Feestkomitee ook voor randgemeenten? GESLAAGDE REALISATIE VAN HEEMSCHUT LEDE H VOORDRACHT OVER MILITIE DOOR HET IJS GEZAKT Met bedenkingen over het kinderachtig jaar SNEEUWPRET VOOR JONG EN OUD 4 - 19-1-1979 - De Voorpost UD£ Dreefs-JMt Vervolg p 1 gewezen voorzitter van de Heemkundige Kring van Lede. Deze noeste voorzitter trok evenwel enige tijd terug naar het buitenland, maar zijn initiatief werd kordaat voorge zet door de bestuursleden van de heemkundige kring, waarbij waarnemend voorzitter Marcel de Fruytier zich vol ijver boog over de drukproeven, waarop hij nog veel zweet gelaten heeft. Om de geest van dit werkje volledig te begrijpen, is het nodig even te zien naar de datum waarop samensteller Daelman zijn voorwoord bij dit kijkwerkje schreef. Het was toen december 1976, dus en kele dagen voordat de fusie van gemeenten een realiteit werd. Naast een geschiedkun dige vogelvlucht van Lede, om schrijft het alsvolgt de bedoe ling van dit werk: «Het ligt in de bedoeling, aan de hand van oude prentkaarten en ver geelde foto's, een beeld van onze gemeente op te roepen dat ons terugvoert naar het be gin van deze eeuw. Toevallig werden in deze periode, door de latere gemeenteontvanger Adolf De Munter, de eerste zichtkaarten van Lede in om loop gebracht, waarvan dank baar gebruik wordt gemaakt. Zonder enige pretentie wil dit kijkboekje U meenemen naar een reeks plaatsen waarvan er destijds een prent bewaard is gebleven, die moet vertellen hoe het er hier in grootvaders tijd uitzag. Dank zij het feit dat Lede uitzonderlijk goed van vernieling is gespaard geble ven tijdens de twee wereldoor- togen, heeft het algemene beeld van de gemeente weinig grondige wijzigingen onder gaan. Maar toch heeft de tijd zijn sporen nagelaten, zodat de autochtone inwoner, misschien ietwat weemoedig, zal moeten vaststellen dat hier en daar toch heel wat is veranderd.» Na een dankwoordje aan de leden van de Heemkundige Kring voor het mogelijk maken van deze realisatie, aan oudere dorpsgenoten die de nodige uit leg verschaften voor de kom- mentaar bij de prenten, en aan E.H. Jozef De Brouwer voor zijn enorm werk over de Leedse geschiedenis, besluit de heer Walter Daelman als volgt: «Nu de gemeenten zoals ze werd opgericht tijdens het Franse Bewind, op haar laatste poten staat, zal dit prenten boekje waarschijnlijk een wel kome herinnering zijn aan het zo vertrouwde vroegere Lede. Laat ons hopen dat ook na de fusie met de andere gemeen ten Lede een lokaliteit zal blij ven waar het aangenaam om wonen is.» Een greep uit de inhoud In het werk komen dus in totaal 76 afbeeldingen voor van oude prentkaarten en vergeelde fo to's. Het vormt dus een brok geschiedenis over het doen en laten, de zogenaamde handel en wandel, van onze grootou ders. Op de eerste beelden wordt de sfeer van het dorp splein van toen weergegeven met kerk en gemeentehuis uit eraard als middelpunt, maar ook met twee herentoiletten rechtover het gemeentehuis, en de roepsteen van de cham petter voor de kerkomheining. Eén van die beelden vertelt dat Lede ooit een Casino had, zij het dan als naam van één van de vele herbergen op het dorps plein van toen, dat er op de meeste plaatsen wel helemaal anders uitzag. Dit was toen een echt handels- en ontspan ningscentrum, met de 17de eeuwse afspanning St-Anna, De Halve Maan die toen een restaurant en hotel was waar de goede burgerij kwam en waar later de werkplaatsen van de. wereldberoemde konsta- teurfabriek «La Lédoise» on dergebracht werden. Op het dorpsplein was toen nog geen enkele spoortje te zien van de huidige Hoogstraat. Merkwaardig en sfeervol is eveneens het interieur van de kerk vóór 1930 met zijn bepleis terde pilaren en gewelven en de oude «Lampes Beiges». Ook het kerkpersoneel kreeg zijn plaatsje, met als blikvanger uiteraard de baljuw, beter ge kend als de «suisse». Er is ook een afbeelding van een prent kaart van het vijfhonderd-jarig jybileum van de Maria-verering te Lede en van de grootse pro cessie die toen uittrok de eerste zondag, maar niet meer de tweede wegens het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. In