.s uuu POLITIEREGLEMENT AALST NADER BEKEKEN 2 - 5-1-1979 - De Voorpost liet I WELKE TOEKOMST, MARTIN? Dat de politieke windstilte van dit jaareinde maar schijn is, zal ieder waarnemer met wat ondervinding al lang begrepen hebben. In feite wordt er in alle partijen intens na gedacht en nagekaart over de oor zaken van de verkiezingsuitsla gen, in zoverre ze ja dan neen aan bepaalde verwachtingen hebben beantwoord, over de houding voor e is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het i in te korten. seren van een politiek programma. En vermits we weten wat de vorige regering was, wat ze gedaan heeft en wat ze verder wou doen, ver mits men ons nu reeds voorhoudt dat men in feite met dezelfde gro ten dezelfde weg wil bewandelen, houden wij ons hart vast omtrent wat Willy Claes bekokstoofd. Zijn daar niet de zeer recente gebeurte nissen van de overgangsregering? En zijn daar niet de ballonnetjes^ die opgelaten worden over het vormen van een regering in twee fazen: eerste faze, een beperkte ploeg die de krisiswet verder uit werkt; tweede faze, een regering met tweederdemeerderheid die de staatshervorming aanpakt. Wat is daaromtrent het B.S.P.- standpunt? De BSP verantwoortdelijk voor een toekomst waarbij we gere geerd worden bij middel van vol machten? Op deze vraag zouden zeer zeker ook degenen die door de BSP gestemd hebben graag een klaar antwoord krijgen. En dat Hutsebaut opteert voor een legisla- tuurregering, een regering die dus tussen twee verkiezingen in niet normaal tot ontslag kan gebracht worden, is in elk geval niet van aard om ons gerust te stellen! Ray De Smet AAN DE INWONERS VAN GROOT AALST Rond de jaarwisseling blijft het een vaste gewoonte, en terecht, elkaar onze beste wensen aan te bieden. We willen allen in de geest van goeie wil eigen aan de Kersttijd, het nieuwe jaar beginnen. Zelfs de meest nuchteren onder ons doen mee, zij het wat scep tisch en gereserveerd. Als eerste heilwens stellen we wat ons het meest aan de lijve raakt «een goeie gezondheid». Misschien bezinnen we ons dan eens over een andere leefwijze: minder jachtig, minder gericht op geld en prestige; een eenvoudigere en optimistischere manier van le ven zou ons lichaam wel deugd doen. Daarna wensen we een gelukkig familieleven.veel vreugde in uw huwelijk.maar vergeet het water in de wijn niet. Voor de kinderen beogen we «flinke studies» maar vooral een vorming tot volwassenen mensen die in staat zijn «gelukkig te wor den». De werkenden gunnen we ook veel plezier in hun werk... want inderdaad «werken is zalig»Maar teveel te teveel. De werkzoeken den willen we graag een riem on der het hart steken: verlies uw moed niet ergens ligt er een taak voor U weggelegd... probeer on dertussen iets nuttigs te doen. De mensen van de derde leeftijd, de invalieden, de zieken bieden wij niet alleen onze belangstelling en onze genegenheid maar ook osn respekt en onze waardering. Tot slot wensen we veel moed aan al diegene die verantwoordelijk heid dragen voor de burgers van Groot Aalst: doe wel en zie niet om. Gelukkig nieuwjaar! Ook voor de KPB is dit uiteraard het geval, met dit verschil noch tans, dat zij geen lijm—rogramma had uitgekiend voor de verkiezin gen, en dat zij dus de lijn van vóór 17 december doodgewoon door trekt, met nochtans een sterker ge voel in haar aktie gesteund te wor den en een grotere zorg aan de verwachtingen van haar toegeno men kiezers te voldoen. Het is daarbij niet alleen haar rol en haar plicht voor de eigen pro grammapunten op te komen, maar ook de andere partijen aan hun be loften en verbintenissen te herin neren, voor zo ver ze in het belang zijn van de werkende bevolking. Wij zullen dus allerlei pro gramma's en slogans zo maar niet in de verkiezingsarchieven klasse ren, zoals we al evenmin uit het oog zullen verliezen wat de vorige regering beeft vastgelegd en dat gevolgen kan hebben vooi* de vol gende. Wanneer Martin Hutsebaut van de BSP dus in deze vrije tribune er zich over verheugt dat het een so cialist is die met een informatie- opdracht werd bedacht, en daaruit reeds de konklusie trekt dat de BSP verantwoordelijk is voor de toekomst, dan