Vier kandidaten voor 5de Miss Bette-verkiezing te Lede ;3 ZULLEN DE ADVIEZEN VAN HET LEEDSE SPORTKOMITEE DOOR HET KOLLEGE GEVOLGD WORDEN? OVERZICHT VAN DE LEEDSE IPORTAKTIVITEITEN LOTING LEEDS V0ETBALT0RN00I Bloso zoekt gangmakers te Lede NA DRIE POGINGEN SK00RTWIJKSP0RTRAAD De Voorpost - 19-1-1979 - 19 jVorige vrijdag werd onder voorzitterschap van de heer Willy Van Roven een algemene vergadering van het Gemeentelijk Sportkomi- tee Lede gehouden. Ondanks het slechte weder en de gladheid van de weg kwamen er toch een twintigtal geïnteresseerden naar het Kultu- reel Centrum, zij het dan wat later. Deze toestand zorgde voor enkele onverwachte hart-vitamientjes. Toen een aanwezige zijn 'overjas op een lege stoel naast zich legde, merkte iemand op dat het niet nodig was stoelen te reserveren! Een ander zei: «Hadden ze nu alleen maar hun kat gestuurd, de zaal zou toch vol zitten!» Met een klein half uur vertraging werd dan toch de vergadering geopend, met een voorlezing van de sport-aktiviteiten van 1978. Nadien besprak de heer Van Royen enkele brieven naar en van het kollege van burgemeester en schepenen. Zo werd reeds op 12 juni 11. gevraagd of de sportraad adviserend mocht optreden. Het antwoord vanuit het gemeentehuis „bleek zeer ontwijkend en duister. Pni^)p 28 augustus werd een vraag 'n ^gesteld in naam van alle voetbal- klubs: is het niet mogelijk alle me'^peelpleinen geregeld een beurt te le9egeven met een grasmachine. Het 9e'antwoord hierop was wel bevesti- e ergend. Elke klub mag hier op reke- 'actfen, maar slechts op eigen ver- antwoordelijkheid. Immers, de }n '^depelmaaier die zou ingezet wor- I '®ülen, is getrokken door een traktor, a,'lJ(die (indien het plein bijvoorbeeld .vochtig ligt) diepe bandensporen Tou kunnen nalaten. Een afkeu- rend gemompel van de aanwezi gen bewees ons dat er niet veel interesse voor deze metode zal op gebracht worden. Willy Van Royen gaf vervolgens lezing van een brief aan het kol lege van burgemeester en schepe nen, waarin gesteld wordt dat er dringend zou moeten overgegaan worden tot de aanleg van de voet balterreinen en de bijhorende ak- komodaties op het gemeentelijk stadion achter de Leeuwerik. Te vens adviseert het sportkomitee voor de opbouw 'van een polyva lente sportzaal met een zwemkom. Vervolgens vinden het uitvoerend komitee en de gekoöpteerde leden van het gemeentelijk sportkomitee het aanleggen van een atletiekpiste overbodig. Er bestaat reeds een dergelijke piste in Vlierzele- Sportief. Het ware veel beter een zaal voor mini-voetbal in te rich ten. Deze zou dan ook bruikbaar kunnen zijn voor diverse andere aktiviteiten. Tenslotte vragen de leden van het sportkomitee drin gend van het strikt nodige meubi lair te worden voorzien. Hoewel deze aanschaf reeds goedgekeurd is in de gemeenteraad van juni 1978, zit men nog steeds op gam mele stoelen, die zelfs die naam nen e wi ledi 20 1< d t>0p 26 januari 1979 te 20 uur, wordt in de zaai Lelie, Kasteel- er Djreef te Lede, een film vertoond over de sportaktiviteiten tij- indefens het voorbije jaar. De film werd gemaakt door de Wan- orzieelse Kineastenvereniging, in opdracht van de Leedse Ge- is h«neentelijke Sportraad, inde [are k jdei aar niet meer waard zijn. In bijlage van deze brief, kreeg het gemeentebestuur een advies van de sportraad betreffende het toe kennen van toelagen aan de sport verenigingen. Dit voorstel begint met de werkingskosten en de pu- bliciteitskosten van het gemeente lijk sportkomitee voor een totaal