O mklub^Ito/ Schramoeillekrabbers ook reeds in karnavalssfeer AALSTERS SOCIAAL OVERLEG: 1 JAAR EEN TRIESTIG VERHAAL: DE «-te ARR. AALST: 800 ARBEIDSPLAATSEN VERLOREN VERHAALBELASTING EN 19 BEDRIJVEN DICHT IN 1978 Het Jaar van het Kind KWB-KAV Lourdesaktie -Maiatex. DIEPVRIESSHOP TRICOT PRIOR 8 - 19-1-1979 - De Voorpost Het Aalsters Sociaal Overleg (A.S.O.) heeft het reeds één jaar overleefd. Inderdaad, een groot initiatief wordt niet uit de grond gestampt om meteen opnieuw in duigen te vallen. Het A.S.O. is vorig jaar beloftevol gestart als overlegorgaan van maatschappelijke werkers en sociaal verplegenden. Men is ervan overtuigd dat een gezamelijke werking «uiteindelijk» de kliënten moet ten goede komen. Maar sommige centra gelo ven blijkbaar niet erg in de waarde van A.S.O. of vrezen dat het prille initiatief al te veel armslag zal nemen. «Ten onrechte», meent de stuurgroep, «het A.S.O. is nog steeds in zijn eerste fase, nl. de kennismal ig met de ver schillende sociale diensten van Aalst». Alle wijst erop dat deze fase nog vrij lang zal aanslepen. Vorige woensdag stelde het A.S.O. toch een jaaroverzicht van zijn eigen werking voor. ONTSTAAN Uit het jaarverslag blijkt dat het A.S.O. ontstaan is uit vrij infor mele gesprekken tussen een paar maatschappelijke wer kers. Ze stellen vast dat er in Aalst meerdere sociale dien sten aktief zijn. «Er is onderling weinig of geen kontakt, zodat kollegas vaak het bestaan van bepaalde diensten niet kennen. Ingevolge dit gebrek aan kom- munikatie heeft veel overlap pend werk plaats. Meerdere diensten laten zich onaf hankelijk van elkaar in met dezelfde problematieken.» Men besloot alle sociale dien sten aan te schrijven en de as sistenten uit te nodigen op een algemene vergadering. De samenkomst besluit eenparig en geestdriftig een gezamelijk overleg op te richten. Men hoopt erdoor een betere samenwerking en koördinatie van deze diensten te bereiken. Men spreekt onmiddellijk af dat er tweemaandelijkse samen komsten zouden georgani- seerd worden. Er wordt ook een stuurgroep samengesteld, die de planning van de A.S.O. op zich neemt. Meteen zit A.S.O. organisato risch op een goeie boot. Alleen moesten de taken nog verdeeld worden. Het ging als volgt: Mare Schollaert, voorzitter; Luk Van Reckem, ondervoorzitter; Dina De Cremer, sekretariaat en Anita De Bruecker, pen ningmeesteres. VOORSTELLING In de loop van het voorbije jaar kregen zes diensten de kans om zich aan hun kollegas voor te stellen: de hele rij van sociale diensten van de stad Aalst, de diensten afhankelijk van het O.C.M.W. met name de sociale diensten van het O.C.M.W. zelf en van het St. Elisabethhospi- taal en verder de bejaardente huizen. Daarna kwam H:A.K. en de Wetswinkel aan de beurt. De dienst konsultatie van de R.V.A. en tenslotte jeugdrecht- bank en jeugdbeschermings- komitee kwamen vervolgens op het rijtje. Vorige woensdag mochten de soctale dienst van de gastar beiders en de A.A.