VAN KLASSIEK TOT JAZZ IN MERE «Op uw gezondheid» hoogtepunt tijdens Teaterwerk AALSTENAARS EKSPOSEREN KREATIE VAN DAVID MEIJVIS TE AALST J&dwiS De prachtige kontrabas solo door Frank Coppieters bracht alle aanwe- 32 - 19-1-1979 - De Voorpost Niet alle diskofilms doen het in onze zalen. «Dance my love» die vorige week voor de eerste maal ver toond werd in zaal 2 van het Feestpaleis hield het maar een week uit. Zijn tegenstrever ««Grease»» met John Travolta en Olivia Newton-John daarentegen gaat in zaal 1 zijn zesde week in. Als vervanging voor zaal 2 komt ««Mon premier a- mour», een film van Elie Chouraqui met in de hoofd rollen Anouk Ai mee, Richard Berry, Gabriele Ferzet- ti, Jacques Villeret en Nathalie Baye. Chouraki, de regisseur van deze film, heeft al heel wat werk geleverd samen met Claude Lelouche. Met de film «Mon Premier Amour» neemt hij nu de volle verantwoordelijkheid voor een moeilijk maar waarde vol verhaal, vol innigheid en levenservaring. Zoals Chouraki dit verhaal van moeder en zoon laat overko men en hun innige en intieme verhouding tot elkaar belicht, verdient alle lof. Dit is vooral te danken aan de subtiliteit van de beelden en de eerbied waarmee hij deze levensschets naar waarheid belicht. In cinema Palace gaat «Gejaagd door de wind»» zijn derde week in. In de Studio wordt het deze week «Emanuelle bij de kannibalen», een avonturenfilm voor diegenen die houden van de mooie zwarte Emanuelle en erotische, exotische avonturen. In de hoofdrollen Laura Gemser, Gabriele Tinti en Susan Scotte. Regie: Joe D'Amato. L. ~jt Bij een reportage ontmoet de journaliste Emanuelle een geval van kannibalisme van een blank meisje, gevonden in de Amazonejungle. Uit tatoeëringen maakte men op dat ze kwam van de Apiaca, een zogedachte uitgestorven kannibalenstam. Een boek «De laatse Menseneters»» zou een sensationele ge schiedenis zijn en Emanuelle besluit naar de Amazo ne te trekken tezamen met een jonge antropoloog, Mark Lester. Een expeditie wordt uitgerust en naast Emanuelle en Lester voegen zich daarbij: zuster Angela, een jonge hippy Isabel en twee inlandse gidsen. Zij willen zo snel mogelijk de missie van padre Morales bereiken. De boottocht is lang en gevaarlijk, 's Nachts wordt er gerust en bij zulke rustpoos wordt Emanuelle aangevallen dooreen boa- constrictor. Maar een goed gemikt schot velt het serpent. De reddende jager is een eigenaardige per soonlijkheid die zich voorstelt als Donald Mackenzie, met zjjn vrouw Maggie en hun gids Salvador op safari in het gebied. Maar is dat wel hun reisdoel? Zekere morgend wordt een der gidsen dood aangetroffen en van de boten geen spoor meer! Nu is de voettocht door de jungle een ware ramp. Eerst vinden zij het afgehakte hoofd van padre Morales. Dan verdwijnt zuster Angela. Ook de tweede gids verongelukt. En zij vinden het gespieste hoofd van de zuster. Een eindje daar vandaan ligt het wrak van een vliegtuigje. De aanwezigheid der Mackenzies wordt duidelijk. Dit wrak, met diamanten aan boord, was het doel van hun tocht. De inboorlingen kapen nu Maggie maar Donald ontdekt'het dorp der Apiaca op een eiland. Met een gummiboot uit het gevonden wrak trachten zij het eiland te bereiken. Maar Salvador wordt ge dood en Mackenzie en Isabel gevangen genomen. Emanuelle en Lester zijn fiulpeloos getuigen van de marteldood der Mackenzies terwijl Isabel bestemd wordt om als zoenoffer te dienen voor hun watergo din. De twee overblijvenden trachten Isabel te red den én bij dageraad duikt Emanuelle uit het water op en speelt voor watergodin. De wilden lopen in de val en het drietal kan gelukkig ontsnappen. Het