%#ik Good-bye Mr. Cappelle! ALKU0NE EN THE PUNK B.O.B. CHEF STOPT ERMEE STREEKNIEUWS Aalst DIEPVRIESSHOP 6 - 5-1-1979 - De Voorpost Vrijheidsstraat 73 9300 AALST L Tel. 053-70.01.44 2599. VORMING BU IMAVO Op vrijdag 12 januari 1979 om 20 uur in de Mikis-klub, Nieuwbeek- straat 35 te Aalst, vormingsavond met als tema «Kulturele Raad van de stad: doel, belang en werking. De inleiding wordt gegeven door de voorzitter van de Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding Gilbert Claus. De inkom is gratis. KLUBHUIS VOOR BEJAAR DEN «JONGER DAN JE DENKT- Het klubhuis voor bejaarden in het Kasteel Terlinden is toegankelijk op maandag, woensdag en don derdag van 14.30 uur tot 18 uur. Er is ook mogelijkheid tot het beoefenen van het petanquespel. Voor meer inlichtingen: Mevr. J. Verdoodt, Molendreef30 te Aalst. Tel. 053-77.76.60. ONTMOETINGSWEEKEND BU JEBRON Vrijdag 5 tot zondag 7 januari is er een ontmoetingsweekend voor al len die zich betrokken weten bij Jebron. Dit week-end gaat door in de Spichtenhoeve te Maarkedal- Nukerke. Hierdoor zal het Jebron-huis tijdens dit weekeind gesloten zijn. ning zaterdag 6 januari om 20 uur in de Peter Benoitstraat 1 te Aalst. ZITDAG SCHEPEN JAN DE NEVE VANAF 1 januari zal Jan De Neve, schepen van Openbare Werken, zitdag houden elke dins dagvoormiddag van 10 tot 12 uur. De zitdag van de maandag wordt afgeschaft. HYPNOSE: TEORIE EN WERKELUKHEID Op vrijdag 19 januari om 20 uur in het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs, Welvaart straat 70 te Aalst spreekt Marcel Roggemans over hypnose, teorie en werkelijkheid. Dit is eèn voor dracht met demonstratie georgani seerd door het Humanistisch Vrij zinnig vormingswerk Aalst en de Vriendenkring van hogervermelde school. De toegangsprijs bedraagt 20 fr. Op zaterdag 13 en zondag 14 ja nuari telkens om 20 uur in de Stadsschouwburg, opvoering van de komedie «Oscar» van Claude Magnier in een regie van Willy Verbeke. Men kan kaarten beko men bij Luc Noël, Geraardsberg- sestraat 18 bus 2 te Aalst of telefo nisch 21.04.71. aanvraagformulieren kunnen be komen worden op de Dienst Land en Tuinbouw Stadhuis of in het dienstcentrum van uw gemeente. De twee ingevulde formulieren dienen uiterlijk tegen 1 april 1979 teruggestuurd te worden aan: Stadsbestuur Aalst, dienst Land en Tuinbouw, Stadhuis 9300 te Aalst of in het dienstcentrum van uw gemeente. Dossiers binnengebracht na 1 april komen niet in aanmerking er wor den geweigerd. LESSEN E.H.B.O.: De Arbeiders Toeristenbond afde ling Aals,t richt in samenwerking met het Belgische Rode Kruis een reeks van vier lessen over E.H.B.O. in. Bedoelde lessen gaan door op vrijdag 5, 12, 19 en 26 januari 1979. Verdere inlich tingen en inschrijvingen bij de voorzitter: De Vilder Gustaaf, Gentsesteenweg 371, Aalst. (tel. 77.73.67). ALGEMENE LEDENVER GADERING: Op 6 januari wordt door de ATB en de Jong-Natuurvrienden, afde ling Aalst een algemene ledenver gadering georganiseerd in het Volkshuis, Houtmarkt 1. Deze vergadering begint om 20 uur stipt Belangstellenden kunnen het lokaal bereiken langs het Sterre- straatje. (2de verdieping). K.W.B. AKTIVITEITEN Vrijdag 5 januari om 20 uur in de Kring H. Hart: gezellige nieuw jaarsviering. Zondag 14 januari om 14 uur aan de zaal St. Anna: wandeltocht door de St.