mdhpikfellêef MINISTER KREEG GEMEENTEBESLISSING VAN 31 MEI '78 NOG NIET TER GOEDKEURING VOORGELEGD JONGEREN DOEN OPNIEUW WERKLOOSHEID STIJGEN Nog de verhaalbelasting Een krantenblad vol wensen 25 JAAR VTB DANSKURSUS TE AALST SERAV VERLICHTE HIT-BOETIEK De Voorpost - 5-1-1979 - 3 Het dossier van de verhaalbelasting heeft op de gemeente raadszitting vlak vóór Kerstdag voor spetterend kerstvuur gezorgd, zoals men in dit blad vorige week kon lezen. De lampjes van meer- en minderheid flikkerden vinnig aan en uit. De verhaalbelasting moet dus betaald worden, ook door de gemeenten waar wegenwerken werden beslist vóór 1 januari 1977. Want zo had minister Ball van Binnenlandse Zaken beschikt, en zo moest ook de Gemeenteraad wikken. De ge meenteraadsleden moesten hun beslissing, waarin staat dat de verhaalbelasting in voormelde deelgemeenten niet toe passelijk is, dus maar inslikken. Het was fraktievoorzitter Wil- lems (CVP) die de piek op de boom zette door te verklaren dat men de juridische argumen tatie van de Minister kan aan vechten. Volgens het raadslid volkomen veilig en sluitend. De bewoners van de betrokken gemeenten zouden daar uiter aard wel bij varen. Maar de stadskas minder. Volgens raadslid Willems maar ook volgens meerderheidsleden gaat het niet op de bewoners achteraf voor dergelijke (zwa re) uitgaven te zetten die niet voorzien waren. De hele dis- kussie draait rond een datum: in de deelgemeenten waar geen belastingreglement be stond op de datum van de be slissing om een werk aan te vangen, zou ze niet moeten be taald worden. Dat stelt fraktieleider Willems voor. Maar volgens het advies van minister Boel, het voorstel van het schepenkollege en uit eindelijk de gemeenteraads beslissing van 20.12.1978 meerderheid tegen oppositie, telt de datum van uitvoering van de werken. Dat doet de deelgemeenten dus de das om. Maar in heel het debat dat rond deze belastingboom werd op gehangen, brandden toch en kele lampjes niet. Men deed het voorkomen alsof het voorstel van Willems sloeg op de hele De Aalsterse vrederechter heeft besloten dat het eigenlijk nog niet zo'n vaart loopt met de lichtende reklame aan de gevel van Hit-Boetiek in de Korte Zoutstraat. In een vonnis dat hij op 19 december uitsprak oordeelde hij dat het de eigenaar was die het bij het rechte eind had toen hij, tegen de burgemeesterswil in, toch een lichtend bord liet hangen. Kerel mag nu een nieuw uithangbord plaatsen, een operatie die overigens deze week zou plaatsvinden. Alles zins een lelijke streep door de Aalsterse burgemeestersre kening. Ons aller Louis moet trouwens heden ten dage moeilijke tijden doormaken. Met al die flikkerende kerstre- klames enzo... Bij het ter perse gaan, blijft het evenwel een vraagteken of de installatie van het nieuwe bord al dan niet zou gebeuren met behulp van de gemeentelijke bulldozer. Jeweetwel, die van de puttekes... Een nieuwjaarswens ais een ander, een gepiogendheid, een traditie. Voor de lezer, de lezeres veel heil in 1979. En als dat enigszins kan gepaard gaan met enkele aangename uurtjes bij het lezen van De Voorpost, het is U gewenst Met goede voornemens, gekoeld in een glas champagne of bekoeld door de ijzige kou die de redaktie nogal wat parten speelde, ook uw streekblad heeft de stap naar '79 gezet Die goede voornemens zitten dan in een jaarplan waarvan u deze week al een eerste vrucht ziet De typische streeknieuwsbladzijden zijn opgesplitst in diverse bladzijden, samengebundeld met andere artikels uit de streek. Vanaf deze week komt er voor de lezeres een speciaal hoekje. De dame die haar eerste stap in De Voorpost zet, noemt zichzelf Britt, de naam die ze zou kiezen mocht zij ooit een dochter hebben. Haar wekelijkse rubriek heet «Extravert». Dus dames, geen geklaag meer over het tekort voor de vrouw. We hopen met Britt