mate riaal vooreen sensationeel boek is gevonden, maar... tot welke prijs!!! Aalsterse Kunstenaars zijn neden zowat alomtegenwoordig in de Vlaamse regios. Vorige week in de VP. noteerden wij al dat A.M. V. Hoorick etsen en tekeningen exposeert in de hal van het akademisch ziekenhuis van de VUB te Brussel. Deze da- v gen bereikten ons nog uitnodigingen van Herwig Van Hols-, beek die nieuwe akwarellen voorstelt in de galerij Kunstforum I te Schelderode. Van 21 januari tot 25 februari. Een drink voor vrienden en kennissen wordt aangeboden overmorgen zon dag van 11 tot 13 uur in de galerij. I Luc Hoenraet die tegenwoordig in Parijs verblijft eksposeert nieuwe «Parijse» werken in de Interior Art Gallery te Brugge (Steenstraat 60). Deze ten toonstelling toont naast de ge kende materiewerken van Hoenraet ook werken op pa pier. De foto toont ons het werk «Untitled» uit 1977, mixed media op papier Hoenraet, die kan worden be schouwd als onze belangnjkste vertegenwoordiger in de disci pline van het materieschilderij, bouwt zich stilaan een interna tionale loopbaan op. Tenslotte is er nog Jan De Nijs Hij houdt het bij de Kapel van het Oud-Hospitaal De Nijs pakt er uit met nieuw werk dat naar zijn eigen zeggen steeds ekstremer wordt. De Nijs wil ok het publiek bij een van zijn pro- jekten betrekken. Bij de uitno diging is daarvoor een stencil gevoegd waarop staat ver meld: «Mag ik U ook uitnodigen aan een van mijn projekten/ mee te werken door een afbe elding mee te brengen met de zelfde afmetingen als onder staand rechthoekje. En dat rechthoekje moet «11x9» cm. Daarbij moet de afbeelding aan een van de volgende eisen be antwoorden: «een van de mooiste afbeeldingen, een van de afschuwelijkste of voor U een van de prachtigste herin neringen». De ekspositie gaat van 27 januari tot 11 februari dagelijks behalve op vrijdag f van 14-17 uur en op zondagen van 10.30 uur tot 12.30 uur en van 14-18 uur. Roger D'Hondt David Meijvis is beslist geen onbekende meer in de teaterwe- reld. Hij is één der Vlaamse Toneelauteurs die op regelmatige tijdstippen een éénakter of volavondstuk kreeërt. Het Aals- ters publiek herinnert zich «Oom Edward is gevaarlijk» en «Een verloren glimlach». Twee volavondstukken waar we niet zo heel positief tegenover stoncfen. Na «Genoeg voor vandaag» schreef Fred Muylaert, alias Da vid Meijvis, deze zomer een tweede eenakter «Op uw gezond heid». Naar onze smaak een voltreffer te katalogeren onder de reeks «sociaal realistisch toneelstukken». De auteur plaatst slechts twee geven is ze gelukkig en bewust personnages op scène. Een voor eeuwig ingeslapen. Ook primaire arbeider, gefrusteerd hij heeft een beroerde tijd ach- ioor zijn impotentie en verlaten ter de rug. Zij leed lichamelijk, door zijn vrouw. Hij trachtte zijn kompleks weg te werken door een meisje in een bos te ver krachten en zelfs te wurgen. Of hij het werkelijk deed komt het publiek niet te we'en.. het kwam nooit uit e»-du' niet in de krant. Het tweede individu kan men mschrijven ais c*» .ntelleklu- eel. Hij is totaal overstuur. Zijn vrouw leed aan kanker en door een overdosis medicijnen te hij psychisch. Zij hadden elkaar lief en om haar uit het lijden te verlossen handelde hij. Op een afgelegen plekje in het park ontmoeten beide gede- pnmeerden elkaar Theo, de arbeider, vult een voetbalpro- nostiek in. maar tijdens dit tijd- verdnjf drinkt hij regelmatig van zijn flesje jenever. Hij vraagt aan Stefan, de intet- lektueel, of Raoul Lambert deze week meespeelt. Het eer- Stefan en Theo, de twee gefrustreerden in het park. (JM) De jazzavond in hel Hof Ten Dale, ingericht