GtBORMI rnG(TOG<n De Bioley: historiek in vogelvlucht inïlandvan MIST STRAKS EEN POP BURGERLIJKE STAND 8 - 5-1-1979 - De Voorpost Waar we het in een vorige uitgave hadden over wat men precies voor heeft met «De Bioley» staan we deze keer stil bij een historiek overzicht van dit hele dossier dat al te lang in de reanlmatiekamer van de publieke werkzaamheden heeft gelegen. Een analyse van het ziekteverloop dat zoals men weet dagelijks 6666 fr kost zonder dat de «patiënt» er beter van werd, en zonder dat de belastingbetaler één opcentiem terugkreeg van wat er van zijn centen-zonder enig aanwijsbaar nut-was weggevloeid uit de stadskas. Maar dit jaar wordt het dossier van De Bioley op de band gezet. Er zal zo zegt men, dit jaar werk van worden gemaakt. En dit moet men het huidig best iur wei nageven: het dossier werd ontvroren. Schepen De Maght popelt van ongeduld, n het wordt een sociale woonwijk zoals er in Aalst nog géén werd gerealiseerd. Een wij met «gedifferentieerd karakter» zegt schepen van OW De Neve. We zijn benieuwd wat schepen De Maght (van o.a. Huisvesting) zal bereiken. Want van deze realisatie heeft zij zowat een erezaak gemaakt. Ook O.W. staat voor een zware taak. We kregen een verslag over de gronden van De Bioley onder de ogen, een verslag van schepen De Maght aan het Kollege van Burgemees ter en Schepenen. Een ver slag zonder blad voor de mond. Want we lezen o.a. dit: «Het projekt omtrent het realiseren van een so ciale woonwijk op de gron den De Bioley, dat reeds dateert van 1962 heeft na 15 jaar nog geen uitvoering ge- kregen. Meer nog, er werd zelfs nog geen aanvang mee gemaakt. Nog steeds wordt gezocht naar formules voor een spoedige realisatie, ter wijl de nood aan honderden nieuwe woningen steeds nijpender wordt. Het stads bestuur heeft op dit stuk in het verleden nochtans vele inspanningen gedaan, maar deze hebben zich niet posi tief geresulteerd». Deze woorden wijzen op een ho ge graad van hoffelijkheid tegenover vorige stadsbe sturen. Maar schepen De Maght weet ook wel waar de nattigheid vandaan kwam. Want zij vervolgt: «De oor zaken hiervan kunnen toe geschreven worden aan al lerlei omstandigheden waarbij vooral onbegrip en tegenwerking van doorslag gevende aard waren...» De eerste bladzijden van dit dossier dateren van 1962, jaar waarin de bouwmaat schappij «Goedkope Wo ningen» aan de Nationale Maatschappij voor de Huis vesting had gevraagd de gronden van De Bioley te mogen aankopen. Óp 23/12 van datzelfde jaar adviseert de NMVH evenwel dat men beter uitkeek naar gronden die dichter bij het centrum van de stad lagen. In 1964 begint het stadsbe- stuur zelf een onteigenings procedure: 6 april op de ge meenteraad: voorlopige aanneming van het bestem- mings-en onteigeningsplan voor BPA nr. 25 «Immer- zeeldreef». Verder onder zoek commodo en incom- modo, definitieve aanne ming (Gemeenteraad van 18/6/64), goedkeuring BPA (KB van 7/12/64). Op 13/5/ 65 machtigt de Gemeente raad het Kollege van B en S tot aanwerving in der minne of tot gerechtelijke onteige ning. Op 21 /5/65 wordt ad- vokaat Van Hoy weg hen en het «Tweede Komitee» aan gesteld. Men wil de gron den in der minne aanwer ven. Reden van de aankoop de gronden trachten te be houden met maatschappij «De Kleine Landeigendom», en oprichting van een grondregrè in Aalst. Hier voor werd de «Gemeente