het boekje vinden we ook en kele stemmingsfoto's uit die droeve periode. Enkele repro duces herinneren aan de vroegere bestemming van het huidige Kultureel Centrum. Een statige patriciërswoning van de toenmalige burgemeester Jo zef Moens. Op de foto is een smaakvol voortuintje te zien een voorbeeld voor de huidige tuinarchitekten. Bovenge noemde burgemeester Moens was een verwoed duivenlief- hebber. In zijn tuin stond de im posante duiventoren. Spijtig voor het huidige gemeentepark dat dit bouwwerk verdween. Vervolg p 1 wa ren dus niet vertegenwoordigd. Door het ontslagnemen van sche pen Bourlon kwam Erembodegem in minder goede situatie. Voeg daarbij dat een lid dat nooit zijn kandidatuur stelde en toch werd aangeduid nooit aan enige verga dering deelnam en dat een ander lid blijkbaar meer optreedt als ver dediger van een orgaan waarvan hij voorzitter is dan als behartiger van de belangen van de buitenge meenten. In het Feestkomitee is er dus weinig druk voor de randgemeen ten. Onderlinge twisten in de poli tieke frakties enerzijds en tussen de komiteeleden anderzijds heb ben/ ertoe bijgedragen dat circa 2±3 van de leden afwezig blijft op de vergaderingen. Hoe het Dagelijks Bestuur dat de drie werkgroepen Organisatie, Fi nanciën en Public-Relations over koepelt werd samengesteld weet ik, toch komiteelid, niet. De werking van het Feestkomitee beperkt zich vooral tot het inrich ten van twee grote Aalsterse eve nementen: Karnaval met het voor bereidend Driekoningenfeest en de Prinsenverkiezing en de Jaar beurs aangevuld met een vakan tiesalon. Verder het St. Maarten feest op de Grote Markt en de Houtmarkt en medewerking aan gelegenheidsorganisaties. Voor de deelgemeenten beperkt het Komitee zich tot het sturen van een afvaardiging. Over het al dan niet toekennen van een toelage aan een traditionele kermis beslist het Kollege. Wat hierbij dan Hcrdcr- sem betreft ben ik voor de toelage van 20.000 fr. voor ue Antonius- kermis 1978 minstens vijftig maal naar het stadhuis geweest... Er werden pensen aangekocht voor de worp, bierbonnetjes aan de harmonie uitgereikt, bloemen aangekocht voor bloemenfee, schepen en «St. Gudula», Faluin- tjesjenever voor schepenen, voor zitter Feestkomitee en Prins Kar naval, uitnodigingen en strooibil jetten gedrukt en verstuurd, kos tuums gehuurd voor Antonius en Gudula en dit bedroeg in totaal 24.000 fr. De ontbrekende 4.000 fr. betaalde de Dorpsraad uit eigen zak! Hetzelfde scenario herhaalde zich met septemberkermis met als énig verschil dat de toelage één maand na de festiviteiten werden ontvangen zodat de Dorpsraad kon «voorschieten». Wat betreft de Dorpsraad stelde Hubert De Neef dat vermits het Feestkomitee zich met Klein- Aalsterse aangelegenheden onle dig houdt in elke deelgemeente een dorpsraad zou moeten komen die dan op een of andere wijze in het Feestkomitee zou worden ver tegenwoordigd. Daar aan Hubert De Neef werd medegedeeld dat de stad voor al lerlei feestelijkheden niet wist tot wie zich te wenden, werd om aan dat euvel te ontsnappen, te Her- dersem op paritaire wijze (3 leden van elk van de 4 partijen) een dorpsraad opgericht met toevoe ging als koördinatoren zonder stemrecht met het Feestkomitee van de twee aktieve Herdersemse Feestkomiteeleden. Het bestuur ziet eruit als volgt: voorzitter Antoon Muylacrt (CVP), ondervoorzitster Valen tine Moens (PVV), Albert Pieters, sekretaris (BSP) en Penningmees ter Robert Van der Stockt (VU). Na kennisgeving van deze oprich ting aan de bevoegde schepen wachten we nog steeds op erken ning. Wel werd ons kwalijk ge nomen dat de voorzitter uit de op positie kwam. Toch uit dezelfde partij waaruit de burgemeester de nieuwe schepen van Feestelijkhe den haalde! Hubert De Neef die zich te Her- dersem verantwoordelijk stelt voor het uitgeven van de toelagen stelt zich de vraag aan wie deze toelagen worden uitbetaald in deel gemeenten waar geen feestkomi- teelid woont? Toekennen van toelagen aan een deelgemeente mag niet volledig als een verliespost worden aange zien want door innen van taksen wordt deze