IBier Kerstnacht f to boj ©fy nat toklub/fii/ I0HN JAMES EN I0NA IN TERLINDEN S.O.S. VAN KLEUTERLEIDSTER een vervolgverhaal door Harry Pinky De Voorpost - 5-1-1979 - 19 |Op zondagavond 7 januari vergast Jeugdhuis Terlinden alle muziek- en vooral folkliefhebbers op een erg uniek optreden I met John James en iona. Het gebeurt zeer zelden dat artiesten van zo'n formaat te zien zijn in Vlaanderen en met deze wor- Iden dan ook alle fanaten van traditionele (vooral Ierse) ■volksmuziek van harte uitgenodigd. zijn eigen stijl en interpretaties van traditionele songs ontwik kelde. Gorden Tyrral begon zijn muzi kale karrière op een bas-viool maar schakelde op dertienja rige leeftijd over op de elektri sche gitaar. Hij speelde in den beginne vooral beatmuziek en blues maar keerde zich uitein delijk tot de traditionele muziek en vooral dan naar de Ierse volksmuziek. Tijdens zijn op tredens met de welbekende Ul- lean Piper en Leon Rowsone speelde hij af en toe oók fluit. Van John James gaat een stil le, magnetische kracht uit. Zijn grote technische vaardigheid op de gitaar en zijn zachte, vriendelijke aanpak verklaren waarom hijzong inde folkklubs. Na een optreden in John Peel's «Night Ride» programma werd hij spoedig opgenomen in de rij van de groten zoals Bert Jansch en John Renbourn. Na zijn eerste twee elpees «Mor ning brings the light» en «John James» groeide zijn aanhang aanzienlijk en werd hij één van de meest aangezochte arties ten voor folkkonserten. Dankzij kontakten in Duitsland kreeg Jeugdhuis Terlinden de !lona is een groep die stuk voor stuk bestaat uit rasartiesten, met name Dave Bumler, Tony Wilson, George Ormiston en Gorden Tyrral. Dave Bumler speelde als jon- Jgen uit het noorden van Enge lland reeds akkordeon vanaf jzijn zesde jaar. Hij interes seerde zich voor de folkmuziek mede door de folkklub van de School. Toen hij in 1970 aan de niversiteit van Leeds ging stu- leren, werd hij er geïntrodu- :eerd in «The Regent», waar ilk weekeinde traditionele mu- :iek werd gespeeld. Dave ipeelt echter niet enkel akkor- leon, maar ook viool, mandoli- gitaar en fluit. "ony Wilson, ook afkomstig uit loord-Engeland, speelde anaf zijn 15 jaar een hoop in strumenten, w.o. vijfsnarige ianjo, mandoline, tenor-banjo m gitaar. Ook hij kreeg zijn op- siding op school en kreeg laam in de Engelse folkkroe- ien. De laatste vijfjaar deed hij ipzoekingswerk naar Engelse, Ierse, Schotse en Amerikaanse liederen om zijn reeds erg ruim ■epertorium nog te kunnen uit breiden. 3eorge Ormiston werd gebo- en in Schotland en groeide op n een muzikale familie (zijn va ler speelde doedelzak en zijn èom speelde viool). George peproefde zijn talent ook op de viool, maar werd zo geïnspi reerd door Cotlal Mac Connell j^Jlat hij uiteindelijk de fluit ver- Hwoos boven alles. In 1971 ver- ^Jiuisde hij naar Ierland waar hij kans deze uitstekende arties ten te kontrakteren. Dit is dus wel een unieke kans om hun prachtige optreden bij te wo nen. Afspraak dus op zondag 7 ja nuari 1979 te 20 uur te Aalst, Jeugdhuis Terlinden, Raffel- gemstraat 8 (kaarten slechts tegen de prijs van 50 en 70 fr.). DDT In het besef dat vele wensen, nader beschouwd, soms nog heel wat te wensen overlaten, en daar men nooit met enige zekerheid kan zeggen of deze of gene wens al dan niet vervuld zal worden, zou ik enkel de hoop en het verlangen willen