-groep van Aalst hun woordje zeggen. De ervaring leert dat er telkens veel belangstelling is voor deze voorstelling. Mede omdat men dan kennis maakt met de men sen die er werkzaam zijn en ook omdat er de gelegenheid bestaat om onderling bepaalde kwesties uit te praten. Het jaar overzicht vermeldt dat er gere geld 40 tot 50 aanwezigen wa ren. STUDIEREIS In september heeft A.S.O. een studiereis gemaakt naar Leu ven. Men bezocht er de kinder kliniek van dé gasthuisberg (Kat. Univ. Leuven) en de psy chiatrische kliniek te Bierbeek. Men laat zich erg positief uit over dit initiatief. EERSTE FASE Het jaarverslag wijst erop dat A.S.O. momenteel in een fase van kennismaking zit. «Nadien, aldus een toelichting, «zal ge tracht worden uit te kijken hoe die grote verscheidenheid on derling beter kunnen samen werken». Het ziet er echter niet naar uit dat men binnenkort aan het einde van de kennismaking is. A.S.O. telt een 40-tal ver enigingen, (waarvan de adres sen in het jaarverslag vermeld zijn), en het lijstje is lang nog niet afgewerkt. TOCH UITZICHT Het blijkt echter dat A.S.O. nog niet aan het einde van zijn latijn is. Het rapport zegt dat A.S.O. de professionele vorming van de welzijnswerkers wil bijwer ken, gezamelijk de problemen te lijf gaan of sociaal onrecht vaardige toestanden aankla gen.» «Dit alles uiteindelijk in het belang van de hulpvragen- den». De voorbeelden van gelijkaar dige initiatieven in andere ste den zullen voor Aalst inspire rend werken. Immers, een af vaardiging volgt telkens de vergaderingen van de Natio nale stuurgroep «Overleg Wel zijnswerk» te Brussel. INVENTARIS Uit het verslag blijkt dat er on dertussen ook een inventaris van de aangesloten diensten is opgemaakt. De werking van de verschillende diensten wordt er bondig in voorgesteld. Wie interesse heeft voor het jaarverslag en de inventaris, kan kontakt opnemen met het -en IV oc ■Cap """dag Deze week een viertal films in onze jeugd- en filmklubs. In de 'den zaal 't Kapelleken aan de Meuleschettestraat te Aalst richt teater 1 Lanseloet op woensdag 24 januari om 14 u. een filmvertoning in 'n 1 van «Sneeuwbalexpress»Een amusante film voor de jeugd. Ook nog voor de jeugd, de belevenissen van die gekke tekenfilmvogel met zijn raar geluidje, Woody Woodpecker, de specht. De Mar- celinoklub programmeert om zondag 21 januari om 14 u een !me€ tekenfilmfestival met onze leukerd. Wees dus van de partij. Voor een ouder publiek zijn de films die gedraaid worden in het Jeugdcentrum aan de Zonnestraat te Aalst. Daar pakt men op vrijdagavond uit met de bekende western «Once upon a time in the west», voornamelijk gekend door de Morriconemuziek. Het harmonikamuziekje van de eenzame speler, de eenzame wreker, is trouwens overbekend. In de Stadsschouwburg op het Vrede plein te Aalst tenslotte voorziet de vzw Antrakt op zondag 21 januari om 20.30 u. de film «Le grand Amour», een Franse film uit 1969 gerealiseerd door de bekende Franse regisseur en akteur Pierre Etaix. Vooral de humor die deze man in zijn films weet te leggen is opmerkelijk. Zijn manier van het humoristisch opbou wen van gags leunt af en toe wat aan bij deze van een ander grootmeester, Tati. S.J. jeugdservicecentrum, Kapelle- straat, 15 te Aalst (053- 77.34.23) bij Dina De Cremer. Het kost je samen 250 frank. Men kan ook overschrijven op rek. 001-0755948-06. Je krijgt hl 'el gen burc aan verl en i war ren die konr lawi het eve omt ""zee dan meteen alle verslagen vaneen de algemene vergaderingen, spn die tijdens het komend jaar zul- Sta< len gehouden worden. bea I I W Dj; hot nnmakon van do «nr.ialp halana nupr 1Q7R Unmt hot Rnalandt /oloktriritoitl Prno- OR Dlaatsen V Mid "dat wor nan Na de tribulaties i.v.m. de verhaalbelasting in de Aalsterse stadswijk Ten Berg ontstonden ook in de Faluintjes, en meer bepaald te Meldert, beroering en verbijstering over