IV.LA. niet zo mals voor stadsbestuur -AALSTERSE UVETSWINKEL KENT SUKSES Gedenkplaten blijven langer dan schepenen Het resultaat K.&.A. FANFARE VERWOEST! De Voorpost - 19-1-1979 - 5 ent)p dinsdag 16 januari brengt WLA de Aalsterse leefmilieuproble- men van het voorbije jaar in woord en beeld, in het Apostelken te 'Aalst (Myibeek). De verschillende voorbije aktiviteiten worden be- 5rtoiceken en besproken, zoals dit reeds elk jaar gebeurde. Het verslag tavat een 16-tal punten, aktiviteiten en gebeurtenissen, die één voor ^'iSfcén uitvoerig besproken worden. SerON WETTIG OMHAKKEN BOMEN fljWe zu|jen tegen het begin van de volgende herfst een aktieve infor- ar Siatiekampagne voeren», (pers- |ern'conferentie schepen De Maght 20 uni 1978). Ondanks deze mooie 15 jeloften werden er in 78 nog vele 9 4/jnwettige boomkappingen ver- Van stadswege worden er f 52jveinig nieuwe bomen geplant. In 11 waren er problemen op de vol- 40»ende plaatsen: Domein de Vis, a kffligemdreef, Herdersem, Beu- laaijgndreef, Domein Levens- 3 ^^reugde, Cesar Haelterman- >Str^traat, Kluisdreef enz. Ko*ARK terlinden lier een positief jaar. Het park izekverd (met alle gevolgen van dien) opengesteld en de grond tussen de appartementsgebouwen werd langekocht door de stad, zodat er —•een storende bebouwing komt. taar: men startte nog steeds niet net de bouw van de geplande ap- lartementen aan de Paddenhoek. SEBROEDERS LAM- JRECHT IERDERSEM n augustus werd via de pers nog- laals het WLA-standpunt over eze milieuhinderende industrie weergegeven. Ondertussen beves- :gde het Ministerie van Volksge- epebndheid dit standpunt. In deze Omktie werd WLA sterk gesteund oor dienst leefmilieu. AMYLUM «De lucht- en waterverontrei niging zullen drastisch worden aan gepakt. Strenge normen zullen uitgevaardigd worden tegen ver vuilende industrieën.» (L. D'Hae- seleer, 16 februari 77). Dit jaar werd de waterzuiveringsinstallatie van Amylum in werking gesteld. Ingevolge vergaderingen tussen de direktie en leefmilieuvereni gingen meent WLA dat de toe komst op leefmilieuvlak van dit bedrijf nog nooit zo gunstig is ge weest. Er wordt met spanning op de realisatie van de beloften ge wacht. ALGEMEEN POLITIERE- GLEMENT WLA startte dit jaar met doorlich ting van het politiereglement van Aalst, specifiek op gebiAj van leefmilieu. Naar de reakties te oordelen boekt men ook hier suk- ses. Reeds behandeld: geluidshin der, vergunning om bomen te vel len, afsluitingen, krotwoningen, aanplakken. HUISVUILPROBLEMATIEK Standpunt WLA: het is een nood zaak dat de stad over gaat tot selek- tief ophalen van glas en papier, en dat alle sluikstorten van Groot Aalst opgeruimd worden. Ook wordt aan de Stad gevraagd meer gerecykleerd papier te gebruiken voor de administratie. WLA EN DE owat overal in de stad verschenen kleurrijke raamaffiches aarop reklame gemaakt wordt voor de Aalsterse Wetswin- el. De bedoeling van deze affiches is het nieuwe initiatief dat tartte op 23.5.1978 nog meer bekend te maken bij het grote ubliek. ft betekent: helemaal niet dat r op dit ogenblik een gebrek ju zijn aan belangstelling. In maand december alleen teds werden er immers 17 ieuwe gevallen opgetekend, Orwijl er van 1 tot 12 januari jeds 15 bijkwamen. Met de Lbliciteit op grote schaal werd nkel gewacht omdat er bij de tart van de wetswinkel ge- terkt diende te worden met en beperkt aantak medewer- ers, en omdat deze nog on- pldoende in de materie inge werkt en bijgeschoold