uitspreken dat elke wens, elke verwachting verwerkelijkt moge worden... Dirk De Troyer Na een korte onderbreking naar aanleiding van de einde jaarsfeesten begint het filmleven in de jeugd- en filmklubs terug stilaan op gang te komen. Deze week zijn er reeds een viertal klubs die met aktiviteiten uitpakken. Wij sommen ze graag voor U op. Op zondag 7 januari ek. te 20.30 u. vergast de vzw Antrakt haar leden op de film The Rocky Horror Picture Show» van de Amerikaanse regisseur J. Sharman. Een prent uit 1975. De toegangsprijs bedraagt 55 fr. CJP-ers, I l l-ers en 65èrs betalen slechts 45 fr. Voorstelling in de Stads schouwburg. Eveneens op zondag 7 januari, maar om 14u., kan het jongere filmkijkend publiek terecht in de Marcelino- klub voor de film «De Grote Spartakus». Spartakus door de Romeinen dwingelandij. Een historische spektakel film met heel wat gevechtssènes die door het jonge publiek zeker zullen gegeerd worden. Wie houdt van meer hedendaagse aktie, zelfs futuristi sche aktie, kan steeds terecht in jeugdhuis Leeuwerik te Lede waar men op zondag 7 januari om 20 uur de James Bondprent «Goldfinger» draait. Een jeugdhuis lid betaald 50 fr., niet-jeugdhuisleden: 60 fr. In jeugd huis Ypsilon tenslotte een oorlogsprent The Great Escape» de grote ontsnapping. Een film met Charles Bronson in de hoofdrol. S.J. Een noodkreet van de Leedse kleuterschool «Stella Matutina» belandde op de redaktie en waarschijnlijk ook op vele andere plaatsen. «Wij hebben overbevolkte kleuterklassen! Wij kunnen ons werk niet meer naar behoren vervullen! Wie helpt om de klassenormen te verlagen?» Met de S.O.S.-melding staat Lede spijtig genoeg niet alleen. Naar we konden vernemen is het een fenomeen dat zich over heel Vlaanderen en dit in de di verse schoolnetten, stelt. Dat Stella Matutina zich tot de pers en wellicht ook tot over heidspersonen richt met deze klacht is een teken aan de wand. Volgens de illustratie bij de tekst ziet de juf. het niet meer zitten en kan de té zware taak blijkbaar niet meer aan. En de kleuters? Die huilen, hangen aan de rok van de leidster of kruipen ergens in een hoekje, verwaarloosd. Uitgerekend bij de start van het «Jaar van het Kind» wordt het reeds lang aanslepend pro bleem akuut. Getracht zal dan Cinema Feestpaleis zet het jaar goed in met de film «Grea se» die nog maar een weekje verlengd wordt. En waar schijnlijk is dit niet de laatste keer dat wij een verlenging van deze Travoltafilm mogen aankondigen. Fans van John Tra volta en Olivia Newton-John kunnen dus nog altijd terecht in zaal 1 van bovengenoemde bioskoop. In zaal 2 van cinema Feestpaleis verschijnt met het nieuwe jaar een nieuwe film op het witte doek: «Skate board» een film met Amerika's jongste 'Pop-idool' Leif Gar rett. Het is ook de eerste bioskoopfilm over de snelst groei ende sport ter wereld. «Skateboard» is een aktiekomedie over de eksploten van de «Los Angeles Wheels», een zich niet aan de regels storende ploeg van jonge professionele skateboardbeoefenaars. De spektakulairste opnamen hadden plaats in de U-vormige ring van Reseda, één van de zestig meest geperfektioneerde skateboardparken van Amerika. Hier en daar gaan er zelfs reeds stemmen op om «skateboard tijdens de olympische spelen in 1984 (te Los Angeles!) te laten opnemen. Wat is nu het verhaal: Een werkeloze en met schuld overla den gokker-manager