mmmmmm ^Eeuwenoude St-Antoniuskermis in nieuw kleedje ST.-ANTONIUSVIERING STOELT OP HISTORISCH VERLEDEH! llVILLEM VERMANDERE KOMT ^lAAR HERDERSEM «BOOMKOFFER» =K0MT WEER NAAR HERDERSEM Kunstschatten in kerk Centrumvrienden in feest STREEKNIEUWS Herdersem De Voorpost - 19-1-1979 - 15 Sinds eeuwen eert en viert Herdersem zijn Patroon, St-An- tonius-Abt. St-Antonlus had een altaar in de oude kerk dat overgebracht werd naar de nieuwe kerk evenals het beeld met vuur en varken, en de relikwie die achteraan in de kerk voor bedevaarders ter verering ligt. De Konfrérle De konfrérie ofte Broeder schap van de H. Antonius werd opgericht in 1663. Het oude «Gildenboek» met ver melding van de eerste leden sn van deze van de volgende aren berust steeds in het irchief in de pastorie. de statuten staan de (oorwaarden en de voorde en van lidmaatschap van leze broederschap opge- jomd. Deze werden be- irachtigd door de bisschop m Gent die onderstreept jat deze heilige wordt aan- jeroepen tegen alle be- imettelijke ziekten en bran- lj|dende plagen, zowel van I (pensen als van dieren. Eén van deze ziekten was de pest, in de volksmond de izwarte dood», het zoge naamd «St-Antoniusvuur» ienoemd. De konfrérie bestaat nog en wordt geleid door drie Gil- lt emeesters: Arthur Mi- ,or(}J}hiels, Jozef Van Hoorde en smiel Lambrecht. De viering in de kerk zelf Alhoewel de H. Antonius, een populair heilige bij uit stek, het hele jaar door wordt vereerd met relikwie en prentjes is het toch voor al rond zijn feestdag dat zijn beeld speciaal door de Gil de wordt uitgesteld en ver sierd. Op de feestdag zelf, op woensdag 17 februari, zijn er misvieringen te 7.30 en te 19u, telkens met zegening. Op zondag 21 is er dan te 8u een St-Antoniusmis en te 10u de hoogmis opgeluis terd door het parochiaal zangkoor. De Gildemees- ters gaan in de kerk rond in uniform, met rode sjerp en steek, en dit ten voordele van de kas van de konfrérie. Op maandag is er dan zoals van oudsher de «Moorselse Mis», hoogtepunt van de viering. Rond het jaar 1890 heerste immers te Moorsel de pest die zeer vele men sen ten grave sleepte. De inwoners namen hun toe vlucht tot St-Antonius te Herdersem en zie, de ziekte verdween! Sindsdien kwa men de parochiepriesters van Moorsel, samen met honderden parochianen, zangers en muziek naar Herdersem om de heilige te danken. Weliswaar is deze traditie in de loop der jaren afgezwakt maar sinds verleden jaar kwam ze weer in voege. Ook dit jaar zal een priester van Moorsel deze «Moorselse Mis» opdragen en dit samen met vele bedevaarders. Na dien is er dan in alle kafés eten en drinken. Tijdens de mis zelf is er een speciaal sermoen en vere ring van de relikwie. Kermis en folklore St-Antoniuskermis is de eerste kermis van het jaar in Groot-Aalst. Naast de ge wone kermisaktiviteiten met kindergenot en ont spanning is er dit jaar, voor al door de werking van de dinamische dorpsraad, de vernieuwde St-Antoniusvie- ring. Op zaterdag 20 jan. vertrekt te 19 u de koninklijke har monie met trommelkorps en majoretten van de Grote Kapel naar de hoeve van Os car Buyle waar boeren en boerinnen de St-Antoniua- legende uitbeelden. Dan sende duivels komen er ui teraard ook aan te pas en op een boerenkar wordt een varken geslacht en gebrand. Nadien is er eetfestijn met boerenbrood en pensen en worden allerlei dansen uit gevoerd, vooral dan klom pen- en vlegeldansen. Tenslotte is er een dorpsbal in zaal Capri. Op zondag is er dan rond 16 u de traditionele pensen worp, 15 jaar geleden inge voerd door het St-Antonius- komitee met honderden prijzen voor kinderen maar ook met de zilveren (500 fr) en de gouden (1000 fr) pens. Tussenin show door de Ma joretten. Voor de