwwerken, dat iets van haar gang en haar houding herinnerde aan de loop van een dier. Ze was getrouwd met Gust, een straatzanger- en muzikant die van het mooie aan zijn vrouw weinig zag. Gust droomde van opstand en van een nieuwe wereld, stond met zijn kop in de wolken van een revolutie, wilde al de rijken, al de machti gen in de gevangenis of dood. Hij zong liedjes daarover, trad op bij volksfeesten en kermis- sen, pakte soms uit met wat hij noemde een bloedrode zang. Dat was niet naar de zin van de overheid die hem, méér voor de opruiende taal dan voor enkele diefstallen, opsloot. Want de tijd was onrustig, niet alleen in Rusland. In Duitsland en in Frankrijk werden op vele plaat sen, vergaderingen, stakingen, onlusten ge seind. Ook bij ons vreesden regeringsleiders erge moeilijkheden. Lange tijd scheen het dat een staking van het trein- en postpersoneel het hele land in een nieuwe chaos zou storten. In Antwerpen, en ook in kleinere plaatsen, hadden Duitse mariniers en deserteurs en Bel gische soldaten, arbeiders, talloze werklozen, bedelaars en hongerlijders opgeroepen tegen het gezag, tegen het geld, tegen de rijken, tegen de oorlogswoekeraars en tegen de profiteurs. Men hoorde op enkele vergaderingen roepen dat alle werkmensen broeders waren, dat de werkmensen van overal de handen in mekaar moesten slaan om uit te schakelen al wat ex ploitatie, macht en financie betekende. Er werd met rode vlaggen gezwaaid en dat maakte dui zenden burgers banger dan de betogingen van oudstrijders die zichzelf de Fronters noemden. Mensen zegden dat men rapper de bak in ging voor een politieke gedachte dan voor een zware overval of een moord. Gust de muzikant, werd tot zes maanden veroordeeld. Voor diefstal. Zo heette het. Maria bleef alleen: zonder muziek, zonder revolutie, zonder glorierijke ochtenden. - - - "mi ui zonder geld. zonder eten. Ook zonder veel ver driet. Er is een beetje welstand nodig om zich lang de weelde van 't verdriet te veroorloven. Ze bleef met de last van de kinderen, en ze doolde als een sloor door de straten. Aanvanke lijk dacht Verstuyft dat zij hem goedkoop frisse ontspanning zou brengen. Vrouwen hadden hem nooit biezonder geboeid. Achter het front was hij naar de gelegenheidsbordelen en de barakken getrokken maar hij had het zonde gevonden van het geld. Hier en daar had hij andere vrouwen ontmoet maar na de eerste intimiteit had hij verdere omgang vermeden. Met Maria werd het anders. Na enkele dagen voelde hij meelij met haar en weldra besefte hij dat hij oprecht van haar hield. Voor 't eerst in zijn leven had hij zin om voortdurend bij een vrouw, bij Maria, te zijn. Hij vond het heerlijk de schoonste stukken van de geroofde buit aan haar te geven, hij overlaadde haar met ge schenken, was blij met haar lach, met haar omhelzingen. Zij kon de stalen koelte van zijn ogen warmte geven. Aan Trifon zei hij dat Maria voor hem het nieuwe was, feitelijk het echte einde van de oorlog. Wat die niet had gekund, wat de honger, de kou, de dood, het slijk* de wildste gevechten, de bajonetsteken, de obussen, de lijf-aan-lijfgevechten nooit konden, realizeerde Maria in enkele weken. Ze maakte van René een man die voor 't eerst begreep dat men voor een ander kan leven, dat die andere meer is dan geld en macht, dat die andere de hele wereld waard is. Tegenover Maria had hij goesting om eerlijk en proper te öjn. Hij wenste niet dat ze iets wist van zijn '.onderlinge avonturen. Hij had zich telkens ien keer willen wassen opdat ze niet zou we ten, niet zou ruiken dat ^ij van roof en bandiete- rij leefde. Maanden geleden, in 't begin dat hij bij Trifon kwam, had hij een aparte plaats gevraagd om te vergaderen met enkele bekenden. Trifon gaf de beste kamer. Aanvankelijk bleef hijzelf buiten de groep vertrouwden maar langzamerhand maakte hij de ontmoetingen van nabij mee, wist hij alles