bedenkt een unieke oplossing voor zijn financiële moeilijkheden: hij gaat van start met een professioneel «Skateboard-team» en overhaalt een gere puteerde beroepswedder de zaak te financieren. Jammer genoeg blijkt spoedig dat het enige professionele aan de ploeg de schuldenlasten zijn. De ploeg bestaat uit een waaier van vreemde skaters: een tienjarige knaap die als het ware een skateboard aan zijn voeten heeft geënt, tot een 18-jarige vedette, die liever met de meisjes van zijn leeftijd zou optrekken. De manager heeft met dit allegaartje meer dan zijn handen vol. De baas is bovendien geen kinderpsycholoog en kan het groepje levenslustige knapen nog nauwelijks de baas. Alsof dit nog niet voldoende is wordt hij nog verplicht een verpleegster in dienst te nemen nadat één van de jongens werd gekwetst. Hij denkt een dame van middelbare leeftijd te hebben aangeworven, maar de ploegverpleegster blijkt een jong en aantrekkelijk meisje te zijn. De ploeg doet het hoe langer hoe minder goed en de man die het team financierde eist boter bij de vis. Er blijft maar een oplossing, deelnemen en winnen in de belangrijkste wedstrijd van het jaar en de hoofdprijs van 20.000 dollar in de wacht slepen. Tot overmaat van ramp raakt de vedette van de ploeg buiten strijd en alles hangt nu af van Brad, alias Leif Garret, de 15-jarige knaap van het team, die echter nog niet helemaal klaar is voor het grote «skateboardwerk». De dag van de race kijkt heel Amerika toe,...en u misschien ook. Alvast een film waarin getoond word wat men zoal allemaal kan doen met een «Skateboard». Een film voor het grote publiek. Cinema Palace zet het jaar in met twee nieuwe films op de affiche. De eerste in de grote benedenzaal is «Gejaagd door de wind», een reprisefilm naar het gelijkaardige, overbekende boek. In de Studio van de Palace loopt vanaf vandaag «Midnight express» van Alan Parker met Brad Davis, Randy Quaid en Bo Hopkins. «Liefste mama en papa, nog nooit heb ik zo'n moeilijke brief moeten schrijven. Ik weet dat hij u verwarring, verdriet en ontgoocheling zal bezorgen. Gisteren werd ik op de lucht haven van Istanboel gearresteerd toen ik een kleine dosis hasjiesj wou doorsmoKKeien...» lo oegon de brief die in 1970 door Billy Hayes, een doodgewone Amerikaanse jon geman, werd geschreven, die drieëntwintig uur voor zijn terugkeer naar de Verenigde Staten, waar hij zijn einddi ploma in ontvangst moest nemen, werd gearresteerd. En deze brief is ook het begin van onze film. Wij volgen er de belevenissen van deze jongen. De Turken, die woedend waren over de naar hun mening veel te lichte straf, vier jaar opsluiting, daagden Billy Hayes 53 dagen voor het einde van deze straf opnieuw voor de rechtbank. Zij eisten en bekwamen levenslange opsluiting achter de tralies van de gevangenis van Sagmaicilar. Zondebok, gijzelaar of gewoon pion in het politieke spel? Wie zal het zeggen! Dank zij zijn besluit te ontsnappen zal Billy de hellevaart overleveren. Wat cinema Palace betreft willen wij de filmkijkers er op wijzen dat op dinsdag 9 januari er een programmawijziging plaatst heeft, de film «Gejaagd door de wind» zal gedurende één avond verhuizen naar de studio. De film «Midnight express van deze eendagswijziging is dat de benedenzaal verhuurd werd voor een andere aktiviteit. S.J. Beste mensen, laat ik jullie al lemaal het beste