bedrag van 25.000 fr. Voor de Doelschutters Lede en Bloso Lede worden geen subsidies meer voor zien, daar er in het voorbije jaar geen prestaties werden geleverd. De Judoklub Lede zou kunnen re kenen op 4000 fr., terwijl Falos Sportief 3000 fr. zou ontvangen. Voor Vlierzele Sportief, onjier voogdij van Bloso, blijft de toe lage behouden op 15.000 fr. Bij de voetbalklubs staat V.C. Jong Lede met 100.000 fr. en hun jeugdkomitee met 30.000 fr. ge noteerd. F.C. Smetlede (met vier ploegen) mag rekenen op 20.000 ff., terwijl F.C. Oordegem (met drie ploegen) goed is voor 15.000 fr. Sparta Wanzele, V.C. Kana ries, F.C. Heipias, F.C. Ronken- burg, V.C. Stormvogels Lede, F.C. Voskes, F.C. Melcken- beeck, 't Vatjen, F.C. Zwaluwen Impe en de Stormvogels Pape- gem, mogen alle een toelage van 4.000 fr. verwachten, daar zij alle in een gelijkaardige kompetitie spelen. Veteranen vrienden Lede krijgen 2000 fr. en de F.C. Post krijgt niets toegewezen, daar er geen aktiviteiten meer zijn. De motorklub De Buffalo's Lede zullen een tegemoetkoming krij gen van 1000 frOok voor de Tijl- vrienden Oordegem wordt geen subsidie voorzien. Zij hebben geen enkele sportaktiviteit inge richt. Daar ze wel kaartavondenen toneelvoorstellingen brachten wordt er voorgesteld ze over te hevelen naar de kultuurraad. De vijf wielertoeristenklubs: Fiesta, Grimsbyvrienden, Cyclo- vrienden (F.C. Central) Lede, Van Impekesvrienden en W.T.C. Torenvrienden Smetlede krijgen elk 2000 fr. subsidie toegewezen. Ook de supportersklubs voor Wielrenners krijgen een zelfde bedrag. Het betreft hier Danny Van Zijpe Oordegem, De Jonge Lede, Van der Haegen Oordegem, Hans D'Haese Lede en De Pauw José Oordegem. Op deze manier blijft er een reserve van 5000 fr. die kan gebruikt worden voor nieuwe renners. Al vlug komt de naam Berkenbos ter sprake, maar de meningen lopen uiteen. De één zegt dat de renner weer een ver gunning heeft aangevraagd terwijl de andere meent dat hij niet meer zal rijden. In dit geval is afwach ten dus een boodschap... De V.Z.W. Tennis Wanzele (ten nis "én minivoetbal) zal waar schijnlijk 12.000 fr. toegewezen krijgen. De Sint-Martinus Ruiter- klub, die vroeger vermeld stond in Ontspanning, zou nu opgenomen worden in de Sport en zal dan 3000 fr. toelage mogen verwachten. Voor het inrichten van sportmani festaties werd een speciale rubriek voorzien. De sportraad stelt voor een koers voor beroepsrenners te subsidiëren met 30.000 ff., voor liefhebbers met 5.000 fr., voor ju niores met 3.500 fr, voor nieuwe lingen met 2.500 fr. De cyclo-cross W.A.O.D. kan re kenen op 1000 fr. en nieuw inge last zijnde wedstrijden W.A.O.D. kategorie A en B die, zoals de nieuwelingen, mogen rekenen op 2.500 fr. Voor de speciale prestaties, wie lerwedstrijden voor gehandikap- ten, is er twee maal 5.000 ffvoor zien. Smetlede is zinnens het pro vinciaal kampioenschap voor In de film komen achtereenvolgens aan bod: de finale vamet voetbaltomooi der liefhebbersploegen, het biljartkampioen schap in de zaal Lëlie, de hengelwedstrijd op de visvijver Sint-Jozef (Vogelenzang), de fietstocht «Ken Uw dorp» (2 maal 25 km), de propaganda-tenniswedstrijd en de fakkeles- tafettenwedstrijd te Wanzele, basketmatchen met het Jeugd huis Leeuwerik, het Belgisch Kampioenschap voor politiehon den van kategorie I dat dit jaar te Lede georganiseerd werd en het kampioenschap op de liggende wip van Lede-Smetlede. Verder worden nog beelden getoond van de vijfde grote prijs «Ronkenburg» voor liefhebbers