ZO WAS HET IN 1978 OOK AL EENS EEN KEERTJE l ROODGELE TREIN DEED ETIENNE VAli DER HELST RONDE VAN NEDERLAND VERLIEZEN TOPAMATEUR WILLIAM TACKAERT MOCHT NIET MEE NAAR Wesemael: vierde tour werd zijn beste •3*-sA I (OHNY -ihny fgelop ilemat tzege verwij ler ens i l he etste aard rofkcx lul ge 'ot d« wam Zonde daarm Maar (RK H ,t- m v™ Het nieuwe jaar is met sneeuw, ijs en enkele fikse windhozen op gang geschoten. Voor wie sport bedrijft werd het dus een weekeinde van verpozen in familiekring, oudejaarsavond vie ren, goeie voornemens maken. Hoe wordt dat nieuwe jaar Wie promoveert tot vedette Wie legt er de wapens bij neer Allemaal vragen die we niet kunnen beant woorden en :aarmee we naar geen waarzeggers of kaartenleggers gaan. Hoe het in 1978 al eens keertje was, vertellen »pi we met enkele flash-backs geen encyclopedie Cf""" van het sportgegeburen in de streek. Maar veel- JJyj eer en bloemlezing van feiten die we de moeite i waard achtten om nog eens opgerakeld te wor- p™1 den. Doch eigenlijk gebeurde er nog veel meer dan dat Bug) Etienne Van der Helst is een raspaard, een koereur met enorm veel mogelijkheden. Geen vent waarmee je naar de Tour de France gaat om die te winnen, doch veeleer een "flyer", iemand die een klassieker en een kleine ronde in de benen heeft. "De schande van het Jaar" was het niet selekteren van de Zeelse amateur William Tackaert voor het wereldkampioenschap op de Duitse Nurburgring. Tackaert had gedurende vele maanden en ee^ beetje overal zijn onmiskenbaar talent gedemonstreerd. Het mag gezegd dat hij één van 's land9 grootste beloften is. William zocht het niet in "koerskes rond dra kerktoren" of een kriterium hier en een kermiswedstrijd daar. Het zware werk, de klassiekers daarin toonde hij wat hij allemaal kan. De BWB-bonzen zetten de deur op het wereldkampioen, schap op een kier ze stop. ten William, samen mét en kele anoeren in het blauwe plunje van de gepreselekteer. den. Het nationaal kam pioenschap te Momignies was «de laatste test». Daarna zou. den de namen van de «ef- fektleven» definitief op pa pier worden gezet De beste naast De Wolf Van die «uitverkorenen» ble. ven er erg weinig overeind op WEtalse wegen. Fons De Wolf en William Tackaert torenden hoog boven alle an- ij In 1979 DE revelatie als prof dere «blauwen» uit. Maar daarmee was hét niet beke ken de outsider Delen, een goeie koereur doch al na al toch maar een simpele piot en allesbehalve een veldheer, ging er in de finale alleen vandoor fietste regelrecht naar de trikolore trui Zon der het paardewerk van William Tackaert die de kloof dichtte, zou die «niet. blauwe» op de hoogste trede van het, schavotje zijn ge klommen. De Zeienaar fiet ste zich de ziel uit zijn «kas» om de «rebel» te pakken. Hij slaagde daar trouwens iin Hét gevolg Fons De Wolf won. Tackaert was vier. de. Daarmee had William een bevel van de bazen uit gevoerd en was dus zeker van een plaats in de regen- boogshirtselektie «ze» had. den hem immers beloofd dat van jijn prestatie in de na tionale 'titelrace zijn al dan niet uitzenden naar de Nur burgring afhing. Twee «blau. wen» bereikten in Momignies de finish. De anderen gingen er roemloos uit. Meit kam pioen De Wolf en William Tackaert was de eer van het duo Gallée.De Corte gered. «Die uitblinkers van Momi gnies zullen naar de Nur burgring gaan». was de slo gan van de BWB-heren Eerst zien en dan gaan lo. pen. Het Waaltje Criquillon, en mannetje dat bijna nog niets had getoond tijdens dat seizoen 1978 mocht mee. Tackaert kreeg een lakoniek briefje waarmee hem wreed meegedeeld dat de «bond» het genoegen had «kond te doen» dat hij een plaatsje kreeg als. bankzitter. Als een of andere «uitverkorene» verstek zou laten gaan, mocht William mee naar de «Bonds republiek» Aangezien geen enkele van die superstars op 25 augustus met hoge koorts te bed lag. moegt Tackaert niet eens de grens over. Na de wedstrijd té Momi gnies wilde William Tackaert vernemen hoe de vork aan de steel zat «Rij gerust naar huis, het komt dik voor mekaar», werd hem geant woord. Het was n'et *1° de zak», hij ZAT in de zak. Ma was die zondagavond voor de tee. vee blijven zitten en vernam de «selektie». Om gek van te worden, William heeft 's anderdaags getelefoneerd naar Roger De Corte, de BWB-man die in 1977 met zeer veel gloed doch vruchteloos de uitverkiezing van Johny De Nul had verde digd. Zonder enig resultaat. De Corte bleef eerst enkele sekoaiden stom als een vis, gaf nadien een antwoord dat nergens op sloeg en zeg de dat hij niets kon vertel len. Goed bekeken In «De Voorpost» van 4 au. gustus 1978 schreven we «Met de ervaring van Mo mignies 1978» als maatstaf, kan men zich afvragen wie Fons De Wolf zal helpen en bijstaan in de