pensen worp is er een folkloristi sche stoet met St-Antonius de H. Gudula, de Dorps raad, boeren, boerinnen en duivels. Op kop de harmo nie en het eerste optreden van twee nieuwe groepen: de mini-majoretten en de jongens-drumband. Vertrek aan het klooster te 15u. Na de pensenworp volgt dan het tweede gedeelte van het St-Antoniusspel met het doven van het vuur. Dit nieuw St-Antoniusspel is een initiatief van de dorpsraad met scenario van Herman Ravijts en Robert Van Der Stockt en met me dewerking van KSA en Chi romeisjes voor spel en dans onder leiding van de heer Van Malderen, leider van de welbekende groep «Alkuo- ne» van Aalst. Tentoonstellingen: Tijdens de kermis zijn er twee tentoonstellingen. De eerste is georganiseerd door de Hobby-klubs in het Parochiaal Centrum en loopt van zaterdag tot en met maandag. Een tweede wordt ingericht door het Davidsfonds onder het motto jeKunstschatten in onze kerk». Ze gaat door alleen op zondag van 10.45u tot 18u. Hier zullen merk waardige dingen te zien zijn, ook komend van buiten de kerk zelf. Gekommentarieerde rond leidingen gaan de hele dag door. Toegang gratis. Ook na de fusie blijft Her dersem zijn eigenheid be waren, en dit niet in het minst door initiatieven en de werkkracht van de Dorpsraad. LH Herdersem doet het quasi professioneel en kent het klappen van de zweep. Ter voorbereiding van zyn reeds burgerrecht verkregen hebbende St. Antoniusviering werd een perskonferentie georgani seerd waar de historikus Jef Vermoesen de hele viering historisch situeerde en er aldus een andere dimensie aan verleende. me- KLEINKUNSTAVOND OP ZATERDAG 27 JANUARI >ste- deOp zaterdag 27 januari e.k. aldaar en over zijn buurtgeno ten, mensen als een ander. Hij wordt begeleid door Johan Vanderberghe en Guido De- simpelaere.. )onflkomt Willem Vermandere, de Don-beeldhouwer-zanger-kompo- Jus-nist uit de Westhoek, naar Her- alertdersem, Vermandere komt uit ratisde atrëek waar boeren zich (nóg) niet laten voortjagen door vóórhet wereldgebeuren en waar ndemensen wonen die verankerd nndizijn aan de geboortegrond. dooiHij komt vertellen over zijn ver-streek, over de gebeurtenissen Deze boeiende avond gaat door in het Parochiecentrum op zaterdag 27 januari te 20 u. Da- vidsfondsleden betalen 80 fr., niet-leden 100 fr. Voorverkoop 90 fr. nden, Waar met de St-Antoniusviering de folklore ruimschoots aan haar in'i trekken komt met stoeten en pensenworp, waar anderzijds nu een e"s- nieuw St-Antoniusspel wordt gekreeerd, wil het Davidsfonds zorgen :rrci' dat ook op het kuitureel vlak Herdersem weer eens flink aan bod komt en in de kijker loopt. Ter gelegenheid van het Jaar van het Dorp zorgde de plaatselijke DF-afdeling voor een merkwaar dige tentoonstelling met histori sche dokumenten, pentekeningen, Herdersemse biotopen, foto's en schilderijen en voor al- wat betrek king heeft met oude ambachten. Ook werden de kunstschatten van de O.L.V.Tenhemelopnemings- Misjkerk Herdersem tentoongesteld, de Het waren echter alleen de schat ten van de kerk zelf $n zulks enkel gedurende een paar uur. Dit jaar herneemt het Davids fonds, op algemene aanvraag, dit initiatief maar dan op groter schaal, met kunstschatten ook van buiten de kerk, met een merk waardige katalogus en van na de boogmis doorlopend tot 18 u zodat kan worden gesteld dat ieder ge gadigde gelegenheid zal hebben een van de rondleidingen verzorgd door twee promotors van deze ten toonstelling, Jozef Vermoesen en Fons Dierickx, mee te maken. Het zal trouwens de moeite lonen. Van de kerk zelf was verleden keer feeds heel wat te zien als meube len, kerkjuwelen, altaarbenodigd heden, flambouwen, een schilde rij van de Craeyer, doopvont en wijwatervaten, een