van de K.B.W.B., de eerste prijs cyclo-cross W.A.O.D. te Papegem en veldlopen voor de schoolgaande jeugd te Impe. De voetballiefhebbers worden vergast op beelden van Mare D'Hondt tijdens de 250ste wedstrijd bij V.C. Jong Lede en stemmingsbeelden uit de match Anderlecht-Lede. Ook de voetbalderby' Smetlede-Oordegem krijgt de verdiende aan dacht Nu Lucien Van Impe ook een inwoner is van Groot-Lede wordt aan deze toeroverwinnaar '76 gegeven wat hem toekomt. De bergkoning zal op het witte doek kunnen gevolgd worden op zijn training, maar wordt ook bij hem thuis door de kamera achtervolgd. De inkom voor deze avond werd vastgesteld op 30 frank. De heer J. Hendrickx, schepen van de sport en de heer Willy Van Royen, voorzitter van het gemeentelijk sportkomitee, no digen alle sportliefhebbers hartelijk uit. RDv. Op het einde van de algemene vergadering van het gemeente lijk sportkomitee werd overgegaan tot de loting van de voet balploegen die tegen elkaar zullen uitkomen tijdens het voet baltomooi, dat zal gespeeld worden volgens het principe van de rechtstreekse uitschakeling. Vooraleer met deze loting te beginnen werd aan de aanwe zigen een raad gevraagd. Im mers, van F.C. De Voskes en van de Zwaluwen Impe had men geen rechtstreeks bin dend antwoord gekregen. Moest men deze ploegen nu mee-loten of niet. Na een korte diskussie, beide ploegen wa ren op de vergadering niet ver tegenwoordigd, hoorden we de volgende opmerking: «'t Is altijd hetzelfde: de moeilijkheid is dat men steeds de verantwoorde lijkheid aan het sportkomitee geeft. Als die een beslissing neemt is de kans groot dat men achteraf komt reklammeren!» Hierna was de beslissing vlug genomen: beide ploegen wer den niet in «de hoed» gestopt en kunnen dus niet meer mee dingen op het voetbaltomooi. De schiftingswedstrijden, die zouden moeten beëindigd zijn tegen 16 april, zullen gespeeld worden door volgende ploe gen: Ronkenburg-Leeuwerik in reeks A, FC Heipias- Stormvogels Lede in reeks B, Sparta Wanzele - Stormvogels Papegem in reeks C en De Ve teranen tegen de Kanaries in reeks D. De eerstvermelde ploeg speelt steeds thuis. De winnaars van reeks A zullen tegende winnaars van reeks B spelen, terwijl de winnende ploeg van reeks C het moet op nemen tegen de winnende ploeg van reeks D. De finale tenslotte zal gespeeld worden op een neutraal plein, dat nog te bepalen is. Deze fi nale is gepland op 20 mei, maar zou kunnen verlaat worden als koning winter het spel blijft stil leggen. RDv. Daa Het Leedse feestkoinitee laat blijkbaar de schouders hangen. Waar vroeger 26 of 27 man geregeld vergaderde, moeten de initiatiefne- i mers het nu stellen met een drietal komiteeleden. Maar Lede- karnaval zal doorgaan! Een stuwende kracht vinden wij bij de Orde van de Leedse Hovaardige Boer, die heel wat initiatieven uitwerkt.' 'Eén van deze aktiviteiten is de (nu reeds) vijfde Miss Bette- verkiezing, die zal doorgaan op zaterdag 20 januari in de zaal Lelie vanaf 20 uur. Zaterdag 13 januari, werden inde zelfde zaal de vier kandidaten of ficieel voorgesteld aan het pu bliek Dit gebeurde tijdens het bal van het Hof der Prinsen. Ingrid De Craecker uit Lede (Hauwstraat 8) werd geboren in '959 en zal als 22-jarige stikster naar kleuren verdedigen. Voor vijf jaar heeft zij deelgenomen aan de eerste Miss Bette-verkiezing. Toen behaalde zij een derde of een vierde plaats Martine Baecke is er °°k weer. Zij zal de eer en de goede naam van de Keelblussers uister bijzetten. Immers deze eveneens 