waren. ian dit euvel is ondertussen Ierholpen, zodat er op dit vlak leen problemen meer zijn. '.itdagen >e permanentie van de Wets winkel gebeurt op dit ogenblik 13dere vrijdagavond van 19 uur I Dt 22 uur in café Pijpesteel- lloutmarkt te Aalst, waar ook liet Hulp- en Adviescentrum Ijehuisvest is. HAK.zorgt trou- I vens niet alleen voor het gratis I er beschikking stellen van een I pkaal maar tevens voor mate- I Iele en andere steun. Zo is één I 'an de medewerkers van HAK, 1lie een juridische vorming ge- I loot, ook aktief in de Wetswin- <el. '3e konsultaties.' die volledig gratis zijn, gebeurden steeds foor twee personen, waarvan DEELGEMEENTEN Na heel wat voorbereidend werk startte WLA onlangs met het door lichten van de deelgemeenten op leefmilieuvlak. Moorsel kwam als eerste aan bod. GEWESTPLAN Gewestplan Aalst eindelijk bij KB goedgekeurd. Globaal gezien is WLA tevreden met dit plan zoals het uitgevoerd werd door Groot Aalst. Heel wat bezwaren van WLA werden trouwens overge- drijven zal er gestreefd worden naar een grotere leefbaarheid, onder meer door het aanleggen van land- bouwwegen, onderhoud van grachten, bevordering van de ruil verkavelingen en vooral door de bescherming van onze goede landbouwgronden». (D'Haese- leer). Afgelopen jaar werd een defini tieve start gegeven voor het uit werken van de BP A's voor het centrum van de stad. Zoals voor het struktuurplan werd ook hier een ruime inspraakmogelijkheid naar buiten kenbaar te maken. WLA had hier trouwens menig maal op aangedrongen. Deze be leidsnota is een zeer belangrijke informatiebron voor de verdere werking van WLA. Er wordt de schepen dus ook regelmatig gewe zen op de gedane beloften, maar ze wordt ook gefeliciteerd met be haalde resultaten. OPENBARE ONDERZOEKEN Alle onderzoeken worden steeds trouw gevolgd, daar dit een onge kende bron van inlichtingen is. In- Een prachtvoorbeeld van de eigenschappen van papieren of plastiek- en vuilniszakken. Verdere kommenlaar lijkt ons overbodig. (EDV) er één juridisch gevormd is en de tweede een meer algemene scholing genoot. Om de 10 dagen vergaderen alle medewerkers om het ge presteerde werk, zowel naar inhoud als naar vorm, te eva lueren. Hierbij wordt vooral na gegaan of de hulp efficiënt was, en of de gebruikte terminologie begrijpelijk was voor de kliënt. Kliënteel Zowat de helft van het be staande klienteel bestaat uit jongeren. Deze komen vooral hulp vragen bij problemen, die te situeren zijn op het vlak van het familierecht of het sociaal recht. In het eerste geval vraagt men vooral advies in verband met de verhouding tussen ou ders en kinderen en de proble men inzake echtscheiding. In het sociaal recht komt dan de problematiek aan bod inzake werkloosheid, ziekteverzeke ring, enz. Een zeer belangrijk deel van de gevraagde hulp situeert zich op het vlak van de huurwetgeving. Deze huurwetgeving is voor een leek immers zeer ingewik keld. Anderzijds ervaart de wetswinkel dat er in Aalst een serieus huisvestingsprobleem heerst. Enerzijds beginnen ganse wijken, vooral in het Centrum en in Mijlbeek te ver- BOUWOVERTREDINGEN ?Met het oog op het behoud van de schoonheid van de stad, de dorpen en de plattelandsgemeenten zal de ruimte gebruikt worden in funktie van de mens en zal aan verant woorde esthetische nieuwbouw worden gedaan. Schendingen van het landschap en het stadsbeeld zullen voorkomen en verhinderd worden», (beleidsverklaring L. D'Haeseleer, 16 februari 