-Annakring. Zaterdag 27 januari om 19.30 uur in de Blokhut: ledenfeest Adjudant-chef André Cappelle, geboren te Handzame in 1923, geeft de leiding over. En hiermee bedoelen we de leiding van onze plaatselijke Bijzondere Opsporingsbrigade van de Rijkswacht. Samen met het einde van het jaar 1978 kwam voor hem ook het einde van een loopbaan die niet altijd over ro zenblaadjes liep. Als men bedenkt hoe dikwijls de mensen van de B.O.B. in een uiterst ongunstig verfje worden gezet, zal dat wel niet verwonderen. Voor wie echter niets te verbergen heeft of niets op zijn kerfstok heeft, zijn de mannen van «den Bob» echter mensen gelijk ieder ander, ze doen hun werk, zij het soms in eerder ongewone omstandigheden, maar dat wordt hen niet altijd in dank afgenomen. Daarom dit onder houd dat we hadden met de «Chef» die per 31 december stopt met de aktieve dienst en nog drie maanden verlof neemt vooraleer op pensioen te gaan en zich intens aan zijn tuintje te wijden. in de loop van dit gesprek zullen misschien zaken wor den aangeraakt waarop U niet wil of niet mag antwoor den? Bestaat er voor ambte naars als U een gehele of ge deeltelijke zwijgplicht? (monkelend) Wat ik niet graag zeg, zal ik niet zeggen, wees daar maar van overtuigd. Maar een zwijgplicht, nee dat zou ik niet beweren. Hoe bent U er toe gekomen in de B.O.B. te treden, of liever: in de Rijkswacht, want het is waarschijnlijk zo dat men eerst in de Rijkswacht moet zitten vooraleer in de B.O.B. te komen? Was er ergens een voorgaande in de familie of is dit totaal op eigen initiatief gebeurd? Er was hoegenaamd geen voorgaande in de familie, he lemaal niet. Het is in feite ge komen door de na-oorlogse ja ren. Rechtstreeks vanuit de le gerdienst overgestapt? Nee absoluut niet, ik heb zelfs geen legerdienst gedaan. Na de laatste oorlog waren er vier militie-klassen die nog geen ef- fektieve legerdienst hadden gedaan. Daartoe behoorde ik ook. En die konden toetreden tot de zogenaamde «aanvul lende macht». Die werden soms toegevoegd als verster king o.a. van de Rijkswacht en dat werd dan gelijkgesteld met legerdienst. Dus er was eerst Rijkswacht en dan pas daarna de stap naar de B.O.B.? Ja kijk, ik heb mijn intrede ge daan bij de Rijkswacht in Brus sel. Overgegaan naar Antwer pen, daarna naar Gent. Van Gent overgeplaatst naar de brigade van Zedelgem en uit eindelijk naar de brigade van Aalst als tweede in bevel en van in 1962 bij de Bijzondere Opsporingsbrigade. Inlijving in de B.O.B. gebeurt dat op eigen aanvraag of wordt dat zomaar opgelegd? Vroeger gebeurde dat op eigen aanvraag. Voor het ogenblik is er wel nog een eigen aanvraag vereist maar er komt ook nog een bijzondere kursus bij de Rijkswacht aan te pas. Bestaat er ergens een onder scheid tussen Rijkswacht enerzijds en B.O.B. ander zijds? Staan zij beiden onder dezelfde hiërarchie? De B.O.B. hangt volledig af van de Rijkswacht. Dat is volledig Rijkswacht, maar dan wel Rijkswacht in burger. En die staat ook op dezelfde leest ge schoeid van de Brigade. Dat is hetzelfde als de Wegenpolitie, die ook van diezelfde Rijks wacht deel uitmaakt. Dus de B.O.B. heeft geen af zonderlijk statuut? Qua statuut zou er wel ergens een klein verschil zijn, verschil dat ik echter niet zo direkt zie zitten. Persoonlijk stel ik me echter op juist dezelfde voet als de rijkswachter in uniform. Wij als B O B-ers hebben juist hetzelfde uniform als de ge kende rijkswachter en van van daag tot morgen kunnen we aanstonds overschakelen van burger op uniformdrager. En hoe staat het nu met de verstandhouding tussen ge üniformeerde Rijkswachters en B.O.B.