samen dat de vrouwtjes nu eens lekker gaan reageren op die stukjes van haar. In het kader van «het Jaar van het Kind» zorgt jeugdrubriek- schrijver Peter Dauwe voor de nodige aktuele gegevens. We planden meer, op lange termijn, een politieke enquête, waai menig lezer zijn zegje krijgt, en een objektieve reportage waarin het doen en het laten van het stadsbestuur in de spot komt We hopen hier op de fidele steun van zowel de lezer als de politieke partijen. En voor heel binnenkort dan een geschenk voor de sportliefheb ber, maar dat verklappen we niet Onafhankelijkheid is en blijft ons streven. We hopen dan ook In die zin het komende jaar verder te .werken. Verder vanwege de redaktie veel leesgenot! De redaktie Roel VAN DE PLAS. lasting (vanaf 31 mei dit jaar) op die manier niet anders kon dan eindigen daar waar ze nu te recht is gekomen. Men heeft er nog altijd het raden naar, in hoeverre een vernietiging al dan niet zou uitgesproken wor den. Deze onzekerheid kon opge lost worden door de zaken ge woon naar de minister op te sturen zoals het hoorde. Dan had men nu allang een beslis sing gehad. Na 7 maanden moest het dossier nu plots bij hoogdringendheid afgehan deld worden, zonder dat men al die tijd wijzer is geworden om trent een effektieve beslissing. Zo heeft het er de schijn van dat de gang van zaken duidelijk in deze richting werd geleid. An ders zijn de «slordigheden» in de hele procedure niet te ver klaren. W.L. 450 miljoen aan openbare wer ken in groot-Aalst, terwijl het in tegendeel slechts op een klein- voud betrekking had, dus op de werken in de deelgemeenten die voor jan. 1977 nog niet waren uitgevoerd. Dat verte genwoordigt, laat ons zeggen, misschien 50 miljoen. Maar de ballen vielen pas goed uit de boom, toen, naar aanlei ding van de raadszitting van 20.12.1978 bleek dat de ge meenteraadsbeslissing van- 31.5.1978 niet eens ter goed keuring, maar slechts voor ad vies naar de minister van Bin nenlandse Zaken was opge stuurd. Dit was een verrassing voor zowel meer - als minder heid. Was dit integendeel wel gebeurd, dan had de minister duidelijk zijn volle verantwoor delijkheid moeten opnemen. Dat is voor hem heel wat an ders dan een vrijblijvend advies geven. Want in dit geval kan zijn eventuele vernietiging aanhangig gemaakt worden bij de «Raad van State». Een mi nister past dan wel dubbel goed op. Een vernietiging wordt dan niet lichtvaardig uitgesproken. Maar hier werd hem dus geen gemeenteraadsbeslissing voorgelegd om goedgekeurd of vernietigd te worden. Het komt ons voor dat de hele zeven maanden durende ge schiedenis van de verhaalbe- Met veel vertraging bereikte ons het maandverslag van de R.V.A. over de werkloosheid tijdens de maand november. Tijdens deze maand deed zich in het arrondissement Aalst een belangrijke toe name voor van de werkloosheid bij de uitkeringsgerechtigde volledig werklozen. De stijging bedraagt 561 eenheden of 5,74% ten opzichte van vorige maand. Deze toename is vooral te verklaren door het verschijnen in de statistieken van de schoolverlaters van meer dan 18 jaar. De jeugdwerkloosheid is dan ook met 14,80% gestegen. Met 10.329 uitkeringsgerechtigde werklozen eind november 1978, wordt in het arrondissement Aalst het hoogste maandelijkse werkloos heidscijfer bereikt dat sedert verscheidene jaren op de tabellen genoteerd werd. In dit cijfer zijn 4.049 mannen en 6.280 vrouwen begrepen. Het ef- fekt van de schoolverlaters is dus gespreid over twee maanden. Als we de getallen der volledig uitke ringsgerechtigden van november tegenover deze van september 1978 (9240) plaatsen, komen we tot een stijging met 1.089 eenhe den of procentueel uitgedrukt 11,78%. De stijging met 561 eenheden in november is het resultaat van een stijging met 296 eenheden bij de mannen 7,89%) en een stijging bij de vrouwen