dienst van België door de stad aangeschreven. We zit ten nu reeds in 1967. Op 18 mei van dat jaar antwoordt de Gemeentedienst dat het administratief wil heipen en geeft een overzicht van het voorbereidend werk om een grondregre op te richten. Volgens een verslag van «O- penbare Werken» was het evenwel de maatschappij «Goedkope Woningen» die van in het begin achter deze onteigening had gestaan. Reeds op 10/4/64 (4 dagen) na de voorlopige aanne ming door de Gemeente raad) ondernam deze maat schappij opnieuw pogingen bij de NMVH om toch nog de eigendommen te mogen aankopen, hoewel dit op 23 november 1962 was gewei gerd. Men haalde aan dat de stad toch het werk zou doen om de procedure van ontei gening te voeren ten voor dele van de maatschappij. Deze geeft aan de stad ken nis van haar schrijven (op 31/7/67) aan de NMVH: «Bij brief van 10/4/64 sne den we de zaak terug aan, en op een vergadering bij de NMVH werd overeengeko men dat de stad Aalst de procedure tot onteigening zou inzetten, om dan na aanwerving der gronden, er een deel van aan onze maat schappij af te staan...» Dat is dus wel duidelijk. Op O. W. zegt men verder dat het «niet duidelijk is wie na mens de stad deze overeen komst maakte temeer daar men 3 jaar later als redenen voor de ^aankoop nog kon opgeven 'dat deze gebeurde voor de maatschappij «Klei ne Landeigendom» of voor een stedelijke grondregie, zonder dat iemand kon aan voeren dat het integendeel ten behoeve van de plaatse lijke maatschappij Goedko pe Woningen gebeurde... Van de afspraak 3 jaar terug was dus blijkbaar niemand op de hoogte.» Men haalt nog een ander uittreksel uit bovenvermelde brief aan «...onze raad van beheer heeft in zijn zitting van 3 juni 1967 beslist zich kandi daat te stellen voor de aan koop van het geheel der 17 ha. (min gebeurlijk het deel dat de stad zich zou voorbe houden voor diensten van openbaar nut, zoals open bare pleinen, enz... Buiten een klein deel gronden op de Tuinwijk De Blieck waar in september a.s. de op bouw van 54 woongelegen- heden zal aanvangen, be schikken we over geen en kele grond meer...» Even tevoren, zo vermeldt ook het verslag van O.W. schreef de maatschappij Goedkope Woningen aan het Kollege van B en S. (9/6/67) in een stijl alsof zij voor het eerst hoorde spre ken over de eigendom De Bioley, terwijl zij voor de onteigening ervan reeds 3 jaar tevoren de stad had in gespannen: «U hebt ons gevraagd of het onze maat schappij zou aanbelangen een deel der gronden te ko pen... Het terrein de Bioley lijkt ons daar zeer geschikt voor. We zijn derhalve be reid gans de oppervlakte aan te kopen...» De onteigeningsprocedure van de stad verliep als volgt: Brief van notaris Wil- locx (23/5/67): familie geeft voorkeur aan gerech telijke onteigening. Het provisioneel vonnis van de vrederechter (30/6/67) luid de: provisie 20.000.000 fr aan de Bioley (eigenaars) en 659.200 fr aan tussenko mende partijen (pachters), en opdracht voor plaatsbe schrijving en schattingsver- slag. Op 13/9/67 keurt Je Gemeenteraad een lening goed van 20.684.000 fr. Op 21/11/67 luidt het definitief vonnis van de vrederechter: vergoeding eigenares: 36. 474.837 fr. en tussenko mende partijen 955.188 fr. De Gemeenteraad gaat een aanvullende lening aan van 16.871.000 fr. De rechtbank van Dendermonde herziet op 31/12/70 evenwel het vonnis: de vergoeding de Bioley bedraagt nu 31.296. 