22-jarige tekstielbe- werkster was vorig jaar de eerste eredame, wat betekent dat zij de bveede plaats haalde. Zal ze het dit Jaar kunnen halen? De Leedse Bosstraat duimt voor haar... Myriam Van Tittelboom is de Jongste kandidate. Deze 17-jarige ""deStrijmeersstraat zal wel heel Vlierzele op de hand hebben. Zij is de dochter van de vroegere en de zuster van de jongste uitbaters van kafee Central. Martine Van Gelderen is de vierde kandidate. Zij is gehuwd met Albert Van den Brucke, die een lid is van de O- muégvallers. Zij is geboren in 1959, werkzaam als stikster en woonach tig in de Ledezijdestraat te Lede. Dc jury is voorlopig althans, sa mengesteld uit de bekende Harry Pinki, Gilly Matthijs (Aalsterse ex-bloemenfee), Jef Roelandt van de groep Stampen en Dagen, Herman De Neef van de Konink lijke Harmonie Sint-Cecilia uit Lede, Guy Van Looken (onder voorzitter feestkomitee), de Aals terse ex-prins Antoine Van der Heyden, Ingrid Dullaerts alias Inge Summerland en mevrouw Roef-Baeyens Gaby, echtgenote van ex-ondervoorzitter Renaat Roef. Deze jury, die openbaar zal stemmen, is onaanvechtbaar in haar uitspraak. De beoordelings normen gaan over lichamelijke schoonheid naar intellektuele be gaafdheid, taalvaardigheid, hu- morgevoel, algemene ontwikke ling en ernst. De kandidaten kun nen deze goede eigenschappen to nen aan de aanwezigen tijdens een vrij optreden van minimum vijf en maksimum vijftien minuten Tij dens dit optreden mag de kandi date zingen, dansen, voordragen of wat dan ook. De gebruikte taal, of het nu A.B.N. of Leeds is, speelt géén rol en zal dus ook geen invloed hebben op de beoordeling. Aan de kandidaten kunnen echter vragen gesteld worden over Lede in het algemeen, maar ook over karnaval in het bijzonder. Het publiek heeft geen stemrecht. Het aantal supporters of het aantal verkochte kaarten zal dus geen en kele invloed u itoefene n op de jury De te winnen prijzen zijn zeker aanlokkelijk. Naast een reis naar Griekenland en een naar Spanje, zijn verschillende waardevolle voorwerpen te winnen, waaronder een groot aantal elektrische toe stellen. De winnares moet er zich enkel toe verbinden gedurende het ganse re geringsjaar de ambassadrice te zijn voor de Orde én van Lede Karnaval. Onder de officieel bij gewoonde' feestelijkheden vallen zeker de karnavalstart 11.11.11.11, de Nacht van den Boer, de Miss Bette-verkiezing, de prijsuitreiking van de teken schilder- en opstelwedstrijd voor de jeugd, de karnaval stoet, de ka- ramellenworp met ontvangst en machtsoverdracht van de prins, Boerenmaandag én de Leedse Prinsenverkiezing. Wij zijn er van overtuigd dat zaal De Lelie op 20 januari proppens- vol zal zijn. Inge Summerland en The Sonorband zullen zorgen voor het muzikale gedeelte, terwijl de kandidaten toch moeten zorgen voor de hoofdschotel van de avond. Wij wensen de leden van de jury een klare kijk en een moeilijke be slissing. In dit laatste geval zal bewezen zijn dat de vier kandida ten elkaar waard waren. Wij wen sen alle kandidaten evenveel suk- ses. Maar... dat de beste moge win nen. RDv. Het sportkomitee vergaderde in het Kultureel Centrum te Lede. (EDV) doffstommen in te richten en heeft deze aktiviteit reeds op de kalen der gezet (2 juni 1979). Impe zou instaan voor het nationaal kam pioenschap, maar heeft nog niet vast bevestigd. Voor het biljarttornooi Groot- Lede en voor de fietstocht zijn 15.000 elk voorzien. De wandel tocht zal gesubsidieerd worden met 5.000 fr. Het voetbaltomooi voor