wensen voor 1979, en... toch ook eens even aan mezelf en mijn kollega's denken. Wij wensen jullie vele en vruchtbare aktiviteiten, maar vragen slechts één ding, verspil onze tijd niet. Wat voor jullie één aktiviteit is, is voor ons een aktiviteit in de reeks van aktiviteiten, en, wij zijn soms ook graag eens thuis. J.S. ook worden én de bevolking én de overheid voor dit probleem te sensibiliseren. Veel belang rijker dan redevoeringen, holle frasen en bla-bla van alle slag ware het iets te doen In 1979 moet eindelijk komaf worden gemaakt met een ernstige her ziening van de vigerende nor men in het kleuteronderwijs. Mede door de ontvolking, of lie ver de dénataliteit, wordt dit probleem met de dag scherper gesteld, wordt de nood groter en de konsekwenties alarme render. Uiteraard hebben kleuterleid sters met hun kleuters minder de gelegenheid door bvb. straatakties zoals studenten, nwa uide* werklui, zelfs politiemannen en militairen dat wel kunnen, de aandacht op hun netelige toe stand te vestigen. Daarom hebben ze echter niet minder recht op aandacht voor hun moeilijkheden. Rond Nieuwjaar en bij het be gin van het tweede schooltri- mester, dus nu, wordt aan de politie en overheid en aan de media een groot pakket nieuw jaarsbrieven van kleuterleid sters uit het hele land bezorgd waarin vooral wordt gepleit voor een spoedige verlaging van de normen. Het wordt inderdaad hoog tijd dat aan dit prioritair probleem in de onderwijssektor een ge- pastè oplossing wordt gege ven. Over verdere aktie(s) houden we U regelmatig op de hoogte. L.r Js ji '«Geen zorgen daarover, mijn jongen, bij ons zijn er vol- doende kamers. Ons Anne- j mieken zal wel voor het nodige j zorgen.» Wil dit zeggen dat ik met jullie I meemag naar de boerderij?» i «Zeker, het is niet hier dat ik woon» «Daar gaan wij iets op drinken Maestro HansJ Die briefjes van d qhonderd bijten in mjin been» jut lachte ik naar hem. Mijn hoofd nu schuinhoudend naar An- aai nemarie zei ik fier: Driehon- i ge derd ballen heb ik gekregen litei'om drie liedjes in de kerk te selij sPolen. Is dat niet veel?» «Daar zal de koster wel een has 9ro°t deel uitzijn eigen zak bij- driö 9epast hebben, »beweerde zij. n oj "Zoals ik de pastoor ken, lijkt hij siël m'i niet zo vrijgevig.» eke "Hebben is hebben en krijgen one's de kust» beaamde boer Hans. «Wat mag het zijn» pu Vroeg ik de tafelgenoten. Ën 2 wees zo vriendelijk Annema- n iri r'eken, ook aan uw moeder en >e iUw lente te willen vragen wat Ze drinken. En als 't mogelijk is jge 00k uw broer met zijn gezel- dirij sSPaP ginder niet vergeten. ziji ^'1 maakten net aanstalten om val °P Ie stappen. lien minuten later kwam uit- ige eindelijk toch het definitief stui- ua ten tot stand. Haar broer wou nai' ^dten of wij nog lang zouden 441 PIilven. «Anders kom ik terug na els mijn lief afgeleverd is» zei ien waarschijnlijk met 9oesting op een pintje. nog «Dat hangt af van de bazin» haalde ik nog aan «als die er ons niet uitgooit, mij goed. In elk geval, mij ben je nog niet kwijt. Je vader heeft mij zoeven bij jullie uitgenodigd om er te overnachten. «Prima, dan kunnen wij thuis nog wat vertel len. Ik ben ervan overtuigd van uw drukke 'samenhorigheid, hier reeds heel wat te hebben gemist.» «Het «Nieuwsblad» komt later wel uit, mijn zoon,» lachte de vader tussen zijn tanden door. «Ik heb gehoord dat jij