hebben we al on middellijk een zeer belangrijke vraag voor hem. De vorige rege ring dwong van het Parlement volmachten af om de begrotings tekorten van 1978 en 1979 tot tel kens 80 miljard te beperken. Dat dit ging gebeuren ten koste van de kleine man werd niet eens meer betwist. Deze volmachten lopen einde 1978 ten einde, maar... er zijn oneigenlijke volmachten tot 1 april, dit wil zeggen, dat deze volmachten tot dan blijven bestaan in zoverre het nieuw Parlement de eventueel daaruit voortspruitende wetsbesluiten bekrachtigd. Onze vraag is nu: gaat de BSP met deze volmachten scheep? Zal ze deze politiek en de gevolgen ervan voortzetten? Hutsebaut kan ons natuurlijk ant woorden, dat deze vraag te vroeg komt. Hij zou met een dergelijk antwoord alleen maar het feit be vestigen, dat de BSP en trou wens ook de CVP de kiezer tijdens de kieskampagne totaal onwetend heeft gelaten omtrent haar politiek voor de toekomst, en zich ofwel bij algemeenheden of wel bij enkele dlails heeft beperkt. Dat dh zal afhangen van het an dere feit of de BSP in de regering zetelt erf niet? Dat een regerings deelname steeds een klompromis is, en niet als dusdanig te verwer pen? Goed, maar dan komt on middellijk de vraag hoever men daarbij kan gaan, en wat de voor rang krijgt, de regeringsdeelname of het geheel of gedeeltelijk reali- Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. De Dekenij Moorselbaan biedt aan haar kliënteel een boekje lucifers aan. Tol daar is alles fijn. De doos waarin het aangebodene zich be vindt en waarbij men uitgenodigd wordt er een te nemen is echter tweetalig. Dit is onaanvaardbaar. Sommige mensen gaan over zulke gebeurtenissen vlugger heen. Zo lang het bij een uitzondering blijft is het op het eerste zicht niet zo erg. En toch! Men tracht het ons ge woon te maken. Zodat later gro vere uitdrukkingen van denationa lisering een kans zouden krijgen. Het is trouwens nog altijd zo dat een kleine, zich als betere voe lende kaste in openbare omstan digheden menen de Franse taal te moeten gebruiken. Zij doen dat meestal niet omdat zij het Nederlands niet machtig zou den zijn, maar om hun Franse ma nier van denken en voelen aan ons Vlamingen op te dringen. Heel wat brave burgers apen die soort mensen na. Niet steeds door Frans te wauwelen, maar door de wijze van leven, wonen en denken na te bootsen. U ziet, ook in het willoos aanvaar den van volksvreemde uitingen gaan wij in tegen ons ontvoog- dingsstreven. Ik hoop dan ook dat de Dekenij Moorselbaan, haar vergissing in ziet, en in de toekomst meer aan dacht besteed aan de uitsluitend Nederlandstalige voorstelling van haar geschenken. Met hoogachting, DANNY DENAYER VOORZITTER VU-AALST Omdat het politiereglement voor de meesten wellicht geen dagelijkse lektuur is, hebben we het meest recente reglement van Aalst eens nader bekeken. Velen zullen het bestaan van sommige artikels ervan misschien niet eens vermoeden, en er geen idee van hebben dat handelingen die tot de meest banale en bijna alledaagse verrichtingen behoren, in feite door dit reglement verboden worden. Een voorbeeld: onder de titel orde en veiligheid bepaalt artikel 8: «Het is eveneens verboden op de openbare weg uit vensters of balkons tapijten, vloerkleden, doeken en andere soortgelijke voorwerpen uit te schudden of uit te kloppen. Welke huisvrouw heeft dit verbod nog nooit overtreden? Omdat bloempotten niet alleen in teken verhalen naar beneden vallen, moeten de bloembakken op de vensterboorden stevig vastge maakt zijn en mogen ze niet naar buiten steken. Kinderen weten wel dat «bellekentrek» vervelend is voor de bewoners, maar dat dit spelletje in officiële en ambtelijke taal wordt verboden, zal hun niet bekend zijn want «het is verboden heimelijk of zonder noodzaak te kloppen of te bellen aan de deuren of vensters van de huizen». De afdeling van het politieregle ment waar gehandeld wordt over de brandvoorkoming in de dan cings en de lokalen waar gedanst wordt is zeer uitgebreid en aan alle details wordt aandacht geschon ken. Aan de brandpreventie wor den 40 artikelen gewijd, terwijl in tegendeel voor de milieubescher ming 15 artikelen