aal/t@if§@ ïïtmni' ALGEMENE ONTEVREDENHEID OVER PAPIEREN VUILNISZAKKEN TE AALST ZIEKENHUISBEZOEK IN HET AALSTERSE EEUWELING ST.-MAARTENSINSTITUUT IN 1980 VOOR EEN WARM HOK VIERING 10-JARIG BESTAAN VRIENDENKRING STADSPERSONEEL WACHTDIENSTEN GENEESHEREN APOTEKERS BEGRAFENIS ONDERNEMERS De Voorpost - 5-1-1979 - 5 Na een uitgebreide enquête betreffende het nieuwe sisteem van papieren vuilniszakken bekennen we hierover niet één pozitieve klank gehoord te hebben. Inderdaad, de papieren zak laat heel wat te wensen over. Sommige mensen hebben deze zak reeds in gebruik genomen en zelfs op zo n korte termijn leert de ondervinding dat het fout zit. Nagenoegniemand schenkt vertrouwen in de zak wat be treft de waterbestendigheid, en met recht, er zijn reeds geval len bekend van onderaan ge scheurde zakken bij het opha len, door de dubbele inwerking van vocht op het papier (voch tig huisvuil enerzijds, slechte weersomstandigheden ander zijds). Door dit gemis aan ver trouwen nemen huisvrouwen een veilige maatregel en stop pen alle vochtige afval zoals koffienat, biologische etensres ten enz. in plastiekzakjes, an deren gaan zelfs zover een grote plastiekzak binnenin de papieren zak te plaatsen, wat op zichzelf echter een dure grap lijkt. Door dit overvloedig gebruik van niet-afbreekbare plastiek in de papieren vuilnis zak wordt het milieuvriendelijke van dit recipiënt totaal in twijfel getrokken, terwijl het logischer, praktischer, veiliger en hygië nischer zou zijn het oude sys teem te behouden of desnoods de plastieken zak in gebruik te nemen. Een tweede probleem dat zich vporop stelt is het plaatsge brek. Vroeger kon je naast je vuilnisbak plaatsen wat je wou, nu is men verplicht alles in die ene zak te stoppen. Akkoord, het papier^ mag ernaast, maar dat zal volgens velen het grote verschil niet maken. Wat krijgt een doorsnee gezin zoal aan papier per week? Voor de meesten zal dat een stapeltje zijn van hooguit 5 a 10 centime- ter dik, om plaats te. winnen in de vuilniszak het vernoemen dus niet waard. De zak is en blijft te klein om te voldoen aan de behoeften van grote fami lies. Ook negatief is dat de verdeling van de huisvuilzakken ge beurde per huis, niet per fami lie, zodat woningen waar twee of meer families gehuisvest zijn van dezelfde zak gebruik moe ten maken ofwel vijftig ekstra zakken moeten aankopen. Vooral mensen op apparte menten en kleinbehuisden krij gen het moeilijk. Eerst is er het onhandige formaat van de lege huisvuilzakken, die nagenoeg niet achterop geplaatst kunnen worden, en dus moeilijk te ber gen zin, en er is ook de nare reukontwikkèling. In tegenstel ling tot de vuilnisbak is de pa pieren zak niet afsluitbaar tij dens het gebruik (men kan moeilijk telkens het koordje open en dichtknopen wannéér men iets wil wegwerpen of een klein vuilnisbakje wil ledigen). Ook zit het huisvuil nu dubbel zo lang in de zak voor het op gehaald wordt, zodat het biolo gische huisvuil meer tijd krijgt om te verrotten en dus voor een grotere reukontwikkeling zorgt. Bejaarde mensen zijn ook niet gediend met dit nieuwe sys teem. De dubbele inhoud van de zak impliceert ook een dub bel gewicht, wat hoegenaamd geen probleem oplevert als je jong en sterk bent. Sommige mensen zijn echter verplicht hun bak (zak) meters ver te dragen, soms wel tot aan het einde van de straat (smalle straatjes). De papieren zak is ook niet 100 procent veilig. Een aantal mensen verwarmen nog met een