door hel Vlaams Centrum, werd een sfeervolle avond. (EDV) doet op de drums wat we nog van geen enkel ander drummer gezien of gehoord hebben. Zijn begelei dingsslagwerk is de perfektie na bij.» Hij is de man die de touwtjes van het rhytme degelijk in de hand houdt. Frank Coppieters haalt uit zijn contrabas en elektrische bas tonen die de oren der toehoorders strelen. Daarbij past zijn figuur zo goed bij zijn contrabas als het spreekwoordelijke deksel op het potje. Technisch heeft ook hij zijn specialiteit behoorlijk onder de knie. Wie nu denkt dat vier geschoolde muzikanten muziek gaan brengen waar geen greintje leven inzit heeft het verkeerd voor. In het klassiek gedeelte van hun optre den heeft geen mens zich ver veeld. De melodie vloeide door de zaal als een geheel waar leven en kracht inzit. Ze brachten «Sonate ina» vanH. Eccles voor contrabas en klavier, «Gavotte» (uit de 6de suite) vanJ.S Bach voor contrabas solo (ongelooflijk hoe die sonore klank zo speels kan klinken), «Sy rinx» van Claude Debussy voor fluit solo, Symfonische variaties (deel 1) voor piano door R. Schu mann getoondicht en «Tambourin van Gossec voor fluit en ensem ble. Vlak hierachter duikelden ze in de echte Jazz. «You are the Sunshine of my Life» van Stevie Wonder bleek een ideaal nummer om zich op te warmenwoor wat we de rest van de avond te horen zouden krij gen. «Tenor Madness» van Sonny Rollins sloot het eerste gedeelte van het optreden af. Na de pauze werden de groentjes bij de toe schouwers even onder handen ge nomen. Er werd in het kort uit de doeken gedaan hoe een Jazz- melodie gespeeld wordt. In het begin van het stuk wordt de (mees tal eenvoudige) melodie voorge steld. Daarrond gaat men dan im proviseren. Dirk De Caluwé en Mark Matthys deden het ons even voor. Dirk speelde op fluit een eenvoudige melodie, meerdere keren achtereen, terwijl Mark op piano rond dit tema ging improvi seren. Goed om weten als de Jazz-muziek nog een onbekende voor je is. Het kwartet speelde dan negen stukken die bij iedereen veel bijval genoten. Autumn Leaves (Cosma), December Bossa (M. Matthys), Isn't she Lovely (Won der), Wheatland (Peterson), Au privave (Parker), Old Folks (Hill/Robinson), Games (Nat Ad- derly), Wave (Jobim) en Bernie's Tune (Miller) werden knap ge speeld. Een flink applaus was er de beloning voor. De vier mensen van het kwartet hadden er trouwens evenveel ple zier aan beleefd ais het publiek. Voor hen is Jazz spelen puur ont spanning. Op de vraag of ze in ons land voldoende de gelegenheid kregen om Jazz te spelen en te beluisteren, waren ze het eensge zind dat het er hier nog niet zo slecht voorstaat als in sommige andere landen. Er zijn in België voldoende Jazz-klubs om de lief hebbers van het genre degelijk op te vangen. Lokeren, vonden ze, is een der beste van het land. Maar dat komt gedeeltelijk doordat hier het genre Jazz (moderne) gespeeld wordt dat hun het nauwst aan het hart ligt. Zo vinden ze Dender- monde te stijf vasthouden aan zijn oude Dixieland-genre, dat toch nog jaarlijks duizenden mensen op de been brengt. Maar kom; hier gaan we het over smaak hebben en niets is relatiever dan dit krite- rium. In elk geval werden we te Mere in de bloemetjes gelegd door het kwartet Dirk De Caluwé - Mark Matthys. Naar Jazz luister je na melijk niet; dat voel je door je heen gaan als het goed gebracht wordt! VIM De auteur is erin geslaagd geender beide problemen (verkrachting en eutanasie) te veroordelen Hij tracht de men sen te begrijpen wat niet wil zeggen dat hij het goedkeurt. Hij vraagt aan het publiek om begrip op ie brengen. Theo werd vertolkt door