liefhebbersklubs zal ge steund worden met 25.000 fr., terwijl de cyclo-cross mag reke nen op 15.000 fr. De gemeente schutting is goed voor 8.000 fr., maar voor de Sportweek (estafet- tenwedstrijd, judo, kaatslutte, basket eiVof volleybal...) mag re kenen op een toelage van 20.000 fr. Leden die in verband met de organisatie van de sportweek nog ideeën mochten hebben, gelieven zich zo vlug mogelijk in verbin ding te stellen met voorzitter Willy Van Royen. De liefhebberswedstrijd kan reke nen op een subsidie van 25.000 fr. Voor de veldloop wordt 10.000 fr. en voor de hengelwedstrijd wordt 8.000 fr. voorzien. Tenslotte blij ven er 20.000 fr. over die aan di verse aktiviteiten zullen toege kend worden. Willy Van Royen vroeg dan nog de aandacht voor twee belangrijke punten. Vooreerst werd medege deeld dat de gemeente-ontvanger nog slechts de toelagen wil storten op een rekening van de vereniging en niet meer op een naamreke- ning. De tweede mededeling be trof een voorstel aan het gemeen tebestuur: de sportraad stelt voor dat een aktiviteitenverslag aan deze raad zou moeten verplicht zijn, alvorens de toelagen worden uitbetaald. Om geen betwisting achteraf uit te lokken, vermelden wij hier nog maals uitdrukkelijk dat de hierbo ven vermelde toelage-bedragen een voorstel van de gemeentelijke sportraad aan het gemeentebestuur zijn. RDv. Ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Leedse Gemeentelijke Sportraad, was een sportkonsulente van Bloso uitgenodigd om even het woord te voeren. Dat dit niet het verwachte effekt kreeg, kan niemand kwalijk genomen worden. Niet de organisatoren, maar het bar slechte weer was er de schuld van dat slechts één derde van de uitgenodigden kwamen opdagen. Miek Ceurvelt, de afgevaardig de, legde even uit wat Bloso betekent: zij meende dat er verschillende versies aan deze afkorting werd gegeven. Op een goedverzorgde stencil kreeg iedere aanwezige uitge legd hoe Bloso eigenlijk werkt. Op nationaal vlak heeft men het buro voor de sport en het sekre- tariaat, gevestigd in de Kolo- niênstraat 31 te 100 Brussel. Op provinciaal vlak noteert men een inspektiedienst voor Oost-Vlaanderen, waartoe Lede dus behoort, met name de inspekteur Descleyn. (Rijksportcentrum, Zuidlaan 9000 Gent). Op regionaal vlak komt onze konsulente tevoor schijn: men kan zich steeds wenden tot Miek Ceurvelt, Ko ning Albertstraat 86 te 9330 Dendermonde. (telefoon 052.21.89 18). Zij helpt de ver schillende gangmakers, advi seert bij het oprichten van sport raden en bij het oplossen van problemen, van welke (sport-) aard ook. Via de gemeentelijke sport raad, die van een konsulente steeds advies mag verwachten betreffende een mogelijke uit bouw, komen we dan aan de sportgangmaker. Deze per soon (of nog liever personen) moeten de mensen uit de eigen gemeente aanspreken om hen te motiveren toch aan sport te doen. Ook wordt hen gevraagd vier maal per jaar een aktie voor de bevolking te organise ren. Dit is in Lede een heel zware taak voor de heer Van Der Schueren, Molenstraat 19 te Lede. (053.21.76.61) De gemeentelijke sportraad én de gangmaker(s) zorgen dan voor het wel en wee van de re- kreatieklubs. de sportklubs, de sportbeoefenaars en voor de zogenaamde «sport voor allen»-klubs. Daar er te Lede en gefusio neerde gemeenten te weinig gangmakers zijn, lichtte de konsulente deze «job» even toe. Er zijn verschillende soor ten gangmakers: schoolgang- makers, bedrijfsgangmakers, verenigingsgangmakers, straatgangmakers... Zoals