Harry heet.» «Dat is zo». «Aangenaam» «Man lief, kon ik maar wat jij kunt. En niet getrouwd zijn na tuurlijk ik trok met jou de wereld rond. Enfin, ik zal het een beetje kort trekken. Tot straks». En hij pinkte een oog op mij. De verloofde van Frans was lang geen lelijk meisje. Met haar wintermantel aan, kon ik niet nauwgezet definiëren wat er in de kuip zat, alhoewel het mij nu duidelijk voor de geest kwam ook door haar tijdens de kus-kusdans te zijn uitgeko zen. Wat mij wel opviel was dat ze bijlange niet de fascine rende ogen bezat van haar schoonzuster. Ze schudde mij de hand als die van een ware vriend. Ik flapte eruit: «Als jullie trouwen kom ik graag op het feest een sere nade brengen.» «Dat is aardig van je. Belofte maakt schuld, onthou dat.» «Dat zul je zien!» «En of het zou mogelijk zijn! Wie weet waar je daartegen uithangt.» «I'n de omtrek», probeerde ik haar geheimzinnig te overtui gen. «Dramatieker» lachte ze. Ze zei nog «Tot kijk!» Weg waren ze. De laatsten waren de ouders van Ingrid. Het jongste doch tertje zat op de arm van haar vader, haar hoofdje slaperig op zijn schouder. «Ha, zei ik, mij zo vriendelijk mogelijk voordoend, jij bent dus dat meisje dat daarstraks met haar vriendjes aan de deur stond te wachten. Morgen of ten hoogste overmorgen breng ik jou een stuk chokolade». Ze was meteen klaarwakker. Ze vroeg: «Mag ik dan ook eens op je trompetje spelen zoals Anne- marie?» Wij schoten allemaal in een lach. «Dat is beloofd», zei ik, «slaap gerust!» «Is dat waarheid, Harry?» vroeg boer Hans. «Wat waarheid?» want ik keek alweer naast mij om mijn me ning wat de vergelijking van die meisjesogen betrof te sta ven. «Wat je daar zegde over die serenade?» «Ik heb nog nooit gelogen». En dan, met het serieuste gezicht van de wereld: «En ook als uw dochter trouwt, daar ben ik vast en zeker bij.» We schoten alledrie in een lach. «Om wat lachen jullie daar?» riep de waardin van achter haar toog. Deze niet te beant woorden vraag bezorgde ons nog meer lach energie. Anne marie schaterde het warempel uit. «Ik moet er direkt ne keer van gaan pissen» stamelde boer Hans tussen het lachen door. «Als wij het niet mogen weten, houd het dan maar voor jou» sprak zijn zuster geërgerd. «Als je iets wou beleven, had je reeds aan onze tafel moeten zitten. Er komt nog een ganse week om glazen op te blinken. Hij stapte al lachend op. «'f Is gelukkiglijk over» zei ik, mijn buik vasthoudend. Hierdoor kreeg Annemarie nog een beverige lachkramp te verwerken. Ze schokte .nog steeds toen haar vader reeds terug was. Hij zei: «Zie, dat zou 'n mens eens meer moeten kunnen, 't Is mij nog nooit overkomen. Ik wil zeggen, zo'n kerstnacht heb ik nog nooit meegemaakt. Van over de toog klonk 'de slui- tingsbel. Het was niet de waardin, maar wel haar schoonzuster die de bel luid de. «'t Is al zo laat, Sof ie?» «Is 't al vroeg, wil je zeggen» replikeerde zijn vrouw. «Uw zuster is van deze morgen al op de bres, weet je dat!» «Z'heeft er anders toch 't lijf voor, hé zusje' gekscheerde haar broer. «Gij zult het wel zeggen» was slechts haar antwoord. «Weet je 't nieuws al vrouw, wij hebben een bijslaper. Om het een beetje beleefd te zeg gen: Harry is onze genodig de.» «Dat had ik al lang willen voor stellen. Waar zou onze muzi kant anders nog naartoe kun nen?» «Ziet ge» zie boer Hans met zim hand een gebaar makend of