aanpas sen van misschien de voornaamste Meldertse verkeersweg die Moorsel via de Klaarhaagstraat, de Kokerijstraat, Dorp- en Putstraat met Asse verbindt. Waar praktisch alle andere we gen werden vernieuwd bleef deze verbinding, tientallen jaren geleden de beste, door allerlei omstandigheden onveranderd en evolueerde tot de slechtste. Dat alle vroegere wegen wer den betaald met gemeen schapsgeld komend van alle inwoners zonder onderscheid van .woonstraat en dat deze weg nu.door de aangelanden zou moeten worden betaald wordt moeilijk verteerd. De hele gemeenteraad trouwens vindt het principe onrechtvaardig, vooral in de deelgemeenten waar deze belastingsvorm vroeger niet bestond. Verhaal belasting lijkt ons alleen verde digbaar wanneer er door bvb 't aanleggen van een weg een meerwaarde van de aanpa lende percelen ontstaat en dit is hier duidelijk niet het geval. Wel werden lofwaardige po gingen door het stadsbestuur aangewend om werken die reeds vóór de fusie werden gepland of een begin van uit voering hadden genomen van deze belasting vrij te stellen en dit tot bij de hoogste instanties maar het antwoord bleef njet. Ook via juridische argumenta ties is men niet uit het stop ge komen met als resultaat dat wie langst op een goede weg moest wachten ervoor nog eens supplementair zou wor den gestraft. Als men daarbij dan hoort spre ken door mensen die verklaren het «uit goede bron» te hebben van zoveel maal duizend frank per meter is die uiteraard niet van aard om de gemoederen te bedaren. Dergelijke getallen zijn echter uit de lucht gegre pen want niemand is in staat reeds nu desaangaande cijfers te poneren. Deze cijfers zijn immers het resultaat van de de ling van de totale kostensom door het aantal meter en, al zijn er reeds veel opmetingen ge daan en plannen gemaakt, van de juiste som per meter heeft men zelfs nog geen vermoe den. Wel werd in de info- en inspraakbrochure de som van 72.500.000 fr. vermeld maar hier gaat het dan om wat de stad zou hebben te betalen. Realistisch gezien lijkt protes teren tegen de verhaalbelas ting nu wel utopisch. Met haar deficitaire begroting kan de stadskas de 450 miljoen niet missen Moest men afzien van het principe van de verhaalbe lasting dan zou men fantasti sche sommen, vroeger reeds betaald, moeten restitueren. Staat daartegenover natuurlijk dat een weg gemeenschaps goed is die door iedereen kan worden gebruikt en dus ook ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRUZEN. Nestor de Tièreslraal 42 AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. 'n ZATERDAGS van 9 tot 12 n. 1 Bij het opmaken van de sociale balans over 1978 komt het A.C.V. in het arrondissement Aalst tot de vaststelling dat in 1978 terug 800 arbeidsplaatsen zijn verloren gegaan, 19 be drijven sloten de deuren. door iedereen zou moeten worden betaald. Aangelanden aan een autosnelweg betalen toch ook geen verhaalbelas ting! Wel kan men zich even beden ken wat in het konkreet geval Meldert kan moeten worden «verhaald». De verhaalbelas ting slaat op vier zaken: de zate bedding waarop de bedek king rust, de riolering, de weg- bedekkingen, het aanleggen van voetpaden en opritten. Principe hierbij is dat verhaal belasting moet betaald worden voor nieuwe zaken: een ander voetpad aanleggen als er eer der reeds een was is géén nieuwe zaak. Een andere weg- bedekking leggen als er vroe ger reeds een was evenmin. Als men daarbij