578 fr. Op 25/2/71 machtigt de Gemeenteraad het Kolle ge van B en S tot instellen van beroep tegen de ontei geningsvergoeding. Als be stemming van de gronden wordt vooropgesteldofwel verkoop aan particulieren (rechtstreeks) ofwel ver koop aan een bouwmaat schappij. Er wordt ook de suggestie gedaan dat 30% van de op te richten huizen door het stadsbestuur zou toegewezen worden (inge val van verkoop aan een maatschappij) en dat een gedeelte van de grond zou voorbehouden worden voor initiatieven van het stadsbe stuur (bv. voor bejaarden woningen). Drie maat schappijen werden toen aangeschreven: «Dewaco» (dat niet antwoordde), «Ons Zonnig Huis» (Kleine Land eigendom) dat zich princi pieel akkoord verklaardde en «Veilig Wonen» waarvan het bouwprogramma even wel al klaar was. «Goedko pe Woningen» werd niet aangeschreven omdat deze maatschappij tevoren al stappen had ondernomen voorverwerving. Het lag wel in de bedoeling van de stad een oordeelkun dig grondbeleid te voeren, al dan niet in grondregie. De redenen hiervoor waren 1de behoeften van woning bouw richten zich niet al leen tot de categorie van grote gezinnen met be scheiden inkomen, maar ook tot andere categoriën. 2) Wanneer de 17 ha volle dig voor een enkel bepaald sociaal doel bestemd wor den, stijgt de waarde van de omliggende gronden abnor- imaal en bekomt men het ionjgekeerd effekt van een verslag, zou de maatschap pij de eenheidsprijs van de gronden aanzienlijk kunnen drukken. En er zou dus ook geen grondverlies zijn uit hoofde van de aanleg van de wijk door de stad. (pleinen, straten en groene ruimten zullen zowat één vierde van de oppervlakte bestrijken. Indien de stad hierop ingaat zo waarschuwde men op O. W. valt dit niet in het voor deel van de maatschappij en haar kopers, die niet al leen goedkope bouwgron den verwerven, maar tevens genieten van de wet Brun- faut (100% staatstussen- komst in wegenaanleg), en dit ten nadele van de rest van de bevolking. Het dossier is, na de eerste besprekingen, veel jaren op rust gesteld. Daar stak heel wat koelissengef luister achter van politieke invloe den, belangen in maat schappijen die men verde digd wou zien, en waar we nu toch niet willen in roe ren. We zeggen het dan maar met de woorden van schepen De Maght. «er was vooral het onbegrip en de tegenwerking.» Af en toe steekt het dossier de kop even boven. Maar nooit voor lang. Op 16 mei 1972 werd aan het Kollege van B en S een eindrapport overgemaakt waarin drie oplossingen worden vooropgesteld. Men koos duidelijk voor de ge mengde oplossing omdat de stad dan haar volledige verantwoordelijkheid kon behouden. Voor men even wel een beslissing nam, ging men een weekeinde lang naar Leeuwarden (Ndl) bestuderen of het principe van erfpacht geschikt was (febr. 1972). Maar dit bleek niet het geval. Het eerste voorstel: verkoop aan één of meer maatschappijen werd verworpen, omdat men vreesde dat er onvol doende rekening zou ge houden worden met de o- penbare voorzieningen, en men een sociale woning- wijk voor een bepaalde klas se zou bouwen. Uitbouw van de ganse wijk door de stad werd eveneens afgewezen. Die realisatie zou van te lange duur zijn Men koos dus voor de ge mengde oplossing. Op 31 8 72 werd op de Gemeente raad de princiepsbeslissing genomen omtrent de urba nisatie en verkaveling. De