uitgave vaak reeds ge halveerd. Verder is er diskriminatie qua be toelaging van muziekmaatschap pijen: voor begeleiden van St. Maarten naar het Stationsplein kreeg Herdersem met meer dan 100 uitvoerders 10.000 fr. terwijl in 1978 Hofstade met 38 uitvoer ders dezelfde som opstreek. De parabel van de werklieden in de Wijngaard! Ook voor de aanplakbrieven heeft Hubert De Neef grieven. Reeds in november voor de komende St. Antoniusviering aangevraagd kwamen de affiches eerst klaar op donderdagavond 11 januari, acht dagen vóór de opening van de kermis. Met erbij gevoegd de no dige tijd voor degelijke versprei ding komt men tot het resultaat dat kermisgangers het programma kunnen lezen op de kermisdagen zelf... Hubert De Neef hoopt hierbij en kele moeilijkheden te hebben aan gewezen waarmede deelgemeen ten bij het inrichten van hun van oudsher bestaande kermissen en feestelijkheden worden gekon- fronteerd. Ook de voornaamste straten van Lede zijn enkele beelden te beurt gevallen. Zo de Kasteel- dreef nog met de bomen, dus een echte dreef, met de oude smidse van Beckers, het eerste kapelleke. Ook een zicht op de sfeervolle Dries en het Kasteel van Ronkenburg. In de Nieuw- straat staat nu nog steeds de pastorie als toen, waar dan ook de drukkerij van Beeckaert was. Er is eveneens een zeer romantisch beeld van de uitge holde Bellaertweg, Er is ook een beeld van het vroegere godshuis voor be hoeftige zieken dat opgericht werd door de C.O.O. op initia tief van pastoor De Groote en dat er ongeveer één eeuw stond en vervangen werd door het huidige Villa Letha. Ook de oorspronkelijke gebouwen van de Maricollen zijn een beeldje waard uiteraard. Evenals het huidige Kasteel van Mesen dat toen de kostschool van de Zus ters van Jupille herbergde. Er zijn ook reprodukties van het oude stationsgebouw dat er tot voor twee jaar stond en recent vervangen werd door een ruim komplex. Ook tal van kapelletjes zijn op genomen evenals de be roemdste Leedse watermolen van Fijnen's, de Rijmeersmo- len en de houten en stenen windmolens. Uiteraard is ook de eerste auto die te Lede bolde een bladzijde waard, zijn fiere eigenaar was Oscar Lievens, een mekanie- ker en fietsenhandelaar. In Lede waren toen tal van brou werijen en stokerijen. Er is een beeld van de brouwerij en sto kerij van Alfred Matthijs, gele gen in de Elektriekstraat, hui dige Kleine Ommegangweg. De eeuwwisseling was ook de tijd van de seizoenarbeid. Men krijgt een beeld van de sfeer voor het vertrek van de seizoen arbeiders naar «'t Frans». Lede had toen een bloeiende melkerijkoöperatieve. Er is een beeld van de oude gebouwen. Er is ook een foto van de laatste Leedse kantkloster Rosalie Van der Sijpt en een vertrouwd beeld van de arbeid op het veld, dat toen zeer arbeidsintensief was. Ook een beeld van de oude af spanning Den Bonten Os, ge boortehuis van Julius De Geyter is te zien. Het verenigingsleven van toen wordt geïllustreerd aan de hand van foto's van de muziekmaat schappij Ste-Cecilia, opgericht in 1791, van de St- Sebastiaansgilde die het op de hoge wip gemunt had, van de zangkoren van toen, enkele godvruchtige genootschappen en-van de mannen van het eer ste uur van de .toneelbond Vreugd in Deugd, een beeld uit 1912. Zo te zien dus een boekje dat geen enkele geïnteresseerde Ledenaar in zijn persoonlijke bibliotheek mag missen. De prijs mag hiervoor zeker geen bezwaar zijn, want 400 fr. is echt een spotprijs voor een dergelijk prachtig werk, zowel qua afwerking als inhoud. Dit boekje werd gerealiseerd zon der enige betoelaging. Wel was de gemeente bereid voor eni0 d financiële steun te zorgen, j[n voorwaarde dat uitgebi^^ werd totGroot-Lede, maartfT keI zou aan het oorspronkelijk^ doel van dit kijkw.erk voorbij^ u gaan zijn. Mon De GerQNW BOM Dit prentenboek dat geeft Wg. werd op een beperkt aantal e" semplaren, is verkrijgbaar af°J de prijs van 400 fr bij de kern! fe den van Heemschut Lede: uni 1 Buys J.C., Kasteeldreef 15 >ei0ft De Fruytier M., Kluisberg 4/)nwei De Lannoy M., Dorpsplein c-jcht. De Neef J., Kasteeldreef 52*eini, D'Hondt E., Keiberg 26 q wa