soep d' Egeinenfeii r De Lodderoigen vertellen ons 't Verosjeken van deksen van de poiteput «Kartasj» tapt uit het Aalstsrs vaatje De invasie van de punk-elementen in Aalst Een Oiljsters punkorkest om van achterwesjoever te vallen 16- 19-1-1979- De Voorpost Dit jaar zijn de Lodderoeigen teniggedoken in het duistere verleden van de echte onvervalste Aalsterse geschiedenis, iedere ware Aalstenaar herinnert zich zeker nog levendig enkele van de wilde verhalen die destijds, toen de grootstad Aalst nog het echte «Oilst» was, de ronde deden omtrent gebeurtenissen die zich zouden afgespeeld hebben in en rond de door alleman gekende plaatsen zoals 't kastilken van verdommenis of de «poitepit'. De heksenkop die de Lodderoeig en te koop aanbieden. (SJ) Het is welbepaald in de waarge beurde geschiedenis van dit laatste oord dat de Lodderoeigen zijn gaan rondneuzen en er meer dan stof genoeg gevonden hebben om een paar praalwagens vol te stuwen. Het is een evokatie van wat er rond zo'n plaats allemaal wel kan gebeu ren. Vanzelfsprekend is elke gelij kenis met heden ten dage levende stadspolitieker of andere voorname personen louter toeval. Aangezien het gebeuren zich afspeelt in het verre verleden. De 'poitepit' was soms een zeer vredig oord waar kikkers zich ver maakten aan de oevers van een haast rimpelloze vijver, en speels met water spoten naar de voorbij- zwevende elfjes. Er gaan echter ook verhalen dat er op bepaalde tijdstippen, naar het schijnt vooral bij*voile maan, soms reusachtige monsters vanonder het waterop pervlak opdoken en alles vertrap-- pelden wat hen voor de reusachtige poten kwam. Op dergelijke mo menten zouden de anders zo on schuldige kikkers zich ontpopt hebben tot een duivels orkest dat met zijn opzwepende ritmische muziek allerhande heksen en ander toverachtig gedoe tot ontwaken bracht. Eens zover zou zich geen enkel menselijk wezen zich nog in de omgeving wagen. De lucht was vervuld van schrille lichtflitsen ter wijl bizarre bezweringsformules te horen waren vanuit een nabijgele gen spelonk. Er werd zelfs verteld dat wie zich toch in de omgeving waagde het risiko liep een of an dere vliegende heks op het hoofd te krijgen; een gebeurtenis die zeker niet zonder gevaar was, want de bezemstelen waren toen nog ver vaardigd met materiaal van vóór de ekonomische crisis in het stads- magazijn. Een goede raad dus ook De Lodderoeigen bij hun puitenmonster. (SJ) voor al diegenen die hun pracht stukken willen bewonderen tijdens onze karnavalstoet: aaft eir lodder oeigen mor gralek goed open dage zoe geen eks tegen a fasade kroigt. De Lodderoeigen zullen dit jaar met het hierboven beschreven onder werp in de stoet opstappen. In to taal telt de groep 32 leden die tij dens de karnavaldagen aktief zullen in de bres staan om zeker te zijn dat er geen enkel kafeetje overgeslagen wordt. De Jongste spruit van het gezel schap is 17 jaar, de oudsten 32 jaar. In de voorbije jaren kwamen zij steeds met originele en prach tige dingen voor de dag. Vorig jaar nog behaalden zij de 10° plaats. Gewoonlijk trokken zij de zondagen daarop dan ook nog naar stoeten in gemeenten zoals Hamme, Wach- tebeke, en Denderleeuw. Door het nieuwe reglement behoort dit nu echter tot het verleden. Voor de Lodderoeigen gaat aldus 50.000 frank verloren. Dat kijken zij met lodderige oeigen aan, maar zij wil len zich daarom toch niet agressief gaan opstellen tegenover het feest- komitee en het AKV. Zij aanvaarde