kolenhaard, waarvan het afval in de meeste gevallen in de vuilnisbak belandt. Met metalen bakken geen proble men, maar hoe gevaarlijk wordt het als men het (schijnbaar uit gedoofde) kolengruis in de pa pieren zak werpt! En ten slotte: Zijn deze papie ren zakken wel veilig voor straathonden en -katten? En voor schoolkinderen? Een schoolbengel doet niets liever dan op weg naar school en te rug overal tegenaanschoppen. Bijgevolg zullen ook de vuilnis zakken dit lot niet ontkomen, terwijl de metalen bakken wel tegen een stootje bestand wa ren. Besluit: de papieren zak blijkt een boze indringer te zijn bij de Aalsterse bevolking. 95% van de bewoners opteert voor het oude systeem, niemand is met het nieuws gediend. Van overal klinken kreten om er iets aan te veranderen. Geldt hier geen demokratie? Krijgt de be volking hier geen inspraak? Aan allen nog een gelukkig (huisvuil-) jaar! Wim Verbeiren Vooraleer we het ziekenhuisbezoek bekijken vanuit de drie betrokken partijen: de patient, de familie en vriendenkring, het medisch verpleegkundig team, dient even de lokale men taliteit onderstreept. In het Aalsterse heerst alge meen de opvatting dat men een zieke die gehospitaliseerd is moet bezoeken. Bij opname van een patient in het ziekenhuis begint dan ook een echte stormloop van fami lie en vrienden. Dit fenomeen openbaart zich helemaal niet wanneer de zieke thuis verzorgd wordt of wanneer hij na ontslag nog langdurig herstellend of inva lide blijft. Waaraan dit unicum in het Vlaamse Land te wijten is blijft een raadsel Maar de realiteit is er en er moet momenteel nog rekening mee worden gehou den. Natuurlijk kan hieraan wel iets veranderd worden. Een sympatie betuiging onder de vorm van een kaartje, het sturen van bloemen of een kleine attentie zou stilaan inge burgerd moeten geraken. Wie eens ziek geweest is weet hoe vermoeiend bezoek kan zijn maar ook hoe opbeurend elke blijk van medeleven is. We zullen nu eerst eens het ziekenhuisbezoek vanuit het patiënten standpunt bekijken, ledereen weet dat dit in de eer ste plaats afhangt van de graad van «ziek zijn» en vooral van zich «ziek voelen». Het karakter van de patient speelt natuurlijk ook een grote rol, sommige mensen praten graag en andere weer niet. Wie zich echt ziek voelt wenst rust en niets anders; alleen de naastbestaanden worden als direkte steun geaksepteerd; kleine attenties van de anderen steken wel een riem onder het hart. Wanneer men minder ziek is komt de belangstelling voor de buitenwereld terug en nieuws is dan welkom. Maar teveel is teveel. De bezoeker moet dit aanvoe len en zijn belangstelling voor de zieke moet primeren. Familie en vrienden wensen natuurlijk zo ruim mogelijk be- zoekmogelijkheden zodat ze vóór of na het werk nog langs kunnen komen. Dit schijnt een redelijke wens maar is niet altijd te vervullen. De rust van de zieke maar ook van zijn mede patiënten op dezelfde kamer dient geëerbiedigd; de medisch-verpleegkundige zor gen moeten steeds voorrang krijgen. De stoet van bezoekers die erop los praten en de kinde ren die rondlopen in de gangen, zijn uiterst storend. Onderlinge afspraak voor zie kenbezoek met naaste familie leden, opvang van kinderen in het ziekenhuis, kunnen hieraan reeds veel verhelpen. Wie in een ziekenhuis werkt kent het tragi-komisch beeld van de vermoeide patient in het bed omringd door taterende familieleden die er een gezellig samenzijn van maken. Het ziekenhuisbezoek