wmm Aalstenaars wel gelukkig met kultuurraad hiet met Kultureel Centrum Wijksportraad linker oever-zuid wordt opgericht ïXta/erT IN DIT JAAR VAN HET KIND. De Voorpost - 19-1-1979 - 7 Imavo-voorzitter Jos De Geyter. (EDV) raad te vervullen iar df)nder dit tema had vrijdag II. in de Mikisklub een vormings- oemtvond plaats, ingeleid door Gilbert Claus, voorzitter van de jezelAalsterse Stedelijke raad voor Kuituur en Kulturele Vrije- ischjdsbesteding», en gekoördineerd door Jos De Geyter van njelMAVO. Dhr. Claus had het eerst over het waarom van een )eker4edelijke kulturele raad te Aalst. Volgens art. 2 van het de creet van 13 december 1974, uitgevaardigd door het Ministerie nne'an Kuituur, bestaat het doel van een Kulturele raad daarin stuk-,ver'eg en samenwerkin9 tot stand te brengen onder vereni- jingen, instellingen en diensten voor sociale en kulturele p rerken, vrijetijdsbesteding. >e kulturele Raad bevordert caatsleze aktiviteiten in de ruime zin jggeran het woord, alsook de kul- ilspeiurspreiding, de voortdurende ïk aljorming en de vrijetijdsbeste- ge-ing, de vrijetijdsbegeleiding, .dvizeert de kulturele overhe en inzake allerhande kulturele i vaipn9e,e9enheden- inzake I w Jarining en bouw van de kultu- 0 ve^lë inffèstruktuur. Het komt er aan.us op aan koördinatie, sa- te a.ienwerking en overleg te ver- il» jezenlijken, zodat het kulturele ïven in de gemeente konkrete 2,n vlotte vormen aanneemt. ^e vraag is nu of zo'n kulturele moekad moet organizeren of al- oora)en stimuleren? In hoofdzaak teur^ornt het er wel op aan de ver- ouwjnigingen te stimulerën, de in- istruktuur kenbaar te maken, lat de ongeveer 230 vereni- ingen van de stad Aalst een venwichtig geheel vormen, ie Kulturele raad moet dus al- inspringen_ daar waar ir iets ontbreekt, en dit met ak- ird van de algemene verga ring. Indien de kulturele raad :elf zou organizeren zou zij op ®,upchzelf een vereniging vor- d isnen, wat dus geenszins de be- eidsjoeling is. De Nederlandse Kul- sseuyurraad is bekommerd ge- veilijveest om het welzijn van de oevolking, in die zin dat men salls-jitgaat van het volgende jn listandpunt: we leven in een tijd d gelat de mensen meer belang an offiechten aan de kwantiteit dan spe*an de kwaliteit, de mens edei*chaft zich statussymbolen zeg?an' wil 'afen zien dat hij in fi nanciële welstand leeft, en dit drje^aat zeer vaak ten koste van beter'let esthetische, van de kultu- jer».rele waarde van het rnilieu. De stukkulturele raad nUi beooQ1 iuist r éé£et fe9enover9estelde, nl de njg.kwalitert van de levenswijze, de ^kuituur van de mensen omhoog "3® halen Daartoe moet men ^.^roberen een gemeenschap pelijke wijze van zien, van le- Bn,,ven te benadrukken, toch die ^bepaalde v/aarden te behou dt- le benadrukken, hoog te T «ouden ongeacht tot welke strekking men behoort, filosofi sche of ideologische. Dit is de eerste bekommernis van die genen die een taak vervullen in Rede kulturele raad en de verëni- s burgingen die daar deel van uit je ndema ken. LH ^et 's dus ook hun taak te zor gen voor het behoud van elk kultureel verantwoord milieu. Wanneer we in het milieu waarin we leven vreemde ele menten brengen, dan schaden we de kulturele waarde van dat i milieu, de waarde vermindert. «Is we nu bijvoorbeeld willen bouwen, zou dit zodanig moe- ter" gebeuren dat het land schap daardoor in een zo klein mogelijke mate ontsierd wordt DH kulturele raad mag niet al- nBj'een een juridisch lichaam blij- Bw] maar moet vooral probe- |rfJren een gemeenschappelijke "Ni ^aardemeter tot stand te bren- Sa -f1?.; los van alle ideologische Wj 01 "'osofische strekkingen. Ze /jl ™oet °P kultureel gebied een Sa ^emeenschappelijke visie krij- m gen alsook een opvoedende rol zmin Te n b'ide bevolking, en dit is oe grote moeilijke taak die de In de Mikisklub had een gespreksavond plaats met kuituurvoorzitter Gilbert Claus. (EDV) nen in overeenstemming met art. 2 van het statuut (z.a.) en behoren tot één van de vol gende kulturele aangelegen heden: bescherming en luister kulturele krijgt. De struktuur van de kulturele raad ziet er als volgt uit: de raad bestaat uit een algemene ver gadering met stemgerechtigde en niet-stemgerechtigde leden, de stemgerechtigde leden worden aangewezen door de plaatselijke kulturele vereni gingen, diensten en instellin gen, het zijn afgevaardigden die lid zijn van de organizatie en ze vertegenwoordigen. De niet-stemgerechtigde leden worden gekoöpteerd, o.a. uit van de daden, aanmoediging van de vorming van navorsers, kunsten met inbegrip van to neel en film, het kultureel pa trimonium, de muzea en an dere kultureel- wetenschappelijke instellin gen, bibliotheken, diskotheken en soortgelijke diensten, radio- en TV-omroepen, de kulturele animatie, lichamelijke opvoe ding en openluchtleven, hobby, vrijetijdsbesteding en toerisme. Deze algemene vergadering komt drie maal samen, en heeft een bestuur gekozen dat tame- groep vorming probeert een in ventaris te maken van de tekor ten en wensen van de verschil lende verenigingen, heeft die wensen kenbaar gemaakt aan het gemeentebestuur, lichtte alle leden in omtrent de infra- struktuur van de stad op kultu reel gebied en omtrent de kultu rele mogelijkheden in de stad Aalst. De nadruk moet echter gelegd worden op de noodzaak van een goede koördinatie. Bin nenkort telt Aalst zo'n 300 ver enigingen, die elk voor zich per jaar zes aktiviteiten moeten or ganizeren, wat op een totaal komt van 1800 aktiviteiten, en dit voor een bevolking van 80.000 inwoners. Het is dus overduidelijk dat, als die groei zo doorgaat, als de situatie zo blijft, de zaken zeker scheef zul len lopen. Als nu een goede koördinatie tot stand is geko men, kunnen verschillende verenigingen samen aktivitei ten organizeren, die ongetwij feld méér sukses zullen beha len dan individuele aktiviteiten. Het aantal aktiviteiten moet verminderen, de kwaliteit moet omhoog. Een van de grootste struikel stenen waar de kulturele gaat voorstaan, is het tussenkomen wat betreft de rechtmatige ver deling van subsidies aan de kulturele verenigingen. De ver deling zoals die nu geschiedt hifcr te Aalst, vormt werkelijk een belachelijke zaak. Op dit ogenblik zijn er ongeveer 230 verenigingen, die stuk voor stuk gesubsidieerd zouden moeten worden. Dit impliceert dat elke vereniging een bela chelijk miniem bedrag toege wezen krijgt. Zodoende zou het misschien beter zijn de te ver delen som aan te wenden om iets te verwezenlijken op kultu reel vlak dat van algemeen be lang is, bv. een kunstwerk ko pen of een huis restaureren, de orde kwamen, door dhr. Claus zo goed en zo kwaad als het kon beantwoord of verdui delijkt werden. Een vraag die naar voor kwam was of men bij het opstellen van de voorwaarden waaraan een kulturele vereniging moet vol doen wel selektief genoeg is tewerkgegaan. Een duidelijke scheidingslijn trekken tussen wat nu eigenlijk nog kuituur is en wat niet, is echter zeer moei lijk. Waar bv. eindigt vrijetijds besteding en begint sport? Waar ligt de scheiding tussen kuituur en ontspanning? Om nu zeker geen verenigingen in het nadeel te stellen, moet de kul turele raad een zo breed moge lijke marge nemen. Een voorstel kwam naar voor om door de kulturele raad een jaarlijks overzicht te laten sa menstellen, waarin de tekorten en de problemen van de indivi duele verenigingen in het licht gesteld worden, zodat men veel voorkomende fouten in dé toekomst kan vermijden. Is het nodig de kulturele raad volledig te enten op het de kreet? De raad vormt een nogal log juridisch orgaan en zit in een streng keurslijf. Er kan dus slechts van het dekreet afge weken worden in de mate dat er geen tegenstrijdigheden ont staan, de grenzen zijn echter ■zeer eng. Zo wordt het nage noeg onmogelijk verenigingen, die eigenlijk zeer weinig met kuituur te maken hebben, hier door uit te sluiten. Een grote dobber