77). Het wordt hoogst noodzakelijk dat het stadsbestuur kordaat gaat optre den. Dit jaar rezen hieromtrent vooral problemen, maar slechts sporadisch hadden WLA er kennis van. Ter herinnering enkele voor beelden: paardenstal in Dender- land, villa aan Paddenhoek, huis aan Kluisdreef, nieuwbouw aan de Natiënstraat te Nieuwerkerken. Appartementsgebouw stwg. op Gijzegem, Gebr. Lambrecht, ga rages Bremtstraat. BPA'S «Voor de land- en tuinbouwbe- voor de bevolking voorzien, en WLA hoopt dat de BPA's kracht van wet zullen krijgen. Ook an dere BPA's kwamen dank zij WLA in het nieuws: BPA's Vale rius De Saedeleer, en Schoubroek, die bij KB dienen herzien te wor den, en BPA Wijngaard veld waar WLA een duidelijk standpunt tegen ingenomen heeft. WEEKENDHUISJES «Het platteland zal gevrijwaard worden tegen overbebouwing op de landbouwgronden en het lande lijk karakter zal beschermd wor den. De wilde verspreiding van de bebouwing zal worden tegenge gaan». (L. D'Haeseleer, 16 fe bruari 77). De plaag van de weekendhuisjes blijft maar aanhouden. WLA stelt zich de vraag wanneer de stad maatregelen gaat nemen. PERSKONFERENTIE DE MAGHT Na anderhalf jaar vond schepen De Maght de tijd om haar beleid dien de publieke opinie zich meer bewust zou worden van het belang ervan zouden heel wat konflikten kunnen vermeden worden. Enkele ontdekte onderzoeken: Inplanting supermarkt Delhaize Parklaan, Inplanting supermarkt De Croock II Gentse steenweg, Kippenkwe- kerij O. Dendermondse steenweg enz. REKLAMEBORDEN Ook hier bond WLA de bel aan. De belofte van schepen de Neve wordt onthouden om reklamebor- den, na inventarisatie, duchtig aan te pakken. Hopelijk duurt die in- ventarizatie geen jaren! ADVIESRAAD WLA verheugt zich met de instal latie van die adviesraad. Nieuwe bezems keren goed en er werd dus met de beste bedoelingen van start gegaan. Hopelijk worden de ad viezen opgevolgd en wordt het geen «praat-raad»! Wim Verbeiren krotten, terwijl er anderzijds een grote nood is aan huurhui zen. De huisvestingsproblematiek houdt eveneens verband met het feit dat een klein aantal par- tikulieren veel huizen bezitten. Werkwijze Zoals steeds vermeld zijn de adviezen van de wetswinkel gratis Rekening houdende met dit principe wordt niet om het even wie hulp vraagt, gehol pen. Zo worden principieel geen adviezen gegeven aan diegenen, die zich een advo- kaat kunnen betalen, (vb. huis eigenaars). Ook inzake erfe niskwesties komt men principi eel niet tussen, tenzij het om zeer minieme bedragen gaat. Daar waar nodig wordt de kliënt geholpen bij het opstellen van Op deze foto kan men er zich met de bloedeigen ogen van vergewissenDank zij een vandalenstreek, gebeurd op zaterdag30 december, kon K.S.A. Sint-Maarten samen met de politie de volgende vaststelling doen: deur van het fanfarelokaal ingebeukt, tien trommelvellen doorkerfd met mes, één ezelsvel van grote trom volledig doorkerfd, drie lansknechtvellen bewerkt met messen, drie klaroenen volledig verwrongen, één tamboermajoorstok stuk geslagen. Schade: ruim 20.000fr. en een fanfare die nu noodgedwongen niet meer kan optreden. Om deze onkosten terug te willen plant men een wafelslag, begin februari. Men hoopt erop dat de vele steunwafeitjes één grote nieuwe fanfare zullen 'Hogelijk maken. Intussen wordt door de B.O.B. en de gerechtelijke politie gezocht. Wie bij het zien van deze foto eens zin gekregen heeft in een smakelijke wafel tegen een kleine vergoeding neemt