de beslissing. De chauffeur, die jaarlijks met het gevaarte moet rl den, is maar wat blij dat hij nu vn een zware verantwoordelijkhef verlost is. Natuurlijk hopen Lodderoeigen wel dat er een korfl pensatie komt voor het verlies <f zij nu moeten slikken. U kunt daal aan al vast meewerken door ei van hun stickers te kopen tegen I universele prijs van 20 fr.ofwl door van hen een polyesteren hel senkopje te kopen. Een klein s| raad dat ze verkopen tegen de (T mokratische prijs van 100 fr. D'Elementen in hun element. (SJ) Een bijzonder sympathieke groep is «Xartasj». Vanwaar komt een naam? «Tlerekartasj» is in Aalst een grote knikker. Het woord komt van «tire-le-cartouche». Maar een spiritueel iemand in de groep «zeg mij naam toch maar niet, want dan weten ze meteen dat Ik nog wat anders doe dan studeren...» ontleedde «Kartasj» aides: «Kar» van karnaval, en «tasj» ais eerste letten van de woorden «teruggetrokken en aktieve Sint-Jorissers». Want «Kartasj» is gegroeid rit de scoets van St-Joris (Sint-Anna). Vorig jaar ging «Kartasj» voor de eerste keer in de stoet. Op de wa gen werd het kasteel Terlinden uit gebeeld. De groep is nochtans al tijd dicht bij karnaval betrokken geweest. Vooral 's avonds dan. Met een kleine wagen met veel mu ziek en wat show erop». Want ook 's avonds moest de ambiance er zijn, wanneer iedereen iri de kafees verdwijnt. Wij willen leven brengen op de Grote Markt». Kartasj is een groep van voorname lijk jonge mensen die meestal nog studeren. De groep bestaat ook buiten karnaval. «De infrastruktjiur was er al. We hadden onze ledert. Voor karnaval gewoon een andere naam, en we kunnen eraan begin nen. We willen vooral onszelf amu seren, en het volk aktief bij karnaval betrekken, 's Avondé, zoals we al zegden, maar zelden ook tijdens de stoet. Daar willen we vooral kon- takt met de mensen. Bij ons gaat het niet zozeer om de praal op de We zijn nog relatief onbe kend. Dit jaar stappen we pas voor de tweede keer mee. We delen een kleinigheid uit tijdens de stoet. Een bierblikje of - flesje bijvoorbeeld met onze naam «Kartasj» erop». Thema dit jaar: «Oilsjters bier», want bier is plezier, een geschikt mavalgegeven dus». We hebben hei ui onze uitbeelding over de kwa liteit, de prijs, de problemen tussen bierhandelaars en discounts. Om kort te zijn: over alle dagelijkse din gen die bij het bier komen kijken» De groep probeert het allemaal zo goedkoop mogelijk te realiseren. «Wij rekupereren wat anderen weggooien». Met die beperkte middelen wil men toch een be zienswaardige wagen opbpuwen In dit werk aan de wagens ziet de groep vooral het kreatieye ele ment, naast net plezier dat er uiter aard mee gepaard gaat. Maar: «het werk houdt de groep bijeen. We komen vooral als klub naar buiten. Kartasj is ook een krachtig woord. Dat hadden we ook nodig: een kern achtige benaming voor onze (car navalgroep. Want we zijn een dy namische groep. Eer je de naam van sommige (carnavalgroepen uit gesproken hebt, is de wagen al voorbij». De groep speelde totnogtoe ook niet op verplaatsing. Over het feit dat men niet meer buiten Aalst mag: «omdat sommige groepen naar andere plaatsen trekken, laat men daar toch niet om naar de Aalsterse stoet te komen kijken. Maar de stad maakt wel gebruik van onze kreativiteit». Schertsend voegde men eraan toe: «de stad zondigt tegen de rechten van de mens die de uitwisseling van ideeën garandeert» of nog: «een schilder uit Aalst verbied je toch ook niet