volstaan. Niet ten onrechte krijgt de brand beveiliging zoveel plaats. De rampen die zich reeds hebben voorgedaan in danslokalen liggen nog niet zo ver in het verleden dat de waakzaamheid ten opzichte van dit gevaar aan het verslappen zou zijn. Het zijn niet alleen de eigen lijke dancings die worden beoogd, want indien een danspartij wordt ingericht in een lokaal waar ge woonlijk niet gedanst wordt dan zal daarvan minstens 8 dagen vóór de danspartij kennis gegeven wor den aan de burgemeester (art. 61). Na advies van de officier- dienstchef van de bevoegde brandweerdienst, kan de burge meester bij politiebesluit alle maatregelen voorschrijven die door de inrichters of door de eige naars van het lokaai of de inrich ting moeten genomen worden in verband met de brandvoorkoming en de veiligheid van het publiek. Indien de politie vaststelt dat er in een lokaal of inrichting een niet op voorhand ingerichte danspartij plaats heeft, dan kan de burge meester handelen zoals in de vo rige alinea. Bouwelementen, wandbekleding en versieringen moeten aan meer dere voorwaarden voldoen, bv. weerstandsgraad tegen brand van minstens één uur. Bepalingen omtrent uitgangen en ontruimingen zijn zeer nauwkeu rig uitgewerkt, zonder twijfel om dat bij de gekende branden in danslokalen de rampzalige gevol gen mede te wijten zijn aan de onverantwoordelijke toestanden die er op dit gebied in de betrokken lokalen bestonden. Het Aalsterse politiereglement schrijft dan ook voor dat de in- en uitgangen in verhouding moeten zijn tot de maximale kapaciteit van de zaal of de lokalen waarin gedanst wordt zodat deze in een minimum van tijd en op veilige wijze te ontrui men zijn. De uitgangswegen, de deuren en gangen die er naar toe leiden, moeten een totale breedte hebben van minstens gelijk aan zoveel centimeter als het aantal personen die ze moeten gebruiken om de uitgangen van het gebouw of van de inrichting te bereiken. Bijvoorbeeld: kan een bepaald danslokaal 500 personen bevatten dan moet deze plaats een deur hebben van minstens 5 meter breedte of moeten de verschil lende deuren samen minstens deze breedte bereiken. In ieder geval moet de breedte van de uitgangs wegen, uitgangen en uitgangs- trappen minimum 1 meter breed zijn. Alle nooduitgangen moeten over de volle breedte steeds vrij zijn van elke belemmering en moeten in verbinding staan met de openbare weg of met een veilige ruimte op het gelijkvloers waarvan de oppervlakte in verhouding staat tot de maximale kapaciteit van de dancing. Het spreekt vanzelf dat het belang van deze en andere ge detailleerde voorschriften en de strikte naleving ervan nooit te veel kan benadrukt worden. Iedere dag wordt trouwens, althans volgens het reglement, bij de opening van de dancing, de noodverlichting door de uitbater getest en de toe stand van de nooduitgangen nage keken. Betreffende de zaterdagse markt wordt voorgeschreven dat alle verkeer, inbegrepen de aan de hand geleide rijwielen en brom fietsen (maar uitgezonderd de kin derwagens en voertuigen voor mindervaliden), verboden is tus sen één uur voor het begin eri één uur na het einde van de markt. Men treft in dit reglement niet al leen verbodsbepalingen aan waar aan niemand zich stoort en die wellicht niet eens gekend zijn, bv. het hoger vermeld artikel 8, maar in bepaalde hoofdstukken worden zaken verboden dewelke geen en kel mens met gezond verstand het in normale tijden in zijn hoofd zou halen het toch te doen, zodat het misschien niet strikt nodig is iets dergelijks in het politiereglement op te nemen. Zo is het bijvoor beeld niet toegestaan buiten vanzelfsprekend de daar toe aan gestelde personen de sluizen van de waterlopen te bedienen, de bruggen te draaien of op te halen, de kranen van de waterleiding te openen of te sluiten of de openbare verlichting te doven of te doen branden. Het is verboden bij vriesweder water op de openbare weg te gieten of er sneeuw of ijs uit private eigendommen op te gooien. Daaruit kan a contrario worden afgeleid dat zulks toegela ten is wanneer het niet vriest. Aan de andere kant worden er ook verplichtingen opgelegd die voor elk redelijk mens in