het de doodgewoonste zaak van de wereld was. «En reken maar» ging Hans' vrouw verder, terwijl ze op mij toe kwam, morgen kun je mij vertellen wat hier allemaal is bekokstoofd.» Dat is beloofd, mevrouw «Ik zou voorstetien dat ons An- nemieken ons thuis nog een lekkere «dinges» maakt, hoe noemen ze dat daar weer» boer Hans krabde in zijn haar. «Irisch coffee» vulde zijn doch ter aan. «Juist, dat is het. Ik zou er mij naar verhangen» wendde hij zich tot mij. «Mij goed, ik wil er maken op voorwaarde dat Harry mij in de keuken mag helpen» «Akkoord meisken. Dan doe ik intussen het haardvuur bran den. Wij kunen er nog een poosje gezellig het onze van nemen, vooruit- achteruit, een beetje opzij dat ik door kan» sprak de boer vrolijk. Ik stond ook recht, rekende af en vroeg de bazin mijn spullen te mogen gaan halen. Met veel dankbetuigingen nam ik af scheid. «Gij keert vroeg of laat toch nog eens weer?» «Ikben nog niet weg mevrouw. Wie weet wanneer men mij laat gaan. Ik ben bij de «echte goei» binnengevallen», «'tls waar ook, gij zijt te gast bij onze Hans. Misschien kom ik morgen even langs met de fiets, ik sluit toch tot valavond.» «Waarom komt ge morgen middag niet bij ons eten?» merkte haar schoonzuster op. «O Sof ie, daar zal ik gaarne bij zijn; het is lang geleden dat ik nog eens in een gezellige Ëompagnie aap tafel zat,» 'e aeur werd geopend door een hijgende Frans. «Je bent net op tijd om te laat te komen, man» sprak zijn vader. Wij kuisen hier onze schup af. Sssst, ssst...geen armen krui sen. Wij gaan thuis nog zo'n dingens drinken, hoe zegt ge 't daar weer, Annemieken?» «Irisch coffee» vader. «Fain, Ai laik dat. Mag ik het haardvuur dan nog eens aan maken, vader. «Dat is voor mij een werkje ge spaard, mijn zoon!» De waarin kwam met ons mee tot aan de deur om ze achter ons te grendelen. Boer Hans bleef perplex staan. «Je kan beter met je verhaal wachten tot ons Mariette er bij is, anders kun je vast nog eens herbeginnen» lachte hij mij toe. «Toe zot» nep de vrouw, hem voorttrekkend, «ik weet nietwat ge in uw Ijf hebt». «Bier, wat anders?» Hij s verder. Kan ik nog een schone poot krijgen?» vroeg de waardin aan Chopin die bij de deur zat te wachten tot ik mee buiten zou stappen. Trager dan ge woonlijk bij het presenteren van een lekkernij, kreeg de waarin) de gevraagde poot. Dat is braaf van jou. Morgen breng ik jou een grote solda- tenkoek. Annemarie stond in het deur gat met de kraag van haar mantel om haar oren opgetrok ken op ons te wachten. «Arm in arm, dicht bijeen is 't warm» lanceerde ik vindingrijk de spreuk om een motief te hebben mijn meisje dicht aan mijn zijde gewaar te worden. «Haak maar in», zei ik, galant miin arm prestenterend. Buiten marcheerden een tien tal meter voor ons uit, de oud jes. Frans was niet meer te zien. Het haardvuur zal reeds branden, meende ik. Mijn hond liep gewoontegetrouw rechts van mij. Mijn linkerarm omsloot de lenden van mijn geliefde. Met mijn rugzak op de rug en met mijn gitaar over de schou der, vormden wij een komisch koppel. Dat nam niet weg, even te mogen blijven staan om gauw een kus te stelen. Net toen onze lippen op mekaar plakten keerden de oudjes zich om om zich ervan te ver gewissen of we wel volgden. Ik hoorde boer Hans olijk zeg gen: «Alles wat wij je morgen gaan vertellen is de absolute waarheid».

De Voorpost | 1979 | | pagina 19