om buiten onze grenzen te eksposeren». Naar buiten Aalst optreden zint de groep anderzijds toch niet zo erg: «we zijn op de eerste plaats een jeugdbeweging. De zondag na kar naval hervatten wij onze gewone aktiviteiten. Karnaval is daaraan ei genlijk ondergeschikt» Over de eventuele reklame (sponsoring) vanaf volgend jaar tussen de groe pen in de stoet: «storend. Even sto rend als bijvoorbeeld reklame die in films wordt ingelast» De punk heeft nu reeds een onuitwisbare stempel gezet op de popge schiedenis en ze zal haar weg nog verder zetten. Dit is altans de mening van D'Elementen die met «Invasie van de Punk in Aalst» op 25 februari e.k. zullen mee opstappen in onze kavalkade. d'Elementen menen zelfs een goede kans te maken om snel op te klimmen op de Punkladder. Ze brengen ons naar de kleine, soms gore klubs waar kortgeknipt ben gels gekleed in met veiligheids spelden aan elkaar gehouden kle ding en beschilderd met agressieve leuzen, de stad zullen op stelten zetten. Je hebt het misschien reeds gera den. De 16-leden tellende groep zal tijdens onze karnavaldagen een punk-kroeg open houden. Daarin een gigantische, lawaaispuwende geldinduw-platenspeler-versterker, en een paar zware motoren om de decibels nog wat hoger te jaren. Aan de wagen van de Elementen is tot op heden nog maar weinig ver andering gekomen dit in vergelij king van vorig jaar. Hij staat wat mistroostig in de Schoolstraat on der een nog dikke laag verbleekte konfetti. Stille getuigen van rumoe rige kamavalsdagen 1978. Dit wil echter niet zeggen dat er niet ge werkt wordt bij de Elementen, zij zijn reeds geruime tijd bezig in een garage om hun Punkbar klaar te stomen. Vorige zaterdag vlogen zij met man en macht op hun wagen om, zoals het echte punkers past, alles af te breken wat er teveel aan was. Wij zijn eens benieuwd wat zij er gaan van maken. Het moet in alle geval iets tof worden, want een van de leden drukte ons op het hart dat heel wat denkers bij de Elementen zijn, maar, tot op heden hadden zij te weinig werkers. Dat schijnt nu over te zijn. D'Elementen stappen dit jaar ook voor de laatste maal op als zijnde de* vrolijke vrijgezellenbende. In derdaad, tot op heden bestonden d'Elementen uitsluitend uit man nen. Vanaf volgend jaar stappen zij gemengd op. Ook hen stelden wij de bekende vraag hoe zij reageerden op de be slissing van het Feestkomitee. Hen raakt deze nieuwe beslissing de kauwe kleren niet. Zij gingen trou wens toch nooit buiten onze stad. Het sap was de kool niet waard. Zij proberen het trouwens op een an- dere manier. Een van hun inkom- prijs van 20 frank het stuk. stenbronnen is de verkoop van stickers en dit tegen de (carnavals- Punk is in. Meer dan een (carnavalgroep snijdt dit jaar deze rage aan. Ook Achterwesjoever behoort tot deze kategorie. Eenentwintig entoe- siaste kamavalisten timmeren in de ijzige koude van de laatste dagen aan hun wagen die een onderkomen vond in de voor bet ogenblik wat luchtige Fiberfleel Achterwesjoever is zowat een vier tal jaren geleden ontstaan op het Stationsplein. Het eerste jaar werd een jaar van proberen, maar van veel plezier. Het tweede jaar ping ver na de karnavalsgebeurtenissen zou over praten. En wat daarbij be doeld wordt is en blijft voor ieder een een open vraag. Een zaak is echter wel duidelijk, zij zijn blijk- met Kartasj aan het werk. (SJ) overtuig gekeuvel M Achterwesjoever ofte de toekomstige punkers. (SJ)

De Voorpost | 1979 | | pagina 16