kontakt op met Jan Uyttersprot. Dirk Martensstraat, Aalst of Geert Descamps, Eikstraat 71Aalst. (Peter Dauwe-Erik Devree). een verzoekschrift of een dag vaarding. Verder gaat de hulp echter niet. Wanneer men bij voorbeeld beroep moet doen op een advokaat (bij het voeren van een proces) kan en mag de Wereldwinkel niet meer tussen beide komen. Wel worden de kliënten inge licht over de mogelijkheden die de bestaande wetgeving biedt om zonder hulp van een advo kaat een oplossing te bekomen in een bestaand geschil. Zo, wordt gewezen op de mogelijk heid die de wet biedt om de procedure tot echtscheiding bij onderlinge toestemming toe te passen. Dit is finantieel veel in teressanter dan de klassieke proceduren en zij verloopt ook veel vlugger. Aldus wordt ook een bewust- makingsproces ingezet bij het kliënteel. Toekomst Sinds de wetswinkels in ons land aktief zijn, hebben zij steeds een primordiale rol ge speeld in de humanisering van het recht en de vereenvoudi ging van de procedure en de rechttaal Zij waren in feite de eersten om de publieke opinie te informeren over hun rechten en plichten en hen terzelfdertijd te wijzen op de mogelijkheid die de wet biedt om zelf te procede ren Dit gebeurde niet alleen langs het persoonlijk kontakt met de kliënt, maar eveneens door de uitgave van brochures, die in begrijpelijke taal gesteld zijn. Zo publiceerde de wetswinkel uit Leuven onlangs een boekje over «De rechten van de dop per». Deze brochure werd ook in Aalst in ruime kring ver spreid. Hiervoor werd o.a. een verkoopsdag georganiseerd aan het stempellokaal van de stad Aalst, deze verkoopsdag kende heel wat succes, want op één voormiddag werden zo maar eventjes 40 publicaties verkocht aan de prijs van 70 fr per stuk Het is de bedoeling om in de toekomst nog dergelijke ver- koopsdag te organiseren. Voor wie interesse heeft in dit boek, kan het steeds bekomen in het lokaal van de wetswinkel. Gezien het groot aantal vragen om hulp breidt vanaf februari de Aalsterse wetswinkel haar zit dagen ook uit tot zaterdagmor gen, en dit van 10 tot 12 uur. Hiermee wil men vooral de mensen bereiken die naar de zaterdagse markt komen. Men beperkt zich echter niet tot de individuële hulpvrager. Om een groter publiek te bereiken richtte men zich aldus reeds tot alle permanent verantwoorde lijken van de Aalsterse jeugd tehuizen. De bedoeling is tot een efficiënte samenwerking met deze verantwoordelijken te komen, en de leden van de jeugdklubs daadwerkelijk te in formeren over hun rechten en plichten. In dit kader wordt op 26 januari eerstkomende een avond georganiseerd in het Jeugdhuis Kreja welke opge luisterd wordt door een toneel voorstelling van het Jeugdtea- ter Lanceloet. Anderzijds wordt er ook aan gedacht, in samen werking met andere wetswin kels uit hét land, een aktie te voeren rond de nieuwe huur wet, welke binnenkort voor het parlement zal gebracht wor den. Enkele tijd geleden werd in de gemeenteraad eveneens een voorstel besproken, om een aantal welzijnsvoorzieningen te organiseren Onder deze welzijnsvoorzieningen was ook het probleem van de gratis juri dische adviezen in vervat. Naar aanleiding van de diskussie werd een kommissie opgericht, waar naast het stadsbestuur en het OCMW ook een aantal pri- véorganisaties zoals de Wets winkel in vertegenwoordigd waren. Na zowat 4 vergaderin gen werd deze kommissie ech ter niet meer bijeengeroepen, zodat de Wetswinkel de indruk heeft dat men het