bedenkt door welke principes men bij de aanpassing van de straat te Meldert wil volgen komt ze reeds een eind verder: nergens verbreden (tenzij aan «Nezzensberg» en op een paar andere plaatsen) overal riolering geen onteigening van ge bouwen (wat eerst zou moeten afgebroken worden kan blijven) voetpad op de bestaande ruimte (dus wel grillig) Wat kan er dan voor Meldert worden aangerekend? op de zate: niets. Het zal dus niet gebeuren dat men aangelanden eerst een deel grond afneemt en hen daarna verhaalbelasting laat betalen zodat ze niet alleen grond maar ook een deel rust kwijt raken op de riolering: alleen waar er geen zou zijn, op voor waarde althans dat de be staande als volwaardig wordt aanvaard op de wegbedekking: of het nu kassei blijft of beton of asfalt wordt: niets tenware men zou verbreden op voetpaden en inritten: wel. Misschien, zo hoorden we toch, zou schepen van Openbare Werken niet weigerig staan te genover het idee van een hoor zitting te Meldert, alleen over dit netelig probleem. Zo dit niet het geval is kan U altijd op Dinds- dag 13 februari in de gymzaal van de jongensschool terecht voor de info- en inspraak avond Daar kan U eventueel zeer konkrete vragen aan de bestuurders stellen Wellicht komt dan voldoende klaarheid in deze netelige kwestie. L.H. In 1977 werden 25 bedrijven gestoten en noteerde men in het arrondissement 1.000 ar beidsplaatsen minder. Door de sluiting van 19 bedrij ven hebben 630 werknemers in ons arrondissement hun ar beidsplaats verloren. Hierna geven wij de belangrijkste be drijven met respektievelijk het aantal verloren arbeidsplaat sen. Mefa (konfektie) Aalst: 30 Ravolux (konfektie) Oorde- gem: 35 Vanda (kosmetiks) Erembode- gem: 46 Eifel (schoenen) Aalst: 22 Roelandt (elektriciteit) Erpe: 26 Diddens-Van Asten (weverij) Aalst: 24 De Bruyn (breigoed) Aalst: 26 Primatex (konfektie) Kerksken: 20 Holderbeke (bouw) Aalst: 30 Unal (vezelplaten) Geraards bergen: 189 Sofilaine, Ninove: 71. Daarenboven staat vast dat in het arrondissement Aalst nog een paar honderd arbeids- Cl De weergoden zijn het Jaar van het Kind goed gezind. Door de wereld met een wit tapijt te bedekken wisten zij de kinderen van voor de televisie weg te lokken om in de vrije natuur hun kinderhartje op te halen. SJ Naar aanleiding van hun vijfjarig bestaan, gaven de Schramoeillekrabbers zaterdag een grotesk feest in een klein kafeeken, hun stamlokaal Kafé Parksken in de Koolstraat Voller als bomvol kon het niet, de Schramoeillekrabbers waren in hun sas. Dit lustrumdans feest was het zuiverste bewijs dat deze krabbers echte karnavalisten zijn Echt origineel was de «groeite ajoineschietink», een boeiend behendigheidsspel waaraan menigeen zich een gokje waagde En de prijzen die eraan verbonden waren, die waren ook niet niks! Maar liefst 99 «Bloeite kiekes» kon men er verdienen Niet te verwonderen dat er daar vele andere karnavalgroepen ook eens binnenwipten De fuif ging door tot in de vroege uurtjes, en dat er ambiance was, hoeft ook niet gezegd Ga zo door, schramoeillekrabbers! Wim Verbeiren plaatsen verloren gingen in gevolge personeelsinkrimping zodat het A.C.V. stelt dat terug 800 werkplaatsen zijn wegge vallen. GEEN NIEUWE BEDRIJVEN BIJ In de loop van 1978* zijn in het arrondissement Aalst geen be drijven van betekenis opge richt. Waar dit in voorgaande jaren wel het geval was, onder- streèpt dit de duidelijke terug loop