plannen werden opgesteld door architekt Van den Broeck. De stad, zo lezen we in de gemeenteraadsno- tulen, behoudt volledige verantwoordelijkheid op stuk van stedebouwkundige aanleg. Er moet gevarieerde woningbouw nagestreefd worden, waardoor bepaalde sociale klassen van de rest der bevolking niet worden afgescheiden. Ook gehan- dikapten en ouderlingen moeten geïntegreerd blijven in de aktieve bevolking. De genen die wensen te bou wen op eigen initiatief zou den in de gelegenheid ge steld worden zich eveneens goedkope bouwgronden aan te schaffen. En tenslot te werd de oprichting verze kerd van peutertuinen, wijk- bibliotheek, en de aanleg van speelpleinen en open baar groen. In die zin werd ook met ver- schillende bouwmaat schappijen onderhandeld, o.a. op 7/5/73. (Het eind vonnis over de onteige ningsvergoeding was intus sen al geveld, zodat de prij zen bepaald konden wor den.) ir volgde in aug. '73 nog een werkvergadering, maar enkele «Dewaco» en «Goed kope Woningen» bleven o- ver. Na verscheidene be sprekingen, voorstellen o- ver de toewijzing van zones, grondprijzen, enz. komt het stadsbestuur tot konklusie dat «Goedkope Woningen» vertragingsmaneuvers uit voert, ook al omdat deze maatschappij intussen reeds met haar bouwprojekt in de Botermelkstraat had aangevangen. In december 1974 liet «Goedkope Woningen» (na vraag van de stad) weten dat zij nog slechts geïnteres seerd was indien de stad de zonering en de type-woning wijzigde. Dat wilde dus zeg gen dat de stad moest af stand nemen van haar prin ciepsbeslissing van 31/8/ 72 wat betreft gevarieerde woningbouw. Bovendien liet «Dewaco» op 6/5/75 weten dat bij de NMVH geen aanvragen mochten ingediend worden voor 1/10/75. Op die ma nier werd de bouw van so ciale woningen onmogelijk. Het dossier werd geklas seerd (voorlopig), en er werd uitgezien naar een an dere oplossing: het bou wen door de stad van socia le woningen op het gedeelte van ongeveer 4,5 ha, een projekt dat de naam «De Cluyse» kreeg. (Volgende week gaan we hiermee verder.) WL Een winter dicht bij haar in bed, Een lente die je botten kraakt Een zomer die je in de schaduw zet En een herfst die niet aan je bladeren raakt. Wilfried Lissens globaal sociaal grondbe leid. 3) In een zo'n grote op pervlakte (bijna één honder- ste van de totale stadsop- pervlakte) moet stedebouw kundig en gevarieerde wo ningbouw nagestreefd wor den: ook sociaal is men momenteel van oordeel dat bejaarden best in een nor male woningwijk kunnen gaan wonen. Ook over de verkoop aan een maatschappij werd ge sproken. Men onderzocht de voorwaardenverkoop tegen «forfait» (prijs vast te stellen op de prijs vastge steld door de Rechtbank van 1e aanleg (31/12/70), vermeerderd met de vergoe dingen toegekend aan de tussenkomende partijen (vonnis vrederechter) en met alle door de stad geda ne kosten (grondonderzoek, procedurekosten, enz...) of wel verkoop tegen een prijs «onder voorbehoud van la tere aanpassing van de ver koopprijs». Met dit laatste procédé kon de definitieve afhandeling jarenlang aan slepen. Er werd onteigend tegen een forfaitaire prijs. Bij het vaststellen van de verkoopprijs stelde zich an derzijds ook de kwestie dat ongunstiger en minder waardiger gronden niet de zelfde eenheidsprijs zouden krijgen als de betere gron den. In een brief van 24/4/ 71 vraagt de maatschappij «Goedkope Woningen» dat de stad een grondonder zoek zou verrichten, en dat de stad zou onderzoeken welke percelen zij eventueel voor zich wilde houden. De ze brief werd met argwanen de ogen gelezen. Want men vreesde dat de maatschap pij met de beste stukken wou gaan lopen, of alles zins toch zou bepalen welke stukken zij opeisen zou. Ook las men hierin de ge dachte dat de stad de op pervlakten voor groen, speelpleinen, enz... voor haar rekening zou nemen. Op deze wijze, vervolgt het GEBOORTEN van 18.12.1978 t.e.m. 23.12.1978 Griet Daeleman, Aalst, Naarstig heidstraat 66. Glenda Aubroeck, Aalst, Rozen- dreef 165. Caroline Meersman, Aalst- Gijzegem, Kasteellaan 10 Steven Poep, Dendermonde, Hunnenbergstraat 46. Kelly Goossens, Haaltert- Denderhoutem, Daal 35A. Isabel De Block, Aalst- Erembodegem, Hof ter Lokeren- straat 28. Sven De Neef, Aalst, Wel vaartstraat 89. Kelly De Kerpel, Sint-Lievens- Houtem, Kerkstraat 12. Tim Meert, Aalst - Nieuwerkerken, Hoezestraat 46. Stefan De Landsheere, Sint- Lievens- Houtem, Krabenijck 24. Mare De Nijs, Aalst - Nieuwer- kerken. Dorpstraat 49. David De Troch, Asse, Steenweg op Dendermonde 20A Karei De Nul, Erpe-Mere - Erpe, Statiestraat 34. Pascal Van Damme, Dender leeuw, Kampstraat 46. Sandra Bornauw, Denderleeuw Frans Van de Ponseelelaan 3. Sophie Geers, Hekelgem- Teralfene, Potaardestraat 85-2. Elke De Cleene, Aalst, Ingang Je lie 20. Pieter Van den Einde, Haaltert Herenthout 60. Igmar Barrez, Aalst Erembodegem, Dom Modest Vai Asschelaan 25C. Luc Degrote, Aalst Nieuwerkerken, Dorpstraat 40. Steven Van Waeyenberge, Sint Lievens - Houtem - Zonnegem Gentstraat 78. Katrien Baeyens, Aalst - Erembo degem, Bertha De Dekenlaan 29. Daisy Baevegems, Denderleeuw Steenweg op Aalst 74. Kristien De Meeter, Merchtem, Krekelendries 6. Tom Boterbergh, Denderleeuw, Priester Daenslaan 32. Jonathan Van Mieghem, Dender leeuw, Landuitstraat 73. Tinneke Van Driessche, Wiche len, Paepestraat 125. Lesly Asselman, Denderleeuw, Kampstraat 14. HUWELIJKS AFKONDIGINGEN .Zondag 24 decem ber Joost Gossye, Aalst, Geraards- bergsestraat 38 en Brigitte Van der Vorst, Aalst, August Marcelstraat 6. Huwelijk op 6 februari 1979 Adres na huwelijk: Borgerhout, Dokter Van de Perrelei 51 Eddy Dc Vylder, Aalst, Dokter André Goffaertstraat 56 en Anita Beeckpian, Aalst, Sint Jobstraat 30. Huwelijk op: 13 februari 1979. N.a.: Aalst, Sint Jobstraat 30. Mamix Coopman, Aalst, Capu- cienenlaan 100 en Ingrid D'Haese- leer, Aalst Molenstraat 48. Huwelijk op 19 januari 1979. Adres na huwelijk: Etterbeek, Theuxstraat 140 bus 59. Aldo Faelli, Aalst, Rozendreef 161 bus 6 en Monique Van den Steen, Aalst-Hofstade, Molen straat 28. Huwelijk op: 18 mei 1979. Guido Lefevre, Aalst, Steenstraat 39 en Nicole Van Goethem, Aalst, Koolstraat 46. Huwelijk op: 19 mei 1979. N.a. Aalst, Ledebaan 51. VOLTROKKEN HUWELIJKEN van 18 .12 t.e.m. 23.12. Jan Verleysen, Aalst- Erembodegem, Resschebeke 27 en Odette De Koek, idem. Luc De Waegeneer, Lebbeke, Po taardestraat 97 en Rosita Buggen- hout, Baardegem, Zwanennest- straat 13. John Van Vaerenbergh, Aalst, Volksverheffingsstraat en Kalha- rina Mandt, Aalst, Binnenstraat 330. Dirk De Wolf, Aalst, Kerrebroek- straat 223 en Godelieve Van Geert, Aalst, Hyacinthenstraat 15. Dirk Putteman, Lebbeke-Wieze, Nieuwstraat 85 en Lena Cassi- man, Moorsel, Bredestraat 11. Hugo