voorstel in de doofpot wenst te stoppen. Op dit ogenblik is het wel zo dat Door het winterse weer is het wegdek flink beschadigd. Een gedeelte van de Burchtstraat en de Ridderstraat werden voor het verkeer gesloten. Van zodra de dooi intreedt zullen de herstellingswerken worden aangevat Buiten koude asfalt is er nu schijnbaar een nieuw produkt op de markt gebracht Een kleine bestelling werd gedaan. Het nieuwe produkt zou minder vlug worden stukgereden. De proefnemingen zullen bet uitwij zen. Tot op heden werd er ongeveer 1.300 ton zout in he Aalsterse rondgestrooid. Daar de zoutvoorraad bijna volledig verbruikt is, wordt nu gestrooid met een mengeling van zout en gemalen hoogovenslakken. Ondertussen zijn nog zo'n 70-tal werklieden bezig de greppels en rioolontvangers ijsvrij te maken. Met vijf bestrooiingswagens en twee graders (een soort sneeuwruimer) tracht men de sneeuw van het wegdek te verwijderen. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron nam ontslag als voorzit ter van het Dirk Martenskomitee. Hij wordt opgevolgd door schepen Herman Roels. Traditiegetrouw wordt het voorzitter schap van dit komitee waargenomen door de kuituurschepen. Hopelijk Is de opvolger van Jan Caudron even aktief en zal het Dirk Martenskomitee verder bloeien. De Verstandhouding der Persmedewerkers van Aalst en omstreken kwam maandagavond in vergadering bijeen. Ontslagnemende voorzitter Willy Van Der Biest werd opgevolgd door Frans Vanvol- sem. Ook werd de man of vrouw van het jaar verkozen. De uitslag wordt pas bekend gemaakt nadat de verkozene de prijs heeft aanvaard. Verschillende partijen herkauwen de verkiezingsuitslag. Zo blijkt dat Mare Galie 8.675 stemmen haalde in het kanton Aalst alleen. Ghis Willems sleepte 6.366 stemmen in de wacht, Willy Van Renterghem 7.252 stemmen en Jan Caudron 3.718 stem men. Let wel op, dit zijn naamstemmen voor het kanton Aalst Het Vlaams-nationaal studiecentrum berekende dat Jan Cau dron 25,4% op het kiescijfer van zijn lijst behaalde. Dat is bijna 1% meer dan in 1977. Donderdag jl. werd in het Verbond van Vaderlandse Verenigingen onder het voorzitterschap van reservekommandant G. De Mees tere het bestuur aangevuld met een afgevaardigde uit elke deelge meente. De komende vaderlandse plechtigheden en de verdeling van de toelagen voor 1979 werden eveneens besproken. Of men een gemeenschappelijk standpunt t.o.v. van het lied der Nederlandse Kuituurgemeenschap heeft aangenomen, kwamen we niet aan de weet. In samenwerking met de vzw Fonds Louis D'haeseleer zal onder impuls van mevrouw Bundervoet kortelings een nieuwe vzw worden opgericht Deze liberale vereniging voor gehandikapten zal streven voor een integratie van de gehandikapten en voor onstpanningsdagen. Na een verblijf van een maand in Vlaanderen vertrok woensdagna middag Hugo De Pot terug naar Canada. Maar deze maal met heel wat projekten op zak. Zo is hij zinnens om in Montreal wekelijks één uur radio voor de 40.000 Vlamingen te verzorgen. Nieuws en muziek uit Vlaanderen zal binnen een paar maanden de zondag voormiddag te horen zijn. Maar koken kost geld. Per uur zendtijd moet men ongeveer 9.000 F rekenen. Samen met kamerlid Jan Caudron trok hij naar het Minis terie van Nederlandse Kuituur, de BRT en het Ministerie voor Buitenlandse Handel om de nodige steun te krijgen. Een tweede projekt is een kulturele uitwisseling tussen Vlaanderen en Canada. Een Vlaamse groep (liefst een Aalsterse) zou