-ers? Is daar soms niet 'n beetje naijver tussen? Volgens mij is die verstand houding zeer, zeer goed. 'kZal zelfs meer zeggen: de ene kan zonder de andere niet verder. Tenandere, de sterkte van de B.O.B, is juist de informatie die ze krijgen van de brigades. En die informaties zijn juist van veel meer waarde dan soms uren speurwerk. Hoe staat het nu met de taak van de B.O.B.? Is die preven tief of repressief, of allebei? Zeker en vast allebei. Van wie komen uw opdrach ten? Mag er ook op eigen i- nitiatief worden opgetreden? Opdrachten komen praktisch altijd langs de distriktskom- mandant. Dus altijd recht streeks van de Rijkswacht, maar met dit verschil dat wij ook direkt kunnen aan 't werk gaan, bijvoorbeeld op eenvoudig ver zoek van 'de plaatselijke poli tiediensten. Op eigen initiatief mag ook, maar daar moeten we altijd rekenschap van geven aan de distriktskommandant. We veronderstellen dat er bij uw diensten nogal veel naamloze brieven toekomen. Mensen die bijvoorbeeld ie mand een loer willen draaien en tot dat middel hun toe vlucht nemen? Zo enorm veel zijn er dat niet. En als er dan toch toekomen, worden die regelmatig over gemaakt aan het parket. Zijt U niet verplicht daar toch op in te gaan? Wel, je kunt eerst zien wat je aan die zaak hebt. Is dat niet het geval ja dan is het aan het Parket om er over te beslissen of ze je al dan niet met een op dracht belasten in verband met dat schrijven. Laten we, eens een ander vraagje aansnijden. Hoe zit dat nu met die fameuze Rijkswachtkomputer, waar van men zegt dat er alle mo gelijke en onmogelijke gege vens en inlichtingen over jan en alleman ingestopt wor den? Dat is niet waar! Die komputer kan geen gegevens verstrek ken, hij kan alleen maar geven wat er ingestoken wordt... Ja natuurlijk. Maar er is toch in (Je pers heel wat over te doen geweest. Bijvoorbeeld dat iedereen die min of meer zich met politiek zou inlaten, op staande voet zijn fiche in de komputer zou krijgen met alle mogelijke en onmoge lijke notities. Absoluut niet, niettegen staande alles wat daar over ge roddeld wordt. Ik zal zelfs meer zeggen: er komt geen enkele politieker in de komputer te recht. Politiek is niets voor hem, nog van de ene noch van de andere kant. Daar kan ik for meel over zijn! Zo, dat weten we dan ook al weer. Het is natuurlijk wel zo dat U door de aard van uw werk met veel mensen in kontakt komt en dus uiter aard veel mensen kent. Als het nu gebeurt dat U dient op te treden tegen iemand waarmee U misschien een paar dagen voordien nog een gezellig babbeltje hebt ge slagen? Ik kan u verzekeren dat ik steeds bij al mijn akties of tus senkomsten eerlijk gebleven ben tegenover iedereen. Altijd recht door zee! Bij mij moesten ze niet afkomen met foefjes of met linke streken. Dat pakte bij mij niet. En ja, als er moest op getreden worden, dan was dat niet aan mij gelegen. Dat zal dan wel betekenen dat optre den nodig was omdat ze een of ander mispeuterd hadden. En bij mij was iedereen gelijk, zon der onderscheid. Voor de ene