Van de Wiele, Aalst, Wel vaartstraat 46 en Greta Arys, Nieuwerkerken, Restertstraat 14. Marc Van Sinay, Hofstade, Weg- vieringsstraat 8 en Hilda D'Her- der, Aalst, Sint Kamielstraat 2A. Hubert Moens, Gijzegem, Stwg. op Aalst 118 en Gerda Bosman, Hofstade, Stwg. op Dender monde. Guy Van Goethem, Aalst, Naar stigheidsstraat 168 en Carina Ge- bruers, Aalst, Langestraat 199. Mare Steleman, Aalst, Pontstraat 24 en Yvette Medaerts, Aalst, Ex- postraat 10. Valery Herman, Aalst, Immer- zeeldreef 109 en Nancy Van Han- denhove, Aalst, Albrechtlaan 9. Pierre De Mey, Aalst, Moorsel- baan 179 en Elly De Winter, Aalst, Gentse steenweg 496. OVERLUDENS van 18.12.t.e.m. 23.12 Jozef Aelbrecht, Aalst, Oude "Dendermondsesteenweg 253, 65 jaar, echtg. van Amelia Leeman. Maria Eloot, Lede, Reymeers- straat 32, 55 jaar, echtgesch. van Jan Matthijs, echtg. van Camillus Van der Vurst. Josephus Van Laethem, Aalst, Jan De Windtstraat 20, 89 jaar, wedr. vanJosephina Kiekens, echtg. van Zélia Respen. Jan Timmerman, Aalst-Hofstade, Rozenstraat 175 jaar, echtg. van Maria De Hul. Marie Meulenyzer, Aalst- Herdersem, Alfons De Cockstraat 12, 83 jaa, wede. van Felix Ne- ckebroek. Marcelle Kindt, Aalst, Lange straat 57,66 jaar, echtg. van Sera- Fien Janssens. Octaaf Loeman, Aalst- Herdersem, Alfons De Cock straat 71,72 jaar, wedr. van Celes- tina De Troyer. Nadine Van Wijnsberge, Erpe- Mere, Herssinckstraat 11,7 jaar, ongehuwd. Gustaaf Siau, Aalst, Drie Sleutel straat 75, 78 jaar, echtg. van Julia Den Herder. Elisa Bombeeck, Aalst, Kerkhof- baan 21, 85 jaar, wede. van Em manuel De Petter, wede. van Al fons Fleurinck. Prosper De Greve, Aalst- Erembodegem, Nachtegaalstraat 25, 65 jaar, wedr. van Maria Van den Steen. Albert Van Cannegem, Sint- Lievens-Houtem, Driesstraat 41, 52 jaar, echtg. van Marcella Van Mieghem. Raphaël Stevens, Denderleeuw, Stationsstraat 10, 65 jaar, wedr. van Maria Gochet, echt. van Jeanne Dufoor. Carolus Van Londerseele, Aalst-Moorsel, Aalstersesteen- weg 54, 80 jaar, echt. van Paulina Bastiaens. Livinus Hoste, Erpe-Merfe - Aai- gem. Dorpstraat 65, onderpas toor, 67 jaar, ongehuwd, Gustavus D'Hoye, Aalst, Voor uitzichtstraat 90,68 jaar, echt. van Emma De Boeck, Maria Van Geit, Aalst, Moorsel- baan 508, 75 jaar, ongehuwd. Alicia Podevyn, Aalst, Lange straat 279, 73 jaar, wede van Mo- destus Coppens. Etienne Jacobs, Aalst-Meldert, Dorpstraat 35, handelaar, 33 jaar, ongehuwd. Melanie De Saedeleer, Aalst, Drie Sleutelstraat 27, 81 jaar, wede. van Leo Van Langenhove. Odila Bombeeck, Aalst, Schiet baan 24, 78 jaar, wede. van Ca- miel Van Vaerenbergh. Willem Bastiaens, Aalst, August Marcelstraat 55,77 jaar, echt. van Francisca Bomon. Elisa De Geyter, Wichelen, Bo- gaert 194, fabriekwerkster, 68 jaar, echt. van Carolus Van de Meirssche. Ivonne De Smet, Koekelberg, Ba silieklaan 381, 74 jaar, wede. van Albert Delterne. Armand Boel, Herdersem, Kapel- leommegang 3, 60 jaar, onge huwd. Frans De Backer, Gijzegem, Stwg. op Aalst, 36, 64 jaar, echt gesch. van Eleonora Wasteels, Julma Lcyman, Lede-Oordegem, Ossenbroeckstraat 15, 75 jaar, ongehuwd. Theodoor Van Nieuwenhove, Aalst, Dokter De Moorstraat, 68 jaar, echt. van Maria Blanckaert. .3 &W-Ï.5 WM i Zo lovert men in de Feberfleethalle uiteen blok piepschuim een kunstvolle natuurgetrouwe kop(JM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 8