Her man Ravijts. De rol van Stefan werd gebracht door Dolf Se- 'deyn. Twee degelijke toneel spelers die de karakters van de personnages prachtig in de verf zetten. Eén schaduwzijde aan de pro- duktie. De kapel heeft zo'n slechte akoestiek dat beide spelers soms onverstaanbaar waren De schuld ligt zeker niet aan de spreektechniek maar enkel aan de ongeschiktheid van de kapel. Ook de belichting was totaal onvoldoende. Maar wat wil je als men schijnwerpers vraagt en men installeert een straat verlichting. Dan maar vlug zelf iets installeren met alle gevol gen vandien. Volgend seizoen zal het Mechels Miniatuur Tea- ter wellicht deze eenakter pro grammeren, dit in het kader van het vormingstoneel voor de jeugd. Na elke voorstelling zal dan een nabespreking volgen. Gespreksstof genoeg. David Meijvis laat voldoende ruimte voor een vruchtbare diskussie. Roel Van de Plas Vorige zaterdag was er in het hofien dale een utzonderlyke muzi kale avond tetoeleven. Het Vlaams centrum had vier topmuzikanten naar Mere gehaald. Een vijftigtal aanwezigen wist hun prestatie naar waarde te schatten. Het kwartet Dirk De Caluwé - Mark Matthys heeft blijk gegeven van hun muzikale beheersing en gevoel voor rhytmisch samenspel. Hun klassieke opleiding stond daarbij borg voor verzorging tot in de puntjes. zigen in vervoering. EDV Het viertal heeft eikaars verlangen om jazz te spelen ontdekt tijdens een trip van het B.R.T.-orkest door de bakermat van deze mu ziek, de States. Het dagelijks ge wroet door klassieke muziek moest dringend doorbroken. Het vormen van een kwartet dat re gelmatig ging optreden lag dus voor de hand. Even kennis maken met de groep: Dirk De Caluwé is specialist fluit speler. Ook op de altfluit kan hij best bekoorlijke muziek brengen. Mark Matthijs speelt piano en fen der piano. Hij was voor ons geen onbekende: laatst zagen we hem in Dido ie Erpe als begeleidingspia nist (op een wrak van een oiano, zoals hij zelf zei) van een grootse Leen Persijn. Mark Roosendans Herman Ravijts en bolf Sedeyn typeerden heel korre kt de twee personages van David Meijvis. (JM) ste kontakt verloopt moeizaam, maar de drank zal hen iets na der tot elkaar brengen. Ze gaan met en naast elkaar praten, over hun verleden, hun pro blemen. Auteur-regisseur David Meijvis heeft aan dit stuk een enorme verdienste. Hij weet twee men sen van een verschillend ni veau naast elkaar te plaatsen op een heel natuurlijke manier. Beiden zitten met een relatie probleem, ze zijn hun echtge note verloren. De ene door zijn lichamelijke afwijking, de an dere doordat hij eutanasie toe paste Meijvis heeft zich bezonnen over leven en dood. Hij is ervan overtuigd dat men zowel eer bied moet hebben voor leven als voor dood. De dood is geen afschrikkend beeld David Meijvis en zijn echtgenote heb ben daar lange gesprekken over gehad, zij begeleidt trou wens mensen op gevorderde leeftijd en sten/enden. De vier muzikanten die deel uit maken van het kwartet, hebben snik voor stuk een klassieke opleiding gehad. We mogen hen dan ook beroepsmuzikanten noemen. Alle vier geven ze les aan verschillende conservatoria in het Vlaamse land. Twee onder hen hebben zelfs een full-time bezigheid bij het B.R.T-orkest. Dat maakt dat ze dag in dag uit met weinig anders te maken krijgen dan klassieke mu ziek. Doch dit genre is niet het --•nige dat een belangrijke rol speelt in hun muzikae beslommeringen. Het viertal is bijzonder gehecht aan de jazz-muziek. Voor hen is de jazz wat een postzegel betekent voor een filatilist; pure genoeg doening en plezier wanneer men er in onderduikt.

De Voorpost | 1979 | | pagina 32