vormde wel het fenomeen «Kultureel Cen trum te Aalst» in dit debat. Dit centrum begint stilaan vorm te krijgen, en men twijfelt sterk aan de financiële mogelijkhe den van de verschillende ver enigingen om in de toekomst gebruik te maken van dit cen trum. Door zijn omvang gaat het een grote personeelsinfra- struktuur vereisen, wat enorme In de loop van het voorbije jaar werd een begin gemaakt met de oprichting van 14 wijksportraden. Momenteel bestaan er reeds 12 die op voorbeeldige wijze werken. Statuten werden uitgewerkt met bestaan en doel, samenstelling en struktuur, erkenning en huishoudelijk reglement. Alles op adekwate wijze vastgelegd. Voor Aalst Linkeroever Zuid dient nog een wijksportraad opgericht Verleden keer was het zeer slecht wegens de mist en het spelen van de superbe ker voetbal, uitgezonden door de TV. Hopelijk komt het nu tot oprichting van de raad op dinsdag 22 januari te 20 u. in kafé De Klok, Grote Markt, Aalst. Alle sportverenigingen met ze tel gelegen ten zuiden van de lijn Denderstraat, Dirk Mar- tensstraat. Koolstraat en Re- gelbruggestraat worden hierbij uitgenodigd Het betreft atletiek Eendracht, balboogmaatschappij Klau- waarts, Ware Vrienden en St. Servatius. Okapi, damesbas ket. liefhebbersbasket, biljart clubs A.B.C., Biljartvrienden, Palace, St. Martinus, bowling Zilverspar, St. Rochus hon- denklub, judoklub, kaatsklub, karabijnklub, karateklub. Osis- ris, minivoetbalklub, schaak- klub, turnkring, voetbalklubs Residende, S.A.F., S.K., Stampia, St. Job, Timarcha, Amapola, Cosmos, Kevers, SETOK, Brussel-Lambert, Mo lenstraat, Old Stars, Rayo, Ef- see. Verder de personeelskringen Generale, TT, ASLK, De Coen, volleybalklub, Aalst VK, Han- delbalklub Rosis, wielersport- komitee, yogaklub en zwem- klub Neptunus. Op de agenda: aanstellen van voorzitter en ondervoorzitter bespreken van statuten specifieke problemen van de linkeroever eventuele adviezen aan het sportkomitee Eventueel hierbij niet vermelde sportklubs van linkeroever zuid zijn uiteraard welkom op de vergadering. LH ...krijgt Ineke haar eerste tandje. Niemand die daar van wakker ligt, behalve het lijdend voorwerp van dit gebeuren en haarhuis genoten. Niets wereldschokkends, dat tanden krijgen, maar wel een opgemerkt feit in haar jonge leven en dat van haar (niet meer zo jonge) moeder. Het gaat immers gepaard met weinig vaak, dus vaak wakker én lastig zijn, en het klein stukje mens komt alweer een stapte verderop de lange weg naar het Groot Worden toe. Vroeger, 'toen je nog geen kin deren had, zou je dat ook on benullig hebben gevonden. Kinderen, die vond je onschul dig en - soms - lief, maar ver der lieten ze je onverschillig. Je had er geen nood aan en evenmin verlangde je ernaar; ze waren trouwens uit de mode (intussen zijn ze weer inJe leven was best gevuld en je had genoeg andere bezighe den, teveel zelfs. De wereld is toch al overbevolkt en de toe komst somber; overigens, wat je niet hebt dat mis je niet, kort om, je voelde je niet geroepen tot het instandhouden van de soort. Op een dag blijk je zwanger te zijn; je bent totaal verward en wonderlijkgelukkig. Het is je vreemd te moede: duizend twijfels en vragen komen in je op en je ondergaat die misse lijke én gelukzalige toestand als betrof het iemand anders en plots knapt het leven in je af en je gaat zelf ook een beetje dood. Je voelt je schuldig, ge straft en hopeloos-ellendig en niets dat dit verlies nog ooit goedmaken kan Nu wil je pas echt een kind en het gaat niet. Je ontmoet mensen zoals jij en je wist niet dat ze met zovelen waren. Wat is ze groot, deze naamloze massa van verbor gen verdriet en blijven hopen Hopen op het grote wonder dat toch komt. Wie zal beschrijven hoe je je voelt, die lange lange maan den van verwachting; wie is even ondersteboven van de geboorte, wie glimlacht net zo vertederd en ontroerd bij dat eerste tandje, die eerste wan kele stap, het allereerste