regenboog- strijd. Het is een teken aan de wand dat niemand van de vijf tot de «smaakmakers» behoorde. De man die het WEL kon, en ook op het. ,as- tige parkoers in West-Dui's. land zou kunnen, zal er niet bij zijn. Tenzij in extremis toch «iemand» zou worden gewipt. DAT is dus William Tackaerts beloning voor zijn maandenlange ploegtucht en keikoppag strijden Hij viel allesbehalve te licht uit. In tegendeel hij had zich tot een eliterenner ontpopt. En nu deze kaakslag. In zijn plaats zouden we feestelijk bedanken voor die «invallers. funktie». En ons eigen gan. getje gaan» We hadden het goed beke ken. Doch we gaan daar niet prat op iedereen wist dfit het °P een fl°P voor de Belskes» zou uitdraaien. Fons De Wolf toonde vele kilometers hoe sterk hij als eenzame fietser wel is, doch zoals iedereen die een klein beetje kaas van wielrennen heeft gegeten op voorhand kon vermoeden, stond de na tionale kampioen inderdaad helemaal alleen in zijn tita nenstrijd tegen de «meute» William Tackaert, de renner tt':e iets had kunnen forceren voor zijn vriend, was immers niet van start gegaan. pa daar el gel Protest lulp Tegen het uitstoten van Wtohny liam Tackaert rees felhoedei kontestatie. We lanceerden protestbrief. Meer dan wielerfans zo'n formulier, handtekeningen werden aan de BWB brieven beplaatst. De bonzen kregen hun franco op schoot. Doch «heren» stoorden er zich aan Ze legden alles zich en luisterden niet de taal van de rede. leedvermaak gezegd landje kwam erg berooid u»an e het wereldkampioenschap ee Maar ja, wat baten kaafcerstel en bril. Hotter Etienne Van der Snlckteerst Frisol, daarna Avla e breekj hij dit Jaar door? nu Daftrucks <A loonde prof PATRI Hij b teur. rokkt 'laatsl landte kontra niet 1 "nieuv gegooi de vlc «voor rondei Lerno waard stevig Eigenl moete :.door nadar weers sen. koken ciale Wilfried Wesamaelvierde Tour zijn beste. f I WUfried Wesemael verspilt nergens veel woorden aan hij doet zlj^ (goedbetaald) werk in dienst van de ploeg. Is tevreden als Raas of Kneteman of Paul Wellens winnen, en stopt zijn ambities diep in de piunjezak. De prof uit Gijzegem kent zijn vak door en door. Zijn bazen weten en waarderen het. Als hij het °°it 'n djn kop moest halen van zijn eigen kansen tot onder het spandoek te verdedigen en foert te zeggen 'tegen de an. deren, dan kan hij een klas sieker winnen. Doch hij denkt er niet aan Ben en ander belet niet dat Wesemael een renner met naam en faam is geworden. Hij hielp Jan Raas aan op hefmakende overwinningen, hij was de eerste luitenant van een gevierde ploeg en staa^ in hoog aanzien bij «baas Post». Geduldig heeft Wilfried Wesemael aan zijn loopbaan gebouwd. Hij forceerde niet. Er zijn er die als jongere een mooier palmares bijeen- fietsten doch reeds lang koe. reur-af zijn. Wesemaels car rière 5 teeg langzaam naar een piek in 1978 betwistte hij zijn vierde Tour de JFrance. Het werd zijn beste. Hij hreld er zelfs een «etap pezege onderweg» aan over, spurtte het snelst voor een superpremie van 50.000 fr. Met Kuiper had de ploeg Post mischien die Tour kun nen wnnnen, maar Henk brak een sleutelbeen en ging er uit. Toch verdiende het team een bom duiten En om de cenften is het voor profs ei genlijk te doen. Toen de Tour afgelopen was, ondertekende Wilfried Wese. mael een nieuw «Pos'tkon. trakt». Met kleppers c Raas, wereldkampioen Kne teman, de belofte Van de Velde en nog verscheidene andere cracks onder één dak, zit Wilfried in goed gezel schap. 1978 was een rotjaar om als prof te schitteren mag er niéts verkeerd lopen. Je moet lichamelijk op punt staan. Etienne kreeg zijn deel. En toch had hij het voorbije seizoen met een op. hefmakende zege kunnen af. ronden de ronde van Neder, land verloor hij slechts in de ultieme ploegentijdrit. Individueel had Van der Eist een en ander getoond43 sekonden vorsprong had hij opgebouwd. Jammer genoeg was zijn felste konkurrent de beloftevolle Nederlander Van de Velde, die samen met de Ledenaar Pevenage, Van Houwelingen en... Zoetemelk de «goeie ontsnapping» had. den uitgebouwd. Frank Van Impe, Etienne De Beule, Etiénne Van der Helst en nog wat andéren moesten zich in die allerlaatste ploe gentijdrit schrap zetten te gen de «almachtige» Post- brigade. Die kerels kloppen was een uitzichtloze opdracht. De schade tot minder dan 43 sekonden beperken zat er misschien in Alle goeie wil van de anderen en de tome, loze werkkracht van Van der Helst ten spijt, werd de voorsprong weggeveegd. De mooie droom was voorbij. Een morele troost bleef er echterde wetenschap dat hij het nog kan en in 1979 eindelijk naar de plaats klimt waar hij reeds een poosje had moeten zijn. Cyclocrosser Paul De Brauwer: twee provinciale titels In één week.

De Voorpost | 1979 | | pagina 22