van de gevaarlijke en winstge vende plannen en akties, kreeg hij het bezoek van mensen die vroegen ergens een overval te plegen of elders een tegenstander dood te doen, ontving hij geregeld een deel van de buit, wer den de kelders onder zijn kroeg een magazijn waar alles te vinden en te koop was, zocht hij ook naar gelegenheden om het gestolene te verzilveren. Maria kwam geregeld in de kroeg, schuchter en stil. Ze was nooit bij de vergade ringen achteraan. Iedereen wist dat men haar met rust moest laten, dat zij de beschermelinge was van een gevaarlijk man. Toen Hector Haubertyst het café van Trifon binnen was zocht hij, na de eerste verbazing en de weerzin te hebben verwerkt,, kontakt met Maria. Alle vrouwen trokken hem aan. Trifon merkte het en kwam op hem toe. Ik ben Hector. Dat zie ik, antwoordde de baas. Verstuyft zei dat een lange magere man met rosse haren, met een hoed, met een dasstrikje en met fijne ma nieren zou komen. O, hij kent mij? Hij heeft veel van u gehoord. Hij wil u dadelijk zien. Trifon bracht de ietwat bange Hector langs de vele tafels in de gelagzaal naar de kamer achter aan. Verstuyft zat achter een brede tafel. De kamer was vrij groot. Niemand had iets gedaan om de sfeer gezellig te maken of om de nette meubels van vroeger rein en gaaf te houden. Hector keek in de koude ogen van Verstuyft. Hij nam zijn hoed in de handen, hij zweette. Verstuyft zei eerst geen woord, hield zijn klak op zijn kop. Hij had die pet altjd mee, zelfs wanneer hij naar bed ging. Hij zou rapper zijn broek en zijn hemd uittrekken dan zijn klak neerleggen. Op; muz met van den volk ona ;tuk met Wils 3or< }av jen and zijn seer med schc miv dere ceer ilk v riek ipee deoi epe De woonwagenbewoners van Aalst krijgen de jongste tijd heel wat belangstelling uit een politieke hoek. Waar ogen schijnlijk iedereen akkoord gaat met de aanleg van twee standplaatsen te Aalst, hebben ook de mandatarissen de woonwagenbewoners liever uit hun eigen buurt. Maar daar over nu geen gezeur, de standplaatsen komen er (zie de ver slaggeving over de jongste gemeenteraad in de vorige Voor- post). Schepen De Maght, die erg begaan is met het lot van deze stadsgenoten, verzekert ons dat de terreinen binnen een paar maanden in orde zijn. Dan kunnen de zigeuners, die momen teel te Hofstade staan, eindelijk na 30 jaar doien in Aalst en omgeving genieten van een rustige, veilige plaats. Twee terreinen In augustus 78 nam de ge meenteraad de principiële be slissing om twee terreinen van de stad in te richten als stand plaatsen voor woonwagenbe woners, één voor 'doortrek kers' en een ander voor 'blij vers'. Rekening houdend met de eigen levenswijze en de fa miliegebondenheid van de zi geuners, opteert de stad voor relatief beperkte ruimten, waar ongeveer 10 en 15 karavans kunnen samen staan. Schepen De Maght verklaarde ons dat ze aan de betrokkenen zelf ge vraagd heeft hoe de inrichting het best kan gebeuren. «Ze vragen helemaal geen konfor- tabele uitrusting,» aldus de schepen, «men hoopt tenslotte er zo vlug mogelijk op te kun nen. Ze zijn zelf bereid om ach teraf de plaatsen zelf in te rich ten». Op de jongste gemeenteraad konden we vernemen dat de twee voorziene standplaatsen reeds uitgekozen zijn, nl. één aan de Aelbrechtlaan bestemd voor de doortrekkers, en de andere aan de 'Achterweg', voor de blijvers. (De woonwa genbewoners maken zelf on derscheid tussen de blijvers, die steeds weer naar dezelfde omgeving terugkeren zodat men inderdaad ondervindt dat een bepaalde groep reeds meer dan 30 jaar in de omge ving van Aalst cirkelt en nu hoopt eindelijk niet meer ver jaagt te worden en doortrek kers, die zich helemaal niet aan een bepaalde stad gebonden voelen). eens uit te wijden. Chris Lie- vens - Borms, die zich de zi geunerkwestie aantrekt, ver weet het schepen De Neve van openbare werken, dat de dos siers op