niet meer voordeel dan voor de andere. Is uw werk hard werk, dank baar werk of ondankbaar werk? Veel ondankbaar werk, ook op administratief gebied. Veel administratie. Maar ons werk heeft toch soms nog wel eens een geestige kant. Zo gebeurt het meermalen dat mensen die iets mispeuterd hebben en in «den bak» gezeten hebben ge lijk men zegt, van zodra ze los komen rechtstreeks van het station bij U komen om U te danken voor uw onpartijdige getuigenis. En dat doet je dan wel iets. Er wordt ook beweerd dat de B.O.B. veel met tipgevers werkt. Zijn dat mensen die dat uit eigen initiatief doen of worden die op een of andere manier hiervoor vergoed? Ik heb nooit aan één mens vijf frank gegeven om een tip te bekomen Ik heb wel aan veel mensen een pint betaaldIk had wel veel van die zoge zegde tipgevers, maar ik steunde me dan vooral op mensen aan wie ik iets kon vra gen als ik een of andere nuttige inlichting kon verwachten. Maar niet op mensen die spe ciaal bij mij kwamen om iets te zeggen of te verklappen. Want wie dat doet, doet dat in negen op de tien gevallen met een be paalde bijbedoeling. Meestal om te proberen U op een dwaalspoor te brengen of om iets anders te kamoefleren. En die had ik liever niet! Krijg je ergens een tip, dan moet je eerst nagaan of er een kans van werkelijkheid inzit en of die tip gebruikt kan worden. Want met die meeste spontane tip gevers moet er danig opgepast worden, die hebben meestal wel een verdachte ondergrond. Op die zestien jaren B.O.B.- dienst zijn er toch zeker wel een paar voorvallen waar U een aangename of minder aangename anekdote kunt over vertellen! Elke zaak heeft zo zijn eigen pikantigheden, maar daar spe ciaal een of andere uitpikken, nee, dat zou ons te ver leiden. Moest U nog kunnen herbe ginnen, zoudt U dezelfde loopbaan kiezen? Nee. Nee zeker niet. Ik zou in de brigade blijven. Ik heb altijd veel gewerkt en graag gewerkt, maar als ik ergens in een bri gade stond als brigadekom- mandant, dan zou ik een veel rustiger en veel gemakkelijker leven hebben kunnen leiden. Ik heb vroeger enorm veel overu ren en veel nachtdienst ge klopt, wat niet werd vergoed. De laatste tijd is dat echter ge weldig veel verbeterd. Er die nen niet zoveel overuren meer geklopt te worden. Ik was nu op het punt beland waar ik vroeger zou begonnen zijn. Er is de laatste tijd heel watle doen geweest omtrent die fameuze zaak met de V.M.O. en die konfrontatie tussen twee opgespoorde V.M.O.- De heer Capelle heeft een bewogen leven achter de rug. (EDV) militanten en leden van de B.O.B. Men wist van alles te vertellen over het feit dat die B.O.B.-mensen niet hebben ingegrepen. Ik ga proberen daar objektief in te oordelen. Ik heb ook te ma ken gekregen met dergelijke formaties en heb in dat verband ook een en ander meege maakt. Ik moet eerlijk beken nen dat ik veel bewondering kan opbrengen voor die man uit St. Niklaas. Hij had te kiezen: optreden met het risiko dat er werkelijk een handgranaat werd gebruikt of de taktiek te gebruiken die hij gebruikt heeft. En die opgespoorden uiteinde lijk te krijgen waar hij ze nu ge kregen heeft... Ja, maar denkt U niet dat in dien die opgespoorden bij voorbeeld van een andere richting waren geweest, ik noem nu maar bijvoorbeeld Ral of Amada, er veel drasti scher zou opgetreden ge weest