reeds vernoemd bestaat hun taak erin hun vrienden, kennis- sen, buren, enz. aan te manen om aan sport te gaan doen. Zij verdelen de gekregen doku-,j mentatie (van Bloso) onder de bevolking. De konsulente helpt .de verschillende gangmakers, van zodra hierom gevraagd wordt. Daar één gangmaker voor een bevolking varvonge veer 17.000 Groot-Ledenaren onvoldoende is, besloot Miek Ceurvelt haar korte toespraak met een dringende vraag: in dien U wenst gangmaker te worden of indien U iemand weet die deze taak op zich wil nemen, maak even naam en adres kenbaar bij de voorzitter van de gemeentelijke sport raad. RDv. «Drie maal is scheepsrecht», wordt wel eens gezegd en ook bjj de oprichting van de Wijksportraad Aalst-Rechteroever-Noord werd dit het geval. Nadat inderdaad de twee vorige gestelde data al té weinig gegadig den van de 24 in het gebied ver toevende sportklubs kwamen op dagen waren er verleden maandag toch negen ofte 40% aanwezig wat voldoende werd geoordeeld om de afwezigen ongelijk te doen heb ben. Of lag het misschien aan het feit dat deze sportklubs van de rechter- oever (de kant van Mijlbeek en het H. Hart) vergaderden in kafé «Eendracht», uitgerekend aan het Stationsplein, tóch Linkeroever. Feit is dat waar de wijksportraden in de meeste randgemeenten quasi zonder moeilijkheden van start gingen het bij de laatste in Klein- Aalst niet van een leien dakje loopt. In aanwezigheid van een afge vaardigde van schepen van de sport Eddie Monsieur die nu over universitair geschoolde BTK-ers beschikt, - in dit geval was het een licentiaat ekonomie die zelf wel volleybal speelde -, waren verte genwoordigers opgekomen van basketbalklubs «Black Boys» en «Tower», voetbalklubs «Excel sior», «Eendracht», «Arendszo nen» en «Ploeg zonder naam», handbalklub «Sportief», het kaats- liefhebbersverbond en «Honden trouw». Door de stedelijke dienst was een voorstel van statuten en huishou delijk reglement opgesteld waar mee de vereniging zich kon ak koord verklaren op twee uitzon deringen na. Dat de Algemene Vergadering wettig kan samen komen en besluiten treffen met drie leden werd als toch té weinig aan gezien en ook werd niet verteerd dat leden van het sportkomitee als lid zouden erkend worden van de wijksportraad. Op deze beide pun ten zal bij de stad om opheldering worden gevraagd. Tot een stemming voor het aan duiden van de bestuursfunkties is het niet gekomen omdat er een voudig weg geen keuzemogelijk heid was. Het aantal kandidaten voor deze mandaten was zo gering dat zelfs een penningmeester niet kon worden aangeduid. Nu veel schatten zou hij voorlopig nog niet te bewaren hebben want men startte met niets. op de agenda van volgende verga dering, op maandag 5 maart terug in kafé Eendracht, staan dus alvast op de agenda de aanduiding van een schatbewaarder en het uitkij ken naar middelen om aan énige schat te geraken. Op die vergadering zullen ook de nu afwezige ploegen afgevaardig den kunnen sturen doch zulks im pliceert weer een aanvraag. Wat er dient te gebeuren me' bvb het Kaatsliefhebbersverbond dat drie ploegen heeft zal door de wijk sportraad in algemene vergadering worden uitgemaakt samen met het onderzoek of de kandidaat-leden voldaan aan de door de statuten gestelde normen. Reeds aangeduid als bestuurders van deze wijksportraad zijn: voorzitter Frans De Leeuw van de Handbalklub ondervoorzitter Remi Wauters van Tower sekretaris Michel De YVaegeneer van Excelsior. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 19