van de aktiviteit en meteen ook van de tewerkstellingsmo gelijkheden in ons arrondisse ment. De toestand is op dit gebied, aldus het A.C.V,, nog nooit zo zorgwekkend geweest als op het huidige ogenblik. NOOD AAN 4.000 ARBEIDSPLAATSEN De jaarlijkse toename van schoolverlaters met ongeveer 2.500 eenheden alsmede de te verwachten groei van de ak- tieve bevolking in het arrondis sement Aalst in de eerstvol gende jaren met 1.300 eenhe den, maakt dat er dringend nood is aan 4.000 arbeids plaatsen. Deze kunnen de reeds zwaar ste werkloosheid van geheel Vlaanderen in het arrondisse ment Aalst niet wegwerken WIE GELOOFT NOG IN HULP? De sluiting van ondernemin gen, de rationaliseringen en au tomatisering geven aanleiding tot het belangrijk verlies aan arbeidsplaatsen. Van de ver- I werkende industrie valt geen uitbreiding van de tewerkstel ling te verwachten. In de dien- stensektoren zal het effekt van modernisering zich in de eerst komende jaren nog laten ge voelen zodat ook deze sektor niet hoopgevend is. De overheid zou dringend moe ten bijspringen in het arrondis sement Aalst, zoniet zal hel ganse arrondissement tot grote werkloosheid of pendel veroor-; deeld worden. Het drama ervan is wel dat hel nog moeilijk wordt geloof op te brengen in fundamentele hulp vanwege de overheid. Het ar rondissement is een achterge-* bleven gebied en zal dat nog lange tijd blijven. De recente staalakkoorden slorpen zoveel miljarden op in andere streken dat het een hy potheek legt op al de rest. Hel tekstielakkoord 'is voor hel A.C.V. slechts een beginselak-, koord en vooralsnog een doekje voor het bloeden. Toll zolang men geen kriteria aan legt om wie er slechtst aan toe is eerst te helpen, zal het ar rondissement Aalst het zonder hulp moeten stellen. Wie de L koek verdeelt, wenst deze kri-i teria niet. Wie het voor het zeg- gen heeft, woont en werkt an- derzijds niet in het arrondisse ment Aalst. Het A.C.V. klopt reeds jaren <fj aan dovemansdeur. Alleen de l bewustmaking van de groep van werknemers kan er toe lei- oo den dat er grotere druk komt op diegenen die het voor het zeg- De gen en het doen hebben t G.D.B. 7 Overblijvende reismogelijkheden zijn periode 9 a 15 juli '79: trein, eigen wagen en uitzon derlijke autocarreis via Nevers naar aanleiding van de 100e verjaring van het overlijden van Bernadette. periode 16 a 22 juli: autocar (normale reisroute) en eigen wagen andere periodes voor losse bedevaarders zijn: met de trein: 2 a 8 juli, 9 a 15 juli, 30 juli a 5 aug., 4 10 aug. en 11 a 17 aug. met het vliegtuig: 2 a 9 juli, 6 a 13 juli en 13 a 22 aug. Prijzen: trein: leden 6050 fr., niet-leden 6300 fr. Vliegtuig: leden 9100 fr, niet-leden 9350 fr. Eigen wagen: leden 4050 fr, niet-leden 4300 Autocar: leden 7300 fr, niet-leden 7550 fr. In te schrijven bij de plaatselijke verantwoordelijke van de Lourdesaktie KWB-KAV of met het verbondssekre- tariaat, St-Jorisstraat 26 te Aalst (tel. 053-21.39.61) Voor vorming van groepsverantwoordelijken zijn er vormingsavonden op 23 februari, 21 mei en 29 juni. Met als titel «Liefde gaf U een naam» werd in 78 een film uitgezonden op de TV op 18 augustus. Duur 30 minuten Kleurfilm 16 mm. Een boeiende reportage met als hoog tepunten vele roerende getuigenissen van bedevaar ders. Gratis te bekomen in de maand april. LH EINDEREEKS- VERKOOP Vrijheidsstraat, 73 9300 AALST Tel. 053-70.01.44

De Voorpost | 1979 | | pagina 8