zijn kabinet geblok keerd werden. De betrokken schepen ontkent dit, maar 's anderendaagseeft hij de dos siers doorgenomen en belan den ze opnieuw bij schepen De Maght. Zij hoopte dat de admi nistratieve weg nu niet te veel tijd meer vergt. toen reeds de principiële be slissing genomen had voor de standplaatsen, verleende de overheid een voorlopige stand vergunning. Ze zijn erg tevre den met de hulp en de sympatie wegens de geburen. Immers, voor water en andere voorzie ningen moet de groep rekenen op de medewerking van de buurt. Ze vertellen dat er tot nu toe nooit moeilijkheden ge weest zijn. «De geburen zijn zeer vriendelijk. En ook op Ook de woonwagenbewoners aan de Steenstraat bleven liever achter hun kacheltje zitten. (EDV) Nieuwe aandacht Het was de heer Ghis Willems, die toevallig op een verkie- zingstocht door Hofstade trekkend gewezen werd op de erbarmelijke toestand van het terrein waarop momenteel een groep woonwagenbewoners staan. Hij ging zich van de toe stand vergewissen en stelde evident vast dat het terrein he lemaal onder water stond en de 7 karavans in de modder zwommen. De man was zo vertelden de zigeuners zelf erg onder de indruk. Er volgde prompt een interpellatie in de gemeenteraad, hetgeen aan schepen De Maght de gele genheid bood over de kwestie Kerstmis met droge voeten Precies vóór kerstmis heeft de stad het bijna overstroomde terrein in Hofstade met keien en asfalt bestrooid, zodat de woonwagenbewoners daar iets meer konfortabel hun kerstda gen konden doorbrengen. Ze beschouwen die geste als een teken van goede wil van wege het bestuur. Ze rekenen erop dat er meer schot komt in de kwestie van de definitieve standplaatsen. Hofstade Immers, drie maand geleden is deze familiegroep te Hofstade gearriveerd. Gezien de stad school te Hofstade zijn de kin deren steeds welkom ge weest.» «Ten andere», vertellen ze ver der, «we zijn even goed Aalste- naars als iedereen. Of zijn we iemand speciaal omdat we in een karavan leven? We ver dienen ons brood en niemand heeft last van ons». Ondertussen zet één van de kinderen een tas koffie op voor ons. De kerstboom wordt afgebro ken door twee andere kinde ren. «De boom is te droog ge worden en de afvallende naal den bezorgen ons te veel vui ligheid», is de kommentaar als de boom buiten gedragen wordt. Inderdaad, in de kara- Jeugdhuis Dido uit Erpe heeft het klaargespeeld. Reeds meer dan eens haalden ze primeurs bij het organizeren van optredens. Met sukses haalden ze mensen als Kevin Koyne, Ian Hunt, Fungus naar Erpe. Nu is het hen gelukt Boudewijn De Groot uit te nodigen om op 13 mei eerstkomend een optreden ten beste te geven. Deze grote mijnheer van het Nederlandse lied is namelijk bezig aan een tournee door Nederland en Vlaanderen. Hij treed enkel op in kleine zaaltjes, doet dit zonder begeleidingsgroep en aan vrij demokratische prijzen. Zijn bedoeling is het voorbereiden van een grote tournee die hij later op het jaar zou doen, samen met een begeleidingsgroep in de grotere zalen van het land. Voor ons is het echter een enige gelegenheid om hem dicht bij de deur in beste doen bezig te zien. Moet je nu alvast noteren in je agenda! (VIM) Zondag 21 jan.: zwerftocht naar Essene en de St.- Antoniusviering. Maandag 12 feb.: voordracht «De aarde scheurt» over IJs land. Zondag 11 maart: wandeltocht «het mooiste deel van Lom beek». Vrijdag 30 maart: toeristisch cocktail met diareeksen. Donderdag 5 april: «Het Fietsende Kind», kosteloze fiet- senkontrole door VAB-technici. Zondag 22 april: zwerftocht naar de Kluiskapel met in wijding van glasramen. Zondag 29 april: geleide wandeltocht door het Hallerbos. '^oreii tier Het is erg kalm in het zigeunerkamp aan de Albrechtlaan. (EDV) van zelf is het erg proper: de zetels zijn overtrokken met be schermende plastiek, hier en daar liggen er sierdoekjes op de kasten en laden, §n