met 265 eenheden 4,41%). Opvallend is de pro centueel gezien sterkere stijging bij de mannen. Het aandeel van de mannen in de groep der volledig uitkeringsgerechtigde bedraagt nu 39,20% tegenover 38,42% in ok tober. Het aandeel van de vrouwen is dus van 61,58% in oktober ge daald tot 60,80% in november van het afgelopen jaar. De jeugdwerkloosheid bedraagt nu 3.297 eenheden of 31,92% van de totale werkloosheid. Dit bete kent een toename met 425 eenhe den of 14,80% in vergelijking met de vorige maand. De mannelijke jeugdige werklozen namen toe met 242 eenheden of 23,91%. De vrouwelijke jeugdige werklozen namen eveneens toe, en dat met 183 eenheden of 9,84%. Het aan deel van de mannen in de jeugd werkloosheid bedraagt nu 38,03% tegen 35,24% in oktober. Aange zien de jeugdwerkloosheid met 425 eenheden toenam en de totale werkloosheid met 561 eenheden, betekent dit dat de werkloosheid voor de werknemers ouder dan 25 jaar met 136 eenheden is gestegen. Berekend over het totaal van de uitkeringsgerechtigde volledig werklozen ouder dan 25 jaar ko men we tot een stijging van de werkloosheid met 1,97%. De gedeeltelijke werkloosheid be droeg in november 11.200 eenhe den, waarvan 4.289 mannen en 6.911 vrouwen. Dit houdt stijging in met 4.793 eenheden of 47,81% ten opzichte van oktober 1978. in november zijn er 20.045 arbeids dagen meer verloren gegaan dan in oktober. De mannen verloren slechts 651 arbeidsdagen 3,69%) meer dan de vorige maand, de vrouwen daarentegen verloren 19.392 arbeidsdagen 62,60%) meer dan de vorige maand. Het gemiddelde van het aantal werkloosheidsdagen in no vember per gedeeltelijke werkloze bedroeg 6,13 dagen tegenover 7,59 dagen in oktober. Voor de mannen was dit 4,26 dagen, voor de vrouwen 7,29 dagen. Toestand per bedrijfstak. In de konfektienijverheid lijken de vooruitzichten te verbeteren. Vooral voor januari 1979 wordt meer werk verwacht. Verschei dene ondernemingen zijn dan ook reeds over gegaan tot aanwerving van stiksters en overlocksters. Daarentegen zijn er eveneens on dernemingen die personeelsleden hebben afgedankt. In de schoen nijverheid en metaalindustrie gaan de zaken minder goed en vreest men afdankingen. In de bouwsektor hebben de meeste firma's slechte vooruit zichten voor het jaar 1979. De af dankingen in de bouw konsen- treerden zich vooral in de laatste helft van november, daarbij waren een aantal grote ondernemingen uit het Brusselse betrokken. Bij de meeste bouwondernemers heerst sceptisisme ten aanzien van de evolutie in de privé-bouw. Naar bedrijfstak gezien is de werk loosheid het grootste in de kle- dingnijverheid met 1.820 eenhe den of 17,62%, de bouwnij verheid met 1.346 eenheden of 13,03% en de tekstielnijverheid met 1.158 eenheden of 11,21%. Van de 10.329 uitkeringsgerech tigde volledig werklozen, eind november, blijken 67,59% of 6.981 eenheden alleen algemeen vormend lager onderwijs (zonder diploma) te hebben genoten. Er kan bijna geen onderscheid ge maakt worden tussen mannen en vrouwen in die kwestie, 68,36% van de mannen beschikte niet over een diploma, tegen 67,08% van de vrouwen. Bij de mannen ouder dan 25 jaar bedraagt het aantal ongeschoolden (zonder diploma) 85% ,van de leeftijdsgroep van mannen boven de 25 jaar. Bij de vrouwen ouder dan 25 jaar vinden we 80,29% on geschoolden. Hoe lager de geschooldheid, hoe groter de kans blijkt om werkloos te worden of te blijven. Van de werkzoekenden, geplaatst door de diensten van de R.V.A. tijdens de maand november (uit gezonderd de plaatsingen bij openbare besturen en de beperkte tewerkstellingen) blijkt 10,31 van de geplaatsten minder dan 1 maand werkloos te zijn geweest. Van de geplaatsten was 30,94% gedurende minstens 1 maand, maar minder dan 2 maanden werk loos. De geplaatsten die van 2 tot 3 maanden werkloos waren verte genwoordigen 