in het onmetélijke Canada een reeks opvoeringen verzorgen. De reiskos ten zouden voor max. 150.000 F gedragen worden door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. De verblijfskosten zou ten laste van het gastland vallen. En ook andersom. De Canadezen zouden in onze streek ter gele genheid van de 11 julievieringen een reeks optredens verzorgen. We mogen ons dus hopelijk aan een degelijkere 11 julieviering verwachten. Te Meldert brak maandagavond in de bloemisterij De Vis brand uü Het werd een katastrofe. Twee gebouwen en de centrale verwarming werd door het vuur vernield. De schade wordt op 2 miljoen geraamd. Magda Daeleman uit de Brakelstraat had ook geen geluk. Op de Moorsetbaan schoot ingevolge een defekt aan een leiding haar wagen in brand De brandweer kon niet verhinderen dat de wagen totaal uitbrandde. Woensdag 16 januari had te Brussel in de hoofdzetel van de Bond voor Jonge en Grote Gezinnen een vergadering ter gelegenheid van het Jaar van het Kind plaats. Voorzitter Frans Van Mechelen had kamerlid Caudron uitgenodigd. Met heel wat ideeën kwam hij terug naar Aalst. We horen volgende raadszitting beslist meer over zijn voorstellen. In de Hall van de Vrije Technische Scholen is een bronzen gedenkplaat aangebracht ter nagedachtenis van Andró De Waegenaere. Hij was de stichter en bestuurder van deze onder wijsinrichting. ROEL VAN DE PI AS de wetswinkel zich verzet te gen de opslorping van het «gra tis juridisch advies» door de orde van de advokaten. Met deze Orde heeft men trouwens geen al te beste ervaringen. Al dus kregen alle advokaten van het arrondissement verbod om aan de wetswinkel mee te wer ken. Aan dit verbod wordt strikt de hand gehouden, zowel door de Orde als door de advokaten zelf. Ondanks de tegenkanting van de avokatuur is het initiatief van de wetswinkel, zoals overal el ders trouwens, toch een suk- ses geworden. Het bewijst werd meteen geleverd dat er een grote nood is aan dege lijke en gratische juridische ad visering, en dat de wetswinkel aan deze nood beantwoordde. VEHE Aan de Schietbaan, «den Tir», langs de Brusselsesteenweg liet de stad fraaie woningen voor bejaarden bouwen waarvan de opening was gepland tegen het najaar 1978. Uiteraard zou zulks met de gebruikelijke plechtigheden gebeuren en voor zien was ook het plaatsen van een passende gedenkplaat. Deze plaat werd dan ook be- ging gebeurd en werd de plaats steld bij een leraar van de Aka- van schepen Gilbert Bourlon. demie voor Schone Kunsten, de heer Herman Muys. Voor zien was dat deze gedenkplaat zou afgeleverd worden tegen augustus '78. Wegens allerlei omstandigheden was dit echter niet het geval en kwam de inle vering van de plaat bij het stadsbestuur slechts in sep tember '78. Ondertussen had den verschillende personen in de Akademie de toch wel koste lijke plaat, vanzelfsprekend een uniek stuk, kunnen bekij ken. Ondertussen was echter in het Kollege van Burgemeester en Schepenen de zoveelste wijzi- wiens naam wel op de plaat was vermeld, ingenomen door Marcel De Bisschop wiens naam uiteraard er niet op figu reerde. Probleem! Dan maar liever geen inwijding! Pogingen aangewend om U een foto te kunnen bezorgen van deze plaat die uiteindelijk tot niets meer kon dienen lie pen spijtig genoeg falikant uit want ondertussen is de fa meuze plaat in een van de nog ledig staande huizen veilig aan nieuwsgierige blikken onttrok ken. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 5