beeldje van OLV ten Rozen, kelken, cibories en monstransen, wierookvaten en schelpjes, kruisen, kazuivels e d.m. Veel ervan uit vroegere eeuwen en vaak vervaardigd uit edele metalen. Buiten al deze zaken werd de ten toonstelling aangevuld met de vruchten van veel voorbereiding «n opzoekingswerk, telkens met de passende kommentaar gepre senteerd. Zo komen nu ook een reeks processiebanieren en wimpels aan bod, werden een aan- 129 'al kapellekens uit hun bergplaats gehaald, toont men merkwaardige jnisboeken en kazuivels en ook het kostuum van de «suisse»Ook nog nie' getoond zilverwerk en mooie canonborden zullen er te zien zijn. Kaarten zijn reeds te bekomen op het sekretariaat en bij de be stuursleden. De plaatselijke Davidsfondsaf- deling, nu onder voorzitter schap van Jozef Verbestel, toont zich uitermate aktief. Dit werkjaar was er reeds een zwemkursus, de kwis «Ken uw Dorp» met LDL, het bezoek van St-Maarten, de gespreksavond over mirakelverhalen, en het kerstfeest. Dit week-end komt de tentoon stelling «Kunstschatten IN de kerk» en na de kleinkunstavond met Willem Vermandere zijn nog gepland een bezinnings weekend te Haasrode (24-25 feb), bijwonen van een opvoe ring van «Der Vögelhandler» te Gent (9 maart), een weekend- uitstap naar Londen of Am sterdam (21 en 22 april), natuur- Paardenommegang! Van in de periode dat landbouw en veeteelt nog een hoofdrol speelden in Herdersem werd St. Elooi als «paardenheilige» gevierd met de vroeger vermaarde paardenom- megang op de feestdag van St. Pie- ter (29 juni). Deze paardenomme- gang zou volgens J. Pieters terug te voeren zijn naar zeer oude kultus- gebruiken reeds bij de Romeinen in voege. De door deze auteur als typische elementen vermelde ge bruiken, de drievoudige rondgang om de kerk en de ommegangsweg deden zich ook te Herdersem voor. Hoe oud deze paardenom- megang was is niet geweten maar wel staat vast dat Herdersem hier door werd gekarakteriseerd als het oude landbouwcentrum van een ganse streek. Van deze paardenommegangen, gepaard gaande met zegening van dieren, blijft nog enkel de herinne ring. De laatste had immers plaats in 1913. Alle jaren kwamen de landlieden van Herdersem en om liggende van vroeg in de morgen met hun paarden naar de kerk om er met de relikwie van St. Elooi gezegend te worden. Na driemaal rond de kerk te zijn gereden, stap voets, blootshoofds en biddend, reikte de koster hun een relikwie toe en tooide de breidel der paar den met een wit papieren bede vaartvaantje waarop St. Elooi en de oude parochiekerk waren afge beeld. Deze relikwieën worden verder in de huidige parochiekerk vereerd. St. Antonius St. Antonius, tweede patroon van de parochie, werd hier van in de oudheid bizonder vereerd tegen de pest en later vooral tegen het vuur. Niet alleen op de feestdag van de heilige maar het hele jaar door kwamen bedevaarders naar de kerk om zijn gunsten af te smeken. Vooral de bevolking van Moorsel interesseerde zich daaraan toen rond 1690 er pest heerste en St. Antonius redding bracht. Om hun dankbaarheid te betuigen kwam dan de traditionele «Moorselse Mis»Waar deze viering de laatste decennia fel afzwakte herstelde het St. Antoniuskomitee in 1964 de traditie door het in leven roepen van de pensenworp en het inrich- de dorpsraad zich deze winter ten van een folkloristische stoet, terdege in om de hele viering te In de stoet stapte reus Benedikt op, vernieuwen o.a. met een St. An- zo geheten naar een oude dorpsfi- toniusspel naar een scenario van guur «Pètten Noeë». Eerste orga- Robert Van der Stockt waar men nisatoren waren Antoon Muylaert, medewerking van KSA en Chiro exploratie te Appelterre- ningsdagen, de kwis «Vlaamsë Eichem en een