is een kunst die in feite thuis maar ook op school zou moeten aange leerd worden. Voor het medisch verpleeg kundig personeel vormen de bezoekers vaak een belang rijke hinderpaal bij het werk. Dit kan wel positief aangepakt worden wanneer er wederzijds kontakt wordt gelegd maar dat is alleen zinvol met naaste fami lieleden. Bescheidenheid past de an dere bezoekers. De ziekten van patiënten zijn hier gelukkig nog geen dag- bladnieuws zoals in de Ver enigde Staten. Bovendien moet de bezoeker zich ook realiseren dat medi sche en verpleegkundige zor gen soms ook tijdens de be zoekuren onvermijdbaar en noodzakelijk zijn. Een zaalronde moet anderzijds vermeden worden tijdens «schaarse bezoekuren». Alles samengenomen kunnen we stellen dat bezoek en bezoeku ren een delikate aangelegen heid blijft. Alleen wanneer familie en vrienden op ziekenbezoek le ren komen kunnen de bezoek uren uitgebreid worden; voor rang moefen steeds de patiën ten krijgen zodat bezoek voor hen alleen een bron vreugde is. En dat laatste is toch uiteinde lijk de bedoeling. Ten slotte nog dit; laat ons de langdurige zieke - invalide niet vergeten; het kan een familielid zijn, een vriend of een collega, zij hebben recht op onze tast bare genegenheid en op een intense belangstelling. Volgend jaar is het St.-Maarteninstituut, het zo grote «klein Kollege», een eeuw jong en een passende viering werd uiter aard hierbij gepland. Met de voorbereidingen werd reeds geruime tijd geleden van wal gestoken. IAan de basis ervan ligt uiter aard een heel opzoekings- en navorsingswerk waarbij gedu- rende het eerste werkjaar de I initatieven nauwkeurig werden j afgebakend. Opzoekingswerk Vooral de werkgroep «ge schiedenis» heeft onder leiding van Gerard Van Bockstaele let terlijken figuurlijk hierbij bergen werk verzet. Volgens de voor opgestelde timing moesten ze eind 1978 klaar zijn met het verzamelen van historische gegevens en de inventarisatie ervan. Hierin zijn ze praktisch j volledig geslaagd ook al waren de aan het licht gekomen aan knopingspunten, met het soci aal leven, de politiek, de on derwijsproblematiek e.a. veel talrijker dan venvacht. Misschien kan u persoonlijk nog een helpende hand reiken en optreden als reddende engel zo u moest beschikken over palmaressen van vóór 1895 palmaressen van 1904 tot en met 1907 of van 1911 tot en met 1929. Ook «De Almanak van de Geestelijkheid in het Bisdom Gent van 1880 tot en met 1908 en deze van het jaar 1940 ontbreken nog. Een foto van het monument van de eerste wereldoorlog, een marmeren zuil met beeld, dat in het klein hofje stond, ware zeer welkom. Historische kritiek De werkgroep kan nu beginnen aan de historische kritiek, nl. het bewerken en verwerken van alle gegevens met aan dacht voor de sociaal- ekonomische kontekst, de evo lutie van het rekruteringsveld der leerlingen, de evolutie van pedagogiek en didaktiek en dergelijke meer. Andere werkgroepen komen pas later in aktie, bvb. die voor het opstellen van de feestbro- chure en voor het inrichten van de tentoonstelling. De resultaten van het opzoe kingswerk zullen hiertoe de ba sis vormen. Ondertussen is men reeds tot een voorlopige planning van diverse aktivitei- ten gekomen. Afgezien dan van een aantal nog mogelijke wijzigingen en aanvullingen zal het honderdste schooljaar er qua feestelijkheden in grote trekken uitzien als volgt: September 1980 in het begin van de maand een perskonferentie. de tweede zondag: O.L.B.