D'Hondt R., Suikerstraat 40,ende Geldof N„ Smesweg 25 a ^ig GrysouilleH., Kon. Albertlaatndri Joos P., Olmendreefrede 4treug( Putteman E., Reymeersstr^-aat. 18 Van den Bremt A., Kleine KcfAR' terrede 10 -Tier Vermassen R., G. Gezeürerdi straat 6 ipeng aP ange Het vriesweer heeft ook in het verenigingsleven blutsen geslagen. Op initiatief van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen zou in de zaal Volkskring een voorlichtingsavond over de militaire dienstplicht doorgaan. Maar men is er niet verder dan de voorwaardelijke wijze geraakt. De gastspreker, kommandant De Spiegelaere, raakte niet tijdig over het ijs, dat toen rond Brussel le vensgevaarlijk was. Nochtans wa ren heel wat jonge Nieuwerkerke- naren zich aan de toog van «Volkskring» komen vastklam pen, om daar te proeven van de beker die niet aan hen voorbij zou gaan. Jonge mensen, vrolijk, maar toch geslagen. Duidelijk reeds ge tekend door een toekomst vol ko perglans, door het koudvuur van aanvriezende tranen om het lief dat weg moest even voor het wacht-op-gaan, of door het gebrul van de CSM, dat nu «en sourdine» tegen de kazernemuren aanbotst. Want er is veel veranderd in het leger, zeggen de oude ratten die de harde tucht nog hebben meege maakt. De militieplicht zonder menselijk gelaat was dat toen. Nu ziet het menselijk gelaat de mili tieplicht niet meer. Voor wanneer nog eens een overbodig jaar van de vrede? We zijn nu aan de kinderen toe. Hun bloem steekt nog net in de loop van een geweer. Maar dat komt. We maken ze, en later ma ken we ze kapot. Een verwijt dat geen grenzen heeft, omdat het bij onszelf wortelt. Nu gaan we weer e^n jaar lang met het kind ravot ten. En als we thuis komen, kan het meteen naar boven. Zo gaat dat. Maar ik ben van de weg afge raakt. Ik was even uitgegleden over mijn eigen gedachten. Maar miliciens én kinderen én vrede zijn in hetzelfde ijs bevroren. Dèèr komt nog in geen jaren door. We zitten in de ijstijd van de liefde Het jaar van het kind is slechts een hooglezen. Maar het kind zelf zit ingesneeuwd in een sneeuwstorm van kommercie. Dit jaar gaan we van onze kinderen sneeuwmanne tjes maken. Maar sneeuwmanne tjes zijn het laatste ijs dat ver dwijnt. Nochtans komen kinderen voort uit de hete dampen van een vurig bed. En daarna rollen we de dekens op. Van het jaar van het kind vrezen we dat het een kinder achtig jaar wordt. Ik voel de mensen van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen mij nu in de nek springen. Maar ik bedoel niets verkeerd. Hun aan dacht gaat óóo verder dan louter de lichamelijke hygiëne van «het kind», waarvan het mannelijk ge deelte tijdens de rijpende jaren, tijdens het sappig worden, moet leren hoe je de vinger op de haan legt om een leeftijdgenoot neer te knallen. De «Bond» weet wel wat we zeggen willen. Hij wou op voormelde avond gewoon infor matie over «het leger» brengen. Invullen van formulieren, priori teiten, enzoverder. Voorzitter Theo Meuleman geeft ons een voorbeeld om het rust van deze voorlichting duidelijk te maken: Aan het einde van een schooljaar kan je best uitstel vragen. Achteraf kan je dit uitstel nog intrekken. Het risico is dan wel dat je een paar maanden later opgeroepen kan worden Maar indien je géén uit stel vroeg, en je zakt in je exa mens, dan zijn de gevolgen desas treus: je kan onder de wapens, en je eindjaar ligt er eveneens. Theo Meuleman verzekerde ons eveneens, dat de Sociale Dienst in het Belgisch Leger momenteel zeer goed werkt. De «plantrekke- rij» in het Klein Kasteeltje is er nu wel uit. Dat pakt niet meer. In het militair hospitaal zoekt men wel uit in welk bedje deze mensen ziek zijn. Tot slot misschien nog dit cijfertje: voor Nieuwerkerken be- /eerg ;gde draagt het aantal opgeroepeiondh voor de lichting 1979 60 a 70 mktie ciens. oor Wilfried Lissens Alles kwam van pas om sneeuw en ijs op te ruimen, zelfs een vouwtafeltje(EDV) Zelfs langs de Brusselsesteenweg worden reusachtige sneeuwmannen gemaakt. Of is het een milieu vriendelijke manier om de sneeuw op te ruimen? (JM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4