17,14%. Het zelfde percentage wordt bereikt voor de groep die van 3 tot 6 maand werk loos was. Verder: van 6 maand tot 1 jaar: van 1 jot 2 jaar van 2 tot 5 jaar: van 5 jaar en meer: 12,10% 9,00% 3,14% 0,45% G.D.B. UITKERINGSGERECHTIGDE WERKLOZEN NOVEMBER 1978 Arbeidsgeschiktheid mannen vrouwen totaal normaal 2.770 4.882 7.652 gedeeltelijk 681 764 1.445 zeer beperkt 598 634 1.232 Totaal 4.049 6.280 10.329 Andere verplicht ingeschrevenen 278 333 611 Algemeen totaal 4.327 6.613 10.940 jonger dan 25 jaar 1.254 2.043 3.297 Voorbij zijn ze dan de dagen van 't oude. Nu met frisse moed onze hoop gesteld op de dagen van 't nieuwe. De Bruecker Guido Reeds voor de 26e maal richt de Aalsterse VTB-VAB-afdeling, en dit met steeds stijgend sukses, twee maal per jaar dans- kursussen in. Een nieuwe reeks gaat van start nu dinsdag 16 januari te 19.30 u. in lokaal «De Korenbloem», Grote Markt te Aalst. Liefheb bers zo van binnen als buiten de stad zijn er welkom. Men kan er onder bevoegde 50 jaar. De deelnemers die leiding het dansen aanleren of zich eventueel vervolmaken. Gegadigden dralen liever niet met hun inschrijving want het aantal deelnemers is noodza kelijkerwijze beperkt. Voorrang wordt hierbij verleend aan pa ren. Afzonderlijke dames en heren worden wel aanvaard op voorwaarde dat er evenveel dames als heren zijn. Inschrijving wordt enkel ge boekt bij betaling. Voor leden VTB-VAB bedraagt het lesgeld 700 fr., voor niet-leden 800 fr. en dit voor een reeks van 14 lessen. De lessen gaan door elke dins dag van 19.30 u. tot 20.45 u. Alle liefhebbers vanaf 17 jaar kunnen inschrijven. Leeftijds grens naar boven is er niet: onze oudste deelnemers zijn reeds een eerste jaar volgden doch dit wensen over te doen krijgen een supplementair kwartiertje van 20.45 tot 21 u. om de overgang naar het ver vol makingsjaar te vergemakke lijken. Deze tweede kursus, de 102e in de reeks, voor wie dus de eerste met vrucht volgde, gaat door eveneens op dinsdag van 21 tot 22.15 u. Aangeleerde dansen zijn de quickstep, Engelse en Wie- nerwals, tango, cha cha cha, jive, enz. Ook moderne tijds- dansen worden niet vergeten. Lesgever is de heer J. Recour- don, gediplomeerde van Natio nal Association of Teachers of Dancing (Engeland), erkend le raar BDV en BLOSO en tevens nationaal en internationaal jury WIE HET ER DOR GEZEID dammen gin wintjers nimmer 'n kroygen gelèk as vroeger? Wie dat er spoyt van hooi dammen ginne witte Késtdag gekreigen 'n hemmen, 'n hei ni lank moete wachten op ne witten Nievejoor... en ne kaan dorboy! Want ba ons es dad hier toch iet vies hein? Den ienen dag kejje nog in a hems- mavep in annen hof loeipen en den dag dorop zitje meh 'n dikke zjilei nog achter a stoef of soyn anne radiateur te beiven. Azoei morvan den ienen dag op den anderen. As ge dor gien snotvallink van overhaaft, hejje veil sjans. Allei, wajjer hemmen naa toch zeikes snie gekreigen? En veil en in iene kier. Doboy vriezen da "t krokt en roef, ghiel ons gemakkelèk leveken van alle doagen leit op de klop 't on- derstaboeven. Wie da ni perfors moe booite kommen lotj zennen ottomobil thoois braaf op staal. En bleift zuveil mei- gelèk binnen. As tèn den ellentrik ni ooit 'n sloot, kejje door toch nog nor den teivei zing of nor de radejoa looisteren. En an troeisten as g' hoeirt afroepen dat op een ander nog veil slechter, veil kaver es en dat er geer veil mier snie leit. In Dosjland of geer van boeven in Holland. Woor dat de men sen ieren opgesloeten zitten in ottos of in transj. En woor dat er gien sproak nimmer 'n es van meh nen ottomobil op stroot te kommen. Wa dat er hier wel op stroot moe kommen da zen die groeite papiere zakken die vanaf den iesten ons vooilbakken moe ten verramplaseiren! 