Met de KWB langs Erpe en Leedse veldwegeif DE KAATSSPORT TE MERE DIETIST(E) A1 TE ERPE-MERE OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST STREEKNIEUWS Erpe-Mere WEER PERIKELEN De Voorpost - 19-1-1979 - 11 Erpe-Mere heeft, zoals elke andere gemeente uit de streek, zijn deel gekregen van de winteroverlast. Bevroren waterleidingen, uitge doofde mazoutkachels, slippende wagens, valpartijen en noem maar op waren ook hier legio. Ernstige ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Het gevecht tegen de gladde wegen is echter nog niet ten einde. Er zullen nog menig kilogrammetjes zout moeten uitgestrooid worden vooraleer we ons weer met vaste voet (en autoband) op straat zuilen wagen. Erpe-Mere, en dan vooral de lan delijke gemeenten Bambrugge, Aaigem, Ottergem en Vlekkem, boodt een prachtig winterland schap aan de vlijtige wandelaars. Deze laatsten en de spelende kin deren zullen wellicht de enigen zijn die niet ontevreden waren met de toestand, die de laatste weken over de gemeente is terecht geko men. Wat betreft de bestrooingswerken beeft het gemeentebestuur zich niet onbetuigd gelaten! Elke dag, van in de vroege uurtjes, waren de gemeentediensten overal waar het nodig was zout aan ^et strooien. Natuurlijk was hun werk, door de grote hoeveelheid sneeuw en de bijtende koude, in het begin weinig nuttig. De sneeuw was niet weg te krijgen. Bij de eerste lichta dooi Overdag kon echter zichtbaar resultaat bereikt worden. Zo waren enkele plaatsen in de gemeente de eerste sneeuwdagen onberijdbaar. Bijvoorbeeld de Ot- tergemsestraat aan het industrie terrein was voor iedereen die er werkt een martelgang, 's Morgens stonden eentiental wagens kom pleet vast te wachten op hulp. Hier was een telefoontje nodig om de gemeentediensten aan te sporen met zwaar materiaal de moeilijk te beklimmen heuvel zo goed moge lijk sneeuw vrij te maken Dok de Gotembcrg leek eerder op een skipiste. Er waren halsbre kende toeren nodig om per auto, per fiets en zelfs te voet veilig bo ven of beneden te geraken. Toen de meeste sneeuw er weg was, maakte een dikke laag ijs de toe stand nog erger. Hoeveel kilogram zout hier nodig geweest zijn om de weg enigszins berijdbaar te maken is niet bij benadering te schatten. Wie stiefmoederlijk behandeld is door de sneeuwruimers zijn de bewoners van de wijken vanso- ciale woningen. Aangezien de straten hier dood lopen, werden ze als weinig nuttig geacht voor de weggebruikers en dus zowat ver geten bij het bestrooien. De hevige kou bij het begin van deze plotse winter had er voor ge zorgd dat bijna alle slagboomin stallaties in Erpe-Mere langs de spoorlijn Aalst-Burst buiten ge- buik waren. Ook het treinverkeer op deze lijn ondervond heel wat moeilijkheden door deze pannes. En zo zou ons lijstje van onge makken nog lang kunnen worden. De Ottergemstraat; er moest zwaar materiaal bij te pas komen om deze weg sneeuwvrij en bereidbaar te maken. We hebben ze allen aan den lijve ondervonden. Wie hoopt er niet vlug van deze toestand verlost te zijn!? viM Om een dergelijk boek te schrijven dient heel wat opzoekingswerk gedaan te worden. (SJ) ixlxlxlxlxlxixixlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlxlx De Gotegemberg onberijdbaar de eerste dagen van het winterweer, 'n gevaarlijke straat voor wie er nadien langs moest. De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst, heeft bij de verplegings-, verzorgings- en bijstandsdiensten een betrekking van opengesteld De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzit ter «an het D.C.M.W.Gasthuisstraat 40, 9300 AALST, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op maandag 22 januari 1979 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 04-08-1978, genaamd anticrisiswet, is de opengestelde betrekking toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Sijkomonde inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst (teL 053-21.23.93 - binnenpost 104). Roek-avond Om 20 uur op zaterdag 20 januari in Dido te Erpe. Er zullen tal van kappe, keiharde stukjes muziek gebracht worden. KONCERT Heel andere muziek dus dan de rock and roll die in Dido zal te horen zijn, kan vanavond genoten worden in de parochiekerk van Burst. Davidsfonds Bambrugge en Burst hebben het «Groot Koper ensemble Theo Mertens» uitge nodigd om voor het publiek een rijke keuze uit klassieke stukken te spelen. Het programma verscheen reeds vorige week in dit blad. Voor wie op tijd wil zijn: aanvang te 20 uur stipt. Een uitzonderlijke gebeurtenis en dus een aanrader. ONGEVALLEN Te Erondegem, op de Gentse steenweg, slipte de personenwa gen bestuurd door H Kiekens (Antwerpen) op het gladde weg dek. Hij kwam tegen een boom terecht. De bestuurder werd licht gewond. Te erpe, op de Ledesteenweg, kwamen, eveneens na een slippar tij, twee wagens met elkaar in aan rijding. Eén ervan kwam hierdoor tegen de slagboominstallatie te recht van de spoorweg Burst-Aalst die door deze aanrijdig beschadigd werd, doch spoedig terug kon in gebruik genomen worden. Julien De Vuyst. (SJ) Is de titel van een boekje dat zopas is verschenen. Het is een uitgave van de Heemkundige Kring van Erpe-Mere en werd geschreven door Julien De Vuyst, bibliotekaris en archivaris van deze vereni ging. Het is het zoveelste in een reeks, die tot doel heeft iets te vertellen, iets op papier vast te leggen wat nu nog recente geschiede nis is maar dreigt uit het geheugen van de bevolking te verdwijnen. We gingen even praten met de schrijver, Julien De Vuyst. Hij wou ons direkt verwittigen dat we geen komplete studie over het onderwerp mochten verwachten. Dat kan immers niet binnen het bestek van een uitgave van de Heemkundige Kring. Heemkunde mag immers niet verward worden met geschiedenis of geschied schrijving. Heemkunde wil de oorsprong van gebruiken, van be staande en voorbije toestanden en nog een ganse boel facetten meer die het hedendaagse beeld ge vormd hebben, opzoeken, op pa pier vastleggen en ontleden en dat voor een bepaalde streek of ge meente. De Heemkundige Kring van Erpe-Mere heeft op dat vlak al heel wat gepresteerd. Hun tijd schrift is een graag gebruikte in formatiebron voor diegene die zijn gemeente wil leren kennen. Histo rische feiten, legenden, volkslie deren, volkse gebeurtenissen zijn de smeltkroes waaruit het heden is gegroeid. De Heemkundige Kring zoekt ze voor ons op omdat ze te belangrijk zijn om te vergeten. Zo was er ooit eens de kaatssport die zijn stempel drukte op het le ven van de Merenaren. Volledig uitgestorven is ze nu in die ge meente. De auto heeft deze volks sport van de straat gedreven. Televisiekijken bekoort de men sen meer dan een mooie kaatspar- tij. En ga zo maar door. Toch zijn er nog vele mensen die zich herin neren hoe veel volk er kwam kij ken naar de wekelijkse wedstrij den die op het dorp bekampt wer den. De «Zwarte Leeuwen» is een naam die de kinderen van nu niets meer zegt. Hun ouders zullen ach zeker nog herinneren hoe elk Me- renaar destijds storm liep voor deze kampioenenploeg. De beste ploegen van het land overwonnen ze. Hogervernoemde invloeden en persoonlijke beslommeringen van de spelers hebben echter de hand geslagen aan een volkssport die destijds voor jong en oud ontspan ning bracht. Julien De Vuyst vindt het zonde dat deze sport roemloos in de ver getelheid terecht zou komen. Vele uren opzoekwerk, lange gesprek ken met ooit Mere's grootste kaatskampioen Karei Temmer man en uitwerking van de gege vens hebben geleid tot dit mooie resultaat dat ieder Merenaar in zijn kast zou moeten hebben. Het is een keurig afgewerkt boekje ge worden, duidelijk en boeiend voor de lezer. Jonge mensen zullen er een stukje Meerse