feite niet ver plicht moeten worden gesteld om dat hij het uit zichzelf zal doen. De «goede huisvader» zorgt er im- ,mers voor dat het huis 's avonds gesloten wordt, maar toch moet het niet overbodig zijn deze ver plichting expliciet op te leggen want artikel 130 bepaalt: «alle deuren, vensters, poorten van hui zen of gebouwen op het gelijk vloers en palende aan de openbare weg moeten gedurende de nacht gesloten zijn, tenzij een geldige reden bestaat om deze open te la ten.» Degene die in Aalst een taxi neemt kan cr zeker van zijn dat hij vlug ter bestemming wordt gebracht, want hij die zich als taxibestuurder wil doen aanvaarden dient zich bij de politiekommissaris aan te mel den om door deze laatste te worden ondervraagd o.a. over de plaats beschrijving van de stad en de kortste weg tussen verschillende plaatsen in de stad. Om dan de vergunning als taxichauffeur te bekomen moet de kandidaat op deze en andere ondervragingen 50 procent van de punten behalen. Nog steeds in de titel die handelt over taxidiensten bepaalt artikel 234: «wanneer de chauffeurs ge noodzaakt zijn hun voertuig te ver laten moeten zij, op een duidelijk zichtbare plaats een bericht aan brengen met de vermelding «taxi- bestuurder te bereiken op het tele- foonnummer(of adres)». -De verplichting toe aan de taxibe stuurder door dit artikel wordt op gelegd biedt aan een klant wel uit komst wanneer hij zich ter plaatse bij het voertuig bevindt. Het doet zich echter ook meermaals voor dat iemand die een taxi wenst te bestellen naar de standplaats op het stationsplein telefoneert, zon der antwoord te krijgen vermits soms geen enkele van de taxi's bemand is. Het politiereglement voorziet niet op welke wijze de klant in een dergelijk geval gehol pen moet worden, hetgeen moge- lijk zou zijn door een antwoord apparaat dat zegt op welk tele foonnummer de bestuurders dan wèl te bereiken zijn. In de titel over openbare reinheid en zindelijkheid wordt het verbo den op de openbare weg te wate ren, elders dan in de daartoe voor ziene plaatsen. Men kan zich af vragen waar deze voorziene plaat sen in de stad zelf (meer dan 40.000 inwoners) dan wel gelegen zijn. Op vele punten treedt het regle ment sterk in detail. Zo dienen zonnetenten aan winkels minstens 2,10 meter rechte vrije hoogte te laten en het uiteinde ervan moet minstens 50 centimeter van de boord van de rijbaan verwijderd zijn. Zeer veel van dergelijke ten ten voldoen niet aan deze eisen. Vuilniszakken moeten geplaatst worden tussen de gevel en een halve meter van de rand van het voetpad, maar wie let daarop, of wie plaatst er nooit nog wat huis vuil naast of bovenop de vuilnis zak zelf hetgeen ook verboden is. Door op deze en andere punten zo sterk in de biezonderheden te tre den wordt het moeilijk om het reg lement altijd en overal na te leven, zeker omdat men er zich soms ge woon niet bewust van zal zijn een overtreding te begaan, maar met de nodige soepelheid opgevat kunnen ook strenge reglementen toegepast worden. Mede namens Mare Galle, afwezig, wens ik voor 1979 aan alle lezers van -De Voorpost- gezondheid 1 en vitaliteit. Ook de geneugten van de geest. Kortom een gelukkig leven in een wereld zonder geweld Zinvol werk en zekerheid van bestaan voor allen. Staatslieden en partijen die woord houden. Wat meer zin voor humor en relativeren zó in de politiek als in het dagelijkse leven. Een verdraagzaam Vlaanderen waarin plaats is voor vrijzinnigen als voor gelovigen, voor non-conformisten en gastar- i beiders. Vooral solidariteit en gemeenschapszin om de problemen op te lossen, niet in het minstt.o.v. I degenen die van veel blijven verstoken. Bert Van Hoorick ere-volksvertegenwoordigeri In het verleden kijken is slechts een steriel gedoe, tenzij wij daarin de kracht vinden voor een nieuwe aanloop. Uit het verleden onthouden wij vooral dat vele inwoners hebben meegewerkt. Het is hun betrokken heid die het geheim is van het dynamisme waarmee we 1979 tegemoet gaan. Moge Aalst voor U een plaats zijn waar het goed is om te werken, te winkelen, te ontspannen en... te leven! L. D'haeseleer Burgemeester -Het jaar 1978 was politiek gezien zeer