elfjuliviering. Ook vorig werkjaar was zeer gevuld met o.a. een informa tietentoonstelling, een toneel opvoering, een kerstfeest, de expo «Ken uw Dorp», bezin- Aktie», een gezinsuitstap, na- tuurexploratie te St. Antelinks en Woubrechtegem, een 11 ju- liviering en deelname aan Pik- keling 78. H. ANTONIUS. B V. O. Robert Van der Stockt, G. De Wit, W. Standaert en Gustaaf Lam brecht nieuwe bezems vegen goed» en «op alles kom sleet». Beide gezegden indachtig spande Herman Roobijts, Oscar Van Malderen en Ronald Schollaert in staan voor de realisatie. iige Blikvanger van het geheel wordt waarschijnlijk wel de boomkof fer, een zeer interessant stuk dat nu berust te Aalst in het Oud- Hospitaal maar dat afkomstig is uit Herdersem. Hierin werden inder daad destijds merkwaardige ar chieven en dokumenten van de pa rochie bewaard. Hoe de koffer in Aalst verzeilde is nog niet met ze kerheid geweten. Dat hij op 21 januari weer in de kerk zal te zien zijn wordt zeker een feit. Onder handelingen ertoe werden gevoerd en een speciale verzekering afge sloten. Ook uit de Kapel Ten Beeldeken komt een en ander in de kerk als bvb de maquette van de kapel zelf en de merkwaardige schilderijen met voorstellingen van oud- Herdersem, de oude Dender, de oude kerk, enz. Voor de eerste keer komen ook stukken uit het Herdersems klooster als een mon strans, kelken, relikwieën, een koorzetel, oude voorwerpen, stol pen, biscuitmateriaal en medail les. Dokumenten uit Affligem die be trekking hebben op Herdersem worden er tentoongesteld evenals foto's, een lezenaar en de merk waardige maquette van Affli- gems kerkgebouw zelf. Dit alles in nauwe afspraak en samenwerking met Dom Cyprianus O.S.B. Terwijl deze kunstschatten in de kerk te bezichtigen zijn stelt de Aalsterse hobbyklub tentoon in het Parochiecentrum. Dit van za terdag tot en met maandag. Bedoe ling is de hobbyclub ook in de deelgemeenten bekendheid te la ten verwerven. Zo zal deze klub trachten in elke Groot-Aalsterse deelgemeente aan bod te komen ter gelegenheid van een of ander in 't oog springende plaatselijke ak- tiviteit. L.H. Willem Vermandere komt voor het Davidsfonds naar Herdersem het Parochiaal Cen trum op zaterdag 27 januari te 20 uur. Misschien kan U nog een in- gangskaart bemachtigen Oudejaarsavond De K.S.A. Herdersem nodigt ou ders en vrienden uit op hun jaar lijkse ouderavond en dit op zondag 28 januari te 18.30 uur. Trommels te koop Na 9 jaar dienst verkoopt de Har monie een dertigtal trommels. Gunstprijs: kleine trommel 300 fr., tussensoort 400 fr en hoge trom 500 fr. Riem en stokken niet inbegrepen. Zich wenden tot Gus taaf Arts, Vlieguitweg 1. Tel. 21.09.04. Europees majorettekampioen schap Dit gaat door te Arlon op 28,29 en 30 april. In te schrijven op het se kretariaat tot 25 januari, 100 fr. Verplaatsing op eigen kosten. Mini-Majoretten 35 meisjes tussen 8 en 13 jaar tre den op in voorpremière op zater dag 20 januari onder leiding van hoofdmajorette Karine Arts. Eer ste officiële uitstap op zondag 21 januari, St.-Antonius-kermis. Jongensdrumband Een twintigtal jongens o.l.v. tamboer-majoor Ingrid Van den Bossche treedt voor de eerste maal op op zondag 21 januari. De meis jesdrumband werd ontbonden. Tentoonstelling Op zondag 21 januari van 10.45 uur (na de hoogmis) tot 18 uur tentoonstelling in de kerk van kunstschatten cn van enkele merk waardigheden komend uit de kerk zelf, de kapel ten Beeldeken, het Herdersems klooster, de abdij Affligem. Rondleidingen zijn voorzien de hele dag. Toegang gratis. Organisatie de plaatselijke Davidsfondsafdeling. Grote Dia-Avond: Op vrijdag 19 januari in de ge meentelijk gemengde schooi, Grote Baan 209, grote dia-avond in de raadzaal te .19.30 uur. Programma: dia's en films over het school feest door Constant Loos dia's over het schoolkamp te Larochette door schoolhoofd Louis De Meyst grote dia-montage «Van Kaïro tot de rotstempel van Aboe Sim- bel». Prachtige bedden in over vloeiing met passende muziek over de hoogstaande Egyptische beschaving van 4000 jaar voor onze tijdrekening. U wordt hierbij allen op deze boeiende avond uitgenodigd. U beleeft er alvast veel kijkgenot. Belotklub «de centrumvrien den» De speelkalender van de belotklub «de centrumvrienden» kwam zo pas van de pers. Speeldatain 1979 zijn zaterdagen 10 februari, 10 maart, 14 april, 12 mei, 9 juni, 11 augustus, 8 september, 13 okto ber, 10 november en 8 december. 5e grote paasbelotting op zondag 8 april te 18.30 uur met 3000 fr. vooruit. Willem Vermandere komt! Op zaterdag 27 januari komt de beeldhouwer-zanger-komponist uit de Westhoek naar Herdersem. Optreden in hei Parochiaal Cen trum op zaterdag 27 januari te 20 uiék Organisatie Davidsfonds. Leden betalen 80 fr, niet-leden 100 fr. Voorverkoop 90 fr. Kaar ten te bekomen op het DF- sekretariaat en bij de bestuursle den. Lutgarde en Frans waren tevreden over de eerste kaarting 1979 verleden zaterdag 13 januari bij de start van het nieuw seizoen. Er was 500 fr. vooruit. Fraktieleider! Alois Van den Bossche, provin cieraadslid en erevoorzitter van de BSP-afdeling werd aangesteld als fraktieleider van de BSP in de pro vincieraad. We wensen hem veel sukses in deze nieuwe funktie. Boskanters: Er waren 40 deelnemers aan de laatste belottingi Hierbij dan de uitslag en de klassering na 4 wed strijden: 1Herman De Brucker 3488 2. Madeleine De Cock 3385 3. Gaston Janseghers 3251 4. Denis Van Gijseghem 3194 5. André De Meersman 3173 6. Leon Van Bremt 3154 7. Gilbert Robijns 3103 8. Frans De Ridder 3019 9. Louis Van Herreweghen2964 10. Gilbert Schuddinck 2957 Klasseringjia 4 wedstrijden 1Gilbert Robijn 2. Frans De Ridder 3. Georges De Bolle- 4. Hortense Van Laer 5. Henri Bonaerens 6. A.-Buyle Pieters 7. Leontine Hauwaert 8. Jozef Aerts 9. A. De Wolf-Pieters 10. Rosa Bonaerens Volgende wedstrijd op zaterdag 3 februari. Rood Bal: Het «Rood Bal» zal plaatshebben op zaterdag 3 maart in zaal Capri. Meer details hieromtrent later. Warme maaltijden: Gepensioneerden en ouden van dagen kunnen bij het OCMW warme maaltijden bestellen mits een tussenkomst afhankelijk van het inkomen. Gegadigden kunnen zich wenden tot Albert, Gudstraat 13 of rechtstreeks tot het OCMW, Gasthuisstraat 40 te Aalst. Dorpsraad De Dorpsraad toont zich zeer ak tief in de vernieuwingsaktie van de aloude St.-Antoniusviering waar bij het initiatief van Robert Van der Stockt zal worden gereali seerd. En nu hopen maar dat we van de sneeuw- en ijsmiserie tijdig verlost geraken voor deze viering. VINKENIERS STELLEN TENTOON Het vinkenierslokaal «De Bos- kantvink» kwam verleden zondag weer in de kijker. Na de viering immers van koning en kampioen Benoni De Meersman die tijdens de jaarlijkse feestviering plaats vond kwam deze vogelklub nu in het nieuws met een tentoonstelling door Jef Verbeeck in het vinke nierslokaal aan de Pontweg. Tentoongesteld werden vinken- kooien van allerhande slag en sporttrofeeën. De expo had veel bekijks. Vooraleer het vinkenseizoen terug aanvangt komt in het lokaal nog een specifieke vinkententoonstel- ling op het programma voor. K.V.L.V. Samen met de Landelijke Gilde organiseert de K.V.L.V. op dins dag 30 januari te 20 uur in het Parochiecentrum een voordracht over Maak van je huis een thuis» De belottersmaatschappij De Centrumvrienden uit Herdersem hield haar jaarlijks souper in het Parochiecentrum. (JM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 15