-dag. festival van Vlaanderen: het St-Maarteninstituut zal voor een konsert een mecenasrol vervullen. Oktober 1980: rond de verja ring van de stichtingsdag (de eerste schooldag was 17.10 1881) akademische zit ting. November 1980: historische tentoonstelling en tentoonstelling beeldende kunsten in het Oud-hospitaal (werken van oud-leerlingen, oud-leraars, leraars). rond het feest van St.- Maarten (op 6 of 16 november) TV-mis in de St.-Martinuskerk. Februari - Maart 1981 pedagogische konferen- ties. 100-dagenviering eindja ren. April - mei 1981: jubelkonsert «Cantate Domino». Mei 1981: omnisport-weekend voor leerlingen, oud-leerlingen, opvoeders en leraars. Bedoeling is tijderfe een weekend alle sportterreinen en -zalen te hu ren. Over wat het absolute eindpunt van de viering worden zal is nog niet beslist. LH Voldoening bij 't volbrengen van uw taak vol vuur, waarder ing voor de eigen nog landelijke natuur, begrip voor de inspan ningen van elk bestuur, vrede, vriendschap en geluk op ieder uur dat wenst U voor en na LH "afthmDieZt, hal"^els:"k'" 'ler s,ad P"'k' bus '«et Mende hondje-met-de-trieste-ogen Verwarming dTr h tï" de w'""r aangebroken schijnt is dit meer dan aklueel.' kleine sleuf, ann kos' 8elJ mensen van Sim Hubertus vragen daarom een ne steun aan winkelende stadsgenoten. Hel dierenasiel gaf ook een kleurrijke kalender uit. Aan de viering van het 10-jarig van het stadspersoneel (22.12. ruim 250 aanwezigen. Een goede 70 waren aanwezig in de H. Mis, ongeveer even veel personeelsleden woonden de akademische feestzitting bij, een goede 100 staken de be nen onder tafel en op de stem mige feestavond hebben zich in totaal een 200-tal aanwezi gen dol uitgeleefd. Door het feit dat niet iedereen op alle onder delen van de viering aanwezig kon zijn, schat men het aantal geïnteresseerden op ruim 250. Dat is meer dan één derde van het aantal leden van de Vrien- bestaan van de Vriendenkring 1978) werd deelgenomen door denkring en ongeveer één vierde van het ganse standper- soneelseffektief. Dat is wel een sukses, als men weet dat men op de aktiviteiten van de Vrien denkring enkel de echte lief hebbers verwacht, en liefst geen mensen die zich verplicht voelen. Buiten de schepenen Mon sieur, Hooghuys, De Maght, Blommaert en De Bisschop, waren ook de raadsleden Vinck, Borms en Van Nieu- wenborgh opgekomen, even- De geldhonger met de eindejaarsdagen heeft weer geresulteerd in een hele reeks diefstallen in de Denderstreek. De kantine van Eendracht Aalst werd door onbekenden bezocht. Vonden zij er geen geld dan botvierden zij hun krachten op de inboedel en brachten schade aan het klubhuis en aan een deur. Op de Varkensmarkt konden zelfde of andere onbe kenden langs het dak de herberg «Medio» bereiken. Ze doorzochten een aantal kamers, braken er de juke-box open en plunderden de tooglade. Ze konden er met 10.000 fr en ongezien vandoor gaan. In een grootwarenhuis aan de Nieuwstraat ontvreemde een vrouw uit Erpe een partij goederen. Zij werd opge merkt en bekende. De stad in een zalige nleuwjaarsrust, wat meteen betekende dat het verkeer het zonderde nodige maat regelen maar zelf moest regelen. Met een serie minder aangename gevolgen vandien. Op de Boude- wijnbrug op de ring stonden een paar vrachtwagen stil. Het verkeer kende slippende hachelijke momen ten. De brug heeft een helling die voor de Ardeense wegen niet moet onderdoen. In verschillende straten te Aalst was