'k Kaan geloeiven dat da ver de jonges van de mèskeire (ba moy zèn z' al twie doagen op avans eh gelikkeg joor kommen wensjen) naa veil mier gemak zeilen hemmen. Ze moeten allien mor de zak meischeiren en roef-in-demoelje, de keire op. ze 'n moeten gienen bak nimmer leigschidderen en hem tèn vanoyges oeik nimmer verom op den boygank plasjen, 'n hoois of vier voejer. Dus, ze sporen toyd. En toyd es oeik geldj. Sertoe ver de merï- sjen die ting ballen meigen lammeren ver ne zak. Mor wa goot er naa gebeiren as die zakken 'n toyken booiten ge- stoon hemmen, in de regen, of gelèk as naa in de snie. Die gon vanoyges wak werren en 'k ben woorlèk benaad dat er den boeim zal ooitschieten as ze de die gon oppakken. Want zeilen die jonges tèn toyd hemmen vér dad allemol verom op te roapen? En in nen nieve zak, van heer, te krabben? Of zal dad hupken schoein bleive liggen woor da 't leit? Tot as ge zelf nen nieve zak van a pak gepakt hetj, alles oevergeschept en verom 'n weik lote ston stinken. Tot as 'n de weik dorop missching weir oepeschatj... 'k Hem al gepeist van in azoei eh geval, nen aa paraplie op men vooilzakken te binnen omda ze zollen droeig bleiven, mor van den ieste kier zol ek hem ghielzeikes kwoyt zen en doboy, 'k 'n hem gin aa paraplies nimier! Wa da 'k meh nievejoor oeik gezing hem, dad es dat er op 't stroot veil kinjeren kadoensjten on 't ooitholen woren meh nen oysstoel. Allei ja, teigewoerdeg noeme ze dad 'n slei. En da zoei danzjereis was. Ajja, 'k zag dor in 'n stroot die 'n betjen beirgaf gink, azoei twie pallesoten meh heer sleiken nor beneen zjoeven, zonder kennen te freinen, direkt 'n ander stroot oever... En dor kwamp zjust nen otto afge- reen... Nog meh veil sjans heit den dienen kennen 'n betjen inhaven, want meh aal denne snie 'n was 't er van freinen ver hem oeik ni veil sproak. Mor ge most dennen otto zing schoverdoynen hemmen, opzoyn gelèk as d' hozen. Nog 'n sjans dat 'n niveranst ni teigegeschoeven 'n es. En hooi 'n na die twie kinjeren moete meischeiren, wie zol der de baten betolen? 'k Neim oon, de kinjeren moeten kenne speilen en van serrewordeg 'n speile ze ni genoeg, mor op 't stroot speilen 'n es naa toch nimmer meigelék. Doveir es 't verkier te noyg en door 'n es 't er na iene kier niet on te doeng! Dorom der veil mier plosjen moete kommen woor dat de kinjeren nog echt kenne speielen. En 'k peis zelf dammen ons kinjeren verom zolle moete liere speilen! Wie van ons jonge gasten kaan der nog toppen, meh de meirbol- len schieten, tierekatasjen of kalleke-wip? Zolle ze nog weiten wa da kassoy-boeraf es? Of baas? Of katjen-alloe, of katjen op den blaa stien of tissen de vier boeimen? En naa dammen zjust in 't joor van 't kindj zitten zol der door nog ne kier goe meigen op gepeisd werren. En de kinjeren lieren kindj zen. Want wajjer zen spoyteg genoeg allien mor ge- noygd van heer veil te vroeg groeite mensjen te liere wer ren. Eh kindj meh groeite-mensjen-manieren es eh mis baksel volges moy. Allei, peist er allemol ne kier oever en tot 't noste weik. Dolf. De mieste mensjen wensjen makanderen elk joor «eh gelik keg joor»! Ikke ni. Ik vin dam men makanderen beiter «ne goeien dag» wensjen, alla dao- gen, eh ghiel joor lank. Mor dammen d'er tèn oeik iet on doeng ver zuveil meigelék mensjen gelikkeg te maoken. Ni allien meh woerden, mor meh doden die blijven, Bringt alle daogen ne kier ne lach op imand zeh gezicht, tèn geifd' hem «eh gelikkeg joar»! DOLF MOLENSTRAAT, 70 AALST TEL. 21.76.08 WIJ HEBBEN, GEEN HEKTARE SHOWROOM, WIJ HEBBEN WEL UNIEKE MEUBELEN en deze waardevolle designmeubelen passen wellicht ook in uw interieur. Bij Serav hebt U bovendien de kans precies deze accessoires te kiezen die bij deze stijlvolle meubelen horen. Siervoorwerpen van allerlei slag, maar alle met dezelfde onweerlegbare klasse, maken precies Serav's specialiteit.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3