zijn? Ik denk het niet. Want als ge u in dergelijke situaties bevindt moet ge direkt een beslissing nemen: zo en op die manier ga ik hier handelen. Want ge weet nooit of ge wel iemand achter u staan hebt waar ge kunt op re kenen. Als ge weet dat er ie mand achter u staat, dan kunt ge doordrijven, dan kunt ge handelend optreden. Daar straks hebt ge naar een anek dote gevraagd, ik ga er hier di rekt eentje vertellen. Op zeker ogenblik Kom ik in een zekere gelegenheid binnen en wie zie ik daar? Een bepaald persoon die opgespoord werd en juist een paar dagen voordien voor de Rijkswacht gevlucht was. Ik was irfhet gezelschap van een burger en ik zeg aanstonds te gen die burger: ga snel hier er gens in de buurt telefoneren naar de Rijkswacht en zeg dat ze zo spoedig mogelijk een paar mannen sturen. Die vent De heer Capelle, toch moeilijk afscheid nemen van het werk. (EDV) gaat hier vanavond uit mijn handen niet! Nu wou het toeval ook dat er in die gele genheid mannen zaten uit het Gentse milieu, maar ook een paar mensen uit het Aalsterse milieu. Ik was intussen al her kend en het scheelde geen zier of ik was daar van een kale reis thuisgekomen. Wel, die men sen uit het Aalsterse hebben mij daar beschermd! Maar het is in dergelijke gevallen dat ge direkt een beslissing moet ne men. Maar ik had er nu een maal een erezaak van ge maakt. Die opgespoorde mocht me deze keer niet ontsnappen. Maar was de hele zaak daar verkeerd gedraaid dan had men gezegd: 't is zijn eigen schuld, hij moest maar geen moeilijkheden zoeken. Om te besluiten nu, de op volging. Is uw opvolger al gekend? Jazeker, dat is iemand van de B.O.B. van Dendermonde. Het is adjudant-chef De Smet. Hij heeft vroeger nog dienst ge daan te Denderleeuw en is dus goed met de streek hier be kend. Denkt U dat hij zo een beetje in uw voetsporen zal treden? Daar ben ik stellig van over tuigd omdat ik hem toevallig zeer goed ken. Ik ben er zeker van dat er niet veel mensen het verschil zullen merken. Dat was het dan! En.de Voorpost wenst, vooral nu juist de laatste dag van 1978 aan adjudant-chef Cappelle nog vele jaren welverdiende onbekommerde rust. Velen die met hem te maken hebben ge had, hetzij als B.O.B.-er, hetzij als mens, zullen er de beste herinneringen aan overhou den. A.B. 'T AJUINTJE EN DE POPPEN Woensdag 10 januari om 14 uur in 't Kapelleke, Meuleschettestraat te Aalst, Poppenspel door 't Ajuintje. Titel: «Superman». NEW REFORM EN HAL- FANTS Er worden 28 zelfportretten geeks- poseerd en zoveel keren herhaald tot de muren van New Reform kunnen behangen worden. Ope- EEN OSCAR VOOR 'T LAND VAN RIEM Ingevolge het ministerieel besluit van 10 oktober 1978 wordt een toelage toegekend aan de tuinders als gedeeltelijke kompensatie van de verhoogde aksijnsrechten op gasolie en lichte stookolie, en ter volledige terugbetaling van de ak sijnsrechten op zware en extra zware stookolie, geleverd in 1978 en betaald voor 1 april 1978. De ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN. Nestor de Tièreslraat 42 AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. '6 ZATERDAGS van 9 tot 12 u. Tijdens het Alkuonekerstfeest brachten The Shockers-, leden uil de groep, een.uitstekende perci- flage op de huidige punk en pseudo punkgroepen (SJ)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6