woordje? Later zit je op een kaféterras en je kijkt naar een moeder in ge zelschap van haar grote zoon en diens vriend, allebei stu dent. Je merkt zijn vriendelijke hoffelijkheid (het zijn niet alle- Het is de laatste tijd opvallend stil rond de figuur van de burgemeester. Overweegt hij een lange vakantie in Knokke, of trekt hij zich terug op Sjah-Teau Terlinden? Of is hij op ski-vakantie naar Walt-Niehl? Gedaan met de perskonferenties op het stadhuis: de burgemeester houdt zijn adem in. Er wordt dus niet meer uit dat nieuwsvaatje getapt. Maar dat kraantje (dat nu dichtgedraaid werd) lekte toch. Wat op die perskonferentie werd verteld was gewoonlijk toch al gewe ten. Maar 't was wel gezellig, dat maandelijks bezoekje aan de stadhuisfamilie. De burgemeester was er trouwens de laatste tijd niet meer bij. Vooral na de verkiezingen is de blauwe hemel sterk bewolkt in Aalst. Wie herinnert zich nog dat mooi kinderrijmpje: Toen onze mop een mopje was 't Was aardig hem te zien Nu bromt hij alle dagen En bijt nog bovendien... Voor de karnavalstoet wordt op de markt kijk- en luis tergeld gevraagd. In de prijs zijn de overschoenen in begrepen. Er wordt ook gevraagd niet te trappelen van de kou indien de groepen elkaar niet opvolgen: wegzin ken gebeurt op eigen risico. Sedert de nieuwjaarsreceptie in de Keizershallen is er in Aalst een plaats «te begeven» van stads-stripteaseuse. Onnodig te schrijven indien ernstig. Het dametje op die receptie was toevallig in het blauw gekleed. Voor zolang dat duurde, natuurlijk. Ook daar ging het blauw eraf. Een verhaaltje uit warmere dagen: Ergens aan onze Noord zeekust was de Prinsencaemere uitgenodigd op een soort verbroedering met een badstad. Een zekere MDB reisde het gezelschap achterna met een uurtje vertraging. Maar het café waar hij meende dat de festiviteiten doorgingen was gesloten. Een uur lang sloop hij in de omgeving rond. Hij viseerde zolang een huis rechtover, en trok daar ten slotte binnen. Dit had de argwaan opgewekt van de omwo nenden. Even later stopte voor het door MDB «gekraakte» pand een combi van de Rijkswacht. Dat kon natuurlijk maar aan één persoon overkomen. Je mag drie keer raden. Schepen-met-de-feestneus De Bisschop raakt zijn «lastpost» niet kwijt aan de karnavalvereniging AKV. De schepen wil deze persoonlijke eigendom zomaar wegschenken. Maar hij zag hem graag door de burge meester overhandigd. Deze wil daar blijkbaar niet van weten. Misschien denkt hij dat het een lastpost is. Een kleine bloemlezing uit het 10 punten tellende reglement van bedrijven, kantoren, fabrieken en kanselarijen, van 1863 tot 1872 (dus ook geldend voor het stadhuis): van nu af aan zal het personeel aanwezig zijn van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. De zondag is voor behouden aan de eredienst. Iedere morgen zal men bidden in het hoofdkantoor. de oudste bediende is verantwoordelijk voor de netheid van de lokalen. De jongsten melden zich bij hem aan 40 minuten vóór het gebed en zijn eveneens ter beschikking op het einde van de dag (dat zijn waarschijnlijk de huidige Spitaelsers) De kleding moet eenvoudig zijn... niet in lichte kleu ren... men moet betamelijke kousen dragen... Geen overschoenen en mantels, want het personeel beschikt over een kachel. Uitzonderring voor halsdoeken en hoeden in geval van slecht weer. Het wordt bovendien aanbevolen elke dag in de winter 4 pond steenkool mee te brengen. Het is verboden te spreken tijdens de kantooruren. Een bediende die sigaren rookt, alcoholische dranken neemt, veelvuldig biljartzalen of politieke middens bezoekt is ver dacht wat zijn eer, zijn eerlijkheid en zijn onberispelijkheid betreft. (Toen blijkbaar nog niet de beste kafee van de markt). Het is toegelaten te eten tussen 11.30 en 12 uur. Het werk mag evenwel niet onderbroken worden. Ten aanzien van het klienteel, het bestuur en de verte genwoordigers van de pers, zal de bediende getuigen van