geschiedenis uit leren. Ouderen lezen het zeker in één ruk uit, want voor hen staat er in elke bladzijde zeker iets dat her inneringen oproept aan «de goeie ouwe tijd». De schrijver heeft niet gepoogd een technische beschrijving te ge ven van het kaatsspel. Wat er des tijds leefde op de gemeente aan volkssport vindt hij veel belang rijker. Het is inderdaad de moeite waard om te lezen hoe de «Zwarte Leeuwen» destijds de naam van Mere tot ver van hier tot eer dien den. Wie een geschreven stukje volksgeschiedenis wil bezitten dat graag ter hand zal worden geno men zal zich moeten haasten om één der 350 eksemplaren van het boekje te bemachtigen. Pak je er toch naast, probeer dan toch een eksemplaar in leen te krijgen om kennis te maken met de uitgestor ven kaatssport te Mere. VIM traat te x>r 6. 5. 5. 5. In ganzepas doorheen de besneewde velden. (SJ) nneschitteringen op een bevroren beekje. (SJ) De moedigen die zich zondagnamiddag buiten waagden en met de KWB-afdeling van de Sint-Annaparochie op stap gingen door de besneeuwde velden van de aangrenzende gemeenten Erpe en Lede, zullen het zich waarschynlijk niet beklaagd hebben. Eens te meer kan gezegd worden dat de afwezigen nogmaals ongelijk hadden. Rond 14 u. zondagnamiddag druppelden de weinigen die zich door het gure weer waagden samen voor de Sint-Annakring waar de start zou gegeven worden van een groepswandeling langsheen de nog landelijke wegeltjes van Erpe en Lede. Het aantal opgekomenen beperkte zich tot een vijftiental en meestal waren dat dan nog wandelaars van buiten de parochie. Men zou kunnen spreken van een interparochiale KWB wan deling. Alhoewel de organisatoren misschien wel liever meer volk hadden zien opdagen, toch dient gezegd dat het een gezellig onderonsje werd. Op een rustig tempo, goed ingeduffeld tegen de bijtende wind, geschoeid met warme anti-slipschoenen, begaf het groepje zich in de richting van de Etrimobuildings vanwaar men het veld insloeg. Een maagdelijk blank landschap, alleen getekend door een paar vroege wandelaars die de sneeuw met hun voetsporen reeds omgewoeld hadden, lag voor ons. De half witte, half zwarte bomen staken schril af tegen de vaalgrijze lucht waarin een tintelend zonnetje straalde, een zonnetje dat zich genoeglijk weerkaatste in het koude, glinsterende water van de nog niet bevroren beken en sloten. Flink doorstappend in de dikke sneeuw ging het richting Erpe. Onder de blanke sneeuw uit werden wij ook af en toe gekonfronteerd met de harde, minder aangename realiteit van onze wereld, afval en vuil, sluikstorten. Een verwrongen fiets, een kapotte televisie, afbraakmaterialen: grillige silouetten in een irriël aandoend landschap. Via het Hof Ter Varent ging het verder naar Lede toe, een stukje door de nieuwe wijk, en terug het veld in. Een eenzame rondom zich heen kijkende jager, het geweer schietens- klaar onder de arm, gluurt naar eventueel bewegend wild. De velden langsheen de spoorlijn Brussel-Gent zijn doorkruist met hazepootaf- drukken. Voor de jager echter geen enkel eksemplaar. Wat verder, buiten schietsafstand rent een langoor voor onze neus weg. Het ongeveer twee centimeter dikke sneeuwijs in de karresporen, bedol ven onder een dikke vacht sneeuw kraakt onder onze voeten. Het groepje, ondertussen reeds een lange sliert geworden, begeeft zich in ganzepas terug naar het vertrekpunt. Het einde van een ongeveer tien kilometer lange sneeuwwandeling is in het zicht. Een dame maakt tijdens de laatste kilometer nog een val op een gladde ijsplek. Gelukkig echter niets erg. De schok en morgen misschien wat schramme spieren. Voorde kinderen die het gezelschap vervoegden werd het een lange glijpartij met vallen en opstaan. Rode, gloeiende gezichtjes. Stralend van blijdschap. Wat kan de natuur toch aangenaam mooi en prettig zijn.

De Voorpost | 1979 | | pagina 11