aan elk venster bekledende gordijntjes. Ondertussen komt er ook be zoek binnen Blijkbaar vrienden-aan-huis of familie, want niemand stoort zich aan hun komst en de bezoekers nemen zonder omhaal onmid dellijk deel aan het lopende ge sprek. «Je kan schrijven dat we men sen zijn, zoals iedereen,» gaat de moeder verder, «maar we willen alleen een beetje veilig heid, voor de kinderen, dat ze niet telkens naar een andere school moeten gaan. En voor ons, dat we wat meer rust kun nen kennen, en niet elke dag verjaagd worden». «We heb ben anders niets tekort. Mijn man werkt als foorkramer. We kunnen zo goed leven» Reeds vijf jaar We brachten ook een bezoek aan de woonwagens aan de Sint-Apoloniastraat (Oude Ge- ntbaan). Hier staan er zes ka ravans op een privaat terrein. De groep huurt gezamenlijk het stukje grond. Het is nu reeds het zesde jaar dat deze familie er staat. De omgeving kent nu deze zigeu ners en heeft er door de jaren heel wat vertrouwen in gekregen. De ervaring hier dat niemand er last van heeft, integendeel heeft het stadsbestuur ervan overtuigd dat eigen terreinen voor zigeu ners geen onzinnige kwestie is. Ook hier stappen we een kara van binnen, die er erg verzorgd voorkomt. Moeder en dochter zijn thuis. De vrouw vertelt dat het hied goed is en dat niemand in de buurt zou willen dat de groep daar vertrekt. «In de win ter is het noodzakelijk dat je er gens vast staat. Maar als de lente aankomt, voelen we ons bloed dat we er moeten o uittrekken. We kunnen gewoo nergens vast verblijven. Hr reizen zit ons in het vlees. D< weet iedereen hier en men i aan ons gewoon geworden.» In de karavan ernaast is me bezig aan de grote kuis; «d karavan moet proper zijn, zod< iedereen er rustig kan binner komen». Elkaar kennen De kwestie van de woonwa genbewoners maakt ons duide* lijk dat mensen elkaar bes kunnen verdragen, begrijpe» en helpen in nood als je enig I zins een idee hebt over het lê I ven van die mensengroep. J< hoeft niet bang te zijn, als weet wie wie is. (wh'-Gi jon dot «w me «Zt Ma Op 3 februari 1979 ter gelegenheid van het gekostumeerd karnavalbal in zaal Animo, verkiest de Dekenij Dorp de Erem- bodegemse Hopprinses 1979. Er is een prijzenpakket van meer dan 80.000 fr. voorzien, waaronder een stereo installatie van 30.000 fr. ge schonken door een super markt, alsmede talrijke andere waardevolle prijzen geschon ken door de handelaars van het dorp. Aan de verkiezing van de hop prinses 1979 kan deelgeno men worden door iedere juf frouw of dame tussen de 18 en 30 jaar, woonachtig in Groot Aalst. De jury is samengesteld uit prominenten van de Dekenij, de Hopprinses 1978 en kandi daat Prins Karnaval Aalst Enri co. De beoordelingsnormen gaan over lichamelijke schoonheid naar intellektuele begaafdheid, taalvaardigheid, humor, alge mene ontwikkeling, planken vastheid, enz. In een optreden van maximum 5 minuten kun nen de kandidaten deze eigen schappen naar voorbrengen. De gebruikte taal, zij het A.B.N. of dialekt zal geen invloed dj^0' de beoordeling van de juif'ac hebben. nu In de schiftingen kunnen aane' de kandidaten ook vragen ge de' steld worden over aktualite*om zowel nationale als plaatsel?sP< ke. «D De verkozene zal tijdens haa 9K regeringsjaar de ambassadrices, zijn van de Dekenij Dorp en Of alle officiële en niet officiël"^ feestelijkheden door de Deke "H nij ingericht of bijgewoonc'® aanwezig zijn. c Buiten de jury heeft ook het pu vrc bliek stemrecht hetwelke z kunnen verwoorden op hun in ne gangskaart dewelke hiertoe i aangepast. Het ganse gebeuren zal opge luisterd en onder de leidinj staan van D.J. Guilliam en zij] Music Explosion Karnaval discoshow. Kandidaturen worden inge wacht tot uiterlijk 1 februa 1979 bij: Deken Germai K/loens, Denderstraat 944i Erembodegem, alwaar na dere inlichtingen en reglemen ten te verkrijgen zijn. 9c

De Voorpost | 1979 | | pagina 18