eenrichtingsver keer geboden. Zelfs de Sint-Annabrug had meer weg van een maanlandschap. De Dender was gelukkig nog niet dichtgevroren. De voetganger Pierre Janssens werd in de Stations straat overvallen. Vier onbekende mannen beroofden hem van zijn brieventas en handtas. De rijkswacht begon een onderzoek, nog zonder resultaat. Je kunt in Aalst anders je neus niet laten zien of je botst er op politie. Zalige nleuwjaarsrust. De politie zat er anders warm binnen bij. Hoefde ook niet het verkeer verliep vlotter dan ooit! «Kinderen van bij ons» vertoont in het Gulden Vlies op maandag 8 januari te 21u30 de film over het Sinterklaasfeest en de erbij aansluitende avond. Een kans om kennis te maken met deze menslievende vereniging. In «Scheppende Ambachten» uitgegeven door de toeristische federatie Oost-Vlaanderen komt Aalst aan bod met ondermeer Tapijtweefkunst, kant (du- chesse of bloemwerk) en foto's van spinnewiel en haspelen en twijnden in het museum van het Oud- Hospitaal. Ook ziet men er een foto van de Haalterse kantschool zoals er In 1846 niet minder dan 229 in de provincie waren. De enige erin vermelde speciale ambachtsman is mandenvlechter Jozef Van de Wijn- gaerde, Kokerijstraat uit Meldert. Op dinsdag 16 januari kan men weer leren dansen met de VTB. Je moet om te kunnen deelnemen wel 17 jaar zijn, maar voorrang wordt gegeven aan koppels. Je kan terecht in de Korenbloem, Grote Markt Aalst op voorengenoemde datum. Een inwoner uit Gijzegem nam te Brussel een taxi. Ter plaatse aangekomen vond hij de rit toch te duur. Hij kreeg het aan de stok met de bestuurder, nam een riek en sloeg de voorruit van de taxi stuk. De rijks wacht moest tussenkomen. De aanbestedingen voor de werken tot het bouwen van een Kokerbrug over de Kerrebroekstraat, omleg gen en overwelven^ van de Molenbeek, voor het aanleggen van de rijksweg Aalst-Dendermonde ge ven volgende cijfers. NV Eric Mestdag en Cie, Zotte- gem56.423.678 fr, PVBA Clement Leivens en Zoon Sint-Lievens-Houtem: 42.980.919 fr. NV Sotrahy, Brussel: 43.317.385 fr. PVBA Openbare Werken Christiaan D'Hondt Brugge: 50.662.754 fr, NV Ponts, Tunnel et Terrassements, Brussel: 58.014.486 fr. Om een nieuwe vuilniszak te halen, meer dan één dan, dient men zich wel te reppen. Slechts een derde van de in voorraad zijnde dingen is er nog. Vraag naar de bijbehorende touwtjes kan nuttig zijn voor de toekomst. Aalst zat vorige dinsdag in de vooravond geruime tijd zonder elektriciteit. Wat met zich meebracht dat vele huisgezinnen het vlug in een sterk afgekoeld huis moesten stellen. Geen straatverlichting ook. Een telefoontje naar de maatschappij bracht ons niet wijzer. Een overbelasting was daar het antwoord. Roel Van de Plas Zal de wacht waarnemen op zaterdagnamiddag 6 januari, zondag 7 januari, woensdagnamiddag 10 januari en na 20 uur tot en met zaterdag 13 januari om 8 u 's morgens: Dokter M. Kinoo, Koningin Astridpark 7 te Aalst. Telefoon 053-70.42.98. Vanaf zaterdag 6 januari om 13 uur zullen volgende apotekers van wacht zijn: Voor Aalst: Apoteker De Vleeshauwer, Boterstraat 6 te Aalst. Tel. 053-21.42.52. Voor Erpe: Apoteker Boonants, Oudenaardsesteenweg 2 te Erpe. Tel. 053-21.15.72. Voor Erembodegem: Hauman, Hoge Weg 13 te Erembodegem. Tel. 053-21.38.93. Zaterdag 6 en zondag 7 januari is begrafenisondernemer Oud Huis De Swaef van dienst Hoogstraat 5 te Aalst. Tel. 053- 21.48.54 of 70.31.00.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5