verward en negatief door allerlei manoeuvers een verloren jaar voor de oplossing van de aanslepende communautaire problemen, en voor de aanpak van de toenemende werkloosheid. Maar het was wel rijk aan ondervindingen. Dank zij de groeiende I bewustwording van de honderden nieuwe mensen die haar op 17 december hun vertrouwen schonken, kreeg dit jaar voor de KPB een verheugend einde. Waarvoor onze dank. Naast een blakende I gezondheid voor allen, wens ik de bevolking van ons gewest toenemende strijdbaarheid, om al wie I verantwoordelijkheid draagt er toe te brengen een beleid af te dwingen waarbij de volkse belangen, rechten en veroveringen voorrang krijgen en veilig worden gesteld. De KPB zal zich daar met hernieuwde kampvaardigheid voor inspannen- Ray De Smet K P-leider Bij mijn nieuwjaarswens in ditjaar van het kind -denk ik vooral aan de volwassenen, wij hebben zo 1 veel van het kind te leren! Kwam de God-Mens niet tot ons in de gedaante van een gewoon mensenkind en zei de Heer niet: 'wie niet wordt als een kind, kan het Rijk der hemelen niet binnengaan-? i Een kind is hulpbelovend, aan zichzelf overgelaten kan het alleen: sterven. 'Zalig de armen van I I geest-! Wij staan zo goed bij ons zelf, geven de indruk dat wij de anderen kunnen missen tenzij om ons 1 te dienen, om over hen de baas te spelen of van hen te profiteren. Een kind berekent niet, (-wee u, I huichelaars!-), is spontaan en teergevoelig; een kind heeft tijd; het kan lachen en schreien, het gelooft in ieder mens. Die kinderlijke deugden wens ik aan alle volwassenen, dan is het schoon jaar voor het kind. C. De Vos Pastoor-deken^ Als het waar is, dat morgen belangrijker is dan gisteren, dat vandaag de vaste wil primeert om de toekomst waar te maken, Dan is het ook waar, dat wij morgen doorzetten, met de vaste wil er te komen, zij het dan met vallen én opstaan. Inmiddels wens ik alle lezers van harte een vreugdevol nieuw jaar-. Herman Roels Schepen van On derwijs, Cultuur en Toerisme Aan alle lezers en alle Aalstenaars onze oprechte wensen voor een gelukkig en voorspoedig 1979. Van onze kant verhopen wij dat het nieuwe jaar ons de voltooiing van de sporthal te Erembodegem zou brengen, het tweede zwembad op de Albrechtlaan uit de grond zou schieten en de Week voor de Vrije Tijd een nooit gekend succes zou tegemoet gaan. In het bijzonder koesteren wij de hoop dat het 'Jaar van het Kind-, door de velerlei plaatselijke aktiviteiten die nu reeds in het verschiet liggen, een grote stap voorwaarts moge betekenen, naar een 'kindergerichte- maatschappij. E. Monsieur Schepen van Sport, Jeugd Vrijetijd en Gezinszorg Eerste schepen Ik wens dat alle leden van het stadspersoneel zodanig van de mensen houden dat de grens van hun k mogelijkheden en van hun energie in hun dienst aan de bevolking hun grootste pijn zou zijn. I/A: wens dat alle burgers, liever dan zich blind te staren op de financiële toestand van de stad of op hun yeigen beperkte hebben en krijgen, de kunst van de echt vrije mensen zouden beoefenen om met weinig I tevreden te zijn en veel te genieten. Ik wens geen linksen, geen rechtsen, geen dverechtsen meer, maaralle mensen vrienden van elkaar. Chr. Willems Stadssekretaris en hoofd van de stadsaministratie en -personeel Het Jaar van het Kind doet mij geloven in een volwassen toekomst voor Vlaanderen. De Europese verkiezingen laten mij hopen op één rechtvaardig Europa der volkeren. Met dit geloof, deze hoop en mijn liefde voor Vlaanderen, vecht ik voor Brussel, mijn duizendjarige geboortestad, die ik nooit wil loslaten. Jan Caudron Kamerlid Graag maak ik gebruik van de geijkte woorden - Gelukkig en Voorspoedig 1979 om elkaar bij de jaarwisseling traditioneel het allerbeste toe te wensen. Moge het nieuwe jaar uw verwachtingen zoveel als mogelijk inlossen. Ik wens U allen een 1979 met een vooruitstrevend gewest in een bloeiend Vlaanderen, waar de sociaal-economische problemen I voorrang krijgen op institutionele hervormingen; hervormingen die hopelijk in de toekomst in een wederzijds begrip en alle seriniteit zullen opgelost worden. Willy Van Renterghem Kamerlid

De Voorpost | 1979 | | pagina 2