bescheidenheid en eerbied. het kollege van burgemeester en schepenen, één door elke politieke fraktie van de ge meente aangewezen gemeen teraadslid en een afgevaar digde van elke andere gemeen telijke adviesraad met kulturele bevoegdheid. Het overgrote deel van de kulturele raad be staat dus uit leden van de kultu rele verenigingen zelf. Een kul turele vereniging moet ook vol doen aan bepaalde normen. Ze moet o.a. aktiviteiten uitoefe- lijk reprezentatief is voor alle richtingen. Tot hier toe is de kul turele raad nog niet erkend ge worden, hoewel ze reeds tot stand gekomen is en een be stuur en een algemene verga dering bezit. In die kulturele raad zijn reeds verschillende werkgroepen tot stand gekomen, o.a. een werk groep vrijetijdsbesteding, een werkgroep vorming, een werk groep aktieve kunstbeoefe ning, instellingen. De werk- enz. Misschien ook zou men beter materiële steun dan wel financiële verstrekken aan de verenigingen, daar velen (to neelgroepen e.d.) daar veel meer behoefte aan hebben. Zo lang er nu geen subsidiërings systeem bestaat dat werkelijk de moeite waard is, blijft de hele zaak eigenlijk een poli tieke verantwoordelijkheid. Aansluitend bij deze inleiding volgde het debat, waarin en kele problemen en vragen aan 'ilberl Claus, voorzitter van de Aalsterse kultuurraad. (EDV) onkosten gaat meebrengen, komt daar nog bij de immense kostprijs van de bouw, dan lijkt het utopisch dat verenigingen aan demokratische prijzen van dit centrum gebruik zullen kun nen maken. Misschien zou het beter ge weest zijn de kulturele aktivitei ten meer te spreiden, en hier en daar in groot Aalst een zaaltje op te richten voor allerlei aktivi teiten zodat meer mensen plaatselijk van de akkomoda- tie« gebruik zouden kunnen maken. Ondanks dat er enkele vragen onopgelost bleven (de kulturele raad staat echter nog in zijn kinderschoenen) was deze vormingsavond zeer vrucht baar en leerzaam, zowel voor de sprekers als voor de toe hoorders. Hopelijk draagt dit i- nitiatief van IMAVO bij tot de verwezenlijking van een dege lijk gestrukturèerde kultuurraad met faciliteiten voor alle be langstellenden. Wim Verbeiren maal onvèrschillig-brutale vle gels) en zij glimlacht, zichtbaar gelukkig. Wat verderop zit een vader met zijn dochter en ook een zoon - de gelijkenis is tref fend - te praten, volwassenen onder elkaar, en bij het weg gaan is hij opeens weer jong en cavalier voor zijn eigen fris mooi meisje en zijn zoon is een stuk groter nog dan hij en wat is hij trots. Je stapt eveneens op en haalt je moeder af van de kliniek; ze is blijkbaar eerder klaar dan verwacht; ze staat daar zo'n beetje verloren bij de uit gang. Het is beginnen te rege nen en ze heeft haar paraplu opgestoken. Auto's razen voorbij en ze kijkt zomaar wat rond en dan herkent ze jou en haar gezicht klaart op en je roept "mama!» en haar lach werkt, bevrijdend. Het onder zoek viel mee, er is niets aan de hand, maar het was toch even bang zijn en wat is het daar een doolhof, de mensen zo vreemd, en je staat daar maar te staan, alleen met je onuitge sproken zorgen, en de zon is weg, maar daar ben jij... Je bent niet alleen en eindeloos dankbaar om dat kind, die grote dochter, en ze neemt je mee voor een heerlijk-hete kop koffie en zij betaalt en je bent zelf weer kind en onbeschrijflijk gelukkig... Kinderen Wat klaag je over de sporen van de kinde ren over de potloodstrepen op het behang en de gaten in de overgordij nen - er komt een dag waarop je ze missen zal wanneer je alleen bent Wat zucht je over hun gescheurde kleren over de modder aan hun schoenen en de hele janboel - eens is dat alles nog slechts herinnering die je ogen vochtig maakt Wat brul je wanneer ze schreeuwen - de kinderen wanneer ze brutaal zijn en je spottend bekritiseren - over een paar jaren zal je rust hebben die je kwellen zal. (vri/ vertaald naar een tekst van Britt Jutta Ahlemann)

De Voorpost | 1979 | | pagina 7